VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. OE FAMILIE CRIJPZOUT. Derde jaar. Zaterdag 14n April 1888. Nummer 15. Politiek overzicht. Binnenlandsch nieuws. Brusselsche Briefwisseling. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. - Per 6 maanden: 1 fr. 75. - Annoncem 15 cent. per drukregel. Rechter- lüke eerherstellingen i fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. - 10 centiemen per nummer. - Afzonderlijke nummers vo,r artikels enz. 8 fr per 100. - A le hprfr 1 den van verkoopiniyen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. - De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de PubUcité, Magdalenastraat, Brussel. - Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden met opgenomen. De liefde beeft, wel is waar, grootsche en edele daden te weeg gebracht, maar zij is ook de oorzaak van ontelbare onheilen. Getuige daarvan Duitschland, waar er on- eenigheid ontstaan is tusschen prins Bismarck en zijnen keizer, omdat de prins Alexander Van Battenberg met de dochter van den kei zer wil trouwen. Die prins heeft nog koning van Bulgarie geweest en heeft zijne kroon moeten afleggen door de russische tegenkan ting. Bismarck, om Rusland te behagen, verzet zich tegen het huwelijk. De keizer en de keizerin zien dat huwelijk met een goed oog aan. De tijd zal uitwijzen wie in die zaak de bovenhand zal hebben. Intusschen spreekt men van het ontslag van prins Bis marck en van oneenigheden tusschen den kanselier en den keizer. Men zegt dat de keizer koning van Pruisen zal gekroond worden, te Koeningsberg, op het einde van Juni. Prins Ferdinand was van gedacht eenigen tijd op zijn goed te Varzin te gaan overbren gen. Iedereen weet nog hoe hij altijd naar Varzin vertrok tijdens het leven van Willem I, telkenmale hij het met zijnen keizer niet eens was. Speelt hij nu dezelfde rol'? De doctoor van den keizer vertrekt voor eenigen tijd naar Engeland en er komt eenen anderen engelschen doctoor om hem te ver vangen. De keizerin heeft de overstroomde streken van haar land bezocht. Zij werd goed onthaald. Italië heeft nog eens onderhandelingen aangekoopt met Frankrijk om een handels verdrag tot stand te brengen. Italië's legerbenden zijn nog altijd in Abyssinie (Afrika). De Negus trekt zijne sol daten van achter hunne verschansingen en men hoopt dat de vrede welhaast zal getee- ken worden. Engeland heeft een verdrag gesloten met Italië ter verdediging der Middelandsche zee. Meline is voorzitter der Fransche Kamer gekozen. Het gemeentebestuur van Parijs heeft in korps zijne gelukwenschen aan Flo- quet aangeboden. Achttiende vervolg Bertine, die uit gansch dien woorden vloed iets verstond dat zij sedert lange, lange jaren niet meer gewoon was te aanliooren, namelijk eene verzekering van verkleefdheid en genegenheid, zij, die als eene slavin ge dwee M. Grijpzout sedert zoolang diende, gevoelde zich eenigzins getroffen. Dat lijkt nogtans naar een compliment, zei ze. O, dat ware mooi, schertste Schimmel, een beentje afkluivend. In mijn jongen tijd werd ik rood als een kalkhoen, toen ik enkel aan een meisje moest vragen hoe laat het was of aanduiden waar de Kiekenmarkt ligt, en nu zou ik op mijn ouden dag... Hahaha! Complimenten!... Neen dat heeft de oude Schimmel.... Mij dunkt, dat gij graag spreekt van uwen ouderdom, M. Schimmel. Hoe oud zijt gij wel? Zestig jaar? Bijna Vijf-en-vijftig? Bijna, ja, bijna. Vijftig? Min een kleintje. Maar gij schertst. En toch als men u nader beziet.... Bezie me toch niet vandaag, vrouw Ber tine, zei Schimmel en knoopte zijn jas toe. Ik Boulanger is voor het oogenblik de ergste vijand van de Republiek in dezen zin dat hij wel wacht een goed afgebakend programma te laten kennen. Zie naar mijne vlerken, zegt hij, zooals de vledermuis, ik ben vogel zie naar mijne pooten ik ben muis. Hij is al wat ge wilt om de stemmen te krijgen. Zon dag werd hij in het departement van Dodo- gne gekozen en kreeg in vele andere departe menten talrijke stemmen. Hij zal naar alle waarschijnlijkheid Zondag in 't departement van 't Noorden ook gekozen worden. In Ierland zijn er betreurenswaardige gebeurtenissen voorgevallen. Het bestuur had de meetings verboden die niet te min gehou den werden. De gewapende macht is ertus- schengekomen en langs beide kanten zijn er gewonden. Kamer van Volksvertegenwoordigers. De Kamer is Dinsdag 11. 