K II pil i STADSNIEUWS. Vertooning der Vlaamsche Ster. IJperlingen Muziek- en Schermfeest. MAATSCHAPPIJ BÜRGERIACHTEN DE VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Burgerstand Uitboezemingen VERSCHILLIGE TIJDINGEN. eIi Nous apprenons avec plaisir que l'un de nos statuaires de mérite, M. Ed. Fiers, d'Y- pres vient d'obtenir a l'exposition interna tionale de Boulogne-sur-mer, un diplome d'honneur et une médaille d'or. M. Fiers avait exposé une statue en marbre (la pu deur). N De tooneel- en letterkundige Maatschappij de Vlaamsche Ster heeft den 30 October jongstleden het tooneeljaar 1887-88 ingesteld met eene prachtige vertooning, bestaande uit a) De Tooveraar op 7 dorp, blijspel met zang in één bedrijf, door Dandois. b) Zielenketens, tooneelspel in één bedrijf, door N. De Tiere. c) Als de kat van huts is, blijspel met zang in één bedrijf, door F. Vandesande. Is de keus van het eerste stuk niet zeer gelukkig geweest en is hetzelve niet op de hoogte van den vooruitgang dezer eeuw, waar bijgeloof sterk bestreden wordt, moeten wij nochtans bekennen dat het,onder opzicht van opvoering niets te wenschen laat en dat de heeren Mailliard, Deweerdt, Creus, Aernout, Delmotte, Baeyen.en Deraedt al het mogelijke aangewend hebben om hetzelve den noodi- gen luister te geven. Meesterlijk hebben zij hunne rol gespeeld en getoond dat zij op de hoogte hunner taak waren. Het tooneelstuk: Zielenketens dat wij verleden winter met zooveel belangstelling toegeluisterd hebben, heeft nog in waarde gewonnen en menig aanschouwer tot tranen toe bewogen, op het oogenblik dat het kind, als verbindingsteeken zijner in twist zijnde ouders en het oude paar, dat zijne gouden bruiloft vierde, het zijne door zijne liefelijke woorden grootelijks bijdroeg om zijne ouders tot verzoening over te halen. De statige houding en de krachtige toespraak van den jubilaris hebben insgelijks veel bijgedragen om dit stuk, dat wij een meesterstuk van den verdienstelijken schrijver M. De Tière noe men mogen,die waarde bij te zetten, om door al de vooruitstrevende Vlaamsche tooneelge- nootschappen opgevoerd te worden. Tooneelisten van beroep zouden het ge dacht van voornoemden schrijver niet beter wedergegeven hebben. Eere dus aan de heeren spelers, eere aan het zesjarig kind, dat zijne rol zoo wel verstond, eere aar, den vader, die het tooneelkundig talent van zijn kroost zoo bereidwillig ten dienste der Vlaamsche Ster gesteld heeft tot het wel- gelukken eener vertooning, die de faam dier maatschappij nog vergroot heeft in de oogen van het leergierig en verstandig uitgelezen publiek. Onnoodig te zeggen dat de heeren Mail liard, Delmotte, Aernout en de dames Bat taille en Torcq door warme toejuichingen begroet zijn geweest. Het stuk, getiteld: Als de kat van huis is, is een stuk dat niet min bijval genoten heeft, onder opzicht van opvoering en samen hang. De heeren spelers, Deweerdt, Aer nout, Creus, Deraedt en het kindje dat wij reeds in Zielenketens bewonderd hadden, hebben insgelijks getoond dat zij hunne rol machtig waren. Het talent dier mannen is genoegzaam bekend om nog langer te moe ten weiden over de wijze waarop zij hunne taak vervuld hebben. Alleenlijk moeten wij doen aanstippen dat het publiek de terug komst in de Vlaamsche Ster van den heer Deraedt met een gunstig oog aanzien heeft. Vergeten wij het orkest niet, dat.groote lijks medegeholpen heeft tot den luister van dezen aangenamen avondstond. Onzen har- telijken dank aan die moedige muzikanten, die hun talent zoo bereidwillig ten dienste der Vlaamsche Ster gesteld hebben. Onzen dank vooral aan den verdienstelijken orkest meester, den heer Balmaekersvoor den iever welken hij aan den dag gelegd heeft tot opluisterig dezer vertooning. De toeschouwers, die zich verhaast hebben het tooneelkundig talent der Sterrelingen te komen bewonderen en naar waarde te schatten, hebben de tooneelzaal om 10 ure verlaten, eenen diepen indruk behoudende van de heilzame daadzaken van het dage- lijksch leven welke zij voor hunne oogen hebben zien ontrollen. Een Tooneelliefhebber. De heer Jan Justicegewezen leerling van het Stadskollegie van IJperen, komt met groote onderscheiding zijn overgangsexaam van het le tot het 2e studiejaar bij de Nor