a Benoemingen. Square. Verbeteringen. Scherm- en muziekfeest. Geknipt. Maatschappij Bekwaamheidskiezers Volksvlijt. Burgerstand West-Nieuwkerke. De gevloekte wet te Kemmel. De heer Staels, kapitein van 2e klas bij het 3" linie in onze stad in garnizoen, is kapitein van eerste klas benoemd. De heer Robinet, onder-luitenant bij het 2e regiment jagers te paard, hulponderrich ter bij de Rijschool, is luitenant benoemd. De heer Besiere, gepensionneerd bediende van 1° klas bij 't bestuur, is bestuur-officier van 4e klas benoemd. Onze bemerking van zaterdag laatst zijn aanhoord geworden, ten minste gedeelte lijk. De stadsoverheid heeft het reglement van 1876, over de hovingen en wandelingen opnieuw doen aanplakken. Aan de politie te waken dat het uitgevoerd worde. Wanneer de stadsregeering zich de moeite geeft om de publieke plaatsen schoonheid bij te zetten; mag zij van het publiek eischen dat zij geëerbiedigd^ wor den, hetzij door kerkbezoekers, hetzij door gelijk wie, al waren het klerikale advokaten. Reeds hebben wij gevraagd aan wie het aangaat om eenige verbeteringen, die heel noodzakelijk zijn, aan het verlichtingstelsel onzer straten. Tot nu toe moeten wij met ongenoegen vaststellen dat er geen het min ste gevolg aan onze rechtmatige opmerkin gen gegeven werd. Nemen wij een enkel voorbeeld. Aan de kruising der Goudenpoortstraat en Rijsel- straat is er geen lantaarn. Welnu wie eenigzins twijfelt of er daar een noodig is, ga zien. Het is daar pikdonker en het ver wondert ons dat er daar nog geene ongeval len gebeurd zijn. Het algemeen welzijn, en misschien ook de openbare veiligheid vergen daar licht, klaar licht zelfs. Nog meer. Recht over het straatje staat eene groote brievenbus, die soms brieven van belang of met waarde bevat. Een kwaaddoe ner zou daar met het meeste gemak die brieven lichten. Niemand zou hem bemerken kunnen, daar hii door de zwartste duisternis beschermd en aan ieders blikken onttrokken is. En zoo zulks eens het geval was, wie zou men van dien diefstal betichten? Heel zeker den briefdrager, een eerlijken huisvader die dan heel moeielijk zijne onschuld zou kunnen bewijzen. Misschien zou hij zijne bediening verliezen en zich met al de zijnen zonder broodwinning bevinden. Het is dus dringend noodig dat er daar spoedig eene verbetering ingevoerd worde. Wij steunen er nog eens op, omdat wij weten dat het stadsbestuur steeds bereid is, overal werken te doen en verbeteringen in te voeren, waar de noodzakelijkheid er van zich doet gevoelen. Wij hebben jl. Zondag het feest bijgewoond, door den schermerskring De Eendracht gegeven. Het ruim lokaal was wezentlijk te klein om de toegestroomde menigte te bevat ten. Het programma der feestelijkheden was nlleraanlokkelijkst en, zeggen wij het rond uit, de zinnelijksten zelfs waren volkomen bevredigd. Al de wapenoefening-n zijn met talent uitgevoerd geweest en iedereen was overtuigd dat die vele liefhebbers voortdu- renden en zichtbaren voortgang doen. Luidruchtige toejuichingen waren hun aandeel na elke uitvoering. De heeren Marx en Finart, twee scherm meesters van het echte bloed, hebben er een staaltje gegeven van hunne behendigheid en volmaaktheid in de wapenoefening. Een gul proficiat voor die heeren in 't bijzonder En het muzikaal deel? Dat was onover trefbaar, want zeggen wat men daar geno ten, gevoeld en gelachen heeft, is onmoge lijk. De bereidwillige heeren Louis, gebroe ders Bocquet en Duraffour, uit Doornijk, die de onbaatzuchtigheid zooverre dreven zelf hunne verblijf- en reiskosten af te dragen, zijn uitmuntende kunstenaren, die voor nie mand hoeven achteruit te deinzen. Ook werden zij onophoudelijk gebisseerd, en zelfs geretrisseerd. De zaal dreunde onder de gestadige salvo's. Het was een der schoonste feesten die wij ooit bijgewoond hebben. Ook zijn alle aan wezigen tevreden en vergenoegd heenge gaan over de genoeglijke uren, die zij daar gesleten hebben. De dieven, die het kapelleken bestolen hebben te Vlamertinghe, dezelfde die over eenige weken in de wasscherij van den heer Priem gedrongen waren en er eene groote hoeveelheid waschgoed ontvreemdden, zijn reeds allen door de Politie onzer stad aan gehouden. Zij zijn nog verdacht van ver scheidene andere dieften. Een deel van het waschgoed, bij den heer Priem gestolen, hadden de dieven in de stads wateren geworpen, maar onze wakkere Politie heeft het weten te ontdekken en uit te visschen. Algemeene vergadering op Maandag 2n April, om 8 ure 's avonds in het gewoon lokaal Dagorde 1. Maandelijksche vergadering. 