VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. DE SCHAPEKOP. Tweede Jaar. Zaterdag 15" Januari 1887. Nummer 3. IJzerenweg. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 4 fr. per jaar voor de stad. 4 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 2 fr. 50. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers vo,r artikels., enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicüé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Vertrekuren van IJperen naar Nog iets over de verantwoordelijkheid onzer onbekwame regeering. Verleden Zaterdag hebben wij, bij middel van den tekst uit het Beknopt Verslag der Kamerzittingen, aangewezen in hoeverre onze ministers aan hunne plichten te kort bleven, tijdens de troebels der maand Maart 1886. In antwoord op de interpellatie van den heer Oswald de Kerchove, hebben Beernaert en Pontus hemel en aarde verroerd, om te doen gelooven 'dat het Staatsbestuur, gedu rende die muiterijen, op de hoogte zijner taak was, dat het hem noch aan vooruitzicht en voorzichtigheid gemangeld had vóór het los barsten der werkstakingen; noch aan spoed en wilskracht gedurende het bedwingen des oproers Nochtans wij staan vóór zekere, gekende feiten; en die feiten roepen luider dan de re devoeringen, dat, wanneer de opstand uit brak de troepen niet alleenlijk uitermate lang weg bleven, volgens de uitdrukking des heeren Sabatier, maar dat vóór den op roer onze Regeering niets voorzien had, dat zij vergeten had de kleinste voorzorgen te nemen, dat zij geene maatregelen nam, on- (he Vervolg.) Toen zijn vader hem aan de bel zag trek ken, sprong hij schier door het venster van verontwaardiging en verbolgenheid. Hij liep hem na en wilde hem van den trap rukken, maar juist ging de deur bij Smikkel open en Frans trad binnen Het divisiehoofd, toen hij vernam wie hem met een bezoek vereerde, was op het punt een bloedslag te krijgen. Doch hij be dwong zich. Hij zou daar gauw meè gedaan maken. Den jongen droeg hij, wel is waar, geen slecht hart toe, maar de zoon van zulk een va der!!Wee! Zet u neer, mijnheer, sprak hij met ge dwongen kalmte tot Frans, waarmede kan ik u verplichten? Indien u geliefdet mij te zeggen, wat ik mag misdaan hebben en waarom jufvrouw Justina?... Jufvrouw Justina is mijne dochter en niemand heeft mij nopens haar te ondervra gen, mijnheer. Wat u aangaat, ik weet niet hoe gij u verstouten durft, gij de zoon van een geruineerden stoele... Mijnheerriep Frans en sprong recht Tegenover u heb ik geen andere be- danks de waarschuwingen des burgemeesters van Charleroi, en dat zij eindelijk door licht zinnigheid en onbedachtzaamheid het gepast oogenblik liet voorbijgaan, waar een krach tig opdagen der gewapende macht, plunde ring en brandstichting zou onmogelijk ge maakt hebben Ziehier nogmaals de feiten De werkstaking rond Charleroi begon den 25n Maart 1886. En wat doet het Staatsbe stuur? Het zendt van Doornik naar Charleroi een handvol ruiters, dat fameuze eskadron lanciers van 78 mannen, om duizenden en duizenden werkstakers, plunderaars, brand stichters en halve wilden in bedwang te houden! Men zal misschien tegenwerpen dat er toen nog geen nood was. Mogelijks wel; maar wat in elk geval stellig is en de ge beurtenissen bewezen het dat het zeer nuttig zou geweest zijn, van den eersten dag eene groote hoeveelheid troepen rond Char leroi te zenden. De werkstakers zouden eenigzins bevreesd geweest zijn en ongetwij feld waren de ongelukken minder groot en minder talrijk. Het valt niet te ontkennen dat het Staats bestuur kon besluiten uit de stemming der gemoederen, dat erge wanordelijkheden te vreezen waren. Pontus zelf, met zich hierin te willen verontschuldigen, heeft zich deer lijk in't potje gelapt, wanneer hij der Kamer mededeelde dat er in ons land eene gemoe- derengisting plaats had vóór den 26n Maart. Inderdaad, te Luik begonnen de wanorders den 18 en 19 Maart; den 21n Maart had er te Brussel eene socialistische betooging plaats denzelfden dag vierden de Gentsche socialis ten den 