V ..sïiill Boden. VERSCHILLIJ TIJDINGEN. Yan alles wat. Burgerstand van Poperinglie. i 1 1 Kemmel, 9 .Mei 1888. Vriend Paternoster. Verduiveld, jongen, ik weet wat goed nieuws tc vertellen en van dit nieuws dat bij u voorzeker wolkom zijn zal Suske Hespeslag (ge weef het sedert dat gij hem kent) is noch leugenaar, noch lawijt- raaker. IIetge.no hij u zegt of schrijft, inoogt go voor louter waarheid aanvaarden en ver- koopen gelijk gij het gekocht hebt, zonder ooit in schande te geraken. Ja, mijn allerbes te Paternoster, ik heb er laatstleden Zondag afgezien, zulle! Wel duizend vcrschilligo aandoeningen hebben mijn binnensle doen zwellen! Van kwaadheid heb ik op mijne lippen gebeten dat er het bloed uitsprong Van schaamte ben ik tot achter mijne ooren rood gewordenVan lachen heb ik tot in mijnen broek gepist. Cesl commesque, ze veux dire que Vest point-Pen France, non non, eest a Kemmel en Belzique que tout ce centiboulique a eu lieuMaar neen, mijn brave Paternoster, 'k zal het in t vlaamsch nemen ge zult mij gemakkelijker verstaan. Ainsi donc.de zwarte kazakke van Nieuw- kerke is Zondag laatst naar den Kemmelberg gaan wandelen, met een geheel regiment snelle, lieve, hemelzoete engeltjes, of liever nog, hij is eenigea tijd, na deze laatste, van Nieuw kerke vertrokken en de voetwegeltjes ingeslagen om zich te eerder bij hen te be vinden. Jandorie! wat heb ik hartelijk ge lachen, toen den Zwarten met zijne onge wijde voeten den berg, vol schuim en zweet, opgeklommen was, en daar zijne lieve wich tjes niet meer vond. Wat nu gedaan? Hij had niet noodig zich lang te beraden, om tien maal sneller den berg af te loopen dan hij hem beklommen had en dat met den para pluis onder den arm, precies of hadde hij aan de zijde van een jong vrouwspersoon, met eenen cul de Paris aan, door de markt gestapt. Van mijnen kant, was ik nieuws gierig te weten welken draai dit spel nemen zou en ten dien einde volgde ik hem tot aan den Kleinen Polka waar t kazaksken binnentrok en Jan Hespeslag ook, als 't u belieft. Daar in eenen kamer nevens de herbergzaal, stond een tafel met een net wit laken bekleed en voorzien van alles wat er noodig was om 't zwart kazakskon, drie of vier teeder nonnekens en een bevallig lief meiske, dat men om hare schoonheid gesto len had, eens deugdelijk te eten. Het duurde niet lang of de eters hadden de liere gevuld en het signaal van vertrekken werd gegeven aan de heele brigade, welke tot nu toe in de herberg het einde Yan het gastmaal afge wacht had. Omdat alles in orde zou plaats hebben, zette 't zwart kazakskens zich aan de buitendeur en de zeventig meiskens moes ten voor hem deflleeren. Iedereen, die daar tegenwoordig was, zou kunnen getuigen als ik leugenaar ben: met eigene oogen heb ik gezien dat, in het uitgaan de meest'oejaarde van de bende, elk eenen liefdevollen hand op.... sur... ga qui monte par devant avec un petit petit bouton sur chaque... eu daarmede is geheel de manége zich op voet naar Nieuwkerke gezet. Doch, Jantje Ilespo- slag, was nog maar half in zijne nieuwsgie righeid voldaan; hij wilde alles tot het einde toe bespieden en daarom volgde hij nog 't Kazaksken en zijne bende tot aan het Iloog- liof, zonder, wel verstaande, zich te laten ge waar worden. Om alles te zeggen gelijk het is, heeft er in dien tusschentijd niets omge gaan dat verdient verhaald te worden. Alleenlijk als 't Kazaksken aan het Hooghof kwam,'heeft hij zich omgedraaid en een klein duwtje op den kinnebak van het meisje, dat naast van hem was, gegeven. Dat is een kleintje, hein, Paternoster? Rechtuit gezegd, goede vriend, ik heb al tijd gedacht en dikwijls hooren zeggen dat er onder de Nieuwkerknaars slimme gasten zijn en nochtans, geloof ik, mijn ziele Gods, dat ik van vele bedrogen ben. Inderdaad iemand die slim is ziet dikwijls goed klaar, en ge moet meer dan blind zijn om niet tc weten loaar en met wie uwe kinders verkoeren,en hoe zij zich gedragen. Nog meer over dit punt zou ik u willen schrijven, maar mijne vrouw keert van voyage terug, en zij heeft eene wiege mede om