t t VAN IJP1REN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Derde Jaar. Politiek overzicht. Kamer van Volksvertegenwoordigers. School wedstrijden. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 f'r. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Anaoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers vojr artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd'. De annoncen voor België, ter ui:zondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de PublicitéMagdménastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegennam ic artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Italië heeft eindelijk volkomene voldoening geschonken aan Frankrijk voor de woon- schennis van het fransch consultaat te Flo- rencië. Nu de Prins Oscar van Zweden trouwt met Ebba Munck, die oene eeredame is van de koninklijke princes van Zweden. Prins Oscar verliest door dit huwelijk alle recht tot den koninklijken troon, omdat hij niet trouwt met iemand van koninklijken bloede. Te Rouen (Frankrijk) had men door plakbrieven en bijzondere uitnoodigingen aangekondigd dat pater Gamier eenige poli tieke sermoenen zou geven. Om in de kerk te kunnen geraken moet men van eene kaart voorzien zijn en zoo kwam het dat er wel twee duizend menschen voor de kerk stonden. Het volk wierd kwaad, tierde en schreeuwde, wierp steenen in de kerk vensters tot zoo verre dat de soldaten en de gendarmen er moesten tusschenkomen. Den volgenden dag nieuw sermoen gevolgd van nieuwe onlusten, tot zoo ver dat pater Gar- nier er van door is moeten trekken. Het gaat in Ierland in het geheel niet goed. De gemoederen zijn er gedurig in gis ting en geen wonder ook daar hooggeplaatste personen gedurig ophitsende voordrachten houden, zoo werd de Kamerheer O'Brien uit het kot gelaten, waar hij drie maanden inge zeten had en werd eenige dagen later weer aangehouden. Blarne, ook een Kamerheer, werd aange houden met een roorasche priester, Max Faden genaamd, beschuldigd van opstokende redevoeringen gehouden te hebben. De koningin Victoria van Engeland begeeft zich naar San Remo en zal eenige uren te Parijs vertoeven om den voorzitter Carnot te groeten, Het waren eerst Rusland, Duitschland, Oostenrijk en Bujgarië die zich wapperden. Turkijen roert zich nu ook; het volledigt zijne versterkingen en roept zijne soldaten bijeen. Het vreest voor eenen aanval in Turksche Azië. Duitschland heeft verboden nickelgeld te slaan voor Bulgaria. Men zegt dat Enge land de munt zal slaan. Prins Ferdinand verlaat zijne hoofd plaats om zich eenige weken te Philippopoli opto houden. De Prins wil daardoor bewij zen dat hij vrij is te gaan waar het hem belieft. IiOuise Miehiel was naar den Havre ge gaan om er eene voordracht te houden. De anarchist Lucus trok op het einde der voor dracht, die zeer onstuimig was, een revolver, loste twee scheuten op de spreekster. Zij is erg gewond. Er is nogmaals een geschil ontstaan te Trien op de Fransch-Duitsche grens, tus- schen eenen fransehen garde-chasse en een douanier. Het fransch gouvernement heeft een onderzoek bevolen. Voorzitter Carnot zal in April aan staande de steden Douaai. Rijsel, Roubaix en Duinkerke bezoeken. Er zullen groote fees ten gegeven worden. Minister Beernaert legt een wetsontwerp neder om de militaire pensioenen te ver meerderen. Na bespreking van het budget van oorlog wordt het gestemd. In zitting van 18 Januari wordt het bud get der gendarmerie besproken. Cartuyvels vraagt dat het getal gendarmen zou ver meerderd worden en Woeste spreekt over het huwelijk der gendarmen. Het budget wordt gestemd. Pontus legt een wetsontwerp neder, dat eene pensioenkas opricht voor de weduwen en weezen der gendarmen. Eenige kamerheeren klagen over de exploitatie van de buurtwegen en Peereboom boft er mede. In zitting van 19 Januari wordt het bud get van buitenlandsche zaken besproken. In zitting van den 20 dezer ondersteunt Woeste een verzoekschrift van de deser teurs van 1879. De Volder belooft de zaak te onderzoeken. Magis protesteert legen het gezegde van Woeste en zegt dat de deser