YAM IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Tweede Jaar. Zaterdag 29" Januari 1887. Nummer 5. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 4 fr. per jaar voor de stad. 4 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 2 fr. 50. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar öf per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnalitelten bevattende worden niet opgenomen. Eiders en hier. Weinigen tijd geleden viel mij eene uitnoo- diging in handen tot eene fransche voor dracht, getiteldL'éducation de nos filles au 19 siècle. Die conferentie werd ingericht door de liberale Associatie van Kortrijk en heeft er onlangs plaats gehad. Bij het zien zulker en andere kleinigheden of belangrijke zaken (zooals men het nemen wil), die elders gebeuren of geschieden, is het nog al natuur lijk dat men de toestanden van elders eens met de onze vergelijke, dat men overlegge wat ginder en wat hier gebeurt, dat men naga hoe in beide plaatsen gewerkt wordt voor de heropbeuring, de versterking en den bloei van het liberalismus. Nemen wij twee liberale Associatiënin het zuiden van West-Vlaanderen werkzaam, in de hoofdplaats van twee rechterlijke ar rondissementenKortrijk en IJperen, twee arrondissementen volkomen aan de paperij overgeleverd voor de Kamers, voor de Pro vincie (kanton Meessen uitgezonderd) en bij na voor al de gemeentenIn zoo eene klerikale fanatieke streek, is het werk voor die twee liberale Associatiën zeker wel pijnelijk, moeilijk, terugstootend. En wat zien wij Te Kortrijk richt de Liberale Associatie voordrachten in, en te IJperen is de Liberale Associatie voor drij jaar in slaap gevallen; teKortrijk werkt men. te IJperen sluimert men. Men moet de Kortrijksche liberalen geluk wenschen met hunne propoganda gedurende het jaar door, zelfs dan als er geene kiezin gen op handen zijn. Die twee- of drijmaande- lijksche bijeenkomsten der leden eener Asso ciatie hebben een groot nut: de kiezers komen bijeen, zien elkander, en spreken over de zaken der partij, zien hunne hoofdmannen en spreken met hen, deze kunnen alzoo po pulariteit winnen; belangrijke zaken kun nen er dan besproken en overwogen worden, of wel een flinke redenaar geeft eene knappe voordracht, versterkt de overtuiging der aanwezigen, doet de ouderen volharden en zaait het goede zaad bij de jongeren. Het goede graan gaat niet verloren, en men is er zooveel te zekerder van, als het in kalmen tijd gestrooid wordt. In den woeligen kieslijd niet, neen, dan wordt er te veel in eens aan die arme kiezers verleid, hunne ooren tuiten, ze worden er duizelig van, na het hooren van redevoeringen, voordrachten, beloften en.... leugens! De kalme propaganda, de langzame overtuiging gedurende het jaar door, op eiken tijd en stond, is veel beter om volge lingen aan te werven, en als de kiezing nadert vindt men bij de kiezers eene opinie, welke, zachtjes aan, steenvast geworden is. In IJperen is het alle drie juar gemeente- kiezing. Daar de klerikalen ons bevechten, zelfs woedend en schuimbekkend, is de Li berale Associatie dan ook verplicht in 't har nas te komen en wakker te wordeninder daad er worden drie of vier algemeene vergaderingen beroepen in de laatste veertien dagen, die de kiezing vooraf gaan. Na de gemeentekiezing, waar wij elke maal zege praalden Gode zij dank! rust de Liberale Associatie voor drie jaren, tot dat er nog eens zal moeten gestreden worden. Intus- schen geene vergaderingen meer, geene voordrachten ingericht, geene bijeenkomsten beroepenHewel, volgens mijn gedacht, is bat niet voldoende, alle drie jaren een verga- ringske of twee is niet genoeg 1 't Is misschien wel m°gelijk dat de onverschilligheid bij veel liberalen zoo groot wordt, tengevolge dier driejaarlijksche sluimering. Ware er dan van tijd tot tijd eene voordracht of eene bijeenkomst, de kiezers zouden er naartoe stroomen, zouden zich met de liberale zaak meer bezighouden, zouden meerin aanraking komen met hunne hoofdmannen, en iedereen zou er bij winnen, zoowel deze als gene Want, vergeten wij het niet, de kiezer doet gaarne een praatje met mijnheer X of Z, die hem en zijne belangen vertegenwoordigt in den raad of elders. Men zal mij tegenwerpenWat zult gij vertellen in de algemeene vergaderingen der Associatie als er geene kiezing op handen is? Waarover spreken Maar wat vertelt men en doet men elders Moet het daarom altijd kiezing zijn, om degelijke propaganda te maken? Is de strijd tusschen