MECBLES ME UB EE S Vente publique Koopdag* te Yper West-Nieuwkerke. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Belangrijk Bericht. w w Yille d'Ypres Antiques Modernes Le Lündi 18 Avril 1887 Exposition le Dimanche IV Avril 1887. inkel Herberggerief Maandag 4 April 1887 tegendeel, het is een zedig blad, dat noch leugentaal noch laster kent. Ik. Maar gij zelf zegt dat gij het verdient. Hij. Omdat ik liet verdien, wil dat zeg gen dat ik het gaarne heb? Nu, ik herhaal het, als ik de absolutie zal weigeren aan de zen die het voort zullen lezen, is het niet omdat er kwaad ingelegen is, maar omdat men er al mijne heldendaden aan den dag brengt. Ik. Is dat geen misbruik maken van de Biecht en bijgevolg van den Godsdienst? Hij. Misbruik maken van den Godsdienst! Vaag ik mijne knorre niet aan den Gods dienst Moest ik gelooven aan Hemel of aan Hel, zou ik doen, wat ik gedaan heb, en nog altijd doe? Zou ik menschen hun werk, wo ning, ja brood trachten te ontnemen Zou ik mij bemoeien met al die lafhartigheden die nu beginnen gekend te worden? Misbruik maken van den Godsdienst! Zou men het niet zeggen Neen, beste vriend, weet dat de godsdienst voor mij niets dan een middel is om tot het verheven doel te geraken, dat ik sedert jaren voor oogen heb, ik zeg, heer en meester zijn over Kemmel, den groot sten zoowel als den kleinsten, den rijksten zoowel als den armsten voor mijnen wil doen bukken, in één woord, de dommatie over geheel Kemmel. Hier eindigde ons gesprek, en hier ein digt ook mijne mededeeling. Wie-der. Uit 's Hemels-Rijk stuurt men mij het volgende telegram toe: De H. Maria bekom mert zich weinig met al hetgene men over haar in het Weekblad schrijft; doch zij is diep getroffen in den persoon van den H. Petrus, den voortreffelijksten en braafsten man der wereld, welken men, op zulke schandige wijze, durft hoonen en lasteren. 't Is jammer van 't beestje, niet waar? Wat mij aangaat, vaag ik er geheel netjes mijne botten aan. Is Petrus of Maria wat mistevreden, ik raad hun aan van te werke te gaan zooals men deed in het jaar 1799 trachten ten beste mogelijk zich te paaien. En in afwachting, dat beide gasten zich wat bedaren, deel ik den Nieuwkerknaren eene samenspraak mede, die ik over weinge da gen in de werken van Paulus Horlogieval las. Het tooneel had plaats tusschen Petrus en Maria, op eenen zomermorgend van het jaar 1575. Pietje en Mietje. Ziet gij de H. Maria het huis harer oude Dame verlaten? Wat is ze jent, wat is ze mooi\Gekleed a laPierrielte,tablier blanc, kousen van dezelve kleur en lage schoentjes, een bevallig korfje aan den rechterarm,heeft zij welhaast het huis van Petrus bereikt. Klingelingeling Eene oude Meid (bij haar zelve). Ha! 't is voorwaar nog eens Marielje Trip-trap, welke hier heuren staart komt draaien en heure orders geven. Wacht maar, ik zal ze al gauw expediëeren (zij doet open). Mietje (op gebiedenden toon). «Wat be- teekent dit hier alles Het huis is nog niet gevaagd, alles staat nog in den weg, gij zelve zijt nog niet gewasschen, patati, patata. De oude Meid (spottend). Bah! Marie, ik ben zoo gellukkig niet als gijPetrus zou u wel somtijds wasschen; doch voor mij is hij zoo gedienstig niet, ik ben veel te oud. A propos, Petrus heeft daar zooëven naar u gevraagd. Mietje. Waar is hij De oude Meid. Daar in de spreekplaats zult gij hem vinden (bij haar zelve). Och heereik ben van dat meubel ontslagen Mietje (in de zaal tredende). Bonjour, Monsieur Pierre Pietje. Wees gegroet, Maria, vol van gratie, Petrus is met u, bemind zijt gij van hem boven alle vrouwen en bemind zal ook ons toekomende zoontje of dochtertje zijn. H. Maria, bid voor mijarmen zondaar, nu en in de uur mijner dood. Amen. Mietje (gram). Ha, ha! hoor