VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Derde Jaar. Zaterdag 14" Januari 1888. Nummer 2. Politiek overzicht. Eeuwisee zuiverheid. De tol des bloeds. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per 'jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers vo.jr artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Gelukkiglijk komt er beter nieuws uit het Oosten. Voor het oogenblik is er geen spra ke meer van oorlog. Niettemin blijft prins Ferdinand in Bulgarie en kunnen er nieuwe moeielijkheden oprijzen. De gewezen russi- sche kapitein Naborora en een priester heb ben zich willen meester maken van Bourgos (Bulgarie), maar werden verslagen. Men beweert dat zij onder de hand van Rusland ondersteund .waren om Bulgarie in oproer te brengenden zoo een voorwendsel te hebben om met troepen in dit land te rukken. De Italiaansche policie had zich met geweld meester gemaakt van het Fransche consulaat te Florence. Frankrijk vroeg eene eerherstelling en Italië heeft ze haar gegeven. De Koning van Zweden werd Nieuw jaardag bijna gedood door het vallen van eenen luster. De Paus heeft eene soort van museum doen bouwen, waar al zijne geschenken ten toon gesteld zijn. Hij heeft voor millioenen franken ontvangen en vele gelukwenschin- gen. Dat heeft hem stoutmoedig gemaakt. Immers dat volkje is al gelijk geef het een voetje, het neemt eene schredeEn dat heeft Leo XIII ook getoond. In eene van zijne antwoorden heeft hij zijne Staten terug- geëischt, zeggende dat: wanneer Italië in oorlog blijft met het pausdomhet land zal verflauwd, worden door oneenigheden en inwendige onlusten, en dat het overal hinderpalen zonder einde zal ontmoeten. Zou de Paus en zijne handlangers dan die hinderpalen oneenigheden en onlusten veroorzaken? 't Is wel mogelijk. In ons land heeft men daarvan ook een staaltje gezien, toen de aartsbisschop in 1879 naar den Koning schreefSire, zoolang de wet van 1879 op hel onderwijs bestaat, zal er geen ruste meer in uw land zijn. Doch het Italiaansche gouvernement is geene kat, die men zonder handschoenen neemt! Het kent de sluwheid en de macht van het,pausdom. Als antwoord cp de hevige woorden van den Paus heeft het gezegd dat de Romeinsche quaeslie niet meer bestaat 't Is te zeggen dat de Paus zijne Staten kwijt is en kwijt blijft en dat het zelfs daarop in geene onderhandelingen wil treden. Het gou vernement, om de daden bij de woorden te voegen, .heeft den Burgemeester van Rome afgezet, omdat hij als Burgemeester en dus als bediende van den Koning den Paus geluk gewenscht had. De onvoorzichtige woorden van den Paus .hebben nog een ander uitwerksel gehad. Het Roomsche volk, ja al de Italjaners hebben zich rond hunnen Koning geschaard en heb ben hem ferm toegejuicht ter gelegenheid van den verjaardag van het overlijden van Victor-Emmanuel, om zoo te protesteeren tegen de woorden van den Paus, Een adres is reeds bekleed met het handteeken van 250,000 patrioten. De Koning ontving zelfs uit Spanje adressen van gelukwensching. De minister van zeewezen in Frankrijk is de onder-admiraal Gervois. In de kiezingen voor de hernieuwing van het derde der leden van het franscne Senaat hebben de republikeinen eenen zetel verloren. De keizer van DuitschlandWillem III, heeft eenen brief geschreven naar de vrij- metselaarslogie van Rostoch, om haar geluk te wenschen over den 75° verjaardag harer stichting. De keizer zegt in zijnen brief dat: De vrijmetselarij de ware grond van het godsdienstig gevoel is en dat zij tot het welzijn van het menschdom werkt. De Fransche en Spaansche Kamers van volksvertegenwoordigers hebben den 2n Ja nuari hunne bezigheden hernomen. t o Wat zijn evangelische raden? vraagt de catechismus in de 39* les. Het antwoord luidt: Deugden die nie mand schuldig is te aanveerdenmaar die nochtans van Christus aangeprezen zijn, te weten: gewillige armoede, eeuwige zuiver heid en volkomene gehoorzaamheid Waarin bestaat de eeuwige zuiverheid?" vraagt de Mechelsche Catechismus, met uitleggingen op iedere vraag. En andermaal luidt het antwoord: In zich voor altijd vrijwillig te onthouden van het huwelijk en van alle onkuischheid, om God des te beter te dienen. (bladz. 