DE CONGO, Cirque Beige Vierde Concert-Voor dracht Burgerstand Kemmel. Yient de paraitre le numéro 3 Bruxelles-Attractions 13 MAART 1887, de la familie FERNANDO. Dimanche 6 Mars 188T. changement et variation de spec tacle. maar 't was ook daar dat hem eene wreede ramp trofzijn broeder Jozef Vande Velde werd hem door den dood ontrukt. Immers de heer Jozef Vande Velde, onderluitenant bij bet 5® artillerie, was in Januari 1882 uit Brussel vertrekken, in gezelschap van Rooms, Gillis, Wensel, Francois en Verkens, en na eenigen' tijd te Leopoldville bestuurder der werf geweest te zijn, stierf bij te Gangi- la (Issanghila) op 23 Mei 1882.Helaas,hoeveel slachtoffers zal ons het Zwarte land nog vra gen? Na daar nog eenigen tijd werkzaam ge weest te zijn, vertrok luitenant Vande Velde naar Manyanga, eene statie door Stanley en luit. Harou in 1881 gesticht, deels op den rechter en deels op den linker oever van den Congo gelegen. Op het punt zijnde kapitein Hanssens te vervoegen in Leopoldville, de grootste statie van den Midden-Congo, werd hem het bevel der belangrijke statie van Vi- vi opgedragen. Vivi ligt op 5° 40' zuider breedte en 13° 49' oosterlengte volgens de middaglijn van Greenwich in Januari 1880 door Stanley gesticht, is Vivi tegenwoordig de merkwaardigste statie van den Beneden- Congo. Intusschen was Stanley werkzaam in de streken van den Boven-Congo, bij den eve naar, en stichtte er verscheidene statiën, als Kinchassa, Bolobo en andere. Luitenant Vande Velde werd door hem, op het einde van 1882 met eenen vei kenningstocht gelast langs de boorden van den Kwilou-Niadi, eene prachtige streek waar de kostelijkste houtsoorten in de talrijke wouden wassen. Uit Vivi was eene expeditie' vertrokken, onder bevel van kapitein Grant Elliott, om de streken ten noorden van den Beden-Con- go te verkennen. De heer Vande Velde ver liet zijne statie op 17" December 1882 en vervoegde de expeditie, welke op verkenning uitgezonden was in de kommen van den Tchiloango en van den Kwilou-Niadi. De Tchiloango is weinig belangrijk; hij ont spruit ten N. van Issanghila en ontlast zijne wateren in den Atlantisc'nen Oceaan. De Kwilou-Niadi is integendeel veel belangrij ker hij neemt zijnen oorsprong ten W. van Stanley-Pool, beschrijft talrijke bochten en werpt zich in den Oceaan, ten N. van Pon- ta-Negra en Loango. 't Was vooral in deze streken dat luitenant Vande Velde werkzaam was met de lieeren Destrain en Legat, oud- Belgische officieren, de Oostenrijksche D1' Schaumann, de Duitscher Lelirmann en de Engelschen Ruthoven en Illingsworth. Daar op 10 Februari '83 aangeland, had hij het door zijne kalmte en vastberadenheid zoover gebracht, dat hij met de inlandsche opperhoofden belangrijke verdragen sloot, en in de maand April van hetzelfde jaar Ru- dolfstadt, vervolgens Baudouinville stichtte. M. Destrain stichtte Stephanieville en M. Legat nam het bevel over Francktownzoo dat reeds in't begin van 1884, dank zij de werkzaamheid van de agenten der Kwilou- expeditio, meer dan vijftien statiën gesticht werden op een grondgebied dat verscheidene malen de oppervlakte van België inhoudt. Dat de heer Vande Velde stipt de opgelegde taak volvoerd had en voor de rekening der Associatië voel nuttig werk verricht heeft, in de kommen van den Tchiloango en den Kwi- lou, is door eene gezaghebbende getuigenis gestaafdinderdaad wij zullen hier slechts herhalen wat Stanley, in zijn werk over den Congo, van dien wakkeren reiziger en be schaven neerschrijft: Ik hebzegt hij, in den heer Vande Velde eenen ander mij- zelven aangetroffen. In October 1883 keerde luitenant Vande Velde naar Europa terug. Degene onzer lezers, die in bezit zijn van Les Beiges au Congo kunnen op den om slag en op de eerste bladzijde dezer studie, een gezicht vinden van den Congo le Vivi. Beide gravuren zijn de kopij van eene wa terverfschildering door den heer Vande Vel de geborsteld. In 1885 ging de wakkere officier ander maal naar den Congo, om er de voorloopige studiën, tot het aanleggen van eenen ijzeren weg in de streek der watervallen, aan te vangen. Hij bevond