BERD Paardenloopstrijden. Schielijke dood. Burgerstand Kemmel. West-Nieuwkerke. Burgerstand van Poperinghe VERSCHILLIGE TIJDINGEN. w TE KOOPEN, EN PLANKEN Maandag 16 Mei 1887, Op Gemeente Wytscliaete. op Zondag 22 Mei 1887, toonden hunne tanden.... niet en de vaart bleef zooals hij was. Het IJpersch stadsbestuur, ziende dat onze (I?) vertegenwoordigers zich zooveel om de voltrekking van dié vaart bekreunden als een honderdjarige om eene okkernoot bemoeide zich dan met de zaak en stelde alle middelen in 't werk om dien vaart, die onzen handel zooveel onschatbare diensten moet bewijzen, toch eindelijk te zien voltoooien. Het ministerie begon te beloven. Men ging seffens beginnen; maar neen, 't was allichte uitgesteld tot November laatst; dan weder tot in Februari. Doch men kreeg geene openbare aanbesteding. En nu, Mei daar zijnde, zal men nu haast hand aan 't werk slaan? Er is toch iets. Wij lezen in le Progrès het volgende; Bericht. Ten einde de vernieuwing van de ophaalbrug, over de vaart Leie- IJperlée voor den doortocht des steenwegs van IJperen op Komen, bij Houthem-statie, geplaatst, toe te laten, zal het voorbijtrek- ken van rijtuigen, paarden en vee langs gezegde brug onmogelijk zijn. Of zal men misschien ook die brug her nieuwen zooals men deze vernieuwd heeft langs de kalsijde op Dickebusch bij onze statie? 't Is te zeggen ze geheel en gansch en voor goed afbreken en de vaart op die plaats opvullen om er kassei te leggen. Zoo ver is het nu met de voltrekking van onzen vaart gesteld. En onze vertegenwoordigers toonen hunne tanden.... niet. Mogen ze misschien niet? Of vagen ze de belangen van ons arrondissement aan het cirkelvormig lichaamsdeel beneden hun ruggebeen? Dat zijn me de representantjes Och Heere toch Den 19 der maand Juni zullen dejaarlijk- sche paardenloopstrijden in onze stad plaats hebben, die eiken keer zooveel duizende men- schen herwaarts lokt. De prijzen zijn: Prijs der beschermende leden. fr. 500 Prijs der IJperlée 400 Prijs der stad 700 Prijs v an het plein 1000 Daarenboven zullen nog schoone wedstrij den plaats hebben, uitsluitelijk ingericht voor de heeren officieren en onderofficieren der Rijschool. Dezen morgen, rond 7 ure, is de genaamde Karei Vanden Bulcke, stadswerker en tam boer van ons Pompierskorps, op zijn werk schielijk overleden. Bulcke was een neerstige en ijverig werk man, die van iedereen zeer geacht en bemind was, en sedert meer dan 30 jaren maakte hij deel van het Pompierskorps. van den 6U tot den 13° Mei 1887. Geboorten. Mannelijk-geslacht 8. Vrouwelijk id. 5. Overlijden». Cecilia Coopman, zonder beroep, 74 jaar. weduwe van Jozef Victoor, St-Jan buiten. Softe De Coninck, zonder beroep, 56 jaar, ongehuwd, Groote Markt. Franciscus De Jaegher, kleermaker, 58 jaar, echtgenoot van Sofia Vanhove, Meenenstr. Ludovicus Deseger, zonder beroep, 81 jaar, echtgenoot van Julia Butaye, Dixmuide- straat. Silvia Van Haverbeke, scholierster, 12 jaar, Dixmuidestraat. Delfina De Bisschop, zonder beroep 75 jaar, weduwe van Franciscus Denis, Rijselstr. Kinderen beneden de "i jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 2. Nauwelijks t'liuis gekomen, vertelde men mij dat Vanoever weer van 't Weekblad gehandeld had. Het Weekblad is eene slechte gazet, dat zegt Vanoever