Speelhorlogie Scherm- en Muziekfeest. Exaam. Diefte. Nog eene diefte. DE ÏRiJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Burgerstand Landbouw. De gevloekte wet te Kemmel. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Les bureaux de Ia Ban- QUE DE CoURTRAI SOIlt actuellement établis a la Place Vandenpeereboom N° 6. De Bank van Korte ijk heelt tegenwoordiglijk zijne bureelen, N° 6, V andenpeer eboomplaats MEN YRAAGT Men biedt te koop 25 Maart aanstaande, te middag juist, in het gewoon lokaal, Gouden Arencl, zijne vierde en laatste muzikale ochtend geven. Het programma zal bestaan uit: 1. Inleiding van den 3" quatuor van Mendel sohn. 2. Andante van Borodin. 3. Menuet van Bully. a. De Molen v.d. quatuor: Deschoone 4- b. De Verklaring) Molenarin van Kaff. 5. Finale, quatuor van Grieg. 6. Andante, quatuor op 11, Tschaïkorosky. Wij vernemen dat een scherm- en muziek feest zal gegeven worden door de maatschap pij De Eendracht, met de welwillende medewerking der heeren Marx, scherm meester, Pinart, professor der maatschappij, beiden gediplomeerden der schermnormaal- school van Brusselen van verscheidene vreemde artiesten en liefhebbers. Programma. I. 1. Samenwerking met den degan. Eerste aanval door de heeren Marx en Pinart. 2. Romance gezongen door MJ. Vanthoii. 3. Tweede aanval met den degen. 4. Fantasia voor viool, door M. De Looze. 5. Aanval met het rapier. 6. Romance gezongen door M. Bocquet. 7. Kluchtlied, door M. Duraffour. II. 1. Tweczang door de heeren Bocquet en J. Vantholl. 2. Koninklijken stok. 3. Fantasia voor viool, door M. De Looze. 4. Aanval met den stok. 5. Kluchtlied door M. Duraffour. 6. Boxepartij. 7. Aanval en Les door de twee professors Marx en Pinart. Het feest zal plaats hebben den Zondag 25 Maart, ten 8 ure 's avonds, in het lokaal der maatschappij koffijhuis het Zilveren Hoofd. De personen, vreemd aan de maatschap pij en door een lid voorgesteld, zullen met hunne familie aanvaard worden, mits een ingangrecht van eenen frank te betalen. Wij maken onze lezers met genoegen be kend dat de heer Aug. Collon, oud-leerling van 't Stadskollegie van IJperen, zijn eerste exaam van doctor in de natuurwetenschap pen, op eene voldoende wijze, voor de Fa- kulteit van wetenschappen der Hoogeschool van Luik komt af te leggen. Proficiat, heer Collon. Het gerucht loopt dat er dieven gebroken zijn in de pastorij te Passchendaele. Zij heb ben er wijn, boter, enz. gestolen. Op het oogenblik dat zij den kofferfort buiten deden is de pastoor ontwaakthij nam zijnen revolver en loste een schot op de kwaaddoe ners. Doch hèt schijnt dat er niemand ge raakt was, want allen namen in allerijl de vlucht. De pastoor bemerkte dat zij ten ge- talle van 8 waren. In den nacht tusschen Dinsdag en Woens dag hebben booswichten een paard gestolen, ten nadeele van den landbouwer Parret, te Voormezeele (Kruisstraat). Het dier heeft eene waarde van 12Ö0 tot 1300 franks. Tot nu toe zijn al de pogingen om de misdadigers te ontdekken vruchteloos gebleven. Waar- schijnelijk zijn de dieven met hunnen buit de grenzen overgetrokken. Koninklijke Maatschappij Schieting van Woensdag 14 iïiaart Veranderlijk blazoen. Hoog getal. Féneau, 10 1/2 20 10 1/2 1 42 Laag gelat. Pinteion, 10 1/2 1 11 1 23 1/2 van den 9 tot den 16 Maart 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 2. Hu well i leen. Emiel Bailleul, hovenier, en Mathielde Gil les, herbergierster. Ovei*lï j dens. Amelie Spinnewyn, zonder beroep, 65 jaar, ongehuwd, Bollingstraat. Melania Velghe, zonder beroep, 79 jaar, weduwe van Pieter Doolaeghe, Bollingstr. Pieter Claeys, 70 jaar, zonder beroep, echt genoot van Melania D'Engloo, St Niko- laas buiten. Druon Spillebout, gepensioneerde bewaarder der hypotheeken84 jaar, echtgenoot van Josephina Carpentier, Groote Markt. Karei Dekyndt, landbouwer, 71 jaar, onge huwd, St Jacobs buiten. Ernest Van Caillie, koopman in vlas, 50 jaar echtgenoot van Barbara Baes, St Jacobs huiten. Gustaaf Merveillie, zonder beroep. 