VAN IJPËREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. EIGEN KEUZE Eerste Jaar. Zaterdag 20" November 1886. Nummer 4T. IJzerenweg. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 4 fr. per jaar voor de stad. 4 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 2 fr. 50. Annoncem 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voji- artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die'voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat., Brussel.Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnalitei ten bevattende worden niet opgenomen. Vertrekuren van IJperen naar Poporinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 irft—r-j- Alwie zich laat inschrijven op dit blad voor het jaar 1887, zal hetzelfde van heden af tot Nieuw jaar gratis ontvangen. Liberaal en klerikaal onderwijs. Zoo er iets uit de getuigenissen vóór de Werkcommissie te rapen is, denken wij te mogen wijzen op de noodzakelijkheid van het lager onderwijs te versterken en uit te breiden. De klerikalen meenen het zoo niet en vernietigen ons degelijk onderwijs om het door een bloot «schoolhouden» te vervangen, onder directie van nonnekens, broerkens of gebuisde normalisten uit de bisschoppelijke normaalscholen. Onze tegenstrevers zeggen dus dat er te veel geleerd wordt, dat de menschen te veel weten; daarin zien zij, och arme! zelfs eene reden van de snelle uitbreiding der misdaden. Zonder ons de moei te te geven laatstgenoem de dwaasheid te weerleggen met feiten en cijfers, willen we toch wel aannemen dat men in deze laatste tijden de schoolprogram- mas heeft trachten te overlasten. In sommige punten was er meer woordenpraal, ijdelheid en pedantism,dan gezonde reden voorhanden. Al de schoolprograminas in België zijn te zwaar, te breedvoerig overlasten het kwaad is te erger als het op het volkson- derricht aankomt. Alleenlijk, degenen die een weinig met den zakengang bekend staan weten dat die belachelijke programmas ad pompam et ostentationem niet letterlijk konden uitge voerd worden en het niet geweest zijn. De BRUSSELSCHE ZEDENSCHETS (14® Vervolg Ah 1 bij alle duivelsch sakkerlootsche donders 1 Morgen om acht uur mijne getui gen bulderde het stekelvarken, wierp zijn handschoen voor de voeten van den dokter, die met gekruiste armen hem plechtig uit daagde. sloeg zijn hoedje vaster aan en ijlde naar de deur, terwijl zijn tegenstrever hem antwoordde En gij de getuigen van mijn zoon Daar de deur langs buiten openging, en de majoor er in tegenovergestelde richting aan rukte, zal men verstaan, dat bij nog zoo haastig niet uit de voeten geraakte. Doch eene gedienstige hand kwam langs buiten eenen tegenruk geven en.... daar stond de jagers luitenant. Goeden morgen, mijn majoor!.... sprak hij groetend, O zoo vervolgde hij, toen hij het vreeslijk uiterlijk des wegloopers be merkt had. Luitenant, knarsde Mr. Stekel, uw vader heeft me beleedigd. Uw getuigen? Morgen, acht uur 1 Ik Beleedigd En hij noemt mij een verrader! galmde statig Theodoors vad.r uit. school vaderlijke vermaningen of bekneute- ringen der opzieners konden er niets aan veranderen Maar dat men zich niet inbeelde dat de programmas alléén de oorzaak des kwaads zijn en dat zij uitgebreide hervormingen erlangen. Daarin ligt de reden niet dat het lager onderwijs geene verwachte vruchten afwerpt: de kwaal is elders. Het tegenovergestelde is onloochenbaar. De vrije scholen (met God) zijn doorgaans slecht, vooral die van West-Vlaanderen; de leerlingen leeren er niets, volgens de eigen- mondige getuigenis hunner ouders. Nochtans het programma, dat in in wezenlijkheid ge volgd wordt, is uiterst karig, eenvoudig, schier armmoedig! Als de kinderen, aan 12 jaar, kunnen lezen en schrijven, en het niet meer kunnen op lotenstijd of op 25jarigen ouderdom, is het niet omdat men hun te veel geleerd heeft, maar wel omdat men te vroeg opgehouden heeft ze te onderwijzen, om het even wat! Ziehier een knaap van 12 jaar. Men heeft hem geleerd wat men een twaalfjarig kind kan wijsmakenlezenschrijven en een beetje rekenen. Daarna zendt men hem ter fabriek, waar bij twaalf uren min of meer aan een mekanisch werk bezig is, dat hem geene geestinspanning vergt. Tijd en gelegenheid zuilen hem ontbreken, om een boek ter band te nemen. En men is verwonderd dat die ongelukkige zoo gauw vergeet