Feest bij de Bekwaamheidskiezers. Vlaamsche Ster. Burgerstand MAATSCHAPPIJ BURGERVJACHTEN West-Nieuwkerke. Jef de Garde. Allerlei. Rentrée des classes schen eene opeengeperste menigte nieuws gierigen naar de Markt begaf, waar de plech tige overhandiging van het vaandel moest plaats hebben. Het was e<n schoon en indrukwekkend tooneel. De Eer.--Voorzitter, kolonel Parsy, sprak eene wanne rede uit bij de overhan diging De Voorzitter Coltin bedankte hem voor die aanmoedigende en gloedvolle woor den. De défilé, die vóór de verschillige burger lijke en militaire Overheden plaats had, was waarlijk prachtig. 's Namiddags, om 2 1/2 ure had er een plechtig banket plaats, dat zeer veel bijval genoot en, onder alle opzichten, opperbest gelukt is. Daar heersckten broederlijkheid, vriendschap en eene weergalooze begeeste ring. Heildronken werden voorgedragen aan den Koning, de Koninklijke Familiede vreemde afgevaardigden, enz. en allen wer den met een daverend handgeklap begroet. 's Avonds om 8 ure, was er een groot mu ziekfeest in de schouwburgzaal. Daar geno ten wij de aangenaamste, de genoegelijkste en vreugdevolste stonden. Hei was een der vermakelijkste feesten die wij ooit beleefd hebben en dat dagteekenen zal onder de feestelijkheden der stad IJperen. Daarom zeggen wij hen allen dank aan wien wij dit prachtig feest verschuldigd zijn en aan dezen die, op welkdanige wijze ook, tot het welgelukken ervan medegeholpen hebben. Donderdag avond vierden onze moedige bekwaainheidskiezers het naamfeest van hunnen welbeminden voorzitter, den heer Oscar Poupart. Ter dezer gelegenheid was de zaal prachtig versierd: vaandels, bloem en looverkransen, gekleurde glazen en was kaarsen waren er in overvloed. Het borst beeld des Konings prijkte in den grond der zaal, prachtig versierd met vaandels, bloe menen groen. Boven het borstbeeld bemerkte men een opschrift in verzen, den held van het feest toegewijd. Bij zijne intrede in de zaal werd de heer Voorzitter met eene donderende toejuiching onthaald en, onder het geroep: Leve de VoorzitterLeve Oscarnaar de eereplaats geleid. De heer Julius Rotiers bood den Voorzitter een prachtigen bloemtuil aan en, in eene korte maar gepaste aanspraak, drukte hij den wensch uit hem nog lange jaren aan het hoofd der maatschappij en in den gemeente raad te zien zetelen Een langdurig handgeklap bevestigde de woorden des heeren Rotiers en de kreet: Leve de Voorzitter! steeg nogmaals uit aller borsten. De heer Poupart, diep bewogen, bedankte de leden om hunne rechtzinnige bewijzen van genegenheid. Hij drukte den wensch uit de vriendschap en de broederlijkheid voort durend in hun midden te zien lieerschen, ten einde gezamentlijk voor de liberale partij, de partij van licht en vooruitgang te onder steunen en te doen zegepralen. Deze woorden werden nogmaals geestdrif tig toegejuicht en er werd geklonken en gedronken op de gezondheid des Voorzitters en op de volledige zegepraal der liberalen. Onder de aanwezigen bemerkte men den volksminnenden heer Parsy, de heeren A. Delmotte, Laheyne, Jonckheere, Maleveys en vele andere bescherm en eereleden. Het feest eindigde rond 11 ure, en bij het scheiden wakkerden de leden malkaar aan om Zondag, 23 dezer, op hunnen post te zijn. Zondag 30 dezer, om 6 ure 's avonds, geeft de Maatschappij de Vlaamsche Ster hare eerste vertooning van het tooneeljaar 1887- 1888. Deze vertooning zal samengesteld worden uit de volgende stukken DE T00VERAAR0P 'T DORP, blijspel met zang in één bedrijf; op algemeene vraag ZIELENKETENS, toonoelspel