STADSNIEUWS. Maatschappij Burgerwachtei C. Leerlingen, die de hoogere klasse (3e studiejaar) gedoubleerd hebben: 9 benoe mingen, waarvan 9 in de Waalsche, O in de Vlaamsche scholen. Te zamen: 90 benoemingen, waarvan 72 aan Waalsche, en slechts 18 aan Vlaamsche Middelbare Scholen worden toegekend. 72 tegen 18, dat is juist 8 tegen 2, of 4 tegen 1 Terecht liet het Vlaamsch weekblad, dat deze tafel afkondigde, de volgende overwe ging op deze cijfers volgen: Indien gezond verstand en goede trouw voldoende waren, om eene zoo eenvoudige vraag op te lossen, zou dan niet ieder wel denkend mensch moeten erkennen, dat het verfranschend onderwijs in de Vlaamsche gewesten eene pest en eene dwaasheid is, eene laakbare geldverspilling, en het zeker ste middel om de Vlaamsche burgerij steeds in eenen toestand van verstandelijke minder heid te behouden? De heer Arnould zegde in zitting der Kamer van Volksvertegenwoor digers, op 12 December 1882: Pendant 50 ans le peuple fiamand a été soumis^ au régime francais; et qu'est-ce que le régime francais, malgré les millions dépensés a produit? Absolument rien! Au point de vue intellecluel la population flamande s'est bien moins développée que d autres parties du pays. Bestaat er alzoogeheel Dietsch-België door,behoefte aan een Middelbaar Onderwijs, dat, evenals het Lagere, op de taal der leer lingen gegrond weze, toch is er wellicht geene stad, waar een dergelijk onderricht zich met even onweerstaanbare kracht op dringt, als te Antwerpen. Men vergete niet, dat de overgroote meerderheid der jongelieden, welke de be volking van het Antwerpsch Athenaeum uit maken, voorafgaandelijk een of ander der in 1877 ingerichte, thans in vollen bloei verkee- rende Stedelijke Onderwijsgestichten bezocht hebben. En welke is nu de grondslag van het onderwijs in deze scholen? De officiële taal is er de Nederlandschealle leesboeken, met uitzondering van die alleen, welke voor het Fransche taalonderricht bestemd zijn, zijn Nederlandsche. Zie de verklaring door den heer Burgemeester L. de Wael, in 1883, in de Kamer van Volksvertegenwoordigers afgelegd. Is het nu niet natuurlijk, logisch,wensche- lijk, ja, noodzakelijk, dat onze jeugd hare studiën, in het Nederlandsch begonnen, ook in deze taal voortzette? Niet zonder reden rechtvaardigde de Waal sche afgevaardigde Olin, in 1881, de bepa lingen der nieuwe taalwet door de volgende gewichtige verklaring: que la plupart des parents qui confient leurs enfants aux sec- tions moyennes des établissementsde l'Etat, appartiennent des families flamandes que leurs enfants ont eu comme éducation première l'éducation flamande, qu ils ont appris a penser et a parler en fiamand. [Wordt voortgezet Vuilblekkerij. Eene kleine terechtwijzing-. Eene on oplettendheid van den drukkersgast heeft het eerste deel van Peuzelingzondag laatst af gekondigd, onvatbaar gemaakt, 't Is niet om 8 u. dat M. Van Alleynnes de stad verlaten had, maar wel om 3 ure namiddag en daar hij slechts om 10 u. 