STADSNIEUWS. tijd, van gezondheid, welke men in de her- iergen achterlaat,en in den huiselijken kring niet verspillen kan. Er ware bovendien dub bel, drijdubbel gewin met de kennissen welke men uit eene welgekozene lezing opdoen kan, of met het vermaak dat men door een luimig verhaal smaakt. Men kan het zich niet te diep inprenten: het geld aan een goed boek besteed, is geen verloren geld: bet zal zijne intresten voortbrengen bij u, lezer; bij uwe vrienden, aan wie gij het boek leent; bij uwe kinderen, als ze groot zullen zijn! Een goed boek is goud waard voor don leerzuchtigen lezer; wat al vermaak men er door geniet, wat al kennissen welke men er door wint, is niet te gelooven. Yeel mannen, die nooit het geluk hadden ter school te gaan en eene goede opvoeding te ontvangen, zijn tot zekere beroemdheid geraakt door Self-help, eigen werk, eigen studie. En die kennissen, welke zij persoonlijk opdeden, wien hadden ze die te danken? Aan hunne boeken! Lees dus, vriend lezer, neem in een oogen blikje van viujen tijd een boek ter hand, dat belet zelfs het rooken van een smakelijk pijpje niet. De twee kunnen te samen gaan! Om nu, na die algemeene beschouwingen, meer bepaaldelijk van IJpersclie toestanden te gewagen, zullen wij zeggen dat er hier in de stadsbibliotheek schaarschheid is van goede leesboeken, natuurlijk de zuiver letterkundige en wetenschappelijke werken ter zijde latende. Men zegt (maar we weten niet in hoever dat waar is) dat de kommissie der boekerij over een aanzienlijk boni beschikt. Hewel, dat zij het gebruike tot het aankoopen van nuttige boekwerken, in plaats van het in kas te houden, tot dat de klerikaaltjes als ze eens op 't stadhuis geraken het voor kiesomkooping gebrui ken. Dan zal alweer de kaas van voor onzen neus geschoept zijn. Er is naar de boekerijkommissie een ver zoekschrift gezonden geweest, onderteekend door leeraars onderwijzers bijzonderen beambten, studenten, enz. om te vragen dat er meer werken aangekocht worden, met het oog op het vergemakkelijken der studiën. De kommissie heeft dit verzoekschrift hooren lezen, niet besproken,... en zal later oordeelen! Later? wanneer is dat? In 't jaar blok? Niemand kleingeestig beoordeelen is schoon, en aan de rechtvaardige vragen van gelijken en minderen een beetje onderzoek verleenen is zeer beleefd! Als er lieden zijn, die er aan te kort blijven, bewijst zulks niets in hun voordeel. De klachten nopens de Volksboekerij dezer stad zijn reeds verscheidene malen geopperd geworden in de brusselsche Zweep, in de vergaderingen van het Willems-Fonds ,enz. opdat er eindelijk verbetering ia den toestand kome. Een vriend zegt ons, dat Flandria, een wakker brusselsch weekschrift, over die zaak van Boeken-Lezen-Boekerij verscheide ne malen geschreven heeft. Wij zijn gelukkig onzen vriende welgemeenden dank te belui gen omdat hij ons die artikels wilde rnede- deelen. Heden laten wij er één van volgen, de overige geven wij in een naaste Nr. J. Alhoewel wij onder opzicht van scholen niet misdeeld zijn, is de leeslust onder het IJpersche volk betrekkelijk weinig ontwik keld. Hier en daar vindt men in een burgers huis een hoop prijsboeken, met veel goud op den omslag; daarom zijn ze toch niet aan trekkelijker voor den knaap, die ze bij de andere legt en zij worden slechts terloops door een nieuwsgierig meisie doorbladerd, kind, en de appel valt niet verre van den hoorn.deed nog eens de luitenant opmer ken. Die jongen slaat altijd den nagel op den kop, zei met veel