VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Eerste Jaar. Zaterdag 13n November 1886. Nummer 46. ÏJzerenweg. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 4 fr. per jaar voor de stad. 4 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 2 fr. 50. Annoncem 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers vour artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede dife voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle lioegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnalitei'ten bevattende worden niet opgenomen. Vertrekuren van IJperen naar Poporinghe, 6-50 9-09 10-00 12 07 3-00 Wat gaat Beernaert verrichten Het oogenblik van betalen is gekomen, het gekende «quart d'heure de Rabelais. De groote werkkommissie is het einde harer werkzaamheden genaderden het staatsbestuur zal moeten uitleggingen geven en rechtuit verklaren, wat het van zin is te doen in het belang der werkende klas. Een klerikaal blad, ziende dat de appel niet braadt, en welke moeilijkheden het enkwest op den rug zijner partij zal schui ven, zegde onlangs goddienst alleen is bekwaam om den zedelijken en stoffelijken toestand der arme klassen te verbeteren. Zoo waarlijk als er geen boterhammen en vleesch bij den goddienst zijn, bestatigen wij dat de werkmarf toch honger lijdt, al droege hij zelfs een schapelier Men opent een groot enkwest, men roept al de ongelukkigen om hunnen nood te kla gen, men laat veronderstellen dat al de open bare machten zullen aan't werk vallen,om de ellende te verhelpen, en nadat ganscli het komediespel ten einde is, zendt men de hongerlijdenden heen, met een kruisken en een vaantje, zeggende: Mijne vrienden, al les wel ingezien, 't is maar de godsdienst die u kan redden (Courrier de Bruxelles). Wij kunnen niets voor u, ten zij u aanmanen dikwijls de oogen ten hemel te slaan! Onder werp u dus. in afwachting van liet rijk der uitverkorenen te bezitten, dat u in alle eeuwigheid verzekerd is 't Ware ongetwijfeld eene gulden spreuk. Maar indien onze brave klerikaaltjes op liet uitwerksel dergelijker vermaningen rekenen om de krisis te stillen, zijn ze, in der waar heid, veel vromer dan het past aan leerlingen der Jezuieten. Dit was de zienswijze der Gazette en ze is juist en wel uit een gedaan. De tijd is voor bij, waarop men met dergelijke uitvluchtsels ontsnapte. Het enkwest heeft weinig of niets opgehelderd het heeft niets nieuws geleerd aan hen, wien vooruitgang aanbelangt, bene vens het lot der volksklas. Maar het heeft nog eens die onloochenbare misbruiken in 't licht gezet, en nu zal het moeilijker zijn er de oogen op Ie sluiten. Dat is de plicht van het ministerie dat het enkwest instelde, en 't ware de plicht van elk staatsbestuur. Die plicht spruit uit het enkwest niet. De krisis,de ellende des volks zijn voldoende om hem op te dringen. Ongetwijfeld kan geöhë wet, zooals we reeds zegden, lijden en ellende doen ophouden, en wij gelooven nog altijd dat Beernaert's enkwest eene machthersen- schimmige verwachtingen zal verwekt heb ben, welke later noodlottig zullen schipbreuk lijden.Ons land is voor de maatschappelijke hervorming onrijp. Doch 't is niettemin waar dat zekere maatregels, zoo als de regeling van den kinderarbeid, niet meer mogen uitgesteld worden zooals wij het zaterdag aanstaande zullen toonen. Zeggen wij het vrijIs het geene schande voor ons landdat zulke maatregels nog moe ten genomen worden? Wij zijn bij min be schaafde landen ten achter! Door wiens schuld Klerikalen en radikalen zijn het eens om die verantwoordelijkheid der liberale partij aan te wrijven, Is het niet waar dat de li beralen nooit niets