l p Maatschappij Burgerwachten Burgerstand 3 w ON DEMANDE van aanzien rijk en ondervinding, begaafd met een vast beraden wil en een volksgene gen hart; hij zal dus in zijne nieuwe bedie ning uitgelezene diensten kunnen bewijzen. Werkerslier. Het feestje, door de Werkerslier jl. Zon dag in haar lokaal gegeven,'heeftnaar wensch gelukt. Het was een alleszins liefConcert.dat zeer in den smaak der toehoorders viel. Muziekstukken, koorzangen, romancen, kluchtliederen, alles in één woord, heeft op perbest bevallenen was door alle aanwezigen ook luidruchtig toegejuicht-.dekeus wasgoed en de uitvoering wel verzorgd. Bestuurders en uitvoerders halen even veel eere van hetgeen zij opvoeren. Aan hen allen een gul en hartelijk profi ciat 1 Zeggen wij hun ook dank, rechtzinnigen dank, voor de genotvolle stonden, die wij er beleefd hebben. St-Sebastiaan. Zondag 11. was er volop feest bij de gilde- broeders van S' Sebastiaan. Zij hadden zich een smakelijk mondje doen opdisschen en gaven daarna eenen luisterrij ken prijskamp in het bolspel voor de dames. Die vermakelijkheden werden gesloten met een prachtig dansfeest,dat tal van lieve paar- kes wippend en wemelend door de zaal heen en weer zweven deed. Een echt vermakelijk famieljefeest dat in de jaarboeken dier maatschappij als een der beste zal aangeschreven blijven. Voordracht. Zondag 30 Januari aanstaande, ten 3 uren namiddag, in den Café du Commerce, Hond straat IJperen, zal den heer P. Vermeulen afgevaardigde bij het voorloopig bestuurjjvan het vooruitstrevende liberalen congres een voordracht geven op 1° congres van 1846 2° wat zijn de verlangen van de vooruitstre vende liberalen 3° wat zijn de verlangen van alle de liberalen. Karnavalf eesten. Ter gelegenheid van karnaval zullen er verscheidene openbare gemaskerde en ver momde bals gegeven worden, namelijk: Den Zondag, 20 Februari, ten 7 ure 's a- vonds, ter herberg de A B C; ingangprijs: 40 centiemen voor danser en zijne dame. Denzelfden dag, om 9 ure 's avonds, in de groote zalen van het Bronzen Hoofd-, in gangprijs: 75 centiemen voor danser en zijne dame. Den Dinsdag, 22 Februari,'s avonds ten 7 ure, in de groote zaal van het Café de Commerce-, ingangprijs: 1 frank. Den Zondag, 27 Februari, 's avonds ten 9 ure, zal het eerste groot bal ten voordeele van den wereldlijken Schoolpenning plaats hebben. De prijs is bepaald op 1 frank bij inschrijving; aan het bureel fr. 1,50. De Da mes 50 centiemen. Het tweede groot bal voor hetzelfde werk is vastgesteld op Zondag 20 Maart, aan de zelfde voorwaarden, telkens in de Tooneel- zaal. Een uitgelezen orkest zal elkeen dezer dansfeesten opluisteren. Gevaar. Woensdag, korts na den noen, is een jon gentje van ongeveer 10 jaar oud bij de statie in den opgevulden vestinggracht bijna omge komen. Hij was boven het opeengehoopte slijk geraakt en, daar het nog verre van vast is, verzonk hij er in. Gelukkiglijk hadden eenige werklieden der statie liet gevaar be merkt en zij verhaastten zich het kind van een gewissen en pijnelijken dood te redden. Waarom daar geene staketten geplaatst, die het gevaar aanwijzen? Vroeger waren er; waarom zijn zij weggenomen geweest voor aleer alle gevaar verdwenen was? Verdronken. Maandag morgend heeft men uit de Kaai alhier het lijk opgevischt van Karei Knoc- kaert, beestenkoopman en herbergier, wo nende in de herberg West- Vlaanderen, bij het slachthuis. Men zegt dat de ongelukkige zich uit ver driet het leven benomen heeft. Faardenloopstrijden. Dit jaar zullen de IJpersche paardenloop- strijden op zondag E Juniaanstaande plaats hebben. Schieting van Zondag 23 Januari 1887. Hoog getal. 