tevredenheid de emeritus. Nu durven wij u verzoeken, vader... bad het meisje. Nu durven wij u vragen, Oom, bij uw eerste besluit te blijven, smeekte de jongen. Gij wilt haar dus trouwen?'Zeg? infor meerde de bloem der dapperen. Van morgen af! was 't antwoord. En gij, Liza? vroeg de emeritus. Alfons heeft mijn woord, vader! zei ze. Het kittelde hem wel een beetje, dat zij had durven verpanden zonder zijne toestem ming, doch nu4e majoor had moeten beken nen, dat latijn sakkerloot! een mooie taal was, .wilde de brave vader zich niet moeilijk toonen, en zei Wel, trouwt dus, niet waar, majoor? Ja. Zijn vader heeft het wel gedaan! Maar dat het rap ga, hoor Mijnheer Alfons, bekende Fideel, ik ben een domkop. Ik viel van mij zei ven als ik liet zag. Gij weet wel daarin den tuin... Zult gij mij willen vergiffenis schenken, als-'t-u-be- lieft. Hein? wat wil de rekel? vroeg de grij ze oorlogsman en deed ongeduldig de bulle pees slingeren. Ik heb u niets te vergeven, beste man... zei Alfons. Daarop nam hij de tuil uit Liza's hand en schonk hem dien. zonder doel, en ook zonder nut voor de alge meene ontwikkeling. Dat mekanisch lezen van een werk,welk men alleenlijk doorloopt om het bij de reeds gelezene te kun*en tel len, spruit veelal uit den aard zelf van het boek, dat alle aantrekkelijkheid mist onder oogpunt van zakelijken inhoud of letterkun dige waarde. (De uitzonderingen zijn onge lukkiglijk onder de hier gegevene prijsboe ken zeer zeldzaam). Zóó is het zelfs bij groote lieden gesteld men heeft de grootste moeite der wereld om ze een schoon boek te doen aanvaarden of om ze eene letterkundige bijdrage in een welkdanig blad te doen lezen. Onder de zeer ernstige bladen welke hier in twee a drie plaatsen zooals in het koffijhuis De Zalm of in de Sociëteit, te vinden zijn, noemen wij de Inclépendance en de Flandre libérale. En nochtans worden de letterkundige bijdragen of Variétés dier bladen door geen 5 personen gelezen, terwijl menigeen zich verdiept in 't bestudeeren der blagues en boutades in Gazette en Chronique opgenomen Dit is een bewijs dat de leessmaak voor het ware en nuttige verdwijnt, tegenover de belachelijke zucht naar zoogenoemde gees tigheid, die soms alles behalve natuurlijk en kiesch is. "Het is ook niet ongemeen te zien hoe vele juffers trouwe lezeressen geworden zijn van die parijsche voortbrengsels,waarvan de ver schijning zoo luidruchtig bij middel van ge kleurde prospectussen aangekondigd wordt in de herbergen en op de hoeken der straten. Zoo is het dus met de hoogere klassen gesteld en hoe zou het anders 't is immers een onmiddellijk gevolg van het officieel ver- franschen, van het onophoudelijk fransch inpompen. En uit die impomping vloeit de onverschilligheid, waarover wij in het begin dezer briefwisseling spraken, en waardoor de ernstige lezing er zijn hier weeral uit zonderingen zeer weinig aanhangers vindt, omdat ze van jongs af niet aangeleerd wordt. Nochtans is het bij de volksklas anders gesteld en deze maakt nog ai ruim gebruik van de volksboekerij. Wij willen nu niet onderzoeken in hoever deze inrichting onbe rispelijk of voldoende is; maar dit zal blij ken uit een naaste artikel waarin wij zulien opsporen, wien de verantwoordelijkheid van dien zakentoestand moet aangewreven wor den.» Wordt voortgezet. Sn de succursaai van den K. K. In de vergadering van Sint-Laurenswel ke zaterdag plaats had, hebben de boeren,die er tegenwoordig waren, op aandringen van Henritje en de IJpersche Kamerheeren, den wensch