Speelhorlogie NIEUWE KOOPWAREN V V V* YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Burgerstand De gevloekte wet te Kemrnel. De Belgische Vlag'. Les bureaux de la Ban- QUE DE CoURTRAI SOIlt actuellement établis a la Place Vandenpeereboom N° 6. De Bank yan Kortrijk heelt tegenwoordig! ijk zijne bureelen, N° 6, Fandenpeer eboomplaats. MEN VRAAGT Men biedt te koop Openbare Verkooping MEUBELEN en Herberggerief Donderdag 29 Maart 1888 De winter van 1361 ging in Vlaanderen v«rgezeld van duurte en pest. Volgens de getuigenis der kronijkschrij vers was de winter van 1407-1408 de verschrik kelijkste die men sedert vijf eeuwen in Europa gezien had. De Maas bleef twee maanden lang toeliggen. en de Luikenaars, van het beleg van Maastricht terugkomende, trokken met hunne wageDs over het ijs van den stroom. De Seine lag insgelijks toe en wagens met paarden reden er op. De griffier van 't Parlement van Parijs verhaalt dat de inkt aan zijne pen vervroos, ondanks het groot vuur dat in zijne kamer brandde.... Misschien is die greflier van de eerste leugen niet gestorven. Wat er van zij, het wordt in de oude boekeu vermeld dat vele menschen en beesten stierven van gebrek en koude... iets, eilaas nog gebeurt in den winter. De dooi, na zeven weken vorst, in 1408, sleepte vele huizen en molens weg. Men heette den winter van 1408 den grooten winter. In 1134 kwam een lange winter. Het begon te vriezen in december 1434 on de vorst duurde tot den 22 maart 1435. Als dan had men eenige dagen dooi, maar het begon opnieuw to vriezen, in Frankrijk tot den 17 april en in ue Nederlanden tot in 't midden van meiDe Schelde lag van Ant werpen tot aan Batz bevrozen. Van nieuwjaar tot in juni telde men hier te lande 40 dagen sneeuw, en op Sint-Jansmisse stonden de vrouwen nog met vuurpotten aan de kerk deuren. Dus, we mogen nog niet te hard klagen: onze voorouders kregen het nog erger voor hun' schenen dan wij! Als ge wilt, zullen wij in 't vervolg nog een beetje klappen over de strenge winters. Wordt voortgezet). van den 16 tot den 23 Maart 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 3. Maximiliaan Fagel, behanger, en Sidonia Vlaemynck, huishoudster. Euphrasia Vanhoucke, zonder beroep, 75 jaar, weduwe van Jan Turcry, Gerechts hofplaats. Arthur Petit, geneesheer, 41 jaar, echtge noot van Maria Barbier, Lange Tliourout- straat. Maria Claeys, bareelwachtster aan den ijze ren weg, 22 jaar, ongehuwd, Meenen- straat. Virginia Courtens, kloosterlinge, 75 jaar, St-Jans-Hospitaalstraat. Kinderen beneden du jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 0. [Vervolg). Verledene week wezen wij op sommige middelen welke pastor Gallens aanwendde om der gemeenteschool gedurig leerlingen te onttrekken. Deze zijn op verre na de eenige niet welke in 't werk gesteld werden. Wij willen nog andere aanhalenmaar, uit vrees voor lang dradig door te gaan, zullen wij over menig stappen en ons bepalen bij deze waaraan liet gemeentebestuur niet vreemd bleef. In '84 daarmede beginnen wij, waren twee onderwijzersMM. De Bruyne en Blon- trock, werkzaam in de gemeenteschool, de welke dan door een vijftigtal leerlingen gevolgd werd. Op 't laatste van dat jaar, vergaderde de gemeenteraad van toen, met den burgemees ter aan 't hoofd, en besliste de wegzending van M. Blontrock. Pas één jaar voor zijne wegjaging werd deze onderwijzer met eenparigheid van stemmen door dezelfde raadsleden benoemd. Er dient hier opgemerkt te worden dat niet één leerling min de school volgde toen hij afgedankt dan toen hij benoemd werd. Niettemin, de Kemmelsche slaven! stuur den hem naar Cortemurcq om die heidendaad te bewonderen, terwijl hij de duizend frank