voor het PEERDENRAS. -J Vlaamsche Ster. Schermfeest. Franse he Schouwburg. Bericht. MAATSCHAPPIJ BURGER!ACHTEN DE VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Landbouwmaatschappij van 't arrondissement IJperen. PEERDENMARKT. Benoemingen. Burgerstand IJselijke ramp te Komen. IJperlingen zullen morgan in ons lokaal willen zijn om, door hunne tegenwoordig heid in de voordracht, te bewijzen, dat het politiek leven alhier nog niet uitgedoofd is, en dat zij willen hulde brengen aan den moed en wilskracht, waarmede do heer Van de Walleeen onzer wakkerste liberale voorvechtersden kamp tegen het geestes- doodend klerikalism sedert jaren aanving en volhoudt. Dat vrouwen en huisvaders in groot getal opkomen, want het muzikaal gedeelte zal der moeite waard zijn, en uit de politieke voordracht is veel te loeren. Ontveinzen wij het niet langer, de liberale partij heeft in ons land groot ongelijk zich niet meer met de opleiding der vrouw te bekommeren, ja, ze schier geheel en gansch. te verwaarloozen. De macht en zedelijke invloed eener moeder zijn overgroot op hare kinderen; zullen die kinderen dan niet min of meer overhouden van hetgeen moeder hun leerde? En, van ons standpunt beschouwd, ware het voor onze gezindheid niet voordee- liger dat de huismoeder met liberale gedachten bezield weze, in plaats van aan hare kinderen die enge en vrijheidsdoovende beginselen te leeren, welke zij zelve in hare kloosteropvoe ding verkreeg? Konden wij de vrouw onttrekken aan den verderfelijken invloed der kwezelopvoeding, wier gevolgen dikwijls het gansche leven bijblijven, gewis zou het liberulismus eenen grooten stap voorwaarts gaan. De priesters in de kerk begrijpen het im mers te goed: zoolang zij de vrouw beheer - schen door geestelijken dwang, bedreiging, geweld en opvoeding vooral, zoolang zullen zij ons boven het hoofd kraaien. Ontsnapt hun echter de vrouw door degelijk onderwijs en krachtige opvoeding, dan eerst zul voor het papendom een schrikkelijk uur slaan. Aan het Willems-Fonds deze taak te hel pen verwezenlijken! Door zijne boekerij, door het inrichten van vrijzinnige voordrach ten bewijst het onze denkwijze de grootste diensten; want het helpt mede, in de mate zijner vermogens, tot de verstandelijke en zedelijka ontslaving van ons Vlaamsche volk. S. Zondag, 29 Januari, geeft de Vlaamsche Ster hare vierde vertooning van hot fooneel- jaar 1887-1888. Indien de drie voorgaande vertooningen veel bijval genoten hebben, zal de vierde, naar men zegt, de andere overtreffen. Ziellier het programma dezer vertooning De Slaapmuts, blijspel met zang in één bedrijf; Een Boerenmeisje, blijspel met zang in één bedrijf, Hageroos, tooneelspel met zang in twee bedrijven. Wij denken dat de Slerrelingcn het zich niet zullen beklagen een zoo aantrekkelijk feest te hebben ingericht. Men deelt ons het programma mede van een schermfeest, gevolgd van eene danspartij, door de Schermersmaatschappij de Een dracht haren leden aangeboden, den Maan dag 30 Januari, om 8 ure 's avonds. Dit feest zal een bijzonder belang opleve ren. Het zal den schermers, die vreemd aan de maatschappij zijn, vrijstaan aan de verschil lende kampen met den degen (fieuret) deel te nemen, mits zij schriftelijk hunne bijtreding aan den secretaris der maatschappij, Karei Decliièvre, vóór Donderdag 26 dezer toezen den. De schermers zullen moeten in zaal- kleedij en van hunne wapens voorzien zijn. De personen die begeeren het. feest bij te wonenkunnen familiekaarlen bekomen aan den prijs van één frank bij de leden der maatschappij, alsook in het lokaal, (er esta- minel het Zilveren Hoofd. Ziehier het programma 1. Opening stuk voor piano. 