Brusselsclie Briefwisseling. Slachtoffers der inkwisitie in Spanje STADSNIEUWS. Tooneelnieuws. Pompiers. Avondmaal. Maatschappij bekwaamheidskiezers Volksvlijt. Burgerstand Rechterlijke Kronijk. Boertjes, laat u niet bedriegen Kemmel. West-Nieuwkerke. 2 klerikalen. 2 3 4 2 2 Roeselare, Thielt, IJperen, Namen, Dinant, Philippeville, Te zamen 5 liberalen, 64 klerikalen. De kandidaten moeten voor Donderdag 7 derzelfder maand aangeboden zijn. Elk voor stel moet minstens door vijftig kiezers getee- kend zijn in de arrondissementen Antwerpen, Meedelen, Brussel, Leuven, Nijvel, Brugge, Kortrijk en Namen en in de andere arron dissementen minstens door dertig kiezers. De voorzitter van het hoofdbureel in elk arrondissement zal de kandidatenvoorstel- lingen ontvangen op Dinsdag 5 en Woensdag 6 juni aanstaande, van 1 tot 4 ure namid dag. In geval van balloteering' zal deze, zonder nieuwe bijeenroeping der kiezers, op Dins dag 19 Juni aanstaande,om 9 ure's morgens, plaats hebben. Brussel, 4 Mei 1888. PfOnze kiezingtoestand teekent. zich af, zónder nochtans te verbetere. Gij weet dat de liberale Associatie verledene week be slist heeft dat zij eene lijst zou aanbieden van acht kandidaten voor de Kamer en vier voor den Senaat, 't is te zeggen dat zij de helft eischt der zetels door het arrondissement te verleenen. Gisteren avond, nieuwe algemeene vergadering der Associatie voor het voor stellen der kandidaturen. Na de beslissing betrekkelijk de lijst, is het belangrijkste punt dezer twee vergade ringen het besluit der leiders van de Asso ciate eene bedreiging van onthouding boven het hoofd der andere liberalen te hangen, in geval van balloteering. Verledene week had de heer Janson voor de vragen geweken, welke de lieer Reisse hem desaangaande gesteld had. Gisteren stelde de heer Frick voor dat de Associatie uitspraak zou doen door een poll, vooraleer kandidaten voor te stellen, of zij, ja of neen, in geval van ballo teering, zich bij eene andere liberale lijst als de hare zal voegen in mededinging met de klerikale onafhankelijken. Ditmaal heeft de heer voorzitter Féron vlakaf verklaard dat de Associatie de ge beurtenissen zal afwachten om een besluit te nemen over hare houding in geval van bal loteering. Indien dit geval zich voordoet, zal zij dringend uitgenoodigd worden en beslis sen; maar, in afwachting, behoudt zij hare vrijheid van handelen als eene bedreiging tegen de andere liberalen indien zij niet zeer minzaam waren jegens den heer Féron en zijne medekandidaten. En de vergadering heeft deze houding be krachtigd die overal elders streng zal beoordeeld worden met over te gaan tot de dagorde op het voorstel van den heer Frick en zijne vrienden. Inderdaad, deze onthouding der radikalen zal maar kleinen invloed hebben op den uit slag der balloteering, die de voorstelling van twee liberale lijsten vóór de eenige lijst der onafhankelijken bijna zeker maakt. Inder daad, de gepunten alleen der Associatie zouden zich onthouden vóór de klerikale onafhankelijken, en het getal dier gepunten, als kiezers beschouwd, rekent om zoo te zeggen niet. Maar men moet bekennen dat het hunne schuld niet is indien de heer Féron en zijne vrienden niet meer kwaad kunnen doen aan de liberale partij. De kandidaturen inde zitting der Asso- ciatie voorgesteld en aanvaard, zijn ten getalle van zeven voor den Senaat: de lieeren Crocq, de Renesse, F. Mignot, Vaucamps, graaf de Beauffort, Steurs, E. Solvay,- en zeventien voor de Kamer: de heston Carpen- tier, M Leinonnier, Th. Finet, G. Degreef, Jules Guillery, Reisse, Rousseau, Van Mee- nen, Brandenburg, A. Dansaert, Demeur, Paul Janson, Féron, Robert, Ilouzeau, H. Denis, Lepoutre, De Paepe en Van Elewyck. In de vergadering van gisteren der Asso ciatieheeft een der aanwezigen gezegd door den heer Guillery bemachtigd te zijn om te verklaren dat deze eene kandidatuur aan vaard van de Associatie, met het gedacht dat dit een stap tot de