opleeft, welke Kemmel hem jaarlijks moet betalen. Gaan wij na waarom deze onderwijzer eigenlijk aan de deur gezet werd. M. Blontrock, van een onberispelijk ge drag, wrocht met veel iever aan het onder wijs en de goede leiding der kinderen aan zijne zorgen toevertrouwd Daarom juist stond hij in Callen's weg. Daarenboven, eens M Blontrock uit de voeten, zoo voorzag de pastor, zal M. De Bruyne al de leerlingen, kleine en groote, gevorderden en beginnelingen, op den nek hebben; hij zal zich welhaast overlast gevoe len en aldus het onderwijs en de opvoeding der aan hem toevertrouwde leerlingen ver- waarloozenDe ouders zuilen al vroeg bemerken dat hunne kinderen geen verdere vorderingen maken en zij zullen ze naar mijne school zenden. Zoo zal in korten tijd de gemeenteschool geheel en al ledig staan. En ten einde M. De Bruyne nog zekerder te ontmoedigen, bracht het gemeentebestuur Daar wuift der Belgen vlag! Aanschouw Haar rood, en geel, en zwart! Zeg, Vlaain, voelt gij geen diepen rouw In uw benepen hart? En in uw ziel ontkiemt geen strijd Die losbreekt met geweld Bij 't denken dat eens Walennijd Uw broêrs heeft neergeveld? Het rood! het is de kleur van 't bloed Den Neerlanders ontstraomd, Tot koeling van der Walen woed' Losbandig, ongetoomd Het roodde kleur welke de haat Op 't voorhoofd stijgen doet, Bij 't plegen eener gruweldaad De schaamt' van 't valsch gebroed Het geelDer hoop, zegt men, het beeid Die Waal aan Vlaming hecht, Als ware Vlaandrens luk en weeld' Aan Neerland niet gehecht I Weg maarwaalsche spotternij Uw geel, der kranken toon, Is slechts de late wroeging vrij 't Geweten U ten loon En't zwart! 't zwart is 't eentoonig kleed 't Rouwfloers dat Vlaandren hult Sinds gij ons broeders sneuvlen deedt, Uw hart met nijd vervuld! Het zwart! het is eene onweerswolk Die aan den hemel kleeft, Waarmee God vroeg of laat eens 't volk Beproeft dat onrecht pleegt Maart, 1888. Scrib O'lamen. 1 hem in dezelfde zitting, op 't minimum, 'tis te zeggen dat hein van dan af het minst mo gelijk zou betaald worden. Zulks berokkende hem een jaarlijksch verlies van zes honderd frank. Daarmede moest M. De Bruyne den moed in de schoenen laten zakken, dacht Gallens, maar hij rekende mis. M. De Bruyne, ondervindende dat hij veel, zeer veel vervolgd werd, wrocht met meer wakkerheid dan ooit; zijn iever werd, evenals dien der vroegere martelaren,door da vervol gingen aangevuurd, geene moeite, geene opoffering viel hem te zwaar. Ook, niet een leerling ontviel hem. Er moest dus naar een ander middel uit gezien worden. Callens meende het gevonden te hebben met de jaarlijksche prijsdeeling in de gemeenteschool te doen afschaffen. De leerlingen dier school zouden aldus niets meer bekomen, terwijl deze der zooge zegde katholieke school van tijd tot tijd zouden vergast zijn op koeken en chocolade, zoetepap en wat weten wij al. Alzoa zullen die kinderen misschien hunne ouders lastig vallen om ook te mogen zoetepap gaan eten naar de katholieke school. Maar, dit middel baatte niet meer dan het voorgaande. Een ander werd beproefd: Volgens de laatste schoolwet is het hand werk aan de meisjes verplichtend. Alhoewel de gemeenteschool door eenige dochtertjes gevolgd werd, verbood het ge meentebestuur het aan teleeren. Wordt er geen handwerk meer gegeven, zoo voorzag Gallens, dan zullen misschien de moeders oordeelen dat de meisjes zoo noodig hebben van te kunnen naaien, breien, stop pen, enz. als zij behoeven te kunnen lezen, schrijven en rekenen. Dan zullen diezelfde 1 moeders wellicht hunne dochters aan de ge meenteschool onttrekken om ze te zenden naar mijne school waar dit onderricht voort gegeven zal worden. Ieder meisje uit de school is