Wetgevende KIEZING Groote Paardenloopstrijden Nog een uitstapje. Paardenloopstrijden Maatschappij Bekwaamheidskiezers Volksvlijt. Opgehangen. BERICHT. van den 12 Juni 1888. op Zondag 3 Juni 1888, Burgerstand Kunst- en Letternieuws. Kemmel. Nog voor Kemmel. Nieuwkerke. Dranouter. gaderplaats is van het Berguesche stadsmu- ziek. Daar werd hun, dank aan de welwil lendheid van den heer Delarroqua, een uitgelezen noenmaal opgedischt. Te 3 ure nam de Meier, vergezeld van zijne adjuncten, van vele notabelen en officie ren van het Fransche leger, de 25 deelne mende maatschappijen rond de Groote Markt geschaard in oogschouw. Twee kiosken waren opgetimmerd. De maatschappijen speelden er beurtelings elk twee stukken uit hun repertorium. Onze Pompiers voerden op de kiosk der Groote Markt eene Fantasia uit op Willem-Teil en eene id. op de Africaansche, beiden door den heer Wittebrood! gearrangeerd. Langdurige toejuichingen onthaalden die stukken en de heer Wittebroodt ontving de gelukwenschen van verscheidene overheden en muziekoversten. Na de Marseillaise gespeeld te hebben kwamen de Pompiers de kiosk af, terwijl de plaats dreunde van de toejuichingen der talrijke menigte, rond de kiosk geschaard. Het uur van te vertrekken nabij zijnde, gingen de Pompiers stillekens statiewaarts. Vooraleer te vertrekken ontvingen zij nog menigen blijk van genegenheid van wege de afvaardiging, die hen 's morgens aan de sta tie onthaald had en men nam afscheid, zich een tot wederzienstoeroepende. De premietrekking en de prijsuitreiking moesten maar 's anderdaags plaats hebben. Het muziek der Pompiers heeft den prijs der schoonste kleeding en dezen van verstkomen- de bekomen. Wat de premien betreft, er waren er twee in de eerste soortde eene van 300 en de andere van 200 franks, te verdeelen bij lot- trekking tusschen 3 maatschappijenDuin- kerke, Hazebrouck en IJperen. Eene overeenkomst tusschen deze maat schappijen gesloten zijnde werden de prijzen onder haar verdeeld; gelukkiglijk, want wij hebben vernomen dat bij de trekking de eer ste premie aan Duinkerke en de tweede aan Hazebrouck te beurt gevallen zijn. Ten slotte het is een gelukkig en genoeg lijk uitstapje geweest voor de dappere muzi kanten, door den heer Wittebroodt bestuurd en onze Pompiers zullen het beste aandenken van het gul onthaal blijven bewaren, dat hun van wege de stad Bergues te beurt ge vallen is. De kruisboogschutters uit Het Bronzen Hoofd, hebben een uitstapje naar den Hals berg gedaan. Daar hebben zij ook nogal wel gevaren! Hun viel de zij vogel, een kleintje en de prijs van verstkomende te beurt. Te zaaien bekwamen zij voor 55 iranks prijzen. Een hartelijk proficiat voor deze moedige liefhebbers. Morgen Zondag, om 2 1/2 ure, 's namid dags, groote paardenloopstrijden op het uit gestrekt Minneplein. Het overschoon weder, de talrijke mede kampers en de belangrijkheid der wedrennen zullen voorzeker veel bijdragen om eene tallooze menigte uit de omstreken stede- waarts te lokken. Hopen wij dat de IJpersclie neringdoeners daar nog een winstgevenden dag beleven zullen. Algemeene vergadering Maandag 4 Juni, om 8 uren 's avonds, in het gewoon lokaal. DAGORDE 1. Maandelijksche vergadering. 2. Nieuwe leden. Zondag 10n Juni, om 8 ure 's avonds, prijs- kaarting bij Candeel, lange Touroutstraat. Woensdag jlom 5 ure 's morgens, heeft men den genaamden H. B., schrijnwerker onzer stad, bij de herborg het Smisken, langs de Meenensche kalsijde, opgehangen gevonden. Vrijdag avond, om 8 1/2 ure, werd zijn lijk ter aarde besteld. KIESCOLLEGIE VAN HET ARRONDISSEMENT IJPEREN. De Voorzitter van het Hoofdbureel brengt ter kennis aan de kiezers dat hij de voor stelling der kandidaten, hunne aanveerding en de lijsten der getuigen die zij zullen aangewezen hebben, zal ontvangen den Woensdag 6 Juni 1883, van 2 tot 4 uren 's namiddags, in de Raadkamer van het Paleis van Justicic. Eens dit tijdbestek verloopen, zal geene voorstelling of aan veerding van candidatuur noch aanwijzing van getuigen meer ontvankelijk zijn. De officieële lijst der candidaturen zal ter inzage liggen van den 7 JUNI 1888, ter zelfde plaats en uren. De Voorzitter, J IWE-INS. TE IJPEREM, om 2 1/2 ure 's namiddags. 