PAARDERLOOPS TRIJDEK De dalende waarde der grondeigendommen. Dat zij heen gaan Kieskronijk. STADSNIEUWS. Brand. Groot Festival. Inlijving. Officiëele Akten. op Zondag 19 Juni 1887, PAARDENLOOPSTRIJD der gelden moeien gelasten. De opbrengst dezer inschrijvingen en omhalingen wordt dan in éene kas bijeengestort en, volgens plaatselijke en tijdelijke behoeften, besteed aan zulke werken en middelen als het hoofd bestuur noodig zal oordeelen ten bate van het algemeen en blijvend belang onzer gezindheid. Wij doen hier dan ook een beroep op de bereidwilligheid en vrijgevigheid van al onze partijgenooten, opdat de Ylaamsche Libe- i-ale Penning moge beantwoorden aan zijne bestemming. Vooral op de politieke vergade ringen, meetings, voordrachten en feeste lijke bijeenkomsten, bestuurzittingen enz., evenals bij andere gelegenheden, waar het meer uitspanning of vermaak geldt, weze men onzen propagandapenning indachtig! (Wordt voortgezet.) Uit het eigendoms bulletijngeïnsereerd in den Landman van den 9 Januari jl. blijkt dat eene hofstede van 33 H. 24 A. 82 C., gelegen te Cortemarck en Pervyse, den 20 november 1886, voor den notaris Termo- te, te Brugge, verkocht werd mits den ver koopprijs van 74,800 fr., zijnde aan 2253 fr. per hectaar, en eene andere groot 17 H. 95 A. 50 C., gelegen te Snelt eg hem-, voor den notaris Jacqué, te Brugge, voor den prijs van 27,000 fr., zijnde 1560 fr. per hectaar. 1560 fr.! Maar het is nauwelijks de prijs, waaraan, geleden eenige jaren, het vlas, in eene goede vlasstreek, per hectaar verkocht werd! Eene andere hofstede, groot 61 H. 97 A. 68 C., gelegen te Iiuddervoorde,werd den 6 October 1886, voor den notaris De Wilde, te Gent, verkocht mits de som van 93,000 fr., dat is tegen 1500 fr. per hectaar Onder dien vervallen toestand schuilt een maatschappelijk vraagpuntdat tusschen eigenaren en pachters met welwillende en rechtschapene gevoelens zal moeten opgelost worden. Zij hebben van beider kanten het zelfde belang: de eenen om billijke pachten te kunnen genieten; de andere om billijke pachten te kunnen betalen. Het is tot u, Heeren Ministers van 's lands voorspoed, dat deze uitroeping gericht wordt. En zij wordt langs alle kanten uitgegalmd. De maat loopt over. De onbekwaamheid en de onhandigheid onzer bestierders gaan in derdaad alle grenzen te buiten. Na de ge beurtenissen van Maart 1886, werd dit onge- lukskabinet reeds geoordeeld; heden, in tegenwoordigheid van de huidige onlusten, schijnt zijn behoud langer onmogelijk. Ziehier hoe La Gazette den toestand beschrijft: Bij de ernstigheid van hetgeen gebeurt in de kolenstreken, kan men nu de wezenlij ke waarde afmeten van dezen toevalligen Staatsman, wiens hooge verdiensten de kle rikale dagbladen sedert drij jaren niet op houden uit te bazuinen. Wat heden gebeurt, werd door iedereen voorzien. Wat heeft «die grrroote minister gedaan om de gevaren te voorkomen van deze crisis die de schrikwekkende gebeurte nissen van Maart 1886 dreigt te doen herne men? Nietsvolstrekt niets De heer Beernaert is onbetwistbaar een ervaren advokaat, een bekwame zaakwaar nemer; onder dit opzicht hebben wij niets af te minken van de goede faam, welke hij geniet in de gerechtszaal. Maar nu echter kan niemand in 't minste meer twijfelen aan zijne volstrekte onbe kwaamheid als minister, en wij moeten allen wenschen, dat de meerderheid der Kamers, in 't