maalschool van Humaniora, te Luik, af te leggen. Hij is de tweede per verdienstorde. Wilt gij eene waardige gedenkenis hebben van den betreurden kunstschilder Karei Van Kemmel, die uw aller vriend was? Wilt gij u eenige fraaie en kunstrijke schilderijen aanschaffen, die de scheppingen zijn van onzen overleden stadsgenoot, K. Van Kemmel, wiens kunstroem u niet onbe kend is? Wilt gij, in een woord, toonen dat gij de kunst nog lief hebt en hoogschat vooral als die kunst de vrucht is van het vernuft eens IJperlings Gaat dan morgen, zondag, om 11 ure 's morgens, zeer stipt, naar het koffijhuis St. Sebasliaan, waar de openbare verkooping plaats hebben zal van een tiental schilderijen, de beste kunstgewrochten van den heer K. Van Kemmel, wiens werken nu zoo zeer gezocht zijn. Een verzamelaar is er in gelukt die bijeen te k'ijgen en biedt ze nu aan de kunstmin nende vrienden en kennissen, aan de mede burgers van den kunstschilder Van Kemmel te koop. Het zijn 1° Een straathoek; 2° Een id. 3° De Bevelhebber der Pompiers van IJperen 4° De Degen na het gevecht,- 5° Een modegek 6° Een oudheidskenner 78, 8°, 9° en 10° Vier Vioolspelers. IJperlingen Allen dus naar die verkooping! Het is misschien de laatste en eenige gelegenheid, die gij hebben zult om u eene gedenkenis van eenen genialen vriend, eenen talentvol len IJperling aan te schaffen. Dat men het voorlzegge! De schermersgilde E Union, gevestigd in het Zilveren Hoofd, Rijselstraatgeeft morgen, 6 November, en met de bereidwil lige medewerking der koormaatschappij de Werkerslier, een prachtig scherm-en mu ziekfeest. Dat feest wordt uitsluitelijk voor de leden der maatschappij en hun huisgezin gegeven; doch de vreemdelingen, door een lid aange boden, zullen er, mits betaling van eenen frankook toegelaten worden. Ziehier het programma van dit feest Eerste deel. 1. Ma Barque, chceur. 2. Travail d'ensemble a l'épée. Premier assaut. 3. Romance cliantée par M. Oppelt. 4. Deuxième assaut a l'épée. 5. Partie de boxe. 6. Chansonnette dite par M. Mailliard. Tweede deel. 1. Chant des Amis, chceur. 2. Canne royale. Salut et assaut. 3. Romance chantée par M. Oppelt. 4. Assaut au sabre. 5. Travail d'ensemble et assaut la rapière. 6. Chansonnette dite par M. Mailliard. 7. Morceau pour piano. van IJperen. Schieting van Zondag 30 October. Oppervogel. Ligy Albert. Zijdvogels. Butaye Arthur. Froidure Eugène. Koninklijke Maatschappij Schieting van Maandag 31 October, Naar de hoepels. Hoog getal. Vanneste. 9 12 6 12 39 Laag getal. Mahieu Léon. 8 1 9 12 30 Gewoon blazoen. Pinteion P. 5 6 5 22 Deweerdt. 5 6 41/2 6 21 1/2 Laag getal. Pinteion F. 3 2 1/2 1 1/2 2 9 Schieting van Woensdag 2 November Hoog getal. Bafcop. 5 5 5 4 1/2 19 1/2 Laag getal. Féneau. 3 1/2 1 1/2 2 1/2 2 9 1/2 van den 28n October tot den 4n Novemb. 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 3. O ver-lij dens. Julia Deleu, dagloonster, 67 jaar, echtge- noote van Pieter Knockaert, Kauwekin- straat. Ludovicus Lefever, daglooner, 59 jaar, echtgenoot van Sophie Strobbe, Meenen- straat. Pelagia Debusschere, zonder beroep, 86 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Hendrik Devos, kommissionnaris, 72 jaar, echtgenoot van Isabella Goudeseune. lan ge Thouroutstraat. Desiderius Grémonprez, landbouwerswerk man 50 jaar, ongehuwd, lange Thourout straat. Kinderen beneden de J jare. Mannelijkgeslacht, 0. Vrouwelijk, 2. Aan eene Bloem! I. Vreest gij reeds den guren winter Tenger stam, die trillend beeft? Voeldet gij den killen adem Die dwarsheen den luchtkring zweeft Baten U de teedre zorgen Door mijn' hand U toegereikt? Zullen dagen nog heenvlieden Eer een' bloem op uw' kroon prijkt? Ja, 'k zal lang het uur nog wachten Waarop ge uwsn knop ontvouwt, Ja, nog lange zal het wezen Vóór mijn liefde uw bloem aanschouwt 1 En toch zal de kou ze ontrukken Aan uw krachteloos gestalt!.... Toch zal ik nog treurig turen Op 't gebloemt, dat nedervalt Eer het zonnelicht zal dagen Laas! waarop Zij naast mijn' zij Weer van liefde zal gewagen, Vreemd aan leed, van kommer vrij II. Maar nu is Zij verre henen... 