Een en ander. STADSNIEUWS. Willems-Fonds. Sint-Sebasfciaan. Vlaamsche Ster. Wij zien van nu reeds, hoe de klerikale konfraters der Boterslraat, aanstaanden za terdag tegen ons zullen tempeesten, vuur spuwen, en ons de schoonste benoemingen van hun visch wij venrepertorium naar het hoofd zullen slingeren. Doch wat gezegd is, blijft gezegd. Wij meenen, in dit artikel, de tolk te wezen van elk rechtschapen man, wien de onrechtvaardigheid sommiger jurij- leden en de knoeierijen der schoolwetstrijden tegen de borst stooten. Indien er personen zijn, die ons over deze zaken verdere inlich tingen willen bezorgen, mogen zij in dit blad op eene warme verdediging rekenen en vooreerst op onze volledigste bescheiden heid. J- Plotselings ontwaakt en reeds weder ingeslapen, 't Was sedert de gemeentekie- zingen (dus al drie maanden geleden) dat het Nieuwsblad ons niet meer genoemd noch aangevallen had. Nummer Een der Redaktie werd Niek Brozen, en om te toonen dat er waarlijk verandering in den boel gekomen was, liet men het Weekblad voor 3 maan den gerust. In het voorlaatste Nieuwsblad- nummer werden wij echter op nieuw be handeld, metal de fatsoenlijkheid, welke men van eenen politieken tegenstrever ver wachten mag in andere woorden wij werden nogmaals uitgescholden of uitge maakt. Wij zijn oolijkaards wij hebben bekrompen schoolmeester verstand", wij schijven eerloosheid enz. Het geheel ar tikel van het Nieuwsblad is schimp en vooral looze aantijging jegens de profes sors de schoolmeesters en de onder wijzers op strate Wat mag die geheele klas lieden het blad wel gedaan hebben, om regelmatig door hem gehoond en bespot te worden, en bovenal verantwoordelijk ge maakt, voor hetgeen het Weekblad schrijft? Wat de zoogezegde eerloosheid betreft, waarvan het Nieuwsblad raast, daarop kunnen wij gerust antwoorden, dat ons blad nog nooit voor eerloosheid veroordeeld werd, en dat wij eene klerikale gazet ken nen, die zulks niet van zich zelve mag nog kan zeggen Rn nu, wat is in den grond die eerloos heid 't Is omdat wij geschreven hebben dat er kerkfabrieken zijn, die geene juiste' rekeningen aan de hoogere overheid aanbie den, zekere ontvangsten wegmoffelen en alzoo den veroorzaakten deficiet door de ge meentekas doen betalen. Zulks gebeurt, en omdat wij de vrijheid nemen, zulke oneer lijke handelwijze te schandvlekken, zijn wij eene eerloosheid aan 't schrijven Buis ter eens, Nieuwsbladge haddet wel kun nen blijven voortslapen, in plaats van u kwaad te maken il n'y a que la vérité qui blesse Ziehier een staaltje van de onpartijdig heid onzes tegenstrevers Wij nemen nogtans de vrijheid van het Weekblad te doen bemerken, dat er een groot verschil bestaat tusschen eene rekeninge verwor- pen omdat er zekere sommen ingeschreven zijn, welke eene wettig opgestelde begroo- ting toeliet in te schrijven, en eene reke- ninge verworpen om reden van rekening- ji vervalsching, zooals het Weekblad zulks beweert Dit schrijven is de overmaat van ombeschaamdheid en dubbelzinnigheid, zelfs leugentaal. Hierdoor laat het Nieuws blad bij zijne lezers verstaan, dat de reke ningen sommiger kerkfabrieken zouden ver worpen zijn, omdat er te veel ingeschreven word'!! Het tegendeel is waar sommige kerkfabriekrekeningen worden verworpen, omdat zij onder de ontvangsten niet alles opgeven, dat volgens de wet moest inge schreven worden 1 En 't zijn mannen die alzoo de echtheid der feiten vervaïschen, die ons verwijten eerloosheid te schrijven Loyola leeft voort in zijne discipelen, tot