STADSNIEUWS. Maatschappij Burgerwachten Burgerstand Vrouw Vandersmissen is ten gevolge harer wonden gestorven; vrouw Deleu is niet ge storven, haar vermoedelijke of wezenlijke minnaar evenmin. Vandersmissen is dus een moordenaar, aangezien zijn slachtoffer stierf; Deleu is geen moordenaar, dewijl zijne beide slacht offers in volle gezondheid zijn. Vandersmissen werd veroordeeld voor moord; Deleu slechts voor moordpoging Vandersmissen krijgt maar 10 jaar; Deleu krijgt voor geheel zijn leven, iets dat gelijk staat met de doodstraf, 't Is bijna ongelooflijk, en men zou twijfelen nog in België te zijn, waar de Grondwet luidt: Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. 't Is eene schande dat er zulk verschil in de uitspraken van twee Assisenhoven kan bestaan, en dit over zaken van gelijken aard; ter kontrarie, de zaak Vandersmissen was merkelijk zwaarder dan de zaak Deleu: ze verschilt er mede als de nacht met den dag! En nochtans, zie eens de beide vonnissen. Onlangs viel ons een nummer van den Vooruit in handen. Ganscli toevallig zagen wij dat het Gentseh blad op twee uitspraken van rechtbanken wees, in juist twee gelijke zaken: hier was het vonnis streng voor den mindere, daar was het toegevend voor den meerdere. Daaruit besloot het socialistisch blad eens te meer dat kleinere lieden, t. t. z. het volk, verdrukt worden .door de veel vermogende burgerij en hoogere klassen. Zoo vormt er zich in den schoot des volks langzamerhand een wantrouwen voor den bestaanden zakentoestand, en het verwondert ons geenszins dat, wanneer het volk eens aan 't woelen geraakt, het met zulke blinde woede en razernij zich over de machtigen wil wreken. Heeft het ongelijk? Vindt het niet dat zijne verdrukking door de burger- wetten lang genoeg geduurd heeft? Ziet het niet, dat de gelijkheid der Belgen maar op het papier bestaat, en dat de ongelijkheid voor de wet in de toepassing gehuldigd wordt? Waarom is men meedoogender voor Van dersmissen dan voor Deleu? Waarom was men toegevend voor den graaf de Looz de Corswarem,die op eenen deurwaarder schoot, terwijl men eenen wildstroper achter de grendels draait voor eenen haas te vangen? Niet dat wij voor eiken misdadiger kleine straffen willen vragen integendeel Wij vragen niet dat Deleu afslag krijge, maar wij vragen dat groote koppen, wanneer ze eens voor onze Hoven te recht staan, zooveel zouden krijgen als de kleine man. En 't ware maar verdiend, want door hunnen stand en opvoeding zouden zij het goede voorbeeld moeten geven aan de lagere klassen; 't is dan zooveel te pijnlijker wanneer hel Gerecht oogluikend over hunne wandaden de spons vaagt. Recht voor iedereen, en niets dan Recht! Job. Tramweg van IJ peren naar Veurne. Uit eene laatste zitting van onzen gemeen teraad is gebleken dat men den tramweg 1J- peren-Veurne zal aanleggen, langs Pollinck- hove en Loo, 't Is de omweg, in plaats van de rechtstreeksche lijn, die men verkozen heeft. Wij hadden liever de rechte lijn zien uitvoeren, dan eenen omweg van een zeker aantal kilometers, om geen voldoening' te geven aan de heeren Visart en de Ruysschere, not. Syoen, Van Loo, en Vanhee, klerikaal deputatielid van onzen provincieraad. De li beralen hebben weeral troef gespeeld in de kaart hunner tegenstrevers. Wij zijn alleen van het gedacht niet, dat de rechte lijn ons voordeeliger was. De overgroote meerderheid leden van onzen wakkeren Handelskring eischte de rechte lijn, en deze kring werkte onverdroten tot het verwezenlijken zijner pogingen sedert 1883. 