belang van 't land, er zich zoohaast mogelijk van overtuige, indien zij geen lust heeft eene schrikkelijke verantwoordelijk heid op zich te nemen. Het Staatsbestuur hoort toe aan de kle- rikalen, en wij denken er niet aan het hun te betwisten, nogtans moet het ons toegelaten zijn hun te vertoonen dat zij, in de netelige omstandigheden waarin wij zijn, met het bestuur in handen te laten van eenen man wiens onbedrevenheid heden in aller oogen springt, niet alleen zich zeiven in verdenking brengen, hetgeen ons overigens zou moeten verblijden, maar dat zij het land aan de grootste gevaren blootstellen. L' Office de Publicité, die steeds zooveel matigheid daarstelt in zijnen pennestrijd.had reeds daags te voren het wegzenden gevor derd van de HH. Beernaert en Cle. Die lieden zijn dan doof en blind; zij hoo- ren noch zien niets. Iedereen zoekt naar middelen ter verbetering van het lot der werklieden, iedereen gevoelt dat er iets moet gedaan worden, alleenlijk verschilt men over de uitgestrektheid der in te voeren hervor mingen. De meest achteruitkruipende Staats besturen zijn daartoe reeds overgegaan en Bismarck zelve erkent dat er maatregelen moeten worden genomen ter verbetering van het lot des werkmans. Hier schijnt men niets anders te beoogen dan de werkende klassen te verbitteren; men zou waarlijk zeggen dat men hun alle geduld wil doen verliezen. Wat verlangt men dan? waar wil men naar toe? Men weet nogtans, dat,wanneer men het volk zijn brood beneemt, men het kogels zal moeten zenden. Wil men tot daar komen misschien Wij dachten niet zoo goed profeet te wezen, wanneer wij. eenige dagen geleden, de feiten voorzegden, die zich thans voor doen, en nogtans, hadden wij er vrees voor, dewijl wij het: Caveant eonsules! aanhie ven: ten einde de aandacht er op te trekken en op zijne hoede te wezen. En 't moet wel zijn dat men in 't Ministerie met dezelfde vrees bevangen was, want de aankondiging van eene betooging welke te Brussel ging gehouden worden om te protesteeren tegen de inkomrechten, was genoeg om aanstonds buitengewone militaire maatregelen te doen nemen. Het is nog tijd het gevaar af te weeren, maar het is hoog tijd. Daartoe moet het mi nisterie, onder welks bestuur het land zoo deerlijk is beproefd geweest, onmiddellijk verdwijnen. Het is hoogst dringend aan het land deze voldoening te geven, als men niet wil dat gansch het volk anders zijn verlan gen te kennen geve ter spoedige herstelling van orde en vrede. Overigens wij mogen zeggen dat de kle rikale drukpers er niet anders over denkt dan wij; zij ook veroordeelt bedektelijk het ministerie, daar zij verklaart dat het sedert Maart 1886 een kostbaren tijd verloren heeft, en dat het niets, volstrekt niets heeft gedaan, om de schromelijke crisis af te keeren, die 's lands bestaan zelve bedreigt. De Progrès orgaan der brusselsche zoogezegde independen ten, roept uit: De afloop is onvermijdelijk Ons land loopt naar eene omwenteling Voegen wij daarbij dat verscheidene voor name dagbladen, uit vreemde landen, de hevigste beschuldigingsakten neerschrijven tegen Beernaert en zijne medeplichtigen. Ziehier, ten titel van staaltje, de gevolg trekking van een artikel uit La Gazette de Francfort De verblindheid der lieden die aan het hoofd staan van 't Belgisch Gouvernement is ongelooflijk,omdat zij geen rook meer zagen, geloofden zij dat de vuurberg was