De vingers in de gilet beurs. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Burgerstand West - Nieuwkerke. Het bestuur der Luchtbollen. (Ballons.) VERSCHILL1GE TIJDINGEN. Burgerstand van Poperinghe. PLEZIÜTREIN Zondag 31 Juli 1887. w De genaamde A. Labare, voermansknecht bij A°Latour, is maandag jl. twee vingers zijner linkerhand door zijnen wagen afgesle- "en geweest. De man raapte de twee vingers op en stak ze in de beurs van zijne onder vest. In de helle-Alliance, buiten de Rijsel- poort, heeft hij zijne vingers aan de bazin getoond en dan weer in zijne giletbeurs ge stoken. Te huis gekomen zijnde, is hij bij den heer doktoor gegaan, die hem seffens de noo- dige zorgen toegediend heeft. Labare is op goeden voet van genezing en zal weldra zijn werk kunnen hernemen. De oud-leerlingen van ons stadscollegie, welke hunne studiën voortzetten in de Hoo- gescholen, hebben dit jaar nog eens schoone zegepralen behaalt. Ziehier eenige uitslagen der examens. De heer Ch.Debersaques heeft te Gent, met qroot onderscheidhet eerste doctoraat in genees-, heel- en vroedkunde onderstaan. M Aug. Colon, te Luik, heeft, met groot orderscheid, het tweede examen voor de candidatuur in natuurlijke wetenschappen onderstaan. M. Al. Vandelanoitte heeft te Gent het eerste examen der candidatuur in genees kunde met geluk onderstaan. Onze hartelijke gelukwenschingen aan onze jonge vrienden. van IJperen. Schieting van Maandag Deweerdt Charles Vantholl Henri Masscheleyn Alph. Lesaffre Auguste Ligy Albert Poot Arthur Swekels Léon Bogaert Alphonse Butaye Arthur Boedt Léon Froidure Robert 545 Juli. 5 4 0 3 5 17 2 3 4 4 4 17 1 3 5 5 3 17 5 4 3 4 1 17 5 3 2 4 2 16 4 3 4 1 3 16 3 1 3 3 4 14 4 0 4 3 3 14 3 2 3 4 2 14 2 0 2 5 4 13 4 1 2 2 3 13 van den 22" tot den 29" Juli 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 6. Ovei'lï j den». Joanna Hoornaert, zonder beroep, 56 jaar, echtgenoote van Karei Lapeere, Wate ringstraat. Julius Staessen, scholier, 15 jaar, Meenen- straat. Stefanie Vandermeersch, zonder beroep, 7o jaar, weduwe vanPieter Vuylsteke; Hond- straat, Catharina Liefooghe, zonder beroep, 79 jaar echtgenoote van Jacobus De Graeve, Bol- lingstraat. Jacobus Carpentier, eer-vrederechter, 76 j., weduwaar van Hendrika Vanden Bogaer- de, Recollettenstraat. Kinderen beneden de K .jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk, id. 0. - Nog altijd het Reisje van Ghistel. In het vorig artikel over dit zoo vermake lijk reisje, zegden wij dat Piet, te Ghistel aangekomen, de H. Godlieve niet te huis vond en dat hij onmiddelijk pak en bagagie verzamelde om met de gepatroneerde bende terug te keeren. Piet Legislateur haastte zich Ghistel te verlaten, eigentlijk niet om dat Godlieve gaan wandelen wasmaar meer uit hoofde van het schitterend onthaal, dat Plak Premier van wege zijne zwartge rokte Ghistelsche collega's genoot, toen hij ginder aankwam. Inderdaad, ziehier wat wij in het Weekblad van Oostende, nummer van den 17 Juli laatstleden, vinden: UIT GHISTEL. Dinsdag morgend, kwam een aanzienlijk getal dibben, kwezeltjes, paternosterknab- belaars en maagdekens van alle orders en regels, hier in bedevaart naar Sinte-Gode- lieve. Al die heilige hartjes verkeerden in de i zekerheid dat men hier te Ghistel, in alles van de grootste nauwkeurigheid isen nooit, nooit, nooit iets zou durven zeggen, - dat aan eenen leugen gelijkt, sedert onze lieve gemeente door eene bende van die godzalige kiesknoeiers gefopt wordt. Zij hadden gezien op 't programma, in hunnen parochialen kerkwinkel aangeplakt,^ dat er iederen dag, gedurende de novene, 's