19 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Hinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. Ten bureele van dit blad komt eon werkje van een zosiigtal bladzijden te verschijnen, dat geroepen is om den meesten bijval te genieten en het onschatbaarste nut te stich ten. Het draagt voor titel: Notions d'Agri culture,<l'Horticulture et d'Arboriculture. par F -J. Deleu, fils. Het werkje is door de Landbouw Associa tie van IJperen bekroond geweest en is ten gebruike der lagero scholen. Het kost enkel den nietigen prijs van 50 centiemen. In deze tijden van landbouw krisis is er veel geschreven veel gesproken en vele loffelijke pogingen zijn aangewend om den landbouw uit, de huidige erge krisis op te helpen. Doch het gebeurt maar al te veel dat de landbouwer, die nog maar bitter weinig geleerd is, van al die schoone schriften, voordrachten enz. niets verstaat en van dan af aan de aangewezene redmiddelen onver schillig blijft omdat hij de 'uitwerkselen er van mistrouwt. Welnu, om het werkje van den heer Deleu te verstaan moet men niet geleerd zijn; een weinig denkvermogen en wat goeden wil en en de eenvoudigste landbouwer kan er zijn nut uittrekken. Hij kan er de samenstelling der planten, hunne noodwendigheden, de bestanddeelen van den grond, deze der schei kundige en andere landvellen en meststoffen; hun meest winstgevend gebruik voor elke vrucht en nog andere alle erven nuttige dingen meer in leeren kennen. Hoe men de meststoffen zelve samenstelt en hoe, waar en wanneer zij het voordeeligst aangewend moe ten zijn, hoe men ze erkennen kan; hoe de vruchten moeten afwisselen, welke zorgen en bewerkingen de verschillige grondsoorten voor elke vrucht vragen; hoe men de oogsten hoeft te verzorgen; welke zaden men kiezen, hoe men deze bereiden en bewaren moet; welke zorgende huisdieren vergen en hoe men ze voeden en behandelen moet om er al het mogelijke profijt uit te trekken; hoe men den hof aanleggen en bewerken, wat en hoe men er in kweeken moet; welke meststoffen men daar het voordeeligst bezigen kan; en al wat betrekking heeft op de boom- en bloemteelt, dat alles heeft de heer Deleu bondig samengevat, eenvoudig voorgedragen en duidelijk tastbaar uitgelegd, zoodanig dat de minst ontwikkelde verstanden alles ge makkelijk vatten en in toepassing brengen kunnen. Is het een gulden boekje voor den lande- lijken onderwijzer der lagers scholen, het is ook een werkje dat legen goud opweegt voor onze landbouwers, die helaas! zoo bit tor weinig wetenschappelijks van hun bedrijf kennen, en daarvoor veroordeeld blijven den ouden slenter te volgen en zoo onvermijde lijk en rechtstreeks naar hunnen val geleid te worden. Dat boekje moet niet alleen in alle dorps scholen gevonden worden, maar elke land bouwer, die zichzelven ophelpen wil of mins tens die zelve aan de verbetering van zijnen toestand tracht mede te werken, moet en zal het zich aanschaffen en de tallooze over- nuttige wenken, die er op elke bladzijde in voorkomen, zich toeëigenen om ze dan in praktiek te stellen. Het ware een schuldige, die anders hande len zou. Jammer genoeg dat gezegd werkje in 't Vlaamsch niet bestaat Dat de raadsheeren met den burgemeester aan 't hoofd de afschaffing der eenige ge meenteschool verlangen om te sparen, is, naar wij verledene week gezien hebben, een grove leugen. Gaan wij over tot het tweede uitvluchtsel In 't voorbijgaan moeten wij zeggen dat wij, eenige dagen geleden, in 't bezit kwamen yaneen afschrift van 't meesterstuk dat de aanvraag tot afschaffing der gemeen- teschool bekend maakte. Wij kunnen dus het tweede uitvluchtsel, dat in voormeld stuk eerst opgegeven wordt, letterlijk mede- deelen. Aangezien dat tijdens de inwerkstelling der schoolwet van 20 September 1884, de gemeente school slechts vier-en-veertig