25 25 25 25 20 20 25 20 25 20 25 20 20 25 20 15 20 25 25 20 20 20 50 25 25 20 20 20 20 Ligy Félix 25 Maillard Gustave Froidure Eugène Butaye Arthur Swekels Léon Vandermarliere L. 125 110 110 105 105 105 Brievenbus. "Wij hebben een tweede artikel ontvangen over de zaak (ook-wel zaag) van den kanto nalen prijskamp van 1880, te laat toegeko men zijnde, om heden nog te kunnen ingelijfd worden, vragen wij onzen correspondent ver schooning en zullen het artikel binnen 8 da gen opnemen. Zelfde aanmerking voor eene correspon dentie uit Watou. van den 21 tot den 28 Januari 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 4.Vrouwelijk id. 4. Huwellj leen. Karei Waterbley, daglooner, en Maria De- jaegher. dagloonster. O verlij dens. Eugeen Liebaert, zonder beroep, 55 jaar, echtgenoot van Julia Boulogne, St-Jacob- straat. Karei Knockaert, herbergier, 56 jaar, wedu- waar van Rosalia Puydt, IJperen buiten. Karei Laurie, kleermaker, 67 jaar, onge huwd, lange Tliouroutstraac. Jan Breyne, daglooner, 56 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de '5' jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelij'k id. 1. Uit Brussel. Hier is een staaltje van Gewijde Poëzie-. Een onzer vrienden heeft een nichtje in eene kloosterschool. Ziehier wat men aan dat lief ding al leert: (Als het Nieuwsblad kurieus is geven wij wij hem 't adres van die nonnekensschool, die buiten België niet gelegen is.) VIVE JESUS. Vive Jésus, vive sa force, Vive son agréable amorce Vive Jésus en tous mes pas Vivent ses amoureux appas... Vive Jésus quand il s'absente Me laissant triste et languisante. Goed dat de amorce van den lieven Jezus zoo gevaarlijk niet is als die der pastoors, kapelaantjes en kosters. Vive Jésus, ma douce vie Vive Jésus, maseule envie Vive Jésus, dont les regards Sent autant de feux et de dards Vive Jésus quand il m'appelle: Ma soeur, ma colombe, ina belle. Vive Jésus, quand son oeillade Me rend heureusement malade. Men vraagt om het hemd te zien der zalige non die dit gedicht heeft. - Vive Jésus, lorsque faché II me reproche mon péché Vive Jésus, quand ses doux yeux, Jettent un regard gracieux, Vive Jesus, lorsque sa bouche, D'un baiser amoureux me touche, Vive Jésus, quand sa bonté, Me réduit dans la nudité? Die Jezus is nog zulk geen dommerik, hé? Hij stroopt maar alles uit. Of de kerel iets weet van het vogelvangen! Vive Jésus, lorsque pamée! Je me trouve en lui transformée Vive Jésus, quand ses malices, Me combient de chastes délices Vive Jésus, de qui l'amour Me va consumant nuit et jour! Vive Jésus, qui me possède Et donne a mes maux le remède. Glissez, mortels, n'appuyez pas! Dat moet daar eenen dobbelen arend geweest zijn. Vive Jésus, qui me tourmente, Vive Jésus, qui me contente, Vive Jésus, quand nuit et jour, II me remplit de son amour, - Vive Jésus, quand touth l'aise, II me permet que je le baise!... Vive Jésus, lorsque j'endure Une peine cuisante et dure... Arm nonneken Gij moet hem eens fel bekijven. Wat is die Jezus toch voor 'n slappe klaai. Of heeft hij er misschien veel als gij, dat hij maar zoo zijn best doet? En nu, ouders, leest en oordeelt! En gij, liberale schepenen, die uwe meisjes bij de nonnekens zendt, kunt gij het gevaar niet beseffen. Of gaat bij u het geld hooger dan de zedelijkheid uwer meisjes. Wij lezen in een brusselsch fransch blad: Gisteren avond woonden wij op het Alhambra een zeer puik oorspronkelijk ko mediestukje bij van M. H. De Quéker, geti teld In de Val. Sedert lang zagen wij niets zoo geestigs en zoo vol zetten opvoeren. Wij hebben in een kwart gelachen, meer dan anders soms in gansch een avond. En bravo! voor den schrijver: zijn naam is gemaakt. Het Weekblad wenscht den oud-mede- werker van onzen voorganger De Kunst bode hartelijk geluk. Wij hopen binnen kort In de Val alhier voor de pinnen te zien komen. K. D. W. KEMIV1EL. M. Vanoever en 2ijn' Bulte. De eerste kamer links langs den gang. De pince-nez op het tipje van zijnen neus (om er gemakkelijk te kunnen over kijken), het hoofd gebogen over het Weekblad, dat ligt op zijne secretaire, leest M. Vanoever het artikel over Kemmel, of beter gezeid over hem, van Zondag laatst. Na vele malen onder het lezen zijne luizen versteken en zich veel geschud te hebben, met nog het laatste woord op de lippen, versmijt hij zich op zijnen zetel en roept uit: O gij vervloekte Bulte! 