in één bedrijf, ALS DE KAT VAN HUIS IS, blijspel met zang in één bedrijf. Een zeer schoon programma, dat vele liefhebbers zal aanlokken. van den 7n tot den 14n October 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 5. O verll j den». Leonardus Poot, hovenier, 83 jaar, echtge noot van Isabella Verbanck, Brielen bij IJperen. Regina Braem, zonder beroep, 78 jaar, echtgenoot van Ferdinandus D'haene, Meenenstraat. Philomena Knockaert, kantwerkster 26 j. ongehuwd., Meenenstraat. Barbe Allewaert, zonder beroep, 64 j. onge huwd, Meenenstraat. Rosalia Goddyn, zonder beroep. 72 jaar, on gehuwd, lange Thouroutstraat. Pieter Verhelst. zonder beroep, 85 jaar, weduwaai' van Isabella Verhack, Rijsel- straat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk, 2. van Sjperen, Schieting van Zondag 16 October. Ligy Albert, 25 25 25 25 20 120 FroidureR.' 20 25 20 20 201,; 105 ButayeA. 25 20 25 20 15"l05 Poot A15 20 20 25 20 *100 Vermeulen H. 20 20 20 20 20 £100 Ligy F. 20 20 20 20 20 *100 Onze gemeentekiezingen. Liberale kiezers Uit den uitslag der kiezing van Zondag 11. blijkt duidelijk, voor alwie eenigzins klaar ziet in onze dorpelijke politiek, dat wij sinds drie jaren geenen vooruitgang deden. Zelfs deze die de gewoonte hebben de dingen in den besten zin mogelijk te aanvaarden en uitteleggen moeten zulks bekennen. Men mag zich de oorzaken afvragen die dien verval hebben meegesleept. Ter zij gelaten de gewichtige invloed door de tegenwoordigheid van den heer Therry op de lijst onzers tegenstrevers uitgeoefend, ter zij gelaten de menigvuldige drukkingen die zich van wege de klerikalen op het kie zerskorps voelen deden, en de ongehoorde handelwijze van zekere mannen die er alle belang in hadden zich onzijdig te houden en sprakeloos den plicht te vervullen die hun van rechtswege te beurt valt; ter zij gelaten, zeg ik, die lafle houding van zekere jezuiëten, echte judassen die de verwaandheid hadden hunne Meesters te willen verkoopen maar ongelukkiglijk zijn ze daar veel te dom en veel te kleingeestig voor hebben wij nog dien achteruitgang toe te schrijven aan de groote zonde der liberale partij, de wer keloosheid Liberalen Gij moet welen, dat eene partij die aan werkeloosheid lijdtharen val nabij is. Welaan, liberale kiezers Wij allen die de overtuiging hebben dat de macht eener strijdende bende in den tuchtin de disciplineligt, wij richten tot al de leiders onzer partij eenen rechtzinni- gen en welgemeenden oproep Heeren Burgemeester, liberale Ge meenteraadsleden, en gij allen die, 't zij stoffelijk, j zij zedelijk, onze partij van nut kunt wezen. Wij vragen het U smeekend in naam van alles wat wij liefhebben, in naam van onze onzijdige scholen, de hoop zelve onzer toe komst. Richt U in poliek korps in, komt maan delijks en zoo mogelijk wekelijks bijeen om het stoffelijk en het zedelijk welzijn uwer partijgenooten te bewerken Diep bedroefd over den onverwachten uit slag van Zondag 11. hadden wij met eenige vrijzinnige bekwaamheidskiezers het ont werp gemaakt eene Liberale Voorwacht tot stand te brengen. Doch, gezien de lafheden die aan den dag kwamen van wege die zelve die wij als onze beste vrienden aanzagen, hebben wij het voorzichtig geacht die taak aan uwe erva renheid en aan uwe edelmoedigheid over te laten. Wij vragen vooral 1° Dat er meer zorg worde gedra gen ten opzichte onzer gemeentescho len. Het is onbetwistbaar dat het getal kinde ren die onze scholen bijwonen verminderd heeft sinds twee jaren. Zekere kortzichtige liberalen, die van hunne partij slechts den naam kennen, zoeken in het woord libe raal zelve hunne gedragslijn. «Liberaal,» zeggen zij, beteekent die eenieder vrijlaat naar eigen gedacht te handelen. Dwaling Uw doel is veel is veel verhe vener? Uwe eerste plicht is het welzijn uwer nakomelingen te verzekeren. En dat bekomt men slechts door het onderwijs Daarom Elk weldenkend liberaal moet zijne kinderen naar de gemeenteschool zen den en niets verzuimen om het getal leerlingen te doen aangroeien. 