dodo kindje te doen als Mietje Persyns ons eerste zoontje of dochtertje brengt en 'k ben zoo blijde.... Ik zal de aanstaande week naar 't uwent komen verspreren. Uw toegenegen vriend, Jan Hespeslag die woont bij de Bultos, te Kemmel. Men schrijft ons uit Bixschote Ons vreedzaam dorpje is geheel in op schudding gebracht door de verschijning van een groot heerschap,dat, zoo het schijnt, hier uit de lucht gevallen is. Aanstonds wer den er door de groote katten onzer gemeente middelen beraamd om hem op eene groot- sche wijze in te halen. Per rijtuig ging men hem afhalen en te dien einde huurdo men eene ezelkarre aan twee franks en drie hondekarren aan een frank het stuk. Die heerlijk!? bespannen rijtuigen kwamen statig en stootsgewijze aangereden tot aan de plaats, waar men op genoemd heerschap wachtte. Toen men op eenige stappen van het punt van bijeenkomst was, stapt ons heer schap niet min statig uit zijn rijtuig, beveelt den koetsier!? daar eenige minuten stil te houden en begeeft zich plechtig te voet naar de plaats, waar men op hem wachtte. Daar treden een schaapherder en dezes lammers hem niet min plechtig te gemoet. De scha per haalt een grooi stuk papier te voorschijn en begint een ellenlangen welkomgroet af te lezen. Rechts af, door de doornenhaag loeren twee strakke oogen alles af. Door het volk kunnen zij niet doordringen, om de eenvou dige reden dat er duar geen volk bij of om trent was. Het aflezen duurt gestadig voort, terwijl de lammers van belanggeeuwen. Eindelijk, want die schoone!? dingen hebben ook een einde, komt de aflezer aan het slot het luidt als volgt Lang zal uw bestaan zijn,- lang zult gij in ons midden leven en hiernamaals het eeuwig leven genieten; na uwen dood zal men relequiëa maken van de hullen uwer Jrakbeurzen; de voering zal dienen voor lappen om de relequiëa af te vagenin menige piaats ook zal er gezegend worden i. met het mul uwer geraspte zokken, langs achter in een stuit gesteken, dat langs voren met uw liefelijk schoon portret ver- sierd zijn zal. Die zokken zijn nog dezelfde, die dat heerschap aan de voeten had, toen hij in do boltra van kaliko zijn diploma bolde van der den akcessiet, dat hij nu aan heeft. Het be staat uit eene zilveren slerre met gouden franjes afgezet en te midden eenen diament- steen ter grootte ran Jan Leezes pothulle. Zijne andere eerolitels werden door twee capaci op eene inestberrie van over 80 jaar gedragen, waar er nog het eene en andere aan verdroogd was gebleven. Een kussen, voor de omstandigheid gekocht en gemaakt van pluimen van doode hennen, overdekt met een stopsel van lazeur fluweel, lag op die berrie. Daarop dan do overige titels en eereteckens door ons heerschap bekomen voor daden van moed en zelfopoffering aan het kranke menschdom bewezen. De stoet wil zich ten slotte in beweging stellen, maar een onnoemelijken klank treft op dat oogenblik aller ooren. Het heerschap keert zich woedend om en roeptNom de domme! wat is dat hier? Gaat het hier alzoo, als er een feest is Maar, menheere, zegt de ezelkoetsier, maak u niet kwaad, 't is mijn beest, dat gegletst heeft, van verschot van u te zien; want ge moet weten dat het met ijzers beslegen is. Domkop, zegt het heerschap, laat hem bij naaste bloot loopen; wij loopen wel bloot. Nu stelt de stoel zich in beweging. Voorop gaat du schaper met al zijne lammers; achter hem komt de groote inlluëntie met een win del hooi onder den linkerarm en een paar waterleerzen onder den rechterarm. Hij is groot en lang en roept uit; Ik wil kost wat kost eerste schepene van Bixschote worden Do meeste kwezel van de parochie gaat achter hem en prevelt eenige niet verstaan bare woorden. Zoo komt de stoet aan de Place de la Concorde, waar veel geroepen wordt. Daar is een groote toeloop van houden, waarvan eenige in warmen staat. Men trekt het lokaal binnen en daar roept men nog wat: Vivat Sidroen! Vivat Sidroen hosljes! N. N. Vervolg binnen 8 dagen. Om aan het verzoek van onze lezers te voldoen zullen wij van heden af wekelijks de boden mededeelen, welke in onze stad hunne