zich juist te Vivi, toen Massala er uit België, van de wereldtentoon stelling van Antwerpen, terugkeerde. De Zwarte Vorst sprak met veel ophef tot zijne landgenooten over de merkwaardigheden, welke hij bij de Blanken ontmoet had, zoo dat veel Congolanders met M. Vande Velde naar ons heerlijk Europa hadden willen af reizen. Als bewijs van het vertrouwen, dat hij aan de' inboorlingen wist in te boezemen, diene het feit dat een der machtigste opper hoofden der Congostreek hem verzocht zijnen zoon Sakala naar België mede te nemen. Onze reiziger aanvaardde het voorstel en bracht den jongen Moor herwaarts mede. Prins Sakala is een prachtige negerknaap, van 14 jaren. Hij woont te Gent bij den va der van den heer Vande Velde, en volgt er de leergangen der Staatsmiddelbare school. De jeugdige prins beloont ruimschoots de weldaden van zijnen beschermer, door zijne verbazende vlijt voor de studiehij spreekt reeds vlaamsch en fransch. Over den knaap vertelt men al de eene of andere anekdoot, maar hierover zullen wij niet verder gewa gen, aangezien M. Vande Velde, in een schrij ven aan den hr. Sekretaris van het W. F. beloofd heeft, prins Sakala naar IJperen me- ne te brengen. Wij zullen hem dus van dicht kunnen beschouwen. Gedurende den zomer van 1886 werd de heer Vande Velde tot den graad van kapitein bevorderd en ging tot het 4e linieregiment over, dat destijds te Gent lag. Op ln Augus tus '86 verliet dit regiment Gent en ging te Brugge garnizoen houden. Sedert zijne terugkomst uit het land der Mooren, is de heer Vande Velde een reizende apostel voor het beschavingswerk, waaraan onze Vorst Leopold II, reeds zooveel mil- lioenen van zijn persoonlijk fortuin opgeof ferd heeft. De photograaf Sacré, van Gent, heeft voor den hr. Vande Velde eene reeks zichten uit den Congo op glas vervaardigd, 't Zijn deze zichten welke in den loop der voordracht bij middel van oxyhydrisch licht aan het publiek voorgesteld worden. Overal noodigt men den heer Vande Velde uit om zijne voordracht te hoeren. Bij onze wete gaf hij ze reeds dezen winter in de Liberale kringen - te Gent, en in de Afdee- lingen van het Willems-Fonds te Gent, Ni- nove Geeraardsbergen, Oostende, Aalst, Nieuwpoort en elders. Wij bedanken den volijverigen bestuur raad onzer Afdeeling, die goede kans voor ons verkregen te hebben. S. van den 25 Februari tot den 4 Maart 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 4. Iluwellj lien. Juliaan Kerckhove, daglooner, en Joanna Vandenhove, kantwerkster. verlï j dens. Juliaan Dedier, zink werker, 27 jaar, onge huwd, Rijselstraat. Mathilda Angillis, herbergierster, 75 jaar, weduwe van Karei Coutelle, Vleeschhou- werstraat.. Maria Depuydt, winkelierster, 75 jaar, we duwe van Pieter Joye, Rijselstraat. Aloïs Nevejan, bakker, 49 jaar. echtgenoot van Leonia Leleu, Neêrstraat. Pieter Bolle, zonder beroep, 87 jaar, onge huwd, Dixmudestraat. Desiderius Deconinck, koopman in latten, 51 jaar, echtgenoot van Henrietta Lahey- ne, Meenenstraat. Karei Weiter, gepensionneerd luitenant van den staf der plaatsen, 80 jaar, weduwaar van Magdelena Jos, Dixmudestraat. Is het gelooffijk? Vanoever heeft ons willen vangen, maar het net dat hij spande is van te grof garen gemaakt. Die vent is spijtig omdat men wekelijks aan iedereen toont hoe en wie hij is, en nog spijtiger omdat men van niemand anders spreekt dan van hem. Wie verdient het meer dan hij? Toch zou hij niet geerne alleen blij ven, en wat doet hij? Hij verplicht zijnen onderpastoor, die zijnen ootmoedigen dienaar moet zijn, in den predikstoel te spreken over een punt dat strijdt met de gezonde reden. Hij meent dat wij dien heer dan ook in de gazet zullen zetten. Hoe kan Vanoever nog zoo dom zijn, hij die zóóveel verstand wil hebben! Weet hij misschien niet dat wij weten hoe Mijnheer de onderpastoor te werk ging vóór hij naar Kemmel kwam, en brave menschen worden zoo niet al met eens slecht, bijzonderlijk aan dien ouderdom. Die heer zou een ware priester zijn, ware hij aan zich zelt overgelaten, wij hebben het reeds meermaals ondervonden. Telkenmale dat Vanoever 's Zondags