Omwenteling van 1830 veroorzaakt. Inder daad, toen na afkondiging der decreeten van 5 en 16 October 1830, welke niet anders waren dan eene bevestiging van de besluiten van Prairial, jaar II, het Fransch feitelijk de officëele taal van België was geworden, werd als een natuurlijk en logisch uitvloei sel van dit alles, de Nederlandsche taal ge bannen uit alle openbare instellingen: Staats bestuur, rechtspleging, onderwijs, leger alles werd uitsluitelijk in het Fransch ingericht! (1) Kon het anders, of de kennis van het eenig zaligmakende Fransch moest, in de oogen niet alleen der meer begoede standen, die hunne Vlaamsche zelfstandigheid reeds lang aan eene bespottelijke modezucht had den prijs gegeven, maar zelfs van den tot nu toe onverbasterden burgerstand, uit welks kloeke gelederen Staat, provintie en stad hunne ambtenaren kiezen, een onfeilbaar middel schijnen, om niet slechts stoffelijk welzijn, maar tevens gezag en aanzien te verwerven? Nu begrijpen wij maar al te goed, welke bittere ontgoocheling elke nieuwe rechtsher- stelling, door de Vlamingen verkregen, moet wezen vooral dezen, die in het behoud van het stelsel van 1830 batige saldo's vinden. Zoo was het voor eenieder een zeer natuurlijk verschijnsel, toen een aanzienlijk getal waal- sche of verfranschte ambtenaars, hier en elders, tegen de uitvoering der wet van 1883 verzet aanteekenden. Of het echter genoeg is, zich in zijne ge makzucht gestoord, of in zijne belangen ge krenkt te achten, om 's lands wetten gehoor zaamheid te ontzeggen, is eene andere vraag, waarop in alle landen der wereld, waar rechtvaardigheid en gezond verstand nog geene ijdele klanken zijn, het antwoord on vermijdelijk neen zal luiden. Een voorbeeld moge dit ophelderen. Sedert tientallen van jaren heeft de liberale partij de inrichting van het verplicht Onder wijs in haar programma geschreven. Gesteld nu, het Staatsbestuur is in liberale handen overgegaan, en de vrienden van een degelijk, vrijzinnig onderricht zijn er in geslaagd, hooger bedoeld desideratum kracht van wet te doen verkrijgen zal er dan één enkel li beraal gevonden worden worden, goedzakkig genoeg om die duizenden kortzichtige huis vaders, vrienden en bewonderaars der vrijheid van onwetendheid welke op on zen buiten nog overal te vinden zijn, in naam hunner persoonlijke vrijheid te ontslaan van de verplichting, hunne kinderen naar de school te zenden Het kan door niemand geloochend worden: Vooral in zake van onderwijs is de tus- schenkomst der huisvaders onaanneembaar Nooit of nergens liet men de ouders vrij, de vakken door hunne kinderen te volgen, zeiven en naar willekeur aan te duiden. Wel integendeel! Worden alle, ook degene die den jongeling voor zijn volgend practisch leven volstrekt nutteloos zijn, niet verplich tend voorgeschreven In waarheid, het zou er lief uit zien, zoo men dat stelsel van raadpleging van ouders, voogden en groot ouders - op al de vakken van 't onderwijs ging toepassenDeze meeste menschen, hoe braaf en deftig ook, hebben over 't algemeen slechts oogen voor het onmiddelijk nut van hun kroost. Alleen van drie of vier vakken, waarvan de kennis teenemaal onontbeerlijk is om dit of dat ambt te bekleeden, kunnen, of beter willen zij eenigszins de waarde be grijpen. Al de overige aanzien zij als nutte- loozen ballast, het geld en den tijd niet waard, die men er aan besteedt! Ballast! Naar het schijnt is ook de kennis der taal van de meerderheid der Bel gen, in het oog van enkelen, niets anders dan ballasP De zulken vergeten, dat er in 1873 en 1878 twee, wel nog zeer onvolledige en gebrekkige wetten gestemd werden, die aan het gebruik dezer taal eene sedert bijna 100 jaren ongekende uitbreiding gegeven hebben. Zij vergeten, dat er eene Vlaamsche Bewe ging in 't leven is geroepen, wier doel en re den van bestaan het is, ook de allerlaatste en allergeringste grieven der Vlaamsche be volking doen wegvallen. Zij vergeten, dat verscheidene honderden, het geheele vader land door verspreide strijders dezer Bewe ging, niet alleen macht en invloed genoeg, maar ook den vasten wil bezitten, om de leemten, in