Kaartspel Burgerstand van Poperinghe. g W Belangrijk Bericht. Rentrée des classes. Luisterlijke Prijskamp Op Zondag 13 November 1887. IJzerenweg. stad Brussel een 300 tal processen zullen aangedaan worden, die haar zoo wat 100.000 frank zullen kosten. Liberaal. De nieuwe minister, de heer Lejeune, door sommigen als liberaal voorgesteld, heeft een zoon van 19 jaar? de opvoeding van dien zoon werd toevertrouwd aan de paters Jezuïeten, die, uit Frankrijk verbannen, een collegie hebben gesticht te Canterbury, in Engeland. Pater Du Lac is de overste van dit gesticht en de heer Lejeune is een vriend van dezen pater. Eenige maanden geleden werd in dit col legie een feest gevierd en een aantal katho lieken uit Frankrijk en Belgie waren daar aanwezig. Ook de heer Lejeune was tusschen de ge- noodigden en bracht er een heildronk uit. De senaat en de Kamer van Volksver tegenwoordigers zullen den 8 november, om 2 ure 's namiddags, vergaderen. Overleden. De heer Jamet, oud-eerste baszanger van opera-comique in den Munt schouwburg, is te Schaarbeek overleden in den ouderdom van 45 jaar. Hij laat het grootste deel zijner fortuin na aan den arme van Brussel en van Schaarbeek. De heer Jamet, gesproten uit den wer kersstand, heeft gansch zijne fortuin gewon nen door zijne kunstloopbaan. Hij heeft 50,000 frank vermaakt aan het gesticht Roger te Grimbergen, te Middelkerke, voor de ziekelijke kinderen der brusselsche agglo meratie 50,000 frank aan het weezenge- sticht van Brussel; 25,000 fr. aan het blindengesticht van Brussel25,000 fr, aan den arme der hoofdstad 25,000 fr. aan het gasthuis van Schaarbeek, en 25,000 fr. aan het weezengesticht derzelfde gemeente. De zwarte bende, die opvolgend elk land bewerkt, die overal wordt opge jaagd en veroordeeld en voor doel heeft het namaken der voortbrengselen van eerste hoedanigheid, heeft ook beproefd ten onzent een namaaksel der Zwitsersche Pillen, dit zoo te recht gewaardeerde geneesmiddel, in te voeren. Men vraagt ons hoe men zich voor dit bedrog kan hoeden: dit is zeer eenvoudigde kooper moet slechts eischen dat dezelve wel voortkomen van den eenigen vervaardiger der Zwitsersche Pillen: M. Hertzog, apotheker,. 28, rue de Grammont, Parijs; dat het etiket, (wit kruis op rooden grond) de naamletters H et C, drage, bene vens den blauwen waarborgszegel der fransche regeering, zeer leesbaar gedrukt het namaken van dezen stempel wordt zwaar gestraft. Degene die door een namaker meent bedrogen te zijn, wordt verzocht zich te wenden tot M. Pelerin, apotheker, 12, Schildknaapstraat, Brussel, die algemeene depositaris der Zwitsersche Pillen is 1 f. 50 de doos. De fruithandel met Engeland. België zit hier alweer in 't achtergat, appels, peren en andere fruiten worden in Engeland veel geeten en verteerd. In 1886 beliep het cijfer dier consumptie tot de aanzienlijke som van 151,165,000, zegge honderd-een-en-vijf tig millioen, 165 duizend frank. Frankrijk komt daarin voor 12.090,000 fr.Spanje voor 50.000.000 fr.Griekenland voor 42. 500.000 fr.Amerika voor 12 000.000 fr. de Nederlanden voor 5.315.000 fr. en... Bel gie voor 3.780.000 fr. Voorzeker, zou er middel zijn, voor België den uitvoer merke lijk te vermeerderen, wilde iedereen daarin medewerken. Ongelukkiglijk als men bij velen van geld spreekt de liefde breekt. Er was kwestie, geleden eenige maanden te Antwerpen, een uitvoer-maatschappij in te richten ten kapitale van een millioen, en om dat men daarbij moest nsqueeren.... eene som van honderd frank, de brug is in 't wa ter gevallen. De Stem. Posterijen. Eerlang zullen in den postdienst der vlaamsche provinciën plaat sen van hulpklerk openvallen. De jonge lieden, die de vlaamsche taal machtig zijn en aan dier plaatsen wenschen deel te nemen, mogen zich wenden tot de postkantoren om des aangaande nadere in lichtingen te bekomen. De aanvragen worden ontvangen tot 15 November eerst komend. Te beginnen van 9 November zal een nieuwe expresstrein ingericht, worden, die t«n 6 ure 40 's avonds uit Brussel zal vertrek ken om ten 11 ure 50 's avonds te Parijs aan te komen. Dank aan dezen trein en aan dege ne die op hetzelfde uur in tegenovergestelde richting vertrekt, zal men op eenen dag ds reis weg en weder kunnen doen en onderweg noenmalen, dank aan den dienst van de wagons-restaurant, die aan den trein zijn gehecht. Groote Internationale Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid te Brussel 1888. De ontwerpen voor plakbrieven, diplomas en medailles, evenals de teekeningen voor de, in den tuin op te richte gebouwen, welke gezonden werden aan het Uitvoerend Gomiteit van