TAN IJPEREN SN HST ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. DE FAü Zaterdag 31n Maart 1888. Nummer 13. Politiek overzicht. Binnenlandsch nieuws. De biecht en de goede zeden. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers vo jr artikels, énz, 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. - De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor liet buitenland worden ontvangen door den Office de. Publicité, Magdalenastraat, B .«el. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij in onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Frankrijk. M. Paul de Cassagnac heeft, in de Fran- sche Kamer, eene ondervraging gedaan over het in niet werkzamen dienst stellen van Boulanger. Het ordevoorstel van het gouver- ment werd gestemd met eene meerderheid van 340 stemmen tegen 82. Boulanger werd Zondag laatst in het de partement der Aisne met groote meerderheid gestemd. Dat departement gaf altijd eene sterke meerderheid aan de Bonapartisten, zoodanig dat de kaloten voor Boulanger gestemd hebben. Men weet dat Boulanger voor eenen raad van onderzoek moest verschijnen, samenge steld uit eenige generaals. Die raad heeft met eenparigheid van stemmen voorgesteld gene raal Boulanger zijnen titel en zijne waardig heid af te nemen. De ministers waren hei ook daarover eens en Voorzitter Carnot heeft het decreet geteekend. Generaal Boulanger is dus eenvoudige fransche burger geworden. Felix Pyat, die deel gemaakt heeft van de Commune te Parijs, in 1870, is te Mar seille kamerlid gekozen. Wilson, die veroordeeld was in eersten aanleg, is vrijgesproken in beroep. De uit spraak zegt dat de daden van Wilson zeer laag en onzedig mogen genoemd worden, maar dat er geen tekst van wet bestaat om ze te treffen. Duistschiand. Prins Bismarck, die den 50n verjaardag van zijne intrede in het leger gevierd heeft, heeft voor den keizer en zijne ministers zijne zienswijze op de uitwendige politiek uiteen gedaan. De keizer scheen er zeer tevreden over. Bismarck was zeer spraakzaam in den Reischtag en wenschte den liberalen geluk over de decoratie van hun hoofd, M. E. Sim- son. De keizer heeft den kroonprins aange steld om in zijnen naam de kleine bestuur zaken te regelen. Holland. Ten gevolge der algemeene kiezingen in Holland, hebben de orthodoxen (kaloten en protestanten) eene zeer kleine meerderheid in de Kamers. Het ministerie Heemskerkz heeft, zoo het schijnt, zijn ontslag gegeven, want het Senaat heeft eene groote meerder heid. Portugaal. De schouwburg van Oporto is afgebrand Meer dan 130 menschen vonden er den dood. Zeventiende vervolg.) VI. Terwijl het feest op het eerste verdiep plaats greep, was Schimmel, die terug keerde van zijn snuifwinkel, juist teweeg als eene verschuwde dakgootkat, zonder eenig ge rucht, naar zijn zolderkamertje te klauteren, toen hij aan den keldertrap Bertine ont moette. Ais altijd groette hij zeer beleefd on lachte innemend, waarop ook de droevige uitdrukking op het gelaat der weduwe ver dween. Altijd aan 't werk? vrouw Bertine, vroeg Schimmel. Altijd, mijnheer Schimmel, zei de aan gesprokene. Ons leven bestaat enkel uit werken en slaven. En nog zijn er velen, die gaarne werken zouden en niets vinden uit te voeren. Ja, in eene hoofdstad als deze zijn velen vaak zonder eten, merkte de ware uitvinder der Colla Grijpzouliana op. God zij gedanktwij zijn beter bedeeld! antwoordde Bertine. Hier is t zelfs schier eiken dag feest sedert eenige dagen. Hoort Oostenrijk. Er zijn erge onlusten in Bosnië uitgebor sten. Tot op heden betaalde Bosnië de belas tingen in vruchten (koren, boonen, hooi, enz. enz.) Oostenrijk wil de belastingen in klin kende munt doen betalen. Van daar de oproer. Zanzibar. Da sultan van Zanzibar is overleden. gij ze zingen op 't eerste? 't Gaat er lustig! Zelfs M. Confucius heb ik hooren zingen. Zoo, zoo, wel, waar zullen wij dit schrijven?.,. Ja,ja, 'tis 'n plezierig stijltje rijk te zijn. Ik zou, al was 't maar voor veer tien dagen, er eens willen van proeven... Apropos! Nu gij van proeven spreekt, mag ik u in de keuken uitnoodigen? O, zon der refuus! 