VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad Dorde jaar. Zaterdag; 2" Juni 1888. Nummer 22. Verbond der Vlaamsche Liberale Vereenigingen Riezing van 12 Juni. Schrikkelijke Revelatie!! STADSNIEUWS. Onze Pompiers te Bergnes. - Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per G maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cont. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiamen por nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office cle Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Mijnheer en, Sedert dat wij de eer hadden, ons voor gaand verslag uit te brengen over de werkzaamheden van het Hoofdbestuur, heeft de samenstelling van dit lichaam de volgen de wijzigingen ondergaan. In de plaats van den heer De Maere-Limnander, ontslaggever, werd in de Algemeene Vergadering van 1887 gekozen als lid de heer Vermeulen-De Coene, van Ieperen. De heer P. Billiet, op eigen verzoek niet meer herkozen zijnde als plaats vervangend afgevaardigde van den L. V. Bond van Antwerpen, werd in deze hoeda nigheid vervangen door den heer N. J. Gupérus. Het uittredend bureel werd in zijn geheel herkozen. In den loop van het bestuurjaar 1887- 1888, hield het Hoofdbestuur, buiten de vier verplichte driemaandelijksche vergade ringen, welke beurtelings plaats hadden te Antwerpen, Brugge, Brussel en Gent, twee buitengewone zittingen, eene te Brussel en eene te Antwerpen. Deze laatste werden uitsluitend gewijd aan de inrichting der algemeene vergadering van heden. In de gewone vergaderingen werden een aantal belangrijke punten in bespreking- gebracht, waarvan wij hier een beknopt overzicht zullen geven. Het is ons tot heden nog niet gelukt, Vlaamsche liberale kiesvereenigingen aan te werven als nieuwe leden van het Verbond. De thans aangeknoopte onderhandelingen laten ons echter verhopen, dat wij misschien al spoedig een vijfde lid in het Verbond zullen bij winnen. Eens dat het goede voor beeld aldus zal gegeven zijn, zullen waar schijnlijk ook wel andere kringen dan de vier bedoelde dit voorbeeld willen volgen. Het ware althans te wanschen, dat al de liberale kiesmaatschappijen van het Vlaam sche land zich beurtelings bij het Verbond kwamen aansluiten, om aldus aan de vrij zinnige beweging in Vlaanderen de zoo noodige eenheid van streven te verzekeren. Plaatselijke omstandigheden zijn, wel is waar, van zeer veranderlijken aard; daar mede moet rekenschap gehouden worden. Maar hooger toch dan deze afwisseling van lokale toestanden, staan die algemeene en onveranderlijke beginselen, waaraan het Verbond de ruimste uitdrukking geeft. In het Verbond is dus plaats voor alle kies verenigingen, welke gelijktijdig de liberale en de Vlaamschgezinde grondbeginselen voorstaan, zonder dat hunne zelfstandigheid hunne onafhankelijkheid binnen den kring hunner eigene werking, daardoor vermin derd worden. Het Verbond is alleen het orgaan der gemeenschappelijke beginselen, de tolk der algemeene behoeften, het middel eener gezamenlijke werking op het gebied der Vlaamsch-liberale politiek. Van de vier Vereenigingen, welke het Verbond hebben gesticht, hebben er drie de bepaling van art 13 der Grondslagen nage leefd en een algemeen verslag ingediend over hunne werkzaamheden gedurende het afge- loopen jaar, namelijk de Bonden van Ant werpen en Brugge en de Vereeniging van Gent. Indien de Bond van Antwerpen en de Vereeniging van Gent hunne candidaten, te zamen met die hunner bondgenooten, zagen gelukken in de gemeentekiezingen van October 1887, zoo drukken wij de hoop uit, dat de moedige pogingen van den Bond van Brugge, die met onverzwakte vastbe radenheid het