wat hij wist, wat hij maar onvol- maaktelijk kende, 't Is scherts. Het kind verlaat de school te gauw; het werkt te gauw. Zoohaast het werkt, vergeet het wat het kende! Ziedaar het kwaad. Waar is het redmiddel? In de school voor volwassenen, die den kinde toelaat zijne kennissen te ververschen, te ontwikkelen. De liberalen hadden zooveel adultenscholen gesticht, maar de klerikalen vernietigen ze. Een tweede middel vinden wij in het ver plichtend onderwijs, dat de liberalen voor staan en dat de domperspartij bevecht. Een derde hulpmiddel zien wij in de rege ling yan het werk der landers in mij nen en fabrieken, maatregel dien de heer Beernaert eindelijk zal verplicht zijn te nemen. Zoolang het kind aan 12 jaar, of vroeger, de schoolkei-laat, zal men nooit tot voldoen den T^aken, men gebruike welkda- n methoden. 'Joogen en bezag em van spotlach, uo >-<h> %v Daarna ging hij tot de pak den sleutel opzak. beu/- ji wo1- Mi'l ffiSjDwV'Tprak hij ik eerbiedig u, maar.... gij gaat niet buiten. Ik wil weten, wat bier gaande is. De majoor heeft Wellington en Bliicher uitgemaakt voor lafaarts en verraders hij hoont ze bloedig.... klaagde zijn vader. De professor heeft durven zeggen, schuimbekte Mr Stekel, dat Napoleon te Mont St-Jean op eene hoogte stond. En om zulke beuzelingen wilt gij elka&r den hals afsnijden vroeg spottend de jonge ling. Beide schoten te gelijk op hem toe en een dubbel gegalm van Beuzéüngen? Wat? dreunde door de zaal. Twee vrienden van over vele jaren, ging de luitenant voort, die elkaar zóózeer miskennen, als ze elkahr bemind hebben. Ik zeg, dat hij er nooit geweest is! on derbrak stampvoetend het stekelvarken. En ik zeg, dat hij er wel geweest is wedervoer de emeritus. Wilt gij mij aanhooren sprak kalm de luitenant. Spreek op gebood M. Stekel. Zeg zei tezelfdertijd Theodoors vader. Gij moet beiden erkennen, dat gij wat op- loopig geweest zijt. Oploopig builde de majoor, alsof hij De uitslag, dien wij verlangen, kan echter de klerikalen niet voldoen. Het is hun genoeg dat de werkman zich kunne uit den slag trekken, dat hij bidde, zijnen catechismus kenne en den pastoor gehoorzame. Voorwaar, een mooi desiderata! De liberalen,'die verstokte zelfzuchtigen, willen iets meer voor den werkman. Het is hun niet voldoende hem in de hand een geedschap te duwen., waarvan het nut veranderlijk is Zij vragen dat hij iets meer wete, opdat hij kunne denken om vrij te zijn, zij willen hem, in één woord, onderwij zen, om er eenen mensch van te maken. Het ideaal verschilt bij de twee gezind heden, en de middelen om dat ideaal te bereiken verschillen dan ook getuige daar van de programmas der offlciëele en der vrije scholen! Wil men van de werklieden huis dieren maken, men volge den raad der kleri kale gazetten en schalie maar goede scholen af: zoo weinig mogelijk degelijk onderwijs en zooveel mogelijk catechismusles. Wil men, integendeel, van het werkvolk verstandige lieden maken, hebbende eenen helderen geest en een recht geweien, men doe de kinderen des volks zooveel mogelijk onderwijzen om ze in staat te stellen latei- door zich zeiven te leeren. D. N. T. Iets en wat. Over 14 dagen noemde het Nieuwsblad ons de platte schoenpoetser van den TJperschèn Gemeenteraad en over 8 dagen, was het Weekblad, volgens diezelfde katholieke gazette, het orgaan van de IV. Nochtans, zegt het heilig Schrift: Niemand kan twee heeren dienen. Als 't zoo voortgaat zullen we de naaste week de sleppendragers van den Deken geheeten worden. Dan ten minste,zullen we zooveel zijn als het Nieuws- è/acfkonfratertje. Het Nieuwsblad bekent dat het zoo graag zijnen steun of hulp verleent aan die soort van lieden, die werken in het voordeel van den katholieken boel, veel liever dan aan personen, die hem openlijk en tevens eerlijk bevechten. Zoo, zoo, mijnheer de la Palice; het einde wettigt bij u de middelen? Dan loochent gij uwe school niet. Maar dit geeft aan het publiek de maat van uwen moed en van uw vertrouwen in de zaak, die gij voorstaat. den jager verslinden wou. Ik ben nooit op loopig Ik ben de verdraagzaamheid zelve, ver zekerde M. Pyrrhus, met een gedwongen lachje. Welnu, gij maakt vaandag uitzondering op den regel. En, wat aangaat Napoleon te Mont St-Jean, mijn majoor heeft gelijk, bevestigde Theodoor. Ha grolde de majoor terwijl zijn te genstrever