Wettelijke besluiten. Burgerstand West-Nieuwkerke. Piet, vergist u niet! Razende honden. VERSCHILLIGS TIJDINGEN. Burgerstand van Poperinghe. TE KOOPEN, CONCOURS HIPPIQUE Een bijzondere trein zal uit IJperen naar Rousselare vertrekken, s a- voiids om ure 50 minuten. Het Bestuur van den Sport hippique de zer stad heeft de eer het publiek kenbaar te maken, dat het. tot Zondag, 12" dezer, te middag juist, in het Café du Sultan, de geslotene soumissiën zal aanvaarden voor het bijzonder buffet dat, op den dag der paardenloopstrijden, op het Minneplein moet ingericht worden. Voor het Bestuur-. Bij koninklijk besluit van 30 -Mei zijn de volgende benoerningeu in de Leopoldsorde gedaan: De heeren Van Allevnnes, raadsheer bij het Hof van Beroep te Geni; J. Iweins, voorzitter der Rechtbank van IJperen; A. Sartel, oud-voorzitter bij de Rechtbank van IJperen, zijn bevorderd tot den graad van officier; de heer J. A. Van Werveke, raads heer bij het Hof van Beroep, te Gent, is tot ridder der Leopoldsorde benoemd. De heer Is. Castel is greffier der behee- rende Commissie van het celgevang van IJperen benoemd. Gebrek aan plaats verplicht ons het ver slag van het Progressistencongres voor acht dagen te verschuiven. van den 27" Mei tot den 3" Juni 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 3. Huwelij ken. Jozef Dehollander, kleêrmaker, en Maria Labaere, zonder beroep. Karei Hoedt, wever, en Stephania Coffyn, kantwerkster. Aloïs Vanderbergt, daglooner, en Eugenia Bossaert, dienstmeid. Prosper Morel, daglooner, en Febronie Lan- derwyn, kantwerkster. O verlï j deus. Amand Dethoor, stovenmaker, 65 jaar, echt genoot van Rosalia Verpoore, korte Meersch. Justina Boudry, dienstmeid, 65 jaar, onge huwd, Kaaistraat. Scholastika Delaey, kloosterlinge, 74 jaar, Bollingstraat Kinderen beneden de Y jaren Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk, 2. Mei 1887. Eerwaarde Bultus Met deze laat ik u weten dat mijn val uit Hemelrijk opperbest is voltrokken, en ik ben nieuwsgierig te weten hoe gij in uwe reis vaardet. Zoo geweldig was de davering, die de H. Geest mij toebracht, dat ik met eene ongemeene snelheid, na ongeveer tien minuten, (dus bijna zoo ras als 't licht der zonne,) den aardbol bereikte en hier in eene boltra te recht kwam. Verscheidene kw... ezels, die van mijne komst per telegraaf ver wittigd waren, zagen mij van verre als een luchtverschijnsel aan, zoo helder, zoo klaar waren de stralen, die uit mijne kale kruin en mijne bevallige viooldoozen sprooten. Half wege verloor ik nog mijnen trois-franqois en bijna geheel mijne maskerkostuum. De be kommering, welke ik in u stel, wordt groo- tendeels gerechtvaardigd door het feit dat gij eene reusachtige verhooging draagt, hetgeen u het evenwicht zou hebben doen verliezen; Véquilibre stable d'un corps, abandonné a lui-même, exigeant que te centre de gra- vité soit situé te plus bas possible, en zoo harde kneuzingen veroorzaken. Uw dienaar, Petrus. Dinsdag laatst, op verzoek der uitvoeren de leden van de muziekmaatschappij, werd er besloten dat de wekelijksche repetitiën voortaan plaats zullen hebben bij de execu tanten herbergiers, die eene zaal ter beschik king van de sociëteit kunnen verschaffen; anders gezegd, men heeft hier eenen maat regel genomen, die den Nieuwkerknaren toont hoezeer de muzikanten elkander gene gen zijn. Hebt gij al hooren zeggen, goede lezers, hoe Pietje Plak dit besluit heeft willen ver staan? De ijzerdraadstaakachtige man ver wacht zich met genoegen aan den val van het muziek en, meer nog,aan den val der Nieuw- kerksche geuzen en vandaar aan den triomf van de hoestekoekneuzen in October aan staande. Zoo rap niet, Pietje, zoo rap niet. Gij zult misschien nog vele jaren mogen mui len trekken telkens gij het muziek aan uwe ooren gevoelt klinken. Hier is een uitstekend voorbeeld, dat kan toegepast worden aan die schoone grondbe ginselen, welke gij zoo dikwijls des Zondags uitsnatert: Bemin uwen evennaaste gelijk u zeigen. Maar op de