en zulks is genoeg om ieder een te overtuigen, en opdat niemand dat blad meer zou lezen; zoo meent hij het. Maar, zou het zijne bultige kromheid dul den dat ik hem eene gevaarnis uit mijn leven vertelle over de slechte gazetten? Ten tijde dat paster Fr... paster was, was hij geabonneerd aan den Eloile Beige (libe raal dagblad) en ik ook. Op eenen goeden keer dat ik t'zijnent was, onder 't drinken van een glas her, (die paster dronk bier, snaar Vanoever drinkt wijn), zegde die brave man; Waarom ons getweeën aan dezelfde gazet abonneeren? Ware het niet beter dat wij elk eene verschillige namen en ze aan elkander overgaven Voor hetzelfde geld, zouden wij er alzoo twee lezen. Vóór ik naar huis keerde, waren wij overeengeko men dat hij zich voort aan den Eloile Beige en ik mij aan La Belgique zou abonneeren. Gedurende eenige jaren bracht zijn meisen Oct... mij dagelijks den Etoileals zij La Belgique kwam halen. Maar zekeren dag, had Oct... met de gazet, da komplimenten mede van mijnheer den pastoor, dat hij mij gaarne zou gesproken hebben. Het was op eenen Donderdag avond, op 't eerste van December, ik weet het nog zeer wel, na het lof, toen ik ging vernemen wat paster Fr... begeerde te zeggen. Dezen keer dronken wij niets; wij hadden beiden pap geëten, (die paster at dikwijls pap, maar Vanoever houdt niet van den pappot te lekken, hij moet vleesch en eiers hebben) en onder het rooken van eene pijp, zegde die menschlievende mam Ik heb een gedacht! Willen wij eens van gazetten wisselen Abonneert u aan den Etoile, ik zal La Belgique pakken. Dat scheen mij aardig en ik vroeg naar den waarom. Bah! was zijn antwoord, het is moeilijk om wat te zeggen zonder te spreken, maar gij zijt alleman niet; ziehier waarom wij zouden moeten mangelen.- Eenige snotneu zen (vergeef mij zijne uitdrukking) willen zich rnet politiek bemoeien. Onthoud het van mij gezegd: De kruik zal zoolang te water gaan, tot zij breekt en dat zal niet lang duren. Evenals in een huis waar de man zich met het werk der vrouw, en de vrouw zich met dat van den man bemoeit, noodza kelijk ten onder moet gaan, zoo zal het ook met die vogels geschieden. Zij beginnen de poedering van de jaren negentig te vergeten, maar het zal hun berouwen. Die melkbaar den verbieden onder andere de dagbladen die eenigzins eene liberale streving hebben, dewelke zij slechte gazetten noemenen waarom weet ik niet. Nu, aan de jaren die ik bereikt heb, wil ik in openlijken opstand met hen niet komen, en daarom laat ik Burgondië waaien en wij zullen wisselen van gazetten. Daarbij houd ik stil; de naaste week ont vangt gij het vervolg. H. C. Een bijzondere korrespondent uit den hemel zendt mij den volgenden brief: 's Hemels Rijk, den 14 Mei 1887. Mijn allerbeste Sander, Ik weet wat nieuws. In mijne hoedanig heid van Inspecteur-Controleur van den Hemel, deed ik gisteren namiddag mijnen gewonen tournée om het engels Paradijs. Omtrent ten 4 ure, trad ik de groote ingang poort voorbij en 'k loerde daar zoo een tafe reeltje af, dat ik van mijn leven noch gezien noch gehoord heb en dat ik voorwaar nooit meer zal zien. Ge weet, lieve Sander, dat onze vriend Pieter, de Veurnambachter, wel ke te Nieuwkerke eenige jaren van den aap gespeeld heeft, met de conciergerie van den hemel belast is. 