niet t'huis was, deed hij ons een sermoen zooals de priesters over tijd deden; ik zeg een sermoen over het H. Evangelie. Bah ja! Vanoever weet zoo wel als wij dat M. de onderpastoor de sermoenen niet gaarne doet, die hij hem oplegt, anders zou hij hem alzoo in 't oog niet houden gelijk hij verle den Zondag nog deed. Waarom keek hij den predikant in 't gezicht, tot dat hij het zakje dwazen praat uitschudde dat hij hem mede gegeven had? Neen, Vanoever, het is onnoodig dat gij verder uw hoofd breekt om een middel té zoeken om den heer onderpastoor ook in de gazet te doen zetten. Ge zult geen vinden. Ik herhaal het, dien heer kennen wij, en wij kennen u nog beter. Wij weten niets dan goed van hem en van u, och Heere! niets dan kwaad. Hadden wij ons maar laten vangen, wa; had Vanoever gelukkig geweest te mogen uit zijnen predikstoel roepen dat er te Kemmel priestervervolgers zijn, die alle middels in spannen om de priesters te doen verachten, om de priesters onbemind te maken. Ja ze ker, hij ware gelukkig geweest. Maar dat hij wete dat wij geen priestervervolgers zijn, dat wij zelf van geen priestervervolgers willen weten; dat wij altoos de brave en deugdzame priesters zullen achten, beminnen en eerbiedigen evenveel als andere brave en deugJzame menschen, maar dat wij nooit zullen laten een man zooals hij is, aan ieder- e jn voor te stellen om hem naar weerde te doen schatten. Misschien zal hij nu zeggen dat hij zich niet kan bedwingen, maar dat is klap tegen den wind. Het is waar, epnieder heeft zijne gebreken, maar bij ons zijn zijne schoone trekken geen gebreken meer, zij verraden een slecht hart, en weg met de slechte har ten, het moge een priester of een wereldlijk man zijn. En nu een woordje over het maskeren. Te Kemmel heeft men dit jaar, gelijk overal elders, wat gemaskerd. Waarom? Om de menschen, die andere jaren op zulke dagen hun geld in de omliggende gemeenten gingen verteren, te Kemmel te houden, om de bazen het kleine te gunnen dat te Kemmel nog kan gegund worden. Niet het minste is er af te keuren geweest, alles was blijgeestigheid, alles was plezier. Ook ahvie de maskers gezien heeft, heeft zich goed vermaakt en hartelijk gelachen, en de maskers, naar men mij verzekerd, hebben zich ook zeer goed verzet. Bravo, maskers! Gij zijt mannen van het rechter bedde. Doe voort, en Kemmel zal misschien in later tijd herleven. Het is grootelijks te beklagen dat Pierre zulk een dwazen trek begaan heeft. Hoe kan die man, die, als hij zijne voeten verzet, schijnt zeer voorzichtig te zijn, hoe kan hij zoo onbedacht zijn van zich te laten ophitsen door eenen sukkelaar gelijk dezen die hem vergezelde? Pierrege zijt gelukkig dat ge met geen kemmelnaars, die altijd en overal toonen dat ze vredelievende menschen zijn, te doen hebt, anders zouden zij u doen dan sen, waar niemand geerne gaat. Gij weet zeker wel dat gij alleszins plichtig zijt. Hadt gij het recht het maskeren te verbieden, waarom miekt gij geen proces? immers de politie die eene overtreding van het reglement bestatigt, is verplicht een proces te maken en hadt gij het recht niet, waarom hebt gij een persoon, die niemand miszei noch misdeed, ontmaskerd en zijne kleederen gescheurd? Ha! Pierre, Pierre! 't is alzoo niet dat ge zult bemind worden, noch van de Kemmelnaars, noch van uwe overheden. Hadt gij uwen dienst gedaan, niemand ingezien, u niets aangetrokken dat u niet aanging en niet geluisterd naar dien sukkelaar, die beter te huis zou blijven om de motten te vangen die zoo wreedelijk de luiers en de overige stukken van het pup- pennest in gaten knagen, gij hadt veel beter gedaan. Maar nu is het te laat. Al wat ge nog doen kunt, is trachten in 't vervolg meer verstand te gebruiken, als 't kan zijn. Salut en de kost. Burgerstand van Poperinghe van den 17n tot den 24" Februari 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 2. O ver-lij «lens. Synave, Amandus-Ludovicus, 57 jaar, land bouwer, echtgenoot van Balliu, Rosalia- Virginia. Suffis, Philippus-Jacobus, 78 jaar, zonder beroep, weduwaar uit eerste huwelijk van Cortewilde. Blondina-Judith, en uit twee de' en laatste huwelijk van Aernout, Maria-Theresia. Lermyte, Regina-Rosalia-Constantia, 76jaar, zonder beroep, ongehuwd. Kinderen beneden de jaar. