TAN IJPBRBN EN HEI ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Een nieuwe Zondvloed, Zaterdag 23" Juni 1888. Nummer 25. De Toestand. Koes Van Riesenaei.de. De herstemming van Brussel. Abonnementsprijs voorop betaalbaar.- 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoneens 15 cent. per drukregel. Rechter- rlierstellino-en- 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle bJ richten van verkoopman of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor liet 'buitenland worden ontvangen door den Office de PublicitéMagdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Nu dat de eerste indruk verdwenen is, welke noodlottig volgt op gewichtige gebeur tenissen, zooals wetgevende kiezingen, kan men koelbloedig, met rein gemoed en zeker oog de zaken ophelderen tn den toestand schetsen. Wat ons, vrijgezinde Vlamingen, liet diepst te betreuren valt, is de neerlaag van den laats ten onzer volksvertegenwoordigers als men zoo den man noemen mag, lhj heette zich dan ook liberael of katholiek, die door den wil van eenen handvol cijnsbetalers den lande wordt opgedrongen wat ons het innigst bedroeft is, zeggen wij, de klerikale zegepraal van Oostende. Doch hier hoor ik reeds uit eene doffe fransche, of liever franschnabootsende keel, het verwijt luiden, dat ik den eoeur et cerveau de la patrie beigemet vijftig jaren de iiberté en de fransche brabangonne versmaad, waar een veertiental zetels door ons te winnen waren en waar zestien be schaamde papen werden gekozen En ik, onnoozele, ik vergeet Brussel! Bruxelles en Brabant Welnu ja, ik laat Brussel ter zijWant ziet ge. men kan het mij toch niet euvel duiden indien ik zoo oprecht met mijn bemind Vlaanderen ben ingenomen, en als ik met zekere minachting nederzie op de Brusselsche broedermoorders, die daarbij nog, op enke le uitzonderingen na, Vlaminghaters, dat is eigenhaterszijn. Ja, meer dan Brussel bekommert en be droeft mij ons verlies in Oostende Consommatum est! Alles is volbracht! Dit mogen de papen nu juichen in hunne braspartijen, zingen in hunne kerken, pre velen in hunne gebeden, huilen in hunne holen, in hunne kloosters. Consommatum est!... Het is maar al te waar!... De laatste man van Vlaanderen die in ons Parlement stand liield tegen den kerkelijken dwang; Vlaade- derens eenige liberale volksvertegenwoordi ger is gesneuveld De plant, wier zaad had kunnen kiemen, is uitgeroeid, vertrapt, vernield!... En diep verootmoedigd, laag vernederd, moet de (Vervolg.) III. De eenvoudige en argeiooze Athanasias vertelde zonder achterdenken zijn geval aan de geburen; doch deze begrepen onmiddellijk dat er daar de eene of andere vrouwenkneep achter school. Onder hen bevond zich een snaak, Ibrahim geheeten en om zijne boerten en kwajongensperten bekend. Toen hij daar omtrent met zekerheid wist, wat er eiken nacht voorviel, ging hij op zekeren namiddag bij den patriark en sprak Vader, gij wordt te recht om uwe lief dadigheid geroemd, en thans biedt zich eene uitmuntende gelegenheid aan, om zejegens mij uit te oefenen. Mijne woon zit vol ratten en gij zoudt eene goede daad verrichten wildet gij mij 's nachts in uw huis herbergen, tot ik mijne woning van die schrikwekkende knaagdieren verlost heb. Zeer gaarne, mijn broeder, antwoordde de edelmoedige Athanasias. En dewijl hij praktisch was, voegde hij er aanstonds bij: 't Zal voor mij eene goede gelegenheid zijn om mijne vrouw,nevens mij, in de schuit te hebben. En de oude aap likte zich, bij die gedachte, met genoegen de vin geren af. Maar Zaïra, die alles gehoord had, sprak woedend Neenik sliep nog liever alleen in de keuken O,, dat is niet vriendelijk, besie vrouw- vrijzinnige Vlaming het hoofd bukken, de schande van 't Roomsche juk ondergaan en wachtengeduldig wachten Wachten!... Hoe lang?... Tot wanneer! Het is dan wol een grove misslag, eene laffe daad dia zij begaan hebben, zij, die de verantwoordelijkheid van deze neerlaag moeten dragen. Want geene uitwerksels zonder oorzaken. Het feit is daar klaarblijkend, tastbaar; treedt vooraan, gij allen die uwe medewer king hebt verleend om het daar te stellen. Op den eersten rang bespeur ik de zwart jes, die hoogmoedig hunne nederige slaven ter stembus leiden. Voorop wappert de Roomsehe vlag, het onheilspellend wit en geel Hier geene verantwoordelijkheid, noch voor meester, noch voor slaaf! Hebben