deze twee wetten voorhanden, eerlang door andere wetten te doen aanvul len. Welnu, op het bekrompen standpunt der onmiddelijke belangen van ouders en leer- lingen, kan noch mag de Staat zich plaatsen, ook dan niet, wanneer de Gemeente zelve het hem moest voordoen. Voor het belang van allen, doet elk ander belang onder! Deze was de leuze van den wetgever, toen hij, in 1883, het gebruik der Nederlandsche taal in het middelbaar Onderwijs regeldedeze was ook de leuze van het tegenwoordig Staatsbestuur, waar het, en terecht, de eischen van de onloochenbaar misleide hui s- vaders van de hand wees. Een nieuwe schoolopziener A. fill. D. G. Telkenmale men de aandacht van 't publiek vestigt op de schoolmisbruiken, door de dorpstirannen of pastoors gepleegd, verzekert het gedienstig orgaan der ministers dat M. Thonissen onschuldig is, dat hij den hui- digen schooltoestand betreurt, en dat men hem niets te verwijten heeft. De hemel is niet reiner dan 't diepste zijns harten. - Zoo ook gedroeg zich het Journal de Bruxelles in de treurige zaak van Giergnon. Nooit hebben wij eenig vertrouwen gehad in de vleiende, zeemzoete beloften van den minister, die de scholen afschaft onder voor wendsel het onderwijs beter in te richten. Over eenige dagen nog hadden wij een bewijs dat M. Thonissen, die maar altijd spreekt van zijne goede trouw, zijne liefde voor 't onderwijs, en die zich gaarne de va der der onderwijzers noemt, (toch niet de voedster vader immers niets anders is dan een valsche, oude sukkelaar. Sedert 1884, heeft hij niets anders dan be schermelingen der geestelijkheid tot school opzieners benoemd. Op nieuw heeft hij eene schandelijke benoeming gedaan: Den 3U dezer werd M. Van Hemelryck, hoofdonderwijzer der aangenomene school van Zele, tot de plaats van kantonalen opzie ner geroepen. Welnu, deze personage is de gewezen gemeenteonderwijzer van Zelein 1879, den dag zeiven van de bekendmaking der schoolwet, verliet hij met veel ophef en geraas zijne school, om in de gemeente eene mededingende school op te richten,die bestemd was om de gemeenteschool te vernietigen. Die opvoeder gaf weldra bewijzen van de manier, welke hij- aan den dag legde, om de kinderen te onderwijzen. Den 15" Juni 1881, veroordeelde de rechtbank van eersten aan leg te Dendermonde, meestendeels samenge steld uit politieke vrienden des beschuldig den, M. Van Hemelryck tot vijftien frank boet of twee dagen gevangzitting, voor mis handelingen in de kerk gepleegd op kinderen van de gemeenteschool. Wat de bekwaamheden van dezen zende ling betreft, is door 't volgende bewezen: Aan den laatsten kantonalen prijskamp na men achttien van zijne leerlingen deelniet één bekwam de minste onderscheiding! (Zie de eerste der acht zalighedenBeati paupe- res spiriti). Dit is wel het klaar bewijs van de uitstekende geschiktheid en bekwaamheid van dezen schoolvoogdEn toch heeft M. Thonissen dien bekwamen en voorbeeldigen opleider der jeugd verheven tot de bediening van schoolopziener Zoo is het niet te betwisten dat M. Tho nissen er aan houdt om aan 't hoofd der scholen mannen te plaatsen, die voorheen hun beroep geloochend en hunnen eed ver broken hebben en aldus opentlijk bewijs van verachting voor het staatsonderwijs, en van volkornene onbekwaamheid in zake van volksonderricht gaven. Daaruit is dus nogmaals te besluiten dat Minister Thonissen niets liever doet dan het verval van 't officieel onderwijs bewerken; immers dat ook is het ideaal der heeren kle- rikalen in 't algemeen en van M. Thonissen in 't bijzonder. Gegronde meening. Geruimen tijd liep het woord dat de kan tonale prijskamp van 1886 zou vernietigd worden om reden der talrijke onregelmatig heden en klachten welke veel onderwijzers er tegen wisten in te brengen. Tegen alle verwachting werd echter deze wedstrijd goedgekeurd door den braven Thonissen, en d'après l'enquête zoo zegt een school- - blad deux faits seulement sont éta- - blisa) Un membre de phrase dune question a été omis ou mal reproduit, b) l'ordre du travail a été interverti en ce sens que les questions de Vaprès-mi- di onl été données le matin et