't Is dan spijtig dat er hem, op het laatste oogenblik, over het hoofd gezien werd, en dat de kastanjen, welke hij uit het vuur haalde, voor hem zeiven niet blijven. Voor 27 of 28 November was er door den Handelskring eene vergadering gevraagd van al de Burgemeesters der gemeenten, links en rechts der ontworpene lijn, van hier tot Veurne, om overeen te komen over de wederzijdsche aandeelen der gemeenten en het vormen van het benoodigd kapitaal. Waarom werd den uitslag dier bijeenkomst van burgemeester niet afgewacht? Waarom na drie jaar dralen, schrijven en wrijven, werd er eensklaps, in koortsige drift, voor den omweg gestemd in plaats van voor de rechtstreeksche lijn? Een raadslid heeft zelfs door eene opmerking bewezen, dat hij in de zaak niet klaar zag, en vroeg inlichtingen, welke hij door lezing der statuten van de Nationale Maatschappij, gemakkelijk had kunnen vinden. Werd er dan te haastig ge handeld? 't Is waar men verzekert dat de prijs van hier tot Veurne, niet duurder zal kosten langs den omweg dan langs de rechte lijn. Goed, zijn die voordeelen voor al de gemeen ten, van hier tot aan de plaats, waar de tram zijnen omweg beschrijft? Zal dit voor- eel altijd-in de toekomst aan de IJper- igen toegekend blijven? Dit kan immers -anderen. En in den prijs van den omweg zal zeker het aandeel van IJperen, door eene grootere aunuiteit berekend worden? Zoo zou men wellicht kunnen beklagen, den voorkeur aan den omweg gegeven te hebben. Want men weze wel overtuigd dat eene recht streeksche lijn, onze stad op zich zelve ge nomen, veel gunstiger was Dit zijn redenen waarover men zoo licht jes niet mocht hen stappen. Nu is het mis schien te laatConsummatum est, Een abonnent. West yiaarnsche beschaving. Zondag avond werd op het gehucht De Geete, tusschen Hooglede en Cortemarck weeral met de messen gespeeld. Voor eene nietigheid werd een persoon in den onder buik met een mes gestoken. Om 9 ure had het gevecht plaats, en om 9 u. en half was hij reeds een lijk. Een ander werd aan het hoofd gekwetst en is bijna uitgebloed; men hoopt evenwel hem te redden. Het par ket van IJperen is Maandag namiddag ter plaats geweest en heeft twee personen in hechtenis genomen. Niet waar er zijn scholen te veel? Schaf er maar altijd af, Thonissen, deinenschen wor den langzaam beschaafder en volmaakt. In ons Vlaanderen gaat het er zeer deerlijk. Men zou waarachtig voor zijn vel vreezen wan neer men bij avond in eene buitengemeente zijn moet. Typen, halve wilden, zien u aan met kwaadaardig oog, alsof zij u levend wil den aan stukken reten. En dan die vervaar lijke messen! We zouden min of meer verstaan dat er vuistslagen en stampen uitgedeeld worden, maar messteken in men- schenvleesch.- 't Is waarlijk ongehoord, schandalig voor onze streek. Kon onze stem tot Brussel klinken, we zouden graag roepenSire, in plaats van Midden-Afrika te beschaven, stuur uwe zen delingen naar Midden-Vlaanderen om fana tieke wilden (met God) te beschaven St-Jan, 15 November 1886. Mijnheer, Ik kom zoo seffens van Langemarck, waar ik eene rare grap vernomen heb. Ter gelegenheid der kermis kwamen er daar vierPoelcapellenaars aan: een verken- schreper en zijne vrouw, een bewaarder van Gods kerk en een beer boschman. Gemakke lijk kon men onder hen lustige kermisgasten ontwaren de vreugde stond op hun wezen te lezen. De boschman nam de gelegenheid waar om den verkenschreper