's av. terugkwam, kon hij dien zelfden achtermiddag om 5 u. in den Sans Souci niet zijn. Wij wilden vooral op het uur van vertrek en terugkeer steunen, om beter de leugentaal van het eerlijk Nieuwsblad te doen uitschijnen. t Ziehier eene nieuwe leugen van het god vruchtig en eerlijk bladOver 14 dagen kon digde het een schrijven af, geteekend De Vrije Vlamingen, waarin de Landbouwver eeniging van het arrondissement IJperen, beschuldigd werd uitsluitend fransche plak brieven uit te hangen over den prijskamp van het paardenras. Wij dachten dat het ko- miteitder Landbouwvereeniging die leugens zou te niet doen, in een antwoord aan het lichtzinnig bladmaar, alles wel ingezien, heeft het komiteit toch gelijk van niet te ant woorden aan een blad dat zoo stout de waar heid verkracht. Het Nieuwsblad is waarlijk geen antwoord waard en zijnen wekelijk- schen rimram is gansch onschadelijk. Nochtans willen wij voor eigene rekening de leugens van het Nieuwsblad plat slaan. Het Bulletijn der Landbouwvereeniging. is tweetalig: fransch en vlaamsch. Wat de plakbrieven betreft, eenige zijn in het fransch gedrukt, en het overgroote deel, misschien de 5/6, zijn in het Vlaamsch. De fransche plakbrieven worden gehangen in IJperen stad en in de eenige waalsche ge meenten van het arrondissementde vlaam sche plakbrieven worden in de vlaamsche gemeenten in het Noorden Oostenen Wes ten van het arrondissement verspreid. Zelfs in IJperen stad, zijn het niet uitsluitend fran sche plakbrieven, gelijk het Nieuwsblad het zou laten veronderstellenwij hebben uit sluitend vlaamsche plakbrieven (groot formaat) bemerkt op den blinden muur, bij de infanteriekazern, en bij de Donkere poort, en andere tweetalige plakbrieven (klein for maat) voor het feest van assche woensdag, nogmaals bij de Donkere poort en op den ge vel der Vleeschhalle. Zelfs in de herbergen als Bronzen hoofd, Zwarten LeeuwGou den Mortier, enz., zijn het uitsluitend vlaamsche of tweetalige plakbrieven der Landbouwvereeniging, die langs den wand hangen. Hoe wil een blad toch zoo stout liegen, over eene zaak die elkeen onderzoeken kan, aangezien die plakbrieven in 't openbaar uithangen? Kijkt maar eens wel, Vrije Vlamingen als gij bij de infanteriekarzern, bij de Donkere poort of langs de Vleeschhalle voorbijgaat, en gij zult zien dat er daar uit sluitend vlaamsche of ten minste tweeta lige plakbrieven hangen. En nu, het historietje van den splinter en den balk. Aan het portaal der St-Maartens- kerk rechts van den hoofdingang, hing er laatstmaal (en misschien hangt ze er nogj eene soort van affiche de Carnaval om wel de aandacht te trekken. Die affiche was in 't fransch alleen gedrukt, op groen pa pier, en droeg in vuurroode letters van twee decimeters lang, deze vlaamsche woor den Sermon de charité, par etc1 Een woordje uitleg, a. u. b. De twee klerikale spioenen, die over 14 dagen zoo beteekenisvol aan de deurgepoetst werden, in eene vergadering van vooruit strevende liberalen, vertellen beiden, op hun ne mode, hun wedervaren.. Zij meenen, met rotsvaste overtuiging, dat zij daar mochten blijven, omdat één hunner eene uitnoodiging had!O, die brave jongens M. Vermeulen had, ter stede, zijne uitnoo- digingen persoonlijk doen bestellen, door eenen boodschapper waarin hij trouw heeft. Die uitnoodigingen waren dus allen voor li beralen bestemd, en stellig niet voor twee klerikale afspieders. Indien nu een dier afloerders eene uitnoo diging bezat, was het, gelijk M. Brunfaut het zeer juist meende une convocation ramasséeen met zulken titel mag men niet hopen, ergens op eene eerlijke wijze|lbinnen te geraken. Daarbij de manier zelve, waarop zij hun wedervaren vertellen, met wat onaangenaam heden naar 't hoofd eeniger liberalen te gooi en, bewijst genoeg met welke inzichten, zij naar die vergadering gegaan waren, 't Was om de waarheid te schrijven, meesmuilen zij beiden. Hola, kerels, maakt dat de ganzen wijs! Hebt ge wel ooit waarheid gelezen in een klerikaal blad. lezer? Ik ook niet. Over 14 