't Is uwe schuld dat ik in de gazet sta. Ware het niet van u, 1 eel ijk ding, wat zouden ze van mij zeggen? En ik ben nog zoo brave, ik ben nog zoo dom u op mijnen rug rond te voeren; maar het zal niet lang meer duren, de eerste tanden trekker die naar Kemmel komt zal, kost wat kost, u afzetten, schandaal dat ge zijt. Zijn Bulte. Wat is dat? Ge doet mij ver schieten. Wat lult-je daar van gazetten en schandalen, van tandentrekkers en afzetten? M. Vanoever. Zoudt gij het nog moeten vragen? Kijk, lees wat men van mij zegt, en al door uwe schuld. (M. Vanoever draait zijnen rug naar bet Weekblad, opdat zijn' bulte zou kunnen lezen.) Zijn' bulte. Niet te doen. 'k Zie niet een letter. Geef' mij wat uwen pince-nez. (M. Vanoever trekt zijnen pince-nez van zijnen neus en door zijne haastigheid breekt hij het koordeken. Hij houdt hem achter den rug.) Zijn' bulte (spellende). K...e...m, kem, m...e...l, Kemmel. E...e...n, een, v...a...n, van... M. Vanoever (zich omdraaiende). Zijt gij nog zoo dom? Ge zult het jaar uil nog niet gedaan hebben. Attend! ik zal u zelf voor oogen leggen wat Striep van mij zegt. Het eerste is 't begin. Bulte. 't Is te peizen, en 't laatste is zeker 't einde? M. Vanhoever. Van eigen; maar ge zult hooren: Mijn gebulte heer... Hoort ge dat het uwe schuld is? Bulte. Hoe mijne schuld! Is het mijne schuld dat ge mij op uwen rug draagt; is het dat, wat ge zegt? Hebt ge vergeten dat gij een haastig, kwafi, zot manneken waart als ge met uw blauw panen broeksken, uw polkavestje en uwe klak met een hoepeltje, uwe pothulle als gij het beter verstaat, naar de kostersschool gingt en dat ge de andere jongens, juist gelijk nu de groote mensehen, niet kondet gerust laten? en dat ge van Louis Teks, dien grooten lomperik, zekeren keer eenen gruwelijken schup tegen uw rugge- been kreegt, oorzaak van mijne geboorte? Ik ben toch alleszins van uwen ouderdom niet, want de mensch die met eene bult geboren wordt heeft er eene langs voren en eene langs achter. M. Vanhoever. Zult ge nu nog eens oude koeien uit den dijk halen? En ge schreeuwt dat zoo luid, dat er iemand moest passeeren, ze zouden het hooren en op al die boerepa- rochiën loopt het rechtuit op stokken. Bulte. Dat het vervloekt op stokken loope. Hadt gij gezwegen en mij niet valschelijk beschuldigd, wie had er daarvan gesproken? M. Vanhoever (zeemend). Zwijg, zwijg, knorretje lief, en laat ons onze gazet voort- lezen. Bulte. Ik luister. M. Vanhoever (voortlezende).... en ik ben groote zuiper. Bulte. De zuivere waarheid. M. Vanhoever. Ja, de zuivere waarheid! Ben ik een zuiper? Kunt ge dat doen blijken? Bulte. Weet ge nog van dien keer bij 't Damberd, als ge met de Meesensche malle- poste van Yper kwaamt, dat gij in de vuiie- goot vielt en dat ze u dan van Wijtschate naar huis brachten met eene voiture, waarin ge mij gestoken en gebotst hebt tegen de regels dat ik geheel in bloed was? Weet ge nog van dien keer dat ge van Wytschate kwaamt met uwe twee confraters, arm aan arm, en dat ge wel twintig keeren op uwen' neus zoudt gevallen zijn, ware het niet ge weest dat ik evenwicht miek langs achter? Weet gij... M. Vanhoever. Zwijg, zwijg, ik weetal de helft te veel. Als ge mij altijd alzoo inter- rompeert wanneer zullen wij gedaan hebben met onze gazet? Bulte. 'k Zal zwijgen, lees maar voort M. Vanhoever (voortlezende).... van arme werkmenschen die hij hun werk ontnomen heeft. Bulte. Waarheid! M. Vanhoeveran stieldoeners die hij hunne kalanten afloopt. Bulte. Groote waarheid M. Vanhoever.... van boeren die hij gaat zwart maken bij de proprietarissen. Bulte. Ileele groote waarheid! M. Vanhoever.... van eerlijke menschen die hij gedurig lastert. Bulte. Waarheid der waarheden! Ah! het is mijne schuld dat gij in de gazet staat. Ik hoor het. Moestet gij doen wat menschen betamen te doen, en bijzonderlijk geestelijke menschen, ge zoudt gij in de gazet niet