Bijvoegsel aan het WEEKBLAD van 11 Juni 1887. Het progressistencongres. 29 Mei 1887. Morgenzilting Namiddag zitting. Zitting van Maandag 30 Mei. Oordeel der drukpers. Om 10 ure's morgens is de schouwburgzaal van het Noordermuseum proppens vol. De zaal is ver sierd met roode draperijen en met de wapenschilden der negen provintiën. Op het tooneel, waar het bureel aangesteld is, nationale vaandels benevens vlaggen met de kleu ren der voornaamste steden van België. Langs beide zijden de borstbeelden van P.-J. Yerhaegen en Defacqz, voorzitter van 'c liberaal congres van 1846. De zitting wordt geopend om 10 h. 1/2. M. Paul Janson plaatst zich in den voorzitters zetel. Hij heeft aan zijne zijde MM. Felix Delhasse, C. De Vos, secretarissen; Houzeau, volksvertegen woordiger van Bergc-n; V. Lynenen H. Dumont. Achter het bureel bemerken wij MM. J. Feron, Lepoutre, Ad. Demeur, A. Peernans, Reisse en an dere leiders van de progressistische partij. M. Paul Janson bedankt de aanwezige liberalen voor hunne talrijke opkomst. De uitslag heeft mijne verwachting overtroffen. Wij hebben niet durven hopen dat deze vergadering, in zoo hooge maat, de getrouwe en volledige uitdrukking zou kunnen geweest zijn van al de levendige krachten van het liberalisme en -van de Belgische democra tie. Mijne heeren, wij hernemen heden eene der edel ste en der roemrijkste overleveringen der partij. Doordrongen van de noodzakelijkheid om ons te raadplegen en ons te vereenigen om een gemeen zaam programma op te maken van politieke en sociale hervormingen, hebben wij de diepe over tuiging dat, zooals uit onze beraadslagingen zal komen, het zich aan allen zal opdringen en de eendracht in onze rangen herstellen zal. Nooit heeft ons land bedenkelijker omstandighe den doorleefd. Vruchteloos een rechtvaardig aan deel gevraagd hebbende in het bestuur der open bare zaken, hebben onze ongelukkige werkersbe. volkingen, in een belangry k gedeelte van 't land. de werkstaking aangewend tot werktuig hunner eischen. Zij leggen zich eene vermeerdering van ellende op om de herstelling hunner grieven te bekomen. Ondertusschen blijft de clericale meerderheid ongevoelig, onverschillig. Wat zeg ik? Het schijnt dat zij slechts maar eene bekommernis heeft: 't is van in het land nieuwe bestanddeelen van tweedracht en twist te werpen. Het was nog niet genoeg van op bevel des pauzes, de inrichting van het lager openbaar onderwijs vernietigd te hebben. Het was nog niet genoeg van ten nadeele der arme klassen de reeds zoo drukkende krijgslasten verzwaard te hebben. Het was nog niet genoeg van het lijden dei- werklieden zonder hulp te hebben gelaten. Men moest hen nog, door eene soort van uit la- ging, treffen in hunne voeding door de belastingen op het vleesch en misschien morgen op het brood, en dit alles om de grondeigenaars te bevredigen. Stellen wij heden den stempel, mijne heeren, op de vereeniging van het volk en van de burgerij opdat de omwenteling van 1830, door het volk en voor het volk gedaan, eindelijk worde aangewend in het wezenlijk voordeel van het volk Dat, in zijnen nood en in zijne wanhoop, het door ons vastgestelde programma den volke voorkome als de dageraad van eene betere toekomst en als de zekere waarborg van zijne aanstaande politieke ontvoogding 1 M. Guillery stelt voor het voorlopig bureel in zijn ambt te behouden als hulde aan den grooten democraat die reeds zoovele diensten heeft bewe zen toejuichingen Spreker sluit zich aan bij de woorden van M. Janson en zegt dat wij de werkende klas de hand moeten reiken. M. Janson verklaart het congres aangesteld. Op 578 afgevaardigden werden er 560 benoemd. Slechts de arrondissementen Audenaarde, Eecloo en Dixmuide zijn niet vertegenwoordigd. Er zijn in de zaal twee oude afgevaardigden van het congres van 1846 MM. Delhasse en André; ik vraag dat zij uitgenoodigd worden om aan het bu reel plaats te nemen. Langdurige toejuichingen.) Ik stel ook voor de hier aanwezige leden dei- beide Kamers bij het