te verwijderen en dan vertrok hij met de schoone vrouw en den kerkbewaarder. Zij gingen eene herberg binnen, waar men zekerlijk van 't spel moest welen, want de deur van den achterkeuken werd seffens geopend en het triotjen sloop er in. Zij aten daar een lekker kiekenzij dronken menig glas minnelijken wijn en... en toenals het te late waszij deden scherreweg, al 't achterpoortje! Gedurende dat lustig avondmaal, liep de verkenschreper overal om zijne vrouw te zoeken, hij trok alle herbergen in, deed zelfs nog een stapken in de kerk om te zien of de kerkbewaarder haar rond geene orgelpijp verdraaid had; hij sprak alle menschen aan, maar niemand wist er van. De arme sul kwam in angst, groot genoeg om er den cholera morbus van te krijgen. Oh! dat was niet noodigbaasje, uw vrouwken was in veiligheid, in een achter keuken, bij twee brave treffelijke menschen, eenen lustigen, ja zeer lustigen, avond over te brengen! Madame verliet welhaast Langemarck; zij trok op naar Poelcapelle, met hangende lip en kloppend hart. Op half weg is er eene herberg. Voor de deur stond er een schoon karreken, met een rijk opgetuigden ponnij bespannen.Zij erkende onmiddelijk het rijtuig van haren man. Zij aarzelde een oogenblik maar toch trok zij de herberg binnen. Ja, haar liefelijke schreper zat daar! Zij ging er naartoe en, met de tranen in de oogen en met bevende stem, vroeg zij om te samen naar huis te gaan. Ja maar de schreper heeft een fijnen neus, hij is een ware raaf; hij rook het kieken (Madame had zeker van een haantje geëten?) Neen, neen! riep hij met eene donderende stem, pot verboum la, la! ik moet van u niet meer wetenHij sprong op zijn karreken en, klik! klak! roo rap als de bliksem verdween de ponnij al Poelcapelle. En madame, en madame, wenende over haar droevig lot, ging stille, traagzaam, langzaam naar huis, waar zij voor dien nacht, gelijk het pluimgedierteop hanebalken mocht slapen. Don Carlos. Schijfschieting. Volgens de heer Majoor der Burgerwacht aan den Gemeenteraad blootlegt, is ons schijfschietingslokaal veel te gering en het is van een bestendig gevaardoor zijne huidige ligging voor de inwoners van IJperen en 't omliggende. Daarbij men kan zich nu niet meer bedienen van eene schijfschieting met eene uitgestrektheid van min dan 100 meters. Gewoonlijk schiet men op eenen afstand van 225 tot 400 meters. Het schieten is eene der noodzakelijkste, zoo niet de bijzonderste aller oefeningen van het militair onderricht, want het is onbetwistbaar dat de wachten gewoon moeten zijn zich van het wapen te bedienen dat het Staatsbestuur hun ter hand stelt. Ongelukkiglijk, men moet het bekennen, is men hier gedwongen dat deel van het onder richt te verwaarloozen. De Burgerwacht van IJperen is dus, onder dat opzicht, bij andere veel ten achteren. Overal is het schieten hedendaags voor alle wachten verplichtend, die op bepaalde dagen per compagnie in de schijf gaan schieten. Het is aanbelangend dat het hier ook zoo zij. De heer Majoor steunt op het bezwaarlijke van dien toestand en drukt de hoop uit dat het voldoende zal zijn zulks aan de verlichte vaderlandsliefde van den Raad bekend te maken, opdat deze zich haaste er onmiddelijk in te verhelpen. Daarbij is het menigmaal gebeurd dat et- ballen waren, die over den aardhoop vlogen van de huidige schijfschieting en, verder op, de ergste ongelukken hadden kunnen veroor» zaken. Geene betere plaats voor het nieuwe schijfschietingslokaal dan