Volksfeesten Beestialen Beestialen PAARDENLOOPSTRIJD eenen allerbesten CAMION WAGEN Meubilaire Voorwerpen w Te Oostende. YERSCHILLIGE TIJDINGEN.' te Rousselare Zondag 4 September 1887. Burgerstand van Poperinghe. en VERMAKELIJKHEDEN Op Zondag 11 September 1887, Openbare verkooping een goeden trikbal op Zaterdag 10 September 1887, Openbare verkooping te West-Roosebeke MEUBILAIRE voorwerpen Vruchten en Landallaam, Op Vrijdag 30 September 1887, Koopdag te Wytschate Op Donderdag 29 September 1887, Landboiiwersgereedschappen, eene hoeveelheid aardappels ook zou moeten een programma worden uit gewerkt in betrekking met den aard van den stedelijken handel, vooral met het uitheem- sclie Dat zijn de voorname uitnemingen die ik beoogde. Zij nemen, wel is waar, samen een klein gedeelte in, vergeleken met dat welk ik onder°den algemeenen regel rangschik, doch zij hebben hunne waarde, eene waarde wel ke niet te misprijzen is. Diep te betreuren is het dat het aanzien lijkste deel. dat welk gansch het Vlaamsch België uitmaakt, min de drie kleine uitzon deringen die ik zooeven aanhaalde, juist het minst gevorderde is. Vooraleer het middel op te zoeken om dien toestand te verhelpen, zal het misschien nuttig zijn de oorzaken op te sommen die den verval hebben meegesleept, en misschien wel, jr, waarschijnlijk zal dit onderzoeh ons het gezochte hulpmiddel ople veren. Wat de Engelsche geschiedschrijver Mot ley zegt over Belgie, tijdens het Spaansche beheer in zijn Rise of the Dutch Republic is nu nog toepasselijk. Dat Belgie, en Vlaan deren bijzonderlijk a priestly nation dat is, een volk dat door de priesters aan den neus gelei.K is, zal eenieder aannemen. Dat al onze dorpen, op enkele uitzonderingen na, onder den hiel van den heer pastoor ge bukt blijven, en dat zelfs in de meest gunstig gekende onder deze, de vrijheidsgeest meer in schijn dan in feil bestaat, zal ook niemand beproeven te weerleggen. Voege daarbij dat belangen van stofifelijken aard, een koperen duit meer van Piet den klerikaal dan van Jan zijnen tegenstrever voldoende zijn om Karei, die tot nog toe Jans vriend was, zich met handen en voeten aan kalote Piet te doen overgeven. Dit is de regel! En het onderwijs en de opvoeding die zij in de school verkregen, zal men mij vragen; heeft hun dat tot niets gestrekt? Ah zie, lezer, dat is de groote knoop dien wij samen zullen trachten ts ontvouwen, maar niet doorhakken... Daarom zullen wij trek bij trek de wijze volgen waarop die ingewikkelde knoop werd voltrokken. (Wordt voortgezet.) De betreurniswaardige wanorders, welke over een tiental dagen in onze badstad Oos tende plaats hadden, worden alhier druk be sproken. In het algemeen wordt er gelijk gegeven aan de Oostendsche visscbers, alhoewel men de baldadigheden afkeurt tot de welke zij zijn overgegaan. En toch zijn deze baldadigheden verschoon baar. Immers in ons land luistert men slechts naar de stemme des volks, wanneer deze zich krachtdadig somtijds overdreven krachtdadig, gelijk hier het geval is laat hooren. Iedereen is het hierover eens, dat onze Vlaamsche visschers wel ruw zijn, hetgeen hun ruw zeeleven medebrengt, maar tevens tot de braafste en zachtmoedigste menschen behooren en dus niet klagen tegen reden. Iedereen weet ook dat de visscherij eene bron van welvaart is of liever zou kunnen zijn voor duizende en duizenden onzer kust bewoners. Welnu, wie