verwonderd riep Wat, gelijk En mijn vader heeft geen ongelijk, ver volgde de jager. Ah juichtte nu op zijne beurt de oud- leeraar terwijl de krijgsman uitborst: Hein, geen ongelijk Luistert. Wat ik u zeggen zal, is dooi den grooten generaal zelf geschreven. Dus moogt gij mij gelooven. Natuurlik, zonder twijfel Napo leon kan niet liegen stemden beiden te ge lijk toe. «Ik ben, zegt de keizer, wel op een ver- afgelegen boek van dat dorp geweest, doch ik stond te laag, om iets van het slagveld te kunnen aanschouwen. Met mijn genera- len staf reden wij rechtsaf, in de richting van Waterloo enzoovoorts. Gij ziet, hier wendde Theodoor zich tot den Majoor hij is er wel geweest, maar, hier wendde Theodor zich tot zijn vader hij is op de hoogte niet geweest. Gij hebt dus allebei ongelijk... Het Nieuwsblad protesteert omdat wij het ontslag vroegen der 14 maskers-onafhan- kelijken van Brussel, nadat hun mandaat in 3 opeenvolgende wetgevende kiezingen door de brusselsche kiezers verscheurd werd. Indien het katholiek orgaan daarvan niet wil hooren, is het zeker uit een gevoel van politieke eerlijkheid. Wij meenen dat de grève in onzen Ge meenteraad tot heden toe geschiedt met de toestemming der liberale kiezers (meer derheid der lastgevers), omdat er nog geene openlijke protestatiën daartegen opgingen. Het tegenovergestelde ware olie in de kleri kale lamp. Buiten de zouteiooze rijmelarijen, 't zij fransche of viaamsche, van eenen be taalden drogenbroodschrij ver, is er niemand in geheel IJperen, die daarom nalaat van een druppeltje te drinken of eenen lon- drès te rooken. Goên avond, Nieuwsblad. Wit of zwart... dat is volgens. Wij lezen in de rechterlijke kronijk van een blad: Assissenhof van West-Vlaanderen; Donderdag verscheen voor dit Hof de genoemde Josef Del.su, oud 50 jaar, dag- looner, geboren te Wervick, zonder vaste woonst, onder beschuldiging van moord- poging op zijne vrouw Amelia Moens en Jul. Gools, Ie Rijsei, in den nacht van 29 tot 30 Mei 1886. »Op de gestelde vragen antwoordde'de jurij bevestigend ondanks het prachtig pleidooi van Meester Standaert. Het Hof, zich naar het verdikt der jurij- leden gedragende, heeft Zaturdag den ge- naamden Delen tot eeuwigdurenden dwangarbeid veroordeeld Er zijn daar veel dingen uit te leeren; ma ken wij eens eene vergelijking tusschen Deleu en Vandersmissen. Beiden verdachtten hunne wederhelft van overspel Deze betrapte nooit zijne vrouw op heeter daad; gene had, volgens zijn zeggen, bewij zen van ontrouw en beeft zich gewroken. Vandersmissen schoot vier maal op zijne vrouw; Deleu schoot ook op zijne vrouw en op haren vermoedelijken of wezenlijken min naar. En de geschiedenis riep verontwaardigd Dr Pyrrhus. En het krijgsrapport snauwde nog meer verontwaardigd M. Stekel. Wel, 't is dood eenvoudig. Die ook heb ben beiden ongelijk, omdat ze niet juist ge noeg zijn opgesteld. Maar gij hebt eveneens alle twee gelijk. Haha juichten de twee verstandige burgers. Dus valt de twist in 't water, en met hem het tweegevecht, ging de luitenant voort. Ik weet niet vroeg zich fier de ma joor af Ik ook niet ergoteerde fijn de pro fessor. Maar ik weet wel, besloot des laatsten zoon dat ik nooit den moed zou vinden, bier wende hij zich tot den dokter tegen den vriend mijns vaders, hier wendde hij zich tot den Majoor tegen den man, die eens zulk een goed overste voor mij was, het zwaard te trekken. Gij zult mij heeten al-wat-gij-wilt, rriaar ik weiger volstrekt. Nu, laat maar zijn dan, verklaarde M Stekel. Ja, 't weze vergeten en.... vergeven, zei na eenig aarzelen de leeraar. En 't huwelik? vroeg de krijgsman. O... kan natuurlik geen plaats hebben.... was des dokters meening. De majoor haalde het kontrakt uit en scheurde het in stukken. Wordt voortgezet. HET WEEKBLAD 4-00 6-25 9-05 9-5S. .Poperinghe-Hazebrouck. 6-50 12-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Komen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Komen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 8-58. Rousselare, 7-45 10-45 12-20 4-10 6-30. Langemarck-Ostende, 7-23 12-22 3-58 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brassel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Koi'ti'ijk-Gent, 5-30—3-20 11-16 2 41, 5-20. dooi- li. - BI. B» 10 Q U li 15 II.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 1