den Groo- ten Prijskamp te Brussel 1888, door de bouwkundige en de kunstenaars welke deel hebben genomen aan den Prijskamp door het bovengemeld Comiteit ingericht, zijn tentoongesteld in een der zalen van het Hotel, Paleizenstraat, 22. De mededingers wedijveren van talent en oorspronkelijkheid, en de Tentoonstelling is, als een kunst Museum, zeer belangrijk. De vindingrijke gedachten der kunstenaars wel ke tentoonstelde maken de taak der jurijs zeer moeilijkook is er besloten geene uit spraak te doen dan na ernstige studie. Slechts in de laatste veertien dagen van November zal den uitslag plaats hebben. Groote Internationale Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid te Brussel 1888. De bijzondere rang schikking door den Grooten Prijskamp aan genomen, verschaft aan den geringsten werkman zoowel als aan den grootsten nijveraar de middelen om aan dien Prijs kamp deel te nemen en aldus het zijne bij te brengen voor den vooruitgang der Weten schappen en Nijverheid, door middel van het kamerwerk. Men zal aan het publiek toonen wat de werkers, met he eenvoudigste gereedschap kunnen vervaardigen. Deze handwerken bewijzen dikwijls bij de werklieden, de vervaardigers, een volmaakt goeden smaak. Wij ook zijn overtuigd dat de werklieden talrijk zullen opkomen om door hunne kennisen en bekwaamheden den Grooten Prijskamp behulpzaam te zijn. Wat hijzonderlijk wenschelijk is, is de deelneming der bestuurders van al de maat schappijen van het land wiers verkleefdheid en bijzondere bekwaamheden de roem van België zijn, op het gebied van onderlingen bijstand. Men moet al de pogingen aanmoedigen en die opzoeken welke zich zelve niet kennen of zich verborgen houden. De inlichtingen welke wij bekomen en de documenten welke wij voor oogen gehad hebben, laten ons toe te verzekeren dat die belangrijke taak met moed vervuld wordt door diegene welke er zich mede gelast hebben. Het is een bijval te meer voor den Grooten Prijskamp en den uitsiag ervan zal aan de massa werkers verschijnen als een blijk van het belang dat aan hunnen toestand nemen, al die welke hunne kracht en mid delen in het werk stellen voor den Vooruit gang en de Menschlievendheid. Groote Internationale Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid te Brussel 188. Het groot Internatio naal werk, aan hetwelk eenieder een schit terende bijval verzekerd, heeft weeral eene groote schrede vooruit gedaan. Het uitvoe rend Gomiteit heeft M. S. Lee Bapty, tegen woordig algemeene bestuurder der koninklij ke tentoonstelling te Manchester, tot algemeene Commissaris benoemd van het Britisch Keizerijk voor den grooten Prijs kamp van 1888, De bekwame Bestuurder is concessionnaris verklaard van 20,000 vierkante meters om er de Britische afdee- ling van Manchester op te richten. Wij zullen dus, in de tuinen van den Grooten Prijskamp van 1888, de prachtige maarkt- plaatsen en de centrale koepel zien welke de bewondering uitmaken van al de bezoe kers der Britische tentoonstelling. De engelsche afdeeling zal een der voor naamste aantrekkelijkheden zijn van die belangrijke onderneming waarover België, ten rechte zoo stots is. Hoe de regeering den londbouw beschermt. In den Moniteur staat er een bericht van 't ministerie van oorlog tot aanbesteding van 200,000 kil. tarwe van.... Californ e Ziedaar hoe onza clericale ministers den landbouw beschermen. Persoonlijke dienstplicht. Aan de Etoile wordt ten stelligste verzekerd dat het gouvernement voornemens is het initiatief te nemen van een wetsontwerp strekkendè om den persoonlijken dienstplicht in te voe ren en het getal artilierieregementen met twee te verhoogen, derwijze dat er slechts éen majoor zou wezen voor vier batterijen in stede van twee. De Bien Public zegt hiervan niets te gelooven. Tandheelkunst van W en f}1me M. Meier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouwdaarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. M1' Mme M. Meier,chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst- Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels ingae voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. van den 19 October tot den 2 November 1887. Geboorten- Mannelijk geslacht 8. Vrouwelijk id. 10. Huwelij ken. Vanrenterghem Renatus Amatus, 25 jaar, landbouwer te Bertlien, (Vrankrijk) en Derycke Leonia Rainildes, 22 j. bijz. Verroye Renatus, 31 jaar, dienstbode, en Vanstraezeele Helena Maria, 25 jaar, dienstbode. Vanhove Henricus Eduardus, 31 jaar, land- gebruiker te Reninghelst, en Vuylsteke Silvia Cornelia, 24 jaar, dienstmeid. Vanantwerpen Guillelmus Josephus, 43 jaar