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk, 3. DE Journal hebdomadaire illustré Rédacteur en chef E. Darly; directeur ar- tistique Jules Gondry. qui obtient en ce moment dans la capitale un succès inconnu. G'est l'évènement du jour h Bruxelles. Bruxelles-Attractions - est le journal le plus complet, le plus intéressant, le meilleur marché connu, rendant compte de toutes les nouvelles, actualités, plaisirs, fètes; réjouissances publiques, curiosités des arts et des lettres qui font de Bruxelles le centre de l'activité intellectuelle dans notre pays. Bruxelles est le Paris de la Belgique; c'est Bruxelles qui donne chez nous le ton l'art et a la mode. Bruxelles-Attrac tions - est le journal des salons, disant tout et intéressant chacun, sans jamais blesser les convenances, ni cherclier un succès de scan- dale. Bruxelles-A ttractions est le guide de l'étranger" a Bruxelles, le vade-mecum du touristq. Indispensable pour les hotels et ca fés et pour les voyageurs que leurs affaires ou leurs plaisirs amènent dans la capitale. En s'abonnant a ce journal, le public de province n'aura pas a se déplacer pour se te- nir au courant de toute la vie bruxelloise, artistique et mondaine. LireBruxelles- Attrastions c'est comme si l'on faisait tou tes les semaines un tour a Bruxelles. Seule- ment le voyage se fait ici sans quitter son fauteuil et ne coüte que 10 centimes. Encore avec l'abonnement a fr. 4.50 par an ne re- vient-il rnême pas ce prix. On s'abonne Bruxelles-Attractions au bureau de ce journal et chez tous les li- braires. Fysden. 15 juni 1886. Sedert lang leed ik aan buikpijn, ik had eene moeilijke vertering en geenen eetlust, ik verging als sneeuw voor de zon. De Zwitsersche Pillen aan 1 fr, 50 hebben mij het leven terugge geven dank zij hun geschiedt de vertering beter dan ooit, de eetlust is teruggekomen en met hem de gezondheid. Grad, schoen maker. Iiandteeken gewettigd. STADSSCHOUWBURG Willems-Fonds. - Afdeeling IJperen vastgesteld op om 3 1/2 ure namiddag, in de Tooneelzaal dezer stad. VOORDRACHT door den heer L. VANDE VELDE, kapitein bij het 4e linieregiment te Brugge. Gedurende de Voordracht zal de heer Véron Dedeyne, de merkioaardigste zich ten dier streek bij middel der Tooverlan- taarn voorstellen. Het Feest is kosteloos voor de leden van het Willems-Fonds. Nochtans zullen de personen, die geen lid der Afdeeling zijn, mits ingangprijs ingelaten worden. Prijzen der Plaatsen: - Eerste pl., 2 fr. - Tweede pl., 1 fr. - Derde pl., fr. 0,50. dtisüiraap de Foire. sous la direction Le Directeur informe les habitants de la ville et des environs qn'il re- vient eet te année avec une troupe nouvelle poury donner quelques re- présontations. Le Cirque est confortablement organisé et décoré. - Eclairage au gaz. La troupe se compose de 30 Artistes de tous genres et de première force Ecuyers, Ecnyères, Gymnasiarques, Acroba tes, Equilibristes, Barres fixe et Clowns; 20 Chevaux dressés au manége, en liberté et en haute écoleune grande partie prendra part aux representations. Tous les soirs, 4 8 1/2 heures. Lesintermèdes serontremplispar 10 CLOWNS. Les représentations seront terminées par des Pantomimes parfaitement exécutées. Les Dimanches, Jeudis et jours deletes, représentation a 3 heures. .!»rix des places: lres, 2 fr.| 2d<s lfr.; 3mss 50 centimes. Les bureaux seront ouverts a 7 1/2 heures, on commencera a 8 1/2 heures. Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter MARKTPRIJZEN. 5 Maart 1886. 26 Februari 1887. 15,000 2,700 1,2000 7,100 8,000 7,000 8,010 18,25 14,25 14,50 18,50 19,50 5,50 275,00 5,700 1,100 1,700 4,800 7,600 6,000 8,520 18,5o 14,50 15,25 18,76 18,00 6,00 280,00 .TTT <?»u- mit\ MEr TOESTEMMING DER STEDELIJKE OVERHEID BIJZONDERHEDEN DOOR DEN SPREKER ZELYEN WAARGENOMEN. Q H 3 M 3 N Verkochtte Kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kilo

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 4