mor- gens eene solemneele vertooning ofte misse, i zegeninge enz... om kort te maken, eene kluitenverzameling zcfu plaats hebben om negen ure. Zóó dan waren al onze bidstertjes verza- meld in den Jerosolomitaanschen tempel en wachtten dan met heilige houding en geduld af dat de vertooning zou beginnen; maar vruchteloos: geen der poetsenmakers kwam af. Eindelijk, niet moede van wachten mis- schien maar verwonderd over zoovele vertraging in hunne godvruchtige inzich- ten gebracht, ging een kwezeltje naar de sacristie om te vragen wat er scheelde en wanneer men maar op den theater ging springen, mits negen ure reeds lang verge- -> ten was. Antwoord van Bossuet (1): Er is van- daag niets meer te draaien, wij hebben er -• genoeg vanen dat met een gezicht als een dolle hofhond. Sapriestie! moeten ze kluiten binnenge- paluid hebben om hei alzoo zelve te durven zeggen dat zij er genoeg hebbenGhistel- naars, nu zult gij een leventje gaan krijgen! De nooit verzade slokoppen, uwe afgron- den van geldzucht zijn gevuld! Jongens, jongens, laat het maar droogen, wij zullen toch van die zware belasting ontslagen zijn Dank, dank, Bossuet, voor uw beleefd goed nieuws! Ho! ho, ho. Maar verbeeldt u eens, lezers, die dib- -> bekens waren maar in 't geheel niet kon- ient! Dat was eene omroerte! Ja, om hei- lig schenderij en te vermijden hebben de aanvoerders of kopstukken van de bende onmiddelijk besloten er van door te trekken! Ja, ja. dibbekens, 't is de wereld dat men uwe kluitjes niet gewild heeft en - u wat onzacht heeft zenden wandelen, maar zijt niet bevreesd, 't zal niet blijven duren en men zal elders uwe kluiten nog willen. Gij moet u ten andere nog troosten met het gedacht dat gij niet alleene zijt, die gefopt zijt geweest door de bedriegelijke Ghistelsche programmamakers. Het is wel te zien geweest overjaar Ziet ge nu, beste lezers en vooral goede ouders, dat men niet alleen te Nieuwkerke den spot drijft met Pietje's heilige instellin gen. Naar den anderen kant van Vlaande ren durft men, gelijk hier, geheel zijnen nieuwmodeu hutsepot uitschelden. Daaruit besluiten wij eens te meer hoezeer wij waar heid spraken, telkens wij u op Pietje's boeltje deden klaar zien. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat onze Piet Legislateur van uit zijne kuip ons toeschreeuwt: Zulke meesters, zulke onderdanen! Hewellieve ouders, aanziet Piet en zijn achtergeloop als opvoe ders van uwe kinders: hunne voorbeelden zullen trekken, hunne woorden zullen wek ken. In het artikel, hier hooger uit het Weekblad van Oostende ontleend, zien wij dat de Ghistelnaars de kluiten van onze Nieuwkerksche reizigers niet gewild hebben. Weet ge, lieve lezers, waartoe die kluiten gediend hebben? aan elk kind heeft men een fransch broodje van vijf centiemen en eene schel hesp voor noenmaal gegeven. De helft van de kinders waren, bij hunne terugkomst verwaaid, andere hadden de buikpijn en vele waren reeds van veertien dagen te huis, eer zij een ziertje geëten hadden. Legislateur. Al de dagbladen hebben, in deze laatste t'jden, de proefnemingen doen kennen welke gedaan worden voor het bestieren der lucht bollen. Sommige uitvinders denken de oplos sing er van gevonden te hebben, maar men is er nog niet in gelukt ons bevestigende proefnemingen te geven. De zaak is nochtans belangrijk op verschillende oogpunten. In de krijgskunst b. v. zou de verwezenlijking van dat gedacht zeer nuttig zijn. Ook hebben de officieren-generaal, welke de vragen moe ten opstellen hebben voor de mededingers van den Grooten Internationalen Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid, te