één leerling te min, en hebben die meisjes broeders, deze zal ik dan ook spoedig in mijne klauwen krijgen, hetgeen weeral idem zooveel leerlingen te min zal zijn. Hoe edelhoe doeltreffendhé En de Kemmelsche lichten 1 die eerst door allerhande middelen de voorgaande zijn maar de bijzonderste geholpen hebben om hunne school te ontvolken, vragen dan bare afschaffing, om reden dat zij weinig bevolkt is, en dat die kleine bevolking hun genoeg zaam bewijstdat die school het vertrou wen der huisvaders niet bezit. Is het hunne stommigheid, of is het de slavernij waaraan zij geboeid gaan, die hen zulken vuigen laster doet onderteekenen Tot Zondag, L. i. v. Kiezing van Juni. In de kiezing van Juni aanstaande moet de helft der Ka mer worden hernieuwd. De Kamer telt 82 klerikalen, 42 liberalen en 14 independenten. Dat maakt 54 stemmen meerderheid voor de klerikale partij. Opdat de liberalen weder het bewind in handen bekomen, zou liet volgende moeten gebeuren: 1° de 14 zoogezegde independenten zouden door 14 liberalen moeten worden varvangen; 2° de kieskollegiën van Nijvel, Arlon, Virton, Namen, Dinant en Philippe- viile, die 14 klerikalen naar de Kamer zen den, zouden 14 liberalen in de plaats moeten kiezen. Dit is niet onmogelijk, want al de kieskollegiën hebben vroeger eene liberale meerderheid gehad. Alzoo zouden wij 70 liberalen en 68 kleri kalen hebben en het ministerie zou zijn ontslag moeten nemen. Liberalen, aan het werk, en het klerikaal bestuur zal geleefd hebben De Moniteur van zaterdag kondigt de wet af op de vervalsching der landvetten, die voor de bedriegers en vervalschers zeer streng is en straffen toepast van 100 en 2000 fr. boete, en gevangzittingen van vijftien dagen tot zes maanden. De wet is vergezeld van een koninklijk besluit van toepassing en ook van een nieuw reglement tot onderzoek der vetten in de staats-landbou w-laboratoriums. De nieuwe wet, van algemeen belang, is enkel in 't fransch in 't Staatsblad versche nen. Waarom niet in het vlaamsch, of zou den onze landbouwers de wet niet mogen kennen, die voor hen gemaakt werd? Echter is de wet reeds gestemd den 10 April 1887, dus er was tijd genoeg om er eene vertaling van te maken. Doch de vlaamsche landbou wers mogen wachten, ziet ge. De advokaten hebben hunne zaak verloren, iets wat hun meer gebeurt. De Moniteur heeft het koninklijk besluit afge kondigd welk aan het gemeentebestuur van Luik toelaat eene belasting te leggen op de advokaten. Zonderling. Te B..., eene gemeente in West-Vlaanderen, begaf een pachter zich bij den pastoor om eene begraving te betalen. Onder de vele vijffrankstukken welke hij aftellen moest, bevond zich één met het af beeldsel van paus Pius IX. De pastoor, zoohaast hij dat geldstuk zag, miek de opmerking dat het slecht was. De boer, verwonderd dat de pastoor eenen paus weigerde, nam het stuk terug, gaf een ander en.... 't was een Victor-Emmanuel. Niette min, de pastoor aanvaardde het met veel gretigheid: dat stuk was goed. Paus Pius IX was nochtans, volgens dien en nog andere pastoors, een heilige vader, en Victor-Emmanuel, een tweede Nero. Hoe zonderling, hé! Statistiek. Van 1879 tot December 1887 is het cijfer der agenten, ingeschreven op de registers van het werk van den Congo, 427. Op die 427 agenten zijn er 64 gestorven. De sterfgevallen waren het talrijkst in de jaren 1883 tot 1885, als de voornaamste werken in den Congo, te midden der groot ste moeilijkheden ingericht zijn. Van de 427 agenten zijn er talrijke uit den Congo terug gekomen uit hoofde van ziekte. Slechts 78 hebben hunne drie jaren dienst uitgedaan. 