KARNAVAL - KOSTUMEN SPAM REN MEUBELS Burgerstand VERSCHILLIGE TIJDINGEN. w TANGHE-AERNOUT, Neerstraat, 24, 112 KOOPEN te Wytschaete, OP DINSDAG 15 FEBRUARI 1887, HERB ER G GERIEF Spoorwegen. Het Bestuur der Naamlooze Maatschappij der spoorwegen van West-Vlaanderen heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat er, met ln Februari 1887, nieuwe tarieven zullen in voege gebracht worden toepasselijk, op de Belgische liniën der Maatscappij, tot het vervoer van koopwaren, geldspeciën, paar den, hoornvee, enz. Die tarieven zijn op dezelfde basis opge steld als deze der Staatsspoorwegen. Kattefeest. Wij vernemen dat de heer Van Caeneghem, de beroemde goochelaar, dien wij meermaals in onze stad bewonderd hebben, onze Katte feest zal komen bijwonen met eenen gansch nieuwen troep befaamde artiesten. Men kondigt ons insgelijks de komst aan van den illnsionist W.-E. Huygens, die het grootste wonder der wonderen zal voorstel len, het levende borstbeeld van Stella, die in alle steden den grootsten bijval bekomt. Concert. Dinsdag, 15 dezer, ten 8 ure 's avonds, zal het muziek der Pompiers, onder het bestuur van den heer J. Wittebroodt, in het winter- lokaal der Concorde een concert geven, waarvan wij hier het programma laten volgen: 1. Marche militaire, 2. La poupée de Nuremberg, ouv. Adam. 3. Fantaisie sur l'opéra Faust, arr. par Wittebroodt, Gounod. 4. Barcarolle, J. Urich. 5. Marche aux flambeaux, Meyerbeer. 6. Fantaisie sur les contes d'Hoff- mann. Offenbach. 7. Feldsignale-Walzer, Orlamünder. Karnavalfeesten. Ter gelegenheid van karnaval zullen er verscheidene openbare gemaskerde en ver momde bals gegeven worden, namelijk: Den Zondag, 20 Februari, ten 7 ure 's a- vonds, ter herberg de A B Cingangprijs: 40 centiemen voor danser en zijne dame. Denzelfden dag, om 9 ure 's avonds, in de groote zalen van het Bronzen Hoofd-, in gangprijs; 75 centiemen voor danser en zijne dame. Den Dinsdag, 22 Februari, 's avonds ten 7 ure, in de groote zaal van het Café de Commerce-, ingangprijs: 1 frank. Den Zondag, 27 Februari, 's avonds ten 9 ure, zal het eerste groot bal ten voordeel» van den wereldlijken Schoolpenning plaats hebben. De prijs is bepaald op 1 frank bij inschrijving; aan het bureel fr. 1,50. De Da mes 50 centiemen. Het tweede groot bal voor hetzelfde werk is vastgesteld op Zondag 20 Maart, aan de zelfde voorwaarden, telkens in de Tooneel- zaal. Een uitgelezen orkest zal elkeen dezer dansfeesten opluisteren. van den 4 tot den 11 Februari 1887. Geboorten- Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id. 3. Hu well j ken. Engel Sonneville, daglooner, en Philomena Rosselle, kantwerkster. Ernest Pardieu, schoenmaker, en Clemencia Timperman, zonder beroep. Juliaan Poot, wisselagent, en Maria Philippe zonder beroep. August Delbecque,kuiper,en Sophia Depuydt, he rbergierster. O verllj dene. Jan Vandoolaeghe, zonder beroep, 81 jaar, weduwaar van Meladia Liebaert, St-Ja- cobstraat. Evelina Verkarre, breister, 30 jaar, echtge- noote van Maximiliaan Fagel, Meenenstr. Francisca Hosten, zonder beroep, 80 jaar, weduwe van Bruno Vanneste, Rijselstraat. Pieter Vanhecke, zonder beroep, 93 jaar, weduwaar van Constancia Dubois, Dix- mudestraat. Kinderen beneden do 7 jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 0. Uit plaatsgebrek zijn wij verplicht eenige artikels tot een volgend Nr te verschuiven. Kieskronijk. Te Luik had er Maandag 31 Januari 11. eene kiezing plaats voor eenen volksverte genwoordiger in vervanging van den heer Fléchet, overleden. Ziehier den uitslag der kiezing Ingeschrevene kiezers, Stembriefjes, Nietige brieves, Geldige briefjes Hebben bekomen De heeren Fléchet, liberaal, 3124 stemmen, gekozen. Vandenberg, klerikaal, 2,039 stemmen, niet gekozen. 