eens dezen yuigen valschaard? Hij durft mij beweren dat hij mij boven alle vrouwen bemint, maar hij spreekt mij niet, noch van de kusjes en zoentjes,welke hij 's zondags avonds buiten de markplaats aan eenige jonge dochters uit deelt; noch van de laaitjes, welke hij in het Tronc-Petje gaf, noch van zooveel ander hartvermaak, dat hij reeds genoten heeft. Zijt ge niet beschaamd?... In alle pachthoe ven. waar er dochters of dienstmeiden zijn, staan de lieden met het hazenvel aan, telkens gij de deur nadert en om kort te zeggen, wees verzekerd dat iedereen liever uwe hie len dan uwe teenen ziet. O Hemelwat is de liefde toch blind, anders had ik eerder moe ten zien hoe uwe oogen staan. Pietje. Norn de De Nieuwkerknaren zouden toch van eerlijke menschen, schoeliën maken, maar dat ze zeggen dat zij willen, ik lach hen vierkant uit. Wat u betreft, ik schenk u volle vergiffenis over uwe haastige woorden, omdat ik weet, dat de oprechte liefde altijd van jaloerschheid vergezeld is. Ik moet u nochtans bekennen dat ik de vrou welijke jeugd wat ter harte neem ou comtne on dit en frangais-, que les amourettes me vont bien, alhoewel geene jonge dochter in staat is te mogen zeggen dat zij, zooals mijn Mietje-lief, hare voeten gewarmd heeft in de sacristie. Meer zeg ik niet. Mietje. Petrus, verschoon mijne lichtge- loovigheid, nooit vond ik zuiverder en eerlij ker man als gij Pietje. Marietje-lief, kom in mijne ar men, dat ik u omhelze!... Het gordijn valt, een onbeduidend gerucht komt tot het oor et Je n'en dis pas davantage, Mironton, mironton, mirontaine Je n'en dis pas davantage Car vous en connaissez assez. (3 fois). Flup Eikenstake. Burgerstand van Poperinghe van den 24" tot den 31" Maart 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 2. O verlïj dens Vandooren Pieter Albertus, 85 j., zonder beroep, weduwaar uit eerste huwelijk van Duquennoy Catharina en uit tweede en laatste huwelijk van Barrizeele Rosa Cor nelia. Flamey Fransciscus Ludovicus, 86 jzonder beroep, weduwaar van Artois Leocadia Cornelia. Decoop Stephania Henrica Euphegenia, 56 j., rentenierster, ongehuwd. Creus Amelia Cornelia, 56 j., kantwerkster, ongehuwd. Papegaey Josephina Regina, 63 jaar, kant werkster, ongehuwd, overleden te IJpe- ren den 19 Maart 1887. Malesys Ludovicus Cornelius, 53 j., werk man, echtgenoot van Pollet LeoniaLeonia Stephania. Kinderen beneden de 7 j aren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 1. Paaschvakantiën. L'excursion kondigt ons ter dezer gelegenheid eene reeks aangename en voordeelige reizen aan. Den 4 April, reis eener maand in gansch Italië, met verblijf te Turijn, Gênes, Pise, Rome, Napels, de Vesuvius, Pompei, het eiland Capri, Florencië Bologne Venetië, Verone, Milanen, Pavia, de meren Maggiore, Lugana en Cóme, de overtocht van den Saint-Gothard, Zwitserland en Elzas-Lotha- ringen Prijs: lsle klas, 930 franken; in 2da klas, 825 franken. Den7 April, vertrek voor eene reis van 18 dagen, in Spanje. Bezoek van Bordeaux, Burgos, Madrid, Aranjuez, Cordova, Avilla, Toledo, het Escuriaal, Bayonne en Biarritz. De prijs in ltse klas is gesteld op 655 fr., alle kosten in begrijpen. Het programma dezer reizen wordt koste loos gestuurd aan al de personen die er de aanvraag van zullen doen aan de heer Ch. Parmentier, bestuurder der Excursion, Boulevard Anspach, 109, Brussel. Lentereizen. Wilt gij eene verruk kelijke reis doen te midden der aanstaande feesten ter gelegenheid van de Tentoonstel ling van schoone-kunsten te Venetië, alsdan wanneer de italiaansche meren in al hunne lenteschoonheden zijn Gij zijt uitgenoodigd aan deze prachtige reis deel te nemen, op dit oogenblik door VExcursion ingericht naar Venetië, Padua, Verona, Milanen, Lago-Naggiore, Meren