verzoezoening zal zijn. Het is nogal moeilijk uit dit feit de aandui ding der ontwerpen van den heer Guillery af te leiden. Zal hij ook, uit denzelfden ver zoeningsgeest, eene kandidatuur van de Li- gue aanvaarden? De kwestie is netelachtig voor den heer Guillery en voor andere poli tieke mannen, die onlangs uit de Associatie getreden zijn. Ook is het mogelijk dat men de moeilijkheid vermijden zal, en ziehier hoe, volgens mijne inlichtingen: De heer Guillery heeft onderhandelingen hernomen met den heer Bergé, voorzitter der Ligue. Tot nu toe zij a zij nog niet geheel overeengekomen, maar ziehier het ontwerp dat, zoo het schijnt, eenige kans heeft te gelukkende vereenigingslijst zou niet meer voorgesteld worden noch door de Ligue noch door den heer Guillery alleen, maar door eene groep liberalenen de Ligue zou er zich bij aansluiten. Deze samenstelling zou de houdingsveran dering der Ligue vergemakkelijken die alzoo niet zou buigen voor eene personaliteit en de aanwezigheid, op deze lijst, van progressisten, oud-leden of huidige leden der Associatie, die in de tegenwoordige omstan digheden, niet betamelijk eene kandidatuur van de Ligue alleen zouden kunnen aan vaarden. Hopen wij dat men er in gelukken zal die vereenigingslijst zoodanig samen te stellen dat de groote massa liberalen er zich insge lijks bij aansluite. X. van 1481 tot in 1808. Torrequimade la inkwisiteur gen. 10220 6840 18450 1498-1507 Deuza, 2e inkw. generaal 2592 829 32952 1507-1517 Gisnerd,3einkw. generaal 3564 2232 48059 1517-1521 Florcntius, 4einkw. generaal 1620 560 2185 1521-1523 (tusschenregeering) 324 112 4481 1523-1545 Maurique, 5e inkw. generaal 2250 1125 11250 1545-1556 Tabera, Ge inkw. generaal 840 420 6520 Louisa, 7e inkwisit. generaal (onder kei zer Karei V) 1320 660 6600 1556-1597 fonder Philips II) 3990 1845 18450 1597-1621 (onder Philips III) 1840 692 10716 1621-1665 (onder Philips IV) 2852 1428 14080 1665-1700 (onder Karei II) 1630 540 6512 1700-1746 (onder Philips V) 1600 790 9120 1749-1759 (onder Ferdinand VI) 10 5 170 1759-1788 (onder Karei III) 4 56 1788-1808 (onder Karei IV) 1 42 Samen op 337 jaren 34,658 Spanjaarden, levend verbrand, 18,049 verbrand in beelte nis en 188,214 veroordeeld tot de galeien of de eeuwigdurende gevangenis. Voeg bij deze historische cijfers de slacht offers der Inkwisitie in Ceuilië, Sardinië, de Nederlanden, Amerika en in den Oost, zoo zal men vinden dat het getal van 200,000, in eene vroegere tabel opgegeven ,als ver brand door de inkwisitie, beneden de waar heid is. Het Schepenkollegie maakt het publiek kenbaar dat de opening der zwemschool zal plaats hebben op Maandag 14 Mei 1888. Wij vernemen met voldoening dat de be kwame kunsttroep, die hier over eenige weken met zooveel bijval het stuk DURAND-DURAND gespeeld heeft, Dinsdag 8" dezer nogmaals dit sluit zal komen opvoeren. De prijzen dezer plaatsen zijn vastgesteld als volgt: Eerste, fr. 2,50; tweede, fr. 1,00; derde, 50 centiemen. Opening van hot bureel, ten 7 1/2 ure, om ten 8 ure juist te beginnen. Wij hopen dat alle ware liefhebbers deze meesterlijke opvoering zullen gaan bewon deren en deze gelegenheid te baat nemen om eonen aangenamen avond door te bren gen. Men verzoekt ons te melden dat ons uit gelezen muziek der Pompiers op Zondag 13 Mei. van 12 tot 1 ure, in de groote zaal der Halle, een Concert zal geven, ten voor- deele der weduwe en kinderen, van eenen gewezen muzikant. Een bord zal aan den ingang geplaatst worden om de giften te ontvangen. Maandag jl. vierden de leden van den schermerskring De Eendracht hun pa troonfeest ter gelegenheid van St- Joris. Zij droegen elkander een avondmaal op, dat een echt vriendenfeest mag genoemd worden. In hun rein lokaal, Zilveren Hoofd, stond etn netjes opgeschikte tafel, voorzien van geurige en dampende spijzen, die den toe schouwer het water in den mond deden ko men; daar rond de heeren leden, die er eere aandeden en tusschen het