PAARDENL 0 OPS TRI JDEN CARROUSEL Wie eet de boter op. Verbond der Vlaamsche liberale Vereenigingen. STADSNIEUWS. Stadsgenooten Onderscheiding. Socialisten Congres. op Zondag 19 Juni 1887, PAARDENLOOPSTRIJD De buitenlieden klagen allen om het meest! Niemand weet wat er gebeuren zal, zoo deze tegenwoordige staat van zaken nog eenige jaren voortduurt. Wie eet de boter op Veronderstellen wij eenen grooten ketel, waarin de versckillige ambachtslieden en ambtenaars spartelen en trachten elkander ten onder te brengen, evenals de meulenaars (meikevers) in de doos van eenen scholier. Steken wij den arm in onzen ketel en trek ken wij den eersten den gereedsten boven. Het toeval wil dat wij eenen landbouwer, eenen boer, vasthebben. Ha, boer! is 't gij die de boter opeet, vragen wij hem. Wel God uit den lioogen Hemel! Ik de boter opetenroept hij ons toe. Ik van goê dagen genietenMaar zie waar gij mij vast hebt! juist houdt gij mij bij het vel van mij nen buik, bij dat vel, dat eertijds spande als een trommelvel en dat nu helaashangt te slingeren als een uitgemolken koeelder. Ja, vroeger had de boer een buiksken, niet dat hij dan van goê dagen leefde, niet dat hij dan de boter opat, neen, maar dan mocht hij toch somtijds eene voorhesp in de marmijt leggen, dan at hij de kleinste eieren op, dan had hij een vaatje bier in den kelder, dan kon hij alles aan eenen tamelijken prijs ver- koopen,in één woord, hij kon leven, hij was gelukkig. En nu! Alles wordt verkocht, ook de hesp en de kleine eiers, het bier blijft in de brou werij en hij leeft nog vol kommer, immers, de pacht moet betaald worden, en hoe moet hij die duizende franken bijeen vergaren De tarwe en de andere granen worden aan eenen spotprijs verkocht; '1 is waar die prijs is wat gerezen, sedert de inkomrechten op de gra nen in Frankrijk zoo hoog gebracht zijn en dat er veel graan gesmokkeld wordt, maar hoe lang zal het duren? De hoppeneen, daarvan moet ik zwijgen. Het *vlas.... och! het vlas, waarmede ik vroeger soms eenen stuiver verdiende, brengt ook niets meer op. De boter aan 2 franks den kilo, is dat niet om rijk te worden? De beesten Ja maar, het zal met de beesten bete ren, zij zullen welhaast duurder verkocht worden, onderbreken wij. Dat is zeker, gaat de landbouwer voort, maar zeg mij wat de boer zal in 't zak ste ken. Moet liij ook geen beesten inkoopen? En verstout hij zich nog om afslag van pacht te vragen, 't eerste en 't laatste zal zijnMaar, de rechten op de beesten! Kweek beesten voor den verkoop en nooit zullen de eige naars denken aan de kleine uitgestrektheid zijner weiden en de flauwe opbrengst van zijn land, hetgeen de pachter belet meer beesten te kweeken. Al ben ik maar een boer, toch weet ik dat het gouvernement geld te kort komt en dat daar de eenige reden is, waarom rechten op de beesten gelegd worden. De liberalen in 1883 hadden ook gebrek aan geld, en 't was niet te verwonderen. Als zij in 1878 de kaloten buiten gevaagd had den, vonden zij eene ledige kas, en toch deden zij allerhande groole en nuttige werken ver richten. Hoe legden zij het aan boord? Zij stemden rechten op den tabak en den gene- ver, twee dingen welke de meiiscli gemakke lijk kan missen. Zulke euveldaad mocht niet ongestraft blijven. De kaloten weenden krokodile tranen. Wat! de liberalen durfden het zóó ver drij ven, het pijpje en het halvetje van den arinen werkman te belastenEn de boeren en de