teurs niet vervolgd zijn; maar dat, integen deel, sedert 1884 de onderwijzers vervolgd worden die den Koning getrouw gebleven zijn. De bespreking van het budget van bui tenlandsche zaken wordt hernomen en ge stemd. In zitting van 24 Januari heeft Desme.lt een wetsontwerp ontwikkeld over de even redige vertegenwoordiging. Er waren er voor en tegen, doch in aan merking werd met de groote meerderheid aangenomen. De Kamer bespreekt dan het budget van justicie. De Kamer heeft den 17 Januari hare be zigheid hernomen. Ruim veertien dagen geleden, kondigde het Staatsblad de uitslagen af der wedstrij den, welke plaats gehad hebben, tussehen leerlingen der lagere g. méén te-vrije-en aangenomene scholen. De mededingende gemeente knechij.s- scholen waren ten geialle van 2254; slechts 186 vrije en 560 aangenomene scholen namen aan den wedstrijd deel. In de gemeentescholen, waar ai, de leer lingen DER HOOGSTE KLAS MOETEN MEDE DINGEN, werden, op 11156 deelnemers. 5893 diplomas afgeleverd, 't. t. z. 53 per honderd. In de vrije scholen, waar men de beste leerlingen uitkipt om aan den wedstrijd deel te nemen, waren er, op 1373 deelne mers, 863 diplomas of 62 ten honderd. In de aangenomene scholen heeft men 2412 leerlingen laten deelnemen, welke samen 690 diplomas gewonnen h bben, zijnde 28 °/0. Deze cijfers, zei de Flandre Libéralezijn verpletterend voor de vrije en aangenomene scholen. Wij zullen liet trachten te bewijzen. Reeds verleden jaar hebben wij op deze plaats (zie Weekblad van 24n Sept. 1887), protest aangeteekend tegen de partijdige samenstelling der onderzoeksraden. Wij meenden niet zoo goed proleet te zijn, toen wij verscheidene artikels lazen in de Chro- nique, Journal de Gand, Brugschen Beiaard en andere bladen, die allen op zekere feiten wezen, welke met de eerlijk heid en rechtvaardigheid niet overeenkwa men, en die, niet ten onrechte, de kleri kale jurys deden verdenken van vooringe nomenheid jegens de katholieke scholen en van vijandschap jegens de officiëele onder wijsgestichten. Zulks komt met de menschelijke natuur overeen. Men heeft zich schoon kwaad te maken en protestbrieven te schrijven wan neer men door een klerikaal Staatsbestuur benoemd en bevorderd wordt, moet men, om niet van ondankbaarheid verdacht te worden, aan de klerikale partij eenigen wederdienst bewijzen, en heele handvollen diplomas uitreiken aan de leerlingen der katholieke scholen. Deze diplomas maken van hunnen drager eenen klerikalen kiezer, en het gros van het leger van Christus wordt alzoo met eenige soldaten vermeer derd De minister wilde het publiek om den tuin leiden, wanneer hij, onder de juryleden, eenen of twee ofliciëele onderwijzers be noemde, die blootweg klerikalen waren, gehecht aan gemeentelijke aangenomene scholen. En dewijl die heeren aiiijd met zorg gekuzen worden in eene andere provincië, gaan ze natuurlijk in den onderzoeksraad plaats nemen, zonder dat iemand zich om hunne per'soonlijke denkwijze bekommert, 't Is grootelijks te verwonderen dat de jury- raden, zóó partijdig samengesteld, voor de werkelijkheid hebben moeien duim leggen, de degelijkheid van hei offlciëel onderwijs erkennen en aan de leerlingen der Staats scholen de verdiende onderscheidingen heb ben moeten overhandigen. Wanneer men daarentegen nadenkt, dat Je leerlingen der aangenomene scholen maar 28 onderscheidingen behaalden, ondanks de allergunstigste stemming der juryleden jegens het katholiek onderwijs, kunnen wij besluiten dat het onderricht in die aangeno mene scholen iets erbarmelijks moet zijn, steeds onze voorbelioudingen makende op Je verdiensten der bekroonde mededingers. Wij zijn immers sinds lang gewoon, rii.iL blinde lings aan de onnoozellieid der Klerikalen te geloo\en, vooral wanneer, in min of meer ruime male, het belang hunner partij op 't spel staat Blijft het eigenlijk vrij n i. r s ijs Het groot getal behaalde on-.ierse lenling-m (62 geeft dit onderwijs eenen setifju van dege lijkheid. Doch kteren \v:j een.