3500 FRANKS PR IJ ZEN. PROGRAMMA 1° Prijs van den Landbouw. Inge spannen drafloop 200 fr. omtrent 2600 meters. 2° Prijs der Beschermende Leden, Welter Handicap) 500 franks. 1200 meters. 3° Prijs der Yperlée. Internationale bereden drafloop. (Handicap par distance 800 franks, minstens 3000 meters. 4° Prijs van de stad. (PiatteVluchtloop met eisching) 800 franks, omtrent 1600 meters, teeischen. 5° Priis van het Plein. Internationale ingespannen drafloop. Handicap par dis tance). l,200franks, 4000 meters. Voor het bestuur-. de secretaris, J. Onraet-Parret. van den 25 Mei tot den 1 Juni 1888. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 5. fiHii welï i Sien. Amand Ordies, bediende aan de militaire beddingen en Elodia Baeyen, kleermaak ster. Franciscus Maes, hoofdonderwijzer en Maria Baert, zonder beroep. Karei Velghe, gepensionneerde van de Staat, en Leonia Leleu, vroedvrouw. Overüj ileitH. Alfons Beele, mandenmaker, 32 jaar, onge huwd, St Jakobs buiten. Juliaan Donck, brouwer, 49 jaar, echtge noot van Louisa Cardinael, Dixmuidestr. Pieter Callaert, zonder beroep, 94 jaar, weduwaar van Cecilia Vandenberghe, Dixmuidestraat. Calherina Bosch, kloosterlinge, 94 jaar, Boterstraat. Henricus Baillieul, schrijnwerker, 59 jaar, echtgenoot van Hendrika Vandepitte, St Jakobs buiten. Minderen beneden de 5 jaren. Manne'ijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 0. Te Antwerpen is bij P. CasieK Klappei- straat, 48, verschenen Onze Iaat, onder kenspreuk; My dunct dat 7 Vlamingen reyndt! (Phelips die scone, voor Ryssel, 1304.) Onze Taal is een tijdschrift, dat dient om de beweging der Ylaamsche jeugd aan zijne lezers bekend te maken, en mede te werken tot verdediging onzer moedertaal. Onze Taal verschijnt minstens eens per maand en verder wanneer zulks pas geeft. De volgende nummers zullen merkelijk vergroot worden, zegt een bericht bij het eerste nummer gevoegd. Dat eerste nummer bevat o. a. Eenige gedenkdagen (van 6 tot 30 Mei); Varia-, een artikel over Jan-Frans Willemsmet eene inteekenlijst voor het standbeeld van den Vader der Vlaamsche beweging; de Pijn bank, eerste slachtoffer-, en hierover geeft Onze Taal het volgende voorwoord; Hier hebben wij het lang gewenschte marteltuig, waarvan de stalen pinnen diep in het vleesch der franskiljons zullen drin- gen. Hier pijnigen wij onmeedoogend die lauwe vrienden, welke met den naam, ".maar niet met de daad flamingant zijn, de would be Vlaamschgezinden, die achter een Vlaamsch masker een franschdol hart verbergen, zij, die onze zaak aankleven, om hunne geld- of eerzucht te voldoen; kortom, allen, die aan de kaak dienen gesteld, zullen tot bloedens toe gegeeseld worden. Niet waar, die pijnbank belooft? Verder komen nog Lijst der studenten- en leerlingen krin gen; Serenade, een gedichtje naar Longfel low; Een artikel over Anna-Louisa-Geer- truida Bosboom, met de lijst barer werken; Letterkundig Nieuws; Nieuwe uitgaven verschenen in Meert en April; en eindelijk Lucie, door Man J. T. A. Wij wenschen dien nieuwen Vlaamschen strijder veel bijval en een lang bestaan. De Redactie. Waarom Petten Gallens niet wil dat de nonnenschool in gemeenteschool veranderd worde. De nonnenschool is sedert 't jaar 1884 geadopteerd, 't is te zeggen sedert 1884 moet de gemeente jaarlijks voor die school betalen zonder iets erin te zien te hebben. Ware nu die