214) Verder vinden wij- Is men verplicht de Evangelische Raden te onderhouden als men het beloofd heeft Antwoord: "Ongetwijfeld, en op zware doodzonde. - (bladz. 215) Na dit antwoord verzendt het boek den lezer naar de 23e les. Daar vinden wij op bladz. 116 de twee volgende vragen en ant woorden Welke noemt men plechtige belofte? Die gedaan wordt in de Religieuse Or- - dens, die door den Paus zijn goedgekeurd. Wat beloven de koosterlingen door de - plechtige belofte? De drij evangelische raden te onderhou- den tot der dood toe. Een kloosterling, van 't mannelijk of vrouwelijk geslacht, is niettemin een mensch. Alle geleerden en natuurkundigen, mannen der wetenschap, beweren dat de mensch, gezien zijne organische samenstelling, slechts een dier is en bijgevolg aan al de natuur wetten, welke het dierenrijk beheerschen. onderworpen blijft. De kloosterling heeft dus te kiezen tusschen den opstand tegen de wetten der natuur, en het verbreken zijner plechtige belofte op straf van zware doodzonde. Hij is, als mensch, een zwak schepsel. Hij wordt gedurig geplaagd, gelijk alle sterve lingen, door zijne drie vijanden: den duivel, de wereld en het vleescli. Aan dit alles weer staan is boven 's menschen mscht, en dus boven die der kosterlingen. Wanneer zij dan beloven van niet als mensch te leven, wanneer zij vooral beloven zich te onthouden van die daad, welke men als de voornaamste uiting beschouwt van ons dierlijk bestaan, namelijk de voort planting van het menschenras geven de kloosterlingen zich geen rekening van hunnen monsterachtigen eed Vooreerst, kunnen zij zich voor altijd onthouden? Is zulke belofte niet te veel gevraagd van de men- schelijke natuur? Indien zij zich vooral- tijd en vrijwillig onthouden, zegt de Catechismus, zouden ze God des te beter dienen Waar en wanneer heeft God zulks van de menschen gevraagd? hij, die het huwelijk bij de schepping van Adam en Eva instelde, en het in de bruiloft van Cana tot een sakrament verhief? Volgens de huidige klerikale leer, is de eeuwige zuiverheid aanbevelenswaardig. Voor iedereen, die zonder vooringenomen heid wil spreken, is ze integendeel eene doodzonde tegen de natuur, het mensch dom en het vaderland. Tot hiertoe zwommen we in de theorie laat ons nu eens in de wezenlijkheid onder duiken en kijken wat er. in de praktijk, van die eeuwige zuiverheid overschiet Al onze stadsgenooten, wier geheugen zoo twintig jaar verre gaat, moeten zich zekere vondst herinneren van eenige voorwerpen, welke aan nonnekens toebehoord hadden, en welke men niet gebruiken moet om de belofte van eeuwige zuiverheid te onder houden. Wij gewagen van zeker Engelsch produkt. Onze lezers kennen misschien wel in de omstreken van Thielt een groot dorp, wiens onderpastoor op zekeren dag ging vliegen, in gezelschap eener poezelige non. Beiden hadden hunne belofte van eeuwige zuiver heid verbroken, en langer huichelen voor de geërgerde parochianen was niet meer mogelijk. Niet ver van Thourout noemt men een klooster, waar tweemaal in korten tijd, eene non wegliep met den contre-boer (pacht rs- zoon van het neerhof). Niemand zal meenen dat het was om vlinders te vangen In de dekenij Ghistel ligt een klooster, waarvan men ons verteld heeft, dat eene der aldaar verblijvende nonnen eiken avond haren minnaar zag op de achterplaats of in de gemakken. Op zekeren keer betrapt zijn de door eene medezuster, schreeuwde onze maagd om hulp, zonk kwansuis ten gronde en vertelde hoe zij door eenen kwaaddoener aangevallen wasIntusschen had Celadoon langs 't achterpoortje het hazenpad gekozen. Dat zijn feiten uit onzen tijd, uit onze streekmaar mocht de geschiedenis spreken, ons blad ware te klein om de zuivere daden te vermelden van eenen Paul V, (Bor- ghèse), van eenen Alexander VI (Rodriguez