Willems-Fonds. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN BE VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Burgerstand Kunst- eu Letternieuws. Kemmel. Nog uit Kemmel. West-Nieuwkerke. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. De leden van h -t Willems-Fonds worden vriendelijk uitgenoodigd lol de gewone maandelijkselie vergadering, op Zaterdag, 18 Februari, om 8 12 ure 's avonds, in het lokaal Gouden Arend. DAGORDE 1. Lezing van het verslag. 2. Mededeelingeu. 3. Nieuwe leden. 4. Stemming voor twee bestuurleden in ver vanging der heeren Van Alleynes, over leden en Nolf, ontslaggever. 5. Voordracht. Een brief uit IJperen, door eenen koopman in kolen toegezonden, is ons te laat besteld geweest om in dit nummer te worden opge nomen. Bij acht dagen dus. van Upsrers. Schieting van Zondag 29 Januari. Froidnre Eugène, 25 20 25 20 25 115 Ligy Félix, 20 20 25 25 20 110 Lig.v Albert, 25 15 25 25 20 110 Joos Alphonse, 20 20 15 25 15 105 Swekels Léon, 20 20 20 20 20 100 Bogaert Alphonse. 20 25 20 15 20 100 Koninklijke Maatschappij Schieting van Maandag 39 Januari Naar de vogels. Deweerdt Ch. Mahieu Léon. Schieting van Woensdag 8 Februari Veranderlijk blazoen. Hoog getal Pinteion, 25 25 2 10 1/2 62 1/2 Laag getal. Bartier, 10 1/2 111 13 1/2 Schieting van Maandag 8 Februari Combat schieting tussclien de twee Maatschappijen, 3 Leliën en Bronzen Hoofd. 4 kleine prijs vogels. -[* prijs MM.|Bafcop. 2" Courtrez Henri. 3° Mahieu L. 4« Feneau. De 4 eerevogels werden gescholen door de leden van 't Bronzen Hoofd. Schieting van Woensdag 8 Februari. Gewoon blazoen. Hoog getal. Mahieu Léon, 5 6 5 6 22 Laag getal. Mahieu L. 11/2111 4 1/2 Schieting van Woensdag 15 Februari. Veranderlijk blazoen. Hoog getal. Deweerdt, 10 1/2 25 25 11 11 1/2 Laag getal. Willems, 101/2 2 12 1/2 24 van den 10 tot den 17 Februari 1888. 4ioE)ooi*ten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 4. fiïuweïtjjken. Gustaaf Verhaeghen, schoenmaker, en Fele- cia Florantyn, kleermaakster. Karei Vandecasteele, hovenier, en Juliana Boudulle, dienstmeid. Karei Dehollander, rondleurder, en Alixe Gadeyne, kantwerkster. Franciscus Duprez, lintenwever, en Maria Lebon, kantwerkster. Hendrik Depuydt, kleermaker, en Voctoria Treve, kantwerkster. Pieter Sieuw, daglooner, en Sophia Fer- rycx, kantwerkster. Arthur Macoq, daglooner, en Louisa Dubois, kantwerkster. Ovei-Ii j dens. Victoor Glaeys, zadelmaker, 56 jaar, echt genoot van Lucia Vandaele, Meenenstr. Pieter Deleye, landbouwerswerkman, 67 jaar, echtgenoot van Catharina Baeke- landt, Meenenstraat. Catharina Everaet, herbergierster, 37 jaar, echtgenoote van Alois Gillebert, Sl-Ja- cobstraat. Octavia Logie, zonder beroep, 30 jaar, echt- j genoote van Theofiel Meersseman, IJper buiten Hortensia Stekelorum, kantwerkster, 64 j., ongehuwd, Meenenstraat. Arseen Ganne, beenhouwersgast, 65 jaar, echtgenoot van Maria Odaer, Beesten markt. Agnes Lefèvre, zonder beroep, 64 jaar, echtgenoote van Franciscus Angiitis, Pa- radijsstraat. Edouardus Loonis, winkelier, 58 jaar, echt genoot van Sofia Gruwez, Ilondslraat. Alfons Flamand, kleermaker, 36 jaar, on gehuwd, Buk kerstraat. Eugenius Ramskiudt, scholier, 9 jaar, Mee nenstraat. Desiderius Vankemmel, uurwerkmaker, 64 jaar, echtgenoot van Maria Bierre, Groote Markt. Jan Kerkhof, zonder beroep, 74 jaar, onge huwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de V jaren- Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. Er wordt dikwijls geklaagd dat de keuze van Nederlandsche liederen en koren zoo buitengewoon beperkt is. Veelal klaagt men ten onrechte; doch dat mag niet beletten dat wij telkens de aandacht roepen op het ver schijnen