glorie van het klerikaal journalism. Wij houden daarbij staan, dat er rekening- vervalsching plaats heeft, iedere maal dat al de ontvangsten niet opgegeven worden derwijze dat er een te kort uit voortspruit, welk de burgerlijke overheid moet aan vullen. Nu kunt ge nog eens razen tegen ons. Nevens de zaak Te Gistel hebben de klerikalen op alle wijzen eene tooneelvertooning der liberalen tegengewerkt. De heldendaden dier kongre- ganisten werden geschandvlekt in het Va derland en de Flandre libérale van Gent, in het Weekblad van Oostende, in de Toe komst van IJperen, enz. Het Nieuwblad, vol kwade trouw gelijk gewoonlijk, geloofde het verhaal der feiten maar half en half. Een ooggetuige heeft ons echter bevestigd, dat het verhaal van het gebeurde verre beneden de waarheid moest blijven, dewijl bet onbetamelijk ware al het vuile en het schandalige te vertellen dat de papen van Gistel uilgevonden hadden, om de vreedzame liberalen te storen. Het Nieuwsblad, om de zaak in 't be lachelijke te trekken, viel gedurig op den champetter van Gistel. Dat het blad den mindere niet neme, om den meerdere wit te wasschenOm het nachtrumoer en ketel muziek, dal duurde van 7 ure 's avonds tot 11 ure 's nachts, te doen ophouden, hadden de klerikale kommissaris en de klerikale burgemeester ter plaatse moeten zijn zoo veel te meer dat de kommissaris, Dokter C. Loosveldt, den zetel van het openbaar ministerie bekleedt bij de rechtbank van enkele politie te Gistel, en dat de burgemees ter, notaris D. Depuydt, zijn plaatsvervanger is bij dezelfde rechtbank. Die lieeren zullen zich dus (ton minste één van de twee) in de droevige noodzakelijkheid bevinden, vóór de rechtbank van enkele politie de toepassing der wet te moeten vra gen tegen hunne eigene geloofsgenooten, want de Gendarmerie van Gistel heeft immers tegen die klerikale schobbejakken proces verbaal opgemaakt voor ruststoring. Die onaangenaamheid ware zeker voor het openbaar ministerie vermeden geworden, hadden de kommissaris of de burgemeester persoonlijk tusschengekomen om het nacht huilen te doen ophouden. De burgervader van Gistel is not. D. De puydt hebben wij reeds gezegd; opdat hij alléén de eer niet hebbe, aan het hoofd eener geineenie te staan waar de kalote jongelin gen zoo deftig zijn, zullen wij nog bij voegen dat de zielenherder der parochie, niemand anders is dan Je vermaarde deken Jan Hocko, oud-pastoor van Lichtervelde Geef den burgemeester wat den burge meester, en den deken wat den deken toe kom f Een mirakel! Geknipt uit tiet Nieuwsblad van 14 dezer: Dood aan de voeten van den Paus. In de de Weenensche dagbladen lezen wij, dat de heer Enrico Donati, afgeveerdigd door prins Colonna om den H. Vader een prach- tig geschenk aan te bieden, door eene beroerte getroffen werd, op den oogenblik dal hij het geschenk overhandigde en dood voor de voeten van Z. H. nederzonk. Rechtuit gesproken, 't is jammer van Do nati. Waren wij echter zijn familielid, wij zou den tegen den Paus een proces inspannen voor manslag door onwetendheid of onvoor zichtigheid. De burgerlijke partij zouden wij niet vergeten. Ziehier De H. Vader (zonder kinderen!) heeft de gewoonte zijne voeten te laten kussen door de bedevaarders. Moest het nu gebeuren dat de pauzelij ke voeten zoo onbermhertig ston ken, als die van eenen kapucijn of van een broertje van Liefde, dan zou het gemakke lijk kunnen gebeuren, dat Donati, nuchter zijnde, door den stank bedwelmd en verstikt werd. Daarover zouden wij pleiten en, om de