50 agenten hebben, na eene eerste verbintenis van drie jaren, een nieuw diensttermijn in den Congo aangegaan. Van de 64 overledenen zijn er 37 gestor ven ten gevolge van de koorts,- 12 door den afgang, bloedopdrang en andere ziekten en 15 bij ongeluk. Onder de 64 gestorven zijn er 27 Belgen, op de 189 die in den Congo geweest zijn. Op 89 Engelschen, die naar den Congo trokken, zijn er 19 gestorven. Aangename ontvangst. Goeden dag, vriend Van S. Daar doet ge wel aan, dat ge ons eens komt bezoeken. En nu blijft ge natuurlijk dezen middag bij ons dineeren? Wat zal mijn vrouwtje in haar schik zijn; ik zal haar dadelijk van uwe komst kennis geven. Ga zitten, ga zitten! Maar wacht, ge moet weten dat ik tegenwoordig per tele foon uit mijn kantoor met de huiskamer correspondeer. Ik zal haar uwe komst mede- deeien, en dan kunt ge zelf hooren wat ze antwoordt. Echtgenoot. Vrouwtje, daar komt juist vriend Van S. ons een bezoek brengen. Vriend Van S brengt de spreekbuis aan 't oor en verneemt uit de huiskamer de woor den van mevrouw: Gij hebt dien vervelenden vent toch niet te dineeren gevraagd? Eeuwige dankbaarheid! Arc- Ocinières. Aan M. Pélerin, 12, Schild- knaapslraat, Brussel. De Zwitsersche Pillen die een mijner vrienden mij aangeraden had hebben mij den besten uitslag doen bekomen. In min dan eene maand hebben deze wondere Plilen mij de gezondheid terugge geven. Sedert zes jaren leed ik aan hevige ingewandspij nen die aan alle geneesmiddelen weerspannig bleven. Gelukkiglijk heb ik uwe voortreffelijke Zwitsersche Pillen ge nomen, en van dit oogenblik af moogt gij mij onder de personen tellen die u hunne genezing verschuldigd zijn en er u eeuwig dankbaar om blijven. Voor het algemeen welzijn laat ik u toe dezen brief af te kondi gen. Handleeken gewettigd. J. B. Bouterdal. Depot voor België: Apotheek Pélerin, 12, Schildknaapstraat, Brussel. Reis in Italië. Ter gelegenheid der Paaschvakanciën, vertrekt er uit Brussel, op 8 April aanstaande, eene bijzonder scnoone reis. In eene maand tijds bezoekt zij al de steden van Italië, te beginnen van Genua, Milanen en Venetië, ook Romen en Napels, om te eindigen met het meer Majeur, de meeren van Lugano en van Céme. Het is eene reis met, verschillige rustplaat sen in exprestreinen van den dag, bijzonder geschikt voor personen die wiliem wel zien zonder zich te vermoeien. Twintig inschrij vers zijn voldoende om de reis te ondernemen. Het programma dezer reis wordt kosteloos gestuurd aan de personen die er de aanvraag van zuTTëii doen aan M. K. Parmentier, be stuurder van I'Excursion, 109. Boulevard Anspach, Brussel. S3 P^ H PP -< a 18,50 14,50 15,50 19,00 19,00 8,00 3,05 5,000 3,800 1,200 2,200 4',400 4,000 98,53 18,87 15,00 15,00 17,00 18,00 7,50 3,10 1 S 1 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter IN GANSCH BELGIE vlijtige en ernstige personen voor den verkoop van een veel gevraagd artikel. Zeer voordeelige voorwaarden. Gemakkelijke verkoop. Schrijven met aanduiding der tegen woordige betrekking, onder Lucratif, Office de Publicité, Brussel. EENE VAN DE XVIe EEUW, door Benedictus Mukle. Zeer schoone muziekstukken bevattende. Men bevrage zich ten bureele dezer. Achter volg ens de wetvan 18 April 1851. VAN TE YPER, Tempelstraat. om 9 ure 's morgens, zal de Deurwaarder Wailder Sctiaeresa, te Yper, Groote Markt, ten huize van m. Copin-De- bevele. Tempelstraat, nr 30. Deze verkooping zal geschieden met gereed geld, en verhoog van 10 °/0 voor kosten. e-o6 cV;V Hu weli j leen. Overli j deus. OO OO co 03 03 71 OO OO OO u a a s. O A s s s a Verkochtte j kwantiteit 1 «G s g o 73 *-< <o 2 3) O Tj 0 2 X O O O O O O r-< OOOOOOO IQ -3- O t- OO O C-l V N h" W* to" 0" GRANEN, enz. "■tj eve „-etY r°

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3