de oevers van den vaart IJperen-Nieuwpoort. Daar zou men geene hinderpalen, voor wat de uitgestrekt heid aangaat, ontmoeten; alle ernstige vrees voor ongevallen ware er vermeden en, wat het bijzonderste is, bijna geene bouwings- kosten te dekken. De Schepenraad erkent dat de tegenwoor dige schijfschietingfzonder nut is, dat de aan duidingen van den heer Majoor alleszins juist zijn en dat er studiën zullen gedaan worden om in den huidigen zakentoestand te ver helpen. Palais des Fantoches. Naar wij vernemen, komt de heer John Holden bestuurder van het Palais des Fantoches (marionetten paleis), op het einde der aanstaande maand eene reeks vertoonin gen in onze tooneelzaal geven. Volgens de loopende geruchten zijn de vertooningen van de Fantoches een wonder van aantrekke lijkheid en zij bekomen overal den meesten bijval. Daarliet de eerste maal is dat men in IJperen iets in dat slach te zien krijgt, twijfelen wij niet of de tooneelzaal zal prop- pensvol nieuwsgierigen zijn. Fransch Tooneel. Men verzekert ons dat de Brugsche too- neeltroep van zin is hier ter stede eene reeks vertooningen te komen geven. Te Brugge spreekt men veel lof van den franschen troep die, zegt men, tal van we zenlijke goede kunstenaars telt en den mees ten bijval geniet. De eerste vertooning zou Dinsdag 23 aan staande plaats hebben. Mochte hij betere zaken doen dan de troep van den heer Escande, die tot nu toe iedereen onverschillig liet! Banketten. Jl. maandag avond hielden,ter gelegenheid van 's Konings naamfeest, de heeren officie ren en onderofficieren onzer burgerwacht, banketten. Dat der heeren officieren had plaats in het Gouden Hoofd en dat heeren onderofficieren in het Bronzen Hoofd. Deze laalsten sloten het feest met een lief concert waarop zij de heeren officieren uitgenoodigd hadden. Mes was er opperbest ingericht en is naar wéffsch gelukt. De heer Voorzitter en zijne commissaris sen hebben eens te meer bewezeneen handje hebben om mooie en e„p,T\ feestjes in te richten. Zij ve'(fjea-J'a veel lof over zaamheden en eei ,i ii. hen allen, die er- Jfeeg V- maakt hebben. Menig goede zanger (1 g heer sergent Moreau, H w, f g-S allen met de piano te begt. KL'nf dus eene bijzondere dankbetuiging. Nochtans mogen wij niet vergeten eene melding toe te s taan aan den heer zanger van het lied Le Dragon qui revient de la Guerre.... cou cou. Het is spijtig dat zulke stemmen verwaarloosd zijn, in het conser vatorium zou men er waarlijk iets goeds van maken. De heeren officieren hebben er een verma kelijken avond beleefd en de heer Majoor- Bevelhebber heeft, in hun alier naam, de heeren onder-officieren over dat lief onthaal met woorden, die uit het hart kwamen, bedankt, waarna hij, reeds zeer laat zijnde, met al de officieren afscheid nam. Rookkamerfeest. Woensdag laatst had in den Gouden Arend wederom een rookkamerfeest (taba- gie) plaats. Talrijk waren de toegestroomde liefhebbers, en waarlijk zij zullen er zich niet over beklaagd hebben. Al de uitgevoerde muziek- en zangstukken deden daverende toejuichingen losbarsten. Immers hoe kan het anders? Waar talent volle liefhebbers optreden, zooals de heeren leden onzer Symphonie, en zangers, zooals de heeren E. Coffyn en A. Criem, die in hun gezang zooveel melodij en gevoel weergeven, moet men wel toejuichen en zich lustig ver zetten. De kluchtzanger heeft insgelijks veel bijval verworven. Aan die heeren uitvoerders onzen oprech ten dank voor al het aangename dat wij