ZEGEPRAAL Uitslag der kiezingen. De kiesstrijd in 't land. STADSNIEUWS. Het feest der Oud—Onderofficieren. er heer Parsy, stemmen; en zij die zich misschien hebben laten omkoopen, zullen hun eerlijk gemoed hebben voelen in opstand komen tegen die eerloosheid, tegen die schandaden en zij ook zullen zich haasten nu hunne stem aan den beschermer der volks rechten en volksvrijheden, aan den sympathieken heer Parsy te geven. De 23 October zal een schoone dag voor het liberalism zijn, die dan het klerikaal monster voor goed zal den kop verpletteren. Honderd, misschien honderd vijftig stemmen meerderheid zullen het aandeel zijn van onzen kandidaat. Op dus, kiezers, allen ter stembus, en leve Parsy NIEUW LIEDËUË1V. Stemme: O Vandenpeereboom. Colaert naar Poperinglie, Colaert naar Poperinglie, Colaert naar Poperinglie, Poperinglie, Poperinglie, Poperinglie, Bourn 1 boum! boum Ons eerste woord is een dank woord Dank aan al de liberale kiezers van ÏJperen die verleden zondag zoo moe dig de blauwe vlag ophielden, en de reeks onzer talrijk behaalde overwin ningen kwamen handhaven en ver- grooten Dank aan de menigvuldige liberale kiezers, die, alhoewel IJpcren niet meer bewonende, voor onze partij en onze stad, nog sympathie over heb ben, om de onaangenaamheden eener verre reis te trotseeren, en herwaarts te komen bewijzen, hoe diep zij der liberale denkwijze verkleefd zijn Dank aan de liberale bekwaam- heidskiezers, de moedige jonge strij ders, die zich met overtuiging en vuur in den kamp werpen, om onzen tegenstrevers te laten zien, dat er nevens de oude liberale voorvechters eene jeugdige schaar optreedt, welke met even veel moed en volharding het klerikalism zal bestormen en des noods verpletteren Dank aan alle welmeenende vrien den, die door hunne medewerking tot onze zegepraal hebben medegeholpen! Gij allen, gelijk wij, mogen zich in den eerlijken uitslag verheugen,en al len,— wij herhalen het nog hebben onze diepste erkentelijkheid verdiend! Voor de tweede maal, in een tijd verloop van drie jaren, hebben de IJpersche liberalen de eer en het ge noegen gehad de sterkste klerikale lijst van geheel het land in het zand te doen bijten. Wij hebben zorgvuldig de kandidaten lijsten van andere ste den en dorpen onderzocht, en nergens vonden wij eene klerikale lijst, zoo behendig samengesteld als die der IJpersche kaloten. Inderdaad, daar onder vinden wij eenen senatoor, eenen volksvertegenwoordiger in 1884 waren er zelfs twee) drie pro vinciale raadsheeren, twee kandi daten met eenen edelen naam, een aantal kerkmeesters en schier allen mannen met centen 1 Ondanks dit alles, ondanks hunne hooge bedieningen, eeretitels en eere- p'laatsen, zijn deze mannen in 't strijd perk blijven zieltogen. De burgerij van IJperen heeft de voorkeur ge- gegeven aan onze mannen, jongens uit het volk, zonen hunner werken, die het geluk niet hadden, gelijk eenige hunner klerikale tegenstre vers. met eenen geldszak ter wereld te komen of op de knieën eener edel- vrouw gewiegd te worden. Is deze uitdrukking van vertrouwen en ach ting geen onomstootelijk bewijs van de vrijzinnigheid onzer stedelijke be volking 1 Indien wij niet door de fanatieke buitengemeenten overrom peld waren, zou het liberale IJperen met klem bewijzen, dat het in de Wetgevende kamers, noch Surmont, noch Colaert, noch Struye als last hebbers wil aanzien, en naar den provincieraad zou onze stad ook an dere mannen dan Breyne, Iweins en Biebuyck sturen! Die mannen, (onze gebuisde tegen strevers op gemeentelijk gebied), be- kleeden dus enkel zulke hooge plaat sen, omdat wij onmachtig zijn en onvoldoende in getal, om tegen de buitenkiezers op te wegen. De eere mandaten van senatoor, volksverte genwoordiger en provinciaal raads heer krijgen zij niet van hunne ijpersche medeburgers, met wie zij geen huis kunnen houden, zooals de stemming van jongstleden zondag het, bewijst, 't Moet voor hen eene reden zijn van inwendige spijt, misnoegd heid,'razernij zelfs! Kijk eens- als senatoor en volksvertegenwoordiger beschikken Surmont en Colaert over kleine voordeelen. postjes, ministe- rieele beloften, invloed, enz. Niette genstaande dit alles, worden zij door de meerderheid hunner medeburgers onwaardig verklaard, de belangen onzer vaderstad in handen te nemen en te verdedigen! Voor Surmont is het een bloedige kaakslag: Hij, de Senatoor, drager van eenen edelen naamkomt de andere klerikale