zegevierend elericalisme blijft bestrijden, bij de eerste gelegenheid eveneens met eenen gunstigen uitslag mogen bekroond worden. Van de zeven arrondissementen, die wij in het voorgaand verslag opnoemden als nog niet vertegenwoordigd zijnde in het Verbond zijn er twee, waarin het ons gelukt is, een briefwisselend bestuurlid aan te stellen. De heer Hendrik Raes heeft dit ambt aanvaard voor het arrondissement Kortrijk, en de heer Karei Heinz voor het arrondissement Turnhout. Daarentegen verloren wij de medewerking van den heer Callebert-Iteynaert, die zich om de redenen van persoonlijken aard ge dwongen zag, van zijn ambt als briefwisse lend bestuurlid voor het arrondissement Roeselare af te zien. Alzoo bezit het hoofdbestuur thans brief wisselende leden in de twaalf arrondissemen ten Mechelen, Turnhout, Leuven, Hassselt, Tongeren. Aalst, Oudenaarde, St.-Niklaas, Dixmuiden, Ieperen, Kortrijk en Veurne. Het Verbond is met vertegenwoordigd in de zes arrondissementen Maaseik, Dendermon- de, Eekloo, Oostende, Roeselare en Thielt. Voor de eerste maal werden onze briefw. bestuurleden dit jaar aanzocht, een verslag in te dienen, zoowel over hunne eigene werkzaaamheden als over den politieken toestand in hun arrondissement. Het Hoofd bestuur ontving met groote belangstelling min of meer uitgebreide verslagen van de heeren Nys, te Aalst, Heyse, te' Eine-bij- Oudenaarde, Reychler, te Sint-Nikiaas, Bever-Vereecke, te Dixmuiden, Vermeulen- De Goene, te Ieperen, en Raes, te Kortrijk. Deze verslagen zijn zeer leerzaam, immers" indien het, van deiï eenen kant, blijkt, dat het aan onze briefwisselende bestuurleden niet gelukken mocht, plaatselijke comiteiten tot stand te brengen, en dat zelfs hunne pogingen om talrijke persoonlijke bijtreders als inschrijvers voor het Verbond aan t$ werven, kwamen stuiten op allerlei stoffelij ke hinderpalen, zoo zien wij, van eenen anderen kant, dat het politiek leven niette min in al de arrondissementen waarover wij inlichtingen ontvingen, min of meer krachtig is ontwaakt. Overal wordt gewerkt voor de verspreiding der vrijzinnige gedach ten waar deze propaganda geschiedt bij middel der volkstaal, daar levert zij ook in den kiesstrijd tastbare uitslagen op. De mededeelingen onzer briefw. bestuurleden bewijzen dit ten stelligste. In bijna al de gemeenten der bedoelde arrondissementen is er, in October 1887, strijd geleverd tusschen onze vrienden en de verdedigers der priestertijke overheerschlng. Niet gering is het aantal der gemeenten, waar deze strijd uitviel ten voordeele der liberalen; nog aanzienlijker het aantal der gene, waar de candidaten onzer gezindheid, zonder de overwinning te kunnen behalen, nochtans een hooger aantal stemmen be kwamen dan in voorgaande kiezingen het geval was, zoodat men ook daar op ernstige gronden mag verhopen, bij eene volgende gelegenheid, de meerderheid te winnen. Het blijkt dus wel, onze Vlaamsche ge westen zijn niet zoo geheel verkankerd en verbasterd als men het dikwijls hoort be weren. Op vele plaatsen, is er vooruitgang te bespeuren. De vorderingen, die de liberale gedachten in zekere kleine steden en platte landsgemeenten hebben gemaakt, sedert het noodlottig jaar 1881, moeten aan alle voor standers der onafhankelijkheid van het burgerlijk gezag, aan alle vrienden van hst openbaar onderwijs, moed inboezemen om den aangevangen strijd met onverdroten iever voort te zetten. Nog bestaat er hoop op redding uit den droevigen toestand waar in het land verkeert; ja, op vele plaatsen werden onmiskenbare teekenen eener na derende herleving waargenomen. Zoo is het dan ook plicht voor allen, deze herleving te helpen