K STADSNIEUWS. De IJpersche feesten. Het uitstapje der Pompiers. Muziekfeest van 28n dezer. Bericht. Engelschen Biljard. Prijskamp voor Blinde Vinken. Opening der Jacht. Burgerstand Bericht. zij die noch familie, noch hinders ie kweeken hebbeD, doen de concurrencie aan den werkman, aan den kleinen burger. Niet waar dat zij den werkman tocl) zoo genegen zijn? In uwe congregatiën verkoopt gij bier en gij laat de kinders voor geld spelen En met het geld dat de werklieden storten, die deel maken van congregretiën, doet gij missen lezen en de profijten die gij aan uw bier hebt gaan in de zwarte kas Ja, gij bemint den werkman (met woorden) om hem te beter te pluimen en hem UIT TE BUITEN Het Journal d' Ypres kondigt ons aan dat de accijnsenrechten op den tabak voor dit jaar van 25 ten honderd zullen verminderd worden, indien de oogst door de langdurige droogte te slecht wierd. Daarop begint onze confrater laus te zingen van onze uitmunten de representanten, en in het bijzonder van den Eerweerden P. Struye. Wij ook vinden dat het heel wei is van de rechten te verminderen in de omstandigheden die wij beleven; maar waarom zijn die ver minderingen slechts tijdelijk, toen in 1884 de heeren Struye en Colaert alom gingen verkondigen dat de accijnsenrechten gansch gingen afgeschaft worden? Het was de schuld der liberalen, zeiden ze, dat de rechten zoo hoog waren, en het ministerie der prospé- rité nationale - (helaas!) ging ze seffens ver minderen! De boeren geloofden het. Ja, zij geloofden het zoo wel, dat menigeen dit jaar geenen tabak plantte, zich zeggende: - bah, waarom nu rechten betalen, toen toekomen dejaar alles zal afgeschaft worden? En de boeren wachtten en bleven wachten! want de pastoorkens hebben dorst, en de kloosterlingen moet men vetmesten, en in de vrije K.K. scholen moet men broerkens en poesters staan houden Er zijn nogal andere dingen, waarop wij sedert lang staan wachten. Onder andere, sprak men in den lijd... wel 't is zoo lang geleden, van zekeren vaart van IJ peren naar Comen. Gij hebt daarvan nog wel hooren spreken, niet waar, lezers? Het oud liberaal ministerie had er hand aan geslegen, ofschoon wij alleenlijk door kaloten in de Kamers vertegenwoordigd waren; alles ging langzamerhand, doch zekerlijk vooruit. Maar de heer Rolin-Jacquemyns werd om vergeworpen, en de kaloten werden almach tig; de grrrroote minister de Moreau nam de zaak in handen en... alles bleef slaken ofwel men vulde den vaart. Wel is waar, MColaert sprak twee of drie keeren over de kwestie in de Kamer der volksvertegenwoordigers. Maar ziet, terzelf der tijde dat Mons Colaert den minister interpelleerde, kondigden de ijpersche bladen aan dat dezelfde heer Colaert bemoeid was in eene zaak van aankoop van gronden noodig tot het voltooien van den vaart. M. Colaert wist dus dat hij niets kon bekomen met zijne vraag, en ons dunkt dat, in plaats van te Brussel te gaan peroreeren, en poeier in de oogen te werpen, hij veel beter had gedaan zich met bovengemelden aankoop bezig te houden en de zaak hem op gelegd zoohaast mogelijk klaar te trekken. Nog iets waarvan wij niet meer hooren spreken, 't is de tram op Veurne! Onze stad van IJperen stemde voor dit zoo nuttig werk eene groote som, bij de acht duizend franken's jaars, gelooven wij. Het overige, zoo wat als vijf duizend franken moest gestort worden door klerikale dorpen, wiens grondgebied de tram zal bedienen. Na