school in gemeenteschool herschapen, Petten zou dan voor zijne school niet eenen centiem méér ontvangen dan heden. Er bestaat dus voor' hem geen geldelijk voordeel van zijne school in gemeenteschool te laten veranderen, integendeel, want dan o. a. zou het gemeentebestuur de schoolgel den moeten vaststellen, alsmede wie die moet betaltn, en al wat er van zou komen zou ten voordeele der gemeente ontvangen worden, terwijl het lieden Petten Callens alleen is die bepaalt wie moet betalen, alsook hoeveel, en al wat die maandgelden opbren gen is nu voor hem, zonder dat iemand, 't zij Burgemeester, 't zij Koning, er iets aan te zeggen heeft. Dan ook zouden Petten en zijne nonnen moeten vaarwel zeggen aan de bedekte geld- schooierijen waarvan de kinderen tegen woordig het voorwerp zijn, evenals aan de cadeautjes en presentjes welke hun heden in overvloed toegebracht worden, want dan zouden zij zich moeten schikken naar het schoolreglement dat verbiedt iets van wegens de leerlingen of dezes ouders te aanvaarden. En niet alleen ddarin, maar in alles zou zijne school op gelijken voet gesteld worden van de andere gemeentescholen van België, hetgeen hem, boven de voorgaande, niet weinig andere onaangenaamheden zou be rokkenen. Dan ware het meesterschap, dat heden aan hem alleen behoort, verdeeld, ja zelfs geheel weggenomen. Dan zou Petten, akkoord met zuster Marie overste, niet meer, zooals nu, naar willekeur mogen veranderingen brengen in 't personeel dier school, hetgeen tegenwoordig dikwijls 'gedaan wordt. Dan ware telkenmale een ontslag en eene nieuwe benoeming noodig om eene non te vervangen. En de nonnen zouden dan niet meer onder zijne vaderlijke zorg leven maar moeten arbeiden onder het waakzaam oog van we reldlijke Inspecteurs... liberalen misschien... hoe schrikkelijkdie zich zouden veroorlo ven, zoo in de school niet alles in orde is, deze en haar bestuur bij hoogere overheid aan té klagen. Die engels,zonder vlerken wel te verstaan, zouden dan ook moeten deel nemen aan de conferentie's en aldaar in tegenwoordigheid van opzieners en wereldlijke onderwijzeres sen, hun verheven verstand in zake van onderwijs en opvoeding laten blijken. En moest Petten zijne school in gemeente school laten veranderen, wat eene schoone excuse zou hij het naaste liberal gouverne ment niet verschaflcn om te Kemmel eene gemeentemeisjesschool in te richten, dewelke dan bestuurd zou wezen, niet door onkundige nonnen, maar door bekwame, ijvervoile onderwijzeressen, die de meisjes zouden on derwijzen in stede van ze te verkwezelen. Dat wij die zaak dus langs alle kanten be schouwen, Pel je Callens heeft niets te win nen met zijne school in gemeenteschool te laten veranderen, maar veel, zeer veel te verliezen. Daarom heeft hij zich gewacht de school kwestie te Kemmel te laten oplossen, zooals zij te Wytschate opgelost werd. Dat wil nochtans niet zeggen, dat hij dit laatste middel niet aanwerden zou om de huidige gemeenteschool te vernietigen op verre na niet. Dit middel zal hij gebruiken, zoo bij gevoelt dat de gevraagde afschaffing niet gegund zal worden; ja, hij zal,... maar niet zonder zekeren tegenzin. L. i. v. In onzen naam en in name van ons harte- diefje Petje Callens, drukken wij onzen in- nigsten dank uit aan de lezers van het Weekblad, die op ons verzoek twee pinten bier gedronken hebben ter intentie van het braaf Petje. Dat knobbelig schepsel heeft daarmeê zijne gewone stem en tevens zijne gewone wel sprekendheid teruggekregen. Dank dus, beminde lezers, en houdt zóó veel te goed van onzent wege en van wegens het suikerzoete Petje. De talenten van Pierot. Sladrop. Dranouter, Mei 1888. Heer Uitgever, Ik neem de pen in de hand om ÜEd. te laten weten, en als gij wilt, ge moogt het door uw geëerd Weekblad verspreiden, dat