zij het niet gezworen, inwendig gezworen, zij de dienaars van God, toen zij hun verfoeilijk kleed aantrokken en hunne kruin werd kaal geschoren, dat zij zouden te velde trekken, onverbiddelijk, voor aardsche heerschappij en tegen alles wat geestesont- voogding na zicli kon slepen En dien ramp zaligen eed moeten zij getrouw blijven Aan hun onze oprechte verachting Maar zij die met gebogen rug en voorover hangende schouders, neerslachtig, geweten loos, slaafsch, ja dierlijk zelfs de schobbejak ken volgen, zij ten minste zijn medelijdens waardig, want zij iveten niet tqal zij doen! Doch dezen vormen de eenige kracht niet uit die den klerikalen triomf heeft gebaat d Want zie! nu volgen talrijk oude verlam de sukkelaars, goed te moede voorwaar en met da beste inzichten bezield, doch zoo erg door de jaren beledigd en of 't ware door werkeloosheid ingeroest! Zij dragen blauwe bloempjes in het knoopsgat Voorop treedt een vaandrig! Op zijn vaan del lees ik.- Association Libérale de Britges! On demande des candidate Ja, zoo staan de zaken in Vlaanderen, en dit wel in een onzer beste arrondissementen. In Brugge vindt men geene kandidaten dank zij de fransche Association Libérale en niettegenstaande de herhaalde pogingen van de Vlaamschgezinden. tje, gewaagde do patriark. Doch eensklaps bedaard en kalm, ant woordde zij En wie zou er over u waken in geval van overstrooming? Gij weet wel, dat Ibra him daartoe zoo onbekwaam is als gij zelf 't Is waar, lieve, besloot de verzoenende Athanasias. En 's avonds, toen Ibrahim reeds alleen in het patriarchaal bed te rusten lag, sloot Zaïra zich in de keuken op, het lot verwenschende, dat haar niet toegelaten had Soliman in tijds te verwittigen. Deze kwam dan een weinig later en krab de zachtjes, als naar gewoonte, aan de deur. 't Was hetgeen waaraan Ibrahim zich ver wachtte. Zaïra's stem nabootsende, on zonder zich door Soliman te laten zien, fluisterde hij door het vensterken lot den verliefde Helaas 1 beste vriend mijn liefste vrisnd. Ik kan u dezen nacht niet ontvangen. Mijn echtgenoot heeft gastvrijheid aan eenen domkop verleend, en deze zou ons kunnen zien of ons betrappen. Dat de duivel hem hale! bromde Soli man. En na een oogt nblik wanhoop, vroeg hij Kan ik u, mijne welbeminde, ten minste door dit venstertje eenen kus geven? Ibrahim, die deze vraag voorzien had, zuchtte met piepende stem: Ozeer gaarne.... En op hetzelfde oogenblik kuste Soliman, die van genot en voldoening de oogen sloot, niet het beminnelijk gezicht van Zaïra, maar wel een gelaat, dat Ibrahim langs de achterzijde zijns, lichaams droeg en dat som- Het mag dus gezegd worden en het valt buiten allen twijfel dat voornoemde Asso- tion een aanzienlijk deel heeft in onze neer laag. Belangrijke sommen geld welke voor den strijd te Brugge vaardig waren werden door de papen naar Oostende overgebracht. En zoo komt het dat ééne Association Libé rale de klerikalen in de hand werkt! Daaruit blijkt eens te meer dat de fran sche Associations Liberates in 't Viaam- sche land krachteloos zijn; dat zij werke loos zijn en zullen blijven omdat het beste wapen voor volksontvoogding buiten hun bereik ligt; dat is de volkstaal! De liberalen in Vlaanderen zullen Vlaamschgezind zijn of zij zullen niet zijn! (Zie Weekblad van Zondag 1.1.) Het is dus meer dan tijd dat overal Vlaam- sche liberale bonden worden gesticht en dat de krachtdadigste voortplanting geschiede door boekerijen, dagbladen, voordrachten enz.... Laat ons nu eenige schreden verder het verleden ingaan en wij bevinden ons voor den uitslag der provinciale kiezingen. Eenie Ier weet dat West-Vlaanderen vóór de stemming, vier liberale raadsleden telde! Een hunner moest herkozen worden. In den strijd bezweek hij Bij de eerste gelegenheid komen de drie andere voor den dag. Drie, waaronder éen voor Oostende, zoo ik goed ben ingelicht, en twee voor'Meesen. Hoe de zaken in Oostende staan, weten wij niet. Maar hebben de liberalen van het kanton Meesen er reeds aan gedacht dat zij hoogst waarschijnlijk zullen bestreden worden en hardnekkig bestreden? Hebben zij ook al nagegaan dat hunne herkiezing alles behalve zeker is? Zoo ja, wat rekenen zij te doen? Slapen, als immer? O ja, wij weten het, 't is zoo gemakkelijk en zoet te slapen!.... 