2° Dat er meer gewerkt worde ten voordeele der neering doende libera lenwinkeliersherbergiers, kleer makers, schoenmakers, enz... Dagelijks ziet men liberalen den penning gunnen aan katholieke stieldoeners, terwijl de kaloten slechts hunne mannen voordeelig zijn! Daarom Elk weldenkerikend liberaal moet zijne medestrijders laten leven! Dus geen enkel liberaal naar de kalote tappen meer! 3° Dat een wakend oog gehouden worde op zekere mannen aan welke slechts van de Jesuieten het stinkend kleed ontbreekt en dat hun tot hun kleinste voorrecht zoo dit bestaat afgeschaft worde. Daarom Eene algemeene zuivering 4° Dat er meer propaganda ge maakt worde voor de vrijzinnige ge dachten. aOp het stoffelijk gebied Waarom bijv., in het schoon getijde, doet onze liberale Muziekmaatschappij niet nu en dan, 's zondags, een uitstapje naar de bij zondere gehuchten en standplaatsen aan de grenzen gelegen? Ik ben overtuigd dat de uitvoerende leden niet beter zouden wen- schen. Waarom bijv., onze jongelieden niet aan- sporen om een jaarlijksch liberaal concert te geven bOp zedelijk gebied Wij weten bijv allen dat een woord van onzen diepbeminden heer Burgemeester tot het volk gericht meer invloed heeft dan de tweemaal twee-en-vijftig sermoenen, jaar lijks door onze zwarte luiaards uitgekraamd en niet begrepenWaarom dan niet elke gelegenheid waargenomen prijsdeelingen St-Ceciliafeesten en andere bijeenkomsten die zich onverwachts opdoen, en om aan het volk zijne plichten en zijne rechten te doen kennen Waarom vooral niet in kiezingstijd eene algemeene vergadering belegd Zou ook, bijvoorbeeld, elke liberale leider het zijne niet kunnen bijbrengen tot het aan schaffen en rondstrooien van liberale dag- of weekbladen? Dit is, waarde heeren, in groote trekken geschetst, wat wij van uwe liefde voor Recht en Rede verwachten. En nu, liberalen, moed! En tegen den vijand op! In naam van talrijke kiezers, Koes van Reisenaelde. Om den verkooper van 't Weekblad te wreken. Wreker. Aan de deur van het hemelsch paradijs dringen twee personen aan om in het rijk der gelukzaligen binnengelaten te worden. Maar gij hebt niets ten uwen voor deele op te sommen, sprak Sinte-Pieter. Ja wei, antwoordde de eerste, ik ben gehuwd geweest O, kom dan maar binnen, hernam de poortier van het hemelrijk, gij hebt genoeg geleden. Maar ik dan, riep de andere verblijd, dan heb ik nog meerder recht dan hij om binnen te komenik ben tweemaal gehuwd geweest. Wilt gij u spoedig van hier verwijde ren, riep Sinte-Pieter verontwaardigd uit het paradijs is voor de ongelukkigen, maar niet voor de onverbeterlijke dommerikken. In de biecht. Mijnheer pastoor, ik heb een koordeken gestolen. Dat is niets, jongen. Ja maar, mijnheer, er was iets aan. Wat was er aan, jongen. Een koe, mijnheer. Mijnheer pastoor, ik heb eene broek van de trappen geworpen. Ge moet ze oprapen, jongen, Ja, maar, mijnheer, mijn vader was er in. Voici le moment oti les jeunes ólèves s'ap- prêtent a reprendre avec une ardeur nouvelle leurs études interrompues par quelques mois de vacances. Nous ne laisserous