'k Was, zeg ik, bij de reus achtige porte-cochère aangekomen, toen een zwartgerokte vent haastig in deze richting toesnelde. Als eigne pariiculier, droeg hij den eenen kant van den rug eenen meter hooger dan den anderen, en had daarbij nog een paar krotoogjes en eene jeneverneus, van zijnen vader zaliger afgedeeldDen man, welke een pakje vuil lijnwaad onder den rechterarm droeg, herkende ik vooreenen zekeren Kemmelnaar, den eerweerdigen heer Bultus et Schevum. Welhaast had hij de poort bereikt; hij trok aan het belletje, en Marietje, Pieter's trouwe maagd, deed in allerhaast open: Entrez, Monsieur, entrez!» De H. Petrus, liet zich niet lang verbeiden. Hij bood zichweldra aan en, op solemneelen toon, sprak hij tot den Kemmelschen bult: A qui ai-je l'honneur de m'adresser? Mijnheer, ikben Bultus et Schevum, schaper van Kemmel, zoon van een oud kuipertje van Komen,- lk begeer vurig eenen kleinen zetel in den Hemel te vinden. Quels sont les titres que vous implorez a Vappui de voire demanded Twee voorname punten zal ik hier aanhalen: ik heb grootendeels de beschaving der Kemmelnaars bevrocht; daar deze lieden, vóór mijne aankomst aldaar in staat van wildernis leefden,- doch dit streven is van kleine waarde in aanzien der opoffe ring, welke ik mij oplegde, toen ik geheel en gansch mijne fortuin voor het welzijn mijner parochianen besteedde. - Asa, jongen, 't zijn uitgekozene woorden, die ik hoor; alleenlijk hebt gij mij vergeten te spre ken van de middels die gij aanwendet om uw beschavingswerk uit te oefenen.»»Wat babbelt gij al, onverdragelijke langvoet? Ik heb ten minste de pen nooit te ver Ah! groote botterik, geen woord meer of ik s!a uwe bult af; hetgene de Kemmelnaars hadden moeten doen van over drie jaar. Hewel, visehkul, ware het niet dat de Nieuwkerknaren brave lieden zijn, zij zou den u zonder twijfel van den eersten dag met pothullen en bezemstokken weggejaagd hebben. En zoo ging dat kijven en krakeelen voort tot dat eindelijk de twee kerels gereed waren elkander eens af te borstelen. Hoe waren zij niet weinig gegrepen, toen de H. Geest op eens de deur van eene nevenstaande kamer opentrok, terwijl hij luidkeels riep: Hola! hola! mannep, hier vecht men ni«t, dit spel heeft lang genoeg geduurd om te kunnen verstaan dat er kwestie is tusschen vuilen pot en vuilen pollepel. Allez, allez, hier wil men geen zulke gasten! Ge moet den ketel in! Op hetzelfde oogenblik vielen Petrus en Bultus van den hoogen hemel in het diep ste der hel. Vijf minuten later plakte men de volgende annonce op de hemelpoort: On demande un nouveau concierge, pouvant manier facilement la clef et toute sspèce de ser- rures. Bons appointements Wees verzekerd, lieve Sander, dat dit tooneel mij eens hartelijk heeft doen lachen en 'k wensch uit den grond van rnijn hart u nog dikwijls zoo eene historie te kunnen uiteen doen. Vaarwel! Gansch de uwe. Uw toegenegen vriend, Gust Spotter. van den 5 tot den 12 Mei 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id. 0. lïuweüïjlien. Taffin Joannes, 26 j. werkman, en Pottié Stephania, 23 j .dienstmeid. Moncarey Achilus Cornelius, 30 j. molenaar, en Deraedt Maria Cornelia 28 j. winkelier ster. Berat Achilus, 30 j. bakker, en Vancayseele Emma Maria 30 i. landbouwster O