FEESTEN Volksfeesten lil a Opstand der Visschers te Oostende, Kermis van West-Nieuwkerke. YERSCHÏLLÏGE TIJDINGEN. TE BEKOMEN EN VENTE Gemeente Kemmel. en VERMAKELIJKHEDEN op Maandag 4 September 1887 en VERMAKELIJKHEDEN Op Zondag li September 1887, den smaken in berijming van wetenschap- pelijke geschriften, dat er bij hen liberalen zin gevonden werd tot aanmoediging eener didaktische school, die wetenschap en zeden vooral onder den derden stand zocht te verspreiden, was een heugelijk verschijnsel van 't laatst der 13° eeuw, toen de Landsbeeren zich voor 't eerst om 't heil hunner niet adellijke onderdanen begonnen te bekommeren Hier volgt eene beteekenisvolle getuigenis op bladz. 120 van 't zelfde werk Eene scherpe deinarkatielijn moet lus- schen het streven der Parijsche hooge- school en Maerlants popularizeering der wetenschap getrokken worden. 7 Was den laatsten te doenom kennis en goede zeden te bevorderen van daar zijne voortdurende kritiek tegen het leven van adel en geestelijkheid. 'En deze kritiek v berokkende hem vele vijanden te sterker verbitterdnaarmate de koene zeden- gisper de waarheid luider had uitge- sproken. Hiermede staat een feit in verband, dat Dr W. J. A Jonckbloet vertelt in zijne Geschiedenis der middennederlandsche dichtkunstIIP deel, bladz. 70 In een engelsch handschrift van 't begin der vijf tiende eeuw, zou te lezen zijn dat eertijds een Nederlander, Jacob Van Maerlant genaamd, den bijbel vertaald hebbende, daar over uyt grooten haat van sommi- ghe, aangeklaagd zynde, bevel kreeg zich voor den Paus te verantwoorden en syn boek aan een ondersoek te onderwerpen, welke eindelijk voor seer goedt gekeurt en hem wederom ter hande gestelt is tot verbaastheit syner vyanden. Alberdingk Tbym aanvaardt ook dit feit. 't Is de Bestiaris of Der Nuturen Bloeme die vooral vele moralizatiën en bizondere zedengisping van adel en geestelijkheid bevat. (Jan ten Brink, bl. 122;. Dezelfde noordnederlandsche letterkundige zegt op bl. 123) dat in den Rijmbijbel, het verhaal der bijbelsche en historische ge- beurtenissen wordt afgewisseld met zeden- gispingen tegen de geestelijkheid, even hef- tig als in den Bestiaris. De opinie van 't Nieuwsblad over Van Maerlant, in de veronderstelling dat het den ouden dichter nader dan bij name kende, moet erg gewijzigd zijn. Ziehier een staal tje zijner poëzie, uit Den Lande van Over- See waarin geestelijkheid en kerk hun gierigheid en gehechtheid aan zinsgenot, worden gegeeseld (Uit Heremans bl. 15. Verzen 101 tot 117). Men leze nog het volgende (Uit Heremans, bl. 17. verzen 140 tot 156). Indien het Nieuwsblad mogelijks niet klaar zage in deze verzen, hoeft het zulks maar te zeggenmen zal ze voor hem in meer verstaanbare taal overbrengen, vooral om zijnen diepgeleerden letterkundige en geschiedschrijver, Mijnheer T. Pot-Breker te overtuigen. Mijns inziens, heb ik bewezen dat mijn vriend L. wel de geschiedenis getrouw vol de en zich geene platte vervalschinge der geschiedenisse toeliet. Zal het Nieuwsblad nu eerlijk genoeg zijn, om, ofwel mijnschrij- ven te weerleggen, ofwel te bekennen dat het L. lasterde enzijneeigene lezers bedroog? Ik wacht. S. Wij stellen vast dat de tooneelwerken van onzen ouden medewerker aan deKunstbode, den heer De Quéker, veel bijval krijgen. Zijn blijspel In de Val, werd eerst 11 maal vertoond te Brussel, en gedurende dezen zomer, op 17 April, door de Maatschappij Genoegen zij ons Doel van Antwerpen; op 17 en 18 April, door Taal en Kunst van Borgerhout; op 19 en 20 Maart door Als ik kan van Maaseik; op 2" en 3" Juli, door de Vriendenkring van Kessenich; op 15 Oogst, door Vreugd en Deugd te Lokeren; op 16 Oogst door de Olijftak te Antwerpen. Dit