van Vlaamsche muziek. Thans is de uitgever J. Van der Poortente Gent, begonnen aan het drukken van een Reperto rium van Korendat tot een ruim debiet geroepen schijnt; immers het is gebruikelijk voor lagere en middelbare scholen, muziek scholen en zangmaatschappijen. Het omvat vier afdeelingen, en de volgende koren wor den voor de eerste reeks van iedere afdeeling afgekondigd I. Gemengde koren (le en 2° soprano, tenor en basstem): Zondag en Lentegroet. II. Vierstemmige mannenkoren Een man een woord en Eendracht. - III. Driestem mige koren voor meisjes: I)e Vlinder en Avondzang. IVDriestemmige koren voor jongens: Het Vlaamsche Land en De Vrede. Het le nummer is ve; schenen: Zondag, woorden Yan Pol Anri, muziek geschikt door K. Miry. Het is hoogst eenvoudig en tevens zeer zangerig: twee voorwaarden die wel eens over 't hoofd gezien worden. Op tvpographisch gebied is het met ongemeene zorg uitgevoerd, en toch is de prijs zeer laag gesteld. Afzonderlijke partijen zijn daaren boven verkrijgbaar tegen 7 centiemen. Wij twijfelen dan ook geenszins, of allen die in de zaak belang stellen, en in de eerste plaats onze IJpersche maatschappijen, zullen deze uitgave welkom heelen. Op deze regelen trekken wij vooral de aandacht der zangmaatschappij cle Werkers- lierwaar er bijna altijd fransche en schier nooit vlaamsche koren en liederen gezongen worden. En nochtans zijn wij over tuigd, dat al de leden dier maatschappij zich beter in het Vlaamsch vooruit helpen, dan in het lieve franschbijgevolg zouden zij ook hunne zangen met meer gevoel kunnen uit voeren, naarmate zij deze beter verstaan. Van onzen kant is het de eerste maal niet, dat wij tegen die fransclielarij opkomen. Reeds menigmaal hebben wij sommige leden dier maatschappij aangespoord, tot het veel- vuldiger aanleeren van vlaamsche zangstuk ken; doch 't schijnt dat er moedwil onder steekt, en dat de welgemeendheid der leden dikwijls schipbreuk lijdt, tegen de koppig heid van eenen persoon, die er op gemunt is de zaken in de war te helpen en de geheele maatschappij naar den drommelDat men oplette Vermakelijk was het hier 11. Zondag en 11. Dinsdag! Van vroeg in den avond werden de lier- bergen bezocht door maskers, allen om het kiuchtihste gekleed. Men had waarlijk ge meend, bijzonder Dinsdag, dat het maskers geregend haddaar waren er van alle vorm en pluimen, waaronder ware modellen die 'nen hond hadden doen lachen. Die kluchtspelers hebben menig bedaagde Kemmel"aar zijne jonkheid laten herinneren den tijd van broederlijkheid en eendracht, den tijd waarop iedereen in den loop van 't jaar dikwijls de gelegenheid vond om zich oprecht te verzetten, in één woord, den verdweden tijd waarop Kemmel leefde. Alwie nog geen slaaf en is, heeft Dinsdag eenen aangenamen avondstond doorgebracht, hetgeen wij sedert jaren niet veel de gelegen heid gehad hebben. Bravo dus maskers! en driemaal bravo! Gij kent de kneep om u en een ander te verzetten zonder iemand te beschadigen; gij kunt u en een ander vermaken op zoo danige wijze dat er niets af te keuren valt 1 Bravo! [Afgetuisterd, Maandag op den Rooden Berg). Tieste. Dat is toch 'n blij volk, die Kemmelnaars, hé Ko Ko. 'k Weet om den duivel niet waar zij het uithalen! Ze zouden u doen lachen dat ge er geenen wel van hebt! Is Kemmel zulk een pleizierig dorp Tieste. Kemmel!... 't Is te Kemmel gelijk hierl... 