2. Nieuwe leden. 3. Bespreking over de Provinciale kiezing. van den 23 tot den 30 Maart 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 5. Overlijdens. Karei Mahieu, daglooner, 63 jaar, echtge noot van Rosalia Margot, Zaalhof. Francisous Marseloo, zonder beroep, 82 jaar, weduwaar van Sophia Veraeersch, Dix- mudestraat. iiïn<lei-en beneden tie T jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 1. Maandag, 2 April 1888, zullen de bureelen van het stadhuis gesloten worden, ter uit zondering van dit des burgerstands, welk toegankelijk zal zijn voor het publiek van 9 tot 10 ure 's morgens. Dinsdag20n dezer greep alhier eene droevige plechtigheid plaats, te midden eener ontzaggelijke menigte, die uit al de wijken der gemeente en uit de naburige dorpen was saamgestroomd om eene laatste hulde te brengen aan den uitmuntenden volksvriend, aan den diepbetreurden Karei Titeca. Algemeen was de deelneming aan den diepen rouw der beproefde weduwe; innig het gejammer over de nu vaderlooze lieve kleinen, 't Was een bitter gekerm dat uit de harten steeg der vriendendie eenen onver- geldbaren schat; der armen, die eenen oot- moedigen weldoener; der vrijgezinden, die eenen verkleefden aanhanger, eenen onver schrokken strijderder ouderen, die het voorwerp hunner juiste trotschheid; der jongeren, die het toonbeeld hunner dierbaar ste burgerplichten hadden verloren en naar de eeuwige rustplaats wilden begeleiden 't Waren brandende tranen die in aller oogen parelden, als de Burgervader, van zijne tal rijke zonen omringd, met eene luide en over tuigde stem, die scheen weergalm te vinden tot in den voor hem gapenden kuil, hunnen te vroeg ontstolen broeder en zijnen aanbe- denen vriend, het hartverscheurend vaarwel uitsprak Arme weduwe! Lieve weezen 1 Gij zijt gelukkig in uw onheil; gelukkig door den algemeenen blijk van rechtzinnige toegene genheid in den harden slag die U treft gelukkig door onze zuchten; gelukkig door onze tranen Wij weenen met U. op het zerk van uwen geliefden echtgenoot, van uwen voorbeeldi- gen vader; van onzen trouwen vriend Karei 1 Wij weenen met U en wij smeeken den rechtvaardigen God die zegent en treft zonder vooroordeeldat Hij onze tranen op zijn graf late gedijen, tot voedsel van jeugdi ge bloemen en weelderig groen, welke den dierbaren afgestorvene ons steeds herinneren mogen! Ja, wij weenen met U; wij allen! Allen?... Ja, allen, die mensch zijn; allen, wien een menschelijk hart in het lijf klopt; allen, die met menschelijke gevoelens zijn bezield!... Maar zijn er dan menschen die geen mensch zijn? Zijn er dan harten, die gevoelloos zijn als steen?... Ja, het valt ons pijnlijk het te moeten bekennen, zulke lieden, wat zeg ik? zulke beesten treft men alhier aan! Men schen, die met kalm gelaat en den blijden glimlach op de lippen de laatste stuiptrek kingen eens stervenden jubelend zouden wenschen na te gaan Menschendie in het gekerm eener weenende vrouw melodische klanken vinden, welke hunne lage ziel in genot baden, of misschien een oogen blik hunne snoodheid doen vergeten? Menschen, die de tranen der arme weesjes zouden op slorpen, als het waro tot laving der vuige driften, die in hun binnenste woelen, die hun hart verbranden en verstikken? Men schen, de bloedhonden, die op een weerloos lijk hunnen onverzaad baren nijd koelen? Menschen, eindelijk, die van hunne laagheid en van het einde dat hen wacht bewust, in 't openbaar van creveeren durven spreken? Zeg mij, heet gij dit menschen?... Dat zijn beesten, laffe beesten, en meer niets. Ha! Karei, gij moet wel een braaf, een braaf, en deugdzaam man geweest' zijn, om die verwenschingen, die U niet raken kun nen, over U te trekken!... Want gij wist het, anderen voor U, even verdienstig had men met hoon overladen!... En waar