zaak klaar te trekken, zou er eene expertise van de pauzelijke vioolkassen moeten plaats hebben. Dit ware natuurlijk een werkje, als verandering, voor de klerikale gazette- knechten.... Ware het feit echter gebeurd met eenen ongeloovige, de katholieke papiertjes zouden geschreeuwd hebben van den vinger Gods. Maar nu zit God er voor niets tusschen; wel neen, 't komt van eene beroerte 1 kopij dief te! Is kopijdiefte zonde voor eenen klerikalen gazetschrijver? Dit vroegen wij ons af, toen wij in 't Journal d' Ypres (Nr 2299) een artikel lazen, uit den Bien public overge- pakt, zonder dezen laatste te noemen. 't Gold een overzicht der thans in Europa rogeerende vorstenDe eerste is natuurlijk le vieux Léon of om zoo eerbiedig te zij a als de Bien publicS. S.lePape Léon XIII, vicaire de Jésus-Christ, souverain des Etats de l'Eglise enz. Onze godvruchtige konfrater kent zijne geschiedenis niet, anders z u hij weten dat de vicaris van J.-C. sedert bijna 20 jaren geen soeverein meer is,en dat het geschreeuw der klerikate bladen, gedurende lange jaren, geen ander doel had, dan die zoogezegde Kerkelijke Staten terug te geven, welke Viktoor-Emmanuel zoo wel deed bij 't ko ningrijk Italië te voegen. Onze koning Leopold II komt de laatste voor entouré, zegt liet blad, de Vaffection et du respect de tous les Beiges uitge nomen van sommige klerikale gazetschrij vers, vooral de opstellers van Escaut, Pa trio te de Ridder Geeraard, den Ami de lOrdre en eene heele reeks kleinere papie ren. D. N. T. Aan den Heer opstelier van het Weekblad in Ieperen. Mijnheer, Vele mijner vrienden, allen bekwaam heidskiezers, klagen met recht, over de verspreiding der liberale gedachten bij mid del van de liberale dagbladeren, daar zij zooveel te wenschen laat, zoowel in onze eigene stad als in gansch 't arrondissement. En waarlijk, ik moet het ook bekennen, om zich een dagblad dier soort aan te schaf fen, behoeft men weldra te doen gelijk Diogène in de oudheid, die met zijne lan taarn, op den klaren dag op de openbare plaats te Athènes wapdelde, op zoek naar een geleerd manzoodanig die bladeren zeldzaam en weinig verspreid zijn. 't Is alzoo dat in Ieperen die gazetten, in de openbare plaatsen door kleine burgers en werklieden bezocht geenszins te vinden zijn ten zij in de groote hotels of kofffjhuizen, zooalsde Concorde, den Sultan enz. Op den buiten, zijn die dagbladeren ins gelijks bijna onbekend. Doch echter zijner in de naburige gemeenten vele inwoners die niet verslaafd zijn aan de onderwerping der geestelijken, burgers die. die bladeren geern zouden lezen en welke niet zouden missen onmeetbaar veel nut te weeg te brengen en heelzame vruchten aan de liberale partij te verschaffen. Als voorbeeld laat ons eene der belang rijkste en naast gelegene gemeente onzer stad nemen. Vlamertinghe, bij voorbeeld. Men verzekert dat er daar eenige herbergen zijn, alwaar de liberale bladeren zouden aangenomen worden, de liefhebbers aange boden en desnoods, tegen hunne vijanden zouden beschermd worden. Onder andere zijn deze: de herberg 't Hoekske,'t Pavil- lioen, 't Lammeke, de Statie en de Vlas bloem. Nooit hebben die kroegen tot nu toe, liberale of vrijzinnige geschriften ontvangen. En hoe is liet dan mogelijk dat men de vrijzinnige gedachten onder hef volk ver spreidt? Men zal waarschijnlijk ons tegen werpen, dat eene dergelijke propaganda te onkosten zou na zich slepen, en dat ten lande gelijk in de stad, de kaloten altijd op loer zijn naar de liberale geschriften en af