AANBESTEDING MEUBELS Ghislain VAN ESBROEOK DOODKISTEN Doozen voor Doodkroonen, a Burgerstand West-Nieuwkerke. Zoo gij voor Bulcke stemt... Najaarsbuiën. VERSCHÏLLIGÏÏ TIJDINGEN. Stad IJperen. RIJSCHOOL. Openbare Verkooping HERBERGGERIEF WIJN EN LIKEUBEN op Donderdag 22 December 1887 bij CH. SPI LLIAERT-BOUCHABR T, Kloostrer poort, IJperen BmMmm van den 2" tot den 9" December 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 8. Vrouwelijk id. 9. Hu weli j ken. August Kestelyn, daglooner, en Octavia Desmaretz, kantwerkster. Gustaaf Coffyn, barbier, en Felecia Rabau, zonder beroep. Theodus Claes, sergent, bij het administratie bataljon, en Sofia Segers, winkelierster. O verlij dens. Maria Obyn, kantwerkster, 68 jaar, echt- genootè van Eusèbe Delbeke, Bukkerstr. Sofia Vanderzype, kantwerkster, 58 jaar, echtgenoote van Jozef Demey, Meenenstr. Kinderen beneden «lo V jaren. Mannelijk geslacht. 5. Vrouwelijk id. 2. Kiezers Heden grijpt de balloteering plaats tus- schen de heeren Bafcop, liberaal, en Vanden Bulcke, klerikaal. Tusschen die -twee kandidaten wordt gij geroepen om uwen keus te doen ten voor- desle van eenen dier twee mannen moet gij uwe stem uitbrengen. Wat zult gij doen? Gij zult stemmen tegen Vanden Bulcke omdat Vanden Bulcke s naam op de kle rikale lijst voorkomt en dal hij aldus de vor ige gedragslijn der kaloterijverklaart goed te keuren en belooft te zullen volgen. Vanden Bulcke, als klerikaal 1° keurt de handelwijze goed van het vorige bestuur, die de zaken der Gemeente zoodanig wist te verwarren dat de Admi nistratie aan een muizennest geleek 2° keurt de partijdige regeering goed ten opzichte van het Oudmannenhuis: toen alle waren uit kalotewinkels kwamentoen de nonnerij er heer en meester was en dat onze vaders en moeders er klaagden, ja, bitter klaagden.. 3° Zou, zonder twijfel, gelukkig zijn, onze gemeentescholen te zien sluiten en onze kinderen toevertrouwd aan de verkwezelde leerstelsels der Thouroutsche bijbelbijters, catechismusverslinders en paternosterknab- belaarsen aan het verbeestend beheer van broertjes- vetlappenen nonnen onderworpen. Dat is de gedragslijn der klerikalen en daarom zult gij stemmen tegen Vanden Bulcke. Gij zult, integendeel, uwe slem uitbren gen voor Bafcop omdat Bafcop''s naam op de liberale lijst voorkomt en dat hij aldus als liberaal mag aanzien worden. Bafcop, als liberaal: 1° laakt de handelwijze van het verleden bestuur 2° zal altijd de liberale voorstellen aan den Gemeenteraad gedaan, ondersteunen 3° zal nooit zijne toestemming geven aan het vernielen van ons onderwijs. Dat is de plicht der liberalen, en daar om zult gij stemmen voor Bafcop. Nieuwkerksche kiezers! Gij zijt allen de uitbundige vreugde in dachtig die, ruim drie jaren geleden, in het dorp heerschte, den dag der liberale zege praal Gij weet ook dat Hij, aan wien wij groo- tendeels die schitterende overwinning ver schuldigd waren, overal den blijden toon der victorie aanhefte Gij weet hoe Hij in die gelukvolle stonden, de jongeren aanspoorde om het o Vanden Bulcke!» te zingen; als wilde hij hel lot voorspellen dat dien klerikaal, dus dien vijand, na driejaren zou te wachten staan. De dag is hier; maar Hij, die wakkere strijder, dit rechtschapen hart, die onver moeibare zwoeger naar Welzijn, Recht en Rede, Hij zoo laag en zoo lafhartig door de haatdragende paperij tot aan den boord van 't weerlooze graf aangerand, omdat