't Is onzeggelijk wat er na zoo 'n feest verloren gaat. Schimmel werd beurtelings rood en bleek. Hij, docter in de rechten en secretaris der firma, als 'n eenvoudig voetknecht in de keuken uitgenoodigd worden Verstond Ber tine dan niet dat zijne waardigheid? Of had dat mensch?... Bertine verstond veel dingen en namelijk dat Schimmel schier nooit hongerloos was. Ook maakte zij voor haar aanbod weinig complimenten. Welnu, kom dan, zei ze, en daalde den trap af. Schimmel volgde als 'n armen hond op den reuk van een spekslagersjongen. Op een wenk vaa Bertine verdween de kleine keu kenmeid en de oude wroeter zette zich met saturnische eetlust aan een diner van over schotjes, dat door de goede Bertine zienlijk met bezorgdheid en voorkomenheid hem werd opgediend. Schimmel heette het alles goddelijk; hij gaf zijn haat tegen de restau raties lucht, vooral tegen die, welke hij Staatsblad van 24 Maart 1888. Verfaillie, greffler bij het vredegerecht van Meenen, is in dezelfde hoedanigheid benoemd te Koririjk. Spillebout-Vercruysse wordt tot burge meester van Rousselare benoemd. bezoeken moest, en waar zoo menig slech ten kost wordt geknauwd. Hij kon niet genoeg in lof uitwijden over de heilige kook- en broodkunsten vooral over het talent dat Bertine in die vakken aan den dag legde, en het werd klaar voor zijn geest dat eene warme plaats voor eene ronkende keuken stoof het ideaal van 's menschen verzuchtin gen wezen moet, en dat een dampend stuk gebraad met geurige saus overgoten, duizend vademen hooger staat dan heele pakken perkamenten en diplomas, overgoten met al de wijsheid van vervlogen en moderne tijden. Op uwe duurbare gezondheid, vrouw Bertine, riep Schimmel en ledigde de tweede bourgogneflesch die, nog op een derde vol, van het eerste verdiep was gedaald. Op uwe duurbare gezondheid, ja, want de gezondheid van duurbare menschen is mij zoo duurbaar als zij zei ven.... Ben ik u dan duurbaar? vroeg Bertine en begon te lachen, iets wat zij zeker in lan gen tijd niet meer gedaan had. 'k Wist wel gaarne waarom? Waarom, zei Schimmel, immer voort- etende. Dat zal ik u zeggen. Luister! De waarheid is dat Schimmel niet wist wat te zeggen en na eenige zinsneden aan het stotteren geraakte. Hij at dapperder door nog dan te voren, daar men toch niet rede lijk van een mensch die dapper dooreet Men maakt somwijlen de kleinen bang. met hen te dreigen ze naar de biecht te zullen zenden. Dat zijn onvoorzichtige ouders, want al is het kind speelziek, woelig en snaaksch, toch is het openhartig en rechtzinnig. Breekt het iets in de keuken, werpt het met steenen in den hof, plukt het de beziën vóór ze rijp zijn, het zal zijn kwaad volmondig bekennen, wanneer de vader hem zijn ongelijk voor houdt en den jongen langs den goeden kant neemt. Maar zend hem naar de biecht: ddar zal hij geen tweemaal gaan of hij zal "droeve jongensstreken in hebben, een veinzer en leugenaar worden, omdat zijn geestelijke bestuurder, door onbescheidene vragen, een horizont geopend heeft, dat de steeds grooter wordende knaap niet nalaten zal te peilen, te onderzoeken. Voor opkomende jongelingen van beide geslachten moet de biecht zonder genade ver oordeeld worden. Een duitsche pastoor, M. Thümmel, van Reimscheid, liet omstreeks de maand Fe bruari 1887 een werkje verschijnen, getiteld: Roomsche priesters; onderrichting be trekkelijk de Roomsche mis. Daarin spaart de geestelijke de biecht niet, want wij vinden daarin De aanbidding van zijn fetisch door den neger, is zoo laag noch zoo verach telijk niet, als de vereering der Maagd ge durende de maand Mei, om de opwekking der driften welke medegebracht worden door eenen eeredienst, die niets anders is dan de herstelling van den heidenschen dienst ter eere van Venus (godin der liefde); de katho lieke Kerk is de Kerk van Antichrist; hare macht berust op het toelaten der vleeschelijke genuchten de biechtstoel is een werktuig van vuilheid en zedeloosheid; om dit te kun nen begrijpen hoefde men de vragen te hoo ren, welke de biechtvaders, meestal goed te pas zijnde boerenzoons, aan de jonge dochters durven stellen De lezers, die eenige zulker vragen begeer den te kennen, alsmede eenige pikante cas de conscience hoeven zich maar den Manuel des Confesseurs van M. Monsei gneur voor de kaloten Bouvier, bisschop van Le Mans, aan te schaffen. Die mijter drager leert den jongen biechtvaders hoe zij het aan boord moeten leggen, om het gewe ten te peilen en de tong te pellen van de vrouwelijke biechtelingen; wonder genoeg de totaliteit der vragen welke hij opgeeft en welke aan de biechtelinge moeten gesteld worden, zijn allemaal betrekkelijk het zesde en negende gebod lange redevoeringen verwachten mag. Lekkere kampernoeljes, riep hij. Duur baar! ja, vrouw Bertine, waarom gij mij duurbaar zijt? Ik wou wel weten waarom gij 't niet zijt? De shah van Perzie kan mij toch niet duurbaar zijn; ik ken hem niet. Mag ik u nog om een van die fijne ribbetjes verzoe ken? 't Is sedert mijn studententijd dat ik er zoo geen meer at. 