BOOM EN August Riem-Allewaert, B Maatschappij Burgerwachten Burgerstand YERSCHILLIGE TIJDINGEN. a 3 VEEKOOF ING Jan en te Boesinghe. w*1 M TE IJPEREN, 1° De Violier, blijspel met zang; 2° Muziekstuk Venezia, wals, 3° Het Piketspel, tooneelspel in 1 bedrijf; 4° De twee Vrienden, polka voor pistons; 5° De Postiljon van Maria-Theresia, kluchtspel met zang in één bedrijf. Een zeer aanlokkelijk programma, zooals men ziet, dat niet missen kan hen allen die een ziertje kunstliefde en een greintje too- neelliefhebberij in het lijf hebben, naar die vertooning te lokken. Het talent en de kundigheid onzer moedige Stervelingen zijn te wel gekend en naar waarde geschat om er nog te moeten op wijzen en om te twijfelen aan den overgroo- ten bijval die hun wederom te beurt vallen zal. Alwie dees jaar de vertooningen der Vlaamsche Ster niet bijwoont verliest er zeer veel bij en mist genot, dat hier te Upe- ren zelden ons aandeel wordt. Op dus, allen naar het tooneel! Scherm- en Muziekfeest. Jl. Zondag zijn wij naar het nieuwe lokaal van de schermersmaatschappij l'Union ge- gaan, om het inhuldigingsfeest der zaal bij te wonen. Zij was gestampt vol, wat zeggen wij, ze was wezenlijk de helft te klein. Men was er opeen getast als haringen in eene ton en het was volstrekt onmogelijk zich te keeren of te verroeren. De zaal was mooi en sierlijk opgeschikt. j<y»T]p.rmp.rs kennen het om haar in een feestgewaad te steken. Maar wat het meest bevallen heeft, dat is ontegensprekelijk nog het feest in zich zeiven. De Ouverture voor symphonie is onbe rispelijk uitgevoerd geweest en heeft ook veel bijval genoten. En dan de Valse voor symphonie!j Hoe welluidend, hoe schoon! welk een medeslepend betooverend muziek! Ook kwamen er aan de donderende toe juichingen om zoo te zeggen geen einde. Een hartelijk bravo voor die talentvolle muzikanten en vooral voor den heer Theo- dule Moreau, die zoo kundig de sijmphonie bestuurde. Dien onvermoeibaren kunstenaar vinden wij op alle volksfeesten om dienst te bewijzen aan dezen die van zijne medewer king noodig hebben. Jammer maar dat er zooveel zijn die zich te groot achten om, in zulke omstandigheden, het hunne bij te brengen voor het welzijn en het welgelukken sommiger feesten. Een oprecht dankwoord voor zijne genegenheid en onbaatzuchtige medewerking. De heer A. Criem werd ook luidruchtig toegejuicht met zijne romance: Stances a la Charité. Behalve dat het schoone lied door eenen ono ver tref baren zanger vertolkt werd, had het nog 't voordeel op het gepast oogen- blik te komen. En wie zou kunnen onverschillig blijven, wanneer men, in een gloedvol en lief gezang, aangewakkerd wordt om de smarten te hel pen lenigen van hen, die in deze droeve tijden aan alles gebrek lijden. Een gul proficiat voor den heer zanger. De heer August Igodt, speelde eenige stuk jes voor bandonlum. Iedereen weet reeds.dat. de heer Igodt zijnen gelijke op dat speeltuig nog niet gevonden heeft; zeggen wij enkel dat hij nog eens te meer bewijzen heeft, dat een bandonium in zijne hand het liefste aller speeltuigen wordt. De zanger van les Bavards heeft voorze ker de klaarste en liefste stem die wij te hooren kregen. Het is een eerste zanger, die door de overgroote menigte luidruchtig weergeroepen