STADSNIEUWS. Art. Cornette. Jan Van Beers. De Penningmeester Verbond der Vlaamsche Liberale Vereeniginger,. HOOFDBESTUUR. AAN DE EIBER ADEN. Sedert de kiezingen van Juni 1884 noodlottiger gedachtenis verkeert de libe rale partij in België in een toestand, waarvan zij voorzeker gedurende de laatste halve eeuw geen weerga kende. Onmacht tegen over den vijand, en verdeeldheid in de eigen gelederen: ziedaar in enkele woorden de samenvatting van dezen toestand. Niet te verwonderen is het, dat van ver schillende zijden pogingen werden aange wend om, door het herstellen der zoo nood zakelijke eendracht in den schoot onzer partij, de verloren macht te herkrijgen. De overtuiging wint al meer en meer veld, dat alleen door aaneensluiting der liberale rangen op het gebied eener gemeenschappelijke wer king, het ooit weer mogelijk zijn zal, onze gezindheid aan het bewind te brengen. De Ylaamschgezinde liberalen zijn niet de laatsten geweest om deze noodzakelijkheid in te zien. Immers, reeds op lln October 1885, werd in eene plechtige vergadering te Brugge, tusschen de Liberale Vlaamsche Bonden of Vereenigingen van Antwerpen, Brugge, Brussel en Gent, het Verbond der Vlaamsche Liberale Vereeniging gesticht, in wiens naam de ondergeteekenden thans het woord richten tot alle Belgische libera len. Ten einde den aard en de strekking van dit Verbond duidelijk te doen kennen, achten wij het in de eerste plaats noodig, hier de volgende artikelen der Grondslagen over te nemen Artikel 1. Onder al de kiesvereeni- gingen, die gelijktijdig de liberale en de Vlaamschgezinde grondbeginselen voorstaan, is een algemeene bond tot stand gebracht, met nameVerbond der Vlc.amsclxe Libe rale Vereenigingen. Art. 2. Het Verbond heeft voor doel de gezamenlijke bevordering, hoofdzakelijk op het kiesterrein, van de zedelijke en stoffe lijke belangen der Vlaamsche bevolking en van de vrijzinnige gedachten. Het wijdt bepaaldelijk zijne krachten aan de handhaving der Vlaamsche taalrech ten, inzonderheid aan de eerlijke toepassing en de verbetering der reeds bestaande taal wetten. Art. 4. —Elke bestaande of nog te stich ten Vlaamsche liberale kiesvereeniging kan deel maken van hetVerbond, mits te verkla ren, dat zij de tegenwoordige grondslagen bijtreedt. De liberale Vlaamschgezinden, woonach tig in eene plaats waar geene toetredende vereeniging bestaat, kunnen door het Hoofd bestuur aangenomen worden als afzonder lijke leden van het Verbond. Art. 17. Het Hoofdbestuur verwekt de stichting van Vlaamsche liberale vereeni gingen, waar nog geene bestaan. Het benoemt briefwisselende bestuurle den en stelt plaatselijke comiteiten aan, waar vereenigingen ontbreken. Tot het bereiken van het doel des Ver- bonds, wendt het verder alle geschikte mid delen aan, als bijvoorbeeld, het ondersteunen der Vlaamsche liberale drukpers, het inrich ten van politieke voordrachten, het inzamelen en aanklagen van de grieven der Vlaamsche bevolking enz. Door deze bepalingen hebben de stichters van het Verbond den grondslag gelegd voor eene werkzaamheid,waaraan niet alleen alle Vlaamschgezinde liberalen kunnen en moe- veel pret in, dat de kanarievogel des papier krabbers gaan vliegen was. Toen hij echter vernam, dat het beestje eer't eigendom van Justina was, en dat hij 't meisje, zooals overigens iedereen, goed lijden kon, vergat hij zijne veete tegen den pennelikker. Frans, loop hem halen, zei hij. Maar Frans was al weg. Toen hij die traantjes in de oogen der lieve Justma be merkt had, werd zijn hart week. Hij hield oneindig veel van zijn lieftallig gebuurmeisje. Toen zij samen naar school gingen, waren zij goede maatjes geweest. Vaak had hij voor haar gevochten en