standplaats hebben. Zilveren Hoofd Rijselstraat. Nieuwkerke, bode P. Bodein. Vertrek: Woensdag en Zaterdag, om 1 1/2 ure. Nieuwkerke, Mallepost. Vertrek uit IJperen's morgens om 6 ure, 's middags om 12 1/2 ure. Aankomst in IJperen: 's morgens om 10 1/4, 's namiddag om 4 1/4. Bronzen Hoofd, Rijselstraat. Neêrwaesten, bode Zaterdag, vertrek om 12 ure. Hollebekebode Ch. Durie. Zaterdag, ver trek om 11/2 ure. Meesen, Mallepost. Vertrek alle dagen om 11 1/2 ure 's morgens; 's namiddags om 5 ure. Café de Commerce Hondstraat. Weslroosebeke, bode Ch. Verfaille. Zaterdag; aankomst om 8 ure, vertrek om 2 ure. Passchendale, bode Verbcke. Woens dag en Zaterdag, vertrek om 2 1/2 ure. Belgische Scheur Hondstraat. Moorslede, bode L. Tanghe,Woensdag en Zaterdag, vertrek om 2 1/2 ure. Hótel de Gand, Hondstraat. Houthulst, bode Facquet. Zaterdag aankomst om 9 ure, en vertrek om 1 ure. Nieuwkerke, bode Henri Bodein. Den Zaterdag, Dinsdag en Donderdag aankomst om 9 ure en vertrek om I ure. Kemmel, bode W. Vennem. Den Zater- terdag en Woensdag aankomst om 9 ure en vertrek om 1 ure. Merchem, bode Syssau. Den Zaterdag aankomst om 8 ure en vertrek om 1 ure. Zandvoorde, bode Desmarets. Den Zaterdag aankomst om 8 ure, vertrek om 3 ure. Dranoutre, büde Derycke-Verhaeghe. Den Zaterdag aankomst om 10 ure, vertrek om 2 ure. Pays-Bas Elverdinghestraat. Veurne, Mallepost. Vertrek uit IJpe ren; 5-50 's morgens, aankomst 10-10 m. 's Namiddags, vertrek ten 4-30 m. In de wintermaanden, vertrek uit IJperen ten 2-30 m. Zonne Markt. Rousbrugge, bode Bustraen. Vertrekt den Zaterdag, om 2 ure namiddag. Maagkrampen! Callenelle, 3n de cember 1887. Ik leed aan maagkrampen; ik heb de Zwitsersche Pillen van Hertzog van Parijs genomen die mij om de drij dagen volkomen hebben genezen. (1 fr. 50 de doos). Gij inoogt mijn schrijven openbaar maken. (Handteeken gewettigd). Eouard Lkhon. Algemeen depotBrussel, apotheek Pèle- rin, 12, Schildknaapstraat. Men schrijft uit Brussel aan de Koop handel. De ellendige bijdrage, welke door de clericale gemeenten aan de afge stelde onderwijzers betaald wordt, wordt door de pastoorsgazetjes benijd en op alle mogelijke wijzen worden de vertegenwoor digers der bisschoppen aangezet om die te doen afschaffen. Daar nog zeven honderd onderwijzers en onderwijzeressen een wacht geld genieten, denkt men er aan een onder zoek te houden of niet hier of daar een dier achtbare personen een vijffrankstuk in do maand verdient aan schrijfwerk of privaat lessen, en of geene onderwijzeres kleederen verstelt of naaiwerk verricht. Daar elke parochie in pastoor of onderpastoor uitmun tende speurhonden bezit, zal die laffe jacht wel inrichtbaar wezen, en weldra zullen wij er toe komen al de gediplomeerde onderwij zers, de koeien te zien wachten, daar bijna al de koewachters gemeenteambtenaren zijn geworden, het aankomend geslacht onder richten, harten en geesten vormen volgens de dompersmethode van moeder de Kerk. Eene aanmerking desaangaando. Nog altijd bestaat een afkeer in de clericale gemeente besturen die nog scholen moeten onderhouden, andere clericale gemeenten van wachtgelden te ontlasten. Bijna nooit zal een wachtgelder tot eene openstaande plaats benoemd worden. Men verkiest steeds jeugdige aankomelingen. Festival. De Slai Antwerpen richt, van den 1 Juli tot den 15 September 1888, haar 4e bestendig Festival in, aangeboden aan al do maatschappijen voor zang, fanfa ren, harmonie en symphonic van het land en den vreemde. Het cijfer der premie bedraagt meer dan 4000 frank. De eerste premie is 100 frank. Eene groote Wereldtentoonstelling voor schoone kunsten wordt te Antwerpen ge houden van den 15 Juli tot den 15 October, ter gelegenheid van het honderdjarig beslaan van de koninklijke Maatschappij tot aan moediging der schoone kunsten. De handel van Antwerpen richt een schitterend Veniliaansch feesl in, tot hot vieren van de 25e verjaring van den afkoop van den Scheldetol. De maatschappijen, die het prospectus niet zouden ontvangen hebben, gelieven zich te wenden tot den Burgemeester der stad