INSCHBlJÏINfiSLIJST De dalende waarde der grond eigendommen. De verzekering door het sparen en de loten op de steden. STADSNIEUWS. Het liefdadigheidsfeest. Burgerstand Sterfgeval. Kemmel. dat de zieke gedurende den nacht door den priester gekweld is geworden, omdat hij als vrijdenker sterven wilde. Wordt voortgezet o Uit het eigendoms bulletijn, geinsereerd in den Landman van den 9 januari jl. blijkt dat eene hofstede van 33 H., 24 A. 82 C. ge legen te Corlemarck en Pervyse, den 20 november 1886, voor den notaris Termote, te Brugge, verkocht werd mits denverkoop prijs van 74,800 fr.. zijnde aan 2353 fr. per hectaar, en eene andere groot 17 H. 95 A. 50 C., gelegen te Snelleghem, voor den no taris Jacqué, te Brugge, voor den prijs van 27,000 fr., zijnde 1560 fr per hectaar, 1560 fr. Maar het is nauwelijks de prijs, waar aan, geleden eenige jaren, het vlas, in een goede vlasstreek, per hectaar, verkocht werd Eene andere hofstede groot 61 H. 97 A. 68 C., gelegen te Ruddervoordewerd den 9 november 1886, voor den notaris De Wilde, te Gent, verkocht mits de som van 93,000 fr., dat is tegen 15000 fr. per hec taar! Onder dien vervallen toestand, schuit een maatschappelijk vraagpunt, dat tus- schen eigenaren en pachters met welwillen de en rechtschapene gevoelens zal moeten opgelost worden. Zij hebben van beider kan ten hetzelfde belang: de eenen om billijke pachten te kunnen genieten; de andere om billijke pachten te kunnen betalen. Wanneer men ernstiglijk de pogingen, de studiën, het werk nagaat door den mensch, aan de werkende klas verkleefd gedaan, om den welstand en de weelde in de huisgezin nen tot stand te brengen, men moet wel voor de klaarblijkelijkheid onderdoen en erken nen dat hij op onze lofwoorden recht heeft. Onder de schoonste uitvindingen van den mensch moet men de vooruitzichts instellin gen noemen, waaronder wij de verzekering door het sparen rangschikken. Niets is zoo treffend als de gebeurtenissen om aan de schoonste beschouwingen gelijk te geven. De onlangs gebeurde mijnramp van Pa- turages geeft er ons een droevig voorbeeld van. Met menig huisgezin van zijnen steun te berooven, met de kinderen, die hun dage- lijksch brood verdienden, weg te maaien, heeft die ijzingwekkende mijnramp vele el lenden veroorzaakt. De vrije en bestuurlijke opofferingen zul len, wel is waar, er in zekere mate de gevol genvan kunnen verzachten. Doch, die verschrikkelijke ramp zal, eens te meer, bewijzen hoezeer de verzekering aan hem onontbeerlijk wordt, wiens leven zoo dikwijls bedreigd is, en hoezeer de spaarzaamheid zich opdringt, zelfs buiten die verzekering, opdat men, zooniet de wel stand, ten minste het noodzakelijke nalate om in de dringendste behoeften te voorzien en de heropening eener toekomst te vergemak kelijken. De Algemeene Spaarmaatschappij5, Plantentuinlaan, te Brussel, heeft de belang rijkheid begrepen dezer twee noodwendig heden de spaarzaamheid en de verzekering, en haar verdrag biedt vele voordeelen aan, op welke wij meenen te mogen drukken. Door de loten op de steden met lang kre diet (4 jaren) te verkoopen, vraagt zij zoo enkel eene besparing van eenige centiemen daags. Die besparing die aan den kooper al de winsten der trekkingen verzekert welke aan den verkregen schuldbrief zouden kun nen te beurt vallen, biedt hem ook het vol gende voordeel In geval van overlijden door ongeluk is de gekochte schuldbriefof zijne waarde in muntstukkenonmiddellijk aan de erfgenamen ter hand besteld. In een woord, een mijnwerker, kooper van eenen schuldbrief op de steden, bij termijn betaalbaar, is door het grauwvuur of door welk ander ongeluk ook gedood, zijn huis gezin strijkt onmiddellijk den ontheven titel, of eene gelijkgeldende som op, hetgene eene krachtige hulp daarstelt. Het geval heeft zich voorgedaan, en 't is omdat wij het vernomen hebben, dat het ons te binnen geschoten is reeds, ten tijde van het ontstaan der Algemeene Spaarzaam heiddie gelukkige nieuwigheid te hebben aangekondigd. Heden schijnt het ons gepast te doen in zien dat die nieuwigheid op het werkdadig en nuttig gebied