Vervalsching der Meststoffen a Burgerstand van Poperinghe. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Ferdinand Donnez. Van alles wat. MEN YRAAGT Ieperschen gazetverkooper uitroepen, toen gij, na de vroegmis, liuiswaaarts trokt. Asa, mijn brave Ieperling, zonder moeite geloof ik dat de artikelen, die gij den Nieuw- kerknaren aaubiedt, geheel kurieus zijn; want de schrijver ervan is het kurieusto, ja zelfs het bewonderenswaardigste mannetje, dat onder den aardbol niet te vinden is. Gij kent dat kurieus stukje nog niet, hé, vriend verkooper? Wacht maar wal ik zal het in korte woorden afschetsen Die kurieuse schrijver in 't. Nieuwsblad lieeft een gezicht gelijk een geschoren apen- smoel, een lijf gekapt met een handmes. Van zijne beenen kan ik weinig zeggen, daar ze verscholen zijn achter eenen langen zwarten rok, doch van onder dezen laatsten komen twee voeten te voorschijn, die niet kwalijk gelijken aan groote fransche accordeons. Zeg mij, is dat niet kurieus? Sedert hij te Nieuwkerke is afgestapt, heeft hij niet min dan tien verschillige mei den ten zijnen dienste gehad, oud en jong, grof en licht, kwaad en braaf. Is dat niet kurieus voor een geestelijk man? En dit leger jong vrouwvolk, dat ten allen tijde aan zijne hielen is geplakt, is dat niet kurieus? En bovenal zijne handelwijze, ten opzichte zijner parochianen, is dit niet kurieus? Hij, die wil doorgaan voor al wat geleerd, ver standig, vrank, stoutmoedig en openhartig is, hij zelf, zendt een armen sul van Ieperen om vóór zijne eigene kerkdeur te koop te bieden, al het belachelijke, al het dwaze, welk hij des zondags van uit zijnen predik stoel niet durft braken, omdat hij te Jafher- tig is, omdat hij den moed niet heeft Ja, vriend verkooper, ik herhaal het nog, gij zijt hier de zendeling van het kurieuste schepsel der wereld Verre van u daarover ongelijk te geven, van u te trachten nadeelig te zijn, wensch ik daarentegen, uit den grond mijns harten, u wekelijks met uwe zakken vol kluiten naar Ieperen te zien trekken; want, even als ik, zijt gij werkman, die met werken en zwoegen uw dagelijksch brood moet verdienen. Gij zijt dus demokraat! En nochtans, mijn aller beste vriend, hetgene ik u zoo vurig wensch zal zich moeilijk verwezentlijken. Inderdaad, 't nummertje van het Nieuwsblad van Iepe ren is hier te zeer gekend om veel bijval te kunnen genieten. Zoolang is het nog niet geleden dat de treffelijkste familiën van Nieuwkerke door denzelfden kurieusen Ver voet, in hetzelfde bladje, schandelijk door de modder gesleept warenDat dooden, ouders en voorouders, onmeêdoogend uit het graf gehaald waren om hunne weerlooze lijken met laster en hoon te bezwaren!! Dat onplichtige vaders en moeders vóór hunne kinderen van schaamte moeten blozen Ja, vriendje, het Nieuwsblad is gekend en ge kend zal het blijven En mocht ik u eenen wijzen raad geven, ziehier wat ik u zeggen zou: Van Zondag af, begeefu bij den kurieu sen Vervoet, hij woont achter de kerk; zijne woning is gemakkelijk om vinden, het is deze die verscheidene plankjes draagt in plaats van vensterruitenen verzoek geheel vriendelijk denzelfden Vervoet dat hij zijn liefderijk Pierrotje, met hare jesuieteknie- tjes en sebastiaansvoeten, zelve met gazetten zou doen rondleuren. Zij kan zoo goed frans- quilloneeren en