dagen spotte het Nieuwsblad met M. Vermeulen, omdat hij ging spreken in eene vergadering van progressisten. Over 8 dagen wordt M.Vermeulen door het Nieuws blad bedankt, omdat hij zich inschikkelijk toonde voor twee klerikale pennelekkers. Ja, knoopt dat nu aaneen, als ge kunt, en oordeelt Nog eene eerlijkheid uit den klerikalen boel: Het Nieuwsblad raapt eenige uitdrukkin gen uit Ministeriëele schurkenstreken van het Weekblad en huilebalkt maar gladweg dat het komt van een onderwijzer, aan het officieel onderwijs toebehoorende Wij aar zelen geen oogenblik diedaad, met het woord lafheid te bestempelen! Wie geeft u het recht alzoo te spreken, eerlijk blad? Waarom zegt gij niet aanstonds Mr A of B, X of Z heeft dat geschreven, in plaats van verden kingen en wraak te roepen op eene geheele klas treffelijke lieden Wees zoo vervaard niet, met altijd in 't algemeen te timmeren, noem hem bij zijnen naam! Thonissen zal 't wel vergelden, jongen. Heet gij dat niet slijk werpen van verre, achter den boomt Het artikel zelf sloeg den waren toon aan: de uitdrukking der verontwaardiging van eenen man, die 't hart op de rechte plaats draagt, en die wij zeggen het tot zijne eer met afgrijzen het zielelijden der ver volgde onderwijzers gadeslaat. Om zoo te denken en te schrijven, Nieuwsblad, moet men geen onderwijzer zijn elk eerlijk man voelt aldus de verontwaardiging in zijn bin nenste, en 't is met eene ware vreugde, dat wij het toegezonden oorspronkelijk fransch artikel voor onze vlaamsche lezers vertaald hebben. En nu een nader bewijs zijner deugdelijk heid: Zondag morgend, onder de talrijke li berale gazetten, die wij in ruiling van ons blad ontvangen, waren er drie confraters die gemeld artikel overgenomen hadden. Wij wenschen dat het een toerken rond vlaamsch België make. In plaats van te zeggen, Nieuwsblad, dat het maar over één slachtoffer der schoolwet van 1884 handelde, zoudt gij beter de waar heid eerbiedigen en zeggen dat er over vijf ware schandalen gesproken werd, allen te weeg gebracht door de gevloekte wet. Ver der, wat uwe spotternij aangaat, op de nage dachtenis van den ongelukkigen Dethise, een slachtoffer der klerikale wet, wij zullen u op tijd en stond met niet te loochenen bewijzen bekstoppen. Uitgesteld is niet kwijt geschol den! Iets over leugentaal. 'k'Heb hier een been vast, en geen klein: er valt te knagen, bliksems veel te knagen, 'k Zou mijn been voor geen twintig sergean ten loslaten, vooraleer de laatste vezel er van verteerd zij. Ik knaag dus voort aan het been der leu gentaal. Al de aanhalingen, spreuken, spreekwoorden enz. zijn afgeknaagd ter intentie der katholieke gazetschrijvers, die nooit liegen maar altijd de waarheid zeggen. Wel bekome hun mijn werk: Leugentaal is '8 duivels taal. Alzoo ge nomen zou een klerikaal schrij velaar moeten schrik hebben, zich van 's duivels taal te bedienen om hetgeen hij uit zijne pen laat glijden door leugentaal te bederven. Graaf Oxenstiern vergeleek de leugen met eenen sneeuwbal die van den berg afrolt, langs den weg grooter wordt, maar eindelijk in het dal verdwijnt en smelt. Zóó is het lot der klerikale leugens: 't schijnt iets kolossaal in 't begin en na eenigen tijd blijft er niets meer van over, dan eene kleine knaging misschien in 't geweten van den leugenachtigen schrij ver,.. indien zulke lieden eene consciëntie hebben, wel te verstaan Theophrastus zegt daarom in denzelfden zin: De leugen, door afgunst en nijd uilge vonden heeft eerst eenige krachtmaar 't