hoog staat aangeschreven. Zij, die er voordeel hebben weten uit te trek ken, zullen niet nalaten de winsten te doen waardeeren, welke men soms uit eene zeer geringe besparing trekken kan, daar, zelfs wanneer er maar eene enkele storting ge daan ware, de geheel waarde des schuld- briefs, of de schuldbrief zelve, aan de bloed verwanten is ter hand besteld. En in dat slach zijn er geweest, waarvan de aankoop enkel van 2 of 3 maanden dag- teekende. Kon de werkman zich wel rekening geven van de macht eener geringe besparing, eiken dag herhaald, in weinige jaren zouden de dagelijksche besparingen vertiendubbeld zijn; de talrijke winsthebbers, 't zij eener premie, 't zij eener verzekering, een treffend voor beeld wordende, kunnen niet missen van rond hen tal van navolgers te doen ontstaan. Wij meenen dus de Algemeene Spaar maatschappij te moeten gelukwenschen van, door haar gelukkig initiatief, te hebben bewezen dat de besparing en de verzekering met veel nut en op eene zeer heilzame wijze te zamen kunnen werken. Haar bijval, reeds zeer aanzienlijk, zal er enkel door aangroeien kunnen en dat door overal de gevoelens van vooruitzicht en spaarzaamheid aan te moedigen en te ont wikkelen. ten voordeele der slachtoffers van het werk in de mijnen van 't westen van Mons. Te Bergen (Mons) is er een bestendige hulp raad lot stand gekomen, ten einde heul en troost te brengen aan de slachtoffers der mijnrampen, die de omstreek dier stad teis teren. De lieeren die gezegden hulpraad samen stellen, zijn getroffen geweest over het zoo zeer verschillend lotdat aan de huisgezin nen der siachtoffërs van mijnrampen bescho ren is. volgens dat er velen of maar enkelen omkomen. De publieke onderstand blijft altoos achter wege, wanneer er maar een of tweepersonen het leven verliezen. En nochtans het getal slachtoffers, die zoo buiten ieders wete omkomen, is zeer aan zienlijk en zij ook mogen op het algemeen medelijden rekenen. Het is om aan die onregelmatigheid te hel pen een einde stellen dat wij een oproep doen aan de openbare liefdadigheid. De gelden die ingezameld zijn zullen dus niet alleen moeten dienen tot onderstand aan de weduwen en weezen der slachtoffers van groote mijnrampen, maar ook nog aan deze van mijnwerkers, die afzonderlijk aaneen ongeluk komen. Wij hopen dat onze liefdadige poging overal bij onze lezers een goed onthaal zal ontmoeten en dat zij allen mildelijk een deel van het overtollige ter beschikking zullen stellen van de martelaars des arbeids in de donkere en eindeloos diepe koolmijnen. De groote bijval, die te beurt gevallen is aan het liefdadigheidsconcert jl. Dinsdag, ten voordeele der slachtoffers van de koolmijn- ramp gegevenheeft ieders verwachting overtroffen. Reeds lang voor het uur op welk het feest aanvangen moest, was de tooneelzaal reeds gestampt vol en nog was de uitgang als door de menigte bestormd. De ijver der lieeren inrichters heeft aan de on gelukkige slachtoffers een mooi stuiverken verschaft en het ware moeilijk vast te stellen wat liet meest tot dien uitslag' aanleiding gaf: of het openbaar medelijden, door het ongeluk opgewekt, of de genegenheid welke men hun toedroeg die zoo ieverig en belang loos werkten om die ramp wat te verzachten De onbaatzuchtige en liefdevolle mede werking der twee politieke gezindheden, die onze stad verdeelen, heeft ook het hare bijgebracht om dit feest luister bij te zetten, om er begeestering te doen heerschen, in één woord, om het te doen welgelukken. Het openingstuk voor harmonie, door onze pompiers onder 't bestuur van den heer Wit tebrood t uitgevoerd heeft een levendigen bijval genoten. Een hartelijk proficiat voor onze kundige muzikanten en hunnen talentvollen bestuur der. De heer Oppelt, met het air de l'opéra Si félais Roi, is ook op herhaalde en hartelijke toejuichingen onthaald geweest; ook is hij een volleerd kunstzanger. Les Pêcheurs, koorzang, uitgevoerd door de Werkerslier onder het bestuur van den heer J. Eeckhout,heeft ons allen een gedacht gegeven van het talent waarmede onze kunstminnende werkers begaafd zijn. Een gul bravo