gerinkel van mes en vork op 't porcelein elkander met menige klucht wisten te vermaken. Bij het nagerecht werd menige heildronk voorgedragen en menig glaasje fijnen en lekkeren wijn geledigd, terwijl men aan muziek en zang den vrijen teugel liet. Het was voor dè aanwezigen een uiterst vermakelijke een genotvolle avond, die bij hen den besten indruk achtergelaten heeft. Eere en dank aan de heeren van den in- richtingsraad, die alles zoo wel wisten aan boord te leggen; zij verdienen veel lof. Een goed punt ook voor den heer Bracqué die zulke lekkere en goed bereide spijzen den genoodigden heeft opged richt. Die gasthuis houder kent het om zijne Klanten wel te be dienen en hun een goe'd glasje wijnn te nut ten te geven. Hij ook verdient veel lof. Een liefhebber van 't schermspel. Maandag 7n Mei 1888, om 8 ure 's avonds, maandelijksche algemeene vergadering, in het gewoon lokaal. Dagorde 1. Maandelijksche vergadering. 2. Nieuws leden. 3. Mededeelingen. 4. Prijskaarting. van den 27 April tot den 4 Mei 1888. «ficfooorteai. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 3. Huwelijken. Valeriaan Pieter Logie, regimentsgenees heer, Josina Stoffel, zonder beroep. Ovei-Iï.j «lens. Sophia Lemeire, zonder beroep, 81 jaar, weduwe van Hendrik Reygaert, Zaalhof. Jozef Fagel, bakker, 64 jaar, echtgenoot van Sophia Verlynde, Sterrestraat. Pieter Legrand, hovenier, 56 jaar, echtge- genoot van Rosalia Bailleul, Recolletten- poort. Florentina Gilles, dienstmeid, 95 jaar, on- huwd, Meenenstraat. Eugenia Samyn, kantwerkster, 32 jaar, on gehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de T jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 1. Assisenhof van Wesl-Vlaanderen. Moord te Oostende. Zaak De Weerdt en Cremers. In het verhoor van dinsdag namiddag, na de ondevraging der getuigen uit krachte der bescheideneid?;mcht des voorzitters ontbo den, het krachtig rekwisitorium van den procureur des konings en het welsprekend pleidooi van den advokaat Boonevie, gevolgd der republiek van het openbaar ministerie, verklaart de voorzitter de debatten gesloten en worden door het hof aan den jury de twee volgende kwestiën gesteld 1° Is de beschuldigde plichtig, vrijwillig- lijk en met inzicht van te dooden, aan den moord op Jacob De Weerdt: is de doodslag onmiddelijk uitgedaagd door zware geweld daden. De jury heeft op de eerste kwestie neen geantwoord, waardoor de tweede kwestie verviel. De beschuldigde werd vrijgesproken en is onmiddelijk in vrijheid gesteld. 1-Iet was tien ure toen de zaak afliep. Cremers is nog denzelfden nacht, met een rijtuig van eenen huurhouder, naar Oostende vertrokken. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren wat wij, ruim een jaar geleden, geschreven hebben over den zoogezegden guanoweger, door sieur F. De Maeght, gemeenteraadsheer te Voormezeele, uitgevondenen verkocht. Wij zegden dan, en wij staafden onze ge- zegdens met bewijzen, dat die zoogezegde guanoweger geenszins dienen kon voor het doel, waarvoor F. De Maeght hem verkocht. Wij zegden dat de boeren zich niet mochten laten bedriegen, dat die meststofweger niet dienen kon, noch om de mestgevende kracht van den guano, noch om die van gelijk welke natuurlijke of scheikundige meststof te bepa len of te doen kennen. Wij zegden nog dat men met dat tuig ook niet onderzoeken kon welke waarde de voederstoffen hebben. Wij deelden dienaangaande eene reeks bewijzen mede, die uitgingen van een geleerd land bouwkundige van den Staat en waaruit klaar en duidelijk bleek, dat die guanoweger niet dienen kon om meststoffen of dierenvoeder te onderzoeken en de kracht derzelve te ken nen. Welnu wij hebben nog een nieuw bewijs van hetgene wij dan aan de boeren waar schuwden. Het tuig van F. De Maeght, door den heer Surmont aanbevolen ('t schijnt dat de heer Surmont nu over dat patroonschap beschaamd geworden is en zijnen naam van de prospectussen heeft doen afschrabben) is overal