lang schrijven en wrijven, werden die som men gestemd en sinds dien... heweï sinds dien... doet men niets! Men verzekert ons dat de plans nog niet opgemaakt zijn! dat de stad IJperen nog niet weet waar de statie van den tram zal zijn dat zij niet weet of de tram voorbij onze Markt' zal rijden! Niemand weet iets en kan niets weten! En onze kalote senator volksvertegen woordiger en provinciale raadsleden staan stom! zij roeren niet en bekommeren zich om de belangen onzer kooplieden als een visch om een okkernoot Het gedrag van onze kalote kopstukken toont ons eens te meer dat zij voor eenig doel hebben de belangen der pastoors en kloosters te bezorgen. Ook is het met reden dat Paus Leo XIII aan baron Surmont het kruis van Pius gezonden heeft: gelijk het Journal d' Ypres zegt, M. Surmont heeft zijn kruis verdient voor de overgroote dien sten die hij aan Kerk en Geestelijkheid bewezen heeft! Nu, lezers, overweegt! 't Is al schoon van baron Surmont com mandeur van de orde van Pius genoemd te hebben, maar wat er nog schooner is, 't is de orde van Gregorius-de-Groote toegezonden aan Druon-Pantaléon Spillebout, de voorzit ter van den ijperschen K. K. Het is onmogelijk de verbaasdheid van de IJperlingen te beschrijven, toen het Vuilblad aankondigde dat de oude vrijmetselaar, de oude vrijdenker Spillebout door den Paus gedecoreerd was geweest. En zeggen dat diezelfde door den Paus gedecoreerde afvallige over eenige jaren zich zoodanig antikatholiek toonde dat de heer Alf. Vandenpeereboom zelf hem zegde: Gij gaat te verre. Waarlijk, de Paus zal wellicht decoraties zenden aan degonne die in den tijd centen gaven aan de jongens om ze om ter meest te doen vloeken Ah! het is wel waar het spreekwoord, dat zegt: Bij de kaloten is alles, alles, weet het wel, Is alles maar komediespel I De IJpersche feeste is voorbij, voor wat de eigenlijke kermis aangaat. Die kermis was wel, vooral als men nagaat wat slechten tijd wij beleven. Op zondag, 7" Oogst begonnen de feestver- makelijkheden van alle slach, die niet zul len eindigen voor half september. Allen heb ben wel gelukt. Het feestje voor de vinkeniers op 't minneplein opende de reeks en het heeft waarlijk, hoewel vroeg in den morgen veel nieuwsgierigen uitgelokt. Dan hadden wij op dezelfden dag nog de prijskampen van stalenboogschutters en gaai bolders die ook tal van vreemdelingen stedewaarts gebracht hebben. Maar het pareltje van den eersten zondag was de chineesche cijbelschieting (viervogel) voor de gewapende korpse.i van 't land en den vreemde. Reeds van in den voormiddag doortrokken verscheidene korpsen, in prach tige kleeding onze straten. De heeren officie ren en onder-officieren en de halve Batterij- artillerij wedijverden met onze Pompiers om van al die vreemden een gul en broederlijk onthaal te verzekeren. Dat heeft op de ver- schillige korpsen die hier gekomen zijn den besten indruk teweeggebracht en allen zullen het onthaal dat hun te IJperen te beurt, ge vallen is, nog lang en met genoegen herden- ken. De artilleurs van Oostende zijn zelfs zoo diep aangedaan geweest door dat goed ont haal dat zij niet hebben kunnen nalaten in hunne plaatselijke weekbladen te spreken over het zoet genoegen dat zij te IJperen ge smaakt hebben en over het gul en vriendelijk onthaal dat hun te beurt viel van wege hun ne IJpersche wapenbroeders. Deze hebben niet geaarzeld de Oostendena- ren met luister aan de statie af te halen en zich ter hunner beschikking te stellen om lien al de merkwaardigheden der stad te laten zien. Een dankwoord aan hen allen, die zich zoo bereidwillig ten dienste der uitgenoodig- de vreemdelingen gehouden hebben. 