Biivoegsel aan het Weekblad van 26 Februari 1887. STADSNIEUWS. Maatschappij Burgerwachten Burgerstand strooiingen van allerlei aard trekken hen van tijd tot tijd van hunnen arbeid af, en dan rusten hunne oogen voor eenige oogenblik- ken. Zijn zij moede, zij houden op, om later hun werk voort te zetten, 's Zomers kunnen zij in den hof of in de vrije veldlucht studee- ren, en 's winters is, in de burgerfamilien, de kunstmatige verlichting doorgaans beter ingericht dan in de scholen. In de studies gaat het geheel anders.Uren lang zijn de leer lingen'verplicht met gebogen hoofd, in eene' dikwijls te warme en slechtverlichte zaal, te arbeiden. Het oog wordt aldaar geen oogen- blik rust gegund; van hun boek of cahier afzien en rondkijken mogen zij niet doen, willen zij niet als luiaards uitgescholden of gestraft worden. Ook in de scholen, waat de studies verplichtend zijn, vindt men nog zooveel myopen, als in die, waar de leerlin gen te huis werken. Een Fransch oogkundige, Dr Javal, heeft de vereischten bepaald, aan welke een school boek moet voldoen om zoo weinig mogelijk de oogen des leerlings te benadeeligen. Niet een schoolboek,thans in de Belgische scholen in gebruikvereenigt het meerendeel diet vereischten. Er bestaan zelfs leei boeken door 't Staatsbestuur aangenomen, die er geen enkel van bezitten. Javal heeft aange toond,. dat niets meer tot de ontwikkeling der bijziendheid medewerkt, dan het lezen. In Duitsckland, de gebrilde natieis het het getal bijzienden veel grooter dan in andere landen, en de oorzaak daarvan ligt Zeer waarschijnlijkijin de gotische lettervor men, aldaar nog bij het drukken algemeen in gebruik. Wat wordt er gedaan om de bijzichtigheid in de scholen te voorkomen? Volstrekt niets. Dé oogen onzer kinderen worden er ver zwakt en misvormd, want de myopie is, gelijk Jonssagrives zegt, eene gebrefeelij ik heid en eene misvorming, zonder dat onder wijzers en ouders zich daarom bekreunen. Vele vermoeden zelfs het kwaad niet. Het Staatsbestuur verontrust zich er ook niet veel over, en nogtans, de statistieken bewij zen het, is het gevaar, dat de oogen der kinderen in de school loopen, zeergroot Maar om dien droevigen staat van zaken te verhelpen, moeten er eenige radicale her vormingen in ons schoolstelsel gedaan wor den, Waartoe het zich niet besluiten kan. Het verlichten der schoollokalen volgens de vereischten der schoolgezondheidsleer, het verbranden der oude schoolbanken en het vervangen ervan door bankjes met ééne plaats en met leuning, het beperken der programma's binnen de palen van het rede lijke, de vermindering der devoirs, het af schaffen der studies en het verbieden van alle leermiddelen, die de oogen der kinderen schadelijk kunnen zijn, zijn hervormingen die eens zullen komen..,. Maar wanneer? De gemeenteraad heeft besloten op den dijk der vaart, tusschen de Yperlee en den Yzer, eene schietbaan aan te leggen voor de bezetting en de burgerwacht. De kosten [zouden 60,000 fr. bedragen, waarin het Staatsbestuur belooft zou hebben voor de helft tusschen te komen. Vlaamsch Tooneel. Wij komen met genoegen te vernemen dat de tooneelmaatschappij de Nederlandsche Schouwburg, van Antwerpen, in den loop der maand Maart hier ter stede eene mooie vertooning komt geven. Die uitgelezene kun stenaars, die wij meermaals hebben kunnen toejuichen en naar waarde schatten, zullen het alom gekend en geroemd drama De Twee Weezen opvoeren. Geen twijfel of dien dag zal de tooneelzaal veel te klein zijn, want iedereen zal er zich naartoe spoeden om dat meesterstuk te be wonderen. Willems-Fonds. Af deeling IJperen. Heden Zaterdag, 26" dezer, om 8 1/2 ure 's avonds, in den Gouden Arend, op de Markt, algemeene maandelijksehe vergade ring voor de leden der afdeeling. Dagorde 1. Nieuwe leden. 2. Mededeelingen, briefwisseling der Af deeling. 3. Inrichting der voordracht van kapitein Vandevelde. 4. Voordracht door een lid der Afdeeling. Eene bladzijde uit de geschiedenis van den Vrijheidslijd. 