2. Algemeene oefening met den degen. Eersten aanval. 3. Romance. 4. Koninklijken stok. 5- Romance. Aanvallen met den degen. 6. Muziekstuk voor viool. 7. Rapier. 8. Schermoefening met de baionnet. Het nieuwe tooneelsiuk der heeren Ludo- vic Halévy, Crémieux en Doucerelles, de Abhé Constanlin, biedt zich met een buiten gewonen bijval aan. Van kronijkschrijvers geheugen en niettegensiaande de herinnerin gen aan den Smedersbaas en aan de We reld loaar men zich verveelt, nooit heeft men te Parijs dergelijke geestdrift gezien. Weldra zullen wij het genoegen hebben op onze beurt dit schoon gewrocht toe te jui chen, dat aan den lieer Ludovic Halévy eenen zetel in de Fransche Akademie verschafte. Ook denken wij onze lezers te voldoen met hen de beoordeeling mede te deelen van een onzer medebroeders der parijzische druk pers. DE FIGARO (August Vitu). Men vraagt zich af hoe dit stuk erin gelukt zulke uitwerksels voort te brengen. Door de eenvoudigheid. Aanhoort dit schoon woord, door Ludovic Halévy in den mond van den Abbé geplaatst, op iiet oogenblik dat zijn doopzoon hem aankondigt dat hij zich voor korten tijd gaat verwijderen: Maar het is juist de tijd die mij nog overblijft te leven! antwoordt de grijzaard treurig. Vindt gij iets treffender? De eerste akt is heel schoon, maar de tweede, met liet tweegevecht en het tooneel van nachtelijk onweder, heefteen driftig belang en eene altijd aangroeiende nieuwsgierigheid opgewekt die voldoende zou zijn om den bijval van een stuk le ver zekeren. De bewogene aandoening beloert de aanschouwers bij elk looneel van den Abbé Constanlin. De Gymnaso zal overigens den tijd hebben de meubelen en toiletten van den Abbé Con- stantin te hernieuwen, want in zeer langen tijd zal zij haren plakbrief niet moeten ver anderen. Weet gij dat dit wel een nog groo- tere bijval zou kunnen zijn dan de Smeders baas. Wij hebben de levensbeschrijving aange kondigd van Iiarel Kasteleyn. Op verzoek van de nog levende familieleden hebben wij van de uitgave van dat werkje afgezien. van Ijperea. Schieting van Zondag 1 Januari. Oppervogel. Froidure Robert. Zijdvogel. Froidure Eugène. Swekels Léon. Schieting van Zondag 8 Januari. Ligy Albert, 25 20 25 25 25 120 Butaye Arthur, 20 25 25 20 25 .115 Froidure Eugène, 25 20 20 25 20 110 Froidure Robert, 25 20 25 20 20 110 Smeysters Emile, 15 20 20 25 25 105 Vermeulen Henri, 20 20 20 20 25 105 Ligy Félix, 20 20 20 20 25 105 Bogaert Alphonse, 20 20 25 20 20 105 Koninklijke Maatschappij SchiatSnj van Maandag 16 Januari. Hoog getal Vermeulen, 11 11 12 6 40 9 Laag getal. Ligy 5 8 11 15 4 Middelbaar getal. Thiebault, 5 10 8 1 24 5 Sohiating van Wointdag 18 Januari Gewoon blazoen. Hoog getal. Deweerdt, 5 6 6 6 23 Laag getal. Mahieu L. 2 12 1/2 11/2 7 1 Zaterdag 28" Januari 1888, in de Blauwe Zaal van 't Stadhuis te IJperen, te 10 en half ure stipt des morgens, Publieke Con ferentie in de vlaamsche taal, door M, Ver meren, landbouwkundige van den Staat, over liet volgende onderwerp: Oordeelkundige en profijtige voeding der Staldieren, Samenstelling der VoedermiddelsVoeder- stoffen, hare rol in de voeding. Vrije ingang Kosteloos. Oproep tot de landbouwers en de land- bouwvrienden. LANDBOUWMAATSCHAPPIJ van 't Arrondissement IJperen, (erkend bij Koninklijk Besluit van 28" Juni 1848). GROOT FEEST VAN ASCHWÜEMSDAG. I'IU.IMh.Ull' 1" Prijskamp. Merriën van zwaar ras. 1° PrijsEen zilveren eermetaal en eene premie van 100 franks. 