het niet alleen te Nieuwkerke, te Kemmel en ie Reninghelst is dat de pastoors zich door hunne beestigheden laten kennenook hier te 'Nouter weten wij van den brand te spre ken. Oordeel Op 'nen Zondag, 't is niet lang geleden, schooide onze sterrekijker om geld rond in <le kerk. t Is hier 'lijk elders, moet ge welen, de religie is een geldwinkel gewor den De eene maal wordt gebedeld voor Leu ven, andermaal nog voor Leuven, eene derde maal voor de Meimaand, eene vierde maal nog voor de Meimaand en zoo maar altijd voort, zoodanig het hier beterkoop geworden is van ter herberg te gaan, dan naar de kerk. Maar, daarvan gezwegen en van andere zaken gesproken. 1. M. Desmedt Jean, Jules. Oost-Nieuwk. 2. Decock Jules, Laura, id. 3. Van Doorn Louis, Sauve qui peut, Ypres. 4. Zwaenepoel Désiré, Capitaine. id. 5. Vanneste Const. id. 6. Fol J. Vitesse, id. 7. Veurmeulen Henri, Fox. id. 8. Verstraete Alois, Fanny, StJulien. 9. id. Minos, id. 1. MM. A. Wendel, 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. Baron van Loo, id. Bouchau, J.-H. Cardon, Sir George, 1). de Lopliem, Eyckholt, de Lichtervelde, id. Guignol. Emily. Lowna. Petit Poucet. Black-B>rd. Woodnote. Marronnue. Cliff. N. de Mirss-Tatton Poliy. Visart de Bocarmé Quaintness. 1. MM. de Rumaeker, Priesta III. 2. Herbau et Boucquey, Malinois 3. Van Acker et Lauwers, Uriël. 4. Herbau et Boucquey, Fil d'Acier. 5. id. Nana. G. Lambert, Pas de Chance I. 7. Verlundere, Syra. 8. Coddens, Négociant. 9. Hoyaux, Tom III ex-Energique. 10. Paul Boucquéau, Volante. 11. Jules De Clercq, Diplomate. 1. MM. A. Wendel, 2. Baron van Loo, 3. J.-H. Cardon, 4. Sir George, 5. D. de Lopiiem, Guignol, 500 fr. Lowna, 2000 BlacU-biid. 1000 Woodnote, 1000 Loyale-Amie, 1000 6. de Lichtervelde N. de Miss Tatou 1000 7. Polly 1500 8. VisartdeBocarmé Quaintness 500 1. MM. Herbau et Boucquey Montjoie. 2. id. Nana. 3; Nudier Res ucay. 4. id. Varvar. 5. Lambert Doré. 6. Hoyaux Tom III ex énergique. 7id. Monarque. 8. A. Verstraete Minos. 9. Jules Leclercq Diplomate 10. Schut Ossip. Wijze: Men wil manifesteeren ofwel la fille de Madame Angot. liet is al wat geleden Dat Pierot hier aankwam, Op zweetvoetjes getreden, Onnoozel als een lam. 't Was een eenvoudig maagdje Die geen twee tellen en kon En die 't kapje over 't haagje Gegooid had van de non 1 Referein Niet tevreden Met gebeden, Paternoster, schabbelier Liever vrijen, 't Hart verblijen Nu met Sis en dan met Pier En 't moest heur al wel lukken Want zij was pas alhier Met vodden en met stukken Of 't manvolk stond in vier Wie zou er eerst bij raken Haar zijn hart teeder aanbiên En wie gelukkig maken Nu van al deze liên? Referein Maar tusschen al de mannen Die knielden voor Pierot Had Piet de beste plannen Hij trok haar in zijn kot En met zijn groote voeten Liep ons zwarte Pier naar huis En Pierot ging hem groeten In zijn eenzame kluis Referein En Pierot heeft talenten Meer dan men vragen kan, En had zij zooveel centen 't Waar goed voor menig man Want Pierotje kan kammen Touset profane et sacré, En zij kan strekken, rammen, Jouer d 1'écarté Refer. Pierot die kan ook scheren Sans dangers, ni douleurs Er zijn er die beweren; Bien mieux que nos coiffeurs! Maar 't is vooral 't friseeren Quelle fait si gentiment Genoeg om 't épateeren Le sacré tremblement Refer. Pierot is ook soms suisse En speelt den Piekeman En zij houdt de police Overal waar zij kan. En als ons kindren meenen Iets te zeggen in de kerk Dan gaan heur kromme beenen Gelijk een spinnewerk Refer. Om 't eindigen, Mijnheeren Want het is nog niet al Pierot is gaan pareeren 't Armentiersch festival 1 Wat keeken de fransche heeren Nu van achter, dan van voor Als 't meubel ging troteeren Met Livintje en met Door Referein.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 2