VAN IJPERBN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. DE FAMILIE GRIJPZOUT. Tweede Jaar. Zaterdag 21" Mei 188T. Nummer 21. De nieuwe muurschilderingen in de Hallezaal. De Hel en het lot der werklieden. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncem 15 cent. per drukregel. Rechter- liike eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. - Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en douerteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. (Derde vervolg en slot.) Het verschil van beoordeeling des werks van den hr. Delbeke, bij het IJpersch publiek en bij andere kunstenaars, zijne patroons, heeft in onzen gemeenteraad lange woordé wisselingen doen ontstaan. In de zitting van 4 December '86, tijdens de bespreking vaji het Gemeentebudjet, werd er opgekomen tegen de nieuwe inschrijving eener som, om die muurschilderingen voort te zetter}. Nochtans verklaarde de hr. Burgmeester, dat de 2° schilderij van den hr. Delbeke doejr den heer minister de Moreau goedgekeurd was, luidens het verslag der Kommissie vata Monumenten. Verder gaf hij lezing van tw^e brieven, zeer vleiend voor den hr. Delbekp, en het gemeentebestuur van IJperen biddefe- de den heere Delbeke toe te laten de overigje muurschilderingen te beginnen en af te wer ken. De eerste brie! droeg den datum van $n December '86, en het handteeken van dé hr. Paul De Vignede andere brief was gfe- dagteekend 1 December 1886, en onderte kend door de hh. Jozef Stallaert, Hermarfs, Paul De Vigne, G. Van Camp, Markelbacb, Jan Verbas, en Aug. Serrure. Daarbij herin nerde de hr. Burgmeester de gunstige beoojr- deeling van het werk door den heer V&n IJzendijck, bouwmeester, destijds in IJperejn' en van de Kommissie der Monumenten. jlk weet, vervolgde spreker, dat die schildje- ringen het publiek niet behagen; majar anderzijds heb ik geene beknibbelingen m gehoord, uitgaande van personen, die lin - staat zijn over het werk te oordeelenl Daarop gingen de poppen aan 't dansen. Wij schrijven letterlijk over, uit het verslag d^er zitting van 4 December M. Ie Conseiller Van Daele est du nojn- bre de ceux k qui les panneaux de Delbejke ne plaisent pas. Ce nombre est grand, dit- il. Ilcomprend assurément les neuf-dix'ië- mes de la populationC'est au nom de cette immense majorité que M. Van Daele criti- [Achtste vervolg.) Schimmel droeg daarenboven zilveren ringetjes in zijne ooren, een zilveren ring, eene zilveren engelsche horloge, die voor de zes-en-twintigste maal den Berg bezocht had, en met eene groote messingen ketting vast hield. Hij droeg eindelijk nog den last van 65 zomers. Onder dien last was zijn rug een weinig gekromd, zoodat de panden van zijn rok langs voren tipsgewijze afhingen. Doch drukte die last op zijnen rug, op zijn gemoed drukte hij voorzeker nietwant Schimmel trok steeds het lachendste gezicht der wereld. Tenzij onder dien lach heel iets anders huisde.... Wie kan 't weten? Mijn beste heer, sprak plechtig de heer X. Grijpzout en C">, beter kondet gij het, Sappernu niet treffen. Ik stel u voor Confu cius..., mijn zoon, M. Confucius, zegde ik, alsmede zijn vriend en mijn vriend, wil zeg gen, onzen vriend, M. Frans Van Haezen, schilder in de kunsten, en eindelijk Schim mel kom hier Schimmel die van heden in uwen dienst over treedt. Houd u goed, Schimmel... Hij kan alles, mijn beste heer, en hij teekent Dr Schimmelniet waar Schimmel? Hij heeft ongelukken gehad, mijn beste heer. Daarom heb ik hem binnen genomen. Hij kan van alles; zeg het maar, que l'oeuvre tant admirée par les artistes bruxellois, dont M. Ie Bourgmestre vient de lire les rapports. M. Van Daele votera contre le nouveau crédit qui serait proposé. II ne peut se résigner k admirer l'oeuvre de M. Delbeke, malgré le jugement favo? n rable porté par MM. De Vigne et consorts! L'honorable conseiller trouve d'ailleurs étrange, trés insolite, que des artistes; dont il est loin d'ailleurs de méconnaitre lé talent, mais qui sont assurément sansman- dat, adressent des rapports au Conseil communal au moment de la discussion du budjet. C'est la, dit-il, une manoeuvre qui semble avoir été mise en jeu pour peser sur la détermination du Conseil, et lui imposer en quelque sorte la continuation - des travaux. II proteste contre cette ma- niêre d'agir. Daarop volgde eene bespreking, waaraan de hr. Burgmeester deelnam, met den heer Schepene Cornette, die Delbeke's werk