van Lugano en Ccma, met terugkeer langs den Sint-Gothard, Lucerne, Bale en Elzas-Lotha- ringen. Het vertrek heeft plaats uit Brussel op 21 April en den terugkeer op 3 Mei. De prijs de zer reis, alle kosten van vervoer, in 2de klas en verblijf inbegrepen, is gesteld op 385 fr. met gemak van in eerste klas te reizen. Eene maand later heeft de groote reis plaats naar Londen, ter gelegenheid van de beroem de Derby van Epsom. Vertrek19 Mei. Prijs 250 franken. Het programma dezer reizen wordt koste loos gestuurd aan de personen die er de aanvraag van doen aan M. Ch. Parmentier, Bestuurder der Excursion, Boulevard An spach, 109, Brussel. De minister van Justicie heeft aan de bestuurders der gevangenissen eenen om zendbrief gericht, hen verwittigende dat het deel welk zij op de winst van het werk der gevangenissen hadden, afgeschaft is. Hetbestuur van het postwezen heeft te Brussel proeven doen nemen met verschil lende soorten van twee- en driewielers voor postboden en bestellers. Het voertuig waar ten slotte de keus op gevallen is, is een drie wieler, met twee groote voorwielen en een klein achterwiel. Tusschen de voorwielen wordt de brievenbus opgehangen. Hot wordt bestuurd door middel van een stuurtoestel, dat aan weerszijden van den berijder ge plaatst is. Een besteller is mot dit voertuig beladen met een gewicht van 25 kilos, de steile hel ling van den Boulevard du Jardin Botanique opgereden. Van het postkantoor naar de Zuiderstatie en terug, met een oogenblik op onthoud aan de statie, reed hij in 16 minu ten. Eene vigilante met een goed paard heeft 10 minuten noodig om de helft van dien afstand af te leggen. Men verwacht dat deze soort van driewielers spoedig in gebruik gesteld zullen worden voor het ophalen der brievenbussen in de steden en voor het be zorgen van de pakken. Gedurende het afgeloopen jaar is er in de vischmijn te Oostende voor vier millioen 89,667 fr. 95 centiemen visch verkocht. Volgens een brusselsch blad zullen de drie volgende wetsontwerpen aan de Kamer onderworpen worden 1° Wetsontwerp het werk der vrouwen en kinderen regelende; 2° wetsontwerp de dronkenschap beteugelende3° verbod van het dagloon in koopwaar te betalen. Als een bewijs van het verval der suiker nijverheid meldt men uit Quiévrain dat eene belangrijke suikerfabriek, die aan de stich ters meer dan 300,000 fr. kostte, verleden maand voor 15,000 fr. verkocht werd. Het stadje Iseghein is gelukkig. Drie inwoners hebben bij de trekkingen der brus- selsche leeningen prijzen gewonnen van 10,000, 2500 en zelfs drie prijzen van 25,000 fr. De armen der stad zijn er goed meê, daar de winners brooduitdeelingen hebben gedaan. Te Verviers blijft men nog altijd lief hebbers van lange tooneelvertooningen. Zie hier het programma der vertooning van donderdag laatst: Les pantins: de violette (1 bedrijf); Serment d'amour (3 bedrijven); Don César de Bazan (5 bedrijven); l'Eté de la Sl-Martm 1 bedrijf). De vertooning duur de van kwart na zeven tot... half drie. Daar zal men toch niet zeggen dat het publiek bedrogen wordt voor zijn geld. Als het waar is wat een brusselsch blad vêrtelt, zal er te St-Gilles weldra geen enke le oude jongman meer zijn. De gemeentekas is ledig en men maakt een ontwerp gereed van belasting op... de ongetrouwde mannen. Een aantal juffers, die vreesden in de St-An na schapraai te komen, hebben weder op nieuw hoop gekregen. Men meldt uit Luik: Een vrouwken dat sedert lange jaren om eene almoes aan de kerkdeur zat, stierf dezer dagen in de groot ste ellende. Daar zij geene familie had, wer den de zegels van ambtswege in hare armoe dige woning gelegd. Bij het lichten vond men in vodden en lompen eene som van 4000 later nog eene som vain van 10,000 en daags