steeds toen men Huis- houêntje speelde, was Fransje het heertje van Justinatje geweest. Doch nu ze groot waren, scheidden hen de maatschappelijke toestanden met eene kloof zoo breed, als er wel bestaan kan tusschen een hoogmogend divisie-hoofd en een meubelmaker, die zijne wissels moet laten protesteeren. Echter kon Frans het niet helpen, dat hij zoo vaak des nachts aan Justina's schoone oogen droomde, en het was waarlijk ook de schuld van het meisje niet. wanneer zij op hare kamer van het 2de verdiep, rechtover den werkwinkel der Van Zoen's te borduren of te haken zat, dat zij haar zeiven soms verraste in bewonderende beschouwing voor Franses welgemaakte gestalte en zijnen mooien, blonden krollekop. (Wordt voortgezet). ten deelnemen, maar waaraan ook alle libe ralen in Vlaamsch-België hun steun en me dewerking verschuldigd zijn ja zelfs de liberalen van het gansche land moeten er zich, naar onze overtuiging, bij aansluiten, althans indien zij een open oog hebben voor de ware belangen der vrijzinnige partij, waaraan de hoogste belangen des lands, zijn bloei en vreedzame ontwikkeling, op het innigst verbonden zijn. In een woord, wij beschouwen dit Ver bond als een der doelmatigste middelen ter herovering van al hetgeen de liberale partij in de laatste jaren heeft verloren. Inderdaad, de beginselen, tot welker ver dediging en verspreiding het is ingesteld, zijn de eenige, waarvan de toepassing dienstig is tot heropbeuringonzerpartij uit den toestand van verval, waarin zij verkeert in de Vlaam sche gewesten. Er bestaat voor de verspreiding der vrij zinnige gedachten geen ander voertuig dan de volkstaal: deze grondstelling zetten wij vooruit als eene onbetwisbare waarheid, waarvan de bewijzen geleverd worden en door de gezonde rede, en door de geschiede nis van alle beschaafde volkeren, en door de ondervinding, in ons eigen land opgedaan. Om ons alleen bij deze laatste reeks van beschouwingen te bepalen, zullen wij aan eiken liberaal, die, vrij van vooroordeel,over de geschiedenis van België sedert 1830 na denkt, de vraag stellen, wat de propaganda, in de Fransche taal gevoerd, ten voordeele der liberale denkwijze in de Vlaamsche pro vinciën, na verloop van meer dan eene halve eeuw, tot wezenlijke en duurzame baat der vrije gedachten heeft uitgewerkt? Deze Fransche propagande richt zich tot een zeer beperkt publiek, in verhouding tot de groote massa van het Vlaamsche Volk. Het is dan ook geenszins te ver wonderen, dat de liberale gezindheid in Vlaamsch-België, niettegenstaande de werking der meest op Franschen voet ingerichte Associations li- bérales en der Fransche pers, veeleer ach teruit dan vooruit is gegaan. Dat dit, inderdaad, wezenlijk zoo is, kan niet geloochend worden. In het geheele Vlaamsche land vormen de vrijzinnige ge meentebesturen eene uiterst zeldzame uit zondering. I)e provincieraden der vier zuiver Vlaamsche provinciën zijn, in overgroote meerderheid, zooniet geheel uitsluitend, uit clericalen samengesteld. Dezelfde gewesten, met bijvoeging der Brabantsche arrondisse menten Brussel en Leuven, brengen in Jen schoot der Kamer van volksvertegenwoordi gers slechts twee, en in den Senaat niet meer dan acht liberale leden. En dan nog worden deze tien liberalen in de beide Kamers uitsluitend opgeleverd door het arrondisse ment Brussel, waarvan de bevolking, althans in de hoofdstad, eenigszins gemengd is. De zuiver Vlaamsche arrondissementen zenden geen enkelen liberalen vertegen woordiger naar Kamer noch Senaat. Zóó is de toestand van Vlaamsch-België op het einde van het jaar 1886. Zóó, wij hebben alle redenen om het te vreezen, zal hij blijven, nog vele, vele jaren lang, indien de