schuilt dat ongediert?... Vragen is evenveel als antwoorden. Zij maken mis schien de eerewacht uit van de partij, die Vervoeten als zedelijke en Keikoppen als stoffelijke aanvoerders telt!... Zedelijke Vervoeten? o spotternij!... Ver voeten, die van godsdienstige plichten durven spreken?... Vervoeten, die hun onderwijs en hunne opvoeding durven aanbevelen?... Maar, zeg dan eens, kwakzalver, zijn het leerlingen uit onze gemeenteschool die on langs veroordeeld werden voor aansiag op de zeden? Waren het gemeenteonderwijzers die in massa, te Ronse en te Maltebrugge, hunne geliefkoosde bezigheid, de broertjes- zonde, oefenden? Zijn hetofflciëele leeraars, die des avonds met jonge meisjes door de straten wandelen? Zijn liet nog dezelfde die soms kinderen tot opstand tegen ouders en Staat ophitsen?... Zeg mij, zijt gij gek of denkt gij dat wij het zijn? En uwe gazetten?... Immer vol eerbied, vol zedelijke raadgevingen, niet waar? Daar noch laster, noch haatreine waarheid onbevlekte broederliefde En de stemming?... Dat is de hoofdzaak Ha, indien gij durfdet uw gedacht recht uit spreken, gij zoudt wellicht bekennen dat daar de eenige doodzonde in te vinden ligt!... Trouwens, uw heil hangt daarvan af! Leve 't schoteltje! Intusschen, de volksmenigte zal verstan dig genoeg zijn om uwe daden te onder zoeken vooraleer naar uwe ivoorden te luisteren. Wij vragen van haar niets meer Maar wij hebben medelijden, veel mede lijden met die ongelukkigen, met die dom pelaars, die, door dweepziekte geblinddoekt, in stomme verrukking blijven voor uw zwart kleed, dat enkel tot deksel dient aan vadsige luiheid, aan meestal onvervolgden opstand, aan ongelooflijke kwakzalverij Wanneer zal het doek, dat hun gezicht belemmert, neervallen? Wij vragen het ons met angst af: Wanneer Scrib O' Tarnen. Aangezien het den wensch is van bijna al d'inwoonders van Kemmel de schoolvrede weder te bekomen, hetgene slechts kan geschieden door de afschaf fing der gemeente school. Daar is het laatste voorwendsel welk de Kemmelsche lichten aanhalen om toege laten te worden hunne school af te schaffen. Wij vragen het u, brave lezer, hoe vindt gij het? Moet ge niet bekennen met ons, dat het een pereltje, een echt pereltje, maar een pareltje van aartsdomheid uitmaakt, der Kemmelsche slavenwaardig. Overweeg goed hunne logiek hetgene slechts kan geschieden door de afschaffing der gemeente school en bid met ons O Heer God, wees barmhartig met die lichtenmet die schatten 1 Het hangt van hen niet af dat ze zulke stomme beestigheid uitkramen. Ezels kunnen toch nooit advoca ten gedijen! Wees hen genadig smeeken wij U, en verlicht hun verstand, opdat zij krie- kerood worden over den onnoozelen klap welken zij onderteekend hebben Aangezien het den wensch is van bijna al d'inwoonders van Kemmel de school vrede weder te bekomen, hetgene slechts kan geschieden door de afschaffing der gemeente school. Er heeft dus te Kemmel nog schoolvrede bestaan! Hoe heeft dien opgehouden? wie heeft hem doen plaats maken voor twist en tweedracht Neemt uw hoofd tusschen de handen, hee ren burgemeester en raadsleden, overweegt wie de oorzaak van alles is, en ge zuR moe ten bekennen dat het uw tegenwoordige Heer en Meester, uw bevelhebber, uw menheere paster is. En ten einde den twist en tweedracht, onder uwe dorpsgenooten door hem gezaaid, te doen ophouden, vindt gij voor eenig mid del uwe school af te schaffen. Zoo dus: Als Pier, een vredelievend man, onrecht vaardig door Jan, een twistzoeker, aange vallen wordt; als Pier alle mishandelingen van wegens Jan verduldig lijdt, 't is Pier die dient gestraft te worden? Of beter nog Terwijl een herder de aan zijne zorgen toevertrouwde schapen weidt, komt een dief, een kloeke kerel, tegen wien de herder niets vermag, en ontsteelt hem zijne dieren. De herder nochtans, wendt alle mogelijke pogingen aan om zijne schapen te bescher men, maar alles te vergeefs de dief ver dwijnt met zijnen buitHewel! 