5. Muziek en zang in vriendenkring. (Medegedeeld). Nieuwe Boeken. De inschrijvers van het Willems-Fonds hebben over eenige dagen nr 114 van de uit- gaven dezer instelling ontvangen, 't Is een net boek handelende over Kerk en Staat onder de Frankische Koningen der VI" eeuw en geschreven door advokaat Seresia. Denaam des Voorzittters van den wakkeren Liberalen Vlaamschen Bond van Brugge, geeft ons de verzekering dat wij hier een werkje voor handen hebben, dat waarschij- nelijk de slotsom is van vele opzoekingen en studie. Onder dit opzicht mogen wij ons over de degelijkheid zijns inhouds gerust stellen en wij denken dat het boek met vrucht zal gelezen worden, door de talrijke leden van het Willems-Fonds. Hierop komen wij terug. Naar men zegt, krijgen de inschrijvers eerlang het 2de deel der Vlaamsche Schil- derschool, door A. J. Wauters, vertaling van Sabbe. Dit alleszins merkwaardig Vlaamsch boek is veel vollediger en op sommige plaatsen veel juister dan den fran- schen tekst, die over een vijftal jaren in den boekhandel A. Quantin, te Parijs, verscheen. Daar wij in bezit zijn der oorspronkelijke en vertaalde werken, was het ons niet moeilijk de vergelijking blad voor blad te maken en tot de gevolgtrekking te komen, die wij hierboven opgegeven hebben. De Willems- Fondsers mogen zich in het ontvangen van zoo 'n voortreffelijk boek verheugen. Het geheele werk kost 4 fr. en wordt den leden onzer afdeeling gratis besteld. S. Op Zondag 13 Maart biedt de IJpersche afdeeling van het Willems-Fonds, om 3 ure namiddag, in de tooneelzaal, eene voordracht zijnen leden aan. 't Is de heer kapitein Van develde die spreken komt over den onafhan- kelijken Staat van den Congo. Na den ongehoorden bijval, die overal het aandeel was van den heer Vandevelde in elkeene zijner voordrachten, mag men zeke>r zijn dat het aan geene toehoorders ontbreken zal. Voor de personen, die van liet Willems- Fonds geen lid zijn, zal er een open bureel bestaan waar zij ingangkaarten zullen kun nen bekomen aan de volgende prijzen: Eerste plaats, 2 fr.; tweede plaats, 1 fr.; derde plaats, 50 centiemen. Men zie de aankondiging. Carnaval feesten. De eerste twee dagen was het weder re gelmatig en de straten der stad slijkerig, weinig wandelaars waren op de been en noch veel min maskers waren te zien. Nauwelijks begon de avond vallen of onze stad was stil, scheen eenzaam en verlaten, en hadde men niet hier en daar een zeld zame masker ontmoet niemand hadde kunnen gelooven dat het vastenavond was. In de koffiehuizen en herbergen weinig volk en weinig begeestering. De Bals van Zondag er waren er maar 4 11! telden wei nig bezoekers. Een paar nochtans, deze in 't Bremzen Hoofd en den Gouden Arend, waren nog al druk bezocht en vol leven en begeestering. 's Maandags gaf de Werkerslier een ver momd bal aan hare leden en dat feest was wel het parelke van alle maal. Daar was veel en deftig volk en men vermaakte er zich dat het een plezier was om zien. Een vijftal pierrots deden er tusschen eiken dans allerhande kromme sprongen, ondermengd met koddige spreuken. Daar heeft men waarlijk veel en hartelijk ge lachen. Die werkers kennen het waarlijk om zich een vreugdvol, hartelijk en onschuldig ver maak aan te schaffen. Dinsdag was het weder een weinig beter en ook was er wat meer beweging. Hier en daar waren er nog al talrijke gemaskerde gezelschappen, die rondgingen en zingende of spelende, wat beweging en leven in de stad tot stand brachten. De beide dansfeesten van dien avond wa ren nog al wel. Begeestering, plezier, ver maak, dat ging nog al zijnen gang. De intri gues vielen ook nog al druk en er waren er die oprecht fijn en koddig waren. Het was de beste der drie carnavaldagen. Gemaskerd Bal. Morgen, 27 Februari, zal in de tooneelzaal het eerste groot bal ten voordeele van den wereldlijken Schoolpenning plaats hebben. Geen twijfel of dit dansfeest zal al de andere verre overtreffen. Een talrijk en uitgelezen orkest zal er de schoonste dansafWs van zijn repertorium