bureel te voegen. bravos MM. Flechet, Crocq, Vaucamps, en Guillery ne men plaats bij het bureel. M. Janson geeft lezing van talrijke telegrams en brieven van werkersvereenigingen die het progres sistencongres de belangen van het volk aanbevelen. M. Ghysbreckt (St-Gillis) verdedigt in naam der afgevaardigden van het arrondissement Brussel, de formuul van het algemeen stemrecht, in naam van de grondbeginselen, in de Grondwet neergeschre ven: Alle Beigen zijn gelijk voor de wet;alle mach ten spruiten uit het volk. Het algemeen stemrecht is de rechtvaardigheid. Na tien minuten gesproken te hebben, ziet hij zich, krachtens het regelement, het woord ontne men door den voorzitter. Eene stem.Het is dwaas, M. Ghysbrecht spreekt in naam van eene groep die tijd heeft willen winnen. M. de voorzitter. Ik moet mij houden aan 't reglement. M. Roiwaux verklaart zich ook aanhanger van het algemeen stemrecht. Wij hebben in Frankrijk gezien hoe het volk zich van het algemeen stemrecht bedient. M. Dustin. Ja. met een nieuw ministerie alle zesmaanden (gelach.) M. Ronvaux. De ministerien in Frankrijk, hoe «ij ook zijn, zijn toch tienmaal de onze waard. [bravos). P. Janson heeft mededeeling ontvangen van een vlugschrift, dagteekende .an over vijftien jaren, en waarin M. Denis zich aanhanger verklaart van het stelsel Victor Arnould, betrekkelijk de verte genwoordiging der groepen. M. Victor Lynen is sedert lang aanhanger van het algemeen stemrecht dat alleen de sociale quaestie in het land kan oplossen. Maar om het vertrouwen te doen terugkomen, mogen wij niette haastig te werk gaan. Spreker verdedigt de Antwerpsche formuuldeze formuul heeft slechts een doel-. binnen een min of meer aanstaanden tijd het kiesrecht toekennen aan de burgers die bewijs zouden geven van hun verlan gen om zich te onderwijzen ten einde zich op de hoogte van hunne politieke rechten te stellen. M. Mathys, van Hasselt, bestrijdt het algemeen stemrecht, omdat het de tweedracht onder, de libe ralen zou brengen. M. Dustin is tegen liet algemeen stemrecht; hij stelt voor dat men hen allen kiezer zou maken die uit eene kandidaten lijst een zeker getal namen kunnen kiezen. M. De Poortere, van Brugge, wil liet kiesrecht verleenen aan allen die kunnen lezen en schrijven. M. Lebrunafgevaardigde der werklieden van Brussel, is voorliet algemeen stemrecht. M. Henauxvan Luik, is voor het lezen en schrij ven om kiezer te zijn, ofschoon hij in den grond voor het algemeen stemrecht is. M. Demeur St-Gillis) doet liet voorstel, dat de vergadering vooreerst zou stemmen dat zij de her ziening der artikels -17 en 56 der grondwet wil. Dit voorstel (alle formuien voorbehouden) wordt met eenparigheid aanveerd. De zitting werd temidilag geschorst en om twee ure hernomen. M. Pergamini (St-Joost-ten-Noode) vraagt dat men het algemeen stemrecht zou aannemen. M. Van Ryswyck, van Antwerpen, drukt de overtuiging uit dat zoo men heden het algemeen stemrecht uitroept, men geen liberaal werk zal verrichten. (Levendige toejuichingen en hevige pro- testatiën). Als men heden het algemeen stemrecht vraagt, dan is het dat. men het niet wilhet is ach teruit gaan in plaats van vooruit M. de doktor De Paepe verdedigt het algemeen stemrecht. M. Jeanne van Luik, vraagt dat het congres alle mogelijke toegevingen zou doen, om de eendracht onder de liberalen te bewaren. Na een uitval tegen de doetrinairen, legt de voor zitter een wenscli, ten voordeele van het algemeen stemrecht, in stemming, onder voorbehouding van de overgangsmaatregelen die blijven te behandelen. Het voorstel over hst princiep van liet algemeen stemrecht wordt verworpen met 317 stemmen tegen 127 en 35 onthoudingen. Nu volgt eene langdurige bespreking over de aan te nemen formuul. De heer Lynen verdedigt de Antwerpsche formuul, maar hij wordt luidruchtig onderbroken. Het is met het doel van eene verzoening tot stand te brengen, zegt hij, dat ik aandring opdat men mijn voorstel aanveerde. Er wordt overgegaan tot de stemming