Borgia), van eenen Richelieu, van eenen de Rohan en anderen, allen pauzen, kardinalen en kerkprelaten,die zich niet schaamden eens anders bedgenoot te begeeren en de belofte van eeuwige zuiverheid slechts eene belofte te laten Ging het al beter onder het pausdom van Sixtus IV? Laat zien: In het parijzer dagblad Le Temps vonden wij onlangs een prachtig artikel van M. Ed. Scherer, handelend over een werk betreffen de Barthelemy Sastrow, burgmeester van Straalsund (1520-1603). Gemelde B. Sastrow heeft zijne memoriën opgesteld, (thans door Ed. Fick vertaald) zag in de Eeuwige Stad der Pauzen, toen hij derwaarts gereisd was, om de erfenis zijns aldaar overleden broeders te ontvangen. Ik was getroffen, zegt B. Sastrow, door de pracht sommiger inrichtingen en vooral door het Godshuis van den H. Geest, waar- over Rome mag fier zijn, en wiens instel- lirig door elk wijs man een goed werk genoemd wordt. Niet alleenlijk verzorgt - men er de zieken van alle natiën, maar maar men houdt er zich ook bezig met de opvoeding der vondelingen. Van waar kwamen die talrijke vondelin gen? Wie waren dan gedurende dit tijdstip van triomf voor de Kerk, de ontaarde ouders, welke hun kroost verlieten en te vinden legden? He wel, lezer, maak eens kennis met hetgene volgt; 't zijn getuigenissen en bij zonderheden van eenen ooggetuige In Rome wonen eene menigte ongehuw- den van beide geslachten. Rond den paus leven er vijftien of zestien kardinalen, die zoo goed Hof houden als onze Duitsche vorsten: daarbij een honderdtal bisschop- pen met dienstknechten en eindelijk ver- - scheidene duizenden prelaten, kanunikken, priesters met hunne dienstboden. Ik verzuim ontelbare benden jonge mon- niken, die hunne belofte van zuiverheid houden, gelijk een hond den vasten on- derhoudt. Aan al die lieden is het verboden eene vrouw te hebben. Nochtans duizenden onder hen, houden onder hun dak personen van het vrouwelijk geslacht, onder den naam van keukenmeiden, waschvrouwen, bovenmeidenHet gevolg daarvan? Ziehier: te Rome verwurgt men meer kinderen, werpt men er meer in de mest- putten, verdrinkt men er meer in den Tiber, dan er op Onnoozelen-kinderendag te Betheleëm vermoord werden. Paus Sixtus IV, al die gruweldaden ken nende, wilde er een einde aan stellen en richtte het vondehngenhuis in, waarvan hier boven spraak is. Zoo hadden de geestelijken, die hunne belofte van eeuwige zuiverheid vergeten en verbroken hadden, het middel om hunne bastaards te vinden te leggen en op andermans kosten te zien opkweeken. Mooie mannen, voorwaar, die mannen van eeuwige zuiverheid 1 Was er op het laatste der voorgaande eenw een man in geheel.Frankrijk, die meer gebaat en vervloekt werd dan den groot- almoezenier, kardinaal de Rohan? Stool hij het geld des volks en der armen niet, om het aan de voeten zijner minnaressen neer le leggen En deed hij zulks alléén voor de schoone oogen dier Eva's dochters? Wat dunkt u, lezer? Doch, genoeg voor heden. Een andere maal zullen wij misschien op hetzelfde on derwerp terug komen, om bij middel der onverbiddelijke geschiedenis, geheel de ka tholieke stofferij van de eeuwige zuiver heid den bodem in te slaan. D. N. T. Vervolg en einde van de samenspraak tusschen Hendrik Belgmans, timmerman, en Flip Stockaert, metser. Fiip. Gij hebt laatstmaal beloofd, Hen drik, de voordeelen klaar te maken, welke, naar uwe bewering, uw ontwerp van nieuw krijgsregiem voor het land moet opleveren. Ik ben nieuwsgierig te vernemen hoe gij het zult aan boord leggen om te bewijzen dat het krijgsbudget zou kunnen van eenige millioenen verminderen, terwijl het leger uit een meer dan verdubbeld getal manschap pen zou bestaan. Hendrik. En nogtansis het zoo, Flip. Daarbij komen nog de zedelijke voordeelen, welke van niet min gewichtigen aard zijn. Luister goed, ik zal u van een en ander overtuigen Het systeem van de gewapende natie doet aan niemand tijd verliezenieder wordt 't HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 1