't Was of ik wil mis zijn, in 1834, na mijn tweede examen, te Buysinghe, in 't Groen Keetje, gij weet wel?... Duurbaar? Wel, als 't met uw goed heid overeenkomt, ik denk dat men hierbe neden niet te ikzuchtig wezen moet, dat men aan eikaar moet gehecht zijn, en vooral onder menschen, die ondergeschikte betrek kingen uitoefenen, zooals wij, vrouw Berti ne; dit zij gezegd zonder u te willen kren ken.... Ook, ging hij voort, altijd met zijn gewonen vriendelijken lach, seder! ik hier ben en gij hier zijt, zijn er reeds velen door dit huis gegaan, namelijk bedienden, zooveel dames en heeren, en niemand, zoo waar ik Schimmel heet, heeft mij ooit meer achting en genegenheid waardig geschenen dan gij, vrouw Bertine. Waarom, weet ik juist niet, maar dat het zoo is, gevoel ik genoeg, en durf het ook wel zeggen, zonder bevreesd te zijn dat ik zou verdacht worden van compli menten te maken. (Wordt voortgezet). L Meenen. Paul Antonie, wonende te Meenen, werkte met twee kameraden in een huis te Tour- coing. Zij besloten den nacht door te brengen in het huis dat zij aan 't plafonneeren waren. Na een deel van den nacht gewerkt te hebben ontstaken zij een confoor met cooks en legden zich te slapen. Om 4 ure van den morgen begaf zich Missiaen, voor wien zij werkten, naar het huis en vond zijne drie werkiieden levenloos bij het confoor liggen. Hij liep eenen geneesheer halen, die gelukkig genoeg de lialfversmachte werklieden tot het leven te roepen. Brugge. Demeulenaere, jachtbewaker van M. Pec- steen, zat donderdag om 9 ure van den avond met zijn kind van 7 jaar oud op zijnen knie in den hoek van den haard; zijne vrouw en zijne vier andere kinders zaten bij hem rond de stoof. Op eens gaat er een schot af en Demeulenaere werd op den slag gedood. De moordenaar had zijn slachtoffer door het venster getroffen. Laken. Twee gezusters, beide jonge dochters, te Laken (bij Brussel), overal gekend voor hare godvruchtigheid, en deelmakende van alle mogelijke en onmogelijke congregatiën en confrerien, waren maandag zoo zat dat zij, krachtens de wet op de dronkenschap, naar het politiebureel geleid werden. Door den drank opgewekt riepen zij om hulp naar God en al zijne heiligen en smeekten O.L.V. haar te komen uit de handen der politie verlossen. Ongelukkiglijk Ons Heere was niet te huis en Onze Vrouwe was gaan rijst- pap eten in haar gebuurte.Dat zijn toeren hé! Limburg. De schoolmeester met God, met name Hrl Bellefroid is door het Hof van Assissen van Limburg veroordeeld tot 7 maanden gevang en berooving van zijne burgerlijke en poli tieke rechten, voor aanslag op de zeden. (Vervolg en slot). Geen verwaander noch meereischend volk je dan 't kerkgebroed. Verbeeld u eens, lezer, dat er op bladz. 58 van den Doornijksclien Catechismus, goedgekeurd door Gaspard Joseph, bisschop van Doornijk, te lezen staat, dat een priester, al leidde hij een slecht leven, volle macht heeft om Je zonden te vergeven, en dat de door hem geschonken vergiffenis volle waarde heeft 1 Indien de biechtvader God in den biecht stoel vertegenwoordigt (volgens de katholie ke thesis) dan is Ons Heerken 'n brave man dewijl hij er geen kwaad in ziet, eenen priester van slechte zeden als zijnen verte genwoordiger te nemen, en hem de sleutels ter hand te stellen van die onmetelijke kas, waarin er millioenen ego te absolvo 's op eengestapeld liggen! In dit geval zou God, «•-die de Volmaaktheid zelve is, zegt men, min zedelijk gevoel bezitten dan de eerste de beste kruideniersfirma; want deze zou er niet in toestemmen, eenen kerel van slecht leven als représentant te hebben?! Is het niet vernederend voor den biechte ling te moeten neerknielen en zijne zonden belijden, vóór eenen mensch gelijk hij, on volmaakt en misschien even ondeugend? Indien de zondaar nu waarlijk en vastelijk gelooft, dat het ego le absolvo (ik ontsla u van uwe zonden) de kracht heeft om de spons over 't bedreven kwaad te vagen, moet hij ten laatste geloo^en dat alles hem toegelaten is: hij verkrachte dan de Rechtvaardigheid, stele anders goed of eer, volgens hem zal het voldoende zijn tien minuten in de inkwisitië- doos te zitten, om er onschuldig uit te komen als het ongeboren lammeken. Hij gelooft dan waarachtig aan het vade in pace (ga in vrede), en al komt de vrede niet terug in 't hart, toch is ue man tevreden dat hij er met eenen kruisweg of vijf paternos ters afgekomen is, zonder den zak te krijgen HÉT WEEKBLAD SCHIMMEL LIKT DE POTTEN UIT -iTffiffT» iHB-nrr.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 1