15" verjaardag der Parijsche Com mune; te Wetteren had er eene meeting plaats en men werd er handgemeen; te Na men doorliepen eenige groepen de straten en schreeuwden: Leve de maatschappelijke omwenteling» Den 23" was er gisting te Verviers en te Geldenaken; men vreesde voor troebels te Ronse; voor den 25n was een schuldiging, mijnheer Frans, als uw loszin nig gedrag, doch dit wil ik u vergeven en aan Justina ook, op voorwaarde dat alles daarmede uit weze. Maar aan dien... dien... Smikkel wees dreigend naar Franses huis. Ten andere, ging hij voort, zich be dwingende, al was er niets tusschen hem en mij gebeurd, gij weet toch wel, dat nooit een huwelijk kan tot stand komen tusschen de eenige dochter van een hooggeplaatsten stadsfunctionnaris als ik, en den eenigen zoon van een geruï... Maar ik wil u niets onaangenaams zeggen, want gij hebt den ka narievogel opgevangen. Ik weet, dat gij goed werkt en naarstig zijt, maar ik bestem mij ne dochter niet voor een werkman, al was hij nog zoo naarstig, mijnheer. En dat is mijn laatste woord. Maar, mijnheer, als ik mijn best doe en een winstgevend bedrijf verkrijg. Ja, ja, grijnsde Smikkel, als de Witte Berg vervoerd wordt en gij den schat krijgt, die er onder ligt. Ga, jonge heer, en maak fortuin. Als gij eene positie krijgt, die de helft opbrengt mijner jaarwedde en dat gij dien... dien... daar. Hij wees dreigend naar Van Zoens huis. Welnu dan zullen wij zien. Ik heb de eer u te groeten... Daarmede geleidde hij Frans naar buiten. Justina stond op den trap en liad alles ge hoord. Zij schreide, 'tarme kind. Frans was gansch moedeloos en verslagenhij ook be gon Smikkel te haten. socialistische meeting aankondigd te Leuven enden 28"te Deinze;andere meetings werden nog aangekondigd te Frameries, te Ath, te Zoningen, te Quenast, te Godarville, enz. Hewel, zal men zeggen dat er niet iets in de lucht hing? 't Ware dwaas het tegenover gestelde te beweren. Ziedaar den toestand des lands op het oogenblik der losbarsting. Indien de Regeering tot dan toe nog niet verplicht was, veel troepen naar de mijn streken te zenden; zal men ten mmste wel toegeven, dat zij toch de noodige maatrege len moest nemen, om in eenige uren de ge wapende macht ter plaats te zenden. Noch te Gent, noch in Antwerpen, noch in Luik mocht men de troepen wegtrekken: 't zat er zelve te schuw. De troepen waarover de ministers beschik ten waren te Brugge, te Oostende, te IJpe ren En het noodige materiaal van den ijzeren weg om de troepen te vervoeren was... Te Luik Hewel, men had er niet eens aan gedacht, reeds van den 25" dit materiaal van Luik naar Brugge te zenden, om de troepen in staat te stellen bij den eersten oproep te kunnen vertrekken. 't Is maar den avond van den 26", toen het gesticht Badoux reeds brandde, dat men naar Brugge telegrafeerde dat de troepen moesten vertrekken, en aan de statiën van Luik en Ans het materiaal vroeg, om de Brugsche troepen te vervoeren. Zoodat dejagers te paard te Brugge aan de statie waren sedert 11 ure 's avonds, en dat de wagons van Luik om 3 u. 's morgens aankwamen; en de troepen eerst, na volle dige inpakking van paarden en mannen, den 27", om 5 u. 's morgens, op reis gingen En wanneer kwamen ze te Charleroi? Om 3 ure 's namiddags Wanneer stond ons ijpersch bataljon van het le linie aan de statie? Om tien ure 's avonds van denzelfden dag. En wanneer - Och, jaag hem niet buiten, papa, ik bid u, smeekte het meisje. Ik jaag hem niet buiten, kwekte het divisiehoofd door zijn hyënagebit. De jon ge heer gaat fortuin maken. Iiaha!... En daarmeê sloeg bij de deur toe op Frans' hielen, terwijl deze zijn vader nagromde: SchurkPapierduivel! VII Veertien dagen waren nog eens voorbij. De dag was aangekomen, op denwelken de stad het recht had, volgens de bewoordin gen van 't arrest, dit op kosten des ver weerders ambtetijk te doen uitvoeren, Men zoudusdenschapekoponder.de oogen des vernederden Van Zoens komen afrukken, terwijl aan den overkant de pennelikker achter zijn gordijnen juichte en sarde. En hij