laten hooren en daarbij, wat men daar voor zijn vermaak betaalt dient tot een der heilzaamste en beste werken: de aanmoediging en ondersteuning van het volksonderwijs. Men kan kaarten bekomen ten bureele van dit blad, tot morgen avond ten 5 ure, aan 1 fr. voor de heeren en 50 centiemen voor de dames. Beurzensnijders. Sedert eenigen tijd reeds oefenen de beur zensnijders op onze markten hun eerlijk stieltje uit. Dezen morgend werd de agent van politie Samyn verwittigd dat een vrouwspersoon met verdachte manieren in de botermarkt ronddoolde. Hij zegde dat hij haar sedert langen tijd beloerde en dat hij slechts de gelegenheid afwachtte haar op heeter daad te betrappen. Deze gelegenheid bood zich wel haast aan, want de personen, die haar niet uit het o_/g verloren, bemerkten welhaast dat zij hare hand in den zak eener dame stak. Oogenblikkelijk sprongen zij toe, riepen den agent van politie en leverden haar in zijne handen. Da diefegge trachtte zich te veront schuldigen en te doen gelooven dat zij nog maar juist was toegekomen, maar praten kon niet helpen en Samyn leidde ze naar het politiebureel. Men zegt dat zij van Lange- marck is. Schieting van Zondag 13 Februari 1887. Hoog getal. Vandermarliere L. 25 25 20 25 25 120 Bogaert Alphonse 25 20 20 20 25 110 Ligy Félix 25 20 20 20 25 110 Thiebault Ferdinand 25 25 15 20 25 110 Froidure Eugène 20 25 25 20 25 110 Boedt Léon 25 20 25 20 20 110 Ghelders Constant 25 25 20 10 20 110 van den 18 tot den 25 Februari 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 3. Huwelijken. Auguste Clayes, lintenwever, met Florence Ghyselen, kantwerkster. Emiel Lesage, schoenmaker, met Helena Vanuxem, zonder beroep. Julius Dezwarte, schoenmaker, met Leonie Roffiaen,. kantwerkster. Arthur Dewitte, koopman in tabak, met Ma ria Legein, zonder beroep. Overlijden». Anna Verpiete. zonder beroep, 63 jaar, we duwe van Franciscus Logie, lange Thou routstraat. Theresia Decrock, zonder beroep, 75 jaar, onhehuwd, Wenninckstraat. Hortensia Duhameeuw, kantwerkster, 58 jaar, ongehuwd, lange Thouroutstraat. Virginia Lambrecht, zonder beroep, 76 jaar, weduwe van Jozef Deceuninck Rijke kla- renstraat. Franciscus Becquaert, schilder, 59 jaar, echtgenoot van Sidonie Willems, Tempel straat. Maria Tressy. zonder beroep, 80 jaar, onge huwd, lange Thouroutstraat. Ludovicus Ampe, pastor van St-Niklauskerk, 80 jaar, Beterstraat. Hyacintha Hage, zonder beroep, 75 jaar, weduwe van Jozef Valcke, Hondstraat. Isabella Speybrouck, zonder beroep, 83 jaar, weduwe van Lievinus Danse, Rijselstraat. kinderen beneden de 7 jareu. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijkid. 1. Poperinghe, Poperinghe den 18 Februari 1887. Het banket, de damen der uitvoerende le de leden der Philharmonie door de beer voorzitter Julius Van Merris aangeboden, is allerprachtigst geweest. De groote Concert zaal was met veel smaak versierd. Overal bloemen in over vloed. De spijskaart, in het vlaamsch opgesteld, was rijk voorzien. Men heeft eer aan de spij zen gedaan. Maar wie was toch de grappen maker die in de kaart zoo schrikkelijk onze schoone vlaamsche taal verminkte? die meester logement boontjes!en die sauce schildpad!!! Laat het ons aannemen als eene vriende lijke poets. Twee welgelukte gezondheidsdranken zijn voorgedragen geweest en beide werden met warme toejuichingen begroet. Dit prachtig feest eindigde met een uilbol- spel. Eene groote hoeveelheid schoone prijzen waren nogmaals door de Edele h. Van Merris gegeven. Dank dus aan hem, in naam dei- dames. 