't Schijnt dat liberalen geerne slapen Scherts ter zijde, er dienen, terwijl het nog tijd is, maatregels te worden genomen om de pogingen onzer tegenstrevers te ver ijdelen. wijlen met den naam van volle maan bestempeld werd En deze kwade poets herbegon drie nach ten achter elkander, zoodat Soliman, in af wachting, met deze nieuwe soort van zoenen tevreden was IV. Den vierden dag gelukte het Zaïra, die niets van dit stom ambacht wist, uit hare woon te ontsnappen en Soliman op te zoeken: Rechtvaardige hemel, troostte zij, wat hebt gij van mij gedacht, mijn arme vriend? Helaas! mijtte welbeminde, ik wist dat uw man eenen gast bij u ingetrokken had die ons belette elkander te zien. Wie bad u zulks gezegd Maar gij zelf. En dewijl zij, hem niet begrijpende, zoo dwaas keek, hernam hij O, heb dank, zoete en edelmoedige Zaïra, voor den malschen kus, welken ik eiken nacht oj) uwe beminnelijke wangen en lipjes mocht geven Een kus? vroeg zij meer en meer ver baasd Ja, door liet vensterken.... Doch, daar hij Zaïra zoo ontsteld zag, dreef hem een lichislraal door den geest en het werd hem klaar!... hij ried de schrikkelijke waarheid, met al de zekerheid van den wan- hopigen indruk. Ja., nu herinnerde hij zich... hij had het reeds bij den eersten zoen tneenen op te merken. Hetgeen hij kuste was zoo fluweelzacht niet, als de kaken van Zaïra... Foei Laat mij begaan, sprak hij tot de jonge vrouw, en vraag mij niets meer. Ware hot dan eene zoo groote zaak van eenen kantonalen bond te vormen, zooals er reeds veel bij de Walen bestaan en uitste kende diensten bewijzen? Ware liet dan iets zoo buitengewoons driemaandelijks bijeen te komen om de be langen der partij te bespreken en te verze keren En dc kantonale bond zou slechts de samenspanning zijn van dorpalijke of lokale vereenigingen Het vlaarnsche deel van het kanton zou eenen vlaarnschen kring; liet waalscha eenen franschen hebben. Zoo ook zou een raadslid voornamelijk de belangen der Walen, de andere deze der Vla mingen vertegenwoordigen ile ziet hoe onredelijk de flaminganten toch zij n In een woord, er moet ernstig aan den strijd gedacht worden, wil men niet dat de papen met hun alledaagsch streven, met hun bedelen en beloven, met hunne sermoenen en meetingen, onze laatste plaatsen inne men. Dat zullen onze leiders niet miskennen, zij zullen zicii bij ons aansluiten en, wij verho pen het volgaarne, voor de eerste maal hunne slem bij de onze voegen om eenen rechtzinnigen oproep to doen aan al de libe ralen die liet welgemeend hebben met onze schoone volkszaak In Vlaanderen, Vlaamsch! In Vlaanderen, Geus En weg met de papen De ballotage van Brussel hoeft nocli aan onze verwachting, noch aan die van 't land beantwoordt. Inderdaad, wie had kunnen denken dat er liberalen, zelfs radikalen zou den gevonden zijn, die uit nijd en liaat hunne stem aan de kaloten geven? Zich onthouden was verstaanbaar, maar voor hunne eigene vijanden stemmen en zoo het ganslie land voor minstens nog twee jaar langer onder de heerschappij van Rome Brengen, dat is En hij verdween als een pijl. Ibrahim, over zijne klucht tevreden, ging ze voorde vierde maal herbeginnen. Inderdaad, Soliman kwam, als de voor gaande nachten, aan de deur krabben. Maar toen Ibrahim hem, gelijk vroeger, het reeds gekende voorwerp aanbood, slaakte hij eenen akeiigen kreet. Ad i ia an had, om zich te wreken, een gloeiend ijzer in het middelpunt van Jen kaas gestoken Ibrahim, zinneloos van smart, rolde ter aarde en schreeuwde gedurig: Water! water! water! om de pijn zijner brandwond te stillen. Bij het hooren van dit ongewoon geraas en het wanhopig gehuil: water! water! meende de patriark, die in de schuit sliep, dat de nieuwe zondvloed begonnen was en sneed het touw los waarmede hij in 't dak hing. De oude boot viel zwaar en sprong in dui zend splinters rond de kamer. Ibrahim, op wien ze te recht kwam, voelde zijne ribben en ruggraat kraken en breken, terwijl de oude patriark op den slag dood bleef. Nu konden Zaïra en Soliman in vrede leven, en in de omstreken Libanon's, spreekt men nog met bewondering, van hunne ver loste liefde en van hun talrijk nakomeling schap. Zoo eindigt deze vertelling ten beste mo gelijk, gelijk het betaamt wanneer men niets anders betracht, dan de brave lieden oen beetje te laten lachen. Gil-Blas, 10 November 1887. Nr 2911). HET WEEKBLAD 1 fr—«a»

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1888 | | pagina 1