wijze dat gij die schoone woorden verstaat zou uwe evennaaste zoo wel bemind zijn, dat hij langs de straat van honger zou dood vallen. Vele liefde en geen eten zou u niet verre doen loopen. Aan u, heeren muzikanten, mijne oprechte gelukwenschingen; 't is ware socialismus, welk gij bewerkt. Leve de socialisten van Nieuwkerke Knuppelslag. Dezer dagen heeft een razende hond op Wulverghem, Kemmel en Dranoutre geloo- pen. Hij heeft verscheidene honden en eene kat gekwetst. Geene andere dieren noch menschen zijn gebeten geweest. De genaamde S Poorteman, werkman te Kemmel, heeft het dolle dier met eene vork gedood Dat eeniedier die moedige werkman dank baar zij De razernij of watervrees is eene ziekte waaraan de honden zeer onderhevig zijn, en die vaak zoo plotseling opkomt dat, alwie eenen hond heeft, eigenlijk geen enkelen dag veilig is. Men kent nog de juiste oorzaken niet der razernij, maar men is overtuigd dat de beet van eenen dollen hond, die de watervrees heeft, de ziekte overzet aan andere bonden, aan katten, paarden, koeien en zelfs aan den mensch. Wat staat den mensch te doen die van dusdanigen hond gekwetst is? Naar Sint-IIuibrecht gaan dienen? Laat ons zienl Wat verstaat men door dienen? Dienen, is eene rijke aalmoes in eenen offerblok storten, en dat is bet bijzonderste; daarna dezen of genen heilige bidden, omdat hij onze genezing aan den almachtigen God zou afsmeeken. Hooren de heiligen ons meer buiten dan binnen ons huis? van of op ons dorp? Ongetwijfeld moeten wij de meening van eenen onderpastoor uit het omliggende van IJperen deelen, die, sprekende van O. L. V., zegde dat de H. Maagd zoowel in de'kerk, waar hij predikte, als op den Rooden Berg, den Frezenberg, te Oostacker, enz. ons boort en bijgevolg dat het nutteloos is zoo ver uit ons huis te loopen om de moeder Gods te aanroepen, dat, indien bet ons zalig is, wij zoowel hetgeen wij haar t'huis afsmeeken zullen verkrijgen, als hetgeen wij haar op andere dorpen gaan vragen. Is dat niet zeer natuurlijk? En hetgeen die onderpastoor zei van de H. Maria, zou het ook niet mogen gezegd wor den van de andere heiligen, waaronder Sint Huibrecht? Het is dus vruchteloos geloopen tot in de provincie Luxemburg; wij zullen t'huis zoo wel onze genezing verkrijgen als ginder. Ja maar, ik zou mij daarop niet betrou wen! hoor ik zeggen. Ik ook niet! beminde lezer. Volgens mij is er maar een middel, hetwelk bestaat in aan stonds, evenals voor andere ziekten, zich bij eenen goeden geneesheer te begeven, die ons kan helpen zonder dat bet ons zalig is, het geen Sint Huibrecht en zijne medematen nooit zullen kunnen. Een teeken des tijds. Ziehier een kenmerkend feit, dat heel goed de manier doet kennen, opvvelke de geestelijkheid te werk gaan zou om het volk te geleiden, moeste zij er eens in gelukken haren zoolang gevleiden droomde wereldbelieersching, te verwezentlijken. De kerkfabriek van Schaffen-bij-Diest, heeft, met de gedachte de parochiekerk te vergrooten, een brijkenoven opgericht binst den loop van 't verleden jaar. Sedert eenigen tijd moeten de landbouwers van 't dorp al de noodige brijken tot bij de kerk vervoeren. Doch het oogenblik nog niet daar zijnde en om ze tegen regen, sneeuw en vorst te bevei ligen heeft men een zeer goedkoop middel uitgedacht om zich het noodige strooi aan te schaffen, ten einde die brij ken er mede te dekken. De kapelaan der plaats, geboortig van Gbeel, een man met een vindingrijken en uitstekenden geest, het tijdstip der eerste kommunie der kinderen ten nutte makende, heeft aan elk kind bevolen eenen bundel strooi mede te brengen op straffe van voor de eerste kommunie niet aanvaard te worden. En al de kinderen brachten hunnen bundel mede..., uitgenomen een. Maar hij moeste het diere bekoopenOp Zondag 27 Februari 11.. na de katekismusles, die het lof onmiddellijk voorafgaat, plaatste de zachte kapelaan het kind moedermensch alleen te midden den koor, het gezicht naar het volk gekeerd en nagelde het, om zoo te zeggen, aan