vice-ver- sa. - Wij stemmen ongaarne toe, dat deze feiten geene influence réelle sur le concours gehad hebben, want de onregelmatigheid on der letter b) vermeld, was oorzaak dat een onderwijzer des middags, aan tafel en in 't bijzijn zijner leerlingen, spraakkundige uit leggingen gaf over de onderstreepte woor den, welke reeds 's voormiddags gekend wa ren in het diktaat!? O neen, pas d'influence réelle, o neen Of waren misschien de opstellers van den Zondagbode en het Gregoriusblad daar tegenwoordig om dit te beletten? Ik vind het ergerlijk dat die bladen, in andere schoolkantons uitgegeven, over de za ken van dit schoolkanton gewagen, met even veel zekerheid als een blinde van de kleuren des regenboogs. Ik vind het daarom nog veel gewaagder, dat een lokaal politiek blad dezelfde woorden in hunne juiste of on juiste strekking overneemt, medeonder- teekent en er verdere ruchtbaarheid aan verleent onder voorwendsel daarmede eenen vriend plezier te doen. Niemand sprak meer van den wedstrijd omdat zijne goedkeuring een voltrokken feit was. Op de ministeriëele onrechtvaardigheid schreeuwen, evenals op zekere inspekto- rale partijdigheid, ware zooveel als den wolf in den muil loopen. Daar deze kwestie triomfantelijk voor eene gekende personali teit uitviel, was het om deze verdachte per sonaliteit te wreken dat een blad, voor wien geen werk te laag is,de zaak nogmaals op't ta pijt brachtenonder den dekmantel van vriend schap, het wonder goed aan boord legde om een eerlijk man brood en bestaanmid dels te rooven. Bij het zien dergelijker onnoembare kui perijen, greep ik de pen om de rechtschapen heid, tegen wraak langs de eene en verraad langs de andere zijde te verdedigen. Het stootte mij tegen de borst te zien hoe plicht vervulling door onrechtzinnige lieden slecht uitgelegd en valsch opgenomen wordt. HaIk heb hem niet eens gevraagd indien ik zijne verdediging mocht op mij nemen, om laf- en laagheden aan den schandpaal te spijkeren! Hij weet zelfs niet eens wie hier onder teekentIk weet ook niet indien hij mijn pogen goed- of afkeurt, (hetgeen mij onverschillig ware) want me dunkt dat ik strijd voor eene talrijke schaar verongelijk ten, en dat de kamp voor waarheid tegen valschheid mag en moet volgehouden wor den. Want, merk wel aan, mijn tegenspreker, dat ik geen bestendig medewerker van het Weekblad ben't is dus de redaktie niet, die u hier het hoofd biedt, ik houd er wel aan de verantwoordelijkheid af te perken om niemand in mijne plaats te laten verdenken Nu nog een woord. In eene zaak van bouw kunst gaat men bouwkundigen te radein zake van gedingen richt men zich tot advo- katenin kwestie van financiën vaart men best bij bankiers; enz. Speciale zaken moe ten door vakmannen behandeld worden. Hoe komt het dan, dat een assurantiemakelaar zich hier inet schoolzaken bezig houdt, als ware hij een man van 't vak, een pedagoog of minstens een schoolvos? Mijne innige overtuiging is, dat die per soon misschien omwillens tot werktuig dient in de handen van een haatdragend man. Mij dunkt, ik hoor dezen laatste zeggenziehier de materialen, uittreksels uit schooltijd schriften, uittreksels uit jaargang X. enz. Schrijf dit allemaal af en teeken met uwen naam. U zal men niet verdenken, omdat gij hem vleit als vriend en zoo kom ik niet te voorschijn. Ik blijf achter 't gordijntje en gij zijt mijn tusschen geplaatsten persoon. Mijn tegenspreker vraagt, met verkropte woede,indien hij het slachtoffer is eener ko medie, gespeeld binnen of buiten dewete zijns vriends? Hier is geene komedië, Mijnheer, het gaat er hier toe met eerlijke wapens. Spreek gi) volgens uw gemoed en maak u de handlanger niet van eenen te wel geken- den derden persoon. Dan zult ge zelf niet zoodanig in eene kwestie verwikkeld zitten, dat gij er van uwe pluimen zult laten in de oogen van ieder eerlijk man, terwijl de ande re buiten scheute blijft! Wij kennen meer dan een sehouwtooneel op de wereld, waarin Poesjenel aan 't koor deken van eenen verborgen Barnum werk zaam isRecht voor de vuist. Nota der redactie. Het Weekblad zage liefst deze polemiek eindigen. De discussie