zij is zoo diep in het hart van vele katholieke jongelieden geplant, dat zij zonder twijfel betere zaken zal verrichten dan gij. En terzelfder tijde zal zij schulden afwinnen en aflaten verdienen, hetgene zij, evenals vele andere dingen nog, meer noodig heeft dan water in heure schoen Ziedaar, beste kameraad, eenige woorden aan u in 't bijzonder gestuurd. Nu nog een woordje aan mijne gewone lezers en leze ressen en dan geëindigd voor vandaag. -- Voortaan zullen wij al het mogelijke inspan nen om wekelijks een artikel in het Week blad te doen verschijnen! Wij zullen, ik hoop het wel, daarvoor onzen toevlucht tot den Journal de Bruxelles, Cournier de Bruxelles, Patriote of Bien Public geens zins moeten nemen. Wij zijn verzekerd dat wij alle Zondagen genoeg in den Courrier de Neuve-Eglise zuilen vinden. En gare nu de kalotjes, die flauwtjes zullen uitmeten Gare aan Luitje's zeuntjes, die naamlooze briefjes aan onplichtigen sturen! Wij hebben nu Ruyssled opgehaald, maar dan zullen er nog andere kwestiën aan den dag komen. En elk zegge het voort. Veugelnestje. Mijnheer de Opsteller van 't Weekblad Ziehier iets nieuws uit Bikschote De tweede Schepen is Burgemeester ge noemd door mijnheer Devolder, zonder dat de gemeenteraad een advies gegeven had of gevraagd geweest is, en bijgevolg zonder dat een lid van den Raad het wist. Schoon, niet waar? Ook wordt deze on juiste handelwijze door iederen rechtzinnigen Bikschotenaar ten strengste afgekeurd, des te meer omdat de achtbare heer Peene nog maar zes weken overleden was. Nu, om kort te maken, zulke trekken moeten niemand meer verwonderen: onze grrroote ministers moeten geen raad of advies meer hebben van eenen commissaris of ge meenteraad; dit van eenen pastoor is hun genoegzaam. R. Echt. Dit is een bewijs te meer dat d@ klerikalen, die zoo hoog oploopen met hunne autono mie communale zich om deze autono mie bekommeren ais een visch om eene okkernoot, wanneer het de klerikale belan gen geldt of wanneer het er op aankomt aan de verlangens van den eenen of anderen pastoor te voldoen. Zij erkennen enkel de autonomie communale wanneer het de afschaffing van eene goede gemeenteschool geldt of het vervolgen van een deftigen en bekwamen onderwijzer, die de groote mis daad beging aan eed en plicht, aan koning en vaderland getrouw te blijven. Maar wanneer het de belangen van ieder een, het goed bestuur der gemeente geldt, dan moet dit alles onderdoen voor de bijzon dere belangen, voor liet verlangen zelfs van eenen priester, wiens rijk van deze wereld niet zijn mag, volgens de voorschriften zelve van den Zaligmaker. Duizenden voorbeelden zouden wij tot sta ving daarvan kunnen aanhalen. Ook wordt het land moede van gebukt te gaan onder zulk onverdrageliik jezuïetenjuk en, den 12n Juni aanstaande, zullen de kiezers die hui chelaars eene geduchte les, zoo niet den genadeslag geven. {Nota der Redactie.) van den 18 April tot den 3 Mei 1888. 