Hij zoo oprecht vrijzinnig, zoo innig met het lot der oude mannen en vrouwen bekreund, zoo diep aan onze woelige schooljeugd genegen, omdat Hij, in een woord, zoo openhartig menschlievend wasHij is niet meer Ons aller vriend, onze Pol heeft ons ver laten, aan de jongeren liet voorbeeld van den strijd overlatend dien hij zoo hoop- en gelukvol had aangegaan; aan de ouderen, de overtuiging dat zij ook aan Zijne verheve ne denkbeelden zouden getrouw blijven 1 Welaan, gij allen kiezers, die niet te diep verkwezeld zijt om te denken en te voelen; Gij zult eene late doch schitterende hulde brengen aan den dierbaren afgestorvene, gij zult al uwe krachten inspannen^ al uwe middelen gebruiken op dat zijne geliefkoosde voorspelling zich op dezen dag verwezsntlij- ke; gij zult de nagedachtenis van onzen diepbetreurden Pol wreken met aan den kandidaat van Vervoetdie zijn aartsvijand was, eenen welgepasten en zeker welver dienden kaakslag toebrengen; metj den naam van Henri Bafcop zegevierend en verpletterend uit de stembus te doen stijgen I Leve Bafcop Vanden Bulcke Scrib O'1 amen. Nieuwkerknaars Het is waar, het liberaal Gemeentebe stuur heeft 1° in korten tijd de financiëele zaken ge- effend en aan iedereen toegekend wat hem te beurt viel; 2° orde gebracht in het bestuur van het oudmannenhuis; 3° de openbare wegen in goeden stand gebracht; 4® feesten en vermakelijkheden ingericht enz. Maar!... Dat is niets in vergelijking van wat gij zoudt krijgen met mannen te stemmen gelijk Vanden Bulcke Luistert eens naar de plannen van den heer boowmeester Kwakkwak van Moortel- bak, die in 't jaar blok, als het gemeentebe stuur op den rug zal liggen en de kalvers patijnen zullen dragen, moeten uitgevoerd worden, Luistert a) Men zou de Watering met water van Lourdes vollen en men zou er eene vermaar de bedevaart en badplaats van maken. b) Men zou gewijd water doen vloeien in al de grachten der openbare wegen. c) Men zou dagelijks de klokken luiden zonder dat het nog noodig zou zijn met stoeltjes de kerkdeuren te barricadeeren. d) Men zou kosteloos rond uwe akkers en weiden eikenstaken en stekkerdraad planten. e) Men zou al de koolkotjes (cotje a car bons) in kapelletjes met Vervoetjes in, ver anderen f) Men zou werken aan het Dovie aan leggen die van Nieuwkerke de eerste zee handelplaats der Wereld zouden maken Men zou groote dokken of bassins graven rondom den zwijnebuk, .waar groote vuur en zeilschepen met de rijkdommen der vreemde gewesten den welvaaart zouden medebrengen. g) Men zou per telegraaf en telefoon ver bonden zijn met de voornaamste hoofdsteden der wereld, namentlijk met Bulscamp. h) Men zou eéne overdekte markt opbou wen in de Basse-Ville, waar populaire .bals zouden gegeven worden voor al de congre- ganistjes en Vervoetjes van Nieuwkerke. i) Men zou eenen dierentuin of Zardiu zoologique inrichten in het park dat zich achter de markt uitstrekt en waar men al ras de schoonste collectie p...apen, bosch uilen, H Laberbeestjes, zwarte raven en kemels zou verzameld hebben. j) Men zou eenen - Histoire naturelle maken met de opgevolde vogeltjes van Rubens. k) Men zou op den rechten kant der Steenwerckstraat een groot koffiehui in richten met opschrift: «In de geneverflesch.