'k Hoor soms als een diepe zucht Op der wind vloeiende wieken Zich verdringen door de lucht!... En dan voel ik schier mijn harte Breken van onzeglijk rouw Bij het denken, in heur smarte, Wie haar troost aanbieden zou Nu misschien zit zij te weenen, Droomend over 't open boek... Nu misschien sterft op haar lippen Droevig stil haar liefdevloek Achmocht ik in hare ziele Hoop en leven doen ontstaan Mocht ik naar uw stam ze leiden En den knop zien opengaan 1 Lijk ik met mijn duizend zorgen U getrouw omringe staag, Lijk ik nu de zonnestralen Dan den dauw den Ileemlen vraag, Zoo ook wou ik ze verplegen, Niets waar 'mijne min te duur, Ik zou op haar wee nu tranen Storten en dan liefdevuur III. Vroeger praaldet gij, 6 lieve Bloeme statig in den gaard; Zou heur ooge dan nooit, minnend, U verrukt hebben ontwaard?, Of zou van uw' trotschen stengel t Gelend blad dat ligt ten grond' Niet het zalig stipje merken Waar zij heil en hoope vond Mocht ik u verwelkte bloeme Toonen op haar aankomstuur, Zage ik ze op haar lippen brengen, Zoenen met 'nen kus van vuur! 't Ware rijklijk mij beloonen Goddie bloemen bloeien doet; 't Ware rijk mijn' wensch bekronen! 't Ware rijk aan minnezoet! Wat zou ik haar handen drukken Hevig drukken in mijn hand! En op hare wangen plukken Kussen teer tot liefdepand En 'k zou in haar ooge lezen 't Heimvol woord der zieletaal: Liefde!.... 'k zou vervoerd haar spreken Wijl ik tot haar harte daal: 'k Min U lijk ik min die bloeme.,.. Zij bezweek aan winterkou Trots mijn zorgen... U blijf 'k immer 'k zweer het, 'k blijf uw' liefde trouw 1 K. v. R. Gent, Oktober, 1887. Een tempeest heeft zondag boven onze stad gewoed. Het begon in den vroegen morgend. De wind blies zeer geweldig en deed de slecht gesloten luiken openvliegen, rukte aan talrijke huizen dakpannen af, sloeg schouwen af en ruiten uit, kortom het was verschrikkelijk. Bij het naderen van den dag nam het tempeest nog in hevigheid toe. Om 8 ure 's morgends werd eene vrouw, die uit de kerk kwam, ten gronde geworpen. Zij werd erg gekwetst aan het gelaat. Eene andere vrouw kreeg eene venster luik in den rug, en moest in een naburig huis binnengedragen worden. Het is ons onmogelijk de stoffelijke on gevallen te vermelden die door het tempeest veroorzaakt zijn. Het is onzeglijk hoeveel hoornen ontworteld of gebroken werdenhoeveel daken werden beschadigd, afsluitingen, telegraafstaken, enz. omvergerukt, ruiten uitgeslagen, enz. Te Brussel op den Waterlooboulevard werd een kind door het vallen van eenen boomtak gekwetst. In de Lochtstraat werd een kind gewond door eene vensterluik. In de Koninlijke straat werd een jonge ling den schedel verbrijzeld door het vallen van eene plank. Uit Oostende wordt geseind dat de wind storm zeer hevig is geweest, maar men stipt geene zeerampen aan. Te Antwerpen werd ook aanzienlijke schade door het tempeest aangericht. De telefonische betrekkingen met Parijs, Oostende en de voornaamste steden van het land zijn onderbroken. Op de Groote Markt te Brussel stond iedereen naar omhoog te kijken, naar St- Michiel, die op de torenspil stond te draaien. Men vreesde dat hij naar beneden zou komen, maar hij heeft zich kloek gehouden. De bloemenmarkt te Brussel heeft veel ge leden. De bloemtuilen gingen in 't midden van de markt wandelingen doen. Yan 9 tot 10 ure 's morgends is de door tocht der treinen tusschen Erernbodegem en Aalst moeten onderbroken worden, ten gevolge van het vallen van telegraafstaken op de baan. Wet op de dronkenschap. Den 3 November zijn voor het vredegerecht van Brussel niet minder dan 300 personen ver schenen voor overtredingen der wet op de dronkenschap. Onder de personen die te Brussel voor de rechtbank zijn moeten verschijnen, voor dronkenschap; bevond er zich een heer die... gedecoreerd is,- een ander heer» had eenen paletot met vellen aan. Er wareQ ook tachtig vrouwen beschuldigd te diep i» 't glas gekeken te hebben. Schadevergoeding. De bladen van Brussel melden dat het sedert eenige dagen, in het stadhuis, met honderden explooten van deurwaarders regent. Al degenen die in den slag van den 7 September mishandeld werden, vragen schadevergoeding. Al di® vragen komen voort uit dezelfde bron. Ande ren zouden van stad eene nieuwe horloge, eene nieuwe grosse-caisse, een nieuw vaan- del, enz., willen hebben. Men denkt dat d« K in—i 8 ifoai mnmw.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2