verllj den» Bailliu Antonius Ludovicus, 70 j. zonder be roep, ongehuwd. Minot Catharina Barbara Cornelia, 54 jaar, werkvrouw, weduwe uit eerste huwelijk van Artois Franciscus Josephus en uit tweedeen laatste huwelijk van Bruynaert Pieter Franciscus Cornelius Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1.Vrouwelijk, 1. Brand. Men schrijft ons uit Zillebeke: Dijnsdag namiddag is te Houthem, dicht de palen van Zandvoorde, een hofstedeken afge brand met alles wat het inhield. Slechts de koeien zijn kunnen gered wor den. Alles was verzekerd. De dochler des huizes heeft van verschot de spraak verloren. Men vreest vóórhaar leven. Ouderdomsgrens. Volgens eenen briefschrijver zou de ouderdomsgrens, voor het op pensioen stellen der staatsambtenaars, op 65 jaren bepaald worden. Men meldt de dood van den heer De Bleecker, volksvertegenwoordiger van Ou denaarde. Die dood zou nu wel de kiezing kunnen ten gevolge hebben van geheel de afvaardiging van Oudenaarde, daar de heer De Volder zijn ontslag heeft gegeven en in dien het waar is, wat sommige dagbladen beweeren, dat de kiezing van M. De Malan- der zal nietig verklaard worden, omdat de kiezers van het kanton Cruishautem volgens de kieslijsten hebben gestemd, die naar den 1 mei konden in voege komen. Smartelijk ongeluk. Men schrijft uit Houthem, bijComen: Donderdag namid dag, is er in onze gemeente een smartelijk ongeluk voorgevallen. Een jonge koewach ter, die zijnen hond van den ijzeren weg wilde verjagen, is door den trein Oostende- Armentières getroffen geworden en gansch vermorzeld, bij stukken en brokken hij is moeten opgeraapt worden- Leden van het congres: Van de 237 leden van het congres van 1830, blijven er nog8 in leven; Mgr. de Haerne; de tiee- ren Henry (Diüant); H. de Brouckere; Le- clercq (Luik); Rosseeuw (Kortrijk); Jacques (Marche); de la' Haye (Gent), en Cartuyvels (Luik). Prijs van het bier. - Een blad van Brussel doet uitschijnen dat het belgisch bier sedert vele jaren aan denzelfden prijs wordt verkocht en dat evenwel de hop, die vroeger van 300 tot 400 frank de 50 kilos werd ver kocht, de tarwe die van 35 tot 45 frank de 100 kilos ging en de garst welke 25 tot 35 frank waard v.as, nu verkocht worden aan hop aan 25 tot 30 frank, de 50 kilostarwe aan 18 tot 20 fr. de 100 kilosgarst aan 12 tot 16 fr. de 100 kilos. En het bier blijft aan denzelfden prijs. Is het bier er beter om? Integendeel. Zijn de pinten vergroot... Zijn zij integendeel zeer veel verminderd. Derby Wedrennen van Epson. 't Is den 25 Meia. s. dat den Derby geloopen wordt, zoo berucht in Engeland, en die jaar lijks meer dan een millioen toeschouwers lokt. L'Excursion richt ter dezer gelegenheid eene schoone reis in, welke acht dagen zal duren, en waarvan het vertrek plaats heeft op 30 Mei; tegelijkertijd bezoekt men Lon den, het koninklijk verblijf van Hampton- Court, den kruidtuin van Kew, park vun Richmond, het kristalen Paleis en Green wich, met de coursen van Epson als hoofd punt. De verblijfkosten en vervoer in le klas béloopen slechts 250 fr. In den loop der maand Mei hebben nog andere reizen plaats in Holland, Zeeland en Normandië. De bedevaart van Echternach. Dinsdag na Pinksteren doet de vermaarde processie, gezegd der dansende heiligen, ha ren jaarlijkscheu