uitgedoofd, en zij hebben gedacht dat men zonder gevaar op dien vuurmond mocht ronddansen. Zij hebben niet het minste gedacht van de maat schappelijke plichten, welke de rijkdom en het bewindbezit opleggen; zij houden zich uitsluitelijk bezig met hunne voorrechten welke zij kost wat kost willen behouden, en zelfs ten alle prijze nog willen doen aan groeien. En zouden degenen, die niets van het Staatsbewind te verwachten hebben, zich vergenoegen met de vrijheid van te mo gen sterven van honger, en het recht van het hoofd te leggen in den wolvenmuil Het ware een mirakel zonder voorbeeld in de wereldgeschiedenis, indien een Staat, waarvan de bestierders zulke grondbe ginselen aan den dag leggen, een dezer dagen met ten onder ging Men ziet het, de algemeene en eenparige wensch isDat zij heen gaan Wanneer zal het ministerie der onderhan- lingen deze noodzakelijkheid begrijpen en zijn ontslag geven Zaterdag heeft te Oudenaarde de kiezing plaats gehad voor twee volksvertegenwoor digers, in vervanging van de heeren De Vol der, ontslaggever en De Bleeckere,overleden. De liberalen hebben den strijd niet aange gaan. Van de 1791 ingeschrevene kiezers zijn er 739 komen stemmen; er waren 59 nietige briefkens. De katholieke kandidaten werden gekozende heer Thienpont met 632 en de heer Raepsaet met 606 stemmen. In de provinciale kiezing van Ronse heb ben de liberalen de overwinning behaald. Hunne kandidaten, de heeren de Keyser en Snoeck, behaalden 688 en 668 stemmen tegen 639 en 628 aan de katholieken gege ven. Zondag heeft te Luik eene kiezing voor een provinciaal raadslid plaats gehad. Er was strijd tusschen de heeren Gregeoire, liberaal-progressist en Lebeau, schoenmaker, socialist. Er waren 3068 kiezers opgekomen en 2945 geldige stemmen. De liberaal bekwam 1878 stemmen en de socialist 1069. De Oktoberkiezingen. Langs alle zijden hoort men dat de klerikalen van nu af reeds aan 't loopen zijn voor de gemeente- kiezingen van Oktober aanstaande. In het Luxemburgsche vooralzijn de priesters gestadig op kiesronde, terecht den kende dat het nooit te vroeg is om eene zaak ten goeden einde te brengen. Aan de landbouwers beloven zij de inkom rechten van den heer Dumont, aan alle dor pelingen spreken zij van niets anders dan van het aanleggen van talrijke buurtspoor wegen. Volgens hun zeggen, zal er geen een verloren hoekje zijn of het zal zijnen stoom tram hebben. Overal ook verzekeren zij bij hooge en bij leege dat de afschaffing der wachtgelden van de afgestelde onderwijzers, die vrijdenkers, die gemeene kerels, die niet deugen, eene groote vermindering der gemeentebelastingen voor uitslag hebben moet. Zij gaan zelfs zoo verre dat zij luidop ver zekeren durven dat, moeste er een oorlog uitbreken, de klerikale partij alleen in staat zijn zou om het land tegen de geesels, waar mede het bedreigd is, te vrijwaren. Bewaken wij het aas, laten wij het stukje kaas van ons brood niet nemen en laat ons niet wachten tot dat onze tegenstrevers al den troef ingepalmd hebben, vooraleer het spel te wagen. Een reglement, uitgaande van het stads bestuur van IJperen, schrijft voor dat de inwoners gehouden zijn dagelijks,op de uren door het Collegie aan te duiden, de grep en de straat te vagen op de geheele uitgestrekt heid van het huis, gebouwen, koers of ho vingen die zij gebruiken. De modder zal ten minste op vijftig centi meters der