Teeken van slechten tijd. STADSNIEUWS. Willems-Fonds. Werkerslier. Muzikale Ochtend. Koorzangmaatsckpplj Maatschappij de Vlaamsche Ster. Wie was 'fc?... Sinte Barbarafeest. Lokaas. Benoeming. Aaangeheuden. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Burgerstand Vergadering des katholieken Taps De 20 liberale gemeenten zijnAntwerpen, Brussel, Gent, Luik, Bergen, Namen, Schaarbeek, Molenbeek, Elsene, St-Gilles, Leuven, St-Joost-ten-Oode, Anderlecht, La ken, Oostende, Verviers, Seraing, Jumet, Charleroi en Doornik. De (5 klerikale zijnKorlrijk, Mechelen, Brugge, St-Nicolaas, Borgerhout en Aalst. Uit de laatste optelling volgt, dat er heden 39 gemeenten zijn, die van 10.000 tot 20.000 inwoners tellen. De liberalen hebben de meerderheid in de 22 volgende gemeenten: Lokeren, Gilly, Ieperen, Thienen, Montigny-op-Samber, Marchiennes-au-Pont, Boom, La Louvière, Hoei, Hasselt, Quaregnon, Wismes, Dison, Moescroen, Herstal, Courselles, Ledeberg, Jemmapes, Chatelet, Paturages, Dour en Marcinelle. De katholieken hebben de meerderheid in 17 andere: Roeselare, Lier, Turnhout, Ronse, Etterbeek, Zele, Meenen, Uccle, St-Truden, Wetteren, Eecloo, Gheel, Pope- ringhe, Berchem-bij-Antwerpen, N ij ve 1 Frameries en Tamise. Ten slotte: onder de steden van meer dan 10,000 zielen, zijn er 42 liberale met eene gezamentlijke bevolking van 1.430.000 zielen, of het vierde der bevolking van België, terwijl de 23 katholieke steden en gemeenten van meer dan 10,000 zielen slechts eene gezamentlijke bevolking tellen van 415,000 inwoners, of slechts een der tiende, welsprekend nummer der bevolking van België. Men vergelijke en oordeele. De arme zusters van Neerpelt kochten maandag laatst een huis, dat nevens hun klooster stond voor de bagatel van 7,500 fr. Dat huis gaat afgebroken worden en de grond aan 't klooster gevoegd. Eene aalmoes voor d'arme zusters als 't u belieft. Vrijdag namiddag gingen twee priesters uit het gesticht der cellebroeders, waar zij in pensionnaat waren, een wandelingsken doen naar Berlaan en van daar naar Ko- ninks-Hoyckt. De eene was een Engelsch- man, de andere uit Frankrijk. Zij dronken het eene pintje na 't andere en in korten tijd waren zij heel beschonken. Het moet zijn dat zij te Hoyckt eenige bees tigheden uitgesteken hebben, want zij zijn door den burgmeester en den veldwachter met de schroeven op de duimen naar het gemeente huis gebracht geweest, en op eenen boeren kar naar Lier gevoerd. De eerewacht der twee gevangen bestond uit acht boeren met den garde-champetter. Te Lier gekomen deden de twee zatlappen den Deken en de overste van het gesticht ontbieden. Zondag laatst leden had de tweede con cert-voordracht plaats onder den toeloop van tal aanhoorders. De zaal was proppens volhetgeen getuigt dat de werkzaamheden onzer afdeeling aangemoedigd worden. Zij belooft ons nog een mooi kerstfeest, een a twee concert-voordrachten en eenige aan trekkelijke avondfeesten inet oxy-hydrisch licht. Dankzij de welwillende medewerking der heeren Coffyn, Delmotte Igodt. Mailliard, Moreau en Taccoen, genoot liet. feest, veel bijval. Na de uitvoering van 't eerste deel van het programma, overhandigde de heer Voor zitter, namens 't algemeen bestuur van 't Willems-Fonds, een dertigtal boekdeelen aan den heer Vanbiesbrouck, leerling van ons gemeente college, die zich in den Vlaamschen prijskamp onderscheiden heeft. Om vier ure nam de heer P. Fredericq, leeraar in de Hoogeschool, te Gent, het woord en wist gedurende een uur de aan dacht der toehoorders op te wekken. - Spreker deed in korte woorden de geschie denis van de Vlaamsche