'S middags vormde de stoet zich op het kazernplein bij de statie en doortrok eenige onzer bijzonderste straten om zich naar het stadhuis te begeven waar hij voor de heeren leden der feestkommissie defileerde. Die stoet was lang en prachtig en onder de tallooze samengengescholde volksmassa, die zich langs de straten opeenperste, hoorde men niets dan ho! ha! wat schoone stoet! en dergelijke uitroepingen. 's Namiddags was er veel volk in alle wij ken der stad en overal ook was er nering en dat zelfs tot laat in den avond. De volgende dagen grepen de volksverma kelijkheden plaats in al de overige wijken der stad. Die ook genoten bijval, en lokten tal van liefhebbers en wandelaars herwaarts. Gij ziet dus dat onze kermis niet mislukt is, en nog is zij niet ten einde. Morgen zondag hebben wij nog eene reeks feesten aan de Kruisstraat, die ook wel volk zullen aan lokken. j En zondag 28 dezer dan! ons muziekfeest, 1 dat moest en ging mislukken, zoo wilden het de kaloten. zal'opperbest lukken. Het zal schitterend en luisterlijk zijn, en IJperen zal weinig zulke feesten binnen zijne muren gezien hebben, tot spijt van wien 't benijt. Ons Pompiersmuziek heeft Zondag 11. deel genomen aan het Festival van Robaais, voor hetwelk 168 maatschappijen ingeschreven waren. België was talrijk vertegenwoordigd, vooral door Gent, Leuven, Doornijk en Ber gen. Ons muziek heeft eene bronzen herin- nerings medaalje ontvangen en een gouden eermetaal voor de schoonste krijgskleedij - onder de buitenlandsche korpsen. Wij mogen getuigen dat onze stadsgenoo- ten te Robaais zeer wel ontvangen zijn ge worden: zij hadden de eereplaats in den stoet, als buitenlandsche maatschappij; en zij heb ben ook het eerst mogen spelen op de kiosk der groote markt, waar zij door duizende toehoorders dapper toegejuicht werden. Des avonds waren er honderden IJperlin gen aan den laatsten trein om onze Pompiers af te halen en toe te juichen. De menigte vergezelde verheugd onze muziekanten, die eenen pas-redoublé uitvoerden, toen er eensklaps op den hoek der Tempel- en Boter- straat,vier maal geschuifeld werd. Die scheu- veltrek was het werk van eenen minderjari gen melkbaard, die op den arm leunde van eenen langen, zeer langen klerikalen koop man in kruisbeelden en Onze Lievevrouwen. Merken wij echter op, dat de lafaard maar dorst fluiten toen de Pompiers reeds een honderdtal stappen verwijderd waren; doch de heer bevelhebber van het korps kwam op zijne stappen terug om den dader op te zoe ken en heeft eene klacht bij de politie inge diend. Dat een straatlooper fluito, niemand zal er acht op slaan, maar schuifelen, wanneer een liberaal muziek triomfantelijk voorbij trekt, door een opgetogen publiek vergezeld, is zeker wel een klerikale kanaaljetrek. Een eerlijk man kan zulk scliurkerijtje niet anders bestempelen Ons dunkens, zijn de klerikalen zeer flui- tens gezind. Nochtans waren zij de Boter- straat wat verder opgegaan, ze zouden er een atelier gezien hebben, waar er korte lings dingen gebeurd zijn, die verdienden uitgeschuifeld te worden door alle eerlijke menschen. Volgens men ons meldt, zouden reeds 42 maatschappijen voor ons festival inge schreven zijn. Dit