voor het volk gedaan heb ben? of «De liberalen kennen niets dan geld en eigenbelang; (n° 1076.) Men moet klerikaal Nieuwsblad zijn en tot over de ooren in het slijk der partijdigheid gezonken, om zulke gedrochtelijkheid aan welpeizende lezers op te vijzen. Zoo het feit echt ware, zou het nog on rechtvaardig zijn daarvoor onze partij aan sprakelijk te maken. Indien onze partij niet meer deed was het hare schuld niet. Wie de parlementaire ge schiedenis onzes lands sedert 25 jaar gade slaat, weet goed welke oorzaak altijd de her vormingsinzichten der liberale Staatsbestu ren verlamde. Hoedanig de voorgestelde her vorming, was men op voorhand zeker de driftige en eenparige tegenmerking der kle rikalen te ortinoeten. Hoeveel nuttige en noodzakelijke dingen had men in ons lande- ken niet kunnen verrichten,' indien ooit de klerikale kamerheeren 's lands belangen bo ven die der geestelijkheid gesteld hadden? Zoo was het ongelukkiglijk niet. Wij we ten nog niet welke ontwerpen Beernaert zal ter tafel leggen, maar hoe onvolmaakt zij ook wezen zullen, is het voldoende dat ze eerlijk ingegeven zijn inet den belangloozen wensch aan het land voldoening te geven, opdat de liberale vertegenwoordigers ze ondersteunen en stemmen. Ware het nu ook zóó, indien het minis terie liberaal ware, en den steun eener ka tholieke minderheid vroege? Zekerlijk neen, de ondervinding is daar om dit te bewij zen. Zoo zal Beernaert, dank aan onze eerlijk heid en onpartijdigheid hervormingen kunnen verwezenlijken, welke een liberaal staatsbe stuur nooit bestaan had te durven, met de stelselmatige tegenkanting der klerikalen. En als men bestatigt.dat de liberalen weleer gee ne noodzakelijke hervormingen konden in voeren, is het geheel en gansch onrechtvaar dig niet aan te nemen, dat de verantwoorde lijkheid vooral op de partij der geestelijkheid weegt. Helaas! deze was altijd sterk genoeg om de staatsbesturen tegen te werken, die haar niet onderworpen waren. Wanneer men de liberale partij beschul digt V#or het volk niels gedaan te hebben, lastert men. Wij zullen, om ditdietscli temaken,slechts wijzen op hare pogingen en groote opofferin gen omjMt volksonderwijs te ontwikkelen. Zekerfjte. wassen werk rechtstreekscher in hjpt ks aangevangen. De hui dige btwnjst het onweder- roepjL* vcV' A) béW, jst het omdat al de werk- lied^ïïL en, heL g spelen en het vandaag bekennen. Zij toont het nog te stelliger door de dwaasheden, welke zekere werklieden er afgesponnen hebben en welke een degelijker onderwijs zou doen vermijden. Het is zeker lijk met geen kiesdoel, noch in het belang der kiescynsbetalers, dat de liberale partij zoo edelmoedig deze grootsche, doch gevaarlijke taak aanvatte? In volle waarheid heeft de liberale partij meest in het belang der volksklas gewerkt en kon ze niet beslissender en met beter gevolg hare taak volbrengen, 't was veel min door hare werkloosheid of zwakheid dan door de gedurige, onrechtveerdige en hevige tegenkanting der klerikale partij. Beernaert heeft nu het bewind in handen. Wij zijn tijdelijk ontwapend en zullen hem ten anderen air fplay laten. Hij kan dus hij wil. Het land richt de oogen tot hem, wacht hem tot het werk. Maar het verwacht toer- ken en geene ronkende volzinnen met re- thorika bloemen; want Woorden zijn oorden. D. N. T. iets en wat. Wij hebben vroeger beweerd dat de aarde werken aan de statie tijdelijk onderbroken zijn, omdat het katholiek staatsbestuur voor niets wil tusscherikomen in de onkosten, 't Is natuurlijk eene schande dat er zooveel arme werklieden nog eens zonder werk zit ten, door de schuld der kaloten. He wel omdat wij dat rechtuit gezegd