's Zondags'lijk 'nen oudwijfs- kerkgaog... De jonge liên zouden er wel willen, maar ze inogen niet, en 't en zal niet beteren, 'k Heb mij laten gezeggen dat sedert gisteren, de herbergiers 's avonds achter tien ure geen drank mogen verkoopen, ofzoo niet, proces-verbaal en daarachter tribu naal... Enfin, 't spreekwoord zegt het: waar de vrouw de broek draagt, draait de winkel niet; en 't is op de prochies ook alzoo waar de pastor burgemeester is, gaat geheel den boel verdraaid. Ko... Zwijg Tieste ze zullen zingen.... Zulke boomen, zulke vruchten. Beminde Christenen,... pardon, beminde medeburgers, lezers van 't Weekblad, het groot nieuws, dat nu tegenwoordig aan de dagorde staat, is de uitspraak gedaan door den rechtbank van eersten aanleg ten laste van twee oud-leerlingen uit onze school met God, welke gasien plichtig zijn aan feiten, welke niet dienen hier opgehaald te worden. Ondanks mijne vastberadenheid in deze netelige zaak weinig te zeggen doch niet minder te peizen, ben ik er nochtans toe gedwongen, den geachten lezers een kortbondig sermoen voor oogen le leggen en zulks voor den hiervolgenden reden. Sedert eenige weken lezen wij in het Nieuwsblad zekere artikelen, waarin zijne Veurnambachtsche Eerweerdiglieid al zijne talenten en bekwaamheden bezigt, om de achting en het vertrouwen onzer sinds zoo vele jaren en zoover gekende gemeenteschool te doen verliezen. Dit is eene onzijdige school, zegt Pieter Vervoet, voorgestaan door liberalen of francsmagons en uit dien reden moeten de ouders ze als onzedelijk en ondeugend aanzien. Duizendmaal verschoo ning, leugenaar! Zeg ons eens, waar die monsters zitten, welke den kiaders boosheid en ondeugd zouden aanleeren.'t Is waar,'t Is waar, ik dacht er niet aan, zulke gasten vindt men nog in zekere scholen door broer- tjes van liefde bestierd. Daar alleen vindt men bederf en zedeloosheid Verder beweert gij zonder schaamte of vrees dat de voorstaanders der onzijdige scholen bij de liehtgeloovige ouders met valschheid en list te werke gaan om hunne kinders in de bedorvénste middelen aan te lokken. Ah! Nieuwkerknaars gij haalt uwe schouders op bij het hoeren van zulken on- noozelen klap! Het is niet ie verwonderen, want wie weet niet, dat de tegenwoordige zoo gezeide onzijdige school, dezelve is van over vijftig jaren. De ouders onderwijzen hunne kinders le huis in hetgene zij zelve altijd van vader en moeder gezien hebben. In de school wordt het gebed gezegd vóór en na de klasop tijd en op stond spreekt men van God en religie en verder, houdt men zich onophou delijk bezig met den leerling te onderwijzen in de plichten jegens hem zeiven, jegens ouders en medeburgers. Wat is er meer noodig tot de goede opvoeding van een kind, wij vragen liet aan iedereen en aan u in 't bijzonder, Mijnheer Vervoet. 't is waar, bij ons is er geene kwezelarij noch paternoster - knabbelarij in stand. Die schijn van heiligheid en dibberij, wel ken men ontmoet in de KK. scholen ver blindt slechts de oogen maar voldoet later tijde den wensch der ouders niet. Een spreekwoord zegtSlille waters hebben diepe gronden, en die waarheid kan dik wijls aan vruchten, geplukt van de scholen met God, toegepast worden. Het kluchtigste van geheel Vervoet's uit zinnige krabbeling is begrepen in cle twee volgende uitroepingen: Zalkeboornen zulke vruchten! Zulke scholen, zulke leerlingen. Mij dunkt, ik zie Pietje Vervoet bezig in zijne studieplaats aan het opstellen van zijne aantrekkelijke artikelen. Een gedacht schiet hem opeens in den kop, en geestdriftig zet hij hetzelve op papier Wat voor een ge dacht, goede God! zulke boomen, zulke vruchten. Eenige dagen nadien worden twee der vruchten van zijne eigene school als niet te puik aanzien, en veroordeeld om eenige jaren van de goede gescheiden en wat gezuiverd te worden. Dit gebeurde be wijst meer als de honderd bladzijden, welke wij over de zedelijkheid der katholieke boel tjes zouden kunnen schrijven, 't Is korrekt! Nog een woordje. Meermaals hebben