2®Tijskamp. -Ruinpeerden van zwaar ras. Ie Prijs Een zilveren eermetaal en eene premie van 100 franks. 3e Prijskamp. Veulens van zwaar ras. A. Hengsten gezegd achttieninaanders.» 1° Prijs: Kon zilveren eermetaal en eene premie van 80 franks. B. Merriën, meer dan één jaar oud. I® Prijs: Een zilveren eermetaal en eene premie van 50 franks. C. Ruins, meer dan één jaar oud. 4" Prijskamp. Veulens van zwaar ras. (Merriën en Ruins) van één jaar en daar beneden. Bij het koninklijk besluit van 14 Januari 1888, zijn tot burgemeesters in de volgende gemeenten benoemdde heeren Joye, te Neerwaasten; I'eene, te Bixschote; de Thie bault de Boesinghe, te Hoesinghe; d'Eunetiè- res (Markies), te KlverdingheVuylsteke, te Gheluwe; De Boo, te Oostvleteren; de Gheus, te Voormezeele; Laumosnier, te Zandvoorde; Baron de Vinck, te Zillebeke. van den 13" tot den 20" Jan. 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 7. II ii welij keu. Theofiel Declercq, koopman, en Leontine Lavens, zonder beroep. O verli.j den». Clemencia De Graeve, zonder beroep, 48 jaar, echtgenuote van Franciscus Dael, Mondstraat. Leontina Demeulenaere, zonder beroep 21 jaar, echtgenoote van Jan Laplace, Mee- nenstraat. Gustaaf Riquiere, aardewerker, 23 jaar, on gehuwd, Meenenstraat. Maria De Clercq, scholierster, 12 jaar, St Nikolaas-buiten. Placide Woets, daglooner, 69 jaar, wedu- waar van Coleta Maerten, Bukkerstraat. Bruno Vantoinme, commissionnaris in vea, 58 jaar, weduwaar van Bénoinia Derycke, Meenenstraat. Jozef De Busscher, ticheldekker, 72 jaar, weduwaar van Amelia Waelkens, Mee nenstraat. Anna Wemaer, zonder beroep, 67 jaar, on gehuwd, Dixmuidestraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. Een ijselijk ongeluk heeft maandag mor- gend het nijverig stadje Komen in rouw gedompeld. 's Morgens, om 7 ure 10 minuten, deed een ontzaggelijke slag gansch Komen schudden en beven. Eenige stonden later kondigde de noodklok een ijselijk ongeluk aan: de ketel der bleekerij en weverij van de heeren Bianquart en Cle kwam te ontploffen I Onmogelijk is het die ijzingwekkende ramp te beschrijven. Een deel van het stoom tuig is door de achterplaats gevlogen en heeft de woning van den heer Bestuurder doorboordeen ander stuk, het grootste, is tot boven het dak van een gebouw gewor pen geweest en vandaar in den hof van den heer C... terecht te komen. Vier werklieden zijn op den slag gedood geweest en verscheidene andere zijn erg gekwetst. I De stoker, met name Dochy Henri, 1 was het hoofd en de beenen afgeslagen de genaamde Leo Dottignies, is op het plat dak gesmeten geweest; de genaamde Vandelanoitte was tot aan de puinen van het kasteel geworpen en het vierde slachto ffer, Cattcau, genaamd, werd geheel naakt over de brug van den ijzerenweg gevonden dat is op meer dan 100 meters afstand van de plaats der ramp. Niet meer dan eene minuut voor de ijse- lijke ontploffing stond de heer Bianquart nog nevens den stoker bij het stoomtuig. Hij was juist zijn bureel ingetreden toen het ongeluk plaats had. Bij geluk stond er voor zijn bureel een zwaar rijtuig, dat gansch in stukken gesle gen is geweest, maar dat niettemin den heer Bianquart en zijnen bediende tegen een gewissen dood bevrijd heeft. Mevrouw Bianquart was met twee harer kinderen boven en zij zijn er met den schrik van af gekomen. Maar de dienstmeid en de twee jongs'e kinderen bevonden zich in de keuken, waar een stuk van den ketel door vloog, met het ongelukkig