VervalscMng der Meststoffen Jan Vooruit. Liberaal Ylaamscli Dagblad. Allerlei. MEN YRAAGT kruisen te ontwaren zijn, en waar de terpjes, door geen enkel g:aslialrnpjü ontmaagd, slechts een verdord buksboomtakje als ver siersel of aanduiding dragen. Op ongeveer twee honderd meters der kerk staat de St-Evormaarskapelte midden eerier groote afgedijkte weide, waarin linden en fruit hoo rnen 'wassen. Deze beemd en de omliggende gronden wijzen de plaats, zegt men, waar zich vroeger het woud van Ruth of het Rut- tisbosch verhief en waar de legende van St- Evermaar eindigde. Men wil zelfs dat het uitroeien dezes wouds aan liet aldaar ontsta ne dorp den naain van Ruiten zou gegeven hebben. (1) Ziedaar ecne schets der plaats, welke in deze gewesten zulke ongemeens vermaard heid verwierf, omwille van St-Evermaars legende. 't Was onder de regeering van Pepijn van Herstal, vertelt, men, dat Evermaar, een Friesch edelman, met een aantal pelgrims, de grafsteden van zekere heiligen ging be zoeken, als St. Jakobus in Gallicië, St. Foil- lanus in Fosses, St. Reinacle in Stablo en op zijnen teruchtocht naar Friesland, St. Ser- vatius in Maastricht wou voreeren. Da rei zigers verdwaalden, in den avond van 30n Apri', bij den zoom van't Rultisbosch en gingeu de herbergzaamheid vragen in den berg van Herstappe (tea Z. van Rutten), des tijds door den ge vreesden strooper, Hacco, bewoond. De meesteres van den huize, eene liefdadige vrouw, ontving de pelgrims, ver schafte hun eene slaapstede en spoorde Ever maar en zijne gezellen aan, des anderdaags zeer vroeg te vertrekken vóór de tehuiskomst van haren wreeden gemaalwant Hacco bevond zich in Iiaccourt (ten W. van Visé), waar hij op zijnen \v ac t oren de afvarende schippers bespiedde, om ze uit te schudden en des noods te vermoorden. De Friezen waren eventjes vertrokken, toen Hacco te huis kwam, het gebeurde ver nam en zich met zijne mannen, de Hakkoe- ren, op weg spoedde om de reizigers in te halen. Hij vond Evermpar en zijne makkers, rustende bij eene bron in 't Ruüiswoud, en dooden zeallen onverbiddelijk. De jagers van Pepijn van Herstal vonden eenige dagen later de naakte lijken der vermoorden, en gaven aan Evermaar, wiens lichaam door eene klare schoonheid uitblonk eene bij zondere begraafplaats. Toen naderhand in de 10e eeuw Rutten ontstaan was, had Ruzeiinus of Rus- celmus, de priester des dorps, verscheidene vizioenen, waarin hem geboden werd liet lichaam van den martelaar Evermaar te ontgraven en op heerlijke wijze te verheffen. De legende vertelt dat men het lijk van Evermaar (die reeds twee eeuwen vermoord was) ongeschonden terug vond, onder de wortels van oen schoon boompje, zoo van bladeren als van vruchten en dat bijzonder opvallend was De overblijfselen werden in de Rutterkerk overgebracht; doch later deed bisschop Theodinus ze overvoeren naar de kapel van St-Everinaar, welke abt Wirick in 1073 had laten bouwen op de vermoede lijke plaats der moord. Dat er in die kapel, door 't toedoen van St-Everinaar, veel wonderen en mirakelen geschiedden, verhaalt de legende met tal bijzonderheden. Zoo wil zij, onder andere, dat een voorbijganger, die in den nacht van 30 April, eenen hoop herten in de kapelwei- de zag dartelen, verschrikt de vlucht nam; doch aanstonds door een hert vervoegd werd dat hem zei: Wij zijn geene monsteren, noch zijn hier vergaderd om u kwaad te doen, maar om te waken bij dezen II. martelaar, die hier op dezen nacht ver- moord werd en waarvan de ziel voor eeu- wig ten hemel toog. Zeg aan de menschen van Rutten, dat zij hein den eersten dag van Mei vieren, want dat is de dag van zijne dood. (2) De Ruttenaren hebben het letterlijk ge loofd, en hoe eigenaardig zij S.'