liberale partij niet eindelijk tot het inzicht komt, dat men, om invloed te oefenen op het volk, de taal van dit volk als het voornaamste voertuig voor de versprei ding der gedachten moet benuttigen,dat men dit volk in zijne moedertaal moet ontwikke len en opleiden tot het besef der grootsche en heilzame begrippen van burgerlijke vrijheid, waarvoor het liberalisme strijd voert. Wel achten wij het volstrekt niet onmo gelijk, noch zelfs onwaarschijlijk, dat de afwisselende kansen van den politieken strijd onze gezindheid, als door een gelukkig toe val, binnen korteren of langeren tijd terug aan het bewind zouden voeren. Maar wij koesteren tevens de vaste overtuiging en het is onze plicht, deze overtuiging onbewim peld uit te spreken, dat geen duurzame zege, geen blijvend bestaan, geen krachtige invloed, geen vruchtbare werking mogelijk is, wanneer niet het volk in eigen taal wordt aangesproken en ontwikkeld, wanneer niet de heele liberale propaganda in de Vlaamsche gewesten een Vlaamsch karakter aanneemt. Wat enkelen ook mogen droomen van een Fransche beschaving voor Vlaamsch-België, het blij ven droombeelden, begoochelingen van een bïind vooroordeelde treurige ervaring is daar om het onomstootelijk tc bewijzen. (Wordt voortgezet Met genoegen drukken wij den volgenden omzendbrief in ons blad over Verbond der Vlaamsche Liberale V ereenigingen. Vlaamsche liberale penning, In Algemeene Vergadering van 26" April 1886, werd met eenparige stemmen tot het inrichten van eenen Vlaamschen libera len penning besloten. Reeds dikwijls was de wensch uitgespro ken dat de liberale vlaamsche beweging, even als andere partijen, over een algemeen en bestendig Fonds zou te beschikken hebben. Het gemis aan zulk een Fonds, werd in me nig geval diep gevoeld, des te meer daar in alle vlaamsche streken en onder allerlei vor men, gedurig geldzamelingen gebeuren, die bij gebrek aan eenheid in doel en werking, geen duurzaam nut opleveren. Deze bedenkingen noopten ons tot de po ging, om de thans verbrokkelde en vaak verkwiste middelen, tot een geheel samen te trekken. De penning zal bestaan uit vrijwillige gif ten, ingezameldop bestendigeinteekeniijsten, in de dag- en weekbladen onzer gezindheid, op buitengewone lijsten, aan dezorgen onzer leden toevertrouwd, en bij middel van geld- omhalingen op vergaderingen, meetings, voordrachten en feestelijke bijeenkomsten. Te dien einde zullen een aantal bussen wor den in omloop gebracht, die de Geuzenkleu- ren en het opschrift Vlaamsche Liberale penning dragen. Het beheer dier gelden zal toebehooren aan het hoofdbestuur van het verbond, dus aan de gekozenen van alle de verbonden Vereenigingen, en stipt gescheiden blijven van het beheer onzer gewone middelen, voortkomende van de verplichte jaarlijksche bijdragen. De Penningmeester zal teikenjare afzonderlijk verslag doen over de eene en de andere kas. De Penning is bestemd tot het stichten van Vlaamsche Liberale propagande onder alle hare vormen. Uit den aard der zaak moet het van omstandigheden afhangen, tot welk bepaald gebruik en in welke mate er gelden zullen verstrekt worden. Wij mcgen van nu af wijzen op het ondersteunen onzer druk pers, het uitgeven van vlugschriften of zelfs van meer uitgebreide stukken, het inrichfen van meetings en openbare vergaderingen, vooral in gewichtige gevallen, bij voorbeeld wanneer eenig wetsvoorstel, dat onze taai en partijbelangen raakt, in de Kamers ter bespreking ligt; op het bevorderen van het vrijzinnig onderwijs in Vlaanderen enz. Maar zooals de penning een algemeen strijdfonds is, uit aller bijdragen bijeengebracht, zoo zal er geen werk ondersteund worden, of het moet beantwoorden aan een