uitgedrukt 1° den persoonlijken dienst niet te zien stemmen door de klerikalen, en 2° inkom- rechten op graan en vee te leggen. Die typen vragen dus eenzijds het voorbe staan onzer hatelijke militaire inrichting, om de zonen der rijke klerikalen van den dienst af te houden, terwijl de arme volkskinderen moeten optrekken; en anderzijds den opslag van brood en vleesch t. t. z. de duurte der levensmiddelen eene hongersnood wetDat Gods wil geschiede. Wij keeren hierop weer. Goed nieuws. Bekwaamheidskiezers De liberale associatie van Luik heeft Zon dag laatst eenen wensch ten voordeele der revisie van art. 47 der grondwet en van het Ontvang dit als mijne hulde, voor uwe verkleefdheid aan mijne meesters, ging hij voort. Fideel was diep geroerd, tranen biggelden langs zijne wangen, welke hij met zijnen grooten rooden zakdoek afdroogde, terwijl de majoor een deuntje floot. O, ik dank u, sprak de oude knecht. Ziet gij, de vrienden mijner meesters zijn ook... mijne meesters. Hihi! Genoeg gegrijnsd, sakkerloot! Demi!!! Tour!!!... Arsch!gebood het stekelvar ken en deed Fideel met zijn tuil naar buiten wandelen. Dus: einde goed, alles goed! besloot Theodoor. Finis coronat opus! voegde met va derlijke plecht de dokter er bij. Zeer wel gezegdbeweerde Alfons en omhelsde Liesje-kind. Het meisje werd door die stoutmoedige daad zoodanig aan 't blozen gebracht, als ze nooit in haar leven gebloosd had, en zooals 't in het vervolg maar eens gedaan heeft, namelijk wanneer zij een paar maanden later, juist op het uur, dat de luitenant er ook met zijne bruid ten zelfden dpele stond voor den burgemeester op het stadhuis, het plechtig ja moest uitspreken, op de vraag of zij M. Alfons Delm aanvaardde voor haren echtgenoot, voor den echtgenoot barer EI- GRN KEUZE. verplichtend onderwijs, met bijna eenparig heid gestemd. Dit is goed nieuws voor u, en voor de over eenkomst der liberalen. De machtige associatie van Luik, die M. Frère-Orban naar de Kamers zendt, is voor uwe zaak gewonnen. Gij zult van uwe rech ten ais Belg en als burger van een vrij land niet meer verstooten worden. Zoo verdwijnt algauw die groote kloof tusschen de vooruitstrevende en de bewaren de liberalen die zoo betreurenswaardig was en zoo verlammend voor den vooruitgang. Zoodra de eenheid nu geheel onder de vrij heidsvrienden op kloeke, levendige beginse len zal wezen gegrond, zal ze breed en duur zaam zijn, en het laatste uur van het klerika- lisinus zal welhaast geslagen zijn. Er is, zoo men zegt,eene beweging ontstaan onder de bekwaamheidskiezers in ieperen. Zij ook zijn voornemens een bond te stichten. Bravohelpt u zeiven, God zal u helpen. Gij hebt nog rechten te bekomen en als ge wilt zult ge ze spoedig hebben. De zaak is rijp. De Buurtspoorwegen: Uperen-Veurne; Hooghiede-Tiiielt. De voorgenomene buurtspoorweg van IJperen naar Veurne, had sedert eenige maanden eene vertraging ontmoet om reden men te IJperen er eerst veel aanhield de rechte lijn te hebben, in plaats van eenen omweg te doen langs Loo, Pollinchove, Alveringhem. Welnu, op de verzekering, gegeven door den Heer De Bruyn, voorzitter van het bestuur der nationale maatschappij, houdende dat de vervoerkosten langs den omweg niet hooger zullen beloopen dan langs de rechte lijn, zoo heeft de stedelijke raad van IJperen er nu zijne toestemming aan gegevenweshalve de werken zeer waarschijnlijk eerstdaags aanvang zullen nemen. Aangaande de ontworpene stoomtram van Hooghlede - Rousselare - Ardoye - Coolscamp - Zwevezeele-Wyngene-Thielt, de