zoo luimig stukje zal dezen winter ze ker veel opvoeringen beleven, en namelijk te IJperen door onze Vlaamsche Ster. Zijn stuk Eigen Keuze werd dit jaar te Brussel en te Maaseik gespeeld. Zijn drama Piétrina zal in de maand No vember op deKoninklij ke Vlaamsche Schou w- burg te Brussel liet voetlicht zien. De Maatschappij De Genie, te Antwerpen, voerde zijn Schapekop op; te Hasselt moet de comédie Te Romanesk van denzelfden schrijver door de Ware Vrienden gespeeld worden, terwijl Vermaak en Verbroede ring te Diest met zijn Zwarte Beer optreedt. Dat is al ruim veel bijval voor een seizoen, en wij wenschen den schrijver er veel geluk mede. K. 23" en 24" dezer. I. Oorzaken. De Oostendsche vis schers hebben in de Noordzee de vrijheid niet te visschen waar zij willen. De Engelsche en Hollandsche visschers hebben streken, waar zij bevoorrecht zijn juist daar waar de visch het meest overvloedig is. De vreem de visschers mogen daarenboven, zonder rechten te betalen, hunnen visch te Oostende komen verkoopen. Men verstaat dat alzoo de Oostendsche visschers veel ten achteren staan in hun eigen land. Onmiddelike oorzaak. Een reeder, M. Dossaer en C" (gebroeders), deed zelf scheepjes visch van Bologne komen en zoo daalde de prijs ongelooflik. De Oostendsche visschers wilden zulks be letten en wierpen den visch der vreemden in 't ronde. II. Daden. De burgerwacht werd den 23" opgeroepen om met de gendarms de rust te herstellen. Men zegt dat M. Dossaer doorzijn venster van het bureel der visch mink zou geschoten hebben, van dat oogenblik af was het eene ware revolutie. De gendarms waren verplicht te schieten. Onder de getroffenen bleven er dooden. Den 24" ging het erger. Het huis van M. Dossaer werd omsingeld, de burgerwacht uitgejouwd en met steenen bestormd. Op de kaai en bij de mink ging het even slecht. De vissehers waren in onzeggelijke woede. Het leger werd bij de gendarmen gevoegd, maar reeds had de artillerie der burger wacht verscheidene dooden en een aantal ge kwetsten gemaakt. Sabels, geweeren, baïonnetten enz. kwamen in het werk. Twee escadrons ruiterij werden uit Brugge gezonden. Den 25, heden is alles betrekkelik stil. Al de straten van het visscherskwartier zijn afgezet. Men mag er met niet meer dan met 5 personen gezien worden Men vreest sterk dat, zoohaast de sloepen der afwezige visschers zullen inkomen, er zware rampen zullen te betreuren zijn.— En moest het leger weggaan: 't zou erg zijn! Op de plage. Alles is hier in vreugd en pracht. Men zou zeggen dat men er niets weet van 'c gebeurde langs den anderen kant der stad. XX. Feesten en vermakelijkheden, ingericht ter gelegenheid van de kermis door de achtbare leden van de confrérie van het H. Herle, der congregatie, der patronage en van den K. K. (cercle), onder de bescherming van de H. Maria en onder het zalige voorzitterschap van den zielenherder Piet Vervoet. Aan alle Christenen zaligheid en zegen Gezien het den christene menschen zie- lenverderfelijk is de spelen bij te wonen, gegeven door een Geuzen gemeentebestuur. Gezien voornaamde feestelijkheden niet zullen geschieden met de approbatie van den Heiligen Stoel en onder de vrijwaring van koes van Brugge, Wij hebben besloten en besluiten Art. I. Eene bijzondere commissie, sa mengesteld uit leden gekozen tusschen de verdienstelijkste onzer H. Sociëteiten, wordt gelast met het uitwerken van een program ma van feestelijkheden. Art. II. Die commissie zal ook de voor waarden vaststellen opwelke men aan die feesten kan deel nemen. Gezien en goedgekeurd in algemeene ver gadering. (Get.) Piet Devoir Electoral. Programma Zondag Om 11 ure, groot concert, der Meeting'in- sten muziekmaatschappij onder de geleer de leiding van Piet Vermalekadiet. 