heeft er ooit hooren spreken sedert vijftig jaren reeds, dat de Kamers iets of wat ten voordeele onzer visscherij hadden gedaan? Wij antwoorden: niemand! Altijd heeft men den vooruitgang onzer visscherij overgelaten aan het initiatief van ons publiek. En wie hier in ons landeken rekent op openbaar initiatief steunt op een glazen kruk. En de minister, die in de Kamer zegt j'abandonne cette question a Iinitiative privée weet heel wel dat hij deze kwestie met den leegsten dienst begraaft. Wij zeggen dus dat de Oostendsche vis schers gelijk hebben van te protesteeren te gen de hooge rechten die zij in Engeland en Frankrijk moeten betalen om er hunnen visch in te brengen, terwijl Engelschen en Franschen bier ie Oostende markt met hunne vangst komen overstroomen, zonder een centiem inkomrechten schuldig te zijn. Laat ons hopen dat de geweerschoten, die helaas te Oostende gelost werden, eindelijk onze ministers zullen wakker schudden en dat er binnen kort zal uitgezien worden naar middelen om onze Vlaamsche visscherij te redden niet alleen, maar te verbeteren, uit te breiden en er allengs meer en meer han den en armen voor te verwerken. Schrikkelijke brand. Een geweldig onweer heeft verleden week boven de stad Thielt gewoed. De bliksem is gevallen op de kerk en deze is geheel afgebrand. Slechts vier naakte muren blijven er van over. De kazern der gendarmerie en acht huizen zijn insgelijks door den brand vernield. Vijf per sonen zijn gedood en zeventien gewond. De stad is in rep en roer. De pompiers van Roe- selare zijn ter plaats geweest. De brand heeft nog verschillige andere gebouwen beschadigd en bedreigd. De klok van het stadhuis heeft het noodsein gegeven en geheel de bevolking op loop gebracht Ontdekking. Op de wijk Staden- Reeke, onder Staden, niet verre van Dixmui- de, hebben werklieden, die eenen put graaf- den, in een in opbouwen zijnde huis, op eene zekere diepte, eenen bron ontdekt, die een overvloedig vocht oplevert, dat als petrool brandt. Paardenloopstrijden. Morgen, 4 September, om 2 1/2 ure juist 's namiddags, groote paardenloopstrijden, gegeven door de Jockey-Club, met medehulp van het Stads bestuur, op het plein van het Pilderbosch, langst de Cachtemstraat. Zoo men ons meldt zijn er in al de koersen talrijke paarden ingeschreven en 't zal een schoone dag zijn voor de liefhebbers. Hoe men de dieren moet doen drin ken. Wij lezen in den Messager de la Loire de volgende uitmuntende raadgevin gen: Het is niet zeldzaam, op de hofsteden die eene drinkplaats hebben of in de nabijheid eener beek gelegen zijn, werklieden te vinden die de beesten maar al dooreen naar den drinkbak jagen zonder aandacht te nemen op 't jaargetijde, het uur van den dag of den staat waarin de beesten zich bevinden. Men heeft hen zelfs nog de onvoorzichtigheid zien begaan van het ijs open te breken ten einde hunne bezweete peerden te laten drinken. Moet men toen verwonderd zijn, na zulke onvoorzichtigheden, menigvuldige onverteer baarheden, buikpijnen, zwellingen, vrucht afwerpingen, keelontstekingen en zoovele andere ziekten te zien ontstaan? Neen, inderdaad, en nochtans is het ge makkelijk de gevaren te ontgaan waaraan men zich blootstelt, want al de voorzorgen die te nemen zijn, zijn deze: In den zomer nooit de beesten laten drinken als zij juist van 't land komen; gij moet ze eerst eten geven; en in den winter moet men de