den liberaal en klerikaal niet vol actualiteit op elk oogen- blik? Men zal mij nog zeggen: Maar er wordt gewerkt: overziening der kiezerslijsten, bij eenkomstder kieskomiteiten, klasseering van liberalen, klerikalen en twijfelaohtigen,enz. Goed, dat is iets, maar 't is onvoldoende; dat is salonpolitiek, en indien zij in enkele geval len werkdadig is, mag zij in de meeste geval len weinig vermogendschier nutteloos genoemd worden Men moet aanhangers winnen, en zulks is eene kwestie van getal; men moet ook verlichte volgelingen bezitten en dan is er kwestie van ze te maken, ze te bewerken en tot daar te komen. Roept dan die personen tot u, spreekt ben aan, verlicht ze, doet een redenaar komen, die het wel uiteen doet welke ministerjes wij hebben,hoe onze finantiën mank gaan, hoe ons school wezen vernietigd wordt, hoe onze klerikaal- tjes het land ten onder brengen; in een woord, tracht die menschen voor goed tot bet liberalismus over te halen en den haat tegen het klerikalismus in te stampen. Het moet daarvoor geen kiezing zijn, om dit alle maal tot het volk te zeggen Het is te bejammeren dat er in onze stad zooveel onverschilligheid bestaat, en dat sommigen denken dat alles op wielkens loopt, zoodat er voor niets meer moet gezorgd worden. Toch wel, er moet altijd gewerkt worden, gezorgd zonder ophouden; want wij hebben tegenstrevers, die er ons het voor beeld van geven, die ons tot verdediging dwingen en die ons over het lijf zullen loo- pen, als er nog altijd mosselpolitiek gebrouwd wordt. Hoe zouden die drie jaren, tusschen twee opeenvolgende gemeentekiezingen, gemak kelijk en voordeelig tot liberale propaganda kunnen aangewend worden, tot politiek bij klaren dage en in volle lichtWaarom richt de Liberale Associatie geene fransche voor drachten in, gelijk het Willems-Fonds de vlaamsche? Waarom niet beproeven in de eene maatschappij, wat zoo goed gelukt in de andere? Dat ze hand in hand gaan: een dracht maakt macht! Ons Willems-Fonds bestaat nog geen driejaar, en reeds werden in de concerten en algemeene vergaderingen eene reeks van 21 openbare voordrachten gegeven over wetenschappelijke, letterkun dige of staatkundige onderwerpen. Tien dier voordrachten gingen met een muzikaal ge deelte gepaard en werden gegeven voor eene volle zaal, telkens 250 toehoorders, die hun profijt trokken uit hetgeen zij hoorden. An dere onderwerpen werden meer bepaald voor de leden behandeld eneenige met oxyhydrisch licht aantrekkelijker gemaakt. En opdat wij niet zouden verdacht worden de feiten te verdraaien, schrijven wij de onderwerpen dier voordrachten uit de jaarboeken 1884, '85 en '86 af: Dat is reeds eene groote summa werk in min dan drie jaar, niet waar? Dat de Libe rale Associatie ook zóó doe en uitsluitend politieke voordrachten inrichte, voor de jonge bekwaamheidskiezers, wier politieke oplei ding nog moet gemaakt worden. Dat de ondervinding de jeugd leere opdat de jeugd aan de ondervinding hare medewerking ver- leene. Wij wenschen het van harte. D. N. T. Het Nederlandsch in het middelbaar onderwijs. Ofschoon het ten onzent, in de laatste ja ren, volop gewoonte schijnt geworden, al zulke wetten.waarvan strekkingen bepalin gen maar eenigszins tegen slenter of voor oordeel aandruischen, met luid gemor en klagen, ook wel eens met tandengeknars en straatrumoer te begroeten, is er wiilicht geen tweede voorbeeld aan te halen van eene wet, waarvan men de uitvoering met even veel moedwil en arglistigheid beeft pogen te verhindeivn, als tot op dit oogenblik toe, met de taalwet van 1883 bet geval is. Nauwelijks was bet nieuws ruchtbaar ge worden, dat bedoelde wet, krachtens 3 art. 2, van den aanvang af des nieuwen schooljaars (1886-1887), op het Koninklijk Athenaeum der stad Antwerpen eene volle dige toepassing zou erlangen, of de Heeren van de pen, hoofdopstellers en medewerkers onzer meestgelezen Fransche bladen, gord den zich aan ten strijd, en poogden, in korte en lange, fijnberedeneerde en ook wel eens onbekookte artikels, het arme wetteken,door de Vlamingen na jaren en jaren strijdens verkregen, in de oogen van het openbaar zoo hatelijk mogelijk te maken. Ware het bij al dat geschrijf nog maar gebleven? Eilaas, weldra zou blijken, dat bet zaad, door de Franscbgezinde pers met kwistige band verspreid, in geene dorre aarde was gevallen. Aangevoerd door een zeer gering aantal mannen, wier baat tegen al wat Vlaainsch is, voorniemand een raad sel kan zijn, riepen eenige