moest over feiten loopenmaar het Nieuws blad dat in al zijne artikels persoonlijkheden te voorschijn haalt, is oorzaak geweest dat ook deze pennetwist ontaardde. Wij geven onzen korrespondent den raad, het klerikaal blad op het terrein der persoonlijkheden niet te volgen en zijne aanvallen onbeantwoord ie laten, indien ze niet uitsluitend op het ge bied der feiten betrekking hebben. Nieuwe krijgsuitgaven. Het klerikaal poesjenellenkot, van geen man, geen cent, geen kanon meer is heden in duigen gevallen. Men moet maar de katholieke dagbladen lezen om te oordeelen hoe de verklaring van minister1 Beernaert heel den boel in de war heeft gebracht. Laatst nog verklaarde het Fondsenblad dat er geen schijn van nieuwe krijgsuitgaven was of althans dat het er niets van wist. De Bien public kan zijne beteu- tering niet verbergen en schijnt zich af te vragen of hij het niet gedroomd heeft dat zijn vriend de grroote minister Beernaert al die millioenen voor nieuwe wapens en for ten heeft afgesmeekt. De Patriots van Brus sel, de kwajongen der katholieke drukpers, is razend. - Waarom ons zoolang doen liegenroept hij meesmuilend uit. Ja, liegen en bedriegen, dat heeft de kleri kale pers in de laatste dagen geweldiger dan ooit gedaan, voor wat de militaire qusestie betreft; zij moet het zelf bekennen. Leugen, dat fier katholiek kiesprogramma hetwelk de kiezers verblindde met het op schrift vermindering van krijgslasten. - Bedrog, die uitroep van geen man, geen cent, geen kanon meer! Huichelarij, die bekentenis van wijlen M. Malou, toen hij te St-Nikolaas verklaarde dat, in zake van krijgsbelastingen, het land tot het uiterste was gegaan en dat het er nu zou bij blijven. Wij beknibbelen het niet dat de regeering aan het land de opofferingen vrage welke zij noodig acht om onze onafhankelijkheid te beschermen, maar wij brandmerken de hui chelarij dier partij die zoo ellendig het kie zerskorps heeft bedrogen door te verzekeren dat zij nooit een man, een cent of een kanon meer zou hebben gevraagd. En wij roepen schande over den grooten minister die, nu zestig millioen vragende voor de weerbaarheid van het land. op zeem zoeten toon verklaart dat deze som door de gewone middelen zal kunnen gedekt worden. Het is eene nieuwe leugen, een nieuw be drog, gevoegd bij al de anderen. Waar zou het ministerie die millioenen ni halen, indien het over de belastingen door hei vorige liberaal kabinet ingevoerd en dooi M. Beernaert en zijne vrienden bestreden-ak nutteloos zijnde niet beschikte? En met die belastingen zal het nog nie toekomen. De Kamer heelt onlangs gestemd dat zij he ontwerp der belasting op brood en vleescl voor de qusestie van den persoonlijken dienst plicht in behandeling zal nemen. Dit doet vermoeden dat de klerikalen oj eene meerderheid rekenen om dezen schan delijken maatregel door te drijven; het is oj het voedsel van het volk dat die zoogenaam de militaristen de millioenen zullen nemei voor de wapens en de forten. Welke ellendige tuimeling! De drukpers. De drukpers is een machtig wapen, on het goede, het ware, het schoone te doei kennen, te doen beminnen, te doen beoefe nen-, maar zij is tevens een scherp moordeni zwaard in de handen der boozen en de schijnheiligen, die ze gebruiken om ghunw snoode, valsche, misdadige princiepei door de onwetende en niet redeneerendi massa te doen indrinken; hun vergift zijpel langzamerhand in die arglooze harten, welk ongemerkt slecht, bedorven worden. Wat al misbruik hebben dejesuieten e niet van gemaakt Wat kwaad al hebben een NiciWsHa en dergelijken sedert hun bestaan niet ge sticht? Wat goed hebben de werken van Victoc Hugo, van Eugeen Sue niet te weeg gebrach Hoe hebben de geschriften van schrijvers a die van het Nieuwsblad de kleingeestige niet opgewonden bij de eene of andei grootsche uitvinding, en hoe hebben int< gendeel de werken van geleerden de ooge van het volk niet geopend en doenk laar zie in hunne helsche plannen? (1J Men leze desaaangtand# blazijden 101 tot 111 an het terslg der VI Csmmissie, 1836. tr-nnrr, c-&<B irm.1 III T—

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2