koelte van 't water matigen, hetzij met er wat warm water bij te voegen, hetzij met dit water ten minste vier-en-twintig uren gereed te zetten vooraleer het aan de beesten moet gegeven worden. Eene parochie van het arrondissement Mechelea heeft bet geluk een vindingrijken herder te bezitten, vooral wanneer het betreft om zijne schapen den laatsten stuiver af te persen. Luistert met opene ooren Zondag laatst, in zijn sermoen, sprekende van de goede katholieke werken, roept hij eensklaps uit: Parochianen! ik weet hoe zeer gij in den winter lijdt wanneer uwe akkers met sneeuw bedekt liggen; ik kwam alle jare te dien tijde rond voor den Sinte Pieterspenning. Welnu, om te bewijzen hoezeer ik voer u allen bezorgd ben, zal ik zulks in het vervolg niet meer doen Eenalgemeene "Ah!" zoowel van vreugde als van verwondering klonk uit aller borsten;ook was het voor die buitenlieden liet ontslaan eener zeer zware belasting Maar, voegde hij er eensklaps bij, ik zal in de maand September komen, dan hebt gij uwe nieuwe vruchten al verkocht, het graan dat gij in uwe schuren zult bren gen, heeft u in beteren toestand gebracht; voor de herbergiers zal de jaarlijksche kermis voorbij zijn, evenals voor de winkeliers, dan zullen allen een goed stuiverken winst gedaan hebben, en u allen toelaten wat meer voor den St Pieterspenning te geven. Het is onmogelijk slimmer te handelen voor eenen buitenpastoor. Wij bevelen die slimme streek aan de geestelijkheid van andere pa rochiën aan. Niet slecht gevonden, voorwaar. G-oede raad. Vierves, 24 december 1885. Ik leed reeds lang aan moeilijke spijsverteering: na gedurende eenige weken de Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos genomen te hebben is mijn eetlust terugge komen en ben ik. heel hersteld. Verscheidene personen, wien ik de Zwitsersche Pillen aan bevolen had, vonden er zich ook zeer wel bij. DefrêreJules. Handteeken gewettigidoor den heer Burgemeester van Vierves. Vakancie-reizen. ld Excursion bied ons voor de maand September eene reeks aangename reizen. Op 12 September heeft er een vertrek plaats naar Zwitserland, waarvan men de bijzonderste deelen zal bezoeken: de Rigi, de St-Gothard, Interlaken, Bern, Geneve en de Mont-Blanc. De voorwaarden zijn buiten- woon voordeelig8 dagen160 fr.11 dagen 225 fr.; 14 dagen, 320 fr. Op denzelfden datum, reis naar de Alpen; 595 Ir, Een weinig later, reis naar Londen en omstreken, welke gedurig den grootsten bijval bekomt: 8 dagen in eerste klas 250 fr. Op 3 September, vertrek naar Oostenrijk- Hongarië, Roumanie, dp Danube, Constan- tinopel, Smyrne en Athéne. Terugkeer langs den Tyrol,' Arlberg en het Zwarte-Woud. Eene maand1450 fr. Op 10 September, reis door gansch Italië. Eene maand825 fr. Verders, kleine aangename reizen, van eenige dagen, in België, de oevers der Maas, naar Dinant, Spa, Grot van Han. Groot- Hertogdom Luxemburg, Trier, naar Holland, de oevers van den Rbyn en der Moesel, te beginnen van 55 fr. Eindelijk, de reizen naar Spanje, Porta- gual, Algerie en Tunis. De personen die kosteloos de voorwaarden dezer reizen zouden willen bekomen, kunnen er de aanvraag van doen aan M. Parmen- tier, bestuurder der Excursion, 109, Bou levard Anspach, Brussel, Bijzondere treinen. Van Kortrijk naarRousselare en terugkeer Gaan. Kortrijk vertrek 1-50 u. 's avonds. Heule 1-55 Lendelede 2-02 Ingelmunster 2-12 Iseghem 2-18 Rumbeke 2-26 Rousselare aankomst 2-30 - Keer en. vertrek 6-40 u. 