voor die uitgelezene kunstlief hebbers. De schermoefeningen, door de heeren leden der maatschappij VUnion uitgevoerd, hebben zeer wel bevallen en leveren eene aangena me afwisseling in dergelijk muziekfeest. Mej. Fierens, kunstzangeres, heeft, telken male zij optrad, gevierd geweest zooals het haren kunstroem toekomt. De Cercle musical, onder 't bestuur van den heer Gh. Breyne, voerde een oponing- stuk uit voor svmphonie en werd ook met een daverend handgeklap bejegend een be wijs dat het een puik stuk en eene even puike vertolking was. Dan kwam het schermspel met de bajon- net, door onze Sapeurs-Pompiers uitgevoerd onder 't bestuur van den onder-luitenant Thiebault. Dit was waarlijk eene mooie oefe ning die goed gelukte en deed zien dat onze Pompiers een goed afgericht korps uitmaken. De Katholieke Fanfarenonder 't bestuur van den heer Wenes, heeft zeer wel het Bouquet de mélodies uitgevoerd. Wij had den ons aan min verwacht van wegeonze Blauwe Kousen. Een hartelijken geluk- wensch aan die muziekliefhebbers en aan hunnen bestuurder. De koorzang door den Orphéon, onder 't bestuur van den heer J. Tyberghien, gezon gen, liet onder geen opzichten te wenschen. Die zangers ook hebben de toejuichingen waarmede men hun begroette, volop ver- verdiend. Maar het tuiltje, onder het opzicht van kunst en zoetluidendheid, was ontegenspre- nelijk hetgene onze alom befaamde quatuor ons opdischte. Ook kwam er schier geen einde aan de luidruchtigste salvo's die uit die opeengestapelde menigte opstegen. Wij ook, wij jonnen volgaarne een gul en driedubbel profiat aan die immer bereidwil lige kunstenaren-liefhebbers. Eindelijk moeten wij nog een woordje lof zeggen over de oefeningen met den stok, uitgevoerd door de heeren onder-officieren der bezetting, onder 't bestuur van den altijd bereidwilligen en moedigen meester: Carlos, die, niettegenstaande zijne gevorderde jaren, nog vele jonge meesters zou beschaamd ma ken; oefeningen, die ook den algemeensten bijval genoten. De apotheose was treffend, roerend en heeft menig oog doen vochtig komen. Ver beeld u twee lieve kinderen in mijnwerkers gekleed, gansch in den rouw, met een treu rig wezen en in de hand een opschrift: Merciook met een rouwfloers omgeven, 't Was droevig zult ge zeggen; ja 't, maar zielroerend ook en ik wed dat, hadde men op dat oogenblik eene omhaling gedaan voor de weduwen en wezen der verongelukten, men nog een rond sommeken had ingezameld. Wij hebben in een woord niets dan lof en dank toe to zwaaien aan hen allen, die, op welke manier ook, het hunne bijdroegen tot het welslagen van dat schoon avondfeest. Het weinige, dat er op af te dingen viel, verdween voor den schitterenden uitslag. Wat meer is de liefdadigheid, die de drijfveer, de ziel van alles was, maakt alles overheer lijk ook. Morgen Zondag, 3" dezer, om 7 ure 's avonds, geeft de heer kapitein Vande Velde, in de tooneelzaal teVeurne, eene voordracht over de gebruiken en zeden van 't Congo- land. De heer V. De Deyne zal eenige zich ten uit deze streek, bij middel van oxyhy- drisch licht, voorstellen. Wij vernemen met genoegen dat onze beroemde quatuor zijne medewerking ook verleenen zal voor dat feest, dat ten voordeele der slachtoffers van Quaregnon gegeven word. Onnoodig die heeren lof toe te zwaaien we hebben ze hier aan 't werk gezien. Dank aan onze dappere en belanglooze medewerkers. van den 25 Maart tot den 1 April 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. .8 Overlijden». Clementina Meerland, 26 jaar, kleermaak ster, ongehuwd, Boesinghestraat. Dorothea Tielens, kloosterlinge,- 63 jaar, Gerechtshofplaats. Celina Buseyne, kantwerkster, 25 jaar, on gehuwd, Meenenstraat. Pieter Bonduelle, voerman, 60 jaar, echt genoot van Justina Lannoy, IJper-buiten. Justina Verleene, zonder beroep, 41 jaar, ongehuwd, Dixmuidestraat. Kinderen beneden de jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk, 1. 