- .je kaarten om. De gemeentescholen zijn verphciii AL de leerlingen hunner bon: ki is naar den kampstrijd te sturen. De gewone of middel matige leerlingen weien vooraf, dat ze nieis zullen hebben, en toch moeten ze marchèe- ren In de vrije scholen integendeel, kiest men de vijf of zes beste leerlingen der hoogste allocling uit, welke men opzettelijk voorden wedstrijd gedurende eenige maan den voorbereidt, en die dus in v.eordeëliger voorwaarden, dan hunne mededingers der ofliciëele scholen, optreden. Dit gebeurt zoo elk jaar. Doch, hetgeen verleden jaar voorviel is nog veel sterker, en het bewijst dat de katholie ke scholen in 't geheim bericht worden van de inzichten des ministers en der kalote inspektoors. In den loop van 't schooljaar 1886-1887, werd er aangekondigd dat de leerlingen, die reeds in eenen voorgaanden kampstrijd be kroond werden, voortaan niet meer als mededingers in de volgende wedstrijden zou den mogen optreden. De officiëele onderwijzers, die, zoolang als ze kunnen, hunne beste leerlingen zoeken op school te houden, zagen nu de onmogelijk heid in, hunne goede leerlingen eene tweede maal te laten mededingen en lieten ze dus, op aandringen der ouders, de school verla ten, 'tzij om een ambacht te leeren, 't zij om hunne studiën elders voort te zetten. Doch de broertjes- en andere vrije scholen (alsof ze iets van 't spel wisten) hielden hunne reeds bekroonde leerlingen, en verzekerden zelfs dat ze, ondanks 's ministers bevel, andermaal als mededingers zouden optreden. Waarlijk, omstreeks de maand Juli, eenige dagen vóór den wedstrijd, kwam er een ministerieel besluit, dat van dit voorgevoel een feit maakte: reeds vroeger bekroonde leerlingen werden opnieuw toegelaten als medekampersDe vrije scholen zegepraal den Is zulks niet schandalig? Elders, te Door nik namelijk, is men tegen die handelwijze opgekomen en heeft men aan de Inspectië een proteslschrift overhandigd. Maar in do meeste plaatsen zijn de officiëele onderwij zers niet vrij; zij worden bespied; al hunne woorden worden opgevangen en over gedra gen; en als or nog een vrij man is, die, gelijk verleden jaar, de stem durft verheffen om tegen de gepleegde knoeierijen in de kamp strijden op te komen, de katholieke bladen vallen hem op den rug en eischen van den minister eene straf voor den onbevreesden schrijver, die enkel gelijkheid en rechtvaar digheid vroeg. Een ijpersch klerikaal blad had de laffe eer, zulken man bij den minister aan te kla gen, en de klerikale minister had de laffe eer, dien man over zijne koene houding te laken! Wie verdiende hier den palm der ridderlijkheid, óf het ijpersch blad óf de minister? Er is nog eono derde oorzaak, waarom de vrije scholen, in betere voorwaarden dan de officiëele, kunnen optreden. In de ofliciëele scholen der ten blijven de leerjongens jaar op school, (zelfs in de zóó, want op öjarigen ouderdom, aanvaard, kan een leerling op 12jarigen ouderdom, de drie graden van het programma doorloopen hebben). Andere leerlingen verlaten, na hunne eerste communie, de school, om de lessen der middelbare school of van het Koninklijk Atheneum der nabijgclegcne stad te volgen. In die voorwaarden heeft de lan delijke onderwijzer slechts eene zeer beperkte keus, om eene min of meer goede hoogste nfdeeling samen te stellen. Het broerljesonclerwlls vooral in de kleine steden is zoodanig ingericht, dat liet de leerlingen, die volledig het schoolpro gramma willen doorloopen, tot op 15jarigen ouderdom behoudt. Inderdaad, de meeste dier vrije scholen hebben de pretentie zich met de middelbare school af te meten, en breiden derwijze hun onderricht uit, alsof zij het programma der lagere Hoofdschool toepassen. Is het dan te verwonderen dat hunne leerlingen reeds jongelingen van 14 en 15 jaar wat ster ker zijn dan de kinderen der gemeentescho len, dikwijls mannetjes van 10 en 11 jaar? En eindelijk, voeg daar ten hunnen voor- deele bij, dat zij de goede kans hebben, door eenen jurij onderzocht te worden, waarvan de meerderheid der leden het vrij onderwijs rechtzinnig verkleefd zijn 1 buitengemeen- slechts tot 12 stad is het ook HET

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 1