getal is nog al wel voor IJperen, daar men voor het festival van Brugge hemel en aarde heeft moeten verroe ren, om 53 schamele boerenmuzie'kjes bijeen te krijgenEn nochtans hadden de papen, door gansch Vlaanderland, hunnen invloed en drukking uitgeoefend ten voordeele der Leliaertsfeesten Wij vinden het getal der deelnemende maatschappijen bijzonderlijk voldoende,wan neer wij op het volgende acht geven a) 't Is wat laat op 't seizoen om feestjes in te richten, want de spaarpotjes geraken ledig en in dezen slechten tijd hoeft men daar rekening van te houden b) De IJpersche klerikalen hebben al ge daan wat mogelijk was om het welgelukken van ons muziekfeest te dwarsboomen.Overal, waar zij op de kleine maatschappijen van den buiten eenige macht hadden, hebben zij de zelve doen gelden, om het ontworpen feest te doen fiasco maken. Geen enkel klerikaal muziek heeft zich laten inschrijven, en wij roepen wel de aandacht der neringdoeners op dit feital het geld, dat hier op 28" aan staande door de vreemdelingen in de stad zal verteerd worden, zal van de liberalen komen. c) Eindelijk behoort men te wijzen op het groot getal feesten, die voor den 28° Augus tus in andere steden ingericht zijn, en dus voor de onze (zeo niet eene konkurrentië) ten minste wat aftrek zullen veroorzaken. Zoo is het, op dien zelfden dag, gemeentefeest en groote schieting te Hazebroeck, groote wed rennen te Oostende, de vermaarde paarden- loopen te Wareghem, internationaal festival te Schaerbeek, enz. Zooals men ziet, is liet zoo een beetje overal feest, en de vreemdelin gen kunnen nochtans niet overal gaan kijken Onder de deelnemende maatschappijen noemen wij de Groene Jagers van Brugge en Gent, en misschien ook deze van Doornijk, de Kulders (weeskinderen) van Gent, de Philharmonie van Poperinglie, enz. Deze laatste zal waarschijnelijk rond 7 ure 's avonds, op de kiosk der Groote Markt spe len. Wij hebben reeds eene voorloopige uit voering gehoord der twee stukken, en wij mogen het onzen lezers verzekeren, het zal der moeite waard zijn voor de muzieklief hebbers. Fakkeldans, nr 3, van Meyerbeer en Spaansche Fantazia, door De Merssman, zijn inderdaad twee stukken waar kruim in steekt, 't Eerste is eene der schoonste, maar der moeilijkste scheppingen van den ger- maanschen Maestro, terwijl het tweede, welk men niet verwarren mag met de Spaansche Fantazia van Gevaert, den knappen bestuurder der Philharmonie toe laten zal, ons een staaltje zijner kunde te geven. Dat de IJperlingen hunnen wakkeren stad genoot driftig zullen toejuichen, hoeft nauwe lijks gezegd. Indien daarbij het volksbal goed kan luk ken, hetgeen wij hopen en wenschen dan zullen de onpartijdige IJperlingen moe ten getuigen, dat het de liberalen zijn, die volk en nering in de stad trekken; terwijl de kaloten inwendig razen en ons een welge meend mislukken toewenschen, tot hun eigen nadeel en vooral tot nadeel hunner medeburgers! Job. Ter gelegenheid van het festival van 28 Augustus zal een bijzondere trein uit Kort- rijk naar IJperen vertrekken, ten 1 ure des namiddags. De reizigers voor Komen, Meenen, We- velghem en Kortrijk zullen uit IJperen kun nen vertrekken ten 11 ure 's avonds. UITSLAG van den internationalen prijskamp op den engelschen biljard, uitge schreven door de vereenigde maatschappijen dezer stad, met de welwillende medehulp van het stadsbestuur. 173 medekampers. 