gevolg dat het a dochtertje, Louisa, eene bil verbrijzeld V Ji~Tra« De Besturende Commissie heeft de eer de belang hebbenden te verwittigen dat de Landbouwmaat schappij de volgende prijskampen voor het Peerdcn- ras zal openen, ter gelegenheid der Peerdenmarkt, die te IJperen, den Aschwoensdag, 1 Sn Februari 1888, plaatsheeft. Al de onderstaande prijskampen zijn door de Landbouwmaatschappij van 't Arrondissement IJperen gegeven. Zij zullen op de Plaats Alfons Vandenpeere- boorn te tien en half ure 's morgens beginnen. 2® Prijs Ken zilveren eermetaal en eene premie van 10 franks. 3® PrijsEen bronzen eermetaal en eene premie van 50 franks. 4® PrijsEen bronzen eermetaal en eene premie van 25 franks. Kunnen in dezen prijskamp niet mededingen de dieren in den Provincialen Prijskamp van 1887 bekroond. De merriën moeten minstens drie jaar oud zijn; zullen als dusdanig aanzien worden, de dieren welke twee snijtanden hebben. 2e PrijsEen zilveren eermetaal en eene premie van 70 franks. 3e Prijs: Een bronzen eermetaal en eene premie van 50 franks. 4° Prijs: Een bronzen eermetaal en eene premie van 25 franks. 2® PrijsEen zilveren eermetaal en eene premie van 60 franks. 3® PrijsEen bronzen eermetaal en eene premie van 40 franks. Deze premiën zullen betaald worden zes maanden na den prijskamp, op aanbieding van een bewijs schrift vaststellende dat de dieren niet gesneden zijn geworden. 2® Prijs: Een bronzen eermetaal en eene premie van 30 franks. 1® Prijs :'Een zilveren eermetaal en eene premie van 50 franks. 2e Prijs: Een bronzen eermetaal en eene premie van 30 franks. I® PrijsEen zilveren eermetaal en eene premie van 50 franks. 2° Prijs: Een bronzen eermetaal en eene premie van 40 franks. 3e Prijs: Een bronzen eermetaal en eene premie van 25 franks. Kunnen alleenlijk de premiën behalen de dieren in het rechterlijk Arrondissement Yperen, en het gerechtskanton Rousbrugge, sedert 1" November 1887, gekweekt. De dieren welke zullen erkend worden als niet behoorende tot het ras der zware trekpaarden, zul len uit de prijskampen gesloten worden. Al de premiën, door een lid van de Landbouw maatschappij behaald, zullen met vijf franks ver hoogd worden. De dieren die reeds voorgaandelijk in eenen of anderen van de prijskampen door de Maatschappij gegeven, bekroond zijn geweest, kunnen noch eenen lageren, noch denzelfden prijs in denzelfden prijs kamp bekomen. De dieren zullen volgens liet getal van hunne tanden geklasseerd worden. Degene die verleden jaar eenen prijs hebben behaald in den prijskamp voor veulens van meer dan één jaar, zullen, al hebben zij hunne tanden nog niet, aanvaard worden tot het mededingen met de paarden van drie jaar en daarboven. Wordt een prijs verdeeld, de volgende prijs zal niet toegestaan worden, maar de sommen tot de twee prijzen bestemd, zullen samengevoegd worden, en elk een der bekroonden zal er de helft van be komen. De premiën en belooningen zullen ter hand gesteld worden onmiddelijk na den prijskamp, uitgenomen voor wat den prijskamp voor hengste- veuiens betreftde premiën die binnen de maand niet ingevraagd worden, blijven ten profijte der Kas der gedecoreerde of gemedailleerde Werklieden. Een noenmaal zal bereid worden voor de leden der Maatschappij, te één ure, in de aispanning - HET KONINKLIJK ZWEERD. De personen die begeeren aan dat noenmaal deel te nemen, worden verzocht zich te doen inschrijven vóór mid daguur, in voornoemd hotel, den dag van den prijs kamp.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2