beweging en het liberalism uiteen, haar begin, haar doel. Hiertoe doorliep hij vluchtig de geschie denis der 14" en 15e eeuw, den strijd der Geuzen, de Brabantsche omwenteling, de regeering van Willem I, de omwenteling van 1830 en kwam zoo tot zijn eigentlijk onderwerp. In eene sierlijke, eenvoudige en duidelijke taal, toonde de redenaar hoe de Vlaamsche beweging ontstaan is, den voor uitgang die zij deed en doet door den strijd onzer Nederlandsche schrijvers en de wer kingen van 't Willems-Fonds. Aan den heer Voorzitter dezer invloedrijke inrichting, den oiivermoeibaren J. Vuylsteke bracht de spreker hulde, en eindigde zijne voordracht met eenen wakkeren oproep tot de jongeren, wien het opgedragen is den strijd voort te zetten, meer en meer aanhangers der Vlaam sche zaak te verwerven, het getal leden der Afdeeling te doen aangroeien, om alzoo in de toekomst degelijke vruchten van den mach tigen boom van 't Willems-Fonds te kunnen plukken. In aller naam heb dank heer P. Fredericq, die zoo belangloos onze rechten verdedigd en heeren medewerkers die altijd op de bres staanwanneer een volksfeest gegeven wordt. Onze dappere koorzangmaatschappij de Werkerslier bood haren eereleden laatstle den Zondag, ter gelegenheid van S' Cecilia, een genotvollen avond aan. Vooreerst had er een mooi muziekfeest plaats. Plen paar heel lieve koorzangen: Flandre au Lion en Hymne a la Paix waren er op eene onberispelijke wijze uit gevoerd; vooral als men nagaat dat al die goede zangers 's daags een lastigen en af- mattenden arbeid te verrichten hebben voor aleer zich 's avonds op het beoefenen der zangkunst te kunnen toeleggen. De heer MTasseel vergastte ons dan op een mooi muziekstukje voor viool, dat hij met veel talent uitvoerde. Hij heeft wel be wezen dat er in hem stoffe zit om er een kunstenaar van te maken. De heer Duflou zong daarna eene romance vol gevoel en melodij, die den meesten bijval genoot. De kluchtzanger A. Bayen verdient wel dien naam. Hij heeft hartelijk doen lachen. De heer Eug. Degroote voerde er een mu ziekstuk voor klarinet uit op eene meester lijke wijze. Hij is een wezentlijke kunste naar. Een gul bravo! voor hem. De heeren E. Coffyn en Wouts hebben er eenen tweezang gezongen op eene wijze, die genoeg getuigde dat zij hunne faam van eerste zangers wel weten te verdienen. Luidruchtige en herhaalde toejuichingen waren het aandeel van al die uitgelezene muziekanten. Het was een heel aangenaam muziekfeest, vol genot en vroolijkheid. Bij de twee uren lang heeft men er zich vermaakt, naar har telust vermaakt. Dank aan de heeren bereidwillige mede werkers en aan het bestuur der Werkers lier voor al het genot dat wij daar gesmaakt hebben Maar daarbij bleef het niet. Om 9 ure begon een lief dansfeest, bege leid door een uitgelezen orkest. Hier, zooals in het muziekfeest, was er weder zeer veel volk, te veel om wel te kunnen dansen. Daar deed men een flikkertje, een sprongs- ken dat het vroolijk om zien was. Zij die niet dansten, vermaakten er zich even goed als zij, die er, met een lief, poezelig, katoen in armen, wippend en draaiend voorbij zweef den. De feesten, in de Werkerslier, zijn ware feesten, waar immer en altijd de meeste vreugde, de gulste vriendschap en de op- rechste broederlijkheid heerschen en waar iedereen zich vergeestigt en vervroolijkt, zooa'is men het nergens doet. Nog eens. moedige en volhardende Wer kers, hartelijk en innig dank voor al het genoegen, dat gij ons Zondag 11. hebt laten smaken De eerste ochtend van kamermuziek, door den quatuor aan de liefhebbers aangeboden, zal plaats hebben den 18 