-Evermaar sinds eeuwen vereeren, zal ik aanstaanden Zondag vertellen. M. S. V. Men schrijft uit Reninghelst: Vriend lezer, gij zult u somtijds afvragen wie of wat is dat Jan Vooruit? Is dat de ga- zette van Gent Vooruit. Wel neen, vriend. Gaat eens naar Reninghelst! in het stadhuis niet maar in de kerke, het is waarlijk een plezier om dien grooten dikken suisse te zien, die daar maar altijd staat te schreeuwen vooruit, vooruit. Ik stond mij al te vragen, wat duivels be- teekent dat, toen eensklaps eenige paro chianen de kerk binnentraden om de mis bij te wonen, en zich aan den ingang der kerk deur stelden Maar op eens sprong den grop- ten dikken suisde vooiuit, vatte de paro chianen bij den kraag, al schreeuwende vooruit! vooruit! Die menschen, aan zulke beleefde manieren gewoon zijnde, stonden op en gingen van voren plaats zoeken. Wat zegt ge daarvan. Ik dacht dat het maar ia do coinedie alleen was dat men place réservée hield, maar naar het schijnt is het te Renin ghelst geheel anders, daar is het de pastoor die machinist speelt Een parochiaan. Correspondentien uit Bixschote, Nieuwker- ke ons te laat toegezonden zijnde, kan maar hitmen acht dagen overgenomen worden. Honderde malen werd de wensch uitge drukt een Vlaamsch dagblad te zien verschij nen, dat de eenheid, de inrichting en de uitbreiding der liberale vlaamschgezinde partij bevorderen zou. Die wensch is op het punt verwezenlijkt te worden,door de zeer aanstaande verschijning te Brussel van een klein dagblad, opgesteld in den geest van het programma van het Verbond der Vlaamsche liberale Vereeni- gingen, en uitgegeven aan den geringsten prijs: twee centiemen per nummer; acht franks 's jaars, per inschrijving Het inrichtidgsfonds, welk thans in vor ming is, bestaat uit aandeelen van tien fr., betaalbaar in twee stortingenop ln Juni en in Juli a. s. Flke aandeelhouder zal het blad kosteloos ontvangen gedurende den eersten trimester. Onnoodig te zeggen hoezeer die onderne ming den kracgtigen steun van alle vlaamsch gezinde liberalen verdient. Ook sporen wij onze lezers ten zeerste aan voor één of meer aandeelen in to teekenen. Men wende zich daartoe, evenals voor verdere inschrijvingen, abonnementen, in lichtingen, enz., zoo vroeg' mogelijk, ten laatste vóór 't einde der maand, tot den heer Dr Goflin, gemeenteraadsheer, Cirkstraat, 17 Brussel. Let op. Het Comiteit heeft de datums voor het inzenden der inteekening, eerst gesteld op 25 April en 25 Mei, verschoven. Elf Brieven die nooit afgekondigd werden, al de handteekenszijn door de HH. Burgemeesters gewettigd, Verklaring van M. S. M. Vanden Heuvel te Vucht. Als do eetlust ontbreekt ga U alles slecht. Dezen winter leed ik aan de maag, mijn toestand verergerde gedurig, ik hoestte zoodanig dat ik er pijn in de lenden van kreeg. Men ried mij de Zwitsersche Pillen aan; twee doozen aan 1 fr. 50 hebben mij ten volle genezen. Verklaring van M. G. Janssen, mandenma ker, te Molenveld. Sedert langen tijd leed ik aan verstopping, ik had gee;.en eetlust meer en sliep niet. Door eenen zieken per soon met den grootsten lof van deZwitsersche Pillen hooren spreken hebbende,besloot ik er te nemen, thans acht ik mij zoo goed als genezen. Verklaring van M. A. Ciaessens, schipper, te Boyen. Ik had eene verkoudheid opge daan en kon niet wateren, wat mij zeer veel ongemak berokkende. Onmiddelijk nam ik eenige Zwitsersche Pillen, die ik altijd in huis heb, en na weinige dagen was ik her steld. Verklaring van den heer II. Hommers, pachterjte Vegenoord. Ik leed sedert zes maanden aan de maag, ik had hevige draai ingen en kon niet eten. Uwe Zwitsersche Pdlen hebben mij volkomen van al dezo kwalen genezen. Verklaring van den heer A. Berben, te Vucht. Ik verklaar dat ik na het gebruik der Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos volkomen genezen ben van lange jaren hoofd pijn. Ook raad ik dengenen, die aan deze kwaal lijden, als eenig middel, de Zwit sersche Pillen aan. Verklaring van den heer N. Ileymans, koopman te Boyen. Ik ken de waarde van uw voortreffelijk geneesmiddel, dat ik gedurig in huis heb. Zonder de Zwitsersche Pillen ware ik lang een vogel voor de kat geweest. Inderdaad, ik had de gelezuch; ik heb gedurende veertien plagen uwe Zwitsersche Pillen genomen en was gene zen, 'terwijl ik alle mogelijke middelen zonder gevolg had aangewend. Verklaring van den heer A. Beuten, mandenmaker te Molenveld. Mijn vader leed sedert jaren aan maagpijn, buikzaer en pijn in den rug. Hij