1° L'opération du S' Esprit, fantaisie pour flüte par Rieskedie. 2° Petite Marie, je t'en supplie, polka pour piston par Accroche-Nonnettes. Om 3 ure, groot festival, waaraan zullen deelnemen de hiervolgende maatschappijen 1° De fluitzetters van Nieuwkerke. 2° De broekdoeners van de Clytte. 3° De vliegende zandspringers van den Hooikorf. 4° De pij pegaal voerders van Westoutre. 5° Les amis de Cassagnac zullen bet ïnar- che funèbre aanheffen voor de slachtoffers van verleden jaar. Eene omhaling zal gedu rende de uitvoering gedaan worden om hun een standbeeld op te richten. Maandag. Om 2 ure namiddag, Nonneloopen, van aan 't Haze-kasteel tot op de hoogte van het klooster (Avenue du Seau). le prijs: Een kus van Vervoet en een pa ternoster. 2e prijs: Een kus van Vent-d'Ane, 3® prijs: 100 dagen aflaat en een splinter nieuw schapelier. Om 4 ure, Ringsleking bij de Nonnen. Honderd franks prijzen gelijk niets Be staande in paternosters, schapelieren, zintjes, ellegoed, suikerdingen, kazen en hemde knopjes. Dinsdag. Schitterende prijsdeeling. Opgeluisterd door het fluitzettersmuziek en de katholieke koormaatschappij: (De Nuchter Kalvers). Om 5 ure, Regallen op de Doviè. Prijs van de vischkuls: stekkerdraad. Prijs van den Keimarkteikenslaken. Prijs van Pierrota: oude buizen. Woensdag. Om 12 ure stipt, groot Banquet, in den Katholijken Tap in de open lucht, om appetiet te winnen. Dischkaart Ajuinsoep a la toile de Vichij Omelette a ia sayette, Zwijnoogen met pluimsteerten, Nuchter djoos met crotillons. Dessert Brusselsche stokslagen en Armentiersche rammelingen. Na het banquet, sermoen duor Generaal Vent d'Ane over de verdiensten van de H. Barbera. Donderdag. Vertrek per Ballon naar Ghistel van de leden der patronagieOnderweg uitdeeling van fransch-broodjes met hesp. 's Avonds,om 9 ure,vuurwerk uit de schaal, ter eere der geloovige zielen. (7 jaren en 7 maal 40 dagen aflaat aan alwie dit programma driemaal zonder lachen kan lezen. (Bijzondere gratie van koes van Brugge. A. M. D. G.) Zoo opgemaakt met de ingeving van den H. Geest. (Get). Piet Devoir Electoral. Postbedienden. OnSer de vele be loften door de clericalen gedaan om aan 't bewind te geraken, zal men zich degene herinneren dat zij de toestand der lagere postbeambten, briefdragers, enz., zouden verbeterd hebben. Verre van hieraan te vol doen, is het lot dezer beambten onder 't cle- ricaal ministerie verergerd, o. a. hebben de briefdragers soms corveeën te verrichten die oprecht onmenschelijk zijn. M. Houzeau, afgevaardigde van Bergen, zal daarover in de Kamer eene ondervraging stellen. Posterijen. Bericht. Het bestuur herinnert dat het luidens artikel 29 der wet van 30 Mei 1879, verboden is op straffe van rechterlijke vervolgingen, die het Bestuur bevoegd is in te spannen 1° Brieven, zelfs opene, of nota's die kun nen dienen als eene werkelijke briefwis seling, te voegen bij nieuwsbladen,drukwer ken, handelsstalen of zaakpapieren, door den post verzonden tegen verlaagden prijs 2° Op die verzendingen of op hare omsla gen, strooken of verpakkingen, geschrevene of andere aanwijzingen of merken te zetten, uitmakende eene werkelijke briefwisseling of kunnende daarvoor dienen, behoudens de uitzondering bepaald voor naamkaarijes, gefrankeerd met ten minste 5 centiemen. Het publiek wordt verwittigd dat strenge waakzaamheid wordt uitgeoefend ten opzich te dier verzendingen, om de overtredingen van voormeld verbod na te gaau en daarvan proces-verbaal op te maken, overeenkomstig de wet. Die overtredingen worden streng gestraft. Vakancie-reizen. W Excursion bied ons voor de maand September eene reeks aangename reizen. Op 12 September heeft