leerlingen telt. Aangezien dat sedert dien tot heden toe het getal leerlingen der ge- zegde school altijd vermindert, en nu gedaald is tot twalf. En dat alles doet voorzien dat dit getal nog zal verminderen aangezien dat deze regelmatige en voort- durende vermindering van het getal leer- lingen genoegzaam bewijst dat de gemeente school het betrouwen der huisvaders niet bezit dewelke integendeel schijnt gegeven te zijn aan de aangenomene meisjeschool v die nu 127 leerlingen teld. En aan de vrije knechteschool 112 tett. Wij zuilen ons niet stilhouden bij de stijl en taalfouten welke dat stukje proza opluis teren daarover stappen wij om ons enkel te bemoeien met de beteekenis welke de Kemmelsche lichten aan hun bergvlaamsch willen geven. Die heeren zeggen dus, dat sedert ruimen tijd de gemeenteschool zich langzaam ont volkt dat het te voorzien is dat het getal leerlingen nog zal dalen en die schatten vinden dat de gemeenteschool het betrouwen der huisvaders niet bezit. Schaamt gij u niet, heeren burgemeester en raadsleden, over zulken ruilen laster? Gij weet, zoo goed als iemand, dat de gemeenteschool het vertrouwen der ouders niet verloren heeft; datrdaar de oorzaak niet ligt barer kleine bevolking. Maar gij, die veinst de ware oorzaken niet te kennen, iaat ons toe ze u voor oogen te leggen. Toen in 1879, Hendrik Callens, 't zoontje uit't gemeentehuis van Komen, te Kemmel aanlandde, bestond zijn eerste werk in de zoogenaamde katholieke school te laten bouwen. Den in October van 't volgend jaar, datum der opening van voormelde school, verlieten een vijftigtal kinderen de gemeenteschool. Waren de ouders dier kinderen niet meer tevreden over 't onderwijs en de leiding welke M. Huys, die dan de laatst genoemde school bestuurde, zijnen leerlingen gaf? Had die onderwijzer het vertrouwen der ouders verloren, hij, die tot dan algemeen geacht en bemind werd, hij, van wien eenieder de verdienste schatte Het is vruchteloos hier langt.r op te steu nen; iedereen weet voldoende dat M. Huys veel te veel aan zijne school verkleefd was, om er den val van te bewerken Toen deze onderwijzer in 1883 op pensioen gesteld werd, volgde M. De Bruyne, zooals wij reeds gezegd hebben, hem op. Wij kennen M. De Bruyne genoegzaam om te mogen verzekeren dat hij met lijf en ziel aan zijne school verknocht is. dat hem een steek aan 't harte toegebracht werd. telkenmale vaders of moeders, met de tranen op de wangen, gingen bekennen dat zij hem moesten hunne kinderen onttrekken. Dat M. De Bruyne de oorzaak niet is van de langzame vermindering van 't getal leer lingen, in zijne school zal ook de voornoemde Gallens getuigen. Deze herinnert zich nog de moeite leugens, laster, vleierij, beloften, bedreigingen, enz. die hij heeft moeten gebruiken om het getal leerlingen in de ge meenteschool op het tegenwoordige cijfer te brengen. Moeten wij hier verder op uitweiden? Hoeven wij voor oogen te leggen, hoe die Gallens de tnenschen die van katholieke eigenaars afhangen, wist te verplichten hunne kinders tegen wil en dank aan de gemeenteschool te onttrekken, om ze naar zijne school te zenden? Moeten wij spreken over de hevige sermoenen tegen de slechte scholen, alias gemeentescholen? Moeten wij het holklinkende: Vanscholen zonder God en meesiers zonder geloof, verlos ons Heer! herinneren Is het noodig dat wij handelen over het decreet waardoor alle ouders, voogden en alwie iet of wat in de kinderen die de ge meenteschool volgden, bemoeid waren, on- meedoogend de absolutie zouden geweigerd worden Hoeven wij te gewagen over de toefluiste- ringen tot ophitsing der vrouwen tegen hunne echtgenooten in den biechtstoel ge- gedaan? En verder, is het noodig dat wij spreken over het benadeeligen ten allen kante, der stieldoeners die niet bereidwillig het hoofd voor den hooger genoemden Callens, bukken wilden; over het vervolgen van den schame- len arme die niet