- 1) Men zou proposeeren aan Gaga XIII van naar Nieuwkerke te komen wonen in 't kasteeltje op de markt, bijv. En als ge nu niet kontent zijt, ge zijt difficiel Difficiel, ah, jandorie, difficiel! Scrib O'Tarnen. Een artikel uit Kemtnel, te laat toegezon den, kan maar binnen acht dagen overgeno men worden. [Vervolg.) III. TsschirrDe sleutel draait in het slot. Het is de beambte die te huis komt. Zijn jonge vrouw, met het kind op den arm, trippelt reeds de trappen af, hem tegen, en zoent hem in den gang. O, die zoen! 't Is alsof de kunstenaar eene rilling door 't lijf ging. Wie, wie mag hij beminnen die bij hem is? Is hij niet alleen? Goeden avond, meestergroet hem de beambte in 't voorbijgaan door de openstaan de deur van 't atelier. Een moordenaars- weèr, niet waar, meester Komt ge wat binnen? vraagt de kun stenaar. Een oogenblikje even! is 'tantwoord. Jeanne, gaat de jonge echtgenoot voort, steek dit van kant, kind; heden was 't be taaldag. De jonge vrouw neemt de bankbriefjes, loopt zingend den trap op en roept nog op liet trapportaal Moet ik de soep opdienen? Binnen vijf minutenklinkt het haar tegen. Wel, meester, zijt ge altijd aan uw geschiedkundige compositie? Gaat het naar uw zin? Neen, beste Mijnheer Daalders!... En de kunstenaar begint zijnen mismoed lucht te geven. Hij is blij iemand gevonden teüghebbenin wiens boezem hij al' zijne zwarte gedachten kan uitstorten. Hij windt zich op en, daar de jonge man het vermeed te glimlachen, wordt sprekers toon al ge jaagder, zijn gebaar al heviger. De jonge man knikt,' trekt de schouders op of schudde bolt. Hij vat maar niet, hoe iemand van zoo'n faam, fortuin en rang als de meester, nog 't bestaat ontevreden te zijn. De meester ook wordt gewaar dat de beambte de wonden niet ziet die de wereld aan zijne idealen ge slagen heeft, en welke 't slechte weder hem nu door den bril der bitterheid vertoont. Hij moet iets stoffelijks aanhalen. Tot overmaat van spijt, zegt hij, heeft mijn model gisteren laten weten, dat zij uit Brussel vertrok. Zoek nu iets op in zoo'n liondenweèr Ei, lacht de andere, meesterween daarom geen putten in den grond. In de taveerne recht over ons ministerie woont eene flinke deerne, die zonder werk is. Mor gen zal ik ze u sturen. Wel, maak u om zoo'n muizennesten niet kriegel. En na een handdruk is de beambte de trap op. IV. W NJ P3 Ps H M <t m Onder lustig gepraat, is het noenmaal op het eerste verdiep geëindigd. Het is er warm en gezellig in het kleine vertrekje. Laat het buiten maar buien, laat de herfst er maar knorrend, snorrend, grijnzend en plassen tranen schreiend van door trekken heen gestuwd door den grlmmigen blaas des winters. Hier is het lente in de jonge harten, zomer in de bevende gemoederen. Mijnheer leunt in het hoekje, bij de kachel, met zijn stoel achterover nevens den muur en rookt eene geurige cigaar; het vrouwtje zit nevens hem op een lager, met geborduurd fluweel overtrokken zeteltje: haar godseigen fabri- katie. Zij heeft het dagblad, dat man-lief uit de stad meebracht, op zijne knien uitge spreid, op welke knien haar ellebogen rusten en haar bevallig rond kopje ondersteunen. Op het eenigzins versleten tapijt, midden den vloer, zit in zijn slaapkieltje hun driejarig knaapje, met eene roode papieren muts op 't bleekblonde krullekopjeen geeft zich zooveel moeite om zijne kegels in rij te plaat sen, ais een generaal om zijn korps in 't gelid te plaatsen voor eene inspectie. De moeder leest de ongelukken, branden, verpletterde honden en andere gebeurtenissen van den dag voor. Zij onderbreekt zich na elke zin snede, om