kan didaten zelfs nog niet nabij. Vijf hun ner hebben meer stemmen dan hij Onder de katholieke kiezers zijn er dus mannen, die Surmont maar de zesde plaats geven op eene lijst van zeven kandidatenO schandeO bloe dige schimp! C'est a se dégouter du bazar! niet waar, baron de Surmont de Volsberghe de Voormezeele d'Ypreghem'? Onze liberale kandidaten bekwa men al te samen 5002 stemmen. Op de namen der klerikale aspiranten werden 4646 stemmen uitgebracht; blijft voor ons eene meerderheid van 356 stemmen, zij gemiddeld 50 voor eiken liberalen gekozene. Deze meer derheid had 95 stemmen kunnen wor den, gelijk wij het in een nauwkeurig onderzoek der kiezerslijst bevonden en voorzien hadden. Een twintigtal liberale kiezers, waarop wij gerekend hadden, hebben zich onthouden; en bij ten minste vijf-en-twintig onzer mannen moet men eene niet te be grijpen onbehendigheid betreuren, derwijze dat 26 of 27 bulletijns, ten voordeele der liberalen, vernietigd werden,omdat de kiezers in den kring of cirkel gestemd hadden boven het vierkant, in plaats van te stempelen op het wit punt dat in het zwart vierkant staat. Meer dan 25 zulke bulletijns werden, te onzen nadeele, vernietigdterwijl slecht één kleri kale kiizer zich bedrogen had, met het sterreken zwart te maken, dat bove* de lijst der kandidaten-kerk meesters stond. Deze onbehendigheid is zelfs de oorzaak gewornen dat een onzer kan didaten drie stemmen te kort heeft voor de volstrekte meerderheid, en dat er aanstaande zondag moet over gegaan worden tot eene tweede stem ming tussehen hem en de meest bevoordeeligden klerikalen kandi daat. Wij hopen dat het IJpersch kiezers korps geen half werk verrichten zal, en dat het de liberalen kandidaat ten minste 50 stemmen meerderheid zal geven. Dus allen ter stembus geene ont houdingen Aan de heeren kiezers, welke IJperen verlaten hebben, vra gen wij nog eens te willen terug komen, om hun werk te volledigen. Wij zullen allen ons best doen om hen gulhartig te ontvangen en hun mondelings onzen dank uit te druk ken, Dat men niet zegge bah 't zal wel gaan zonder mij Neen, beste heeren. redeneert zoo niet. Deze herkiezing heeft eene groote waarde in onze oogen. Ware het niet spijtig, indien der kaloten kandidaat gelukte door onze werkloosheid ot onver schilligheid Zouden wij het nader hand niet beklagen l Sparen wij ons zeiven die schande en sparen wij onze stad de oneer, welke op haar wegen zou, moest een klerikaal als wetheer op het stadhuis gaan zetelen! Ten andere, morgen meer dan over acht dagen, moeten wij de rangen sluiten. De klerikale partij alias de uitkoopers) zal «ïslte middelen in spannen om hare reddingsplank vlot te houden. Zij heeft tegenover haren half mislukten kandidaat eene zware verantwoordelijkheid de man al hoewel volksvertegenwoordiger en advokaat, heeft reeds drie buizen be trapt (in 1878, in 1881 en in 1884). Indien hij ditmaal eene vierde krijgt, zal de komedie waarschijnelijk ein digen en ondanks het vleiendste vooruitzicht zal de heer Colaert mis schien nooit meer op eene klerikale lijst als kandidaat willen staan. Zoo verstaat men met welke razernij de papen zullen worstelen ten voor deele van hunnen kapoen. Zij zullen strijden met de wanhoop der vertwij feling. Doch, liberalen, houdt een oog in 't zeil, alïeai ter stembus blijft niet te huis leent uwe mede werking in den strijd voor de vrij heid; leert uwe vrienden en ken nissen de manier van kiezen, opdat wij ditmaal geen afval van 25 bulle tijns moeten betreuren. Verleden zondag verlieten de libe ralen elkander onder een hartelijk tot weder ziens en tot zondag Ilewel, dat het zoo zij Allen op de bres Gestemd als één man voor den heer L. Parsy, man van eer, kennis en ondervinding. Het Weekblad. Oost-Viaanderen. De liberalen winnen te Gent. Ledeberg, Saflelaere, Selzaete, Deinze, Moerbeke, Ber- chem-bij-Audenaerde en Baesrodete Loke ren zijn twee liberalen gekozen, balloteering tussehen de overigen en de katholiekente Herzeele dezelfde uitslag. De katholieken werden gekozente St Amandsberg, Meirelbeke, Oosterzeele, Won- delgem, Aeltre, Aalst, Assenede. Baelegem, Moortzeele, Gaver, Desteldonck, Dickelven- ne, Landegem, Meerendré, Dendermonde, Adegem, Ninove, Lembeke en Caprycke. Er is balloteering te Ronse voor gansch de lijst uitgenomen voor den burgemeester De Keyser, welke gekozen iste St-Lievens- Hautem balloteering. W est-Vlaander en De liberalen