zou zelf nog de kosten dezer vernedering moeten betalen Deze gedachte alleen maakte, dat reeds acht dagen te voren de meubelmaker twee maal daags zich een stuk in de kraag dronk, waarom de hospes der Dikke Pomp dien klant fel aangenaam begon te vinden. Op den noodlottigen dag was hij van 's morgens reeds op toer en verwaarloosde zoo danig zijne zaken, dat zijne waarde vrouw onder het oproeren der soep diepe zuchten slaakte en met haar voorschoot een traan wegdroogde. Frans had allen werk- en lachlust verlo ren. kwam de verwachte trein Om 2 ure 's morgens Beernaert en Pontus noemen dat hetgeen men best en rapst kon doen Dat die heeren malkander kronen vlech ten willen wij toestaan. Maar is het land van hetzelfde gedacht? Daarbij is bet niet oliedom te komen zeg gen dat de oproer onvoorzien was, toen an deren hem wel voorzagen?Ts het niet aarts dom te beweren dat men geene voorkomings maatregelen kon gebruiken, toen, helaas 1 anderen die hulp te vergeefs vroegen? De heer Julius Audent, burgemeester van Charleroi, zegde immers in zijnen gemeente raad Wij waren niet zonder vrees voor den toestand onzer stad, omringd van eena talrijke mijnwerkersbevolking en ontbloot van talrijk garnizoen, vooral van ruiterij. Ons profijt trekkende uit het voorbeeld der troebels van Luik (M. Audent had het wel voorzien, niet waar, Nieuwsblad?) gin gen wij op Woensdag 24 Maart met afge vaardigden van Charleroi naar Brussel bij den Minister. Wij deden hem zien dat het zenden van een ruüerijregiment NOODIG was, om eene werkstaking te voorkomen, of tot muiterij over te slaan. Uit dit on derhoud brachten wij de verzekering mede, dat wij op een regiment ruiterij mochten rekenen, en dat aan den Gouverneur van Henegouwen in dien zin orders gegeven waren. Dus, het Staatsbestuur is den 24n verwit tigd en belooft een regiment ruiterijHet beloofde regiment komt te Charleroi den 27° aan, om 3 ure nanoen! Ziedaar de feiten. Met hoeveel welsprekendheid wederleggen zij niet de stoefferijen van onzen Eersten Belover? Is Beernaert geen arend in 't beloven, lezer? Rotte appelen voor Hem!! Werktuigelijk keek hij naar den stads werkman, die de hooge ladder beklom om den schapekop af te nemen. Doch daar dacht hij aan zijne geliefde duiven, die juist jongs- kens hebben moesten. Hij opende het venster en nam de diertjes uit den schapekop, die steeds even melancoliek op de voorbijgan- geis in de straat bleef staren. De stadswerkman had gedacht dat de kop zoo bouwvallig was, dat hij hem maar juist zou haf te heffen hebben. Doch nu bleek het dat Smikkel's verslag wel degelijk kwaad willigheid ten doele had. De kop stond zoo vast als deze van het divisiehoofd zelf en de arbeider, die voor last had het strenge bevel der wet uit te voeren, verspilde vruchteloos zijne moeite. Frans ook kwam kijken, en de voorbijgangers spotteden, luid met Stadsbes tuur en Wet, die zulkegekke grillen hadden. Smikkel, die alles van achter zijn gordijn afspiedde, zweette water en bloed, en nog veel meer toen plots De Brouckere in per soon op den hoek der straat verscheen, een oogenblik met onwil het werk aanzag en kopschuddend henenging. De werkman gaf het eindelijk op. Hij mocht den kop niet breken, anders had Van Zoen het recht van reclamatie, en de prijs werd op des arbeiders loon afgetrokken. Hij gaf het dus op, terwijl Smikkel knarse- tande en zwoer dat hij dien dommen rekel van een werkman wel zou gevonden hebben. Wordt voortgezet.) WEEKBLAD Poporinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-25 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-50 12-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Komen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Komen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 8-58. Rousselare, 7-45— 10-45 12-20 4-10 6-30. Langemarck-Ostende, 7-23 12-22 3-58 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortryk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30— 3-20 11-16 2 41, 5-20.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 1