nadien nog eene som van 5000 fr alsook eenen brief, aangaande een kind dat zij over eenigen jaren achter de St-Gudulakerk te vinden legde. Deze vrouw was vroeger vroedvrouw. Door ziekte ondermijnd. Wulver- ghem, 1 oogst 1886. Ik verkwijnde, on dermijnd door eene kwaal die ik niet kende en wier ergheid ik niet veronderstelde. Een vriend ried mij de Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 aan, ik nam ze en om de vijf dagen was ik gansch hersteld; eetlust enkrachten kwamen terug en ik kon mijn werk herne men. Ook mijne oude moeder, die aan eene hopelooze verstoptheid leed, bevond zich uiterst wel bij dit eenvoudig middel. Ik ver oorloof u dezen brief aan de lijders mede te deelen, Ch. Leroy. Handteeken gewettigd door M. de Burgemeester. Aan M. Pelerin, apotheker, Schildknaapstraat, Brussel. Bericht De heer Emanuel Huisman- August, Amerikaansch Tandmeester, woon achtig in de St-Jorisstraat, 8, te Brugge, zal kunnen geraadpleegd worden den Zaterdag van iedere week, van 10 ure 's morgens tot 3 ure namiddag, in de Weninckstraat, 6, te IJperen. Voor nadere inlichtingen leze mlen zijne groote aankondiging op de 4 Wadzijde. Groot Nationaal Fransch-Nederduitsch en NederduitschFrausch WOORDENBOEK door J. VAN DE VELDE. Het gerucht is verspreid geworden onder de talrijke persoonen die zich op de studie der twee hoofdtalen van ons vaderland toe leggen, dat de nieuwe Akademie, te Gent ingericht, voornemens is op een min of meer naderend tijdstip de uitgave te bewerken van een l'ransch-Vlaamsch en vlaamsch- fransch woordenboek. Inlichtingen, welke aan eene zeer goede bron geput zijn, veroorloven den uitgever met de grootste zekerheid te verklaren, daj er geen de minste grond bestaat voor dat ge rucht. Hier mag bijgevoegd worden dat de vlaamsche Akademie zich uitsluitend onledig houdende met de moedertaal, zulk een voor nemen nooit kan gekoesterd hebben, en dat zelf een onderwerp welk beter in den kring harer werkzaamheden valt, te weten dat van een woordenboek voor het vlaamsch al- een op te stellen om den zin en de spelling van elk woord te bepalen, tot nu toe nog geen deel in hare beraadslagingen heeft ge had. g w Si fej 3 ALii @aumon a 10 heures du matin Consistant principalement en Au comptant avec augmentation de 10 petr le ministère de VHuissier ALPHONSE HOF, rue de Dixmude 8, a Ypres. fen huize staande in de Rijselstraat, Nr 111, bewoond door de We Descamp, om 1 ure namiddag, bestaande namentlijk in: Meubels. Winkel- en Herberggerief. EO CD CS 33 P3 H o r> o -s p o t» CL a 3- CD ac CD -J CD CD O Cl P TD >73 CD^ C/5 CD j—1 CD 00 w (O to O "to CD Cb "co O O O O O O O O O O O O O to 05 K* IH-1 I o a> oo o cre ai oo O O O ÜT ÜX CJT O O O O O to O o 4^ 4^ jto OJ to o to "co bi "o "co OO O O O O o o O O O O O o o to O} H—H-—V—IlI O pi CO rfx rfx OO "o bi b b Vi Vj O O UI CJÏ O* U< C7l Q p 2 w H 2 to co 00 O to Ci p p oo 00 -4 ri H M DE Bahuts, Tables, Étagères, Commodes, Garde- Robe, Bois de Lits, Horloges, Pendules, Postures, Lustres, Vases, Tableaux, Gravures, Cuivre, Lam- pe juive, Porcelaines; Faiences, Livres etbeaucoup d'autres objets, a exposer le jour de la vente. VAN Ledekanten, Matras en andere beddegoederen, Nachttafel, Kleerkas, Kommode, Tafels, Stoelen, Stoof met toebehoorten, Horlogiën, Quinquets, Spiegels, enz. Toogen, Schalen, Balancen, Gewichten, Bokalen, Koffimolen, Buffet, Pint- halve Piut- en Likeur glazen, Karaffen, Tin-, Koper-, Aarde-en Ijzerwerk, Vuurpot, Cabaretten, Spoelbak en Verlik. Verders eene hoeveelheid koopwaren zooals Chicorei, Kofïij, Stijving, Bougien, enz., enz. Gereed geld en verhoog van 10 °/0 door het ambt van den Deurwaarder AJLlPSSOi^iSiE HOF, te Yper.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3