hoog roemt, de raadsheeren de Stuers, Gaimant en Schepene Bossaert, die een uittreksel vooi- las uit het vertoog der Kommissie van Mc - numenten, zoodat men in deze zitting niét kon overeenkomen, en het vervolg van het debat tot de naaste vergadering verschoven werd. I Raadsheer G. de Stuers had reeds in 1884 een verslag over de kwestie der muurschil deringen opgemaakt; in de zitting van 11 December 1886stelde hij voor de voorzetting te verdagen, om de volgende redenen1° De twee paneelen zijn in den Vlaamschen stijl niet, welke nochtans door den bouwtrant onzer Halle gevraagd wordt, en het werk behaagt den IJperschen lastbetalers niet: 2° de verbintenis werd slechts voor twee pa neelen, als proefstuk, genomen: 3° vooraleer hand aan 't werk te slaan moest er een vol komen opgemaakt plan bestaan van de ge- heele versiering der overige Hallezalen, langs den zuid-west, west- en noord-west- kant 4° IJperen heeft intusschen nuttiger en dringender werken uit te voeren5° de twee proefpaneelen zijn niet vervaardigd in die voorwaarden, welke het werk duurzaam Schimmel... Zoo zal ik u maar zeggen, dat hij kan letterzetten, schrijnwerken, medecij- nen bereiden, blikslaan, copiëeren voor nota rissen, stoeldraaien, schoolhouden, manden maken, boekhouden,hovenieren... en... en... Schimmel wat kunt gij nog? Als 't u belieft, mijnheer, sprak Schimmel, boog diep en lachte, als 't u belieft. Iets wat voorzeker Schimmel het best kennen moest, daar hij zulks meest gedaan had, was honger lijden. Maar dat wilde de schrijver der firma niet zeggen aan menschen die van dat stieltje geen gedacht hebben. M. Beatus bezag zijnen toekomstigen on- derhoorige en scheen inderdaad zeer voldaan over Schimmels armoedig en deemoedig doch steeds lachend personaadje. De opvolger gaf hem zijn kaartje, met bevel om morgen op slag negen ure op het daaringemeld adres te wezen. Als 't u belieft, mijnheer, zei Schimmel tweemaal buigend. Ja, daarmêe ben ik van u af, Schimmel, riep Confucius vader. Ik beken het gaarne; gij hebt mij tien jaar lang trouw gediend, en ik wil voor u zorgen.... wacht!... Hij tastte in zijn vestzak en haalde er een guinje te voorschijn uit, welke hij zich ech ter haastte terug te stoppen en door een vijffrankstuk te vervangen, hetwelk hij in Schimmels hand duwde. Daar, Sappernu! dat is voor u, Schim mel, en drink er mêe op m'n gezondheid. De schrijver der firma werd eerst een weinig bleek, vervolgens een weinig rood, maken, daar de eerste muurschildering reeds fel beschadigd is6° het is der stad onmoge lijk zich verdere groote opofferingen te ge troosten, indien het Staatsbestuur zich niet verbindt voor de 4/5 der onkosten tusschen te komen, gelijk het gedaan heeft in het be kostigen van de decoratie der Halle-e n Sche penzaal. Na eene lange bespreking stelde de heer Burgmeester de volgende vraagZal de hr. Delbeke gelast worden onmiddelijk de muurschilderingen voort te zetten? Antwoorden ja: HH. Cornette, Beaucourt, Gravet en Vanheule. Antwoorden neenHII. Bossaert, de Stuers Gaimant, Verschaeve en Van Daele. Onthielden zich: HH. Poupart en Soenen, verklarende niet geheel en gansch over de kunstwaarde des werks ingelicht te zijn. M. Delbeke zal dus niet onmiddelijk de muurschilderingen mogen voortzetten. Maar dan werd de vraag gesteldMoet op het bud jet het krediet van 4000 fr. behouden wor den tot voortzetting der decoratieschilderin - gen van de Hallezaal? Nieuw debat en nieuwe stemmingZes leden zeggen ja. drie antwoorden neen en twee onthouden zich. Het wordt dan wel verstaan, dat er maar van het krediet van 4000 fr. zal betaald worden, na de goedkeuring door den Raad van de schetsen, waaraan de hr. Delbeke thans werkt. In den loop der bespreking had de hr. Bossaert, schepene, den wensch uit gedrukt, dat deze muurschilderingen door andere kunstrechters zouden nagezien, on derzocht en besproken worden. Daarop schreef Dart moderne op het einde der maand DecemberHet verlangen van den heer Bossaert zal verwezenlijkt worden. De Art moderne heeft vrijwillig het be- sluit genomen eenige afgezanten, onder de leden van zijnen opstellingsraad gekozen. naar IJperen te zenden. Die afgezanten zullen de paneelen nazien en er verslag over geven in een der eerstkomende num- - mers van dit blad. Mochten zij het olijf- takje in de IJpersche ark aanbrengen! maar nam het zilverstuk toch lachend en buigend aan, want hij, Schimmel, dokter