handelaars wat zouden zij niet te verduren hebben door die rechtenNeen, zulks ging te verre Stemt voor ons, riepen zij te allen kante in 1884,wij zullen die belastingen afschaffen; wij zullen de contributiën verminderen; wij zullen den kwijnenden landbouw doen her leven; wij zullen het ellendig lot van den werkman verbeteren; wij zullen koophandel en nijverheid doen bloeien; stemt voor ons, en wij zullen ons België in een Paradijs ver anderen. Door al die schoone beloften gevleid, heb ben velen van mijns gelijken dwaas genoeg geweest om hunne stem aan die belovers te geven, dewelke aan 't roer van 't land geko men zijn met zulke groote meerderheid, dat zij in niets de liberalen te vreezen hadden. En wat hebben zij gedaan? Vele schoolmeesters, met hun huis vol kinders, die allen brave en eerlijke lieden zijn, op straat gezet. En verders Niets! eenen overgrooten nul! Onder het liberaal bestuur ging alles hon derd, ja duizend maal beter dan nu. En wat zullen de kaloten doen met de op brengst van de rechten op de beesten, die naar het schijnt 3 it 4 millioen frank zullen opleveren? Zullen die millioenen misschien onder de boeren verdeeld worden Geloof mij, vriend lief, het zijn de boeren niet die de goê dagen wegslepen, die de boter opeten, zoudt gij zeggen. Wie eet ze op? Wordt voortgezet. Vervolg In de inrichting van liet Verbond, zijn de brief oisselende bestuurleden geroepen tot het vervullen eener gewichtige rol. Ter wijl zij, van den eenen kant., eene bestendige verbinding vormen, waardoor het Hoofd bestuur in betrekking blijft met al de ge westen, waar noggeene Vlaaamsche liberale Vereenigingen bestaan, zijn zij tevens het middel, waardoor de verruiming van den werkkring des Verbonds ten gepasten tijde za! mogelijk worden. Het Verbond, zijne beginselen en zijn programma verte genwoordigen tegenover onze liberale par- tijgenooten; aan bet Hoofdbestuur alle mo gelijke inlichtingen verschaffen over de politieke belangen en behoeften van de stad en het gewest, alwaar zij gevestigd zijn; gelijkgezinde krachten rondom zich groe- peeren om de werking van het Verbond in breederen kring te verbreidenziedaar de drievoudige taak, die zij te volbrengen heb ben. Alzoo begrepen, wij herhalen het, is hunne zending van liet grootste belang, en hunne medewerking volstrekt onmisbaar voor de geregelde uitbreiding van den invloed onzer staatkundige beginselen. Door deze overwegingen geleid, heeft het Hoofdbestuur zich onmiddelijk na de benoe ming van zijn bureel, (1) beziggehouden met de aanstelling van briefwisselende bestuur leden. Het scheen immers niet onmogelijk, in elk bestuurlijk arrondissement van het Vlaamsche land ten minste een man van goeden wil te vinden, die dezen titel zou aanvaarden en de daaraan verbonden ver plichtingen vervullen. Vooralsnog is deze hoop niet volkomen verwezenlijkt; toch is het ons gelukt, in elf van de achttien Vlaamsche arrondissementen (die van Atwer- pen, Brugge, Brussel en Gent, waar bijtre dende Vereenigingen gevestigd zijn. natuur lijk niet medegerekend) briefwisselende bestuurleden te benoemen. Het zijnde heeren: V. Nys, onderwijzer, te Aalst. A. Bever-Vereecke, handel, te Dixmuiden. Winand Kloek, uitgever, te Hasselt. Pol. Vermculen-Decoene, brouwer, te Ieperen. Jos. Mertens, wisselagent, te Leuven. V. Van de Walle, notaris te Mechelen. J. Heyse, notaris, te Eine-bij-Oudenaarde. J. Callebert-Reynaert, letterkundige