heb ben, schrijft het beleefd Nieuwsblad van onsdat het liberaal papier van de Rijsel- v straate alle schaamte moet verloren heb- ben, en de platte schoenpoetser van den ijperschen gemeenteraad zijn moet. Zekerlijk poetsen wij schoenen; 't is bijna het eenigste wat wij aan tachtig jaar nog kunnen. Nochtans schelden is niet overtuigen, en op de bewijzen,dat wij ons bedrogen hadden, zullen wij wachten. En wat denken van die beleefdheid onzes tegenstrevers? Dit blad heeft de pretentie altijd kiesch en ridderlijk te zijn, en nooit te schelden! Och neen, het houdt van geen per sonaliteiten. Verder worden wij nog den officie advo- kaat uit de Rijselstraat genoemdSoliede argumenten, he? En 't is op ons alleene niet dat het zeer beleefd katholiek orgaan zoo scheldt,. Het heet de Eloile Beige madam lei wagen en M. Ronvaux van Namen puistaster tongekijker en pille- draaier Het hard koningsgezind blad, zegt dat de socialisten zondag avond zongen, als ze van Charleroi terugkwamen Leopold II est un cochon II nous vole par an cinq millons A1 die schoone dingen staan 'méén nummer (1088) van het Nieuwsbladwat zou het zijn, moesten wij de geheele collectie door bladeren? Wij zouden er schatten van be leefdheid en welgemanierdheid vinden? Wat de aardwerken betreft, men zegt ons dat een krediet van 30,000 fr. daarvoor uit getrokken was, en dat er 29,000 fr. van verteerd zijn. Neg en-en-twintig duizend franks door ons liberaal gemeentebestuur besteed aan openbare werken, die het volk laten leven, terwijl ons kalote gouvernement geen rooden duit wil helpen betalenZulke feilen spreken luider in den zak der werk lieden, dan de opgeblazen artikels eener kle rikale gazet aan hunne ooren trillen! Aan bijzonderen werd voor een paar duizendtal franks afval en steenen verkocht, en door de stad werd voor evenveel gruis, enz. overge nomen om de gemeentewegen te verbeteren, hetgeen dan ook gedaan is geweest. Zoodat een krediet van bij de 35,000 verteerd is, op nagenoeg een vijfduizendtal franks, hetgeen eene soort van reservefonds blijft, tot op liet oogenblik (in de naaste lente misschien) dat men de werken herneemt. 't Is toch spijtig dat het katholiek ministe rie niet wil helpen de onkosten dragen, anders ware het werk bijna ten einde, en de arme menschen zouden nog voort kunnen geld winnen. Zie eens, wat ongelukken die klerikalen al medebrengen 1 Het Nieuwsblad deelt in zijn laatste num mer de petitie mede welke aan den koning gezonden werd, om de genade van Vander- smissen te vragen en verder nog een nieuws- je, om te doen opslokken door zijne lezers, dat het vonnis zou moeten verbroken worden omdat een Juré zich in zijn antwoord bedro gen had. 't Is nog al schoon, eene katholieke gazet alles te zien in 't werk stellen, om eenen moordenaar wit te wasschen, en het publiek op zijne genade voor te bereiden. Waar is nu de eerbied voor de rechtvaar dige uitspraken des gerechts? Katholieke bladen vragen genade voor eenen moorde naar 't Is een waar schandaal Wat kan de onbeschaamdheid verre ge dreven worden! Le coup do pied de l'ane. In de twee laatste nrs van het Nieuwsblad vonden wij twee van die ongelukkige stam pen aan politieke vrienden gegeven. Nu mogen de soldaten hunne kleedij niet meer meedragen als ze afrekenen; men schat hare waarde en betaalt den prijs aan dan aftredenden soldaat. 