kondigen om ze te vernieten. De klerikalen kunnen van hunnen kant ook zeggen, dat zulks te duur valt, en tot wat kunnen onze verspreidingen per drukpers strekken, aan gezien de liberalen daar zijn om ze van kant te brengen. Maar de kaloten redeneeren zoo niet. Zij deinzen niet voor zulke vrees ach teruit; zij zijn te vast beraden en te werk dadig, en verspreiden hnnne geschriften in overvloed Overal in 't stêe, en vooral, op den buiten in de herbergen, in de minste bierhuizen, zelfs bij de bijzonderen, die geene abonnee ring of inteekening hebben, vindt men die bladeren der zwarte bende Eene zulke werkzaamheid kan niet zonder goede gevolgen blijven voor den klerikalen winkel. Dus, in de levendigste hoop, dat onze oproep en aansporingen zullen aanhoord worden van deze die het bewind in handen hebben der liberale partij, die eertijds zoo bloeiend en schitterend was, en dat zij het voorbeeld hunner gezworene tegenstrevers zullen volgen, bid ik u, Mijnheer de opstel ler, de verzekering mijner hoogste achting te aanvaarden, Voor een groot getal bekwaamheids kiezers van Ieperen, Een bekwaamheidskiezer, H. R. N. P. S. Ziehier eene opnoeming der bij zonderste gemeenten van 't arrondissement alwaar er nog groote kiezers zijn die ver kleefd zijn aan de vrijzinnige partijBoesin- ghe, Vlamertinghe. Elverdinghe, Woesten, Oostvleteren, Reninghe, Zuypschote, St Jan, Zillebeke, Voormezeele.Zo mebeke, Moorsle de, Passchendale, Meesen en Westnieuw- kerke. Het feest, dat verleden Zondag door de zorgen onzer stedelijke afdeeling van het Willems-Fonds ingericht werd is naar wensch gelukt. Nevens de aangekondigde voordracht, was er een muzikaal gedeelte. En hier druk ken wij onzen gulhartigsten dank uit aan de heeren die door hunne hulp medegewerkt hebben tot de opluistering van ons concert. Voor de jonge heeren Beele en De Coene roepen wij ook bravo! bij hun optreden in de muzikale wereld, en danken hun uit ganscher harte voor de stukjes welke zij ons zoo lief opgedischt hebben. Het belang van het feest was bijzonderlijk in de voordracht van den heer Van de Walle. Stellen wij den redenaar aan onze lezers voor: M. Vande Walle werd in 1849 te Puurs (provincie Antwerpen) geboren. Hij deed zijne latijnsche studiën te St-Truiden en volgde daarna de leergangen der Vrije Hoogeschool van Brussel. In 1879 werd hij notaris be noemd te Duffel en thans is hij in dezelfde hoedanigheid werkzaam te Mechelen, waar hij gedurende eenigen tijd gemeenteraadslid was en er thans nog aan het hoofd dei- liberale partij staat. Op het vooruitstrevend Kongres, te Brusselnam hij het woord namens de Mechelsche liberalen, over de noodzakelijkheid der invoering van een wetenschappelijk, wereldlijk en onafhanke lijk zedelijk onderwijs. Jammer dat ons hier dp plaais ontbreekt om die kernachtige rede over te nemen. Doch niet alleen als wakker liberaal maakte de heer V Vande Walle zich ver dienstelijk, maar ook als talentvol redenaar en letterkundige. Van hem z:jn Droom en mijner eenzaamheid, bundel gedichten; Blauwe Bloemen, anti-klerikale verzen; Aan Vlaanderen, vaderlandsche lierzang. Over een drietal weken verscheen nog van hem: Drinklied, getoonzet door zijnen vader, den heer Edmond Vande Walle. En nu een paar woorden over de voor dracht van jongstleden ZondagDe strijd tusschen delwee Staatsparty en in België. Spreker heeft het publiek ten zeerste behaagd en zijn onderwerp niet alleen welsprekend, maar zeer oorspronkelijk behandeld. Ook zullen de luidruchtige - bravo's welke zoo