VAN IJPERiN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. DE FAÜLIE GRUPZOUT. Zaterdag 28" April 1888. Nummer 1T. Politiek overzicht. Binnenlandsch nieuws. Waarom is Vlaanderen clericaal Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. por jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Por G maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cant, por drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen por nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, BrusSel. Men wordt verzocht alle lioegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende -worden niet opgenomen. Boulanger heeft zijne intrede in de fran- sche Kamer gedaan. Tot nu toe is hij slim genoeg om niet te spreken en zijn program ma niet te laten kennen. Het ministerie Floquet heeft in acht dagen twee stemmin gen van vertrouwen gevraagd en bekwaam in de eerste 379 stemmen tegen 77. Men ziet dat het ministerie op eene schoone meerderheid mag rekenen. Ongelukkiglijk is de franschman zoo veranderlijk. De betooningen voor en tegen Boulanger volgen zich op en verflauwen te Parijs zonder dat er al te erge gevolgen uit voort sproten. Het gemeentebestuur heeft zich tegen Boulanger verklaard. In Bulgarie gaat het nog al redelijk wel tot nu toe. Prins Ferdinand houdt het roer met vaste hand. En de Rus werkt nog altijd om het land in rep en roer te zetten doch gelukt er maar slecht in. Het schijnt dat het beter spel heeft in Romanie, want de troepen hebben te Bucharest gedefileerd onder het roepen van weg met Cobourg, Leve Rus land! - De koning Karei zit zeker opzijn gemak niet. Het moet zijn dat de Keizer van Duitsch- land een kloeke man is en dat hij eenen ijzeren wil bezit want de kwaal die liem ten grave sleept, overmeestert hij zedelijk. Zoo heeft hij al de schikkingen zelf voor schreven voor het ontvangen voor zijne schoonmoeder de koningin van Engeland die reeds te Charlottenburg is aangekomen. Hij heeft nog vergiffenis geschonken aan al de veroordeelden van het leger en van het zeewezen (marine) mochten die edelmoedige gevoelens op zijnen zoon de kroonprins overgaan Verleden week meldden wij dat onze arme vader Leo XIH twee millioeuen en half gekregen had van de Fransche bede vaarders. Deze week schrijft men uit Lome dat de paus van Belgische bedevaarders 800.000 fr. (acht honderd keer duizend frank) en één millioen van eenen franschen priester gekregen heeft. Dat maakt in twee weken te zamen de bagatelle van meer dan vier millioentjes! Arme vader Leo, onnoozele menschen die geven aan dien ar men man. Negentiende vervolg Ja, dat moet men stellig zijn om zich in te beelden dat eene geringe schuld als de uwe nog eischbaar is na zoo veel jaren, en om te gelooven, dat onze patroon nog het recht hoeft, wat het ook zij uit te bellen of u ook maar daarmede te bedreigen. Zulk eene handelwijze is volstrekt niet te verduren, en waarlijk hier wond Schimmel zich op was ik in uwe plaats, 'k verdroeg geen dag langer dergelijken toe stand.... Maar, mij dunkt, dat gij even geduldig zijt als ik, en dat de nieuwe patroon u ook niet met zijden handschoertjens behandelt... Ik? dat is wat anders. Ik ben een oude sukkelaar, die voor niet veel meer goed bén. Overigens, ik vaar overal even slecht; 't is altijd koekoek éénen zang; daar weegt als een noodlot op mij. Al wat ik ooit aanving viel slecht uit, en ik denk soms dat ik 't ier- keerd moet doen om te gelukken... Maar gij, die nog zoo jong zijt, eu elders driedubbel geld