algemeen en blijvend belang. Aldus ingericht en beheerd door de afge vaardigden van alle de Vereenigingen van het verbond, is de vlaamsche liberale penning geroepen om aan onze partij ernstige dien sten te bewijzen. Wij stellen hem in met dezen omzendbrief, dien wij richten tot alle liberale vlaamsche dag- en weekbladen en maatschappijen, wel ker warme ondersteuning wij verzoeken voor het welgelukken der onderneming. De Secretaris De Voorzitter Jan Van Rijswijck. De gelden moeten gestuurd worden aan den Penningmeester Jan van Rijswijck, Koningstraat:I6, Antwerpen. De Vereenigingen worden aanzocht op te geven hoeveel bussen zij verlangen te ontvangen. Antwerpen, 1886. Over Kemmei. Mden 11 December 1886. Woensdag, 8 December, was het feest te Kemmei, en feest voor heel den dag. Eene nog niet lang geboren sociëteit, die ik altijd De Keuns hoor noemen, vierde haren Cecilia. Beter laat dan nooit, zegt het spreek woord. Die sociëteit bestaat uit al fijne muzie kanten, die geene muzieknoot uit eeneE \:?oi- schelf kennen; maar muziek maaf^ uun weinig. Hunne kenspreukFinit coronat opus geeft het genoeg te kennen. Vraagt ge hun wat al dat latijn wil zes''Uien u antwoorden; Onze piy'Tü&.^ear L 0lt tp grootMajs$4e presijff^. iTett"' dige heer PVK^' hunne lichtgS%(6f co" ronat opus - Eene zangersma3,^'*^^eenj daaf js hetgeen niet dat hij begi' eD, /aar een talrijk broederschap van Xavëmftgen. daar is zijn wensch. De voorzichtigheid is de moeder der wijsheid, de president weet dat maar te wel, daarom valt hij er niet aan gelijk aan een' been. Eerst moet hij kunnen zijn' mannen in slape wiegen, om ze te hervormen binst hunnen slaap. Wat maakt hem dat alle an dere gerokten comedie en al wat naar come- die riekt bevechten, immers comedie opent het verstand en den mensch, volgens hen, kan niet te dom zijn. Maar alle middels zijn goed vermits zij naar het ware doel leiden, ik wil zeggengeld inoogsten en overal baas zijn. Zoo dus, Kemmelnaars, dat het u niet ver- wondere, in 't korte, een schoon broeder schap van Xaverianen, Franciskanen ofLau- rentianen, de naam doet er niets aan, te bezitten. Daar zult gij met open mond, de medailje op den borst, leeren hoe ge de men- schen moet haten die den pastors hielen niet willen kussen, of waren het de braafste en de treffelijkste menschen van geheelde wereld; daar zult gij vernemen hoe dwaas het is zijn geld te gebruiken om 's zondags een pintje te drinken en zich een weinig te verzetten, hoe oneindig lofweerdiger het is, het te storten in 's pastors beuze om u nog van langs om meer onder den voet te kunnen houden. Nu kost het nog maar 5 frank 's jaars: 2 frank voor den diner en 3 frank voor goede? wer ken, maar dan zal het geen 5 frank meer zijn, maar wekelijks 'nen halven cies of zoo iets, zonder nog verder te spreken van scha len en offerblokken, giften voor missen, enz. enz., en den diner zal dan in 't dak blijven. Duivels zak is nooit vol. Nu dan, 's morgens, alhoewel het een Onze Vrouwedag was, toch was er eene solemnee- le mis voor Sint Laurens. Na de mis, zeer natnurlijk, ververschte men zich met wat druppels en pinten in den kraag te slaan, 's Noens, dat was anderen thee; een soepje vol van jeugd en nog voller van zout, ka- rotjes en boelie, zonder te kouten van het gebraad met gestoofden patat en der koeke- boterhammen met appelmoes. Een farceur, er zijn er overal, had aan de schouw een groot plakkaat gehangen, waar op in dikke letters stond- Het schaap dat bleet, verliest zijn' bete Die konnen lezen hadden het gelezen en die niet konnen lezen hadden hooren zeggen wat er aan de schouw geschreven stond, want binst geheel den diner, of banket zoo gij het liever