grep opeengehoopt worden in afwachting dat zij worden opgenomen door de vuilniskarren, die ten dien einde rondgaan #n welker voorbijkomst door den klank eener bel zal aangekondigd worden. Een ander artikel van hetzelfde reglement beveelt dat de vuilnissen, afvallen van groen- sels en in het algemeen al de stoffen, die door hunne ongezonde uitwasemingen kun nen schaden, in de koers of woningen verga derd, zullen moeten geworpen worden op de vuilniskarren, die ten dien einde rondgaan. Wij moeten bekennen dat die voorschriften algemeenlijk wel onderhouden zijn in de stad. De netheid laat er niets te wenschen. Maar buiten de stad is het zoo niet en na melijk in de voorstad van St-Niklaas. Gaan de vuilniskarren langs daar niet om de vuilnissen op te nemen of wachten de inwoners hare komst niet af om zich te ont maken van den afval der groensels enz., die hen hinderen? Wij zouden het niet kunnen zeggen; maar zeker is het dat de gracht, langs den steen weg aan den overkant der woningen, let terlijk opgepropt is door alle slach van aft al, die er eenen waren mesthoop van maken. Dat de groote hitte kome en er zal een» schrikkelijke verpesting ontstaan. De wan delaars zullen er niet meer voorbijgaan zon der zich den neus testoppen, ofwel zij zullen er in 't geheel niet meer voorbijgaan. Wat de inwoners betreft, zij zullen oogsten wat zij gezaaid hebben. Wat er van zij, het dunkt ons dat er daar een klein werk te verrichten valt. Dat men den gracht zuivere; dat men hem in zijnen normalen staat herstelle; dat men ook een weinig den dam vermake en dat de politie zich alsdan ten minste de moeite geve de uit voering te bewaken der gemeentereglemen ten op de gezondheid en de netheid der stra ten en openbare plaatsen. De zaak is te gewichtig om er zich niet mede bezig te houden. Sinds lang hadden wij in onze stad geene branden meer van gewicht aan te stippen gehad, toen er verleden Zaterdag een uit barstte in het huis Nr 13 der Mondstraat, bewoond door de famielje Tegenthoff. Het vuur, dat zeer hevig woedde, dreigde gansch het gebouw en zelfs de naburige wo ningen te vernielen, toen de hulp kwam toe gesneld. Onze Pompiers hebben meer dan twee uren duchtig gewrocht om het vernielend element meester te worden. De Pompier Alf. Rabau, die daar in de buurt bezig was met schilderen was de eerste ter plaats met zijn.j ladders, Hij werd weldra bijgestaan door den Pompier Henri Werrebroeck en Eduard Degroote, wacht meester bij hetzelfde korps. Zij begonnen gezamentlijk den ongelijken strijd tegen het vuur; en ware het niet van hen geweest, misschien hadde eene oude vrouw in den brand omgekomen. Die drie Pompiers hebben zich bijzonderlijk onderscheid in die treurige omstandigheid en verdienen ontegenspreke lijk den grootsten lof. Doch al dat edel pogen heeft weinig van de meubelen en het huisgerief kunnen red den; Gansch de inboedel is, om zoo te zeggen, de prooi der vlammen geworden; ook is dat eerlijk werkmansgezin daardoor gansch op strooi. Hoe de brand ontstaan is weet men niet. Met genoegen hebben wij vernomen dat er sprake is van eene muzikale ochtend ten voordeele der uitgebranden in te richten en, te dier gelegenheid, den welstellenden bur gers inschrijvingslijsten aan te bieden. Het zijn de Pompiers en de Werkerslier die er het initiatief van nemen zullen. Een gul Bravo! voor hen. Een groot Festival, voor harmonie-, fan