1* prijsDeriemacker P.,van Rijsel, 70 fr. 2® Vanderheyde Edw., id. 60» 3® Seghers Polydore, id. 50» 4® Dolfen, van IJperen, 40» 5* Siroux Hendrik, van IJperen, 30 6e Calonne Hendrik, van Rijsel, 25 7" Lison Adolf, id. 23 8® Robaeys, van IJperen, 20 9® Vandenbossche C., van Rijsel, 17 10' Decauwer Paul, id. 15 lle Clarisse Antoon, id. 12 12® D'haeyer, van IJperen, 10 13® Depoorter Lod.,vanRoubaix, 7» 14e Vandenbossche L., van Rijsel, 5» 15® Delfosse Jeroom, id. 4 16® Vancampo Frans,van IJperen, 2 Het eermetaal voor de maatschappij van den vreemde die het meeste getal spelers op leverde, werd behaald door Les Enfants de Sx Roch, van Rijsel. Het eermetaal voor de verstkomende maat schappij werd behaald, in verdeeling, door Les Francs Joueurs van Marcq-en-Baroeul, en door Les Amis Réunis van Fives bij Rijsel. Het eermetaal voor de maatschappij van het land die het meeste getal spelers ople verde, werd behaald doorDe Onvermoei bare Vrienden,gevestigd in het Locomotief, te IJperen. UITSLAG van den Prijskamp van 7 Augusti 1887. le prijsHaelewinde met 842. 2° Rumbeke met 736. 3® Poperinghe met 680. 4® Heule met 592. 5® Rumbeke met 576. 6® Langemark met 463. 7® Belle met 359. 8e IJperen met 230. Prijs van verstkomende uit Belgie: Heule. Prijs van verstkomende uit Frankrijk. Rijsel. Prijs voor het meeste getalRijsel. Bij ministeriëel besluit van 13 Augusti is de openingader jacht vastgesteld op de vol gende tijdstippen, te weten: Op 27 Augusti in de provinciën Antwerpen, Brabant,West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen, Limburg, en voor de gedeelten der provin ciën Henegouwen, Luik en Namen gelegen op den linkeren oever der Samber en der Maas. Op 3 September in de provincie Luxem burg en in de gedeelten der provinciën He negouwen, Luik en Namen, gelegen tusscken de Samber en de Maas en op den rechter oever der Maas. Door gebrek aan plaats vinden wij ons verplicht artikels uit IJperen, Kemmel en Nieuwkerke voor acht dagen te verschuiven. van den 5n tot den 19" Augustus 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 12. Vrouwelijk id. 4. Hu wel lj ken. Honoratus Lamaire, daglooner, en Maria Vieren, dagloonster. Ludovicus Beun, kasseier, en Celina Ver- heyde, kantwerkster. Augustinus Witterbecq, schaliedekker, en Octavia Carnier, kantwerkster. Juliaan Devos, ticheldekker, en Eudoxia Coflyn, kantwerkster. Emiel Gadeyne, ticheldekker, en Marie Knockaert, naaister. Alfons Declercq, metser, en Florentina Le- bon, kantwerkster. Hendrik Dauchy, dienstknecht, en Eugenia Gadeyne, kantwerkster. Karei Doolaeghe, schilder, en Louisa Tour- louse, kantwerkster. Arthur Vermast, onderwijzer, en Marie Don- deyne, onderwijzeres. Karei Vanraes, geneesheer, en Hermina Liégeois, modewerkster. O verlij den». Virginie Gouwy, naaister, 67 jaar, echtge- noote van Pieter Vermeulen, Meenenstr. Maria Bekaert, zonder beroep, 60 jaar, on gehuwd, Bollingstraat. Hortencia Delecourt, kloosterlinge, 61 jaar, St Jacobstraat. Maria Debruyne, dienstmeid, 72 jaar, wedu we van Eugeen Buseyne, Sterrestraat. Theresia Moniez, zonder beroep, 79 jaar, weduwe van Pieter Gullinckx, St Jans- hospitaalstraat. Hinderen beneden de T jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk, id. 2. De verkooping der okkernooten groei ende langs stadswandelingen is vastgesteld op Donderdag 25 dezer, ten 9 ure 's morgens, in het Stadhuis. II Hf' -

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2