1 Jl. dinsdag,29 Maart, hadden, te Becelare, de lijkplechtigheden plaats van den diepbe- treurden heer FERDINAND BAY ART. Talloos was de schaar vrienden en ken nissen van den overledene, die uit alle dor pen en steden van 't arrondissement en zelfs van de provincie opgekomen waren om aan den ambtenaar en den vriend eene laatste en rechtmatige hulde en een smartelijk me degevoel te betuigen. De Muziekmaatschappij, waarvan hij den geëerden voorzitter was.de maatschappij van S' Sebastiaan en de leerlingen der gemeente school, openden den lijkstoet. Bijna al de Notarissen van 't arrondisse ment IJ peren en eene menigte andere aan zienlijke personen volgden de lijkbaar met ingetogenheid en gaven zoo een levenden blijk van diepe smart. Al de inwoners van Becelaere deelden in het verlies van dien waardigen Overheids persoon, die, meer dan 50 jaren lang, de ziel geweest is van al hetgene in de gemeente tot stand kwam. De rouw werd geleid door de neven van den diep bet r.urden heer Bay art. Drie lijkreden werden op zijn graf uitge sproken. Deze van den heer Vandenbulcke gemeenteonderwijzer, schetste de tallooze diensten door den afgestorvene aan de ge meente Becelaere bewezen; de heer Meersse- man heeft, in naam der Muziekmaatschappij en S' Sebastiaansgilde, zeer wel gesproken; de heer Cornette, in naam der Liberale Asso ciatie, heeft hem als politiek man doen ken nen en gewezen op zijne volstrekte en diepe verkleefdheid aan de liberale zaak, waarvan hij, ruim eene halve eeuw, een der onwrik baarste steunpilaren geweest is. Voegen wij er nog bij dat de heeren Cyriel Glorie, Notaris te Nieuwkerke en de Arron- dissements-Commissaris van IJperenop 't laatste oogenblik uitgenoodigd om eenige woorden over den uitgelezen man te zeggen, in gevoelvolle taal de hoedanigheden van den overledene als ambtenaar en burger hebben herinnerd. In deze plechtigheid zijn de armen niet vergeten geweest; talrijke uitdeelingen wer den door de zorgen der bloedverwanten be volen. De heer Bayarl is door den onverbidde- lijken dood uit ons midden gerukt, maar immer zullen zij allen, die hem gekend en naar waarde kunnen schatten hebben van dien dienstwilligen ambtenaar dien alom geachten magistraat en dien diep betreurden volksvriend een zoet aandenken bewaren. Waarom ik onlangs naar Vanoevers ging is voor u van weinig belang, daarom zal ik er hier van zwijgen. Al wat ik u wil mede- deelen, is hetgeen er over de gazet, welke gij togenwooodig leest, onder ons gezegd werd. Nagenoeg het volgende werd uitgespro ken Ik. Ik ben verwonderd, M. Vanoever, dat gij niet verbiedt dat men u wekelijks in de gazet kletst. Hij. Wat wilt gij? Kan ik dat verbieden? Ik. Kunt gij dat niet verbieden? Ik meen de dat gij alles kont. Hij. Ja, alles kunnenGe zijt er wel meê! Ik heb de menschen dat willen doen geloo- ven, maar wisten zij maar het fijnste Nooit ben ik voldaan, en daarom ben ik overal het gat van den timmerman getoond. Ik. Ha I Maar 't is toch niet aangenaam voor een 'man gelijk gij zuudt willen zijn, alzoo veracht te worden gij hebt dat alles zins nooit verdiend. Hij. Vleiers zijn bedriegers, verstaat gij dat? Gij, zoowel als iedereen weet dat men nog maar de kleine waarheid gezegd heeft. Ik heb veel meer uitgestoken dan men tot nu toe in de gazet geschreven heeeft. Ik. (verwonderd) Maar.... Hij. Geen maar! Wees niet valsch en zeg met mij, dat ik het grootelijks verdien en indien ze nog meer deden, ik nog geen re den zou hebben om kwaad te zijn. Nogtans, dat wil niet zeggen, dat ik het moest kunnen beletten, dat ik het voor de moeite zou laten. Maar nooit zal ik zulks kunnen beletten al wat ik doen kan is trachten dat niemand veel die gazet leest, en ziehier hoe ik het aan boord zal leggen De kristelijke menschen gelijk gij en een ander, komen dezer dagen hunnen Paschen houden. Ik zal hun vlak weg vragen of zij geen slechte gazetten lezen. Iedereen zal g®* makkelijk verstaan dat ik spreek van 't Weekblad. Ik. Maaar.... Hij. (haastig) Zwijg, zwijg, laat mij ze§' gen. En zonder dat ze mij beloven in 't ver( volg, die gazet niet meer te lezen, krijgen zij geen absolutie. Ik. Maar is 't Weekblad eene slecht gazet Hij. Zweeg men er over mij, neen 't S

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2