voorbereiden, de politieke bevrij ding van het volk te heipen bewerken. Onder de middelen, welke daartoe het meest bevorderlijk zijn, noemen wij in de eerste plaats de ondersteuning der liberale drukpers. De verslagen onzer briefwisselende bestuurleden zijn eenstemmig om te ver klaren, dat de verspreiding van goedkoope dagbladen, met vrijzinnige strekking, doch in bezadigden toon en met voorzichtigheid geschreven, eene ware behoefte is geworden. Onze tegenstrevers hebben hunne centblaad jes, die zij bij duizendtallen verspreiden tot in de verst afgelegen dorpen en gehuchten. Ook wij moeten van dit machtige middel weten gebruik te maken, om het woord der vrijheid te doen ingang vinden in de diepere lagen van het Vlaamsche volk, om den kleinen kiezer in te lichten over zijne belan gen, over de behoeften des lands, en over do groote maatschappelijke vraagstukken, waar over hij geroepen is, bij middel van zijn stembriefje, uitspraak te doen. Het ligt niet in het bestek van dit verslag, de practische middelen aan te duiden, die zouden kunnen aangewend worden om de goedkoope dag- en weekbladen te versprei den; maar het Hoofdbestuur verklaart zich gaarne bereid om hierover de noodige in lichtingen te verschaffen aan de plaatselijke en gewestelijke vereenigingen, in wier zending het licht, dit doelmatig middel van propaganda te bezigen en daarvoor de noodi ge geldelijke opofferingen te doen. Intus- schen achten wij het ons tot een aangenamen plicht, de briefwisselende bestuurleden, die ons door hunne zaakrijke verslagen nauw keurige inlichtingen hebben gegeven over eenige der voornaamste arrrondissementen van het Vlaamsche land, hier den oprechten dank van het Hoofdbestuur te beluigen, voor hunne zeer gewaardeerde medewerking. Wij hopen dat hun voorbeeld het volgend jaar door al hunne collegas moge gevolgd worden. (Wordt voortgezet). Nog een tiental dagen, en de groote strijd tusschen klerikaal en liberaal zal plaats grij pen nog een tiental dagen en een algemeene vorlossingszucht zal het gansche land door opgaan want het volk, deniet kiezers, hoopt dat de cynskiezers hun zal verlossen van een bestier, dat aan leugens, bedrog en dwinge landij zijn bestaan te danken heeft. De ultramontanen, de eeuwige vijanden van vooruitgang, de bestendige verdrukkers van het volk, voelen de plank onder de voe ten glijden, en ondervinden dat de Belgen in hunne bedriegerijen beginnen klaar te zien. Het geld voor de omkooperij en de pries ters voor de vrees en den dwang zijn in beweging. De uittredende klerikale pastoors vertegenwoordigers doen hun vierjaar- of achtjaarlijksche bezoeken bij de priester schap, die van hoogere hand bevel ontvan gen de jesuietische politiek te doen doordra gen, de bisschoppelijke werktuigen te doen hernoemen. 't Is ter dier gelegenheid dat onze stad deze week het onuitdrukkelijk geluk te beurt gevallen is, de heeren Struye, Golaert en Berten, volksvertegenwoordigers, en Sur- mont, senateur, hunne bezoeken te zien afleggen. En niettegenstaande zij door stad gewan deld en hunne kaart overal afgegeven heb ben, zullen zij de stem van de weldenkende burgers niet krijgen; liet volk dat op do cynskiezers hoopt wil van geen mannen meer, die uit eigen belang den persoonlijken dienst verwerpen, de rijken te huis laten en den arme dertien jaar doen dienen; het volk dat lijdt en zich niet kan verweren, wil van geen bestuur meer dat de belastingen op het graan en het vee legt en den werk man uithongert. Het volk, dat onwetend is en beklagens waardig, wil voor zijne kinders en voor hem het geestelijk en het lichamelijk voedsel, het wil sociale wetten en de uitbreiding van het