op de for muul van Antwerpen welke verworpen wordt met 344 stemmen tegen 102 en 9 onthoudingen. De formuul-Robert wordt afgewezen bij hoofde lijke stemming. De stemming wordt geopend over de formuul kunnen lezen en sehrijven. Deze formuul wordt aanvaard met 379 stemmen tegen 45 en 19 onthou ders. De zitting wordt om 6 ure geheven en verscho ven tot heden morgen om 10 ure. De zitting wordt geopend om 10 ure, onder het voorztterschap van den heer Paul Janson. De heer voorzitter herinnert dat de kosten van het congres door vrijwillige bijdragen moeten gedekt worden. Hij noodigt de afgevaardigden uit hunne inschrijvingen op het bureel te alen gewon den. Het verslag van het congres zal in het Fransch en in het Vlaamsch worden afgekondigd. De Voorzitter geeft lezing van een voorstel van de Antwerpsche afgevaardigden, als volgt: Na dat het verplicht onderwijs 15 jaren zal gewerkt hebben, zal het algemeen stemrecht van rechtswe ge ingevoerd zijn. M. Lynen. ("Antwerpen), na de discussie, trekt zijn voorstel in, daar de formuul lezen en schrijven, het gevolg van het onderwijs zijnde, voldoende is. M. Van Wilder (Molenbeek) vraagt dat de te-, genwoordige ongeleerde cynskiezers uit het kie zerskorps zouden worden gesloten {gerucht 'en pro- testatie). De voorzitter stelt voor in de grondwet te bepa len de wetgever kan het kiesrecht niet ontnemen aan de burgers die kunnen lezen en schrijven. M. Gilisquet stelt het volgende voor u De leden der Kamer van het Senaat zullen rechtstreeks gekozen worden door de burgers de hoedanigheden vereenigende door de wet gevergd. Elk voorstel van wijziging aan de kieswet, moet de meerderheid der twee Kamers vereenigen, die onmiddelijk zullen ontbonden worden. Het voorstel van M. Gilisquet wordtin stemmen gelegd en aangenomen met 270 stemmen tegen 109 en 17 onthoudingen. Dc voorzitter legt het volgende voorstel in stem men: Bestaat er reden artikel 56 der Grondwet te herzien, voor wat den cijns der kiesbaarheid voor den Senaat betreft Dit voorstel wordt met toejuichingen door ja beantwoord. Het congres stemt vervolgens met grooten geest drift het princiep van het openbaar, verplicht, we reldlijk en kosteloos onderwijs. Op eene woelige discussie stemt de vergadering met eenparigheid de volgende formuul Lager verplicht onderwijs, openbaar, kosteloos voor den lageren graad, uitsluitelijk wereldlijk in alle graden. Verordening van het werk der kinderen inde mijnen, werkhuizen en fabrieken. Het congres neemt het opstel aan. Het congres neemt ook de herinrichting van het hooger onderwijs. Volstrekte scheiding van Kerken en Staat. Der voorgestelde tekst is aanveerd en men vraagt de onmiddelijke toepassing' van a) De afschaffing der voorrechten aan de bedie naars der eerediensten in zaken van militie: b) De afschaffing der eerbewijzen aan de geeste lijkheid krachtens het dekreet van 29 messidor jaar XII c) De afschaffing van de godsdienstige formuul van den eed n) Algemeene en gelijke toepassing van het prin ciep der verwereldlijking van de kerkhoven e) Herziening van de wetgeving op de kerkfa brieken p) Afschaffing der lasten op de gemeenten en provinciën vallende in zaken van eerediensten; g) De omzetting in Staatsrenten van de onroeren de goederen der kerkfabrieken, ingevolge de wet van 18 germinal jaar X; h) Het afschaffen der stichting van missen i) Het intrekken van de burgerlijke personificatie aan de seminariën en gasthuiskloosters vergund j) Een parlementair enkwest op de doode hand, met het oog om wetgevende maatregelen te nemen om de ontwikkeling ervan te beletten. k) De bestraffing der misbruikte tusscjienkomst van de geestelijkheid in zake van kiezing. In de nammiddagzitting is er beslist: Het congres gaat over tot de bespreking ven ar tikel VI van het programma Gelijkheid van militaire lasten, afschaffing van de loting en van de plaatsvervanging in den zin eerier overeenstemming met onze instellingen en ons nationaal karakter. Er wordt, na eéne verwarde discussie overgegaan