er smaakten en voor hen allen een gul proficiat voor hunne kundige en keurige uitvoering. Willems Fonds. In de laatste algemeene maandelijksche vergadering, gaf een lid der afdeeling eene voordracht over Theodoor Van Ryswyck, met tal van wetenswaardige bijzonderheden uit het leven van onzen volkzanger, den Zuid-Nederlandschen tollens. Eenige fragmenten van stukken Van Rijs- wijck's gedichten voorgelezen, ten bewijze op welke manier de begaafde dichter even gelukkig het deftige en boertige aangreep en behandelde. Uit de mededeelingen in het begin der zit- tinggedaan, vernamen wij dat op Zondaga. s. 28nNovember, de tweede Concert voordracht plaats heeft, met de heer K. Parinentier, van Gent, als spreker. Velen zullen voor de der- de maal den flinken spreker willen liooren en toejuichen. Men belooft ons, voor 25 December eerst komende eene Kerstfeest, uitsluitend voor de leden der afdeeling en hunne kinderen. Of er door de kleinen zal gereikhalsd wor den, naar dat tijdstip laatzich wel begrijpen, en aan de moeders, welke in afwachting door het ongeduldig jonge volkje zullen verveeld worden, wenschen wij eene zware dosis ge"- duld of te patientië. S. Volksboekerij. Onder de werken, onlangs door het Mi nisterie van Landbouw, Nijverheid en Open bare Werken voor de volksbibliotheek onzer stad gezonden, waren de volgende, welke onze vlaamschminnende jeugd kunnen te pas komen: Is. Teirlinck: Blozende Kriekske, drij no vellen. Pol Demont: Idyllen en andere gedichten. Max Rooses.- Nieuw Schetsenboek. S. C. A. Willems: De verdiensten der Vla mingen onder het oogpunt der kunsten, letteren en wetenschappen. (Voordracht gehouden ter koninklijke maatschappij De Wijngaard -> te Brussel.) J. Verne, (vrij bewerkt door Dr G. J. Dozy): Boek der reizen en ontdekkingen, De oude en de nieuwe wereld. Id. James Cook en zijn tijd. Id. Naar Indië! Id. Om den aardbol. Serafien Gornelis: Amand Willems, (1818- 1883.) Diefte. Woensdag avond omstreeks 6 1/4 ure zijn dieven bij middel eener ladder ingebroken in de herberg Den Engel, buiten de Rijsel- poort en hebben er een gouden uurwerk, een idem ring en 250 fr. gestolen. 's Anderdaags was onze wakkere politie commissaris met zijne even wakkere agenten reeds op 't spoor van den dief. En 's middags kwam de agent Demerlie reeds met den mis dadiger bij den kraag af. Het was zekeren Vansteenkiste papierplakker, onlangs in ge melde herberg gewerkt had. Op hem heeft men nog ongeveer 100 fr. gevonden, die in zijne kousen weggestoken waren. Van het overige is niets ondekt en Van steenkiste weigert volstrekt bekentenissen te doen. Schieting van Zondag 14 Novemb. 1886 Hoog getal. Froidure Eug. 25 20 25 20 25 115 Mailliard G. 20 15 25 25 25 110 Boedt Leon 20 20 25 20 25 110 Ligy Albert 25 20 20 20 25 110 Butaye Arthur 20 25 20 25 20 110 Deweerdt K. 25 20 20 25 20 110 Fraipont M. 20 25 25 20 25 110 Vermeulen H. 15 20 20 25 25 105 Froidure R. 20 20 25 15 25 105 Bogaert Alf. 20 25 20 20 20 105 van den 12 tot den 19 November 1886. Geboorten- Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken. Félix Dethier, advokaat, en Helena Vande- vyver, zonder beroep. Isidoor Dewilde, brievendrager, en Leonia Vandaele, winkelierster. Jan Bulckaen, zonder beroep, 84 iaar, echt genoot van Isabella Degraeve, Meenenstr. Constancia Dedier, zonder beroep, 81 jaar, jaar, weduwe van Alexander Van Beylen, Rijselstraat. O verlij clens.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 2