te Roeselare. Karei Reychler, nijveraar te St-Niklaas. Ad. Ghineau, geneesheer, te Tongeren, en K. Barbier, geneesheer, te Veurne. Het Hoofdbestuur rekent het zich ten plichte, aan de genoemde heeren zijnen dank te betuigen voor den moed, dien zij aan den dag leggen met, in het openbaar, als verte genwoordigers van het verbond op te treden in gewesten van het Vlaamsche land, waar de bevolking nog voor het grootste deel on der het juk der geestelijkheid gebogen gaat. Wij durven rekenen op de voortduring hun ner gewaardeerde medewerking. Dearrondissementen Dendermonde, Eekloo Kortrijk, Maaseik, Oostende, Thielt en Turn hout blijven voorlopig onbezet. Wij drukken hier de hoop uit, dat het ons mogelijk zijn zal, in den loop van het volgend bestuurjaar deze leemten grootendeels aan te vullen, en de reeds aangeknoopte onderhandelingen met een gunstigen uitslag te zien bekronen. Buiten de voormelde briefwisselende be stuurleden, hebben wij voorts in verschillen de plaatsen vertrouwde vrienden aangetrof fen, die ons gaarne, door inlichtingen en raadgevingen, behulpzaam zijn en wier medewerking wij eveneens op hoogen prijs stellen. In meer dan éen der genoemde arrondis sementen, waar reeds briefwisselende be stuurleden met ons in geregelde betrekking staan, zijn voorzeker de noodige elementen voorhanden om een plaatselijk comiteit tot stand te brengen, in afwachting dat het mo gelijk weze, ook daar wellicht eene Vlaam sche liberale kiesvereening te stichten. Op enkele plaatsen zelfs, bestaan reeds genoot schappen, die, in den geest onzer instelling min of' meer werkzaam zijnde, als van zeiven aangewezen zijn om tot het Verbond bij te tredendoor die aansluiting zouden zij waar schijnlijk hunne eigene macht versterken, te zelfdcr tijd als zij tot vermeerdering van den invloed des Verbonds eene zeer gewenschte bijdrage zouden leveren. Het blijkt dus, dat, zoowel voor de brief wisselende bestuurleden als voor het Hoofd bestuur zeil, nog zeer veel te doen staat, vóór dat onze inrichting op eenige betrekke lijke volledigheid mag bogen. Hierbij dient nog vermeld te worden, dat het Hoofdbestuur den eeretitel van briefwis selend bestuurlid heeft aangekozen aan den heer Emiel de Laveleye, hoogleeraar te Luik, als een bewijs van erkentelijkheid voor de diensten, die deze beroemde geleerde, in menigte gelegenheid, heeft bewezen, niet alleen aan de liberale zaak, maar inzonder heid aan de Vlaamsche liberale beweging, waarvan hij zich altijd als een overtuigd voorstander heeft doen kennen. De heer de Laveleye heeft zich gewaardigd, dezen titel te aanvaarden, en daardoor op het Verbond zelf eenen nieuwen luister ge worpen, waarvoor wij hem hier onzen wel- gemeenden dank betuigen. (2) Wat de Vereenigingen betreft, die van het Verbond deel uitmaken, zoo hebben twee derzelve ons, ingevolge art. 13 der grond slagen, een algemeen verslag ingediend over hunne werkzaamheden gedurende het afge- j loopen jaar. Het zijn de Liberale Vlaamsche Bond van Brugge en de Vlaamsche Liberale Vereeniging van Gent. (3) Uit beide stukken blijkt, dat deze twee vereenigingen zich in een wezenlijken bloei verheugen en op zeer verdienstelijke wijze werkzaam zijn geweest voor de handhaving onzer beginselen. Het is hier de plaats om melding te maken van eenige wijzigingen, die de samenstelling van het Hoofdbestuur heeft ondergaan in den loop van het bestuurjaar 1886. Reeds bij- den