tot de stemming van artikel VI. De voorstanders van het behoud der loting zijn ten getalle van vijf. Het artikel zooals het is opgesteld wordt aanvaard. Artikel V, betreffende de hervorming der belas ting, enz., wordt aanvaard. De rechten op het vee. Er wondt een wensch gestemd dat de Senaat de wet-Dumont niet zou aannemen. Werkersqucestie. M. Crocq vraagt dat men de regeling van het werk zou voegen bij de overige arbeidsqusestie. Verscheidene stemmen. Men heeft dat daar zooeven besproken. M. Crocq. Neen, men heeft enkel de regeling van het werk der kinderen gevraagd. Een lid vraagt dat de wet liet minimum der dag- loouen en het maximum der werkuren in de last- kohieren zou bepalen. Dit voorstel wordt verworpen en het artikel wordt aanveerd. Het congres stemt nog na de discussie over de stichting eener verzienings-, pensioen- en invalie- denkas; de burgerlijke verpersoonlijking der vuk- vereenigingen; de gelijkheid der twee nationale talen in net onderwijs en in het bestuur. Volgens de noodwendigheid van elke plaatsgelegenheid. M. Van Ryswyck drukt den wensch uit dat de liberale en progressische gazetten, in het Fransch opgesteld, zich zouden onthouden van bij elke ge legenheid de partij der moedertaal belachelijk te willen maken. De redenaar wordt warm toege juicht. Het artikel IX verplichtende stemming - wordt met eenparigheid gestemd. Er wordt nog een wensch gestemd, om die alge meene kwijtschelding te vragen der veroordeelden vas 1886. Na eene bedanking van M. Paul Janson, wordt het congres gesloten verklaard. Le Peuple (socialist). Velen hadden zoo stellig gemeend, dat de progressistische meerderheid zich zou verklaren ten gunste van liet stemrecht voor alle burgers. De uitslag der stemming heeft bewe zen, hoe erg zij zich hadden misrekend. Le Peuple troost zich verder met het feit dat de herziening van art. 47 is aangenomen en dat aldus de weg tot het algemeen stemrecht is geopend. L'Indépendance beige beoordeelt zeer streng het progressisten congres dat, onder voorwendsel van de eendracht te herstellen, de oneenigheid in de liberale rangen nog zal aanvuren. Te recht doet het blad opmerken dat drie hoofd, mannen van 't congres het zeiven niet eens waren nopens de aan te nemen formule. Ziehier hoe dit blad zich uitdrukt De drie voornaamste leden van de oude uiterste linkerzijde die deel genomen hebben aan de beraad slaging, hebben het schouwspel geleverd van eene zeer kenmerkende oneenigheid op de queeste van het algemeen stemrecht, zooniet voor het grondbe ginsel zelf, aangezien alle drie eene rechtstreeksche en aanmerkelijke deelneming van de werkende klassen aan de kiesbevoegdheid willen, maar over de politieke tactiek bestemd om dit grondbeginsel te doen bovendrijven. M. Paul Janson is voor het kunnen lezen en schrijven onmiddelijk... bij de transactie. M. Victor Arnould, na aan de Kamer van afge vaardigden de drievoudige verdeeling der belangen voorgesteld te hebben, het algemeen stemrecht ver deeld in klassen vaa kiezers, cijnskiezers, bekwaam heid skiezers en werklieden, noemende el keen derde van het parlement, sluit zich aan bij het Antwerp sche formule van den schoolplicht en der werkers- categoriën met de herziening verdaagd na vijftien jaren verplicht onderwijs. Eindelijk M. Emile Fóron, zich bij César De Paepe aansluitende, beveelt algemeen stemrecht aan als middel van bevrediging en offert vastberaden de kiesverzoeriing van bet liberalisme op, om de werkersklassen bij het radicalisme aan te sluiten en aan deze eenig gezag over de beroerde volks- massas terug te bezorgen. L'Indépendance zegt verder dat het congres ge sproten is uit eene schikking van willekeurige en gemaakte afvaardigingen die het alle ernstig gezag benemen. Het congres voegt het blad erbij denkt eene nieuwe richting aan het liberalisme gegeven te hebben; maar het is de richting van den ezel van Buridan die, geplaatst tusschen eenen emmer water en een haverbak, en ze beiden verlangende, noch uit tie eene noch