duurt niet lang vooraleer die kracht verlo ren gaat. De vermaarde predikant Massil- lon meende dan ook, dat leugen en dubbel zinnigheid maar te vinden waren ia den mond van zulke personen, die uit eigenbe lang eenig voordeel betrachten. Indien die meening waar is, zijn al de klerikale gazet ridders, die gedurigliegen in 't voordeel hun ner partij, allen even groote ik- of zelfzuch- tigen, die als belooning voor hun proper werkje, klinkend en blinkend belang in hun nen zak voelen Leugen is de eerste sport van de ladder der ondeugd. Inderdaad, eene klerikale gazet begint eerst met een leugentje, en indien het goed geslikt wordt, geeft ze acht dagen later een specimen van laster. De gekende wijsgeer en zedepreker Vau- venargues zeiHet gebeurt wel eens, dat wij ons van onze eigene leugens overtuigen, om geene logenstraffing te krijgen, en zoo bedriegen wij ons zeiven, met andere te wil len bedriegen. De klerikale bladen zijn zoo danig hieraan gewoon dat ze in dit geval hunnen eigen toestand niet meer beseffen. Daarvan zijn honderden voorbeelden te vin den in die soort van argumenten, welke zoo overvloedig in de katholieke gazetten gevon den worden,om de boertjes endeonnoozelaars 'nen bril op te zetten. De leugen, zei Marmontel, is een afschu welijk, vuil en oneerlijk ding. Welke strenge veroordeeling zou Marmontel niet uitgesproken hebben, bij het zien alléén eener klerikale gazet, waar het krielt Van leugens, en waar de waarheid hoogst zelden geduld wordt? Niets is schandelijker, getuigde de wel sprekende Cicero dan het goedkeuren eener leugen, dewijl er niets schooner is dan de waarheid te kennen. Welk een vonnis voor die groote klerikale kopstukken, die stilzwij gend de leugentaal, door hunne knechten in de katholieke bladen uitgestort, goedkeuren! Maar welke schande voor den Paus, de On- faalbaarheid op aarde, onder zijne brave klerikale belgische krantenschrijvers zulke overgroote leugenaars en lasteraars te tel len! Moest ik Paus zijn, ik zou eene nieuwe Encykliek uitgeven, om de eerlijkheid en den eereiienst der Waarheid bij de katholie ke gazel schrijvers verplichtend te maken, gelijk de paaschbiecht Bonaparte zei op zekeren dag: 't Ware een aardig boek, een boek zonder leugens. - Aan mij nu. - 't Ware geene kalotegazet, in dien ze niet vol l'lïugens stonde. Ik denk evenwel dat de klerikale penne- likkers liegen uit gewoonte, zonder te weten dat liegen kwaad is. 't Is waarschijnelijk een rechtstreeksch uitvloeisel van hunne ver fijnde goede en kristelijke opvoeding. De gewoonte van liegen drinken zij in, met de konferentiën en sermoenen, waarvan zij zoo menigvuldige staaltjes krijgen, vooraleer ze de kinderbroek ontwassen zijn. De pastoors en kapelhaantjes kunnen immers liegen ge lijk tandentrekkersRiep de godvruchtige bisschop Fléchier niet uit, van eenen slech ten priester leugenaar sprekendeO God der waarheid! Gij hebt dit verstand voor de leugentaal niet gemaaktBoileau be schuldigt ook de priesters, van den God der Waarheid eenen Godderleugentaaljte maken, en in Racine vinden wij: Assis dans la chaire empestée Oü le Mensonge règne et repand son poison. Zoo wil ik aannemen ter verontschuldiging der klerikale gazetschrijvers, dat ze maar liegen omdat zij het alzoo van jongs af leer den. Zij liegen dus uit gewoonte, uit instinkt, zonder te weten waarom 't is eene tweede natuur. Om dezelfde reden steekt de wesp met haren brandenden angel, bijt de slang met hare vergiftigde tanden. Die beesten, al hoewel zij kwaad