eene schandpaal, blootgesteld aan de openbare vervolging, ten einde het op die inkwisitoriale wijze de gruwelijke!? misdaad, van geenen bundel strooi te heb ben medegebracht, te doen uitboeten. Het is een teeken des tijds,' dat ons duidelijk toont waar de heel vaderlijke overheersching onzer meesters de bisschoppen ons naartoe leidt. Versterkingen in de Maasvallei. In den Ami de Vordre lezen wij dat het Staatsbestuur de onbruikbaarheid van het oude versterkt kasteel van Namen besloten heeft, en dat blad zegt zulks uit goede bron te weten. Maar, liet schijnt dat; ten gevolge der on bruikbaarheid van de gebouwen der oude sterkte, het ontwerp der Namensche ver sterkingen vier sterkten vergen zal,in plaats van drie, zooals het eerst vastgesteld geweest is. Het Namensche blad voegt er bij dat, liet Staatsbestuur, doordrongen van de nood- zakelijkheid alle gevaar van beschieting van de stad te verwijderen, tot nieuwe studiën voor de Maassterhten te Namen heeft doen overgaan. Het ontwerp, dat nu ter studie is, ver- v wijdert alle werken, maar door liet getal ervan te verhoogen. De sterkte van Beez zou nader Marche geplaatst worden en er zou nog eene andere tusschen deze laatste en diegene van Suar- lée gebouwd zijn. La Marlagne zou door twee verder afge- gelegene blokhuizen vervangen worden. Er zouden drie werken tusschen Loyers en üave, langs Audoy tot stand komen. Die plotselinge verandering van stelsel verbergt voorzeker de eene of andere kuiperij Men verandert de verdediging van een krijgskundig punt niet, gelijk men van hemd verandert. Namen is niet verplaatst, sinds drie weken. Waarom dan...? Mijsterie klerikaal bestuur en duister nissen. Groote brand van het opera-comi- que te Parijs. 200 slachtoffers. (Nadere bijzonderhedenj. Voor den on- roerenden eigendom wordt de brandschade berekend op 2 1/2 millioen frank en voor het materieel op 1/2 millioen. Het verlies is gedekt door 15 verzekeringsmaatschap pijen. De muren van liet gebouw staan nog recht, terwijl het inwendige een groote oven is. voortdurend rook uitbrakende. De 17 brandspuiten welke van korts na het uitbreken van den ramp hunne krachtige waterstralen op den vuurgloed goten, zijn nog ter plaats om op elk punt waar de vlam men dreigen herop te staan deze onmiddelijk uittedooven. Donderdag, rond 10 ure des morgens waren 25 nieuwe lijken bovengebracht, ten 3 ure namiddag was dit getal nog vermeerderd met 23 anderen. Reeds zijn er 60 lijken uit de puinen ge haald en bijna op elk oogenblik worden er nog anderen ontdekt. Zaterdag werden niet minder dan 130 aangiften gedaan van personen die verdwe nen zijn met de ramp. Vermoedelijk zullen die allen het laatste hebben geademd tijdens den brand. Van 27 mei, zijn de opzoekingen herno men. Een der officiers van de pompiers bericht dat hij niet denkt zich te hebben be drogen, wanneer hij gelooft te hebben gezien dat er op het dak der zaal, welke nog niet kan worden bereikt, er nog een zestigtal andere slachtoffers moeten liggen. Een dagblad vraagt, met reden, dat allen, hoe hoog zij ook mogen geplaatst zijn zouden worden vervolgd, die kunnen worden aan sprakelijk gesteld voor dit vreeselijk drama. Elk openbaar gebouw is tijdelijk in een gasthuiszaal herschapen. Sommige zalen zijn opgepropt met slachtoffers, gekwetsten of dooden. Deze laatslen werpen van nu af reeds eenen verpestenden stank uit, waarte gen voorzorgsmaatregelen niets vermogen Van het Opera-Comique is niets overge bleven dan de naakte muren. De bibliotheek met baren kostbaren inhoud, aide kostumen, decors, instrumenten, enz., alles is de prooi der vlammen geworden. Men heeft de opruiming der puinen toe vertrouwd aan een ondernemer. Reeds heeft men 62 lijken van onder de puinen gehaald. Overal worden inschrijflijsten geopend en feesten ingericht, ten voordeele der familiën van de slachtoffers en voor de gekwetsten. Een geabonneerde van het Opera heeft 10,000 franks voor de slachtoffers gegeven. In de groote magazijnen van den Louvre alleen