stad Thielt zou, volgens het schrijven der Gazette, begrepen hebben dat het van haar belang is, zonder daar langer op te slapen, zich bij de andere gemeenten te vervoegen. Inderdaad, het ontwerp Thielt-Hooghlede belooft, wat het verkeer met de aan elkander palende ge meenten aangaat, een veel productiever resultaat dan de reeds daargestelde stoom tramweg van Thielt naar Aeltre, wiens in huldiging, met of zonder trommel en fluitje, alle dagen verwacht wordt. Men zou evenwel ongelijk hebben de zaak al te voorbarig te beoordeelen of er van te wanhopen Gent en Brugge zijn niet op éénen dag gemaakt. Thielt is Thielt. Over gewillig 100 jaar, Thielt wilde van geenen steenweg hooren van Brugge naar Kortrijk langs Thielt, noch van eenen ijzeren spoorweg, in dezelfde richting, over 45jaar. Wat betreft de reeds geëxploiteerde stoom tramwegen tusschen Oostende en Veurne, tusschen Blankenberghe en Oostende, men vreesde eerst dat die stoomtrams, binst den winter, schier niemendal te doen gehad zou den hebben. Welnu, men is verwonderd te vernemen dat tusschen Oostende en Veurne vijf treinen en tusschen Blankenberghe en Oostende drij treinen daags, nu nog binst den winter, heen en weer loopenzóómaar is het, dat, zelfs onder de werkende w>!ks- klas, het eene behoefte geworden is, zijnen dierbaren persoon te doen vervoeren, en tijd te winnen, in plaats va»a^- voet te gaan, en tijd te verliezen. Tiiri fff u- De kiezing flfoortferdep^l^t. Zondag laatst hMte Rijsel ©ene wetg^ve11- de kiezing plaats voor eenen volksvertegen woordiger in vervaftging van den heer Delelis. De republikein Trystram werd gekozen met 147,275 stemmen, tegen M. Dervaux, die er 121,895 bekwam. Deze uitslag is zeer merkwaardig wanneer wij ons herinneren dat, op 4 October 1885, de republikeinen in gansch het Noorderde partement hunne zetels verloren hadden. In een jaar tijds heeft er dus een veelbeduidende ommekeer plaats gehad. M. Trystram, oud- republikeinsch afgevaardigde van Duinkerke, had vrank weg zijne gezindheid aan de kiezers laten kennen en zegepraalt met om streeks 26,000 stemmen meerderheid. M. Dervaux, integendeel, bood zich voor de kiezers aan zonder kleur, noch konings gezind, noch republikein», noch mossel, noch visch. Zulk eene kandidatuur verklaarde zich tegen niets of niemand, en kon dus best door het kiezerskorps aangenomen worden, aan gezien zij op het vlottend gedeelte der stem men mocht rekenen. Nochtans werd M. Dervaux geschraagd door de katholieke asso- ciatiën en de koningsgezinde clubs. In den grond was hij hun kandidaat, maar voor de oogen van het publiek een onafhankelijke, een beschaamde kandidaat, die niet dorst bekennen wat hij in wezenlijkheid was. In die voorwaarden is de kiezing van M. Trystram van groot belang, aangezien de kiezers liever eene net afgeteekende politiek begeeren dan een halfslachti,g schijnheili gen. Klerikaal spel, waarmede men in 1885 het Noorderdepartement bedrogen had. Mocht de terugkeer tot de goede princie pen bij onze broeders van Fransch-Vlaande ren voordeelig werken op de gemoederen der Vlaamsche Belgen. Woorden wekken, voorbeelden trekken. Werkers Lier. J.l. Zondag vierde onze moedige Koor- zangmaatschappij volop haar Ceciliafeest. Hare leden vergastten zich op een smakelijk banket, waar er, binst den heelen duur, niets dan gulle vriendschap en echte vroolijkheid lieerschten. Nu en dan, tusschen de gerech ten, werd er een kluchtig liedje en ook wel een wegslependen koor gezongen. Vele kod dige spreuken deden algemeen gelach ont staan, in één woord,vreugde, broederlijkheid en wederzijdsche genegenheid kenmerkten het gansche feestmaal. 