7,952 5,350 102 5,248 Robert Gilon, zonder politieke kleur, 85 stemmen, niet gekozen. De klerikalen hebben hemel en aarde om gekeerd om hunnen kandidaat te doen stem men en toch is de buis er niet te kleiner om geweest. Te Warsage had eene kiezing voor twee opene plaatsen van gemeenteraadslid plaats. Er was strijd. De heer Fléchet stelde zich om zijnen vader te vervangen. Hij bekwam 56 stem men. De heer Jacob, liberaal, bekwam de twee de plaats 50 stemmen. De klerikale kandi daat, de heer Spits, bekwam enkel 27 stem. Dus zijn de twee liberalen gekozen. Te Leupeghem-bij-Audenaarde had er ook eene kiezing voor den gemeenteraad plaats. De klerikalen-independenten stelden eenen kandidaat tegen den liberalen. Hij bekwam maar 35 stemmen op 95. Bravovoor onze vrienden uit Leupeghem? Kemmel. Kemmel,(datum van den postzegel) 1887. Heer Uitgever van 't Weekblad Ware het mij toegelaten eene kleine op merking te maken nopens de artikels over Kemmel, die in uw geëerd blad verschijnen? Indien de schrijvers van die artikels in 't gedacht hebben al de deugnieterijen van onzen pastoor aan iedereen te laten kennen, dan hebben zij gelijk en dan is het bek toe met mij; maarzoo zij meenen dat ze met hun schrijven onzen nietsweerden pastoor tergen, dan hebben zij het mis. Vanoever, zouden zij zeggen, verre van niet geerne te hebben dat hij in de gazet staat, is er mèe gediend, hij vraagt niets beter; dat zeg ik u. Hoe weet gij dat? hoor ik u vragen. Wel nu, ik zal het u in korte woorden zeggen. Vrijdag, 21 Januari, stond onze nietsweer- de en hooveerdige pastoor op het kerkhof, rechtover de Slafferstraat, het moet er ook om doen dat het altijd daar of daarom trent is dat alles gebeurt, hij stond op het kerkhof, zeg ik, toen de jongens van zijne katholieke Sinte-Germana'sschool naar huis keerden. Eenige van die kristelijke en zoo goed gemanierde engeltjes, zoohaast zij hem zagen, schreeuwden en dat met geheel hun nen mond en geheel hunne keel daarbij Bulte Vanoever! Bulte Vanhoever! en altijd voort hetzelfde schreeuwende, liepen zij den Polkahoek op en dan de IJpersche kalsijde; en hij, Bulte Vanhoever, hij er achter, zijn bonnet in den nek, zijn bulte vijf pij pestrooien hooger dan gewoonte en Magister aan zijn zijde. Ho! Magister moest ook nog daarbij zijn! Zoudt gij er aan durven twijfelen, heer Uitgever, even min als ik, dat onze pastoor, dien ik aan 't harte draag, zou gezeid hebben aan zijne scholieren; Zie, jongens, indien gij mij tegenkomt, in plaats van uwe klak niet af te nemen en geen goeden dag te zeggen, ge zult schreeuwen zooveel gij kunt: Bulte Vanoever! Ik zal alzoo doen zien dat ik er niet om geef dat ze mij alzoo noemen, en als gij het wel doet, dan zult gij eens te meer koeken en chocolade hebben. Immers, indien hij het hun zelf niet gezeid had, hoe zouden die jongens weten dat men in 't Weekblad Bulte Vanoever noemt? Zijne scholieren, geloof mij, lezen het Weekblad niet meer dan andere geschriften. Ja ik zeg het en 'k zou het voor niemand afgaan, onze pastoor, dien ik toch zoo geerne zie, heeft het zijne scholieren zelf doen schreeuwen, opdat iedereen zou weten dat hij er niet om geeft dat ze hem Bulte Vanoever heeten. Waarom liep hij er dan achter? zouden er misschien vragen? Ongetwijfeld, om te hooren of zij koeken en chocolade verdienden. Indien gij, heer Uitgever, het voordeelig