ontbreken 4 bedienden. Men verzekert dat de gemeenteraad van Parijs de schouwburgen van het Palais- Royal, l'Ambigu en der Folies dramatiques zal doen sluiten, uit voorzorgsmaatregel. Deze verschrikkelijke brand herinnert nogmaals de schouwburgrampen die in Pa rijs reeds plaats hadden. Iedereen herinnert zich nog den versehrik- kelijkon brand die in 1873 den schouwburg der rue Le Pelletier verwoestte. Het Thédtre de l'Odéon werd ook reeds tweemaal door brand vernield, eens in 1799 en eens in 1818. De schouwburg der Vaudeville is ook verwoest door brand in 1838. De Cirque du Palais Royal, die na zijne heropbouwing de namen droeg van Veillée de Thalie, Lycée des Arts, Opéra Bouffon, is ook doorbrand vernield in 1798. Het Theatre de Lazan of Variété Amu sante, dat zich op den boulevard du Temple bevond, is onder het schrikbewind ook af gebrand. De beroemde Lazari kwam in de vlammen om. Bij deze reeds te lange lijst zou men nog moeten voegen de schouwburgen van Porte Saint-Martin, La Renaissance en het Thédtre Lyrique, de schouwburg der Dé- lassements Comiques die allen afbrandden in 1871. Nog eene groote brand. Een ge weldige brand heeft dm 27 mei, namiddag, de katoenspinnerij van MM. Parent en Le- maire, te Roubaix, in asch gelegd. Heel de spinnerij is vernield. Geene menschenlevens zijn te betreuren. Men is er in gelukt de nabijgelegen spin nerij van M. Motte-Bossuit te vrijwaren. Groote brand te New-York. Een groote brand is uitgeborsten in de stallingen der tramwegen van New-York en heeft zich tot vijf straten uitgebreid, die gansch afge brand zijn. Een groot getal personen verlo ren het leven in den brand, alsook 1,600 paarden. De schade wordt berekend op vijf miljoe nen dollars (25 miljoenen frank). Wulverghem, 9 maart 1886. De maagpijnen waaraan ik leed, die mij sedert 6 jaren deden verkwijnen, hebben volkomen opgehouden door het gebruik der Zwitserscbe Pillen. Alles wat ik had uitgegeven voor allerhande geneesmiddelen was zuiver ver lies, eene enkele doos uwer voortreffelijke Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 heeft mij volkomen hersteld. Ik beschouw het als plicht dit heilzaam en goedkoop middel aan te bevelen. Louis Buret. Handteeken gewet tigd door den heer Burgemeester. Aan M. Pelerin, apotheker, 12, Schildknaapstraat, Brussel. Bericht —De heer Emanuel Huisman- August, Amerikaansch Tandmeester, woon achtig in de St-Jorisstraat, 8, te Brugge, zal kunnen geraadpleegd worden te IJperen den Zaterdag van iedere week, van 10 ure 's mor gens tot 3 ure namiddag, in de Weninck- straat, 6, te IJperen. Voor nadere inlichtingen leze men zijne groote aankon diging op de 4 bladzijde. van den 26 Mei tot den 2 Juni 1887. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 5. Ghesquiere Catharina Theresia 71 j. zonder beroep, weduwe uit eerste huwelijk van Goemaere Engel Albertus en uit tweede en laatste huweiijk van Vandewynckel Pietèr Ludovicus. Basyn Henrica Barbara, 75 j. zonder beroep weduwe van Haemers Augustus Philippus Josephus. Kinderen beneden do Y Jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk, id. 0. W N Een voituurken om een gebrekelijken mensch te vervoeren. Een camion, het gewicht van 2000 kilos kunnende vervoeren. Een rijtuig, Break genoemd, dienstig voor zes personen. Alles aan zeer voordeelige prijzen. Voor alle inlichtingen zich te bevragen ten bureele van dit blad. jo Concours pour MM. les Officiers de l'Ecole d'Equitation seulement. 2o Pour MM. les Sous-Officiers de l'Ecole d Equi tation seulement. DE SECRETARIS, J. Onraet-Parret. Geboorten. Overli j dens M Ph P-, rH KA Ph Ph 00 co co GO 00 3 l~P CV* iO O O CO W ÏO O CO O CV* H O O O o >o o oï" co o" H c* O O O O t- "N. O O O O O O O O lO t— CO <0* O O H lO OP t- O O O O O O co ÏO iO RO IlO O CD CO o' Xf O co* oo" O Cv* r-4 r—I r—CO CV* O O O O O O co O O O O O O OP CC Cl O OO h O O w 525 w O CD %4 CD bo O c3 cO O OU CU -h> cS O SU C cS <o E-< k ia ca

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3