't Is Pontus, die dezen maatregel uitge vonden heeft, welken door veel dagbladen zoo hevig beknibbeld en afgekeurd werd. Inderdaad, er moeten kleederen zijn voor vijf klassen meer dan naar gewoonte, voor de resebve, welke reeds bij naam en weldra in daad zal bestaan. De schatting dier plunjes geschiedt voor waar op eene onrechtvaardige wijze, aange zien zekere mannen maar eenige centiemen krijgen voor gansch hun pak. Op die wijze, zouden zij het veel liever met zich naar huis nemen, en het met weinige verandering voor het gewoon leven dienstig maken. Nu het Nieuwsblad deelt, volgens een blad van Antwerpen, eenen brief mede van een soldaat die zich over de geringe schatting zijner masse beklaagt. Maar zoo iets slaat Pontus, die er de schuld van is, vlak in 't gezicht! Hij is het, die het aldus wilde, 't Is waar het blad voegt er bij, dat de reklama- tie van den soldaat zal in acht genomen wor den bij den Minister van oorlog, en daarop heft het een deuntje aan voor den scron- gneuneu, die terzelfder tijd kastijdt en bal semt. Men haalt dus eene ministerieële rechtvaardigheid aan om een ministerieel onrecht en dwaasheid te herstellen. 't Is zeer verstandig en voorzichtig!? Gelezen in het Nieuwsblad van Zatur- dag jongstleden Twee volksvertegenwoordigers veron derstellen wij Sruye en Berten, nota der redaktie.) twisten met elkaar Gij doet nooit uwen mond open in de Kamer!» Wat zegt ge daar, mijnheer! Ik doe hem »zoo dikwijls open als gij: wanneer gij spreekt moet ik gapen 't Nieuwsblad noemt zulks een ditje en datje. Zeg liever eene groote brok. Landbouwlaboratonum. Volgens wij in de zitting van onzen ge meenteraad vernamen heeft de heer Vanden Berghe, Bestuurder van het landbouwlabo- ratorium van Roeselare, aan ons stadsbe stuur eenen brief geschreven, waarin hij aantoont dat een openbaar en bestendig toe zicht over de voedingsmiddelen voor de ste den van zeker belang eene eerste noodzake lijkheid geworden is. Zooveel te meer, daar, Brugge en Kortrijk hare geldelijke medehulp geschonken hebbende voor de inrichting van ontledingsbureelen, alle vervalschte waren, alsook die van slechte hoedanigheid, nu we kelijks op die markten, waar er geene open bare laboratoria bestaan, te koop gesteld worden. En daar het inrichten vaneen eigen laboratorium met een der volledigste verza melingen werktuigen en bediend door ver scheidene scheikundigen veel te kostelijk vallen zou aan steden, als IJperen, ware het wenschelijk onze stad te zien voordeel trek ken uit de diensten, welke het moeder-labo ratorium aan heelde provincie wil bewijzen. En zoo het stadsbestuur van IJperen de ziens wijze van den heer Vanden Berghe deelde, zou in onze stad een openbaar en bestendig toezicht over de voedingswaren kunnen inge richt worden. De heer Vanden Berghe stelt voor naar hier te komen om over die kwestie een on derhoud met den schepenenraad te hebben. Dat aanbod is den heere Burgemeester toege stuurd geworden ten gevolge van de verzen ding aan het landbouwlaboralorium van Roeselare voor ontleding van verscheidene staaltjes boter, die op de ijpersche markt aangeslagen zijn geweest. Een dier stalen behelsde 57 vreemde stoffen. Die aansla gen gebeurden ten gevolge van het ruchtbaar maken der schikkingen van het strafwetboek nopens het vervalschen der eetwaren. Wij zijn gelukkig onzen lezeren te mogen verzekeren dat de Schepenenraad onmiddel lijk met den heer Vanden Berghe onderhan delen zal, ten einde tot eene spoedige oplos sing der kwestie te geraken. HET WEEKBLAD 4-00 6-25 9-05 9-DS. Poperinghe-Hazebrouck. 6-50 12-07 6-25. Houïhem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Komen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Komen-Armentiers. 5-30 8-05 11-16 2-53 8-58. Rousselare, 7-4510-45 12-20 4-10 6-30. Langemarck-Ostende, 7-23 12-22 3-58 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30— 3-20 11-16 2 41, 5-20.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 1