's Avonds werd er een dansfeest den eere en werkende leden aangeboden» dat ook opperbest gelukt is en vol begeestering was. Vele en treffelijk volk was er en er werd daar eens lustig gesprongen, gedraaid en gewemeld.Men vermaakte zich oprecht naar hartelust. Een bewijs dat onze brave Wer kers het kénnen om feestjes in te richten en zich eens aangenaam te verzetten. Doch daarbij bleven de feestelijkheden niet. 's Anderdaags werden er allerlei speeltjes gegeven, waar men zich opnieuw wist een aangenaam tijdverdrijf aan te schaffen. Ge tuigenis hiervan het onophoudend gelach en gegiggel dat bij iedere onbehendigheid van den eenen of anderen speler ontstond, en de luidruchtige toejuichingen, die aan de goed afgerichte en kanshebbende spelers te beurt vielen. Waarlijk het doet ons goed aan het hart wanneer wij neerstige werklieden zich zoo lustig en op zoo deftige wijze zien vermaken. Een gul bravo voor hen feiek der Pompiers. Ter gelegenheid van het Cecielifeest wer den onze talentvolle muzikanten der Pompiers op een prachtig banket onthaald. Het had plaats in 't hotel het Gouden Hoofd, en dat is reeds genoeg gezegd om te mogen verzekeren dat het een uitgelezen maal was, dat aan onze artisten gegund werd. Ook heeft elkeen zich de lekker spij zen en de fijne wijnen laten smaken, en allen hebben eere gedaan aan de keuken van den heer H. Thiebault. Zij hebben er zich heel goed verzet en zijn allen tevreden heengegaan; lang zullen zij een zoet en weldoende aandenken van het Ceciliafeest bewaren en zich immer die genotvolle uren met vreugde herinneren. Inhulding. Maandag 11. had hier ter stede de plechtige inhuldiging van den heer Desoutter, nieuwen pastoor van Sint-Pieters, plaats. De Rijselstraat was bevlagd en het schoon weder had nog al nieuwsgierigen uitgelokt. De heeren Surmont, Struye, Golaert, in een woord al de poesjenellen der geestelijk heid,hadden het plechtgewaad aangetrokken en waren den nieuwen zielenherder te ge- moet gesneld. Men zegt dat zij eeuwige trouw en volkomene gehoorzaamheid ge zworen hebben. Waarom niet Men zegt ook dat de heer Golaert, die immer zijne zaken zoo goed behartigt en al zijne oogenblikken aan zijne zaken wijdt, de gelegenheid waarnam om aan den pastoors- kliek oorlof te vragen, ten einde zooveel mo gelijk uit het Parlement te mogen blijven, zonder evenwel een enkel centiemtje zijner maandelijksche 400 fr. onopgestreken te laten. Men zegt nog dat het hem van harte toege staan werd. De nieuwe Pastoor van S4 Pieters werd ingehaald met het muziek der Blauwe Kousen. Men vraagt waarom datzelfde mu ziek den verplaatsten pastoor geen uitgeleide tot aan de statie deed? Koorzangmaatschappij Heden Zaterdag avond, in het lokaal den Gouden Arend, vieren de koorzangers Sint-Ceciha, hunne patrones. Een lekker mondje zal hun voorgediend worden en daarna zullen eenige liefhebbers de beste liederen uit hun repertorium laten hooren. Een niet te versmaden feest, zooals men ziet, waar er echt vermakelijkheid heerschen zal. Wetenschappelijk tooneel. Maandag 6 December aanstaande, komt de heer Fossier, Bestuurder der wetenschappe lijke morgendvertooningen van de Folies Dramatiques te Parijs, hief1 De aarde vóór de schepping van den mensch of de Baker mat van het Heelal vertoonen. Dat zal eene aardrijkskundige vertooniug

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 2