aanvang van dit jaar werd de heer L. De Vriese, plaatsvervangend af gevaardigde der Vereeniging van Gent, als zoodanig vervangen door den Alb. Frede- ricq. De heer F. l)e Maerschalck, plaats vervangend afgevaardigde van den Bond van Antwerpen, overleed den 2n April 1887. In zijne plaats werd de heer Isid. Van Doos- selaere gekozen. De heer De Maere Limnan- der gaf, om persoonlijke redenen, zijn ontslag als lid van het Hoofdbestuur. Wordt voortgezet). Een schoone dag nadert voor het vlaam sche volk: 11 Juli. Dan wordt te Brugge het standbeeld van Jan Breidel en Pieter de Goninc onthuld. Gansch IJperen moet daarheen, om de helden hulde te brengen aan wie de burgerij uit 1302 haren triomf, op den franschgezin- den adel te danken heeft. Door in grooten getalle naar Brugge te gaan op 11 Juli zullen wij een krachtig protest aanteekenen tegen het schandige ge drag van het Brugsche gemeentebestuur dat van eclite vaderlandsche feesten politieke, clericale kiesprocessiën wil maken. De IJperlingen moeten zich waardig too- nen, te Brugge, van hunnen vroegeren macht en luister. De maatschappijen,en vooral de koorzang-, fanfaren- en harmoniemaatschappijen, die hunne bijtreding tot den grootschen optocht van 11 Juli nog niet gezonden hebben, worden verzocht zonder uitstel die te zenden: Den Heere Voorzitter der Breidel- Commissie, Spinolarei, 19, Brugge. Wij hopen wel dat ons flink Pompiers- muziek niet zal ten achteren blijven. Eene tentoonstelling van schoone kunsten, die te Tunis plaats gehad heeft, spreide de beste werken van de meest gevierde meesters in alle vakken der kunst, ten toon. Een onzer stadsgenooten had er deel aangenomen en aan hem is er eene schoone onderscheiding ten deel gevallen. Onze lezers zullen evenals wij met genoe gen vernemen dat de heer Th. Ceriez, kunst schilder in onze stad, op de tentoonstelling van Tunis eene zilveren medalje bekomen heeft. Het is de Fédération Artistique, die ons het goed nieuws aanbrengt, en die terzelfder tijd den reeds gekenden kunstenaar met hare gelukwenschen overlaadt. Van harte voegen wij bij die gelukwen schen een driedubbel proficiat voor den kunstenaar, die een echte parel aan IJpe ren s kunstkroon heeten mag. Proficiat! heer Ceriez, rechtzinnig, gul en hartelijk proficiat Morgen houden de Westvlaamscbe socia listen een congres, in hun gewoon lokaal Thouroutstraat, om gezamentlijk de beste en meest geschiktste propagandamiddelen te beramen Vele socialisten zullen dus in onze stad bijeenkomen en dat heeft, volgens zekere geruchten, eenige burgers kiekenvleesch doen krijgen, die dan allerhande ongelooflijke domheden van burgerwacht en soldaten 'on der de wapens rondstrooiden. Men zou zeggen dat veel burgers nog geenszins de strevingen der' socialisten ken nen. Legst men dan niets meer in IJperen. Neen de vlaamsche socialisten zijn geene plunderaars noch booswichten. Het zijn vrome, eerlijke werklieden die, moede van de plichten te dragen, zonder de minste rechten te genieten, willen dat er nevens hunne zware plichten ook rechten voor hen zijn, en die zich daarom wederzijdsch ver eenigen en onderling onderrichten. Hunne propaganda is vreedzaam en werk dadig; zij werken onverpoosd aan de lots verbetering hunner gelijken, hunner lijdende broeders. Verre van afbrekers of vernie lers te zijn, mogen zij opbouwers en hervor mers heeten. Verre van oproeren te doen ontstaan ra den zij de kalmte, de bezinning