hebt, had men eenen muis hooren loopen, ware het niet geweest van het gerucht dat de lepels, mes sen en forchetten in de tellooren mieken'en van het hoesten van eenige verslokten. Een ander had achter de deur geschreven met kalkEet welmorgen hebt ge het niet meer schoone. Daar wareneer ook die dat konnen lezen, want hier gebeurde het geen zekeren dag in het vijverhuis te Dicke- busch voorviel. Na het druppeltje achter den koffie,speelde men met de kaarte, met de vloerbol en .arme re met hun verstand. Tegen den avond verliet elk de herberg om zijn wijf of iets in dat slach te halen en wanneer iedereen weder was, begon het concert. Het concert was wonderschoone, maar ongelukkiglijk zat een man voorop die de vue van den theater benam met zijn' bulte, dat maakt dat het maar deze zijn die aan zijne weerdige? zijden zaten, die iets ge zien hebben. Quel malheur! Om t'eindigen deed de president eene ziel roerende aanspraak over de schoonheid van het jong leven, die de tranen uit eenieders oogen deed rollenvan lachen; en daarmeê was het amen en uit. Wat later zag men een koppeltje langs hier en een koppeltje langs daar in 't maneschijn verdwijnen. O bedorven wereldWaar leidt gij ons naartoe Over tijd hoorde men uit den stoel der waarheid de gezalfde des Heeren bulde ren tegen de bijeenkomsten van jongmans en jonge dochters, en nu ziet men hunne opvol gers dezelfde bijeenkomsten bevoordeeligen. O God! uw wil is ondoordringbaar. Er zijn geloovige zielen te Kemmei, die verwonderd zijn dat het dien avond gedon derd en gebliksemd heeft. Wat zegt ge daar van? Vergelijk het toekomend jaar de geboor ten van 1886 met die van 1887 en God bewa re u, Kemmelnaars, van zulke ongelukken, gelijk er te Reninghelst zullen geschieden. Ratadjiem! Boum! Willems-Fonds. Zaterdag 11. gaf de stedelijke afdeeling van het Willems-Fonds, na de werkzaamheden harer maandelijksche vergadering, eene zeer belangrijke voordracht, opgehelderd door zichten van ox-hydrisch licht. Vele personen kennen den Tunnel van den Cenis- berg slechts bij name. Na de voorstellingen en uitleggingen van den heer D., konden de aanwezigen zich een klaarder denkbeeld vormen van hetgeen dat reuzenwerk geweest is, en beseffen in welke overgroote mate de doorboring van den Genisberg tot de uitbrei ding der vervoermiddelen bijgedragen heeft. Tal van wetenswaardige bijzonderheden werden medegedeeld, benevens eene schets van het uitzicht der streken bij den in- en uitgang des tunnels gelegen. De leden waren niet al te talrijk opgeko men, 't is jammer; de afwezigen hebben er bij verloren. Het waren mooie en heel be langrijke zichten, die wij daar te zien kre gen en de heer spreker deed zijn best om alles klaar en duidelijk uit te leggen. Het was, in éên woord, eene wetenschappelijke voor dracht, die ons veel leerrijks doen zien heeft. Het Willems-Fonds beschikt over eenige leden, die zich waarlijk voor de goede zaak offeren en die derhalve op ieders dank aan spraak inaken mogen. Zaterdag aanstaande is het weeral feest in het Willems-Fonds, maar ditmaal is het voor de kinderen. Dit belet niet dat er daar eene menigte groote menschen, die met moei te zullen plaats vinden, in de feestzaal een aangenaam uurtje gaan overbrengen. Verle den jaar was de groote zaal van den Arend veel te klein; wat zal het nu zijn dat het Willems-Fonds zooveel leden meer telt? Want het mag gezegd worden, tot spijt van wie't benijdt, het Willems-Fonds groeit en bloeit. Hopen wij dan dat het zoo blij vel Vlaamsche Ster. Het is morgen, Zondag avond om 5 ure, dat de Vlaamsche Ster hare derde vertooning geeft. Deze zal bestaan uit: -cote ^«=9

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 2