Brus sel 1888, deze kwestie niet verwaarloosd. Verscheidene desideratas betreffen het be sturen der luchtbollen. Zoogauw de zaak ruchtbaar was, hebben al de specialisten aan het uitvoerend Comiteit van den Grooten Prijskamp laten weten dat zij hunne uitvin dingen zouden voorstellen. Een van hen, M. J. Radozinsky van Parma, heeft reeds een kapitaal van 80,000 fr. verzameld om boven de tentoonstelling den dienst te doen der bestuurbare luchtbollen. M. Welker, van Berlijn, zal belast worden met de instellin gen voor den dienst welke de luchtbollen betreft. De kosten hiervan beloopen 650,000 fr.. M. Toulet zal, inden naam van eenige luchtreizigers, proefnemingen wagen om het nut van zekere uitvindingen te bewijzen. Er zijn vele andere aanvragen in dien aard gedaan. De Groote Internationale Prijskamp is nu reeds de aangeduide plaats van samen komst voor de luchtreizigers om over de waarde der nieuwe uitvindingen te oordeelen. Het is stellig dat er zich geene betere gele genheid kon voordoen om over die kwestie te beslissen, dan die welke de luchtreizigers nu aangeboden wordt en zij aanvaarden den Grooten Internationalen Prijskamp. De uitdagingen welke de luchtreizigers elkander zullen doen, zijn niet minder be langrijk voor de nieuwsgierigheid der me nigte dan voor de toepassing der luchtreis kunst. Zooals men weet, is de burgerwacht gewapend met Comblaingeweren. Het gou vernement beschikt echter slechts over 30,000 wapens van dien aard en heeft er nu geene meer voor de burgerwachten, in den laatsten tijd in werkelijken dienst gesteld. Om in dat gebrek te voorzien, heeft de mi nister van oorlog er in toegestemd voorloopig duizend Albinigeweren van het leger af te te staan, om de burgerwachten van Gee- raadsbergen, Ronse, Eecloo.enz. te wapenen. Vermoord. Maandag laatst heeft P. Stragier boerenzoon oud 19 jaren, te Ouc- kene. eene verraderlijke messteek in de richting van het hart toegebracht aan J. Fortie oud 35 jaren, vader van 5 kinderen. Het ongelukkig slachtoffer deed nog eeni ge schreden en viel dood De jonge moordenaar werd aangehouden en naar het celgevang van IJperen overge bracht. Het parket dezer stad is Dinsdag namid dag ter plaats der misdaad geweest Vakantiereizen. L'Excursion kon digt ons zijne, aantrekkelijke reizen aan der maand Augusti. Den 12 Augusti heeft het algemeen ver trek plaats naar Zwitserland, waarvan men het schoonste gedeelte zal bezoeken deRigi, de St-Gothard, Interlaken, Berne, Freiburg, Geneve, de Mont-Blanc, enz. De voorwaarden zijn bijzonderlijk voor- deelig; 8 dagen, 160 fr 11 dagen: 225 fr.; 14 dagen: 320 fr. Op dezelfde datum, reis naar Engadine en de italiaansche meeren: 350 fr. Den 18 Augusti, reis naar Londen en omstreken, de grootste bijval van M. Ch. Parmentier, alle kosten inbegrepen voor 8 dagen, in eerste klas, 250. Den 12 en 27 Augusti, allerschoonste rei zen naar Schotland, te beginnen van 420 fr. voor 12 dagen. Verders, kleine aangename reizen van slechts eenige dagen, in Belgie, de oevers der Maas, naar Dinant, Spa, Grotte van Han, naar het Groot-Hertogdom Luxemburg, naar Trier, in Holland, de Rhijnoevers en de Moe- sel, van af 55 fr. Eindelijk de reis naar de Pyrenëen, Nor- mandië, Bretagne, Oostenrijk, Berlijn, Con- stantinopel en Athene. De personen die kosteloos de programmas dezer reizen willen bekomen, gelieven er de aanvraag van te doen aan M. Ch. Parmen tier, bestuurder der Excursion, 109, Bou levard Anspach, Brussel. van den 1 tot den 21 Juli 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 9. - Vrouwelijk id. 8. Iluvvelij ken. Depuydt, Renatus-Cornelius, 