in de rechten, en die schier alle bedrijven ken de, honger lijden ook, was aan dergelijke aalmoezen gewend. Hij zou het geld niet opdrinken, maar er een nieuw hemd mêe koopen, aangezien dit welk hij nu droeg hem bij reepen om het onderlijf hing, en enkel door het aanbrengen van een hemdsbortt in cellulose en een idem hemdsband in de laat ste veertien dagen Schimmel toegelaten had ietwat toonbaar op te treden. Want het dient geweten te worden dat de meedoogende fabrikant in hoedendoozen reiskoffers en mantelzakken, die Schimmel had binnengenomen omdat hij ongelukken had beleefd, hem sedert tien jaren het verba zende maandgeld van 50 frank uitbetaalde. De ongelukken van Schimmel hadden hierin bestaan, dat hij wees op 21jarigen leeftijd en zonder een stuiver fortuin, maar met een diploma van advokaat, in de wereld had gestaan. Daar hij een weinig hakkelde en een zeer gewoon uitzicht had, had hem de kans nooit met iets anders bedeeld dan met het pleiten van pro-deo zaken. Schim mel had dan naar een ander onderkomen uitgezien, had van alles aangegaan en was van alles met steeds rijzende ellende afgeko men. Hij had gereisd, was in Rusland, hij wist zelf noch hoe noch waarom, als njhilist bij de kraag gevat en naar Siberië vervoerd. Vandaar ontvlucht, was hij als matroos op een engelsch schip naar het vaderland terug gekeerd, en zoo kwam het, dat zekeren dag Wij vinden het gewaagd den olijftak hier te willen aanbrengenalhoewel wij die heeren voor hunne bereidwilligheid zeer bedanken; maar wij denken dat het publiek 't zij gegrond of ongegrond in zijne ziens wijze de zege zal behalen. M. S. V. Wie onder onze lezers kent niet ouders, die bij 't minste dat hun kinderen uitrichten, ja zelfs, als zij nog maar iets willen doen, seffens hun kinderen bedreigen met al wat erg, zelfs wi'eed is en een wezenlijk genoegen schaffen in het opsommen van al die gewel dige straffen en behagen vinden in den schrik van hun kroost Ieder mensch kent zulke slechte ouders, die men echter niet verwarren mag met de zwakke moeders; zij zijn meestal zoo een beetje welke hun kinderen ook bedreigen met eene oorveeg, ja met hun den a nek te zullen breken en die eigenlijk niets anders doen dan hun kleinen in 't geneept doen la chen, omdat zij weten dat liet maar bedrei gingen zijn, en zich zelve veel kwaad bloed maken. Aan zulke ouders ik spreek van de eersten, van de slechten gelijken de pries ters. Luistert naar 10 predikatiën onzer katho lieke herders en ten minste zeven zullen eindigen met eene vreeselijke beschrijving van de helsche pijnen of doorspekt zijn met zinspelingen op de groote lepels met bran denden pek van Lucifer en op de gloeiende tangen waarmede zijne helpers de tongen der verdoemden uitrukken. Brrr Deze voorliefde tot het doen knarsetanden, rooken, branden hunner geliefde christe nen hunner teerbeminde broeders tee kent goed het afschuwelijk karakter van den katholieken godsdienst en de schrikverwek kende inzichten zijner kaalkruinige herders. En onder de aanhoorders dezer Feere- Babou-redevoeringen welke niet hun re gelmatig uilken vangen, zijn er, spijtig de heer X. Grijpzout en Cle, langs den Dok wandelend, een ruwe hand op zijne schouder voelde leggen en zich volgenderwijze hoorde aanspreken: O, die hoogvereerde heer Grijpzout! als 't u belieft, herkent gij nog Schimmel, uw oud speel- en schoolmakker van het Schuddeveld? Hier staat hij. De fabrikant wilde loochenen dat hij ooit een Schimmel gekend had, maar voor de onbetwijfelbare waarheid deinsde hij terug. Hij zegde, dat hij veel zaken had en nog binnen tien minuten op het Pakhuis moest wezen, met welke hij de eer had M. Schim mei te groeten. Doch zoo gemakkelijk was hij van den rechtsgeleerden matroos niet af. Schimmel wist hem eiken dag hier of daar te ontmoe ten en vond telkens middel hem aan te spre ken. Dat zulks niet toefde het hoofd der firma te vervelen, laat zich verstaan. Om Schimmel onschadelijk te maken, nam hij hem als pakjesdrager aan 1 frank daags in huis, en de nogtans goedbegaafde dokter in de rechten moest nu vaststellen, dat er voor sommige lieden in de wereld meer te verdienen is als dragers van pakjes dan wel als dra gers van een diploma. Veel ouders, zoo dacht hij, zouden daar kunnen nut uit trekken, indien ik hen die thesis mocht ontwikkeien, natuurlijk mits daghuur. [Wordt voortgezet HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 1