kunt verdienen om die oude schuld te be talen. O die kan ik betalen, onderbrak Ber- tine. Kuut gij betalen? Gij hebt dus geld, vrouw Bertine.... riep Schimmel, zijn snuif doos raadplegend. Een snuifje Een belgische pelgrim, die met onbetame woorden over den Koning van Italië gespro ken had, werd aangehouden en uit het land gezet. De kaloten zullen dien pelgrim zeker een plaatsken nevens de Malander geven om hem alzoo te beloonen. Staatsblad van 21 April. Een koninklijk besluit van 19 April stelt de Kamerkiezingen op den Dinsdag 12 Juni en de Provinciale kiezing op den Zondag 27 Mei. De Belgique militaire meldt dat de wapens van ons land niet eens op de kanons geteekend zijn, die aan onze soldaten gegeven zijn. 't Is toch niet om te gelooven, 't is al slecht genoeg als de kaloten kanons in Duitschland doen gieten in plaats van dien penning aan de Belgen te jonnen. Er zijn in België al meer dan 2000 kloosters en het staatsblad laat het stichten van nog een toe te Andenne (Namen) en het aanvaarden van eene gifte van eenige hon derd duizenden franken. En ge zoudl dan zeggen dat de kalote ministers voor de arme nonnetjes niet zorgen. Voor al de Vlaamsche gewesten, zit er nog één enkel vertegenwoordiger in het parle ment: de achtbare heer de Stucrs, volksver tegenwoordiger van Oostende. Als een zeld zaam specimen, als de eenige die gered werd in de schipbreuk. Als een plant die men in het zaad laat komen, na de verwoesting van gansch het bloemperk, zei Pirmez. Wij zonderen Braband af. Braband is half Waalsch, half Vlaamsch, en verkeert daaren boven in een bijzonderen toestand, met de talrijke veelsoortige bevolking die zich rond de hoofdstad schaart. Maar buiten Braband, waarom is heel Vlaanderen clericaal en Wallonië grootendeels liberaal? Les flamands e'est tons des cagots is gauw gezeid... en den mond voorbij gespro ken. Onze voorouders, de gemeentenaren en geuzen, waren de eerste liberalen van Euro pa. Zij hebben er om gebloed. Men heeft Vlaanderen te vuur en te zwaard gezet. Het M. Schimmel, ik meen te mogen hopen dat gij zwijgen kunt?... -r- Als een zerk Welnu, ja, ik heb geld. Met de gespaar de helft van mijn maandloon, kocht ik eemge jaren geleden een paar titels der stad Brussel. Ik won er eene premie made van.... Van?... 25.000 frank. Schimmel stond rechtboog deftig en zeer hoffelijk. Mevrouw Bertine, al mijne gelukwen- schen, zei bij. En met zooveel geld in kas blijft gij hier factotum-meid spelen? Mensch lief, mensch lief, men moet zich mat graagte het leven vergallen daarom.... Maar, Schimmelik bon gebonden. Mijn kontrakt.... Praatjes! De oude patroon mag zijn ci- gaar aansteken met zoo 'n kontrakt... Wilt gij mij zeggen hoeveel gij nog schuldig zijt? Duizend frank. Betaal ze onmiddelijk aan den ouden pa troon en morgen moogt gij gerust heên gaan. Maar hij zal overal verkondigen.... Ouze goeden naam zal Niemendal, zeg ik u. Hij mag niets verkondigen. Dat zou ik willen zien; dan trok ik het mij persoonlijk aan. De steeds zoo deemoedige Schimmel scheen een leeuw to worden nu hij iemand, die hem lief was, te verdedigen had. Hij stond recht, zwaaide zenuwachtig met de armen terwijl hij sprak, en begon over de zaak eene rede voering te houden, zoo vloeiend en zoo vurig puik onzer bevolking in de 16e eeuw is naar elders uitgeweken. Sedert sliep Vlaanderen eenen doodslaap, waaruit het kortstondig ontwaakt is onder Willem I, waaruit wij, Vlaamsche liberalen, het thans opnieuw pogen te wekken. En wij gelukken