wij onze lezers gesproken over de nieuwe pas- toor's instelling, patronage genoemd. Nu en dan hooren wij die uitvinding door aller hande menschen waardeeren, en wij zijn overtuigd, dat er negen op tien moeilijk hunne goedkeuring aan zulke vergadering kunnen geven. Inderdaad, wij zien alle zondagen, knechten en meisjes van 12 a 16 jaren, uio 's avonds de eene, wat vroeger, de andere, wat later rond acht ure de straten des dorps in alle richtingen doorkruisen. Dit is ten minste geen uur voor jonge kinders van beide geslachten om op straat te loopen. Ook schrijft menig weldenkend man, de aardige gebeurtenissen, weike wij sedert eenigen tijd g :svaar worden, aan bovenge melde handelwijze toe. Aan de ouders van klaar te zien en te waken Eene korte bemerking nog, nopens den Etal-major van de vijf treffelijke die de patronage op vastenavond vergezelde. Vreest men misschien dat de karnavalzotten de kinders of den pastoor zullen leed aandoen? Stel u gerust! Maskers zijn geene kwaad doeners, 't zijn jongelingen, die met de ge legenheid van karnaval zich trachten te vermaken en hunne centjes bij den herber gier gaan verteeren. Desnoods zal ieder masker zonder vaar of vrees, zijn valsch gezicht mogen afrukken. En ik mag u overtuigen, dat zij, die vasten avond vieren, wat treffelijker zijn dan het meestendeel onzer kalotebende, die bestaat uit schrepeling en allerhande vuiligheid. Suiker en Zeem. Wie was er 't kalf? In eene kleine stad woonde er een melkboer, wiens vrouw vau een kindje bevallen was. In die stad woonde er ook een beenhouwer en deze wilde eene poets bakken. Hij zocht eenen jongen op en gaf hem 20 centiemen zoo hij wilde bij den melkboer gaan om het kalf te vragen voor 20 frs. De jongen ijlde er naartoe en de beenhou wer loech ferm in de vuisten om zijne koddi ge streek. Maar 't paste nu juist dat die melkboer een ziek kalf had, dat geen 6 frs. waard was. De melkboer, meenende dat het 't ziek beestje gold, stond het kalf voor dien prijs gewillig af en de jongen kwam vreugdevol en fier bij den beenhouwer aan, zeggende Ziede-wel dat ik het kalf mede heb! Hoofd van den beenhouwer, die zelf de uil van de poets was en gegiggel van de om- staanders. Zonder vertrouwen wordt niets verricht Heeft Michelet gezegd; het is omdat Hij vertrouwen in zijnen arbeid had dat de uitvinder der Zwitsersche Pillen geslaagd ishet is daarom dat de Zwitser sche Pillen thans overal in zwang zijn, ten onzent, in Frankrijk, in Spanje, in Portugaal, overal in een woord als een er kend middel tegen de ziekten der maag, van het bloed, tegen jicht, rhumatism, enz. Houdt u voor namaaksels. Depot voor België; apo theek, Pelerin, 12, Schildknaapslraat, Brus sel. Ploedt u voor namaaksels omgang zullen uit ons geheugen niet verloren gaan. Mochten deze algemeene vriendschapsblijken voor den overledene, eenigszins de bittere droefheid des troosteloozcn vaders en der bedrukte broeders en zusters verzachten. In name der Maatschappij, vaarwel, Alfons Ontvang in den schoot der Godheid bet loon van uw deugdzaam leven. Vaarwel L. Getrokken uit een sermoen van Petrus van 't Veurnambacht- sche. Nieuwsblad van Ieperen nr 1153 (5 Februari 1S88). frf H s* b ss 05 O! CD CD Cd Cd K3 O O O CO GO ►£- O G5 O O O O O O O O O O O O CO <1 O OO CR CR OO (O O O O O O O O O O O o CO £5 (O CR - £0 O O O O O O o O O O O O O O O <1 OO 00 CR CO VI O IZ> O O V O OO O o -a o ROYAL REM Y'S styfsel» wordnooit als in pakken of doozen met fabriekmerk 2j©e«we as k op, geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle losse styf sel te weigeren die men hun als «ROYAL REMY zou willen verkoopen. Fbie»- a CP

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3