schoenmaker, weduwaar uit eerste huwe lijk yan Desmet Maria Ludovica, en thans echtgenoot in tweede huwelijk van Artois Maria Ludovica. Minot Joannes Franciscus, 49 jaar, stoelma ker, echtgenoot van Cardinael Eugenia Cornelia. Delbeke Philomena Cornelia, 46 jaar, echt- genoote van Schmidt Charles Louis, her bergierster. Verstavel Antonia Cecilia, 59 jaar, huishoud ster, echtgenoote van Duribreux Martinus Franciscus. Cousin Amelia Coleta Cornelia, 56 jaar kantwerkster, echtgenoote van Pyck Li- vinus Ludovicus, Kinderen beneden de T jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk, id. 1. w 1 1 1 i K H hj W N tel 3 Groot Nationaal Fransch - Nederduitsch en NederduitschFranseh WOORDENBOEK door J VAN DE VELDE. Het gerucht is verspreid geworden onder de talrijke persoonen die zich op de studie der twee hoofdtalen van ons vaderland toe leggen, dat de nieuwe Akademie, te Gent ingericht, voornemens is op een min of meer naderend tijdstip de uitgave te bewerken van een fransch-Vlaamsch en vlaamsch- fransch woordenboek. Inlichtingen, welke aan eene zeer goede bron geput zijn, veroorloven den uitgever met de grootste zekerheid te verklaren, dap er geen de minste grond bestaat voor dat ge rucht. Hier mag bijgevoegd worden dat de vlaamsche Akademie zich uitsluitend onledig houdende met de moedertaal, zulk een voor nemen nooit kan gekoesterd hebben, en dat zelf een onderwerp welk beter in den kring harer werkzaamheden valt, te weten dat van een woordenboek voor het vlaamsch al- een op te stellen om den zin en de spelling van elk woord te bepalen, tot nu toe nog geen deel in hare beraadslagingen heeft ge had. Voici le moment oü les jeunes élèves s'ap- prêtent a reprendre avec une ardeur nouvelle leurs études interrompues par quelques mois de vacances. Nous ne laisserons pas passer cette occasion sans recommander aux mères de familie la Nouvelle méthode de Piano de A. Schmoll, méthode qui se trouve au- jourd'hui sur tous les pianos, et dont la 10* édilion vient de paraitre. Voici les qualités qui (d'après le comple-rendu de M. J. Ghy- mers, professeur de piano au Conservatoire de Liège) distinguent la méthode Schmoll de tous les ouvrages du même genre: Scmpli- cité, brièveté J'exposition de principes-, exercices bien gradués, petits morceaux d'une mélodie facile et d'une bonne har monie, destines a la fois a exercer les élèves a Vexecution de choses différentes par les deux mains, a former leur oreüle et a les recréer; remarques progressives placées en notes au commencement de chaque legon, pour donner aux commen- gants 1'explication d'une multitude de signes et d'effets employés dans I'execu tion-, enfin, remarques également pro gressives, oü l'auteur explique les accords et les cadences harmoniques l'accent musical et I usage des pedales5 Parties chaque 3 fr. S adresser chez F. de Aynssa (Deliége), 92, rue de la Montagne a Bruxelles. Les préfaces des oeuvres méthodiques de A. Schmoll sont envoyées franco sur de- mande. Groote bijval. A. Chicago wezen lijkheid), wals voor piano, door N. Vander- vorst. Nieuwigheid verkondigd bij F de Aynssa en Ce (H. Deliége), Bergstraat, 92, Brussel, en te koop bij al de muziekhan delaars. ter herberg de Salon d'Apollon bewoond door Edouard Vanden- driessche, Hondstraat n° 55. 16 FR. PRIJZEN IH GELDE. Alle conditiën naar gewoonte. Vertrekuren van IJperen naar Poporinghe, 6-50 —9-09 10-00 12-07 3-00 O verlij (lenss cd co cd H O P3 O p O rs p O p CA O c-H CD CL p O p 3 e-H CD p cd OJ (SQ OQ CD CD aj tel 3 UI w 07 CD r/a N 3 O"* tO CA jj CD O o> O H- 05 co t\D CD 00 00 O O O O O O o O O O O O O O -o 5 co O 11 t—1 l—J O C5 O CO Cl 00 O CA O CA O O O K a O O O O O to O 00 <1 co 2 to CR O O !-*■ co "co I—1 C5 r* co rr o CO O O C-+- o ÜT to O O O O O O O O O O O O S •"3 co r-> t— H •o 3 o. CD CJl O 00 Cl 00 00 O O O O H—1 CA 8 00 O O O O O to O K 3 <1 i—i «H ROYAL REMY'S styfgel» wordnooit als in pakken ofdoozen met fabriekmerk Leeuwenkop, geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle los se st sel te weigeren die men hun als ROYAL REMY zou willen verkoopen. MET HET 4-00 6-25 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-50 12-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Komen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Komen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 8-58. Rousselare, 7-45— 10-45 12-20— 4-10 6-30 Langemarck-Ostende', 7-23 12-22 3-5,3 6-22 Kortrijk, 5-30 S-20 9-58 11-16 2-41 5-20 Kortrijk-Brussel, 5-309-58 11-162-415-20 Kortrijk-Gent, 5-30— 3-20 11-16 2 41, 5-26.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3