45el>ooi*len. Mannelijk geslacht 10. "Vrouwelijk id. 8. Huwelijken. Deroo Firminus Aloïsius Cornelius, 24 jaar, schoenmaker, en Verbrugghe Octavia Leo- nia, 24 j. dienstmeid. Goddefroy Adolphe Jean, 31 j. treinwachter, en Dekindt Rosalia Cornelia, 25 j. werkst. Pittillioen Richardus, 24 j. daglooner, en Geldhof Rosalia, 28 j. werkster. Kinoo Henricus Josephus, 29 j. dienstbode, en Vitse Maria Ludovica, 20 j. dienstm. Coevoet Constantinus Aloïsius Cornelius, 24 j. dienstbode, en Plahau Rosalia Cornelia, 26 j. werkster. Overlï.j tlens. Dekeere Nathalia Barbara Cornelia, 64 j. ongehuwd, naaister. Vanoutrive Polydorus Henricus Maria 35 j. ongehuwd, priester. Depoers Lucia Maria Cornelia, 15 j. zonder beroep, Top Victor Honoré, 10 j. overleden te Heyst. Raekelbooin Renatus Cornelius, 23 j. onge huwd, schoenmaker. Sioen Vincentius Victorinus, 36 j. koopman, echtgenoot van Ronse Sophia Walburga. Kinderen Ibeneilen do 7 j aren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 0. Sedert 15 jaren! Is het niet te be treuren dat de onderteekenaar van^dezen brief niet vroeger de Zwitsersche Pillen gekend hebbe? Laat ons hopen dat degene, die aan dezelfde ziekte lijden, niet zoolang zullen wachten om zich te genezen. Wiers, 13 Februari 1887. Sedert vijftien jaren leed ik aan maagpijn: sedert ik de Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos, heb genomen heeft mijne ziekte opgehouden. Ik machtig u mijnen brief openbaar te ma ken. (Handteeken gewettigd). Depot voor BelgiëApoteek Pelerin, 12, Schildknaapstraat, Brussel. Wanorders te Iseghem. Eergisteren hebben er wanorders te Ise ghem plaats gehad. De heer Decoene heelt aldaar eene labriek opgericht om schoenen met het mekaniek te maken. Drie of vier Franschmans ol Walen, die aldaar gebezigd worden, en zeer bedrijvig zijn om met die mekanieken te werken, winnen er eene meerdere daghuur dan die iseghemsche schoenmakers, die er werkten en welke zoo behendig niet zijn met dit stelsel. De fransch mans zouden aan den haas gezegd hebben dat hij die werkmenschen te veel betaalde voor het werk dat zij maar verrichten. Op deze gezegden werd hunne daghuur ver minderd. I)e Iseghemschen, wetende van waar den slag hun gebracht werd, staakten het werk en hielden zich bedreigend op straat. Erge gebeurtenissen vreezende, vroeg men hulp aan de gendarmerie van Rosela- re. Twee gendarmen werden ter plaats gezonden, tegen alle voorvallen, en om den heer Decoene te beschermen toen hij zich van zijn huis naar de fabriek wilde begeven. Tot nu toe hebben wij niet vernomen dat er iets ergers is voorgevallen, maar in zulke omstandigheden mag men zich aan alles verwachten, ingezien het werkvolk zeer op gewonden is. Over eenige dagen is te Wijngene, in de bosschen van den heer advokaat Ghes- quière, een hert gezien geweest van bijzon dere grootte. Niettegenstaande alle pogingen is hij niet kunnen gevangen worden. Zondag is te Oostroosebeke door den landbouwer X., in de wal die rond zijne hoeve loopt een paling gevangen van 6 kilos 3 tienden Tentoonstelling van Brussel. Het uitvoerend Comiteit meldt ons dat het de volgende beslissingen genomen heeft: De opening der tuinen zal plaats hebben op zaterdag 5 mei 1888. Wat de gebouwen betreft die zullen geopend worden den 19 mei, dus slechts veertien dagen later dan het aangekondigd was, ondanks een buiten gewoon guren winter. Ook mag men zeggen dat er dapper gewerkt wordtde werken gaan vooruit met eene zeldzame vlugheid. Van alle kanten ziet men gebouwen oprijzen. De gaanderijen zijn bijna voltrokken. In de tuinen zijn er reeds verscheidene drank huizen geopend. De Monitcur de l'exposition universelle de Barcelone meldt