's avonds. 6-46 6-55 7-04 7-10 7-19 aankomst 7-25 Rousselare Rumbeke Iseghem Ingelmunster Lendelede Heule Kortrijk Van IJper naar Rousselare en terugkeer. Gaan. IJper vertrek 1-15 u. 's avonds. Zonnebeke 1-27 Moorslede 1-35 Rousselare 1-48 Keer en. Rousselare vertrek 7-20 u.'s avonds. Moorslede 7-33 Zonnebeke 7-41 IJper aankomst 7-53 van den 4 tot den 17 Augusti 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 12. Vrouwelijk id. 3. Iluwelij ken. Mavaut Constantinus Bertinus, oud 68 jaren, 11 maanden, 6 dagen, grondeigenaar, we- duwaar van Onraet Pelagia Rosalia, Jose- pha, en Marant Maria Josephina, Antonia Julia, 27 jaren, bijzondere. Bruneel Aloïsius Cornelius, 31 jaar, werk man, en Turkery Eugenia Rosalia, 32 j. kleermaakster. Devos Renatus Alpnonsius, 24 j. timmerman, en Deschodt Silvia Cornelia 20 j. naaister. Techel Ilenricus Cornelius, 24 j. schoenma ker, en Verhaeghe Maria Ludovica 19 j. kantwerkster. överllj (lens Beun Regina Eugenia, 31 jaar, kantwerk ster, ongehuwd. Duflou Renatus, 3 l jaar, werkman, echtge noot van Berat Emerentia Cornelia. Vanpeperstraete Pieter Franciscus, 75 jaar, werkman, weduwaar van Catteeuw Maria Theresia. Blomme Antonius Franciscus, 82 j. potte- bakkersgast, weduwaar uit eerste huwe lijk van Desmedt Maria Theresia, en thans echtgenoot in tweede huwelijk van De- creus Rosalia Cornelia. Chalon Maria Carolina, 72 j, huishoudster, echtgenote van Rock Antonius Josephus. Kinderen beneden de jaren. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk, 1. H KJ H pp m 3 14,00 15,25 14,25 18,50 19,50 9,00 315,00 12,100 4,200 1,500 700 200 4,000 9,584 19,00 15,50 13,75 18,50 00,00 8,50 307,00 2 2 14,800 3.200 1,600 600 000 4500 12,146 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Stad IJperen 1S87. -- WIJK KALFVAART. -■ 1887. opgeluisterd door Orkest, prachtig VUURWERK, Verlich ting en Danspartij, gegeven door de Maatschappij De Cali- vaart svriendeni BIJ RECHTSMACHT. op de Groote Markt, TE IJPEREN recht overliet Hótel d' Allemagne,» van en eenen Deze verkooping zal geschieden met gereed geld en zonder kosten door 't ambt van den Deurwaarder C. Vander Schueren Groote Markt, 20, te IJperen. N. B. Bovengenoemde voorwerpen, alsook een tweeden Wagen die te koop zal aangeboden worden, zijn te zien bij Sieur MESSIAEN, op de Kaai, tot gezegde IJper. Door uitscheiding van bedrijf. ten huize bewoond door de binders Soenén. dicht d'her- berg De Kat, van alsook een ZvvingeSmachijn metcylinder om 1 ure juist namiddag. Met gereed geld en verhoog van 10 °/0 door het ambt van den deur waarder A.II o f, Dixmuide- straat, 8, teYper, met tusschenkomst van zijnen ambtgenoot IP. 'Van- dermeiren, Deurwaarder te Rousselare. ter hofstede gebruikt door Dériré Segers, dicht de plaats, om 1 ure namiddag, alsook fond de 250 kilos hoppe löGö,, Gereed geld en verhoog van 10 °j0 door het ambt van Deurwaarder Hof» Dixmuidestraat, 8, te IJper. MHcHwhÖiü rn i-s M oo GO P-i u "O ft CD oo oo £3 cc O O 8 <y 2 •c 2 Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. O •S >- GRANEN, ENZ. ROYAL REMY'S stvfsel wordnooit als in pakken of doozen met fabriekmerk Leeiiwenko j», geleverd. De verbruikers zijn dus verzoehtalle losse styf- sel te weigeren die men hun als ROYAL REMY» zou willen verkoopen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3