pas passer cette occasion sans recoinmander aux inères de familie la Nouvelle méthode de Piano de A. Schmoll, méthode qui se trouve au- jourd'hui sur tous les pianos, et dont la 109 édilion vient de paraitre. Voici les qualités qui (d'après le compte-rendu de M. J. Ghy- mers, professeur de piano au Conservatoire de Liège) distingueht la méthode Schmoll de tous les ouvrages du mèrne genre: Simpli- cité, brièveié J'exposition de principes-, exercices bien gradués, petits morceaux dune mélodie facile et d'une bonne har monie, destines d la fois d exercer les élèves d I'execution de choses différentes par les deux mainsa former leur oreille et a les recréer; remarques progressives placées en notes au commencement de chaque legon, pour donner aux commen- cants I'explication d'une multitude de signes et d'effels employés dans 1'execu tion-, enfin, remarques également pro gressives, oii l'auteur explique les accords et les cadences harmoniquesl'accent musical et I usage des pedates5 Parties, chaque 3 tr. Sadresser chez F. de Aynssa (Deliége), 92, rue de la Montagne a Bruxelles. Les préfaces des oeuvres méthodiques de A. Schmoll sont envoyées franco sur de- mande. G-roote bijval. AChicago wezen lijkheid), wals voor piano, door N. Vander- vorst. Nieuwigheid verkondigd bij F. de Aynssa en C° (H. Deliège), Bergstraat, 92 Brussel, en te koop bij al da muziekhan delaars. Hollain, 27 september 1887. Sedert lang had ik eenige keelpijn; daarbij deed een zware hoest mij onophoudelijk lijden. Ik heb de Zwitsersche Pillen aan t fr. 50 de doos genomen en ben geheel hersteld. Ik laat u toe dezen brief af tekondigen. Alfred Delaurent. Opgrimby, 27 september 1886. Ik verklaar lang aan de maag geleden te heb ben en door het gebruik der Zwitsersche Pillen aan fr. 50 de doos genezen te zijn. Rynens, pachter. Handteekens gewettigd door de heeren Burgemeesters, Aan M. Pele- rin, apotheker, 12, Schildknaapstraat, Brus sel. 1 Air: Quand je vois ces pompiers. Als ik dien man bezie En champêtre habillé, Dan beef ik, sapristi, Comme unp'tit chienmouillé! Eh Refr. Zimlalala, zimlalala, Zimlala militaire, Zimlalala, zimlalala, Zimlala, bon soldat Want hij is toch zoo wreed Quand, le sabre au cóté, Hij wandelt wijd en breed Sur notre grand marché Eh Refr. Refr. Refr, Refr. Refr. Refr. Refr. Hij is een flinke man Qui n'a pas peur d'un chnic En die in 't Fransch ook kan Se payer du grand chic! Iel Hij is zeer elegant Steeds in zijne démarche En hij is imposant Pour ouvrir une marche! arche! Hij heeft een rijk gezicht Soufflé comme un beignet, Past op dat gij u zwicht Au bac il vous mettraitEh Personn' n'a rien's h dire Quans qu'il fait son service Kt tout le monde l'admire Comm' chef de la police! Ice! C'est un bon libéral Zulke mannen zijn raar, Voyez-vous c'est égal Ik ken er eenen maarAar Hij heeft een roode neus, De pourpre tout veine, Daarop is hij zeer preus, C'est qu'il aim' bien son nez Eh Hij is kortom perfekt Admirable, épatant Vooral als hij vaststekt Un voyou, un brigand! And! Refr. Weet Jefke nu waarom Hij staat in het Weekblad, Maar neen!... want hij blijft stom 'k Zal 't zeggen, wacht maar wat! At! Refr. Wel, hij late die guit Onzen verkooper stil Hij lach' zich zeiven uit Zoo hij nog lachen wilII Refr. ROYAL RKMY'S styfsel» wordnooit als in pakken of doozen met fabriekmerk V Leeuwenkop, it geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle losse sty f sel te weigeren die men. hun als "ROYAL REMY zon willen verkoopen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3