reeds in de groote steden. Zou men niet zeggen, dat ze in Doornik en Charleroi allemaal liberalen zijn, terwijl wij in Gent en Antwerpen allemaal clericaal zijn, omdat zij ginder in gewonen tijd met een paar honderd stemmen zegevieren, terwijl wij hier met een zelfde getal stemmen wor den geklopt? En Namen dan? En Borgworm? En Baste naken, Marche, Nijvel, Neufehateau, Philip- peville, ja zelfs Verviers? Over 't algemeen zijn de landbouwdistric ten van het Walenland clericaal, even als de Vlaamsche gewesten, 't Zit hem dus niet in het Vlaamsch ze spreken Fransch in 't Luxeinburgsch en 't Namensch zoo goed en zoo kwaad als in de clericale departementen van Frankrijk, 't Zit hem in den maalschap- pelijken toestand der bevolking. De Vlaamsche gewesten, bij de vVaalsche vergeleken, zijn arm, doodarm. Zij leven grootendeels van den akkerbouw. Maar ter wijl het gemiddelde dagloon van den veldar- beider in Vlaanderen volgens de laatste sta tistieke opgaven 1.50 tot 1.62 fr. bedraagt, is hetzelfde loon voor de vier VVaalsche pro- vintiën van fr. 2.41 tot 2.67! Ook laert ons het jongste Statistieke Jaarboek van België, dat er in de Vlaamsche provintiën slechts 2867 landbouw-machienen zijn (dorsclima- chienen, stoomtuigen, maai- en zaaimachie- nen enz.) legen 7443 in de Waalsche streken Zoodat de Vlaamsche veldarbeider voor half geld een dobbelen arbeid verricht! Sedert 1831 tot 1884 is de Belgische bevol king vermeerderd met 52,81 percent. Maar niet in gelijke maat over alle provintiën. In de 4 Waalsche streken is die aangroei 60, in de 4 Vlaamsche slechts 38 percentEn de verhouding zou uog bedroevende!' wezen, indien de provintie Antwerpen, met hare groote handelstad, het laatste cijfer niet kwam stijven.Op sommige plaatsen, te Thielt en te Oudenaarde, is de bevolking achteruit gegaan. Ziedaar dan bet tastbaar bewijs van onze verachtende toestanden. Nergens in Europa kwijnt een ras dat zoo slecht gevoed wordt en zoo slafelijk arbeid als de Vlaam sche landbouwer. Stellig, er is ook veel ellende bij de Walen, als hij zeker er nooit eene had kunnen plei ten. De weduwe zag hem eerst verwonderd, dan zeer sympathiek aan, ja, er kwamen tranen in hare oogen toen Schimmel de heb zucht van M. Grijpzout schandvlekte, weike zich niet schaamde te speculeeren op Bertine's gedachtenis aan den duurbaren doode en op den eerbied, dien men verschuldigd is aan den naam van een man van vlekkeloozen levens wandel. Bertine was den redenaar diep erkentelijk voor die welgemeende, warme woorden. Zij nam zijne handen in de hare, zag hem rol genegenheid aan en sprak M. Schimmel, ik voel dat gij waarlijk mijne belangen ter harte neemt. Och, 't is zoo zelden dat men een menscli ontmoet, dia eene arme vrouw eenige genegenheid toe draagt. Ik bon wel heel bedeesd van natuur, maar zie, ik stel vertrouwen in uw woord en ik zal doen wat gij mij aanraadt. Ik wil niet langer hier slaaf zijn.... Maar, zie, kan de patroon mij niet vervolgen, hij kan mij toch wegsturen, en.... En wat? vroeg Schimmel. Vrouw Ber tine, ik wil toch niet denken, dat gij aan de steenen van het huis gehecht zijt even als een slaaf aan zijn koten. Neen, zei ze, niet aan de steenen, maar aan de personen ben ik gehecht Den patroon toch niet? Neenaan Leonida en vooral aan het arme Moeder ken. Dat is wat anders. Welnu, wees gerust. sedert de laatste nijverheidscrisis, maar min der dan ten onzent. Men wordt het ginder meer gewaar, orndat de industriëele bevol king samengehoopt is