doen, zijn het onbewust: Zij steken en bijten uit gewoonte, 't is bij hen ook eene tweede natuur. Dit heen wil ik heden niet glad knagen zal er nog eenige vezeltjes op laten tot naaste week. Dan is er op nieuw te peuzel voor Beentjesknager. K. K. De afgevaardigden der klerikale krinj, en vereenigingen des lands, zullen in c loop van dezen zomer te IJperen bijeenl men. Tot het behoorlijk ontvangen d doorluchtige heeren worden er veel kw, tieren langs den kazernkant in gereedh gebracht. (Medegedeeld) Willems-Fonds. Wij vernemen dat kapitein Vande Ve eerlang alhier eene voordracht over c Congo geven zal, op aanvraag onzer Afd ling van het Willems-Fonds. Een schi vooruitzicht voor de talrijke leden, met onderwerp dat hoogst bevallen zal Liberale Vereenigïng. Wij deelen geen verslag dier vergader mede, omdat het Weekblad geene uitnoc ging daartoe ontvangen heeft. Zijn wij misschien te liberaal ei vrij van schrijven en denken Concert. Jl. Zondag gaven de heeren onderoffl ren, kaporalen en brigadiers onzer burg wacht een concert, waarop hunne dames de dames der heeren officieren uitgenood waren. Het was een meer dan mooi muzi feest, dat allerbest gelukt is. Muziekstukken, romancen, kluchtliedei enz., alles was lief en met talent uitgevoi Ook hoe kon het anders; waar er viool Iers als de heeren A. en E. Gaimant, pia: ten als de heer Th. Moreaux, zangers al heeren Dumon, Dewanckele, Thiebault, I mery, Mailliard en Deweerdt optreden, ir alles wel bevallen en de moeielijksten vredigen. Aan die heeren artiesten, die waarlijk overtroffen hebben, onzen oprt ten dank voor hunne bereidwillige meden king in dit aangenaam avondfeest. De heeren inrichters ook aanvaarden hartelijk dankwoord voor de moeite, dit zich gegeven hebben om dat puik concert stand te brengen en te doen goed uitval Zij hebben waarlijk takt en zij kennen om alles goed in te richten. Het was onder alle opzichten een wej lijk mooi en aangenaam feest, dat vee gauw voorbij was en dat alle uitgenoodig bij het heengaan zeggen deed: 't is jam: dat zulke feestjes zich zoo zelden voord en dat wij wederom een jaar lang naar naaste concert moeten verlangen. - Voordracht. Zondag 20 Februari, ten 3 ure namidi in den Café du Commerce, Hondstr binnen Ieperen, zal den heer Vermeulen afgevaardigde bij het voorloopig kom van het vooruitstrevende liberalen con van 1887, eene tweede voordracht geven Dagorde 1° Nut der drukpers in het verspre onzer gedachten. 2° Eendracht door en voor den strijd. 3° Het kongres van 1887. Schieting van Donderdag 3 Febr. IS Hoog getal. Vandermarliere Louis 20 25 25 25 20 Thiebault Ferdinand 20 25 15 25 25 Bogaert Alphonse 20 25 20 25 20 Froidure Eugène Mailliard Gustave Ligy Felix Ligy Albert 25 20 20 25 20 25 25 15 25 20 20 25 25 20 20 25 25 20 20 20 Joos Alphonse Gaimant Arthur Froidure Robert Swekels Léon Boedt Léon 25 25 25 15 20 25 20 15 20 25 20 20 20 25 20 20 20 25 20 20 25 20 25 20 15 Verpachting. Zaterdag, 5 Februari, heeft te Brugj openbare aanbesteding plaats gehad vat visschersrecht in de vaart van IJper den IJzer. Ziehier den naam der personen die aa hebben gedaanmet het bedrag hu soumissie: Cantonnement van IJper-Kaai tt Boesinghe-Sas. D. Van Hinderdaele, meester laar zenmaker bij de Rijschool, fr. 51 Ch. Mailliard, H. Heylbroeck, Van Eecke, gemeente-ontvanger te Boesinghe, A. Ygodt, Cantonnement van Boesinghe-Sa tot de Finteele. Petrus Deloffre, Petrus De Cap, Head. Leroy 4! 31 li fr

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2