had niet den minsten eetlust. Sinds hij uwe Zwitsersche Pillen gebruikt is bij volkomen hersteld. Mijnen vurigste» dank aan den uitvinder. Verklaring van den heer W. Savelkoul, schipper te Boyen. Ik was on lei hevig aan verstoppingen, en at zonder lust en m t tegenzin. Na hot gebruik uwer Zwitser.cae Pillen ik volkomen genezen. Verklaring van Mej. Antonia Schimp, te Stein. Uwe Zwitsersche Pillen zijn mij ongelooflijk voordeelig geweest. Ik ben er door van keelpijn en hoost genezen. Ik neem dezelve voort tot volkomen heistelling. Verklaring van M. Booten. Ie Mechelen aan Maas. Ik was lijdend aan eenen hevigen en kwaden hoest. Ik heb eene doos Zwitsersche Pillen genomen en ben genezen. Verklaring van den heer E. Notermans, pachter te Negwoord. Meer dan oen jaar reeds had ik een onverdraaglijke hoest na vruchteloos alle middelen beproefd te hebben nam ik mijnen toevlucht tot de Zwitsersche Pillen die mij volkomen van den drogen hoest waaraan ik leed, hebben genezen. Depot voor België: Apotheek Pelerin. 12, Schildknaapstraat, Brussel. Behoud van het gezicht. -= Om het licht in do oogen tot in Imogen ouderdom te behouden, zijn zeven geboden te volgen: 1) Als de oogen bij het werken beginnen zeer te doen, of als er vlekjes voor scheme ren, of het zien onduidelijk wordt, laat ze dan rusten en wend ze van het werk af. Na volkomen rust voor een oogenbiik of langer, moogt gij het werk weder opnemen, maar moet er terstond mede ophouden als de oogen opnieuw vermoeid zijn. 2) Zorg dat er licht genoeg zij, en dat het behoorlijk op uw werk valt, het iiel'st van bovenaf of van de linkerzijde. ós) Als gij zwakke oogen hebt, leest dan nooit op den tram of op den spoortrein. 4) Lees nooit liggend. Zwakte van gezicht is dikwijls het gevolg van de slechte ge woonte van in bed te lezen. 5) Lees niet terwijl gij van eene ziekte herstelt. 0) De algomeene gezondheid moet door goeden kost, genoeg slaap, f'rissclie lucht, lichaamsbeweging, gezonde vermaken en eene behoorlijke regeling van de werkuren bewaard worden. 7) Neem behoorlijk den tijd tot slapen. Wie veel leest, heeft inzonderheid behoefte aan een niet te korten slaap. Nieuw souverein middel om zich van eenen lintworm te ontmaken. Een duitsch geneeskundige, dr Paul, komt een nieuw middel bekend te maken om den lintworm te verdrijven; de originaliteit van dit middel heeft slechts zijns gelijken in zijnen degelijkheid en zijnen goedkoop. De lijder legge zich gedurende dnj dagen te bed en outhoude zich volkomen van efen en drinken. Na den derden dag bange men boven en dicht hij den geopenden mond des lijders ee n wel gebraden beefsteck. De lint worm, door den di ijdaagsclien vasten uit gehongerd, wordt door den reuk van het vleesch aangetrokken, en verlaat langs don mond het licliaam van den zieke, om aan het beefsteck wat te kunnen smullen. Dit oogenbiik moet den ziekenoppasser zorgvul dig afwachten:, zoodra de worm zijn hoofd boven den mond vertoont moet hij ik bedoel den oppasser, niet den lintworm, met een goede snijdende schaar hot hoofd afsnijden en aanstonds zal het dier sterven en de zieke verlost zijn. Bij onze wete zijn er in onze streek geene personen die dit middel reeds beproefd heb ben. Wij raden onze lezers aan, die door eenen lintworm zouden gekwollen zijn, het middel van Doktor Paul te beproeven: deze beroemde geleerde verzekert dat het reeds duizenden personen inDuitschland en Oosten- rijk heeft genezen. De garcous. Een heer zit een bock te drinken aan de deur vau een koffiehuis... Garcon, zegt hij, dat bier is warm. 4 Is dat mijnheer te lang gewacht heeft van het uit te drinken. De teekenkunst is uitgevonden ge weest, zegt men, in den alouden tijd, door eene jonge meid, te Sicyona, te Grieken land. zij zag de schaduw van haren minaar, op den muur, met het licht van de lamp waggelenzij nam een uitgedoofde kool op, liep naar het onzeker beeld en begrensde het in een vasten omtrek. Een schouwburgbestuurder. Een lid vau een schepen-colege vergezeld van eenen bouwmeester, gingen een schouw burg bezoeken en bevolen den bestuurder aan, goed te zorgen, dat