met genoegen dat het muziek der gidsen van Z. M. den koning der Belgen deel zal nemen aan de feesten en plechtigheden die men inricht voor de ten toonstelling van Barcelona. Ben dure geneesheer. Weet gij tot hoeveel het rekeningsken van den kroon prins van Duitschland beloopt? De Kölni- sche Zeitung deelt ons meê: 2500 guinsjes, zoo ongeveer 55,000 fr. Het is voor niet Ons kalote gouvernement komt een van de maatregels te nemen, dieeik rechtzinnigen braaf burger van verontwaardiging doet uitroepen: Dat gaat te verre't Is eene schande! Er werd nu al drie maal te Mouscroen gestemden men zal nog een vierde maal moeten stemmen; het gouvernement ver klaart 4 kaloten gekozen alhoewel zij door een gerekend 20 stemmen min kregen dan de liberalenen er is ballotage voor nog 3 andere leden. Ge ziet brave lezers, hoe rechtveerdig de kaloten, en door schandi- ge en laffe middels, zij willen aan het scheuteltje blijven. Opgepast vogelvangers. De kalote minis ter komt de aandacht van het parket op de wet van het vangen van insektetende vogels te roepen. Henri Corijn, gewezen kalote school meester te Calckem, is veroordeeld tot 10 jaar dwangarbeid, omdat hij een ouderling heeft willen vermoorden. Nog een van 't rechter bedde, niet waar Nieuwsblad. De Volksvertegenwoordiger Van Dam, is te Charleroi overleden. Léon Bouland, een katholieke priester van Amerika, heeft zichtotde Engelsche pro- testantsche godsdienst bekeert, omdat zijne consciencie niet meer toelaat, de geloofspun ten van Rome te aanvaarden. De uittredende kalote kamerheeren van Nijvel, Burlet, Dumont, Pasteur en Snoy, zullen zich opnieuw in Juni voor Iiud kie zerskorps aanbieden. Uitstap naar Londen. Derby van Epson. Ter gelegenheid dezer vermaarde paardenwedrennen, die jaarlijks een millioen toeschouwers uitlokken, richt iExcursion eene schoone reis in, die waarschijnlijk denzelfden bijval zal te beurt vallen als zijne voorgangers. Het vertrek uit Brussel zal plaats hebben den 24 mei, en de reizigers zullen, in het tijdverloop van achtdagen, Londen en de omstreken bezoeken, het koninglijk goed van Hampton-Court, den kruidtuin van Kew. het park van Richmond en het Kris talen-Paleis, om te eindigen met den grooten dag: den derby van Epson. De prijs dezer reis, vervoer in eerste klas en alle kósten van verblijf erin begrepen is gesteld op 250 franken. Het getal deelnemers is bepaald op 30 personen. Uitstap naar Luxemburg. Bede vaart van Echternach. De groote omme gang der dansende heiligen waar meer dan 12.000 bedevaarders deel aan nemen, zal plaats hebben den 2n Sinxendag. De reis ingericht door de Excursion, vertrekt uit Brussel den zondag 20 mei en bevat, gedu rende vier dagen, het bezoek van Luxem burg, Trier, Echternach en Yiaoden. De prijs is vastgesteld op 95 frank, alle kosten inbegrepen. Reis naar Zweden en Noorwegen. Eene reeks aangename reizen kondigt zich aan voor de maanden juni, juli en augusti, voor het land der zon bij midder nacht. De reiswegen zijn gansch hernieuwd en de prijzen heel voordeelig. Het programma dezer reizen wordt gratis gestuurd aan al de personen die er de aan vraag van doen aan M. Ch. Parmentier, bestuurder der Excursion, 109, Boulevard, Anspach, Brussel. Hendrik. Ja wel, jufvrouw? Maman zei dezen morgend nog tegen papaals de jufvrouw ooit een man