gereedeling on blindeling aan dat mensch gehoorzaamde? Neen, daarover mogen wij gerust zwijgen, hopen wij, iedereen, gij medebegrepen, hee ren burgemeester en raadsleden, iedereen heeft er den buik van vol tot aan de keel. En zoo is het gebeurd, dat Hendrik Cal lens, door sommige lieden bijgenaamd de pastor van Kemmel, zoo is het gebeurd, zeggen wij, dat die vent door allerhande middelen, kleine en groote, maar allen niet zeer eerlijke, er toe gekomen is de gemeen teschool langzamerhand te ontvolken, met het doel M. De Bruyne's brood te ontrooven; hem, Callens, eene pluim op den hoed te zetten, en gerust zijne zakken aan de ge meentekas te vullen. Daarop keeren wij nog terug. Ziedaar, heeren burgemeester en raads leden, waarom uwe school zoo weinig be volkt is, en ziedaar waarom uw tweede uitvluchtsel een tweede grove leugen is! (Tot Zondag.) L. i. v. --Het schijnt dat Pillart en Deboozere, twee Belgen, die te Wervick (Fransch) wo nen, de moordenaars zijn van Piat, die te Roncq over eenige dagen vermoord werd. Die twee kerels hebben te Roncq gezien geweest en eene bloedverwante van 1'iat, die te Tourcoigne woont, heeft eenèn wollen gilet herkend, dat zij gemaakt had en dat men in het huis van Deboozere gevonden heelt. Er zal den 13 Mei, te Doornijk, eene groote betooging plaats hebben ter eere van M. Bara, ter gelegenheid van zijn 25" ver jaardag als Kamerlid. Er zal een banket, waarvan de inschrijving bepaald is op 10 franken, gehouden worden, waarop men den held van het feest een kunststuk zal aanbie den. Van slaap beroofd. Samart. Sedert lang had ik lievige maagpijn, verge zeld door hartkloppingen, ik had geenen eet lust, liet weinige dat ik at was te veel, do spijsverter ing was slecht en ik kon niet slapen. Gelukkiglijk heb ik de Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos genomen, de uitslag die ik tot hiertoe verkregen heb geeft mij volle hoop in eene spoedige gene zing. Ik bedank u en machtig u mijnen brief openbaar te maken indien gij het goed vindt. Handteeken gewettigd. Victoria Gillain. Depot voor België: Apotheek Pelerin, 12, Schikiknaapstraat, Brussel. Reis in Italië. Ter gelegenheid der Paaschvakanciën, vertrekt er uit Brussel, op 8 April aanstaande, eene bijzonder schoone reis. In eene maand tijds bezoekt zij al de steden van Italië, te beginnen van Genua, Milanen en Venetië, ook Romen en Napels, om te eindigen met het meer Majeur, de meeren van Lugano ert van Come. Het is eene reis met verschillige rustplaat sen in exprestreinen van den dag, bijzonder -geschikt voor personen die wiliem wel zien zonder zich te vermoeien. Twintig inschrij vers zijn voldoende om de reis te ondernemen. Het programma dezer reis wordt kosteloos gestuurd aan de personen die er de aanvraag van zullen doen aan M. K. Parmentier, be stuurder van VExcursion, 109. Boulevard Anspach, Brussel. P3 Al H W PP 18,50 15,00 14,50 19,00 18,75 8,00 3,10 5,200 1,800 1,100 2,400 5,100 3,000 8,093 1 3 1 1 S. 18,87 15,00 15,00 17,00 18,00 7,50 3,10 2 3 4,500 2,400 1,900 3,700 2,800 3,000 9,291 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter IN GANSCH BELGIE vlijtige en ernstige personen voor den verkoop van een veel gevraagd artikel. Zeer voordeelige voorwaarden. Gemakkelijke verkoop. Schrijven met aanduiding der tegen woordige betrekking, onder Lucratif Office de Publicité, Brussel. EENE VAN DE XVIe EEUW, door Benedictus Mukle. Zeer schoone muziekstukken bevattende. Men bevrage zich ten bureele dezer. •7- - V 1 xmxw-. km li tacaxu m t m 00 oo GO d Co H IS l-s M co co co CÖ CO O 8 ■o Tl ■g S S a Verkochtte kwantiteit X3 ■O *- O t_, O -r* c t- 'u V N3 X X h O ROYAL REMY'S styfsel» wordriooit als in pakken of doozen met fabriek merk Leeuwenkop, geleverd. De verbruikers zijn dus verzochtalle losse styf sel te weigeren die men hun als ROYAL REMY zou willen verkoopen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3