werd. De Fantaisie pour Clarinette beviel ook iedereen en werd met een donder van hand geklap begroet. Wat nu het schermspel betreft, dat ook is opperbest gelukt een heeft ieders verwach ting verre overtroffen. Er valt veel goeds te zeggen van den Tra vail d'ensemble. De premier assaut deed een herhaald bravogeroep losbarten. Maar de Canne Royale overtrof nog beide voorgaan de oefeningen en mag waarlijk prachtig ge noemd worden. Zij genoot de algemeenste en luidruchtigste toejuichingen. De Assaut a la Rapière en de Travail au Baton waren meesterlijk uitgevoerd en bewezen goed hoeverre men het brengen kan in de kunst van den wapenhandel, wanneer men er zich ernstig op toelegt. De derde assaut en derde travail diensem ble hadden, indien zulks mogelijk geweest ware, nog rneer bijval dan de voorgaande; en de Partie de Boxe dan! Zij spande voor zeker de kroon op al de oefeningen, om het gelach waartoe zij natuurlijk aanleiding gaf. Een allermooist feest, zooals men ziet, dat gedurende drie uren eene ontelbare schaar toeschouwers, spijts plaatsgebrek, ongemak en on verdragelij ke warmte, aangenaam ver maakte, en dat goed de faam van de Lnion gemaakt heeft. Bij den ingang der zaal stond een platteel ten voordeele van den arme en, schoon het meest stukken van 5 en 10 centiemen waren die er in lagen, heeft men nog, volgens men ons verzekert, ruim 37 franks ingezameld, die, onder den vorm van bonsdoor de maatschappij zullen uitgedeeld worden. Of er daar volk moet geweest zijn! Wij denken de tolk van die onzaggelijke menigte toeschouwers te wezen met die heeren scher mers den hartelijksten dank te betuigen over het prachtig feest dat zij met zooveel onbaat zuchtigheid gaven en dat zoo zeer gesmaakt werd. Hebt dank ook, heeren der Union, in den naam der armen, voor de hulp, die gij met de opbrengst van het platteel aan noodlijden den doen zult. Dciie koei. Verleden week, Dinsdag heeft men alhier in het openbaar slachthuis eene razende koei, van een dollen hond gebeten, en toebe- hoorende aan eenen landbouwer van dichtbij 't IJper hoekje te Brielen, dood geschoten in de tegenwoordigheid der hh. Burgemeester, schepenen, D. Criem, veearts, en eenigen bij zonderen. De heer Politie-Coinmissaris heeft het razend dier met het eerste schotgoed ge troffen en neergeveld. Schieting van Zondag 17 Decemb. 1883 Hoog getal. Boedt Léon Bogaert Alphonse Froidure Robert 20 25 25 25 25 120 15 20 25 25 25 110 25 20 20 15 25 105 Laag getal. Butaye Arthur 5 5 5 5 10 30 Ligy Félix 10 10 15 5 5 45 Fraipont Manrice 15 5 10 5 10 45 van den 10 tot den 17 December 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 5 Vrouwelijk id. 1. Jakobus Deceuninck, winkelier, 71 jaar, echtgenoot van Rosalia Degroote, St-Ni- kolaas buiten. Leo Verhellen, zonder beroep, 58 jaar, echt genoot van Pelagie Durnez, St-Jacobs bui ten. Paulina Wallop, zonder beroep, 65 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Franciscus Ver Eist, metser, 74 jaar, echt genoot van Maria Wannein, Boterstraat. Natalia Logie, kantenwerkster, 53 jaar, on gehuwd, Hondstraat. Theresia Deblau, zonder beroep, 88 jaar, weduwe van Pieter Vandervist, Rijselstr. Eugeen Dely, blikslager, 47 jaar, echtgenoot van Leonie Bartier, Boterstraat. Loting van 1887. De loting voor de lichting van 1887 zal in het arrondissement IJperen op de volgende tijdstippen plaats hebben: 4. 