werden gekozen teBlanken- berghe; Dixmude, IJperen, Oostende en Swevezeele. De katholieken winnnn teBrugge, Mee- nen, Wervicq, Comen, Harelbeke, Heyst, Waereghem, Adinkerke, Oudenburg, Avel- gem, üytkerke. Antwerpen. Liberalen gekozen te Antwerpen, Vieux- Dieu, Boom, Hemixem, Mortzelen Hoboken. De katholieken winnen te Berchem met 1 stemMechelen met 60 stemmente Turn hout, 4 hunner, 2 liberalen gekozen. Sinds 1830 is het de eerste maal dat de liberalen gekozen worden. Brabant. De liberalen winnen te Brussel, Leuven, Laeken, St-Josse-ten-Noode, Molenbeek, Vil- vorde, Thienen, Waver, Leau, Diest, Villers la Ville, Auderghem, Rebecq-Rognon, Boits- fort, Assche, Craimhem, Elsene, St-Gilles, Cureghem. De independenten winnen te Etterbeek. De klerikalen overwinnen te Ukkelen, te Vorst uitgenomen den burgemeester, welke in balloteering komt. Te Schaerbeek, alge- meene balloteering. Limburg. Te Hasselt worden gekozen4 liberalen op 6 kandidaten. Te Maeseyk balloteering tussehen t pro. gressist en 1 katholiek. Henegauwen. De liberalen werden gekozen te Baudour Chapelle-les-Herlaimont, La Louvière, Door' nijk, St. Ghislain, Thulin, Hyon, Cipiy Manage, Gosselies, Roux, MarchienneV Chatelineau, Fontaine-l'Eyêque, Fleurus' Mont-Sur-Marchiennes en in het grootste getal gemeenten. Te Bergen werden drie klerikalen en drie progressisten gekozen Voorde andere kandidaten balloteering. Te Morlanwelz een socialist. Balloteering tussehen drie socialisten en 'drie liberalen. Te Bois-d'Haine zegepralen de socialisten. Te Haine-St-Paul balloteering tussehen een liberaal en «en socialist. Te Haine St-Pierre, werd een socialist ge kozen, balloteering tussehen twee socialisten en twee liberalen. Te Carrières werd een socialist gekozen zen. Balloteering voor al de kandidaten, welke elke 12 stemmen bekomen hebben! Te Cuesmes balloteering tussehen een so cialist en een liberaal. l'e Charleroi, algemeene balloteering. Te Manage werd een socialist gekozen. Te Famillereux werd gansch de socialis tische lijst gekozen. Te Lodelinsart, balloteering tussehen so cialisten en liberalen. Courcelles, algemeene balloteering; te Wasmes, balloteering tussehen een radikaal en een socialist. Luik. Te Luik werden 3 liberalen gekozen: bal loteering tussehen 12 liberalen en 12 inde pendenten De werklieden kandidaten beha len 659 stemmen. De liberalen werden gekozen te Hoei, Angleur, Herstal, Flemalle, Seraing (doctri- nairen gekozen tegen socialisten Fallors, Hament Welkenradt, balloteering tussehen 4 liberalen en 4 katholieken), Waremme, Ans, Visé, Ensival, Grivegnée (liberalen en werklieden te samen). Katholieken gekozen te Marseffe, Spa, Bardinne. Progressisten gekozen te Dolhain, Til- leur. Luxemburg. Liberalen gekozen te Virton, Bouillon, Saint-Hubert, Etalle, Durbuy, Arlon, 1 libe raal gekozen; balloteering tussehen de ande re liberalen en katholieken. Namen. Liberalen gekozen te Namen, Dinant, Jumelle, Philippeville, Moustier-sur-Sambre. Ligny, Fosses, Jemelle-sur-Sambre,Auvelais, Fleurus, Andenne, Bellefontaine, Ciney, Grandmains. Katholieken gekozen te Sauvenière. Ziehier in groote trekken de uitslag. In de groote steden, waar liberalen en katholieken alleen strijden, is de zege aan de liberalen. Te Brussel, waar werklieden en progres sisten tegenover doctrinairen stonden, heb ben deze laatsten gezegevierd. In 1881 vielen de liberalen door hunne onderwijswet, die voordeel bracht aan 't volk Heden vallen de papen, door hunne wet op de dronkenschap, op de ontuchthuizen, op de betalingen in herbergen. Zondag, 9 October, was onze stad volop in vreugd. Van 's morgens reeds waren vele huizen bevlagd. Het was immers de dag op welken de plechtige overhandiging van het vaandel ging plaats hebben aan de nieuwe- lijks onstane maatschappij van Oud-Onder- offleieren van het Belgisch leger. 's Middags vergaderden vele maatschap- I pijen der stad aan de statie om de vreemde afgevaardigden, die met hunne bannieren die plechtigheid kwamen opluisteren, af te halen. Toen deze van den trein stapten, hief ons uitgelezen pompiersmuziek de Braban- gonne aan. De stoet vormde zich, het muziek aan het hoofd, gevolgd van eene afdeeling pompiers. Daarop volgden de talrijke maatschappij811 der stad, de vreemde afgevaardigden en ein delijk eene tweede afdeeling pompiers. B«t I was een laDg# en mooie stoet, die zich W9- 4 4

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2