faren- en koorzangmaatschappijen zal in onze stad, op 14 Oogst, zijnde den 2" Zondag der Tuindagfeesten, plaats hebben. Het is door onze Pompiers en onze Werkerslier, onder de bescherming van 't stadsbestuur ingericht. Elke maatschappij zal, onmiddelijk na de uitvoering harer twee stukken, eene herin- neringsmedalje ontvangen. De volgende preraiën zullen onder al de deelnemende maatschappijen der stad vreemd, verlot worden. Harmonies en Fanfaren uit steden van 10,000 en meer inwoners. le premie, 300 fr.; 2e, 200 fr.; 3e, 100 fr 4®, 75 fr.; 5®, 50 fr. Uit steden en dorpen van min dan 10,000 inwoners. Is Premie, 150 fr.; 2e 100 fr.; 3a, 75 fr 4e, 50 fr.; 5®, 40 fr. Koorzangmaatschappijen uit sleden van 10,000 en meer inwoners. le Premie, 300 fr.; 2', 150 fr.; 3e 100 fr.; 4e, 50 fr. Uit sleden en dorpen van min dan 10,000 inwoners. I8 Premie, 200 fr.; 2°, 100 fr.; 3®, 50 fr. De lotelingen onzer provincie, voor den soldatendienst aangewezen, die in het getal manschappen voor de lichting van 1887 be grepen zijn en die de storting van 200 fr., door art. 644 der militiewet voorzien, niet gedaan hebben, zullen op 13, 14, 15, 16, 17 en 18 Juni ingelijfd worden. VeeartsdienstEen koninlijk besluit benoemt den heer De Caestecker, voor een een termijn van drie jaren, voorloopig tot geneesheer-veearts van het Staatsbestuur, voor de afdeeling Langemarck. Hij is gehou den zich in de gemeente van dien naam te huisvesten. GROOTE TE IJPEREN om 2 1/2 ure namiddag, 30 00 FRANKS PRIJZEN, voor Drafloop, ingespannen Drafloop, Vluchtloop (Haagsprong en platte Vluchtloop). Voor de heeren Officieren en Onder- Officieren der Rijschool. Voor alle inlichtingen zich te begeven bij den heer GUILLEM YN, 15, Sint Amandsschoolstraat, Gent. 1° Course des Membres pro* CONCOURS HIPPIQUE Een bijzondere trein zal uit IJperen naar Rousselare vertrekken, 'sa' vonds om 8 ure 50 minuten. mi in jdjr<3 irrmm» I inui 'S-a-8-ggjm Ziehier het programma tecteurs. (Weiter Handicap). 1400 mètres. 1.MM.Cardon, Griveida, 2. idem. n. byJosyan. 3. J. Kures. Miss Jones. 4. idem. Woodnoti. 5. Tom Reevs L'Orient. 6. Baron Van Loo. Pippo. 7. idem. Wild Rose. 8. Sir Edwards, Saloon. 2o Course. Prix «le l'Yperlée. Course internationale au trot monté handicap par distance minimum 3000 mètres. 1. MM. de Heydt Lauwers, Hasty. 2. Herbau et Boucquey, Malinois. 3. Paul Lonis, Joyeuse. 4. idem. Diva. 5. Callaert flls, Gramotiey. 6- Vanden Berghe, Poiisson. 7. Corman, Muscadin. 8. Coddens, Négociant. 9. Van Loosveldt, Almavivas. 3' Course. l'rix de Ia ville. Course plate a réclamer 1200 mètres. 1. MM. Cardon, 2. idem. 3. J. Reeves, 4. idem. 5. Tom Reevers 6. Baron van Loo Black Berd n. de Josyan Perdrian Woodnot L'Orient. Wild Kare 2000 500 500 1000 2000 2000 4« Course. Prix de la Plaine. Internationale au trot attelé (handicap par distance) distance minimum 4000 mètres. 1. MM. Herbau et Boucquey Nana. 2. L. Meurisse Doré. 3. Paul Lonis Gënéral. 4. idem. Joyeuse. idem. Diva 6. Callaert fils. 7. idem. 8. Lis Tarquit 9. Dobigies 10. Leman 11. Mathieu 12. Leclercq 13. Coddens 14. Loosveldt Gramotrey. Pas de Chance Violette Caoutchou Pierrot Gage d'amour Vriesta Pulandy Fortunó. 1° Concours pour MM. les Officiers de l'Eeole d'Equitation seulement. 2° Pour MM. les Sous-Officiers de l'Eeole d'Equi tation seulement.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2