op enkele punten, omdat de klachten daar stijgen tot een machtig koor, omdat zij uiting vinden in en door de dagbladen, maatschappijen en verga deringen. al dingen die op het platte land onmogelijk zijn. De Vlaamsche boer drijft zijne ploeg door de voor in eenzaamheid. Niemand hoort hem zuchten en hij eindigt met niet meer te zuchten. Al die dorpjes, wijd in omvang, weinig bevolkt, zijn het ge zegend oord waar M. pastoor gelatenheid predikt. Niet meer klagen, niet meer klagen kunnen of mogen, is het begin van geastes- verstomping en verdierlijking. Stellig er zijn oorden schier uitsluitend door landbouwers bewoond, en toch goed liberaal. Niets is volstrekt waar, zegt Multa- luii, en de oorzaak van het clericalism in den akkerteelt alleen zoeken, ware al te abso luut. In Frankrijk. Nederland, Denemarken, Engeland, zijn lieele streken door liberale boeren bevolkt. Maar de cultuur heeft er een ander karakter.Men boert er in't groot, men oogst er wijn, men wint er meekrap of andere ia Justriëeie producten, voor dewelke geene Amarikaansche concurrentie te vreezen is. Of ook nog men maakt er boter en kaas, zoo als in Noord-Holland en Friesland, die bol werken van liet liberalism onzer Noorder broeders. Maar de groote oorzaak van de vrije ge zindheid dier liberale boerengewesten, is nog steeds ja, lezer, gij hebt het geraden - is nog steeds het onderwijs. En op dit punt zijn wij deerlijk ten acliter. Naar de laatste volksoptelling zijn er in Luxemburg, Namen en Luik gemiddeld meer dan 68 percent geletterden, in Antwerpen 59 percent, in Henegouwen 54 percent, in Limburg, Oost- en West-Vlaanderen gemid deld slechts 53 percent! In 1880 waren er op 100 percent lotelia- gen 90 percent geletterden voor de Waalsche, slechts 80 percent voor de Vlaamsche ge westen. Toen onze meesters in 1884 aan het roer kwamen, telden de 4 Vlaamsche streken, ondanks de pogingen van het liberaal minis terie, slechts 2,78 gemeentescholen voor 100 inwoners, de 4 Waalsche provintiën 7,7! Met de scholen voor volwassenen, die het lager onderwijs bekronen,was liet niet beter gesteld. Op 1000 inwoners volgden 97,8 •YL Grijpzout weet dat gij voor den oppas der arme zinnelooze hier noodig zijt. Hij zal zich wel wachten u los te laten. - Denkt gij dat - Zekerlijk. Ook de jonge jufvrouw houdt veel van u, geloof ik, en die heeft alles in haar vaders huis te gebieden.... De jonge jufvrouw? Maar, weet gij 't niet?... Zij trouwt O zoo, met haar professor toch niet? - Met? Hoe krijgt gij dat gedacht nu? O, vrouw Bertine, Schimmel is oud maar toch nog klaarziende. Eu gij meent dus?... Doch neen, dat is onmogelijk. Geen uur geleden fluisterde zij mij in't oor: Bertine, gij moogt het overal vertellen: de lieerde Zeerloopere heeft mijne hand gevraagd eu ik heb toegestemd. Schimmel trok groote oogen. Ik val van mij zeiven, zei hij. Welnu, zoo is heil De secretaris der firma Van Boterham kon het maar niet begrijpen. Hij zei wel veertig maal: Wel, wel, wel! en kwam eindelijk tot de vraag Als jufvrouw Leonida trouwt wat doet gij dan, vrouw Berfine? Blijft gij dan nog hier alleen met do zinnelooze? Ik hoorde reeds voor een jaar M. Grijpzout zeggen, dat hij zijne vrouw aan de nonnekeus van Eisene vertrouwen zou, die de specialiteit hebben van 't oppassen van zinneloozen.... Nu, dan vertrek ik zeker, zei Bertine. En wat zult gij aanvangen? Mijne ouders waren kruideniers; met HET WEEKBLAD ui i«m»n j g unman

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 1