aan en, moest de sociale kwestie eens al de andere over- heerschen, hetgene wel spoediger dan men het wel waant zou kunnen gebeuren, wij wenschen dan ónder de vlaamsche arbeiders vele socialisten te vinden, die, door hunne gezonde reden gesterkt, zich immer van alle onrecht, baldadigheid en gruweldaad afkeu- rig toonen zullen. Medeburgers, in plaats van voor die vrome en deftige werkers te vrezen, onthaalt ze liever vriendelijk en toont eens te meer dat de ijpersche kinders de mannen van hart uit de partijgangers van oproer en regeering- loosheid weten te onderscheiden. (Ingezonden). GROOTE TE IJPERËIV om 1 1/2 ure, voor de heeren onderofficieren der Rijschool, om 2 1/2 ure, 3000 FRANKS P RIJZEN, voor Drafloop, ingespannen Drafloop, Vluchtloop (Haagsprong en platte Vluchtloop). om 5 ure, Voor de heeren Officieren en Onder- Officieren der Rijschool. Voor atle inlichtingen zich te begeven bij den heer GUILLEMYN, 15, Sint Amandsschoolstraat, Gent. 6> (1) Samengesteld uit de heeren J. Van Beers, (Antwerpen), voorzitter. R. Seresia, (Brugge) J. Vuylsteke, (Gent), onder voorzitters. A. Cornette, (Antwerpen), A. Haerynck (Brussel) secretarissen J. Van Rijswijek (Antwerpen), penningmeester. (2) Ziehier den brief van den heer de Laveleye: Luik, II Maart 1887. Hooggeachte Heeren, Met innige dankbaarheid aanvaard ik den zoo vereerenden titel van briefwisselend lid van uw Verbond, dien gij mij opdraagt. Sedert lange jaren ben ik overtuigd en deze overtuiging groeit nog dagelijks bij mij aan, dat men in Vlaamsch-België de moedertaal tot eersten en kraohtigsten hefboom der Volksbeschaving aan wenden moet, wil men iets duurzaam beproeven om ons arm, verkwezeld volk terug te brengen op de baan der middeleeuwsehe grootheid van Vlaande ren. Clauwaert en de Geus is ook mijne leus, en daarom sluit ik mij gaarne bij u aan. Ontvangt intusschen mijne hartelijke groeten. Uw verkleefde Emiel DE LAVELEYE. (3) Het verslag der Gentsche Vereeniging werd opgenomen in het weekblad Ret Volksbelangnr van 12 Februari 1887. Ziehier het programma le Course— Prixdes Membres pro- tecteurs. (Weiter Handicap). 1400 mètres. 1. MM. Cardon, Griseida. 2. idem. n. deJosyan. 3. J. Reeves. Miss Jones. 4. idem. Woodnote. 5. Tom Reeves L'Orient. 6. Baron Van Loo. Pippo. 7. idem. Wild Rose. 8. Sir Edwards, Saloon. 2e Course. Prixdel'Yperlée. Course internationale au trot monté handicap par distance minimum 3000 mètres. 1. MM. de Neydt et Lauwers, Hasty. 2. Herbau et Boucquey, Malinois. 3. Paul Louis, Joyeuse. 4. idem. Diva. 5. Callaert ills, Gramotiey. I 6- Vanden Berghe, Polisson. 7. Corman, Muscadin. 8. Coddens, Négociant. 9. Van Loosveldt, Almaviva. 3« Course. Prix de la. v ïllo. Course plate A réclamer 1200 mètres. 1. MM. Cardon, Black Bird 2000 2. idem. n. de Josyan 50® 3. J. Reeves, Perdreau 50® 4- idem. Woodnote 100® 5. Tom Reevers L'Orient. 2000 6. Baron van Loo Wild Rose 200® 4e Course. I'rix de Ia Plaine. Internationale au trot attelé (handicap par distaim" distance minimum 4000 mètres. 1. 2. 3. 4. 5. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. MM. Herbau et Boucquey L. Meurisse Paul Louis idem. idem. Callaert flls. idem. Les Tarquit Dobigies Liman Mathieu Leclercq Coddens Van Loosveldt Nana. Doré. Général. Joyeuse. Diva Gramotiey. Pas de Chance B Violette Caoutchouc Pierrot Gage d'amour Vriesta Pulandy Fortunó.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2