huisvaders eene beweging in het leven, met het wel niet luid bekende, maar geenszins twijfelachtige doel, de uitvoering der wet van 1883 geheel of ten deeleonmogelijk te maken. Moest men de pen- en woordvoerders dezer reactie gelooven, dan zou de toepassing dezer wettelijke bepalingen aan het Staatsonder- riclit in het algemeen en aan de leerlingen in het bijzonder niets dan schade en schande berokkenen Men schreef en vertelde, dat de Staat besloten hadd'adopter le flamand comme seule langue véhicuiaire a l'Athénée d'Anvers Chronique van 15 Oct.), en men voegde er op beteekenisvollen toon bij ce que nous repoussons, c'est une mesure essentiellement politique, édictée sans né- cessité aucune, ne répondant a aucun besoin, si ce n'est celui d'amener la déser- tion de notre admirable institut d'enseigne- ment moyen supérieur, et destinée pro- voquer la désunion entre les libéraux et l'irritation parmi les citoyens. Ce que nous réprouvons, c'est l'illégahté élevée a la hauteur d'un système de gouvernement (iChronique19 Oct.) Le flamand seule langue véhicuiaire.... Désertion de notre Anthénée royal Désunion entre les libéraux.... Is het tafereel tragisch en duister genoeg? Welke zijn dan toch de verregaande over drijvingen, door die onhandelbare Vlamingen tot wetsartikels verheven? Welke de bij uitstek nadeelige gevolgen, die uit deze wetsartikels spruiten moeten? Deze vragen oplossen, ziedaar ons doel. Wij gelooven ons niet te vergissen, indien wij ai de opwerpingen, tegen de wet van 1883 hier en elders ter lafël gebracht, in de drie volgende samenvatten 1° bet zal den leerling, in den nieuwen staat van zaken onmogelijk zijn, eene be- hoorlijke kennis op te doen van de Fran- sche taal; 2° de wet van 1883 beantwoordt aan geene enkele wezenlijke behoefte; 3° het is strijdig met de vrijheid der huisvaders, ja, met den geest der wet, de Vlaamsche leerlingen er toe te verplichten, de nieuw-ingerichte Nederlandsche cursus- sen te volgen. Elk dezer drie punten wenschen wij afzon derlijk te behandelen. (Wordt voortgezel). Eens vriendelijke waarschuwing. Onze medeburger en gemeenteraadslid, M. P. Vermeulen, heeft voor morgen namiddag eene politieke voordracht aangekondigd. Om aan de zaak meer ruchtbaarheid te geven had hij zijne vrienden en veel bekwaam heidskiezers uitgenoodigd, terwijl hij aan de liberale bladen dezer stad eene mededeeling zond. De Toekomst en het Weekblad hebben die mededeeling onvoorwaardelijk en zonder commentairen opgenomen. Daarin hebben ze groot gelijk, want het staat den heer P. Vermeulen gansch vrij op welkdanig onder werp eene voordracht te houden. Als voor uitstrevend liberaal is hel hem zeker toege laten die middelen in 't werk te stellen en te gebruiken, welke hem voordeelig schijnen tot het bereiken van zijn doei en tot bet verwezenlijken zijner gedachten. Plet is dus voor eigene rekening en onder zijne verant woordelijkheid dat de heer P. Vermeulen zijne propaganda doordrijft. De aankondiging dier voordracht was eene annonce gelijk eene andere voor de bla den; men kon ze aannemen of weigeren, al of niet. Het Progrès heeft liet zoo niet verstaan, en wij betreuren het voor hem en voor anderen. Onze fransche konfrater heeft dit in 't be lachelijke getrokken en zelfs den heer P. Vermeulen willen bespottelijk maken. Wij keuren zulke doenwijze ten strengste af; de misnoegdheid onder de liberalen is schier HET WEEKBLAD 1. Voorrechten der geestelijkheid vóór 1789. 2. Soorten van onderwijs. 3. Voorheen en nu. (voorlezing). 4. De Tooverij en de heksenprocessen. 5. Garibaldi. 6. De liberale en klerikale volksboeken sedert 1830. 7. Iiet Nederlandsch in den Antwerpschen Ge meenteraad (voorlezing). 8. Drie gedenkdagen uit de geschiedenis van Vlaanderen. 9. Terugtrekking van het Edikt van Nantes. 10. Het nut en de belangrijkheid van het onderwijs voor de meisjes der werkende volksklas. 11. Eene wandeling door Hollands hoofdstad (met zichten). 12. De hel en het bestaan des duivels volgens P. Schouppe. 13. Reinsert de Vos, liet epos der Burgerij. 14. Eenige zienswaardigheden uit den Haag (met zichten). 15. Vijf-en-twintig jaren onzer geschiedenis. 16. Een blik in de Europeesche toestanden. 17. Tlieodoor Van Ryswyck. 18. De koopwaren uit den klerikalen winkel. 19. De tunnel van den Oenisburg (met zichten). 20. De strijd der Waldenzen voor de vrijheid van geweten. 21. De legende van Fortunatus.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 1