staan. Geloof mij, het is niet omdat gij mij op uwen rug draagt dat gij veracht wordt, maar wel om al uwe leelyke trekken, die den meesten straatlooper zouden beschamen, moeten doen geMjk uwe voorzateO. zeggen iedereen in vrede laten, peist gij min zoirdt gerespecteerd geweest zijn zij, zij die van iedereen geacht en bemin, waren? Maar neen, ge studeert gij op niets anders dan op menschen plagen, ge zoudt u de beenen van 't lichaam loopen om iemand in 't benut te helpen. Ja, ja, ze zeggen en doen nog maar half genoeg; die wat verdient moet wat hebben. M Vanhoever (zuchtende). Van niemand bemind! Van iedereen veracht! Tot van mijn knorretje toe! Bulte. Aan wien de schuld? Hadt gij, zoo als een priester betaamt te doen, u bemoeid in uwe kerk en alle wereldsche zaken laten varen in plaats van menschen die u in alles gerust laten gedurig den duivel aan te doen. M. Vanhoever. Maar ik moet, ik kan die liberalen niet gerust laten. Bulte. Zult ge nog eens beginnen met uwen dwazen praat? Weet gij niet dat het maar dezotien zijn die niet meester zijn van zich zelf? En ge spreekt van liberalen. Waar zijn er liberalen? Toch te Kemmel zeker niet? Gij neemt voor liberalen al dezen die niet willen dansen gelijk gij schuifelt; maar als dat al liberalen zijn, het zal niet lang duren of Kemmel zal de liberaalste parochie zijn van het land. M. Vanhoever. Waar hebt gij alzoo leeren raisonneeren? Bulte. Toch niet waar gij uwe slechte trekken geleerd hebt. M. Vanhoever. Welke slechte trekken? Bulte. Durft ge 't vragen? Ge komt er nog maar eenige te lezen en nu zal ik er geene meer noemen, maar ik zal u vragen waarom gij zoo benauwd zijt, zoo menschenschuw zal ik zeggen, als gij alleen zijt? Die wel doet moet niet vreezen. M. Vanhoever was daarmee paf gesle gen en, vóór hij geheel bij den zijnen was, riep er eene heesche vrouwenstem dat zijn eten op tafel stond te wachten-, rosbief, kieken, kaas en eene flesch wijn, menhee- re. Het was 7 ure 's avonds. In 't land der zon. Wilt gij het slechte weder en den winter ontvluchten, de Zuiderzee en Italië bezoeken, in voordeelige voorwaarden Ten dien einde, bied de Excursion u de onwederstaanbare aantrekkelijkheid harer aanstaande reizen. Van 10 tot 15 Februari, kondigt zij ons eene reeks aangename reizen aan, voor den Vastenavond te Nice, Milanen, Roomen en Napels. De reis naar Nice, met bezoek van Marseille, Canne het eiland Ste-Marguerite, Nice, Monaco en Monte-Carlo (10 dagen) kost 250 fr. De reis van Nice en Milanen, met terugkeer langs den St-Gotha'rd (20 dagen) kost 495 fr. Eindelijk nog de bekoorlijke reis voor den vastenavond te Rome en Na pels en de bijzonderste steden van Italië (20 dagen) kost ongeveer 600 fr. Deze reizen zullen persoonlijk geleid wor den door bestuurder der Excursion, M. Ch. Parmentier, 109, Boulevard Anspach, te Brussel, welke aan eenieder die er de aan vraag zal van doen, kosteloos de program- mas der voormelde reizen zal laten gewor den. Bericht. Een tandmeester vraagt om eens per week in het gebruik te treden van twee gemeubleerde plaatsen te IJperen, om er de raadplegingen te gevenzooveel mogelijk in een gesloten huis. Zich zoohaast mogelijk te wenden bij M. EMANUEL-AUG-TJST, 8, St-Joorisstraat, 8, te Brugge. a n a b p w H Tf ts Dans chaque localitéune personne pouvant disposer d'une heure par jour pour s'occuper d'une affaire sérieuse et lucrative. On n'ac- ceptera que les demandes de personnes éta- blies ou tenant bureau d'assurances, clerc de notaire ou toute autre fonction honorable et de nationalité beige. Ecrire Bruxelles centre poste restante aux initiales J. G. B. 12. O P o »-? p O O- p 3* <J 13 CD Tri ca CD CD 13 CD P CD O 10 O H o W üi (O O O O O O O O O O O O O O O tO ot GO 4^ O o et o ot O O O O O -1 Ot O w H H (O W t— ~00 Vj "(O co o O O O O o O O O O O o to O CD O CO 4^ co o o o o at cd (O o o o o o to at Q K 3 H 2 8 to to p p es p co M «H p co co

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3