December eerstko mende, 's middagsin de zaal van den Gouden A rend, Groote Markt. De personen, die eene ingangskaart be- geeren, worden verzocht zich te bevragen bij de heeren Gaimant, Ligy of Weckesser. Woensdag, 7 dezer, om 8 ure 's avonds, zal de Koorzang maatschappij, gevestigd in den Gouden arend, haar eerste groot con cert geven van het winterseizoen, met de medewerking van onderscheidene kunste naars en de sijmpkonieke afdeeling der maat schappij. Ziehier het programma van dit feest 1™ Partie. Onze onvermoeibare Ster-relingen schijnen het niet te zullen opgeven dit jaar. Nauwe lijks hebben wij het verslag gegeven van hunne tweede vertooning, of reeds kondigt men ons eene derde aan, welke zal plaats hebben op stads schouwburg den Zondag, 18 December aanstaande. Deze vertooning zal samengesteld worden uit de volgende stukken DRIES DE BOERENKNECHT, toonelspel in één bedrijf; DRIJ OUDE HANEN voor eene jonge henne, blijspel met zang in één bedrijf; TAMBOER JANSSENS, blijspel met zang in twee bedrijven. Dit is, zooals men ziet, een zeer aantrek kelijk programma, dat niet wijken moet voor de voorgaande en eene allerschoonste ver tooning belooft. Onze lezers zullen zicli nog wel berinne ren, dat de genaamde Soenen klerikale gazetteverkooper der stad, over eenige we ken door de rechtbank van enkele politie tot 20 fr. boete veroordeeld werd, uit hoofde van lasteringen, door hem tegen de heeren Gryffon en Vlaemynck, onderofficieren bij ons Pompierskorps, langs de straten rond- geschreeuwd; zij herinneren zich ook nog dat gezegde Soenen tegen dat vonnis in beroep ging. Welnuonze korrektioneele rechtbank heeft dat beroep geoordeeld of beter veroor deeld, want Dinsdag laatst heeft hij het vonnis van eerstgemelde rechtbank bekrach tigd, zich hierop steunende, dat de rondge- schreeuwde lasteringen totgansch het Pom pierskorps gericht waren. Doch met dit alles weet men rog niet, zegt het Progres, wie Soenen dat alles opgege ven heeft, achter wien gansch die bende jonge klerikale straatbengels zich verschuilt. Ter gelegenheid van het Ste-Barbarafeest, zullende heeren artilleurs onzer burgerwacht zich heden avond ten 6 u. op een smakelijk banket vereenigen, welk zal opgediend wor den in het hotel 't Klein IJperen. Uit eene briefwisseling naar de Indépen- dance gezonden, vernemen wij dat er hier te IJperen, eenige dagen vóór de gemeente- kiezingen een ingenieur van de Staatsspoor wegen aankwam om de plaats aan te duiden en af te meten, waar de nieuwe statie ging gebouwd worden, die sedert tal van jaren reeds door het Staatsbestuur beloofd werd. Het is thans reeds gebleken dat al die af metingen slechts lokaas waren, om eenige stemmen te verkrijgen ten voordeele der gestadig gebuisde klerikale kandidaten. De IJperlingen hebben dus meer dan wel gedaan die veelbelovers nogeens naar de maan te zenden. Kiezers, onthoudt dat voor bij drie jaar. Bij koninklijk besluit van 27 november laatst is de heer de Dave, ontvanger der rechtstreeksche belastingen, tol- en accijns- rechlen te Moskroen, in dezelfde hoedanicr. beid te IJperen benoemd. Heden morgen rond 6 1/2 ure kwam de genaamde Edouard Kasteleyn in de stad met 9 konynen, die hij te koop stellen wilde. Onze moedige en wakkere politie rook ionten het duurde niet lang vooraleer de agent Jan Renette, den gezegden Kasteleyn aanhield onder beschuldiging van diefte der 9 konijnen, die hij bij zich had. Eene schoone les voor hen die wat al te hunne begeerlijke blikken naar het goed van hunnen naaste wenden. van IJperen. Schieting van Zondag 27 Novemb. Gewone cibel. Hoog gtal. Froidure Eugène 25 25 25 25 20 120 Thiebault Ferd. 25 25 20 20 25 115 Ligy Félix, 25 25 25 20 20 115 Ligy Albert, 25 15 20 25 25 HO Vermeulen Henri, 20 20 25 25 20 110 Froidure Robert, 25 20 20 25 20 110 Bogaert Alphonse, 20 20 20 20 25 105 Fraipont Maurice, 15 20 20 20 25 100 van den 25n Novem. tot den 2n Decern. 