krijgt is het een wonder. Een aardigheid. Dezer dagen won een zeer eenvoudig mau te Oorschot, in Nederland, eene zonderlinge weddenschap. Hij nam aan om op twintig vragen telkens een antwoord te geven zóó, dat men elk woord van achteraf kon lezen, zonder dat het in het minst veranderde. Hij vond nie mand, die met hem het volgende gesprek hield. Hoe is uw naam? Reinier. En uwe familienaam? Kazak. Hoe heet uwe vrouw? Anna. Welk is haar fa milienaam? Kortrok. - Gepaste namen; uw familienaam vooral wordt nogal eens gekeerd. Maar hoe heette wel uw vader? Otto. En uwe moeder? Bab. Ver duveld, het is een heksenspel? Zeg eens, hebt gij ook kinderen? Neen. Wat fa milie hebt gij dan nog? Neven. Hoe heet de straat waar gij woont? Taar- straat. Op welk nummer woont gij? Nëgen. Drommelshet is gelogen ©f toe val Men zegt dat uw vader een deftig man is geweestwat was hij Re(e)der. Dat zou men aan u niet zeggen. Wat waart gij wel op het schip, waar gij immerslang dienst hebt gedaan? Kok. En thans wat maakt gij om uw brood te verdienen? Netten. Daar is, meen ik, niet veel mede te verdienen. Wat is dan wel uw gewoon eten? Pap. Jammer dat ge een trap af moet gaan om in uwe woning te komen. Wat doet ge wel om beneden in dat kot te geraken? Nedertreden. üwe vrouw is hard ziek geweest, is het niet? Hoe zag zij er wei uit toen ze de koorts in het lijf had? Anna keek raar. Dear krijg ik ten minste een antwoord, dat wat langer is. Dat is een dubbeltje weerd; als ik het u gaf, watzoudt gij dan doen? Nemen. Geef mij nu in ernst eens èen langer antwoord. Gij hadt even gemakkelijk dat van het begin af kunnen doen. Zorgdet gij ook goed voor uwe vrouw toen zij ziek was? Reinier Kazak deed temet Anna Kortrok tot. negen lepet pap nemen. Bravo voorliet antwoord ook bravo voor de medicijn, zij is er stellig terstond van ge... nezen. En welk was het eerste woord dat zij u zegde? -= Redder. Zij had gelijk, maar wat hadt gij! =Lol. Wie weet of gij geen beter dokter voor haar zijt geweest dan dokter Metzger had kunnen zijn. Wat meent gij dat deze haar gegeven zou hebben? Nepen. Juist; en ik ben over uwe antwoorden vol daan. Hier is uwe winst. Kijk! kijk! 20,75 15,12 15,50 18,67 18,50 8,00 2,70 11,900 1,300 600 800 1,700 6,000 13,936 20,00 15,12 16,00 19,00 18,50 8,00 2,52 15,200 1,500 1,600 900 1,000 6,000 12,379 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Hendrik, vroeg eene gouvernante aan hare zestienjarigen kweekeling, weet ge wel wat een wonder is Sieur Brtino Carrette laat het pu bliek kennen dat hij van heden af geene schulden meer zal herkennen gemaakt door zijne echtgenoote Leonie Cafmeyer. eene ezelin van 3 tot 4 jaar oud, ter grootte van lm20, braaf, goed afge richt, zadel en gespan. Antwoord, juiste prijs aan M. Cougnet te Cou- thuin (Hoei). HET LANDELIJK WETBOEK is te bekomen bij den uitgever CH. DEWEERDT, TE IJ PEREN, ten prijze van lö Centiemen. BIJ UITSCHEIDING VAN BEDRIJF. TE KOOP EENE AKTIE OE AANDEEL in eene der baste natiën. Zich te bevragen bij den heer No taris BELLOY, 4, St-Paulusstraat, Antwerpen. 00 00 00 lO t-S l-H Ph Pi H PP 00 00 oo Ph 00 CM middenprijs per 100 kilo Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. j Verkochtte Kwantiteit GRANEN, ENZ. MET DE WET OP DE

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3