27 jaar, dienst bode, en Clabau, Emma-Cornelia, 19 jaar, werkster. Declercq, Henricus-Augustinus, 28 jaar, bijzonderen te Watou, en Benaut, Eugenia Cecilia, 17 jaar, bijzondere. Samyn, Theophilus-Cornelius, 24 j., dienst bode, en Bailleul, Maria-Ludovica, 19 j. weefster te Boeschepe. Matthys, Jéröme-Séraphiu-Edmond, 27 jaar, muziekmeester te Rousselare, en Debaene Irma-Maria-Ludovica, 23 jaar, bijzondere. Staelen, Henricus-Ferdinandus, 20 jaar, bak ker, en Labaere, Lucia-Stephania, 26 j., bijzondere. Boudry, Camillus-Hector, 31 jaar, schilder, en Lebbe, Mathilda-Cornelia, 25 j bijz. Denut, Antonius-Leopoldus, 24 jaar, latten- splijter, en Roose, Eulalia-Cornelia, 33 j., bijzondere. Godart, Alphonsius-Cornelius, 25 jman denmaker, en Hauspie, Eugenia-Sophia, 22 jaar, werkster. Overlijden» Rappelet, Ludovica-Cornelia, 11 jaar. Weens, Amelia-Cornelia, 55 jaar, ongehuwd, kantwerkster. Botté, Joannes-Bapt., 88, j., zonder beroep, weduwaar van Carton, Josepha-Catharina, Yanspranghe Renatus Cornelius, 26 jaar, werkman, ongehuwd. Gossaert Barbara Cecilia, 75 j. zonder beroep weduwe van Gadt Franciscus Cornelius. Delbaere Achillus Cornelius, 37 j. zonder be roep, ongehuwd, Gruwez Fidelis Amatus, 49 j, schoenmakers gast, ongehuwd. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk, 3. Naamlooze Maatschappij der Uzerwegen van West- Vlaanderen. voor OOSTENDE. Gaan. Hazabrouck vertrek 6 u. 55 's morg. Caestre 7 05 Godewaersvelde 7 18 fr. u. Abeele 7 45 belg. u. Poperinghe 7 55 IJperen 8 15 Rousselare 8 55 Oostende aankomst 9 54 Keeren. Oostende vertrek 7 u. 15 's avonds. Rousselare aankomst 8 18 IJperen 8 55 Poperinghe 9 13 Abeele 9 23 belg. uur. Godewaersvelde 9 28 fr. uur. Caestre 9 - 50 Hazebrouck 10 00 Prijzen der plaatsen. Gaan en keeren cd ts a a h S" 3. 2 3 S3 I tsa tel 25 Imprimerie de CHARLES DEWEERDT, rue de Lille, 59, Ypres. Sous presse s Manuel pr*»ticjiie DE L'OFFICIER, DU SOUS-OFFICIER ET DU CAPORAL des Gardes Giviques. Sommaire de 1882: Tableaux synop- tiques de l'école de compagnie et notes sur la discipline; la loi sur la Garde civique la repression des émeutes, grèves, troubles, désordres, etc.; la guerre des rues; le service des gardes, des patrouilles, et das honneurs a rendre. Sommaire de 1887 Avant propos. Définitions de termes militaires. Tableaux synoptiques de l'école de compagnie. Dé filé. Maniement du sabre des officiers. Port du sabre. Salut du sabre. Port et salut du drapeau. Généralités sur les ti railleurs. Prescriptions pour le tirailleur au combat. Notes sur la discipline. Loi sur la garde civique. La repression des émeutes, grèves, troubles, désordres, (aussi complet que possible avec des con- sidérations et instructions, suggérées par l'expérience acquise en 1886 et 1887). La guerre des rues. Le service de garnison. Gardesrondes, patrouilles,'; devoirs des commandants, des caporaux de consigne et de pose, devoirs des sen tineliesTableaux des honneurs a rendre en vertu de Mesidor an XII. Composition des escortes d'honneur, etc. Prix: Fr. l-££0. (1) Bossuet is zonder twijfel de deken of pastoor van Ghistel. 1® kl. 2® kl. 3® kl. Van Hazebrouck, Caestre en Godewaersvelde G,50 5,00 3,50 Van Abeele en Poperinghe 6,00 4,50 3,00 Van IJperen 5,00 4,00 2,50 Van Rousselare 3,40 2,50 1,70 O SJ O 1 fis O SS S" 5. 5- CR 2 2 Cfl 2L w to N— to oi tO 1 O O O O O O rf*. O to Ti OO Oi Ol O O O O co to <1 ÜT CO O O rf* O O CJt 1 O O O O O O O 1 tO H—1 O* OO Oï Zjl e— 0 O O O O* Tj 01 O O O 25 3 w tSJ •o 3 t— co O ff OO OO to co OO oo £3 M «H

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3