onderwijs. Het is overtuigd dit nooit van de acüteruitkruipende klerikalen te verkrijgen, e.i daarom roept het tot de cynskiezers, weg met de volksbedriegers, stemt allen voor de liberalen of, in geval van geen strijd, toont uwe minachting door de c-nthouding. Weet gij ook hoe het komt, dat sommige invloedrijke leden der rechterzijde zich voor de afschaffing der remplaganten geuit hebben? O, de wegen der boozen zijn soms verho len. Maar 't is nu geweien. Het is de schuld van die verfoeilijke hofstad, van de bekorin gen die men daar ontmoet. Het zijn de dames uit de groote wereld, die onze vertegen woordigers van het pad der deugd afbrengen, zoo dat ze naar hunne kiezers niet meer luisteren en zich kanten tegen hunne bis schoppen. Wij hebben het uit betrouwbare bron, van het Handelsblad zelve, dat het op zijne beurt van zijn Brusselscben kor- respondent heeft vernomen. Ziehier hoe het clericaal blad schrijft Er zijn gerokte apostels uit de hooge wereld, die om de militaristen te believen, eene sterke voortplanting van dit grond- begin hebben begonnen. Ja, vrouwen uit de hooge wereld pleiten dit rampzalig grondbegin. Leden der rechterzij hebben zich in al de uitgespannen en vergulde strikken laten vangen. Nadere détails zullen ongetwijfeld volgen. De openbare opinie wil meer weten over die vergulde strikken,. Er loopen reeds losse geruchten. Men noemt de hofdame eene pikante brunette die onzen Premier bij den neus leidt, en de struische blonde die Thönissen 's loapillotten alle avonden inzet, terwijl hij smachtend fluistertpasse- moi la main dans les cheveux. Men heeft ons den naam in 't oor e:egd van de allerbekoorlijkste fleemster welke zich met Lammens gelast heeft. Foeinota ris, op uwe jaren nog over madeliefjes strui kelen Maar als dit alles waar is ea wie twij felt aan de openbaringen van 't Handelsblad dan is de zaak der rempiacanten verlo ren? Want wat de vrouw wil... Ja, de kansen slaan ongelijk. Aan den eenen kant sombere monniken, afzichtelijke pilaarbijters aan den anderen kant poe zelige Evasdochters, met vergulde strikken... de keus is niet twijfelachtig. Geen Antonius zou weerstaan hebben. In 't eind worden Colaerten Struye nog ten val gebracht. En dan mag de japneuzerij uitroepen: Heere, Heere, zoolang gij slechts uwe duivels zondt, bleven onze harten onaangevochten. Maar nu gij uwe duivelinnen uitstuurt, is 'torn uw volk gedaan Nog een middel tot redding blijlt er over, wij geven het in overweging aan 't Handels blad: dat men al spoedig den zetel van het parlement naar Oostakker of Puiderbosch overbrenge. opdat de harten onzer honora- belen weer gezond worden. Het muziek der Pompiers heeft Zondag 11. een uitstapje naar Bergnes, (Frankrijk) ge daan, om er aan het muziekfeest, dat ter gelegenheid der kermis gegeven werd, deel te nemen. Eene talrijke afvaardiging, mot den heer Bevelhebber der Barguésche Pompiers en den heer Delarroqua, muziekoverste, aan het hoofd, wachtten onze Pompiers aan de sta tie af. Naar de Meierie geleid, werden zij er door den heer Claeys, Senatéur-Muier, ontvan gen, die hen, in naam der stad, waarvan hij de eerste magistraat is, welkom heette en in loffelijke bewoordingen spr-k over I.Jpe- ren, die edele stad in Vlaanderen, die Belgie ter eere verstrekt en waarvan de Berguena- ren een zoo zoet aandenken bewaard hebben. Mijne Heeren, zegt hij, ten slotte, ik drink op de gezondheid van uwen geëerden Voor zitter, op de uwe allen en op de welvaart der goede stad IJperen. Onze Pompiers werden dan naar het gast hof van het Wit Paard geleid, die de ver- II «WH—M ->5,Ï3ÖOOC

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 1