uit de andere drank of voedsel nam. Wij laten hier het oordeel volgen van den Brus- seb'chen correspondent van De Nieuwe Rotterdam- sche Courant'. Men zal getroffen zijn door de armoede van de hier geuite denkbeelden, en door de onverdraag zaamheid welke er op zekere oogenblikken werd aan den dag gelegd. Wie verwacht hadden, uit het debat eenige nieuwe theorie te zien opkomen, of'een nieuw man te zien optreden, zullen wel teleurgesteld zijn. Teleurgesteld in hunne verwachtingen zijn ook de leiders der werkliedenbeweging. Hun orgaan Le Peuplelaat het dan ook niet ontbreken aan scherpe uitvallen tegen het congres. Een opmerkelijk verschijnsel is dat sommige bladen, die zich ter goeder trouw bij het congres hadden aangesloten, uit een geest van verzoening gansch ontgoocheld zijn. De vooruitstrevende Opi nion van Antwerpen zegt dat het kunnen lezen en schrijven het vermomde algemeen stemrecht is. Het genomen besluitvoegt het bladerbij is zeer ongelukkig en wij beschouwen het progres sisten congres als een degensteek in 't water. U Opinion zegt verder dat, liadde het congres de Antwerpsche formule aangenomen, weldra al de liberale instellingen er zich zenden bij aangesloten en de liberale associatie van Antwerpen in dezen zin pogingen zou aangewend hebben bij hare vrien den van Brussel, Luik en Gent. Heden is alle poging van dezen aard onmogelijk geworden, voegt het blad erbij, en dit is de duidelijkste uitslag van her. Congres. Tot slot verklaart, de progressistische: Opinon dat het doel van 't Congres mislukt omdm het eene misgeboorte is. La Nation, het blad van M. Arnould, verklaart heden dat het de gestemde formule van lezen en schrijven niet aanueemt. Welk zonderling congres waarvan de besluiten door zijne eigene voorstanders en inrichters niet worden aangenomen La Fland.ru libérale zegt dat de toepassing van den maatregel, door het congres gestemd, voor onmiddelijk gevolg zou hebben ons land aan de geestelijkheid over- te leveren. Hot blad doet uit schijnen dat de tolken der progressisten het zeiven niet eens zijn over de beteekenis der stemming van het princiep kunnen lezen en schrijven welk het congres in plaats van het art. 47 der Grondwet te willen stellen. Het blad maakt verder eene treffende en beteeke- nisvolle berekening. Men weet dat net congres is bijeengekomen om de herziening der Grondwet te stemmen. Deze herziening is-slechts dan mogelijk wanneer de Kamers eene meerderheid zullen tellen van twee derden die besloten zijn haar te zullen stemmen. Welnu, de formule die op het congres werd aan genomen met 379 stemmen tegen 45 en 19 onthou dingen. Het congres was samengesteld uit 578 leden. De twee derden van 578 maken 384. Zoodat de aangenomene formule der stemmen niet bekomen beeft van de twee derden der afge vaardigden die het Congres samenstelden. La Flandre libérale besluit als volgt: De herzieners roepen te Brussel de afgevaardig den der eenige aanhangers van de herziening sa men. Zij verwijderen al de tegenstrevers beschouwd als geene stem in 't kapitel hebbende, de liberalen de katholieken. j> Zij vormen zich eene zaal. En wanneer er quies- tie is van te stemmen over de nieuwe bepaling, te stellen in de plaats van den tegenwoordigen tekst der Grondwet, vereenigt deze bepaling niet eens de helft der stemmen van de zoo zorgvuldig' uitgeko zene afgevaarden. Onder de leden van het progressistisch congres waren 2 senateurs, 3 vertegenwoordigers, 37 pro vinciale raadsheeren, 11 burgemeesters, 16 schepe nen en 50 gemeenteraadsheeren. Wij vinden ook 69 koophandelaars, 66 advokaten, 61 nijveraars, 48 grondeigenaars, 31 geneesheeren, 29 notarissen, 27 bedienden, 22 werklieden, 16 onderwijzers, 15 ren teniers, 8 ingenieurs, 7 landbouwkundigen, 7 wis sel- en verzekeringsagenten, 4 studenten, 4 dag bladschrijvers, 4 ondernemers. 3 bouwkundigen, 3 bankiers, 3 vrederechters, 3 gepensionneerde offi cieren, 2 landmeters en 1 apotheker. .r-r,i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3