uitgang, waar meer dan 12,000 bedevaarders deel aan. nemen. Eene overlevering verplicht er de geloovigen, ge durende den ganschen ommegang, drie stap pen vooruit en twee stappen achteruit te springen. Ter dezer gelegenheid richt Y Excursion, eene bijzondere reis in op Zondag 29 Mei, dewelke vier dagen zal duren, om terzelf- dertijd Luxembourg, Trêves, Echternach, Diekirch en Vianden te bezoeken. De prijs is gesteld op 95 frank, alle kosten inbegre pen. Verders hebben nog plaats, van 1 tot 15 Juni, buitengewone reizen naar Venetië, Holland, Zeeland, Normandië en Bretanje, de Pyreneën en Londen. li Excursion kondigt ons eindelijk aan, voor 16 en 30 Juni, groote reizen naar Dane- marken, Zweden en Noorwegen en deNoord- Kaap, welkegeroepen zijn totgrooten bijval. Het programma dezer reizen wordt koste loos gestuurd aan al de personen die er de aanvraag zullen van doen aan den heer Ch. Parmentier, Bestuurder der Excursion, Boulevard Anspach, 109, Brussel. De Ghineezen, zegt men, hebben eene fultenng uitgedacht die bestaat in het belet ten van den slaap; de personen die aan slaaploosheid onderhevig zijn weten hoe pijnlijk het gebrek aan slaap isook geloo- ven wij aan velen nuttig te zijn door den volgenden brief mede te deelen, gewettigd door de overheidMarquette. Mijne vrouw leed sedert tien jaren aan hevige lendepijn die haar vele slapelooze nachten berokkende, zoodanig dat zij op haar bed moest recht zitten om de hevige pijn. Ik had eene ont steking in den onderbuik en niet den minsten eetlust; wij hebben uwe Zwitsersche Pillen aan 1 fr 50 genomen en sedert zijn wij bijna hersteld, mijne vrouw lijdt geen pijn meer. Bericht De heer Emanuel Huisman- August, Amerikaansch Tandmeester, woon achtig in de St-Jorisstraat, 8, te Brugge, zal kunnen geraadpleegd worden te IJperen den Zaterdag van iedere week, van 10 ure 's mor gens tot 3 ure namiddag, in de Weninck- straat, 6, te IJperen. Voor nadere inlichtingen leze men zijne groote aankon diging op de 4 bladzijde. co a ra 33 H 5 P ft) W H W iSJ - 2 bij Theoph. ELBOO, rijtuigmaker, Gouden Poortestraat, te IJperen, Een voituurken om een gebrekelijken mensch te vervoeren. Een camion, het gewicht van 2000 kilos kunnende vervoeren. Een rijtuig, Brique genoemd, dienstig voor zes personen. Alles aan zeer voordeelige prijzen. OPENBARE VERKOOPING van schoon gezaagd TE YPER, op de landingen 1° bij de herberg Boule vard St Jean, en 2° bij de herberg Den Kalfvaart. om 1 1/2 stipt namiddag, Vergadering op de landing bij voornoemde herberg Boulevard St Jean. Verborging ter herberg» Den Kalfvaart. Deze verkooping geschiedt met verhoog van 10 °lo en tijd van betaling mits te stellen goede en welbekende borg te aanveerden door den Deurwaarder Alph. HOF, te Yper, door wiens ambt deze geschieden zal. om 3 ure namiddag, gegeven door de Maatschappij De Vereenigde Vrienden,^gevestigd ter herberg De Wambeke, bewoond door H. Lignel. O P O "S p O P? O O Pu S» TD m CD 1 g" <1 CJQ j. CD <33 CD J O O O) H M (\J (O O vP O O O CE) OO "-3 O O O O O O O O O O O O O O O O -d to at o o o ai o o o o o ai co ai ai O o -t* w w co o ai o o o o o o o o o o o o to 4-*- 1 1 to ai o o ut H- o o o o ai ai "ai o o o o o o o Q w p H 3 OO OO M «H O OO OO

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3