veroordeeld en afgekeurd. Alwie het met den boer weimeent, houdt er aan dezen tegen die bedriegerij te waarschuwen. In den Akkerbouw, van verleden Zondag, lezen wij Dienst van den Staatslandbouwkundige voor Oost-Vlaanderen. Leergang. SECTIE GENT.: Zondag 29 April 1888, na de Hoogmis, te Zwijnaarde. Onderwerp: Aantooning dat de meststofweger guanowegerwelke door M. F. De Maeght, van Voormezeele wordt.ver kocht cn aanbevolen om de kracht van meststoffen en voederstoffen te onderzoe ken, NIETS WAARD IS VOOR DIT BOEL,. M. F- De Maeght, landbouwer en ge meenteraadslid, te Voormezeele, bij IJperen, is bij aanbevolen brief uitgenoodigd tot bij woning dezer voordracht door M. A.-F. Marlet, Staatslandbouwkundige. Of M. De Maeght daar geschitterd heeft doorzijne afwezigheid, valt niet te be twijfelen. Nog iets over Gemeente- en Katholieke School. In de gemeenteschool worden alle leerlin gen op gelijken voet behandeld; de eene wordt niet hooger geacht dan de andere; lieve kindjes, zooals men in gemeene spreek wijze zegt, zijn er niet gekend. En dat is heel natuurlijk. Inderdaad, de meester heeft niets meer van dezen of genen leerling; geschenken mag hij niet aanvaarden, e.i van het schoolgeld, dat sommigen moeten betalen, is er niet één duit voor hem. Wel is waar, hij ontvangt het, maar niet ten profijte van zich, maar wel ten profijte der gemeente. Ja, rijk en arm worden er even gaarne gezien, en die het verdient wordt gestraft, zonder inzage van persoon. Nooit worden de kinderen naar geld ge vraagd. Wij zegden het reeds hoogerde meester mag niets van zijne leerlingen aan vaarden. In de zoogezegde katholieke school, inte gendeel hoe gaat het daar Ja, daar is het een ander paar mouwen. Boven het hoogbeloopend schoolgeld wor den de kinderen nog gedurig geld geëischt, onder allerhande voorwendsels. Zoo hoeft elk kind deel te maken van de Kindschheid eene bedekte geldschooierij. In de Meimaand, moeten de kinders keer- sen of geld voor keersen bezorgen ten einde een Lieve Vrouwebeeld uit te lichten idem geldschooierij. Is het Kersdag, dan wordt een Jezeken in eene kribbe gelegd, hetwelk de kinderen mogen gaan zien, mits... geld. Wij zouden er geen einde aan vinden, moes ten wij al de middeltjes opsommen welke in die school aangewend worden om geld in te zamelen. En dan Gebeurt het dat een verstandige vader, eene klaarziende moeder weigeren gestadig geld te geven, dan worden hunne kinderen veracht, zij worden verstooten. Integendeel, degene die dikwijls en veel geven worden aangetrokken, zij worden getroeteld. Deze dan, onder malkander, ten einde het liefst gezien te worden, geven om ter meest. En zoo gaat het dat de ouders gedurig lastig gevallen worden door hunne kinderen, nu eens om geld, dan eens om bougies, ander maal om wat anders, en dit altijd met het oogwit om bemind te worden van meesters en meesteressen. Bijgevolg een wijd verschil bestaat hierin tusschen beide scholen. In de gemeenteschool nooit en voor niets behoeven de kinders geld; terwijl in de zoogenaamde katholieke school het altijd en voor alles geld is. Ook ware 't niet van den zwaardrukken- den dwang, welken uitgeoefend wordt, meer en veel meer ouders zouden hunne kinders naar de school zenden waar nooit naar geld gevraagd wordt en waar de kinders zoo goed zoo niet beter -— onderwezen en opgevoed worden als in de katholieke school. Dit laatste laten wij oordeelen door de ouders die vroeger hunne kinders naar do gemeenteschool zonden en die naderhand verplicht werden ze aan die school te ont trekken om ze naar de zoogezegde katholieke school te sturen. L. i. v. En je moet e kair dien kurieusen artikel van Nieuwkerke in 't Nieuwsblad van Iepe ren lezen; in 't Weekblad niet, in 't Nieuws- bleed. Die woorden, geachte lezers en lezeressen, hoordet gij laatstleden zondag door eenen. Jaren Levend in beeltenis Galei of verbrand verbrand gevang

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2