10 April weder bijeengekomen. Beernaert legt het wetsont werp neder over de uitgaven op de buiten gewone inkomsten. Simons ontwikkelt een wetsvoorstel dat bijna geheel de zitting in neemt. Mélot, Tlionissen en Baré de Comogne spreken over het budget van onderwijs. Brussel, 6 April 1888. De aanstaande kiezingen houden nog maar weinig het groot deel onzer bevolking bezig. Men wacht verduldiglijk den uitslag der onderhandelingen af, die plaats hebben buiten de politieke maatschappijen ditmaal voor de samenstelling eener lijst waarop zich de overeenkomst der brusselsche libera len kan vestigen. Het publiek weet niet juist hoe zich de samenstelling dezer lijst bewerkt. Men zegt wel dat de heer Guillery die werkzaamheid bestuurt, maar hoe, in welke voorwaarden, met wie? Dat weet men in het geheel niet en men schijnt zich weinig te bekommeren over dat punt, dat nochtans zijne gewichtig heid en zijne eigenaardigheid heeft. zal u maar zeggen: ik ben wel juist niet aan- gestooten om op een soirée te komen... O schoone kleèren raken mij weinig. Gij zijt toch zeker meer dan vijf-en-veertig jaar Ja, zeker ben ik meer, wel zes maanden en elf dagen... Bertine sloeg hare handen te zamen en riep uit Mijnheer Schimmel, mijnheer Schim mel, wat moet gij geleden hebben Bahsoms 'n keerDoch hoe weet gij dat? Het haar vergrijst niet vroeg in vreugd en weelde. Bezie het mijne. Ik was vroeger ravenzwart... Dat zou men zeggen, zei Schimmel, haar nu heel aandachtig beziende, terwijl hij nu stil zat met de handen op den buik ge kruist, om de spijsverteering te bevoordee- ligen... Doch ik weet hoe oud, of liever hoe jong gij zijt... Weet gij dat? Ja; gij zijt vijf-en-dertig jaar oud en hebt veel verdriet beleefd... Wie zegde u dat? Om het even. Zou ik mogen zoo vrij zijn u, natuurlijk tegen wederdienst, om het verhaal uwer lijdensgeschiedenis ta vragen? Bertine bedacht zich een oogenblik, zette zich dan stil neder nevens Schimmel, zuchtte half gesmoord en vertelde. Aangezien gij toch alles weetM. Schimmel, wat zou ik nog u vertellen Nogtans wil ik dat gij alles weet, zooals 't gebeurd is. Gij weet, om te beginnen, dat Is die toestand, waarin de politieke maat schappijen onterfd zijn van den keus der kan- kidaten, die men het kiezerskorps wil aan bieden,ten voordeele van éénen burger alleen, inderdaad niet zeldzaam en gansch nieuw? want het is wezentlijk de heer Guillery alleen en niet eene groep, die de lijst voorbe reidt. Ziedaar den heer Guillery dus groot kie zer van het arrondissement Brussel. De groep zijner medewerkers bestaat niet, wat er ook zekere personen van zeggen die beweren er deel van te maken. De oud-voor zitter der Kamer ziet wel mannen der Ligue en der Associatie, meer van deze dan van gene, zegt men, en mannen die noch tot de eene noch tot de andere behooren, maa^, ik herhaal het, hij alleen geleidt de zaak, niettegenstaande al hetgeen men er van zeggen mag. Men had eerst gedacht dat de lijst die daaruit zou spruiten juist zooveel namen zou bevatten als er beschikbare zetels zijn. Maar men heeft verstaan hoe gevaarlijk het zijn zou den schijn te hebben aan het kiezerskorps aldus eene gedane keus te willen opdringen, en de lijst zal twintig tot vijf-en-twintig kan didaten aanbieden. Wie zullen die kandidaten zijn? Het is voorbarig nu namen aan te halen, want niets is bepaaldelijk besloten. Het meerendeel zullen waarschijnlijk oud-vertegenwoordi gers van Brussel zijn, maar het belang en de nieuwsgierigheid zullen zich vooral vestigen op de uitgelatene en op de nieuwe mannen. Nu, onder deze laatsten, zijn dezen waarvan men spreekt juist van aard niet de lijst veel te doen uitkomen. Dat zijn geene doorslaan de namen. En er ontbreken echter in het arrondissement geene mannen van ware verdienste, ofschoon zij tot nu toe zich maar weinig of niet met politiek bemoeid hebben. Willen zij volstrekt niet beginnen, of heeft men aan hen nog niet gedacht Wat er van zij, het wordt tijd dat men het publiek iets late weten. De kiestocht zal bij eenige dagen in de Kamer beginnen door da aangekondigde groote politieke bespreking. Het is noodig dat, van dan af, alles in het werk gesteld zij om onze troepen mede te ik eene nicht ben van M. Grijpzout?... Dat weet ik juist niet, onderbrak Schimmel. Welnu, ja' eene bloedeigen nicht van moederszijde. Had ik geërfd waarop ik recht had in de nalatenschap van onzen oom, 't had mij veel verdriet gespaard. Doch ja, onze oom wilde van geen verdeelen van zijn for tuin hooren spreken. Hij maakte alles over op kozijn.... op