't is de on vermogende herder die moet gestraft worden en de dief beloond Zonderlinge manier van rechtdoen, voor waar! en daar is toch de zienswijze der Kemmelsche slaven Waarlijk, zij verdienen elk een santje 1 Maar neen, lachen wij niet. Zooals wij hooger zegden, die heeren kunnen er niets aan doen, dat ze wat veel kalfvleesch achter hunne lange ooren dragen, en het is altijd onbetamelijk met ongelukkigen te spotten. Daarom zullen wij liun liever zeggen, hoe zij hullen moeten tc werk gaan: De pastoor is een bezoldigde ambtenaar evenals de onderwijzer,' de secretaris, de ontvanger, de veldwachter; hij wordt be taald om zijn klein werk te verrichten, en niet om zijnen neus te steken in zaken die hem geenszins aangaan. Daarom moest gij, heeren burgemeester en raadsleden, van de eerste maal dat hij zijne plichten te buiten ging, hem bij zijnen neus vatten en ge zoudt er grepe aan gevonden hebben, om hem op zijue plaats te stellen. Bleef hij daar niet, dan moest gij hem straffen voor onge hoorzaamheid en plichtverzuim, met hem tijdelijk of voor altijd van zijne jaarwedde te berooven. Baatte zulks niet, dan moest gij en uwe medeburgers, wat min missen, jaar getijden en andere winstgevende beuzelarijen laten doen, in één woord, gij moest met den pastoor handelen gelijk men handelt met een paard dat te Yeel zijn achterste opsmijt, ge moest hem verminderen van haver tot dat hij koelde. Aldus ware hij weldra bij zijn werk ge bleven; hij had dan tijd gevonden om de zie ken te bezoeken en te troosten, en gebeurde het dan dat parochianen hem vraagden om eenen ongeneesbaren zieke, die nog weken te leven heeft, te gaan bezoeken en wat te spreken over biecht en communie, zonder te laten doorschijnen, dat dezes einde nadert, hij had dan daarvoor ook tijd gehadnu dat hij op dusdanige vraag terstond den zieke gaat berechten, zonder verwittiging, zelfs buiten de wete der huisgenooten en dat omdat menheere paster voor zijne visie ten niet betaald ivordt lijk 'nen docteur en bijgevolg het reeds meer dan genoeg is, ééns eenen zieke te gaan zien. Ja, dan had Callens spoedig, zooals de priesters van eertijds, zijne plichten gekwe ten en aan alle politiek vaarwel gezegd. Dan ook, zou de burgemeester, nog bur gemeester zijn, in plaats van knecht, en de raadsheeren zouden nog vrije lieden zijn in stede van slaven I En ook dan had de school vrede en alle verdere vrede van vroeger, te Kemmel blijven heerschen. Wij geven onze zienswijze ter overweging. Tot Zondag, L. i. v. Op 85 jarigen ouderdom. Uwe Zwitsersche Pillen hebben mij volkomen ge nezen van het maagzeer waaraan ik sedert twee jaren leed: Zij hebben mij den verloren eetlust teruggegeven. Ik machtig u mijnen brief openbaar te maken Handteeken gewettigd. Catherine Potilr. Depot voor België: Apotheek Pélerin, 12, Schildknaapstraat, Brussel. Bovenstaande verklaring is zeerbelangrks op zulken ouderdomDe vervaardiger der Zwitsersche Pillen ontvangt nog dikwijl, klachten tegen de namaaksels; hij verzoekt derhalve de koopers der Zwitsersche Pillen goed op te letten of de doos wel den naam A. Herzog, apotheker, 28, rue deGrammont, Parijs, en het blauwe waarborgszegel der fransche regeering draagt. Reis in Italië. Ter gelegenheid der Paaschvakanciën, vertrekt er uit Brussel, op 8 April aanstaande, eene bijzonder schoone reis. In eene maand tijds bezoekt zij al de steden van Italië, te beginnen van Genua, Milanen en Venetië, ook Romen en Napels, om te eindigen met het meer Majeur, de meeren van Lugano en van Cöine. Het is eene reis met verschillige rustplaat sen in exprestreinen van den dag, bijzonder geschikt voor personen die willem wel zien zonder zich te vermoeien. Twintig inschrij vers zijn voldoende om de reis te ondernemen. Het programma dezer reis wordt kosteloos gestuurd aan de personen die er de aanvraag van zullen doen aan M. K. Parmentier, be stuurder van VExcursion, 109. Boulevard Anspach, Brussel. H N Ah Ai H M A3 s 53 1 8 18,50 14,50 15,50 19,00 19,00 8,00 3,05 5,000 3,800 1,200 2,200 4,400 4,000 98,53 18,50 14,75 15,00 18,00 18,50 7,00 2,90 12,200 3,200 1,000 5,500 4,700 3,000 11,211 Tarwe Rogge Hayer Erwten Boontjes Aardappels Boter 00 00 00 M u a d 01 00 oo oo u a «3 ca o .77 73 Cu "O "2 'S A o SS M <3 M middenprijs per 100 kil. Verkochtte Kwantiteit GRANEN, ENZ.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3