5. 4. 2. 6. 7. 3. IJperen, Poperinghe, Proven, Elverdinghe, Langemarck, Gheluvelt, 4 Februari 1887. 31 Januari 31 28 25 1 Februari West-Nieuwkerke, 3 Waasten, 27 Januari Wervick, 24 De Loting. tei'f Zangwijze: De Raad eener Moeder of - Neparle pas (Dragons de Villars). X" 2. Huishoud artikels. Een jong koppel dat op speelreis was, gaat in eenen bazar. Gij verkoopt hier stokken? vraagt de man. Zeker antwoordt de bediende, gaat maar van achter in 't magagijn, waar men de artikels voor 't huishouden verkoopt. Modes voor heeren. 't Komt van Parijs, jonge heeren, bijgevolg is het Evan gelie. In de modes voor heeren heeft eene echte omwenteling plaats gehad. Over twee jaren haalde het nauwe, passende, stijve de zegepraal; nu haalt het wijde en breede de bovenhand. Thans worden de kleeren wijd opengedragen en linnen, krawal en horlo- gieketting mogen weer gezien worden. De broek wordt weer geheel breed ge dragen, recht neervallend, eene plooi vor mende op de wrijf van den voet. De gilet wordt lager. Men ziet het overhemd terug. De hoogstaande banden zijn nog altijd fas- hionnable, met gebroken punt in den dag, gansch rechtstaand 's avonds. Wat geheim mag daar achter schuilen De overfrak bij voorkeur is de donker blauwe, met zichtbare naden. (Wat zou dat mogen bcteekenen?) De reis overfrak wordt steeds gedragen met kap en grooten kraag, pelerine. De zachte hoeden zijn een weinig hooger (op den duur geraken de zuidwesters nog in de mode). De groote chic is dat er zooveel mogelijkbuilen gemaakt worden. De handschoenen mogen alleen in den dag gedregen worden. Zij zijn van vel en hoog rood van kleur, met goed zichtbare naden, 's Avonds worden geene handschoenen ge duld, behalve de dansers. Ten slotte de puntschoenen zijn radikaal afgeschaft en de groote copurchics dragen ze zoo vierkant mogolijk. 't Fransch komt altijd te pas. 't Was in 1830, 't jaar der domheden. Piet Verholen was in 't water gevallen. Juist trok een troep Fransche soldaten voorbij. Piet kon zwemmen als een steenA moo, a moo- sergent! riep hij, terwijl hij spartelde dat het een lust had. Men reikte den suk kelaar eene hand en hielp hem uit het water. Seezes Marante Goeds! zei Piet, als ik het bedenk: had ik geen Fransch gekunnen, 'k ware verzopen als een kat Voor de rechtbank. De voorzitter zegt tegen een kerel die voor de rechtbank verschijnt: Ik vind ten uwen laste reeds 87 veroordeelingen voor dronkenschap, is dat geen schande 't Is waar, mijnheer de voorzitter. Dit bewijst ten minste dat ik getrouw aan mijne princiepen ben. De vasters. Twee bedelaars zijn aan 't klappen over hun bedrijf. Zij hooren den naam van Merlatti voortbijgangers noemen. Merlatti, zegt een hunner op een dreigenden toon, als ik hem ooit ontmoet! Zij zijn eenig Mulheim, Eysden, 21 juni 1886. Nooit zou ik gedacht hebben dat er zoo weinig noodig was om zooveel pijn te vermijden. Ik leed aan buikpijn en moeielijke spijsvertering; sedert ik de Zwit- sersche Pillen aan 1 fr. 50 gebruik voel ik niet de minste onpasselijkheid meer, ik eet alles met den hesten eetlust. Men kan een zoo eenvoudig middel, dat zooveel goed sticht, niet genoeg