1887. «Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 6. Huwelijken. Victoor Dekaezemaeker, daglooner, en Anna Segers, kleermaakster. Achille Verleure, koopman in visch, en Leontine Deckmyn, kantwerkster. Julius Catteenw, stooker, en Felicia Le~ percque, dienstmeid, Ludovicus Grimmonprez, schoenmaker, en Maria Verbaere, naaister; Constantinus Vandeputte, koetsier, en Ro salia Beun, zonder beroep. Hendrik Spotbeen, landbouwer, en Maria Devos, zonder beroep. Overli j (lens. Augustinus Gillioen, molenaar, 47 jaar, on gehuwd, Meenenstraat. Virginia Vergote, 67 jaar, koopvrouw, we duwe van Jan Vermeersch, St-Jakobs buiten. Franciscus Duflou, zonder beroep, 85 jaar, weduwaar van Maria Decart, Dixmuide- straat. Barbara D'heere, 62 jaar, echtgenoote van Leo Bardyn, St-Jacobs buiten. Franciscus Vandooren, daglooner, 65 jaar, echtgenoot van Maria Marquette, Beur zestraat. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk geslacht. 0. Vrouwelijk id. 0. in het lokaal Boulevard du Scéau, n° 100 système Systermans). (N.B. Voor de leden van den Zwarten Meulen is eene afzonderlijke ingang voorbe reid in het H. Elisabethgesticbt, avenue du Noir Moulin. n° 100). i nuuaügBH!Kfr<$«B«'iJ'»1 1. Pique-Dame, ouverture pour symphonie, an Suppé. 2. Ohansonnette dite par M. De- kemper 3. a) Le Chevalier Jean ('ounces «han- Foncière. b) Le Passeur jdennoy Milton Wellings. 4. Concerto militaire, pour violon cello, exécutée par M. B. Ja cobs avec accompagnement de quatuor et piano. Servais. 5. Chansonnette dite par M. De- t t kemper 2» Partie. 1. Faust, fantaisie pour sympho nie. Gounod. 2. Lakmé, air chanté par M. Ar- deDnoy Ceo Delibes. 3. Dans la forêt, suite pour vio- loncelle a)Danse des Gnémes, b) Fleur d'Automne, c) Reccuillement, d) ronde fantastique exécu tée par M. Jacobs. Popper. 4. Santiago, valse espagnole pour symphonie. Corbin. 5. Chansonnette dite par M. De- kemper Le piano sera tenu par MM. Moreaux etBaratto. Voorzitter Jan (te midden der afzonderlijke gesprekken) Het is nu laat en half! 'k Verklaar de zitting open! En staak uw helsch gedruisch, zoo niet dan ga ik [loopen. (Hij veinst te loopen!) Rikiki aan Karlewi. Wat zegt die stomme boer Hij hseft zijn nieuwe Mijn ziele Gods niet mêe.... [buis Voorzitter Jan (woedend) ...'k ben fier over mijn buis En 'k bid U kladderpot, mij voort te laten spreken! (Handgeklap) Karlewi aan Rikiki (stil) 'k Seh.t drop, mijn beste Rik, we gaan ons toch Voorzitter Jan [wel wreken' De schrijver van den Tap zal U de lezing doen Om uitteleggen hoe.... wij staan in onze schoen. Pietje Wijs (met aangedane en steeds stijgen de stem) Hoe zal ik U voordoen, dit feit vol somber kleuren Zonder ons bloedend hart gevoelloos te verscheuren! Zonder een grievend staal te slaan in onze ziel Zonder de traan te zien, die uit mijn ooge viel (Langdurig handgeklap... Eenige vreemde sukkelaars weenen.... De nonnen, die alles afluisteren buiten de zaal, huilen van verdriet...) Hoe zal ik?.. Hoe zal ik?., geen dichterlijke lieren Kunnen de tonen slaan, die zooveel droefheid vieren, Geen menschelijk verstand,., hoe ik het overweeg— Welaan!... Wij zijn geklopt!... En onze kas is leegl--« (De zakdoeken komen te voorschijn en de tranen vloeien langs de goten ait...)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2