al de uilgangen open kunnen, opdat het publiek, in geval van brand, gemakkelijk zou kunnen den schouwburg verlaten. Dat is heel goed, Mijnheeren, zegde de bestuurder, dat gij liet middel gevonden hebt om het volk te doen buiten gaan, maar kent gij geen middel om het volk in den schouwburg te doen komen. Een zeer schoon meisje kwam bij Rubinstein en verzocht hem zijne meening te willen zeggen over haar pianospel. Ru- binitein liet haar spelen, en toen de jonge dame vroeg: «Wat moet ik doen? ant woordde hij: Trouwen. Een jager die te huis komt van de jacht. Ehwel, vrouwkenlief, wat zegt ge van den haas dien ik geschoten heb? De vrouw. Beste man, 'twas tijd dat ge 't beesije schoot. Hij heeft een goed x-euks- ken. Eene opmerking. Oordeelt nooit iemand naar den parapluie dien hij draagt. Waarom? Het is zoo zelden dat het do zijne is. De waker hij een öoode. Een persoon was bij een man gesteld dien men dood waande. Om zijn tijd door te brengen, begon de waker te zingen. Als men bij dooden waakt zingt men niet, zegde de valsche doode, die door den zang wakker geworden was. Als men dood is, spreekt men niet meer,antwoordde de andere en gaf hem eene oorvaag dat hij bleef liggen. Tusschen jonge meisjes. Hoe! gij gaat met een man trouwen, die geen tanden heeft. Wat geeft datik heb er voor twee. Nieuwe benaming. Weet gij hoe men tegenwoordig dat ding heet, dat de vrouwen van achter dragen en d it beurte lings tournure, poef, volapuk enz. wordt genoemd. Eene wolk... Omdat zij de maan verbergt. Samenspraak tusschen een dronkaard en zijnen hoed. De dronkaard zijnen hoed was afgevallen. Ah, gij zijt gevallen, ongelukkige! En gij zoudt willen dat ik u opneem... neen, dat zal ik niet doen... want ik ben het dan die zou kunnen vallen... en nom de tormer- re... gij zoudt mij niet kunnen opnemen... Ehwel voor uwe straf blijft gij nu liggen, ik wil u niet oprapen... En de dronkaard verwijderde zich, een vaarwel aan zijnen hoed zeggende. Hij houdt woord. M. Grispijn heeft moeite om zijne schulden te betalen. Giste ren morgen vroeg koint er een schuldeischer bij hem om zijn geld te vragen. -- Ik kan u niet voldoen deze maand, zegde M. Grispijn. Maar antwoordde de schuldeischer, gij hebt mij dat de verleden maand ook ge zegd. Ehwel, gij ziet wel dat ik mijn woord heb gehouden. 3 5 2 5 20,75 15,12 15,50 18,67 18,50 8,00 2,70 11,900 1,300 600 800 1,700 6,000 13,936 11,900 1,300 600 800 1,700 6,000 13,936 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter echtgenoote Sieur Bruno Carreüe laat het pu bliek kennen dat hij van heden af geene schulden meer zal herkennen gemaakt door zijne Leonie Cafmeyer. eene ezelin van 3 tot 4 jaar oud, ter grootte van lm20, braaf, goed afge richt, zadel en gespan. Antwoord, juiste prijs aan M. Cougnet te Cou- thuin (Hoei). HET LANDELIJK WETBOEK is te bekomen bij den uitgever Cï-ï. DEWEERDT, TE IJ PEREN, ton prijze van ULO Centiemen. BIJ UITSCHEIDING VAN BEDRIJF. TE KOOP EENE AKTIE OF AANDEEL in eene dsr beste natiën. Zieh te bevragen bij den heer No taris BELLOY, 4> St-Paulusstraat, Antwerpen» (1) De echtheid dezer mogelijke afleiding kan ik niet waarborgen. Rooien heeft in 't Nederlandsch verscheidene beteekenissen, en onder andere, die van ontwortelen (eenen boom), uilgraven eu uit roeien (houtgewas). In West-Vlaanderen geeft men, op sommige plaatsen, aan uitgegraveue boomwor tels den naam van reulingen (2) Tot het opstellen dezer legende werden eenige persoonlijk bekomene inlichtingen, uit den mond der Ruttenaren, gebezigd. Werden daarbij geraad pleegd: Tongres et ses environs par Frangois Dries- sen (1851) en Het leven van den H. Evermarus door X. (1887). Talrijke bijzonderhedenzooals ingebeelde sa menspraken en zoogezegde mirakelen, werden moedwillig achter gelaten, om de sage (in Tongeren zegt men zaagniet al te lang te rekken. b% ÉH CO co co <D ïO co co co O) •Jj O Verkochtte I kwantiteit 1 middenprijs per 100 kil. o co o o o o o m io o ïo q O LO O co 00 co oï C-} I1 r—r—1 -vH - "3 5 'u «5 if N w Pd O MET DE WET OP DE

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3