aanprijzen. Dezeure, Pierre. Handteeken gewettigd door den heer Burge meester. Tandheelkunst van W en SVIn ieier Chirurgijns-Tandmeesters- Specialisten Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mme M. Meier, chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst, Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels inge voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de grootr ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. gediploinesr-e Mr^rgjd-ïandrrseesler, Tandmeester van het Koninklijk Gesticht van Mees sen, Lombaardstraat, 19, IJPEREN, Te raadplegen alle dagen van 9 tot 5 uren, behalve den Zondag. Inzetten van tanden en kunstige gebijten. Uittrekking, Goudstopping en Herstelling van ongeregelde tanden 2 4 k w H fi BURGERLIJKE GODSHUIZEN DER STAD IJPEREN. Het Bestuur der Burgerlijke Gods huizen van IJperen, zal, door 't ambt van den Deurwaarder L.-F. Verhaeghe, te IJperen, op- DINSDAG 11 JAMUAR1 1887, ten 1 ure namiddag, openbaar lijk verkoopen ^2$ KOOPM Abeelen, Iepen, Esschen, Eiken en Fopeüeren Boomen, breedvoerig beschreven bij plakbrieven. Dezeverkooping zal gehouden wor den met tijd van betaling, mits door de koopers goede borgen te stellen en gereed te betalen 10 °|0, aan den beer ontvanger BOEDT. C/F 1 Xs*' .w if- TV BE M ïfc TT II A. T 9 heeft de eer bet publiek kenbaar te maken dat men bij hem alle dagen goede STOVE- en FREINE KOLEN kan verkrijgen aan genadige prijzen. VGi-lij dens. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 0. n,-> 1" \t' f Sa naal' het stadhuis heenen, \'A Nioeder weenen, het bloed- U&t hij u id' V eK'pijn... Maar als gi-ToV AT' uw'arme moeder; Dit zoet gedavV1 d voordeelig zijn Ik dorst u een sclioone toekomst droomen, In uwen stiel zoo waart gij opgeleerd, Gij wordt mij slechts door uwe bruid ontnomen, Maar toch door ieder' moeder steeds vereerd. Ga heen, ga heenIk smeek den Albehoeder, Dat niet voor goed die zoete droom verdwijn, Achals gij loot, denk aan uw'arme moeder, Die zonder u in 't ongeluk zou zijn. En ging hij heen, met 't zware pak op 't herte, De brave zoon, in 't schoonste zijner jeugd. Nu werd hij bleek van onbekende smerte, Nu beefde hij van hoop en vrees en vreugd. En d'arme vrouw bad vurig d'Albehoeder 1 Maar 't lot is blind, de hoop is valsche schijn Hij viel er in en dacht aan zijne moeder, Die zonder hem in 't ongeluk zou zijn. 4. Wat woord, wat taal zal 't tafereel beschrijven Van zulk verdriet, van zulken diepen rouw Hoe lang zal nog die wreede bloedwet blijven, Torment van kind, van moeder, man en vrouw? Zou dan het woord des eeuwgen Albehoeders, Gij zijt gelijk bedrog en leugen zijn? Dat in de naam der zonen en der moeders, De bloedimpost uit België ras verdwijn, RECHT OVER DE STERRESTRAAT. a 3 a H o p o p o g J CD CD (X) éi (D 3 CD C/2 N> CO CD CO K> CR h o OO CO CJ1 00 CJ1 CO O O O O O O CR O O O O O O to -4 I1 CR CD GO 00 CR 00 "o O CR "CR O tO CR O O O O O CR O H 2 a 2 CO CR to to CO ©OM P co oO O O O O O O o O O O O O o to I11 CR CR co <1 CO O O "to CR CR "to "to O CR O CR CR 8 3 O CD CD 3 af CD CO co CD O CD af CD co 00 X VAN STAANDE TE aX aK®, fX X ,en- L,\v®lP -oA rXsN' N l»6' C f-P1' in Kl aq CD 10 M* 00 aq Ui UI 10 00

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3