er een vertrek plaats naar Zwitserland, waarvan men de bijzonderste deelen zal bezoekende Rigi, de St-Gothard, Interlaken, Bern, Geneve en de Mont-Blanc. De voorwaarden zijn buiten- woon voordeelig: 8 dagen: 160 fr.; U dagen 225 fr.14 dagen, 320 fr. Op denzelfden datum, reis naar de Alpen; 595 tr. Een weinig later, reis naar Londen en omstreken, welke gedurig den grootsten bijval bekomt: 8 dagen in eerste klas 250 fr. Op 3 September, vertrek naar Oostenrijk- Hongarië, Roumanie, de Danube, Constan- unopel, Smyrne en Athéne. Terugkeer langs den Tyro], Arlberg en het Zwarte-Woud. Eene maand 1450 fr. Op 10 September, reis door gansch Italië. Eene maand825 fr. Verders, kleine aangename reizen, van eenige dagen, in België, de oevers der Maas, naar Dinant, Spa, Grot van Han. Groot- Hertogdom Luxemburg, Trier, naar Holland, de oevers van den Rkyn en der Moesel, te beginnen van 55 fr. Eindelijk, de reizen naar Spanje, Portu- gual, Algerie en Tunis. De personen die kosteloos de voorwaarden dezer reizen zouden willen bekomen, kunnen er de aanvraag van doen aan M. Parmen- tier, bestuurder der Excursion, 109, Bou levard Anspach, Brussel. Reckem, 22januaril886. Sedert lang had ik hevige maagpijnen, de vertering was zwak; na de Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos gebruikt te hebben was ik volkomen hersteld. H. Grimonpi-ez. Handteeken ge wettigd door den heer Burgemeester. Aan M. Pelerin, apoteker, 12, Schildknaapstraat, Brussel. bij H. Coppiri-Degrave, tot IJperen, allerbeste stokerij draf, voor koeien en zwijns, bestaande uit 2/3 rogge en 1/3 turk- sche tarwe. Met comptante betaling. chez H. Goppin-Degrave, a Ypres, Drêche de dislillerie de 1® qualité,pour bestiaux, composée de 2/3 de seigle el 1/3 de maïs. Paiement au comptant. Ph H M j S a 19,75 15,75 14,00 00,00 00,00 8,00 3,300 5,200 26,00 800 000 000 5500 14,626 f 19,00 15,50 13,75 18,50 00,00 8,50 307 14,800 3.200 1,600 600 000 4500 12,146 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Ter gelegenheid der Jaarlijksche Kermis, die zullen plaats hebben en volgende dagen. Stad IJperen 1337. -- WIJK KALFVAART. -- 1837. opgeluisterd door Orkest, prachtig VUURWERK, Verlich ting en Danspartij, gegeven door de Maatschappij I)e Cali- vaartsvriendeni Diere cardinale aert Die is van al zulken zeden Hi street na scat met allen leden. Alse thoeft guiselike ontfaet Den wijn, die zine kele doergaet Het onkeert alle die lede. Die monthi roept, hi slaet, hi vaet Hi verzet dat wale staet, Bene faelieren en de voeten mede. Die Kerke van Romen is dusdaen vraet, Zi is dronken ende al zonder raet, Die hoeft is van kerstijnhede. Zine heeft geen lit dat haer bestaet Reiser, coninc, noeh prelaet, Het en is mids der ghiriehede Ontkeert van goeden zeden. Mi dunct, dat eic omme zie, Wat hi begrijpt, offer af plie Ghemac te comen ende weeidichede Is niet, hi blivet mat op die stede Alse vallen prelatien In kerken ende in canosien Daerwaert spoedet metter vaert! Deen gaet smeken, dander vrien Daer ziet men der symonien Zere toghen haren aert Wien sijn si, die daer tvette afzijen? Die therte hebben met reinardien Van binnen bewist ende wel bewaert. Men hevet wat doen van elergien Met loesheid, met scalkernien Machmen comen in Gods wijngaert: Dus blivet fruut al onbewaert 1 ROYAL REMY'S styfsel wordnooit als in pakken of doozen met fabriekmerk Leeuwenkop, geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle losse styf sel te weigeren die men hun als «ROYAL REMY» zou willen verkoopen. t- 00 SO a 00 y-Z 3 H i-s M GO OO £3 CD E3 F- 1 co O ij X} Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte Kwantiteit GRANEN, ENZ.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3