acht mijne opmerking aan uwe correspon denten te laten kennen, ik laat u toe mijnen brief te toonen, en peisdet gij dat het goed ware aan uwe lezers te lalen weten dat ze menheers -pastoordien zoeten man, zullen plezier doen met hem Bulte Vanoever te noemen, dan moogt gij dezen brief in uw geëerd blad opnemen. Ik bid u, heer Uitgever, mijne stoutheid te vergeven, en noem mij Uwen ootmoedigen dienaar, J. M. Het bestuur van Staatsspoorwegen be studeert thans eene belangrijke hervorming, waarover al de statieoversten en onderstatie oversten verzocht zijn geweest hun gedacht te doen kennen. Het getal treinwachters zou met de helft verminderd worden. Zij zouden voortaan slechts gelast zijn met de policie van den trein en het openen en sluiten der portels in de statiën. Het nazien der koepons zou nog enkel gedaan worden door eene bri gade van tien controleurs, die de treinen in eene statie, om zoo te zeggen, zouden ver rassen, en streng proces-verbaal opmaken tegen de personen, die in eene hoogere klas dan die op den koepon aangeduid, gevonden worden. De gevaarlijke dienst der trein wachters, die onder het rijden de koepons moeten nazien, zou alzoo bepaald afgeschaft zijn. Een jongeling van Hooglede, heeft bij de loting het nummer 81 getrokken hij weegt 81 kilo, is 1 meter 81 centimeters lang, zijn vader is 81 jaar oud, en hij woont in n° 81. Het nieuw geweer waarmede onze linietroepen zullen gewapend worden, zal, naar men ons verzekert, het repetitie-ge- weer, kaliber acht zijn. Zelfmoord. Den 4n dezer, is de ge naamde P. De Meulenaere, oud 67 jaren, kleermaker te Woesten, in den steenput van zijn huis gesprongen, waar hij eenigen tijd nadien dood uitgetrokken werd. Die ongelukkige gaf sinds eenige dagen teekens van verstandsverbijstering. Hij laat eene kinderlooze weduwe achter. Ongeluk. Dinsdag 4n dezer, is het kind Leo Verbeke, oud 16 maanden, zoon van Lodewyk, wonende te Waasten, bij toe val in eene waterkuip, die bij bet huis stond, gevallen. Het kind was dood toen zijne moe der het er uit haalde. Vette postjes. Het inkomen der koninklijke of keizerlijke familiën van Eu ropa, zegt een duitsch blad, bedraagt jaar lijks 825 millioen frank. Duitschland komt op eersten rang. Dit keizerrijk met eene bevolking van 45 mil lioen inwoners, bezit twee-en-twintig regee- rende koninklijke-, prinselijke- en hertoglij- ke familiën wier onderhoud kost 82,500,000 frank. In Pruisen en in de meeste duitsche vor stendommen, bezit het regeerende huis, bui ten de burgerlijke lijst, overgroote particu liere domeinen en meest altijd is de vorst een der grootste landeigenaars van zijn rijk. In Mecklemburg-Strelitz, bij voorbeeld, hoo ren drij vijfden van het land aan den vorst toe. Op den tweeden rang komt Turkije. De sultan en zijne talrijke familie kosten jaar lijks aan het land 80 millioen frank. De keizerlijke familie van Rusland kost aan het groote rijk 61,250,000 frank, onder den vorm van rente der domeinen der kroon; hierbij worden de goud- en zilvermijnen van den czar niet geteld. De keizerlijke familie van Oastenrijk kan het nog al schikken met hare 23 millioen frank, welke rechtstreeks voortkomen van het openbaar inkomen van het rijk. Op Oostenrijk volgt Engeland dat aan het regeerende huis 22 l/2millioen frank betaalt. Italië is, gezien de hulpmiddelen van het land nog al vrijgevig en verleent aan zijnen koning 16 1/2 millioen frank. Spanje wil het aanzien houden van groote mogendheid en geeft 10 millioen frank. Wanneer men overgaat tot de kleinere staten, ziet men, dat over 't