het oordeel haars echtgenoots over het geval te kennen. Deze, die de rook wolkjes nastaart en er niet aan denkt hoe zekere ezel van bureau chef een verleden deelwoord slecht schreef en schold op den beambte die 't goed maakte, de echtgenoot antwoordt met een onvoorwaardelijk zeker! zeker! zooals het een goed gemutst echtge noot betaamt. Ja, stormt het buiten, hier zeker is er kalmte en zonneschijn. Hee! onderbreekt de man opeens, de klok staat stil! Hij trekt zijn horlogie. en mijn uurwerk ook! Hoe laat mag het wel zijn? Drommels, Jeanne, opgelet, meisje, anders kom ik morgen te laat... En terwijl Jeanne luidop blijft voortlezen is hij de kamer uit. Wordt voortgezetHDe Quéker Altijd dezelfde bijval. Geen ander voortbrengsel is zoo verdiend volksgeliefd als de Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos. Het blauwe zegel der fransche regeering dat op elke doos voorhanden is, vrijwaart voor alle bedrog, doch men hoeft goed na te zien. Stockheim. Ik leed aan lendenpijn en maagzeer; op aanraden van eenen vriend nam ik eenige Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos, ik bevond er mij zoodanig wel bij dat ik u met vermaak deze verklaring zendt. Handteeken gewettigd. Hotel Het Anker. Mw. A. Kieinzeler. Depot voor België: Apotheek Pelerin, 12, Schildknaapstraat, Brussel. Het Raadsbestuur van voorzegde Rijschool zal DINSDAG 13 DECEM BER 1887, om 10 1,2 ure 's morgens, in tegenwoordigheid van den heer Plaats-Commandant en onder nadere goedkeuring van den heer Minister van Oorlog, overgaan tot de openbare Aanbesteding van het Mest voor te komen gedurende het jaar 1888, van de paarden van de bovengezegde Rijschool. Het kohier van lasten en besprek ken en het model van aanbieding zijn ten elks inzage van 9 tot 11 uren 's morgens, ten bureele van den Ka pitein-Betaalmeester -Soete, in 't Arsenaal, waar de openbare aanbe steding zal plaats hebben. IJperen, den B December 1887. HET RAADSBESTUUR; De Majoor-Voorzitter VAN ISEGHEM. op bevel: De Kaqüein-Betaalmeester, Soete VAN te ¥per ter herberg DEN ROODEN LEEUW. ten 10 uren voormiddag, Door het ambt van den Deurwaar der jLr o ill s-ITi-sancjois Verliaegtie, te Ypre. Met gereed geld en verhoog van 10 o/° voor onkosten. BLOKMAKER Valkstraat bij REEKEN S'-NIKOLMS (WAES). Gewezen verkooper in het groot aan Mijnheer De So be Rijsselstraat IJperen, heeft de eer de handelaars in kloefen bekend te maken alsdat hij zich zelf zal komen aanbevelen aan al de verkoopers en hun alle soorten leveren aan verminderde prijzen. Deze die zich willen verbinden een wagon te aanvaarden met medekoo- pers, zullen er nog bij winnen zij moeten zich bevragen aan het boven gemeld adres. In afwachting groet ik de heeren koopers. Gh. Van Esbroeck. MAG A25 I«ï m HOUTEN EN ZINKEN aan zeer genadige prijzen, Aannemer en Glaswerker, i-s M u- oo 00 CD Q b- 00 00 i-H u <D Q S CS3 w t O O ÏO O O O O O <M iO O to hO CO io O 00 O O O O O O O O O O O O O o >o Q CO h W ÏO CO O O O O O O O C) iq ïo o oo" TT tjT oo" O cd" co O O O O O O O O O O O O O prr w co o 7~> f-T r-T 00 <D Sh O u fcJD CD fcD o a Pd W ia cq CO "ffi 04 04 eS T3 0 03 O u <D VAN ROYAL REMY'S styfsel» wordnooit als in pakken of doozen met fabriekmerk Leeuwenkop, geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle loss© styf sel te weigeren die men hun als ROYAL REMY zou willen verkoopen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3