23 Februari 1887. De karnavalfeesten der Philharmonie zijn allerbest afgeloopen. De soirée musicale. of om te beter zeg gensoiree qui riavail rien de musical. van den zondag was vervuld door M. Aug. Nys, goochelaar, de gebroeders Guillon en Eiizio, Clowens en équilibristen uit de ren baan Herzog van Brussel. Alles gelukte naar wenscb en iedereen was voldaan. Den dinsdag hadden wij de concert-ver tooning der artisten van het nationaal too neel van Brussel: MejufferPauline Janssens, Constant Lejour, Ferdinand Vandezaude ei Jan Vander Lee. Ziedaar een vlaamsche avond die zal moe. ten in gnlden letters geboekt worden, Wa fijne tooneelisten; schoone deftige uitspraak en zangers van eerste kwaliteit. Zoo iets is sedert lang alhier niet te ziei geweest en wij mogen u verzekeren dat di afwezigen ongelijk gehad hebben. Voor de echte liefhebbers van muziek i de aanstaande bijeenkomst afgesproken op zondag 20 Maart in de Philharmonie, B. Kemmel. Heeft een kind, een oude man of wijf c een dronke mensch u nooit doen lachen, al ge hem hoordet tot zich zelf spreken, als g al zijne beschikken afiuisterdet, als hij mis schien dingen vertelde, die hij aan nieman zou durven kenbaar maken? Welnu ik he Vanoever ook alzoo beluisterd toen hij d verledene week, rood aansteken als ee. vurige haan, van Wijtschate keerde. Zijt gij nieuwsgierig te weten wat hij tc zich zelve vertelde? Ik zal het u ten beste mogelijk verklaren. Weet gij waar het Nachtlichtje is? Nt weet gij het of weet gij het niet, 't was toe tot over die herberg dat hij vele blaadjes va zijnen brevier keerde en kruisen sloeg, te kenmale hij dacht dat hij van iemand gezii was. Daar gekomen, hoorde ik hem zeggei niet overluid maar luid genoeg dat ik, d hem op eenige stappen van hem, op dt zomerweg volgde, het kon hooren: Nu wij over de meeste huizen zijn. gij 't zak (hij stak zijnen brevier weg), ma; opdat de menschen, die mij zullen zien, zoi den denken dat ik een godvruchtig man bei zal ik wat met mijnen paternoster tussclu de vingers spelen. En nu, overleggen v> wat den gang der zaken. P rum us, van Wijtschate, heeft nogmaa mijne les willen spellen, 't Is altijd hetzelf; waarmeê hij voor den dag komt: Met tror, mels vangt men geen hazen, ge zijt haastig, Vanoevertje, ge kunt u niet geno bedwingen; doe gelijk ik, werk in 't duiste ge zult meer bemind zijn van uwe Kemmi naars, ge zult ze beter naar uwe hand ku nen leiden. Bepeins eens dat! Hij zou mij willen lf ren, en wat doet hij te Wijtschate? Hij tro: melt niet, en toch vluchten de hazen. Wijtschatenaren weten en zien nog be van hem wat hij wil, dan de Kemmelnar het van mij zien. Wacht maar tot Octob* de Wijtschatenaren zullen dan toonen dat al zijn looze streken kennen, als zij zl knechten, die in den Gemeenteraad zetel* fatsoenlijk aan de deur zullen kletsen om te vervangen door mannenverstand mannen, die misschien niet te veel zuil zorgen voor den pastor's beurze, maar ten minste zullen zorgen voor de belang van de gemeente, en 't is dan dat ik lachen, dan zal hij misschien zijne les; voor hem houden. En Vervoet, van Nieuwkerke, hij zou i ook willen raad geven. Hoe dikwijls zegt mij in 't Fransch-. Is een paster niet z veel keeren meer weerd dan eenen koni: als een olifant grooter is dan eene vlooi; wat is dan dat volkje weerd, waarvan wij herders zijn, wat zijn zij ten opzichte' ons? Niet, min of niet, min dan het kaf' onze hielen! Daarmeê moet ik lachen! Wat recht V voet uit te Nieuwkerke met al zijne w* digheid? Hij is aanzien erger als eenen ho men zou nog met meer eerbied spreken o Garibaldi dan over hem. Och Heere! en stoft over zijne weerdigheid. Neen, Verv< je, let gij maar op uwe doening en bekom; u niet met mij; en ais de dag eens zal koi dat uwe kandidaten kleinere buizen zu krijgen in de stemming, als gij eens kunnen beletten dat men de klokken) liberalen luidt, als uw ijzerdraad eens mogen blijven staan rond het kerkhof, moogt gij mij raad geven, maar 't zal no de eerste acht dagen niet zijn, niet w Vervoetje? Zie, binst dat ik denk aan ijzerdraad, de eerste maal dat ik bij ben. ik zal hem een klein advies geven, zou zijn ijzerdraad moeten gebruiken om' gariole te maken waarin hij zijn ine zou kunnen sluiten, gelijk deze die laf maal vertrokken is. Neen! neen! ik weet beter dan iri1 anders wat mij te doen staat. Ik moet niemand geen raad hebben. Ik zal nh „I Mu.nj.ijmuuij., thn 'lil' n"H»«d I"

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 4