M. Grijpzout. Wij hadden ons echter daaraan niet verwacht, en mijn man, die onderwijzer was te Anderlecht, had eenig geld opgenomen ten einde eene private school op te richten. De onterving van oom was hem een te zware slag. Reeds ging de school niet naar zijn wensch, moei lijk keerden wij den intrest uit van het opgenomen geld; en politieke vijanden zaten hem op den hals.... Hij was reeds arme Frans een drietal jaren ziekelijk, daar hij een zwakke borst had. Ons kind, dat zijn gestel had overgeërfd, kwam daarop schielijk te sterven en dat gaf hem den genadeslag... Arme Frans Arme Frans! herhaalde werktuigelijk Schimmelterwijl hij haar een snuifje aanbood. Ja, M. Schimmel, we zaten in slechte zaken. De school ging achteruit, de ontvang sten werden al geringer; Franses toestand verergerde met den dag. Ik moest hem ein delijk naar zijn lijdensbed brengen, waaruit ik hem niet meer zag opstaan... Daags na zijne dood, stond ik alleen in de wereld en had niets, niets dan schulden. Ik was vader loos, ik dacht aan spoedig dood zijn. Doch rukken, en de aankondiging der kandidaten alleen zal hier die soort van huidige onver schilligheid doen ophouden. Ik weet wel dat men alsdan in de tegen overgestelde overdrevenheid zal vallen. Ik weet ook dat men, in dit vooruitzicht, ten langste mogelijk zal trachten de bekendma king der voorgestelde namen tegen te hou den. Maar ik geloof dat zulks schadelijk zijn zou. Men moet niet alleen aan Brussel den ken, maar het gelieele van het liberale leger in aanmerking nemen, dat men in de onze kerheid niet kan laten aangaande eene groote afdeeling, gelijk ons arrondissement, zonder den uitslag van den strijd in gevaar te stellen. Maar het is hooge tijd tot andere onder werpen over te gaan 't Is bij vier weken dat de tentoonstelling moet geopend worden en men is verre van gereed te zijn. Voorde lokalen is het altijd zoo, maar het overige. Men kent het geschil dat uitgeborsten is tusschen het uitvoerend comiteit en het comiteit der feesten. Daaruit zal zeker de afschaffing der feesten spruiten, die, buiten de tentoonstelling, hier het volk moesten aanlokken. De andere comiteiten, eertijds in zoo groot getal en met zooveel ophef gevormd, schijnen niet meer uitslagen te hebben opgeleverd. Sommigen hebben sedert eene eeuwigheid niet meer vergaderd geweest. Eindelijk, de verkoop der loterijbriefjes heeft geen bijval. Er zijn postbureelen die op dit uur nog het tiende deel der briefjes niet verkocht hebben welke zij op dit oogenblik voor de tentoonstelling van 1880 geplaatst hadden. Ik vrees dat er daar eene groote ontgoo cheling zij voor onzen handel en nijverheid. Men spreekt bijna niet meer van het be zoek van den Voorzitter Garnot. Zijn rouw heeft natuurlijk zijne reizen uitgesteld en het is mogelijk dat deze van Brussel in het ge heel geen plaats hebbe. Ik geloof niet dat ons Hof er opnieuw zal op aandringen. Het gewenschte uitwerksel is bekomen door de uitnoodiging des Konings en het bezoek zou kunnen aanleiding geven tot verschillige betoogingen ten gevolge, van den eenen kant, van het verblijf te Brussel mijn kozijn M. Grijpzout kwam mij zeg gen, dat hij de schuldvordering, welke op ons drukte van onzen geldschieter had afge kocht en dat hij wilde betaald worden. Wat kon ik doen Ja, wat kondet gij doen? vroeg Schim mel haar na. M. Grijpzout dreigde mij met recht, vervolging en heel den sleep van processen. Ik zou den naam mijner familie en dien van Frans door de straatmodder zien slepen. Dat nooit, neen! Ik aanvaardde al wat hij mij aanbood. Ik teekende een papier, bij welk ik in zijn huis dienst nam voor een termijn van minstens 15 jaren, tegen 20 fr. in de maand, van welke hij mij 10 fr. afhoudt. Nu zijn de schuldvordering en de loopende intresten bijna betaald, doch mijn kontrakt is niet verstreken en dagelijks dreigt mij mijn kozijn.... M. Grijpzout alles uit te brengen zoo gauw ik mij durf verstouten een enkel woord tegen te spreken of op een enkelen zijner wenken niet te gehoorzamen. Gij zult verstaan, wat ik alreeds verduurd heb in dit huis, wat ik nog dagelijks verdu ren moet en waarom zoo vroeg mijn haar vergrijsde. Vrouw Bertine, sprak Schimmel, die zich nu herinnerde een diploma in de rechten bekomen te hebben, vrouw Bertine, mag ik u iets zeggen, iets onaangenaams?... Laat hooren Uwe handelwijze is volslagen onnoo- zel. Onnoozel? Wordt voortgezet.) HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 1