Antwerpen. Woensdag heeft de aanbesteding plaats gehad van de forten der Maas. Bijna al de groepen vragen eene verhooging van den tarief van 31, 24, 17 en 15 ten honderd. De groep, samengesteld uit de heeren Braive, van Brussel, Allien, Lettellier (broeders) en Barboux, van Parijs, doet integendeel een aanbod met eene vermindering van den tarief voor hot eerste lot van 3.73 t. h.het tweede van 4.90 t. h. en liet derde van 5.71 t. h. Die aanbiedingen verwekten verwon dering onder de overigs ondernemers. Reis naar Zweden en Noorwegen. Eene reeks aangename reizen kondigt zich aan voor de maanden juni, juli en augusli, voor het land der zon bij midder nacht. De reiswegen zijn gansch hernieuwd en de prijzen heel voordeelig. Het programma dezer reizen wordt gratis gestuurd aan al de personen die er de aan vraag van doen aan M. Ch. Parmentier, bestuurder der Excursion, 109, Boulevard, Anspacb, Brussel. Eene uitvinding. Er stond in een engelsch blad onlangs eene aankondiging, waarin men zegde, het geheim gevonden te hebben om - zonder pen noch inkt -> te schrijven. Men moest tien frank opzenden om dat geheim te kennen. Een bediende, denkende daar een gemakkelijk middel ge vonden te hebben, en het anderen te kunnen verkoopen, zond de 10 franks en ontving het volgende antwoord Schrijf rnet potlood. Eene vrouw die van haren man weg- geloopen was, komt berouwhebbend terug en smeekt Oh, man lief, vergeef mij toch dat ik weggeloopen ban Ik vergeef u dat gij weggeloopen zijt, maar ik vergeef u niet dat gij teruggekomen zijt. Het getal dertien. Twee vrienden waren aan 't redetwisten over het getal dertien. Zoodat gij niet geloofd dat hot getal 13 ongeluk bijbrengt? Jawel. Zekeren dag waren wij met 13 aan tafel... En er gebeurde u een ongeluk Ja, ik trouwde in den loop van liet jaar. Ho8 slim! Een Engelschman, dia schilderijen maakte en dezelve niet dierf verkOopen, is onlangs gestorven... of ten minste men heeft zijn overlijden aangekon digd Pas heeft men zulks vernomen of zijne tafereelen worden in de verkoopzaal ver- verkocht aan ongelooflijk hoogs prijzen. Als de verkooping gedaan was, vertoondo de Engelschman zich aan zijne bewonde raars, en bedankte dezen om zich zoo schoon te hebben laten foppen. Nog al waar. Een jong verwaande beroemde zich voor Socrates van reeds zooveel gelezen te hebben, en beweerde dat hij dienstvolgens veel vorstand had. Het zijn diegenen niet die het meest eten welke daarom altijd de kloeksten zijn, ant woordde de wijze Griek. De manscli brengt zijn leven door met over het verleden te spreken, met zich hat tegenwoordigo te beklagen en voor de toe komst te beven. van den 3 tot den 17 Mei 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. -= Vrouwelijk id. 4. Huwelijken. Pittiliioen Justinus, 23 j. metsarsgast, en Policy Elodia Cornelia, 25 j. kantwerk ster. Permeke Renatus Emilias, 28 j. schilder, en Schabatlie Romania Lucia, 29 j. bijz. Verdonck Constantinus Cornelius, 29 jaar, landbouwer te Vlaroertinghe, en Lobeau Eugenia Cornelia, 29 j. landbouwster. O ven-lij (lens. Provo Aloysius Cornelius, 55 j. werkman, weduwaar van Ilaekclbootn Maria Silvia. Rosseile Carolus Ludovicus, 55 j. latten- splijteren herbergier, weduwaar uit eer ste "huwelijk van Houwen Rosalia Theresia Cornelia, en echtgenoot in tweede huwe lijkvan Leféver Ludoviea Rosalia. Halmaerten Eugenius Henricus, 13jscholier. Kuhn Sophia Elisa, 52j. winkelierster, echt- gonoote van Raekolboom Ludovicus Augus tus Cornelius. Dewaeghemaecker Remigius Cornelius 14 j. zonder beroep. Kinderen beuoden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 1. Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter 11,900 1,300 000 800 1,700 6,000 13,936 20,00 15,12 15,50 18,67 i 18,50 8,00 2,70 2 s 3 g I 12,400 400 400 500 500 3,000 17,930 19, 11 15,12 15,50 18,00 18,75 8.00 2,70 H H W *-< S3 w gasa£ga*atfi*M: O O P- H 5$ H N <J si Cl 59 3 B O 5T "5 b Vi 0. •2 7+o c, 2. S S c: O Y CO 00 oo O O 00 00 00 tf- fcd M -A -»\\A i«i Q c y'' et'1' .„ft

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 3