algemeen het postje van koning nog al goed betaald wordt. In Belgie trekt de koning 3,337,500 frank, terwijl koning Luiz van Portugal 3,175,000 frank geniet. Zweden en Noorwegen betaalt aan Koning Oscar 2,937,500 frank; Dene mark geeft 1,550,000 frank; Nederland 1.575,000 frank; Rumenie 1,020,000 frank; Griekenland 1,050,000 frank, waarvan er 300,000 worden betaald door Engeland, Fuankrijk en Rusland. Frankrijk betaalt zijnen president 900,000 frank; de Vereenigde-Staten en Zwitserland betalen minder. Sedert de zestiende eeuw werden er in Europa 286 oorlogen gevoerd. Roegels, Lanklaer, 3 juli 1886. Ik had groote moeite om mijn water te maken, ik leed hevig in de lenden en aan de blaas; de zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 hebben mij groote verlichting bezorgd. Tinnemans. Struckheim, 22 juni 1886. Ik was on derhevig aan hevige hoofd- en maagpijn; ik verteerde moeilijk; sedert ik uwe zwitser sche Pillen aan 1 fr. 50 gebruik, ben ik veel gebeterd. Gaupin. Lanaeken, ln juni 1886. Sedert ik de zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos gebruik, ben ik ten volle genezen van de maagpijn die mij reeds lang deed lijden. Kraken. Handteekens gewettigd door MM. Burgemeesters. In 't land der zon. Wilt gij het slechte weder en den winter ontvluchten, de Zuiderzee en Italië bezoeken, in voordeelige voorwaarden Ten dien einde, bied de Excursion u de onwede.-slaanbare aantrekkelijkheid harer aanstaande reizen. Van 10 tot 15 Februari, kondigt' zij ons eene reeks aangename reizen aan, voor den Vastenavond te Nice, Milanen, Roomen en Napels. De reis naar Nice, met bezoek van Marseille, Canne het eiland Ste-Marguerite, Nice, Monaco en Monte-Carlo (10 dagen) kost 250 fr. De reis van Nice en Milanen, met terugkeer langs den St-Gothard (20 dagen) kost 495 fr. Eindelijk nog de bekoorlijke reis voor den vastenavond te Rome en Na pels en de bijzonderste steden van Italië (20 dagen) kost ongeveer 600 fr. Deze reizen zullen persoonlijk geleid wor den door bestuurder der Excursion, M. Ch. Parmentier, 109, Boulevard Anspach, te Brussel, welke aan eenieder die er de aan vraag zal van doen, kosteloos de program- mas der voormelde reizen zal laten gewor den. Bericht. Een tandmeester vraagt om eens per week in het gebruik te treden van twee gemeubleerde plaatsen te IJperen, om er de raadplegingen te geven; zooveel mogelijk in een gesloten huis. Zich zoohaast mogelijk te wenden bij M. EMANUEL-AUGUST, 8, St-Joorisstraat, 8, te Brugge. ca ra ra k fö H t H H tl CS fel 8GHOOME voor mannen en vrouwen, Te bekomen bij AAN ZEER GERINGE PRIJZEN, BURGERLIJKE GODSHUIZEN DER STAD IJPEREN. VERKOOPWG VAN SCHOONE EN ZWARE dienstig voor timmerwerk, kepers en tabakpersen, in het Bosch genaamd de Breêhappe, om 1 ure namiddag, door het ambt van den Notaris TITECA, te IJperen. DOOR STERFGEVAL. VENDITIE VAN EN TE IJPEREN. Maandag 28 Februari 1837 om een ure namiddag, ter herberg genaamd West- Vlaanderen, alwaar Charles - Louis Knockaert onlangs overleden. Deze venditie zal gebeuren met ge reed geld, door het ambt van Mster Floribert-Augustin Titeca, Notaris te IJperen, Elverdinghestraat. O J» O -s p O Zt o <5 "i g- «4- ro 35 -S 2 P CD oT O CO CO to to OTO CO O OO 00 CO O CK OO o O O O O O O O O O O O O to cn H- O O OO -4 CH CO OO O O ui CH O O O O O O OO CH CH O OO to CH CO CH CO CO CH O i— to O O O O O O O to o o O O o to CD H-1 O O) O O O O O co O «t» OO O ~-4 CH OO O CH o M O P3 25 w H 25 *3 O"1 •-1 e OO Lj W «H ^3 CD O- s a D5 OO oo -4

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3