dikwijls gedurende zijne rede uitbarsten, hem de overtuiging gegeven hebben dat zijne toehoorders het met hem eens waren en hulde brachten aan zijn redenaars talent. Deze voordracht was uitmuntend tot libe rale propaganda geschikt. Ziehier eenige der behandelde punten: Wat zijn klerikalism en liberalism? Vergelijking aan twee waters: poel, stilstaand water, achteruitkruiperij, verrotting; anderzijds klare rivier, vooruit gang, leven en beweging voor handel en nijverheid. Verder maakten wij kennis met eenen klerikalen en vervolgens met eenen liberalen bestuurder voor Gemeente, Provincie en Staat. Na eene rappe schets van het verle- dene der twee partijen, kwam spreker ein delijk aan zijn hoofddoelAanval tegen ons huidig Staatsbestuur. Onze meesters heeft hij onbermhertig gegeeseld in hunne partij dige beheersching, en al het onrecht of nut teloosheid aangetoond van de laatst gestemde partij wetten. In eene wegslepende narede wekte de redenaar zijne toehoorders op tot den strijd; hij deed eenen warmen en welgepasten op roep lot de liberale jongelingen van IJperen, die door hun vermogen of hun talent aange wezen zijn, om een werkzaam deel aan den kamp te nemen. Hij drukte vooral op de noodzakelijkheid de politieke opleiding des volks in de volkstaal te bewerken, en wenschte dat alle politieke maatschappijen aan onze taal ten minste haar recht zouden toekennen, in plaats van ze stelselmatig uit te sluiten. X. Verleden Maandag avond vierde de Sinl- Sebastiaansgilde haren patroon. 's Avonds had er een luisterlijk bal plaats. Dat dansfeest was nogal vol begeestering. Doch het had het nog veel meer moeten zijn. Vele jongelieden, die daar dienden aanwezig te zijn om het feest leven en bezieling bij te zetten, waren er te kort. En nochtans in de maatschappij Les Chceurs, hebben wij hen gezien met gansch hunne famielje. Maar ja, het was daar de heer M.... die het feest gratis gaf. Inderdaad de maatschappijen Les Chceurs, Sl-Sebastiaan, Concorde, enz enz, zijn alle uit omtrent dezelfde leden samenge steld, hoe komt het dan dat er in de eene zoovele jongelieden aanwezig zijn, terwijl velen van deze laatste in do andere, door hunne afwezigheid schitteren. Daarbij, vele jongelingen, zelfs die hunne universiteit gedaan hebben, staan daar de dansende paarkens te bezien als zieke koeien, men vergeve ons de vergelijkenis; zij durven zich niet aanbieden, wanneer het er op aan komt zich eens galanten complaisant te toonen en te bewijzen dat zij verstandig, beschaafd en welopgevoed zijn. Nog meer, het zijn juist dia helden... van schuchterheid die de eersten zijn om alios te beknibbelen, om te klagen dat er in IJperen nooit iets te doen is en om te zeggen dat men zich hier onmogelijk goed verlustigen kan. Zullen wij die vogels met hun huiszezin, Woensdag aanstaande, ln Februari, en wat later, in de danspartijtjes door Koormaat schappij en Concorde gegeven, een flikkertje zien slaan? Waarschijnelijk ja, want men zegt dat er daar hope is iets te vangen dat aan trouwen gelijkt. Qui vivra ver ra! Morgen zondag, 29 dezer, om 51/2 ure 's avonds, geeft onze onvermoeibare Too- neelmaatschappij de Vlaamsche Ster, hare 4' en laatste vertooning van het wintersei zoen. De vertooning zal bestaan uit: 1° Een duo voor 2 pistons, op Lucie de Lammermoor (Donnizetti). 2° De Slaapmuts, blijspel met zang in één bedrijf; door P. Geiregat. 3° De goudregen, afwisselend aria voor klarinet, door P, Bouillon. -X38C f m

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2